استعفای وزیر بهداشت برای فرار از استیضاح است؟ وزارت بهداشت به کی می‌رسد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

استعفای وزیر بهداشت برای فرار از استیضاح است؟ وزارت بهداشت به کی می‌رسد؟

نوبخت: سرپرستی وزارت بهداشت را نپذیرفتم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
نوبخت: سرپرستی وزارت بهداشت را نپذیرفتم
نماینده تهران در مجلس از پیشنهاد دولت برای سرپرستی وزارت بهداشت به وی خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، علی نوبخت حقیقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیرا قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، از سمت خود استعفا داده است، گفت: البته این استعفا هنوز از سوی رئیس‌جمهور پذیرفته نشده است.

وی ادامه داد: به بنده نیز پیشنهاد شد تا سرپرستی وزارت بهداشت را بپذیرم که بنده این موضوع را نپذیرفتم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: با توجه به اوضاعی که وزارت بهداشت دارد، صلاح ندانستم، سرپرستی آن را بپذیرم.

به گزارش تسنیم، در چند روز گذشته الیاس حضرتی، نماینده تهران در مجلس، از استعفای وزیر بهداشت به دلیل اختلاف با سازمان برنامه و بودجه و اعتراض به کاهش بودجه بخش سلامت خبر داده بود.

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای وزیر بهداشت مشکلی را حل نمی‌کند

مهرخبرگزاری مهر
استعفای وزیر بهداشت مشکلی را حل نمی‌کند
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به استعفای وزیر بهداشت و درمان گفت: در شرایط و مقطع فعلی، جابجایی وزیر مشکلی را حل نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون درمان و بهداشت مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره آخرین اخبار از حادثه آتش سوزی در مدرسه‌ای در زاهدان، اظهار داشت: آن روز که آن حادثه در مدرسه غیرانتفاعی اسوه حسنه رخ داد متأسفانه مدیر و ناظم آن مدرسه حضور نداشتند و خدمتکار مدرسه داخل بخاری نفتی، نفت ریخت و سپس گالن نفت را کنار بخاری گذاشت و انفجار گالن نفت منجر به این حادثه شد.

وی ادامه داد: همچنین متأسفانه بازرس‌های آموزش و پرورش منطقه هم کار خود را به درستی انجام نداده بودند؛ چرا که طبق بخشنامه نباید در مدارس از بخاری نفتی استفاده شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر این مدرسه غیر انتفاعی است و مبالغ هنگفتی از مردم دریافت می‌شود و باید ضوابط و استانداردها در مدرسه رعایت شود.

شهریاری تصریح کرد: والدین یکی از دانش آموزانی که در این حادثه، دچار سوختگی شده است، سال قبل چند چراغ دسته دوم ژاپنی به مدرسه اهدا کرده بود و امسال هم روز قبل از حادثه گفته بود که آمادگی این کار را دارد اما مدرسه پیگیری‌های لازم را در این زمینه نکرده بود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: قرار است وزیر آموزش و پرورش تخلفات همه افرادی را که در این مسئله دخیل هستند، مورد بررسی قرار دهد و تاکنون هم دو تن از مسئولان این مدرسه بازداشت شده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره استعفای وزیر بهداشت و درمان اظهار داشت: بنده از این موضوع بی خبرم و اطلاعی ندارم.

نماینده مردم زاهدان در واکنش به مطرح شدن اسامی برخی از افراد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت و درمان، خاطرنشان کرد: قطعا رئیس جمهور باید ابتدا استعفای وزیر را بپذیرد و سپس در مورد سرپرست این وزارتخانه بحث صورت گیرد، در حالی که روحانی هنوز استعفای وی را نپذیرفته است.

وی در پایان گفت: برداشت بنده این است که در شرایط و مقطع فعلی، جابجایی وزیر مشکلی را حل نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر بهداشت به جای استعفا پاسخگوی وضعیت کنونی نظام سلامت باشد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وزیر بهداشت به جای استعفا پاسخگوی وضعیت کنونی نظام سلامت باشد
بسیج دانشجویی ۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور وزیر بهداشت در بیانیه‌ای تاکید کردند: وزیر بهداشت به جای استعفا پاسخگوی وضعیت کنونی نظام سلامت باشد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، بسیج دانشجویی ۶ دانشگاه‌ علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، دانشگاه علوم پزشکی آزاد در واکنش به استعفای وزیر بهداشت تاکید کردند: وزیر بهداشت به جای استعفا پاسخگوی وضعیت کنونی نظام سلامت باشد.استعفای وزیر بهداشت قطعاً قبول نمی‌شوداستعفای وزیر بهداشت رسمی اعلام نشده استوزیر بهداشت برای دومین بار در جلسه هیئت دولت شرکت نکرداختصاصی: اطلاعات جدید از علت استعفای وزیر بهداشت

در بخشی از این بیانیه آمده است: قریب به یک هفته است که خبر استعفای وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گوشه و کنار محافل سیاسی و مدیریتی کشور شنیده می‌شود. تا اینکه امروز خبر رفتن دکتر قاضی زاده هاشمی از وزارت بهداشت رسانه‌ای و تأیید شد. این مسئله تعجب بسیاری می‌انگیزد که در دولت هر مسئولی هر زمان که اراده می‌کند، استعفا می‌دهد و خود را مبرا از پاسخگویی می‌داند، و جای تعجب که سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

این مرکز می‌افزاید: در دوره ۶ ساله‌ای که شاهد ریاست دکتر قاضی زاده، متخصص چشم پزشکی که خود از نزدیک بینی رنج می‌برد و از بزرگترین فعالان بخش خصوصی سلامت کشور است، در وزارت بهداشت بودیم، بسیج دانشجویی در برهه‌های مختلف و دلسوزانه خطرات این نزدیک بینی هایشان به خصوص در طرح تحول سلامت را به ایشان گوشزد کرد. اما هربار با شماتت و برخورد‌های زننده و طفره رفتن از پاسخگویی توسط این وزارتخانه مواجه شد. اگرچه در اوایل، اجرای این طرح اتفاقات مثبتی به همراه داشت، اما بی‌تدبیری مجریان، آن را به چاهی بزرگ و بی انتها مبدل ساخت که اکنون پس از گذشت سه مرحله از آغاز این طرح برای پاسخگویی به اشتهای سیری‌ناپذیر آن مجبور به برداشت از صندوق توسعه ملی میراث آیندگان شدند و این طرح بدون در نظر گرفتن منابع پایدار آن رسما به شیر نفت وصل شد. چرا که دولت از پس هزینه‌ها بر نمی‌آید و بیمه‌های درمان نیز رسما ورشکسته شده‌اند.

در بخش دیگری از این بیانیه تاکید شده است: نمایندگان مردم در مجلس نباید اجازه دهند که این طرز مدیریت توأم با تعارض منافع و وابسته به نفت که منجر به انتفاع پزشکان از بیت المال طی چند سال اخیر شده است ادامه پیدا کند و مدیران، بدون پاسخگویی درمورد نحوه هزینه‌کرد بیت‌المال و پول مردم از سمت خود استعفا دهند. وزیر بهداشت و مجموعه مدیران این وزارتخانه باید پاسخگوی بحران کنونی نظام سلامت باشند. به دلیل تعارض منافع به وجود آمده طی دوره مدیریت ایشان بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌های درمان صرف افزایش سه برابری دریافتی پزشکان شد. در حالی که بسیج دانشجویی پیش از انتخاب وزیر بهداشت دولت یازدهم، نسبت به حضور ذی‌نفعان بخش خصوصی در مناصب حاکمیتی به دولت منتخب و نمایندگان مردم هشدار داده بود. افزایش افسارگسیخته هزینه‌های درمان طی چهارسال اخیر باعث شد تا کشور برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی مجبور به انتشار هشت هزار میلیارد تومان اوراق قرضه شبه ربوی شود که این کار نظام اقتصادی کشور را درآینده‌ای نه چندان دور با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. هزینه‌هایی که به دلیل اصرار مجریان بر ادامه راه نادرست، سال به سال به رقم آن افزوده می‌شود و برای دولت‌های بعد تنها بدهی آن باقی می‌ماند.

در بخش دیگری از بیانیه دانشجویان بسیجی ۶ دانشگاه علوم پزشکی تصریح شده است: هزینه اجرای طرح تحول باعث انباشت بدهی بیمه‌ها به مراکز بهداشتی و درمانی و به تبع آن اخلال در تأمین زنجیره تأمین دارو شد بطوریکه بسیاری از دارو‌هایی که در گذشته نه چندان دور در کشور تولید می‌شدند بعلت عدم صرفه اقتصادی تولید نشوند و کارخانجات کشور بعلت نبود نقدینگی قادر به ترخیص کالا‌ها نباشند و تولیدشان متوقف شود! عواقب این طرح باعث شد که سازمان تأمین اجتماعی کشور که با زندگی چندین میلیون کارگر و کارمند و بازنشسته سر و کار دارد در آستانه ورشکستگی قرار بگیرد و زندگی این افراد دچار اختلال گردد؛ و تأمین اجتماعی به سرنوشت صندوق بازنشستگی کشوری دچار گردد. پرداخت‌های کلان و نجومی در سه سال اول اجرای طرح تحول از جیب بیت‌المال و بیمه‌ها، که تنها عاید بخشی از فعالان نظام سلامت شد، باعث شد تا هم اکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی به شرکت‌های دارویی، دستیاران، اساتید و … بدهکار باشند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد تنها بیمارستان‌ها و مافیای نظام سلامت در بخش خصوصی است که سود‌های کلانی را به برکت افزایش نجومی تعرفه‌های درمان برده است.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است: در چنین شرایطی در واکنش به اظهارات برخی مسئولان و نمایندگان که خواهان بازگشت وزیر مستعفی بهداشت هستند باید گفت که دیگر دوران بازی‌های رسانه‌ای کثیف و گروکشی‌های سیاسی برای غارت هرچه بیشتر جیب مردم و بیت‌المال به کام عده‌ای خاص و به نام حفاظت از سلامت مردم تمام شده است! این روز‌ها که دوباره مجلس حال و هوای تدوین بودجه را دارد و وزارت بهداشت تمام لابی‌های خود را برای افزایش بودجه خود به دست گرفته، مردم فریب چنین برخورد‌هایی را نمی‌خورند! دیگر بجای بازی‌های قبیله‌ای و سیاسی به فکر مردم باشید. دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی باید پاسخگوی عملکرد ۶ ساله خود باشند! ایشان درحالی از کمبود منابع سخن می‌گویند که طبق آمار‌ها اعتبارات نظام سلامت در این چند سال بیش از۲۵۰ درصد افزایش داشته است!

وزیر بهداشت باید پاسخ بدهد که چرا پرونده الکترونیک سلامت را که هزینه‌های درمان را به اذعان کارشناسان تا ۳۰ درصد کاهش می‌داد، اجرا نکردند! چرا با وجود اعتراف تمام کارشناسان و فعالان این حوزه بر اهمیت اجرای راهنما‌های بالینی و نظارت صحیح بر درمان، این مهم را عملی نکرده و در مقابل آن موضع گرفتند؟ حتی پزشک خانواده که می‌توانست با توزیع درست منابع و تنظیم رویکرد‌ها، هزینه‌های بخش سلامت را بسیار پایین بیاورد عملی نشد! باید پاسخ بدهند که آیا غیر از این است که پزشکی در دوران وزارت ایشان رسما به یک تجارت تبدیل شد؟ درحالیکه خود خانواده علوم پزشکی و کادر درمان نیز طی چند سال اخیر سخت‌ترین شرایط را تحمل کرده‌اند و ناراضی هستند.

این بیانیه می‌افزاید: اینکه آقای دکتر قاضی زاده بالاخره بعد از ۶ سال به این نتیجه رسیده است صلاحیت سکانداری نظام سلامت کشور را ندارد، کمی دیر است! مدیریت نفتی ایشان مبتنی بر تزریق منابع بیت المال و بیمه‌ها ضربه‌هایی بر پیکره نظام سلامت زده است که باید پاسخگوی آن باشد. دوران مدیریت نفتی تمام شده است. حالا که فروش نفت تحریم شده و دیگر پولی برای تزریق به چاه ویل سلامت ندارند کنار کشیده‌اند؟ مدیریت کشور در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم از این طرز تفکر اشرافی و پول پاشی بر نمی‌آید! حال که بعد از ۶ سال هزینه کردن منابع کشور در بخش درمان و عدم پرداختن به مسائل جدی سلامت و بهداشت، با کمبود بودجه و امتناع دولت و سازمان برنامه و بودجه در همراهی با پولپاشی‌های وزارت بهداشت مواجه شده‌اند کنار کشیده‌اند؟ حال که پس از ۶ سال تلاش برای منتقل کردن منابع بیمه‌های درمان به وزارت بهداشت و در دست گرفتن تمام منابع مالی نظام سلامت کشور از این مهم باز ماندند و نتوانستند کاستی‌های طرح تحول را مستقیم و غیر مستقیم از جیب مردم پر کند کنار کشیده‌اند؟ حال که پس از ۶ سال بایکوت رسانه‌ای، تهدید مخالفان و منتقدان، توهین به جنبش دانشجویی و تبلیغات پوپولیستی، آن هیمنه و غروری که باعث می‌شد هیچگاه به سخنان منتقدان دلسوز گوش ندهند فروریخته کنار کشیده‌اند؟ حال که پس از لابی‌های فراوان بیمه سلامت ایران به وزارت بهداشت منتقل شد و علیرغم افزایش بودجه سال به سال از کیفیت خدمات و بسته‌های حمایتی آن کاسته شده و دچار کسری بودجه است کنار کشیده‌اند؟!

در پایان بیانیه مذکور آمده است: استعفا برای وزیر بهداشت کم است! چنین بی تدبیری‌ها و سوء مدیریت‌هایی لایق استیضاح است! لایق بازخواست و پاسخگویی و اجبار به جبران. این اقدام وزیر بهداشت اگر به جهت اینکه قبول کرده‌اند مدیریت نظام سلامت حرفه ایشان نیست را اقدامی پسندیده می‌دانیم و سایر مدیران ناکارامد نظام سلامت را به استعفا دعوت می‌کنیم. اما اگر این تلاش برای افزایش بودجه، برای حفظ اندک آبرو و اعتبار باقیمانده برای طرح تحول باشد بهتر است خود را برای پاسخگویی به افکار عمومی ملت شریف ایران آماده کنند!

ما از سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی به جد مطالبه می‌کنیم که این مسئله را رها نکنند، وقتی مسئله تعارض منافع گوشزد می‌شود و در انتها خود وزیر می‌گویند که چشم پزشک هستند و حرفه شان سیاست نیست، یعنی باید بیش از این در انتخاب‌ها و اعتماد‌ها دقت شود!

والسلام علی من التبع الهدی

دفاتر بسیج دانشجویی:

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله

دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

دانشگاه علوم پزشکی آزاد

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌ باشد

مهرخبرگزاری مهر
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌ باشد
گروهی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت تاکید کردند:دوران بازی‌های رسانه‌ای و گروکشی‌های سیاسی تمام شده است!

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت طی بیانیه‌ای واکنش نشان دادند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

«باسمه تعالی

قریب به یک هفته است که خبر استعفای وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گوشه و کنار محافل سیاسی و مدیریتی کشور شنیده می‌شود. تا اینکه امروز خبر رفتن دکتر قاضی زاده هاشمی از وزارت بهداشت رسانه‌ای و تأیید شد.

این مسئله بسیار تعجب انگیز است که در دولت هر مسئولی هر زمان که اراده می‌کند استعفا می‌دهد و خود را مبرا از پاسخگویی می‌داند، و جای تعجب که سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

در دوره ۶ ساله‌ای که شاهد ریاست دکتر قاضی زاده، متخصص چشم پزشکی که خود از نزدیک بینی رنج می‌برد و از بزرگترین فعالان بخش خصوصی سلامت کشور است، در وزارت بهداشت بودیم، بسیج دانشجویی در برهه‌های مختلف و دلسوزانه خطرات این نزدیک بینی هایشان به خصوص در طرح تحول سلامت را به ایشان گوشزد کرد. اما هربار با شماتت و برخوردهای زننده و طفره رفتن از پاسخگویی توسط این وزارتخانه مواجه شد.

اگرچه در اوایل، اجرای این طرح اتفاقات مثبتی به همراه داشت، اما بی‌تدبیری مجریان، آن را به چاهی بزرگ و بی انتها مبدل ساخت که اکنون پس از گذشت سه مرحله از آغاز این طرح برای پاسخگویی به اشتهایسیری‌ناپذیر آن مجبور به برداشت از صندوق توسعه ملی میراث آیندگان شدند و این طرح بدون در نظر گرفتن منابع پایدار آن رسما به شیر نفت وصل شد. چرا که دولت از پس هزینه‌ها بر نمی‌آید و بیمه‌های درمان نیز رسما ورشکسته شده‌اند.

نمایندگان مردم در مجلس نباید اجازه دهند که این طرز مدیریت توأم با تعارض منافع و وابسته به نفت که منجر به انتفاع پزشکان از بیت المال طی چند سال اخیر شده است ادامه پیدا کند و مدیران، بدون پاسخگویی درمورد نحوه هزینه کرد بیت‌المال و پول مردم از سمت خود استعفا دهند. وزیر بهداشت و مجموعه مدیران این وزارتخانه باید پاسخگوی بحران کنونی نظام سلامت باشند.

به دلیل تعارض منافع به وجود آمده طی دوره مدیریت ایشان بخش عظیمی از منابع دولت و بیمه‌های درمان صرف افزایش سه برابری دریافتی پزشکان شد.

در حالی که بسیج دانشجویی پیش از انتخاب وزیر بهداشت دولت یازدهم، نسبت به حضور ذی‌نفعان بخش خصوصی در مناصب حاکمیتی به دولت منتخب و نمایندگان مردم هشدار داده بود. افزایش افسارگسیخته هزینه‌های درمان طی چهارسال اخیر باعث شد تا کشور برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی مجبور به انتشار هشت هزار میلیارد تومان اوراق قرضه شبه ربوی شود که این کار نظام اقتصادی کشور را درآینده‌ای نه چندان دور با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. هزینه‌هایی که به دلیل اصرار مجریان بر ادامه راه نادرست، سال به سال به رقم آن افزوده می‌شود و برای دولت‌های بعد تنها بدهی آن باقی می‌ماند.

هزینه اجرای طرح تحول باعث انباشت بدهی بیمه‌ها به مراکز بهداشتی و درمانی و به تبع آن اخلال در تأمین زنجیره تأمین دارو شد بطوریکه بسیاری از داروهایی که در گذشته نه چندان دور در کشور تولید می‌شدند بعلت عدم صرفه اقتصادی تولید نشوند و کارخانجات کشور بعلت نبود نقدینگی قادر به ترخیص کالاها نباشند و تولیدشان متوقف شود!

عواقب این طرح باعث شد که سازمان تأمین اجتماعی کشور که با زندگی چندین میلیون کارگر و کارمند و بازنشسته سر و کار دارد در آستانه ورشکستگی قرار بگیرد و زندگی این افراد دچار اختلال گردد؛ و تأمین اجتماعی به سرنوشت صندوق بازنشستگی کشوری دچار شود.

پرداخت‌های کلان و نجومی در سه سال اول اجرای طرح تحول از جیب بیت‌المال و بیمه‌ها، که تنها عاید بخشی از فعالان نظام سلامت شد، باعث شد تا هم اکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی به شرکت‌های دارویی، دستیاران، اساتید و غیره بدهکار باشند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد تنها بیمارستان‌ها و مافیای نظام سلامت در بخش خصوصی است که سودهای کلانی را به برکت افزایش نجومی تعرفه‌های درمان برده است.

در چنین شرایطی در واکنش به اظهارات برخی مسئولان و نمایندگان که خواهان بازگشت وزیر مستعفی بهداشت هستند باید گفت که دیگر دوران بازی‌های رسانه‌ای کثیف و گروکشی‌های سیاسی برای غارت هرچه بیشتر جیب مردم و بیت‌المال به کام عده‌ای خاص و به نام حفاظت از سلامت مردم تمام شده است!

این روزها که دوباره مجلس حال و هوای تدوین بودجه را دارد و وزارت بهداشت تمام لابی‌های خود را برای افزایش بودجه خود به دست گرفته، مردم فریب چنین برخوردهایی را نمی‌خورند! دیگر بجای بازی‌های قبیله‌ای و سیاسی به فکر مردم باشید. دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی باید پاسخگوی عملکرد ۶ ساله خود باشند! ایشان درحالی از کمبود منابع سخن می‌گویند که طبق آمارها اعتبارات نظام سلامت در این چند سال بیش از ۲۵۰ درصد افزایش داشته است!

وزیر بهداشت باید پاسخ بدهد که چرا پرونده الکترونیک سلامت را که هزینه‌های درمان را به اذعان کارشناسان تا ۳۰ درصد کاهش می‌داد اجرا نکردند! چرا با وجود اعتراف تمام کارشناسان و فعالان این حوزه بر اهمیت اجرای راهنماهای بالینی و نظارت صحیح بر درمان، این مهم را عملی نکرده و در مقابل آن موضع گرفتند؟ حتی پزشک خانواده که می‌توانست با توزیع درست منابع و تنظیم رویکرد‌ها، هزینه‌های بخش سلامت را بسیار پایین بیاورد عملی نشد! باید پاسخ بدهند که آیا غیر از این است که پزشکی در دوران وزارت ایشان رسما به یک تجارت تبدیل شد؟ درحالی که خود خانواده علوم پزشکی و کادر درمان نیز طی چند سال اخیر سخت‌ترین شرایط را تحمل کرده‌اند و ناراضی هستند.

اینکه آقای دکتر قاضی زاده بالاخره بعد از ۶ سال به این نتیجه رسیده است صلاحیت سکانداری نظام سلامت کشور را ندارد کمی دیر است! مدیریت نفتی ایشان مبتنی بر تزریق منابع بیت المال و بیمه‌ها ضربه‌هایی بر پیکره نظام سلامت زده است که باید پاسخگوی آن باشد. دوران مدیریت نفتی تمام شده است.

حالا که فروش نفت تحریم شده و دیگر پولی برای تزریق به چاه ویل سلامت ندارند کنار کشیده‌اند؟ مدیریت کشور در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم از این طرز تفکر اشرافی و پول پاشی بر نمی‌آید! حال که بعد از ۶ سال هزینه کردن منابع کشور در بخش درمان و عدم پرداختن به مسائل جدی سلامت و بهداشت، با کمبود بودجه و امتناع دولت و سازمان برنامه و بودجه در همراهی با پولپاشی‌های وزارت بهداشت مواجه شده‌اند کنار کشیده‌اند؟

حال که پس از ۶ سال تلاش برای منتقل کردن منابع بیمه‌های درمان به وزارت بهداشت و در دست گرفتن تمام منابع مالی نظام سلامت کشور از این مهم باز ماندند و نتوانستند کاستی‌های طرح تحول را مستقیم و غیر مستقیم از جیب مردم پر کند کنار کشیده‌اند؟

حال که پس از ۶ سال بایکوت رسانه‌ای، تهدید مخالفان و منتقدان، توهین به جنبش دانشجویی و تبلیغات پوپولیستی، آن هیمنه و غروری که باعث می‌شد هیچگاه به سخنان منتقدان دلسوز گوش ندهند فروریخته کنار کشیده‌اند؟ حال که پس از لابی‌های فراوان بیمه سلامت ایران به وزارت بهداشت منتقل شد و علیرغم افزایش بودجه سال به سال از کیفیت خدمات و بسته‌های حمایتی آن کاسته شده و دچار کسری بودجه است کنار کشیده‌اند؟!

استعفا برای وزیر بهداشت کم است! چنین بی تدبیری‌ها و سوء مدیریت‌هایی لایق استیضاح است! لایق بازخواست و پاسخگویی و اجبار به جبران. این اقدام وزیر بهداشت اگر به جهت اینکه قبول کرده‌اند مدیریت نظام سلامت حرفه ایشان نیست را اقدامی پسندیده می‌دانیم و سایر مدیران ناکارامد نظام سلامت را به استعفا دعوت می‌کنیم. اما اگر این تلاش برای افزایش بودجه، برای حفظ اندک آبرو و اعتبار باقیمانده برای طرح تحول باشد بهتر است خود را برای پاسخگویی به افکار عمومی ملت شریف ایران آماده کنند!

ما از سازمان بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی به جد مطالبه می‌کنیم که این مسئله را رها نکنند، وقتی مسئله تعارض منافع گوشزد می‌شود و در انتها خود وزیر می‌گویند که چشم پزشک هستند و حرفه شان سیاست نیست، یعنی باید بیش از این در انتخاب‌ها و اعتمادها دقت شود!

والسلام علی من التبع الهدی

دفاتر بسیج دانشجویی

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله

دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

دانشگاه علوم پزشکی آزاد»

خواندن خبر در سایت منبع

وزارت بهداشت به کوچکترین لاریجانی می‌رسد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
وزارت بهداشت به کوچکترین لاریجانی می‌رسد
قاضی زاده هفته گذشته استعفای خودش را تحویل هیات دولت داد، علیرغم تکذیب‌های پی در پی، این موضوع از منابع موثق مورد تایید قرار گرفت. موضوع اصلی اختلاف بودجه‌ای دولت و این وزارت‌خانه مطرح شده است. امروز نیز برخی رسانه ها از احتمال انتصاب محمدباقر لاریجانی (معاون آموزشی وزیر بهداشت) به عنوان سرپرست این وزارتخانه خبر داده اند.

برترین‌ها: روز گذشته خبر رسید که حسن قاضی زاده در جلسه معاونین وزارت بهداشت که در ستاد این وزارت خانه برگزار شد از همکاران خود خداحافظی کرد.

قاضی زاده هفته گذشته استعفای خودش را تحویل هیات دولت داد، علیرغم تکذیب‌های پی در پی، این موضوع از منابع موثق مورد تایید قرار گرفت. موضوع اصلی اختلاف بودجه‌ای دولت و این وزارت‌خانه مطرح شده است.

وزارت بهداشت به کوچکترین لاریجانی می‌رسد - 4

لازم به ذکر است؛ هنوز رسما استعفای قاضی‌زاده پذیرفته نشده و خبرها از رایزنی دولتی‌ها در این باره حکایت دارد.

امروز نیز برخی رسانه‌ها از احتمال انتصاب محمدباقر لاریجانی (معاون آموزشی وزیر بهداشت) به عنوان سرپرست این وزارتخانه خبر داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای وزیر بهداشت برای فرار از استیضاح است

رکناخبرگزاری رکنا
استعفای وزیر بهداشت برای فرار از استیضاح است
رکنا: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از استیضاح وزیر بهداشت خبر داد.

استعفای وزیر بهداشت برای فرار از استیضاح است - 1

به گزارش رکنا، علی نوبخت حقیقی درباره استعفای وزیر بهداشت عنوان کرد: اطلاع من از این موضوع این است که ایشان در شورای معاونین خداحافظی کرده‌اند و گفته دیگر نمی‌تواند ادامه دهد.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر بهداشت علت استیضاحش را کاهش بودجه سلامت عنوان کرده است؛ آیا این گمانه‌زنی‌ها درست است، گفت: بله اینطور نقل می‌کنند که مسائل بودجه‌ای را عنوان استعفایش مطرح کرده است اما باید گفت امسال در بودجه، بودجه بیمه سلامت و وزارت بهداشت افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه به تازگی به مجلس آمده و نهایی هم نشده است و نمایندگان هم اگر چیزی دیگری صلاح بدانند، می‌توانند آن را انجام دهند. وزیر می‌تواند در کمیسیون‌های زیربط حضور پیدا کند و دلایل خود را بگوید و اعضاء را قانع کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: با همین مقدار بودجه‌ای که در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه به مجلس فرستاده است، هم بودجه بیمه سلامت و هم پول کل وزارت بهداشت افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: من مخالف افزایش بودجه وزارت بهداشت هستم زیرا معتقدم زیادی بودجه به این وزارتخانه داده شده است و این پول در این وزارت‌خانه حیف و میل می‌شود.

رئیس کمیسیون بهداشت ادامه داد: به عنوان یک کارشناس می‌گویم بودجه‌ای که به وزارت بهداشت داده شده است زیاد است اگر در این وزارتخانه قانون Law را رعایت کنند، خرج شان زیاد نمی‌شود اما چون این کار را رعایت نمی‌کنند، هزینه‌هایشان زیاد است.

نوبخت گفت: از نمایندگان و اعضای کمیسیون بهداشت خواهش دارم اگر دلشان به حال این مملکت می‌سوزد و می‌خواهند به مردم مستضعف پول برسانند از حیف و میل و خرج زیاد جلوگیری کنند.

وی تاکید کرد: معیار قانون است، اگر قانون رعایت شود، نظرم این است که مقداری پول در وزارت بهداشت زیادی می‌آید و حتی می‌توان خزانه آنها را به جاهای دیگری که نیازمندترند وصل کرد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حالا بر فرض که حرف ایشان هم درست باشد، امروز که فصل فرار Escape کردن نیست باید باشند و این آشی که پخته‌اند را به عمل بیاورد.

وی با اشاره به اینکه ما در شرایط تحریمی قرار داریم و تمامی ارکان نظام باید دست به دست یکدیگر بدهند و مشکلات را حل کنند، ‌ بیان کرد: ‌ اگر ما تحریم هستیم و دارو و تجهیزات پزشکی نباید برسد، آقای وزیر بیاید چه در دولت و چه در مجلس با استدلال بودجه دریافت کند و مشکل مردم را برطرف نمایند؛ فرار کردن معنا ندارد.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استیضاح قاضی‌زاده هاشمی کلید خورده است و حدود یک هفته پیش ۳۵ نماینده برگه استیضاح وزیر بهداشت را امضاء کردند؛ به نظر من فرار رو به جلوی ایشان به همین منظور است.

وی در خصوص استیضاح وزیر بهداشت گفت: هفته پیش تعدادی از نمایندگان استیضاح آقای وزیر را امضاء کردند. چندین سوال هم در کمیسیون طرح شده که ایشان باید به صحن علنی بیاید و پاسخ دهد.

نوبخت با بیان اینکه در وسط راه همه چیز را گذاشتن و رفتن درست نیست و از سوی دیگر باتوجه به شرایط، بحث دارو و درمان بسیار مهم است، گفت: ایشان ادعا می‌کنند مردمی هستند در حالیکه با این کارشان مردم را تنها می‌گذارند.

وی ادامه داد: در روزهایی که عایدات ما کم شده و نفت کمتر می‌فروشیم و تحریم آمده است، هر کسی اگر یک انقلابی و مردمی باشد و منافع مردم را در نظر بگیرد، باید بگوید که من هم شروع و اقتصاد مقاومتی را در وزارتخانه خودم اجرایی می‌کنم و خرج‌های زائد را می‌زنم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسی انقلابی و جهادی است که در لحظه حساس خودش را نشان دهد، گفت: بعضی‌ها فقط حرف می‌زنند اما پای عمل که می‌رسد نیستند. پیشنهاد من این است که ایشان باید باشند و کاری که تا اینجا رسانده‌اند را تمام کنند.

وی ادامه داد: ما یک ضرب‌الاجلی گذاشته‌ایم که تا پایان امسال کل پرونده‌های سلامت الکترونیک شوند، اما چون این کار نکرده‌اند و بعید هم می‌دانم که از پسش برآیند، شعار می‌دهند که پول کم است و به درد مردم نمی‌توانیم برسیم پس کنار می‌رویم که باید گفت اینچنین نیست. ایشان باید باشد، با صرفه‌جویی امور را اداره کند.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به مسائلی که بیان شد آیا قصد تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت و درمان را دارید یا خیر، گفت: چندین بار طرح تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت به صحن آمد اما در صحن علنی رأی نیاورد.

وی ادامه داد: حدود دوسال است که نمایندگان به شکل‌های مختلف این نگرانی‌ها را عنوان می‌کنند در هر صورت اگر احساس می‌شود چنین کاری باید صورت گیرد پس درنگ جایز نیست.

نوبخت گفت: ما معتقدیم که باید به حساب‌های وزارت بهداشت رسیدگی شود، من به عنوان یک کارشناس معتقدم که صلاح و انصاف نیست خزانه‌ای که از چند جا تحت فشار است، باز اینگونه آن را بفشاریم.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد دولت به نوبخت برای سرپرستی وزارت بهداشت؛ هاشمی رفتنی شد

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
پیشنهاد دولت به نوبخت برای سرپرستی وزارت بهداشت؛ هاشمی رفتنی شد

تسنیم/ نماینده تهران در مجلس از پیشنهاد دولت برای سرپرستی وزارت بهداشت به وی خبر داد.

علی نوبخت حقیقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم، با بیان اینکه اخیرا قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، از سمت خود استعفا داده است، گفت: البته این استعفا هنوز از سوی رئیس‌جمهور پذیرفته نشده است.

وی ادامه داد: به بنده نیز پیشنهاد شد تا سرپرستی وزارت بهداشت را بپذیرم که بنده این موضوع را نپذیرفتم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: با توجه به اوضاعی که وزارت بهداشت دارد، صلاح ندانستم، سرپرستی آن را بپذیرم.

به گزارش تسنیم، در چند روز گذشته الیاس حضرتی، نماینده تهران در مجلس، از استعفای وزیر بهداشت به دلیل اختلاف با سازمان برنامه و بودجه و اعتراض به کاهش بودجه بخش سلامت خبر داده بود.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | پشت پرده استعفای هاشمی از وزارت بهداشت چه بود؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
در روزهای گذشته خبرهایی درباره استعفای وزیر بهداشت مطرح شده است. استعفایی که گفته شده چهارشنبه 5 دی ماه به طور رسمی و با پیوستی مهم ارائه شده اما تا امروز از سوی رئیس جمهور پذیرفته یا رد نشده است. اما ماجرای این استعفا چیست و چرا قاضی زاده هاشمی در جلسه هفته قبل هیات دولت حاضر نشد؟

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رویای بر باد رفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن همچنان در حال تحلیل و بررسی است. امریکایی‌ها که نظام محاسباتی خود را به هم ریخته می‌بینند در لحظات ابتدایی پس از سخنان رهبر انقلاب در سکوت خبری و رسانه‌ای سر می‌کنند. حادثه‌ای که هرچند به گفته خودشان هنوز عامل آن پیدا نشده، اما عملیات روانی امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بر روی آن آغاز شده است. امریکایی‌ها که هرچه توان داشتند برای بیرون آمدن از باتلاق جنگ‌های گذشته گذاشته‌اند، نای زد و خورد دوباره‌ای را ندارند، اما می‌خواهند رویای خود را در رسانه‌ها ببینند. شواهد هم نشان می‌داد عملیات فریب شکست خورده و به جای آن عملیات مقاومت هم از مردم و هم از مسئولان ادامه دارد.

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.

خودشیرینی نتانیاهو برای ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آنها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند. نکته جالب این که در این مراسم وزش شدید باد در جولان اشغالی سوریه مراسم رونمایی از شهرک ترامپ را به شدت تحت الشعاع قرار داد و همه برنامه را به هم ریخت..

فیلم | اورانگوتان ۵۰ ساله فرانسوی نقاشی می‌کشد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
کریستل هانو، یکی از مدیران این باغ که از ۲۰ سال پیش تاکنون وظیفه نگهداری از حیوانات را بر عهده دارد معتقد است که ننت بدون تردید دارای استعداد ذاتی هنری است. این اورانگوتان از سال‌ها پیش نقاشی کردن را بدون هیچ آموزشی و به طور خودجوش آغاز کرده است. نقاشی‌های او گاهی با قیمت هزاران یورو فروخته شده و عواید آن صرف حفاظت از دیگر اورانگوتان‌ها می‌شود. اورانگوتان‌ها به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند و اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت برآورد کرده که تنها صدهزار اورانگوتان در جهان باقی مانده است. این حیوانات در طبیعت بین ۳۰ تا ۴۵ سال عمر می‌کنند اما درصورتی که از آنان به خوبی نگهداری شود می‌توانند ۶۰ سال یا بیشتر زنده بمانند.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از آی تی رسان، این لیست به صورت روزانه آپدیت شده و شامل محصولاتی همچون گلکسی S۷، گلکسی S۷ Edge، سامسونگ گلکسی نوت ۵، گلکسی A۹ و… می‌شود. شما می‌توانید با کلیک بر روی نام هر مدل، به فروشگاه‌های آنلاین وارد شده و محصول مورد نظر را بخرید. لیست قیمت گوشی‌های سامسونگ

اخبار بیشتر