افزایش نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

افزایش نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

بررسی روند تامین مالی طرح‌های حوزه انرژی در کمیسیون انرژی

ایسناخبرگزاری ایسنا
بررسی روند تامین مالی طرح‌های حوزه انرژی در کمیسیون انرژی
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی گزارش روند تامین مالی طرح های حوزه انرژی در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: امروز کمیسیون انرژی با مدیر عامل و هیئت مدیره بانک توسعه و تعاون جلسه‌ای داشت و گزارشی از سوی مسیولان مربوطه در خصوص روند تامین مالی طرح‌های نفت و و طرح‌های نیروگاهی و حوزه انرژی ارائه شد.

وی در ادامه تصریح کرد: مشکلاتی که بر سر راه این طرح‌ها نیز وجود دارد مطرح شد. یکی از اقداماتی که بانک توسعه و تعاون در افزایش تولید برق که یکی از چالش‌های تابستان سال آینده است می‌تواند انجام دهد، افزودن ۱۵هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس ادامه داد: در سایر بخش‌های پتروشیمی و حوزه‌های انرژی پتانسیل فراوانی وجود دارد اما مشکلی که امروز بانک با آن مواجه است سرمایه حدود ۶۰۰ میلیون دلاری است که ما باید این سرمایه را به دو میلیون دلار افزایش دهیم تا به اهداف خود دست یابیم. ان شاء الله در بودجه ۹۸ با پیشنهادات نمایندگان بتوانیم این مهم را اجرایی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی

وزیران ارتباطات و نیرو امروز (۱۰ دی ماه) از آزمایشگاه سازمان فضایی ایران دیدن کردند و پس از آن در نشستی درباره ضرورت توسعه سازمان فضایی و استفاده از دیتاها صحبت کردند.

«محمد جواد آذری جهرمی» با تاکید به اهمیت این سازمان و تلاش هایش علی رغم وجود تحریم‌های حاکم در کشور از کوشش بعمل آمده در بخش‌های مختلف سازمان فضایی کشور تشکر کرد و وزارت ارتباطات را حامی این مجموعه دانست:

«سازمان فضایی توانسته در این اوضاع طبق استانداردهای بین المللی حرکت کند و بتواند جایگاهی برای خود در منطقه ایجاد کند. وزارت ارتباطات نیز همواره اعلام کرده که در این راه کنار سازمان فضایی کشور خواهد بود و از کمک‌های خود در زمینه رشد این سازمان دریغ نخواهد کرد.»

به گفته وزیر ارتباطات کشورمان سازمان فضایی در آینده نقش مهم‌تری را در اقتصاد کشور ایفا خواهد کرد: «آنچه امروز در این نمایشگاه دیدید و در آینده نیز بیشتر از آن خواهید شنید دستاوردهایی است برای کمک به شما و در راستای ماموریت هایی که دولت برای خدمت رسانی به مردم به شما محول کرده و امید است از آنها استفاده و بهربرداری مناسب شود. امیدوارم صنعت فضایی در حوزه اجرایی کشور کاربردی شود تا مردم از دستاوردهای آن بهره مند ببرند.»

همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی - 7

«رضا اردکانیان» وزیر نیروی کشورمان نیز در این نشست حضور داشت و به لزوم استفاده از فناوری برای کاهش مصرف انرژی‌هایی چون آب اشاره کرد. او خبر داد که در مبحث کشت برنج به مراحل جدیدی رسیدند و تا سه سال آینده می‌توانند کاری کنند که کشت برنج برای کشاورزان فاقد صرفه شود و وارد فاز جدیدی از کشت این محصول غذایی شویم:

«ما نیازمند اطلاعات دقیق برای برنامه‌ریزی سال آبی برای فرونشست زمین و بحث خشکسالی مناطق مختلف هستیم. طبیعی است خود ما و همسایگان از این اطلاعات منتفع می‌شوند اما اینکه کشوری خودش محصولات خودش این اطلاعات را دریافت و پایش کند یک مزیت محسوب می‌شود.»

به گفته وزیر نیرو بیش از ۶۰ سال است که این فناوری در اختیار کشورهاست و ماهواره‌ها در حال ارسال و انتقال اطلاعات هستند و لزوم همکاری بین دو وزارتخانه حالا بیش از پیش حس می‌شود. وزیر نیرو اعلام آمادگی کرد که از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی در قالب کارگروهی با پژوهشگاه نیرو، دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و سازمان توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر بهره بردای شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

ایسناخبرگزاری ایسنا
پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر
نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی درباره پیشنهاد وزارت نیرو برای افزایش نرخ خرید تضمینی انرژی‌های خورشیدی، گفت: در حال حاضر خرید تضمینی از نیروگاه‌های خورشیدی در بخش خانگی برای هر کیلووات ساعت ۸۰۰ تومان و برای مزارع خورشیدی ۴۹۰ تومان است، بنابراین پیشنهاد شده است که نرخ پایه برای خرید تضمینی برق از انرژی‌های خورشیدی ۳۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، کامران دوراندیش امروز در نشستی خبری با اشاره به داخلی بودن تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی گفت: در حال حاضر واردات تجهیزات اینورتر از کشورهای کره، چین و یا آلمان وارد می‌شود.

وی با اشاره به نقش سیستم سولار در طرح جهاد روشنایی اظهار کرد: ما می‌توانیم به سازمان بسیج از طریق مانتینورینگ و اقدامات لجستیکی به سازمان بسیج کمک کنیم.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با بیان این‌که برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل هر متقاضی برای هر کیلووات، هفت میلیون تومان سرمایه می‌خواهد، ادامه داد: قطعا با نصب یک مگاوات نیروگاه خورشیدی از میزان یارانه اختصاص یافته از سوی دولت برای ۲۲ نفر کاهش می‌یابد.

دوراندیش با بیان این‌که با نصب نیروگاه‌های خورشیدی پنج میلیون تن آلاینده‌های محیطی نیز کاهش خواهد یافت و جلوی اتلاف انرژی نیز گرفته خواهد شد، افزود: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران می‌تواند به عنوان یک ستاد قوی با درگیر کردن بانک‌ها برای تامین مالی به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کند.

وی با بیان این‌که سه چالش اصلی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود دارد، بیان کرد: چالش نخست برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر در اجرای نامنظم و شلخته نیروگاه‌های خورشیدی بوده است، بنابراین مدیریت پروژه‌های نیروگاه سولار تلاش کرد این وضعیت را منسجم و منظم کند.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ادامه داد: شناسنامه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و خورشیدی نامنظم بود که به واسطه این سامانه مشکل حل شد و پس از آن تلاش کرد خدمات پس از فروش که به نیروگاه‌ها داده نمی‌شد، به واسطه رصد این مشکل برطرف شود.

دوراندیش اظهار کرد: در این مسیر به دو اختراع مهم رسیدیم که اولین آن دستگاه مانیتورینگ نیروگاه‌های خورشیدی است که قبلا وارداتی بود، دست پیدا کردیم و با این اختراع برای صد نیروگاه ۲۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی صورت گرفت.

وی با بیان این‌که برای نخستین بار در دنیا از پانل‌های ارتباطی رایگان استفاده کردیم و شبکه محلی رصد احداث شد، گفت: بنابراین به واسطه این دو فعالیت‌ها در سطح کشور ۲۴۰۰ فرصت شغلی مستقیم و ۲۴ هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد شد.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با بیان این‌که سال گذشته بعد از اجرای این پروژه با ۱۸ بانک وارد مذاکره شده و با پست ‌بانک موفق به امضای تفاهم‌نامه برای تأمین مالی شدیم، اظهار کرد: یکی از اهداف بزرگ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر روستاها و مناطق محروم است که به همین منظور حتی سازمان بسیج نیز در یک طرح جهاد روشنایی مقرر کرده ٣٠٠٠ واحد نیروگاه خورشیدی برای ایجاد درآمد و اشتغال در کشور نصب کند.

به گفته دوراندیش، بیش‌ترین هدف در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر کاهش مصرف سوخت تولید رفاه اجتماعی است، هر چند اشتغال نیز در پی خواهد داشت پس تولید رفاه اجتماعی در مناطق محروم در روستاها نسبت به اشتغال بهتر و بیش‌تر است.

وی با اشاره به این‌که صندوق توسعه ملی برای انرژی‌های تجدیدپذیر، منابع مالی تعریف و اختصاص داده است، افزود: برای مزارع خورشیدی و نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل، صندوق توسعه ملی ۷۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده که برای مزارع خورشیدی این عدد ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.

دوراندیش با بیان این‌که پیشنهاد کرده‌ایم که کارگروه علمی و تخصصی در معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری تشکیل شود، گفت: قطعا با تشکیل این کارگروه سرعت توسعه انرژی‌های خورشیدی بیشتر خواهد شد.

همچنین در این نشست بهزاد علی‌محمدی - عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران - گفت: پیشنهاد وزارت نیرو برای افزایش تا ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های خورشیدی مطرح است.

وی با بیان این‌که سامانه سولار با هدف هر خانه یک نیروگاه و اجرای زیرساخت‌های کنترل نیروگاه‌های خورشیدی ایجاد شده است، اظهار کرد: این سامانه با هدف ایجاد تامین مالی، پیمانکاری و خدمات پس از فروش برای مدیریت نیروگاه‌های خورشیدی از سه سال قبل، فعالیت خود را آغاز کرده و در یک سال و نیم گذشته ۴۲۰ نیروگاه را در ایران بازبینی کرده است.

به گفته عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، اگر نیروگاه‌های خورشیدی ۵۰ درصد راندمان خود را از دست بدهند، دیگر کارایی نخواهند داشت، لذا تمامی نیروگاه‌هایی که ساخته شده‌اند توسط این سامانه می‌توانند مدیریت شوند.

علی‌محمدی تاکید کرد: سال‌ها بود که نیروگاه‌های خورشیدی کشور شناسنامه نداشتند، بنابراین این سامانه با تلاش بسیار توانست نیروگاه‌های خورشیدی را شناسنامه‌دار کند که مشخص شود نیروگاه از چه تجهیزاتی استفاده کرده و چه زمانی اجرا شده است.

عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران افزود: با این سامانه می‌توان فهمید که اگر نیروگاه ایرادی داشته استف کدام بخش از تجهیزات باید تعویض و یا تعمیر شود.

علی‌محمدی با تاکید به این مساله که این سامانه و شناسنامه‌دار شدن نیروگاه‌های خورشیدی باعث بازگشت ۲۵ درصد راندمان نیروگاه خواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۵۰۰ واحد نیروگاه خورشیدی در کشور نصب شده که حدود ۴۷ مگاوات مربوط به بخش نیروگاه‌های خورشیدی است.

به گفته عضو هیات مدیره پروژه‌های نیروگاهی در ایران سرمایه‌گذاری معمولا به سمت سرمایه‌های شناور می‌رود و براساس مدیریت پایدار نیست به همین دلیل شاهد کاهش سرمایه‌گذاری تجدید پذیرها هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب از شهادت رئیس پلیس آگاهی این شهرستان در درگیری مسلحانه با افراد ناشناس خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ سلیمی از درگیری مسلحانه ساعتی پیش در محله شهرک جهاد اسلام آباد غرب خبر داد و اظهار داشت: بر اثر این درگیری مسلحانه افراد ناشناس با نیروهای انتظامی واقع در اطراف مسجد شهرک جهاد اسلام آباد غرب رئیس پلیس آگاهی شهرستان کورش حاجی مرادی مجروح شد. فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب افزود: متأسفانه تلاش‌های تیم پزشکی جهت احیای افسر وظیفه شناس اسلام آبادی سروان کورش حاجی مرادی بی نتیجه ماند و وی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای با اعلام خبر تعقیب و گریز یک ساعته پلیس با سارقان، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود ساعت ۴ صبح امروز (۵ خرداد ۹۸) مأموران کلانتری ۱۴۷ گلبرگ در حال گشت‌زنی در خیابان ثانی با سه سرنشین یک دستگاه خودروی پراید مواجه شدند. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: یکی از سرنشینان پراید در حال باز کردن در خودروی پراید پارک شده در خیابان بود که با دیدن مأموران سوار بر پراید مشکی رنگ شده و به همراه دو سرنشین دیگر متواری شدند. وی تصریح کرد: مأموران انتظامی نیز به سرعت مشغول تعقیب خودروی مذکور شده و در بررسی پلاک خودروی پراید مشخص شد، این خودرو در تاریخ ۳ خرداد به سرقت رفته است. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ افزود: مأموران نیز با پای پیاده برای بازداشت سه سارق وارد عمل شده و برای زمین‌گیر کردن آنها اقدام به تیراندازی کردند که دو نفر از سارقان در جریان دستگیری زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد. موقوفه‌ای با اشاره به اعتراف سارق سوم به سرقتهای متعدد، یادآور شد: تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.
وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
از هفتم خرداد و با هدف عرضه مستقیم خودرو به مشتریان واقعی آغاز می‌شود‎طرح فروش فوری اعتباری محصولات گروه خودروسازی سایپا با هدف عرضه مستقیم خودرو به مصرف کنندگان نهایی و مشتریان واقعی در راستای تنظیم بازار از ساعت ۱۰ صبح روز هفتم خردادماه آغاز می‌شود. به گزارش وانانیوز، ‎به نقل از سایپا، این طرح شامل برخی محصولات خانواده پلتفرم X۱۰۰ و X۲۰۰ با تسهیلات و بازپرداخت مناسب می‌باشد که بصورت فوری با اعمال محدویت کد ملی و سنی در اختیار مشتریان محترم قرار خواهد گرفت. محصولات X۱۰۰ شامل خودروهای خانواده پراید و X۲۰۰ شامل خودروهای تیبا، تیبا ۲، ساینا و کوییک است که طرح جدید فروش تسهیلاتی سایپا به عرضه تعدادی از این محصولات اختصاص دارد. ‎بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می‌توانند فقط از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www. saipagroup. ir نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کنند. همچنین مرکز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰ پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
مداح توهین‌کننده به مقدسات اهل سنت به دادستانی تهران احضار شد. خبرگزاری تسنیم: پس از پخش اظهارات توهین‌آمیز یک مداح از شبکه ۵ سیما، با وجود عذرخواهی این مداح و عوامل این شبکه، مرجع قضایی صبح امروز از احضار و بازداشت این مداح خبر داد. در حال حاضر تحقیقات و بازجویی از این مداح در حال انجام است.

اخبار بیشتر