1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

افزایش نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

بررسی روند تامین مالی طرح‌های حوزه انرژی در کمیسیون انرژی

ایسناخبرگزاری ایسنا
بررسی روند تامین مالی طرح‌های حوزه انرژی در کمیسیون انرژی

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: امروز کمیسیون انرژی با مدیر عامل و هیئت مدیره بانک توسعه و تعاون جلسه‌ای داشت و گزارشی از سوی مسیولان مربوطه در خصوص روند تامین مالی طرح‌های نفت و و طرح‌های نیروگاهی و حوزه انرژی ارائه شد.

وی در ادامه تصریح کرد: مشکلاتی که بر سر راه این طرح‌ها نیز وجود دارد مطرح شد. یکی از اقداماتی که بانک توسعه و تعاون در افزایش تولید برق که یکی از چالش‌های تابستان سال آینده است می‌تواند انجام دهد، افزودن ۱۵هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس ادامه داد: در سایر بخش‌های پتروشیمی و حوزه‌های انرژی پتانسیل فراوانی وجود دارد اما مشکلی که امروز بانک با آن مواجه است سرمایه حدود ۶۰۰ میلیون دلاری است که ما باید این سرمایه را به دو میلیون دلار افزایش دهیم تا به اهداف خود دست یابیم. ان شاء الله در بودجه ۹۸ با پیشنهادات نمایندگان بتوانیم این مهم را اجرایی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی

وزیران ارتباطات و نیرو امروز (۱۰ دی ماه) از آزمایشگاه سازمان فضایی ایران دیدن کردند و پس از آن در نشستی درباره ضرورت توسعه سازمان فضایی و استفاده از دیتاها صحبت کردند.

«محمد جواد آذری جهرمی» با تاکید به اهمیت این سازمان و تلاش هایش علی رغم وجود تحریم‌های حاکم در کشور از کوشش بعمل آمده در بخش‌های مختلف سازمان فضایی کشور تشکر کرد و وزارت ارتباطات را حامی این مجموعه دانست:

«سازمان فضایی توانسته در این اوضاع طبق استانداردهای بین المللی حرکت کند و بتواند جایگاهی برای خود در منطقه ایجاد کند. وزارت ارتباطات نیز همواره اعلام کرده که در این راه کنار سازمان فضایی کشور خواهد بود و از کمک‌های خود در زمینه رشد این سازمان دریغ نخواهد کرد.»

به گفته وزیر ارتباطات کشورمان سازمان فضایی در آینده نقش مهم‌تری را در اقتصاد کشور ایفا خواهد کرد: «آنچه امروز در این نمایشگاه دیدید و در آینده نیز بیشتر از آن خواهید شنید دستاوردهایی است برای کمک به شما و در راستای ماموریت هایی که دولت برای خدمت رسانی به مردم به شما محول کرده و امید است از آنها استفاده و بهربرداری مناسب شود. امیدوارم صنعت فضایی در حوزه اجرایی کشور کاربردی شود تا مردم از دستاوردهای آن بهره مند ببرند.»

همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی - 7

«رضا اردکانیان» وزیر نیروی کشورمان نیز در این نشست حضور داشت و به لزوم استفاده از فناوری برای کاهش مصرف انرژی‌هایی چون آب اشاره کرد. او خبر داد که در مبحث کشت برنج به مراحل جدیدی رسیدند و تا سه سال آینده می‌توانند کاری کنند که کشت برنج برای کشاورزان فاقد صرفه شود و وارد فاز جدیدی از کشت این محصول غذایی شویم:

«ما نیازمند اطلاعات دقیق برای برنامه‌ریزی سال آبی برای فرونشست زمین و بحث خشکسالی مناطق مختلف هستیم. طبیعی است خود ما و همسایگان از این اطلاعات منتفع می‌شوند اما اینکه کشوری خودش محصولات خودش این اطلاعات را دریافت و پایش کند یک مزیت محسوب می‌شود.»

به گفته وزیر نیرو بیش از ۶۰ سال است که این فناوری در اختیار کشورهاست و ماهواره‌ها در حال ارسال و انتقال اطلاعات هستند و لزوم همکاری بین دو وزارتخانه حالا بیش از پیش حس می‌شود. وزیر نیرو اعلام آمادگی کرد که از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی در قالب کارگروهی با پژوهشگاه نیرو، دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و سازمان توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر بهره بردای شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

ایسناخبرگزاری ایسنا
پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

به گزارش ایسنا، کامران دوراندیش امروز در نشستی خبری با اشاره به داخلی بودن تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی گفت: در حال حاضر واردات تجهیزات اینورتر از کشورهای کره، چین و یا آلمان وارد می‌شود.

وی با اشاره به نقش سیستم سولار در طرح جهاد روشنایی اظهار کرد: ما می‌توانیم به سازمان بسیج از طریق مانتینورینگ و اقدامات لجستیکی به سازمان بسیج کمک کنیم.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با بیان این‌که برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل هر متقاضی برای هر کیلووات، هفت میلیون تومان سرمایه می‌خواهد، ادامه داد: قطعا با نصب یک مگاوات نیروگاه خورشیدی از میزان یارانه اختصاص یافته از سوی دولت برای ۲۲ نفر کاهش می‌یابد.

دوراندیش با بیان این‌که با نصب نیروگاه‌های خورشیدی پنج میلیون تن آلاینده‌های محیطی نیز کاهش خواهد یافت و جلوی اتلاف انرژی نیز گرفته خواهد شد، افزود: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران می‌تواند به عنوان یک ستاد قوی با درگیر کردن بانک‌ها برای تامین مالی به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کند.

وی با بیان این‌که سه چالش اصلی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود دارد، بیان کرد: چالش نخست برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر در اجرای نامنظم و شلخته نیروگاه‌های خورشیدی بوده است، بنابراین مدیریت پروژه‌های نیروگاه سولار تلاش کرد این وضعیت را منسجم و منظم کند.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ادامه داد: شناسنامه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و خورشیدی نامنظم بود که به واسطه این سامانه مشکل حل شد و پس از آن تلاش کرد خدمات پس از فروش که به نیروگاه‌ها داده نمی‌شد، به واسطه رصد این مشکل برطرف شود.

دوراندیش اظهار کرد: در این مسیر به دو اختراع مهم رسیدیم که اولین آن دستگاه مانیتورینگ نیروگاه‌های خورشیدی است که قبلا وارداتی بود، دست پیدا کردیم و با این اختراع برای صد نیروگاه ۲۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی صورت گرفت.

وی با بیان این‌که برای نخستین بار در دنیا از پانل‌های ارتباطی رایگان استفاده کردیم و شبکه محلی رصد احداث شد، گفت: بنابراین به واسطه این دو فعالیت‌ها در سطح کشور ۲۴۰۰ فرصت شغلی مستقیم و ۲۴ هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد شد.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با بیان این‌که سال گذشته بعد از اجرای این پروژه با ۱۸ بانک وارد مذاکره شده و با پست ‌بانک موفق به امضای تفاهم‌نامه برای تأمین مالی شدیم، اظهار کرد: یکی از اهداف بزرگ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر روستاها و مناطق محروم است که به همین منظور حتی سازمان بسیج نیز در یک طرح جهاد روشنایی مقرر کرده ٣٠٠٠ واحد نیروگاه خورشیدی برای ایجاد درآمد و اشتغال در کشور نصب کند.

به گفته دوراندیش، بیش‌ترین هدف در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر کاهش مصرف سوخت تولید رفاه اجتماعی است، هر چند اشتغال نیز در پی خواهد داشت پس تولید رفاه اجتماعی در مناطق محروم در روستاها نسبت به اشتغال بهتر و بیش‌تر است.

وی با اشاره به این‌که صندوق توسعه ملی برای انرژی‌های تجدیدپذیر، منابع مالی تعریف و اختصاص داده است، افزود: برای مزارع خورشیدی و نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل، صندوق توسعه ملی ۷۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده که برای مزارع خورشیدی این عدد ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.

دوراندیش با بیان این‌که پیشنهاد کرده‌ایم که کارگروه علمی و تخصصی در معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری تشکیل شود، گفت: قطعا با تشکیل این کارگروه سرعت توسعه انرژی‌های خورشیدی بیشتر خواهد شد.

همچنین در این نشست بهزاد علی‌محمدی - عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران - گفت: پیشنهاد وزارت نیرو برای افزایش تا ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های خورشیدی مطرح است.

وی با بیان این‌که سامانه سولار با هدف هر خانه یک نیروگاه و اجرای زیرساخت‌های کنترل نیروگاه‌های خورشیدی ایجاد شده است، اظهار کرد: این سامانه با هدف ایجاد تامین مالی، پیمانکاری و خدمات پس از فروش برای مدیریت نیروگاه‌های خورشیدی از سه سال قبل، فعالیت خود را آغاز کرده و در یک سال و نیم گذشته ۴۲۰ نیروگاه را در ایران بازبینی کرده است.

به گفته عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، اگر نیروگاه‌های خورشیدی ۵۰ درصد راندمان خود را از دست بدهند، دیگر کارایی نخواهند داشت، لذا تمامی نیروگاه‌هایی که ساخته شده‌اند توسط این سامانه می‌توانند مدیریت شوند.

علی‌محمدی تاکید کرد: سال‌ها بود که نیروگاه‌های خورشیدی کشور شناسنامه نداشتند، بنابراین این سامانه با تلاش بسیار توانست نیروگاه‌های خورشیدی را شناسنامه‌دار کند که مشخص شود نیروگاه از چه تجهیزاتی استفاده کرده و چه زمانی اجرا شده است.

عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران افزود: با این سامانه می‌توان فهمید که اگر نیروگاه ایرادی داشته استف کدام بخش از تجهیزات باید تعویض و یا تعمیر شود.

علی‌محمدی با تاکید به این مساله که این سامانه و شناسنامه‌دار شدن نیروگاه‌های خورشیدی باعث بازگشت ۲۵ درصد راندمان نیروگاه خواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۵۰۰ واحد نیروگاه خورشیدی در کشور نصب شده که حدود ۴۷ مگاوات مربوط به بخش نیروگاه‌های خورشیدی است.

به گفته عضو هیات مدیره پروژه‌های نیروگاهی در ایران سرمایه‌گذاری معمولا به سمت سرمایه‌های شناور می‌رود و براساس مدیریت پایدار نیست به همین دلیل شاهد کاهش سرمایه‌گذاری تجدید پذیرها هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف5 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰ ۳۹۷۱۲۰۲۱۸۹نماینده ویژه مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در حوزه فروش و خدمات پس از فروش، از ادامه طرح فروش محصولات گروه سایپا خبر داد و گفت: طرح فروش محصولات گروه سایپا باهدف رفاه مشتریان گرانقدر و تنظیم بازار، روز جمعه هم ادامه می‌یابد. عبدالله بابایی با اعلام مطلب فوق افزود: باتوجه به استقبال گسترده مشتریان، افزایش تولید محصولات سایپا و برنامه روبه‌رشد آن و هم‌چنین اثرگذاری بالای این طرح بر روی شرایط بازار در حوزه قیمت‌ها، فروش محصولات سایپا در روز جمعه ادامه می‌یابد. به‌گفته وی اجرای این‌طرح از سی ام بهمن ماه موجب افزایش رضایت مشتریان شده و برآوردها نشان می‌دهد ادامه آن، زمینه بازگشت ثبات و آرامش را به بازار خودرو فراهم خواهد کرد. در این طرح فروش خودروهای پراید۱۳۱، ساینا دنده‌ای، کوئیک دنده‌ای، وانت پراید و نیسان دوگانه سوز و تک سوز به صورت فروش فوری عرضه شده است. در این طرح نیز افرادی که طی ۱۸ ماه گذشته از شرکت سایپا محصولی را ثبت نام کرده‌اند امکان استفاده از این شرایط فروش را ندارند.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
زن ۳۹ ساله درخواست بارداری از شوهر مرده‌اش را به دادگاه فرستاد. فبین ژوستل که اکنون ۳۹ ساله است، ماه هاست تلاش می‌کند از شوهر فوت شده خود باردار شود. او قصد دارد با اسپرم منجمد شده شوهرش که در سال ۲۰۰۸ به خاطر ابتلا بهسرطان از دنیا رفت، عمل لقاح را انجام دهد. این در حالی است که اندکی پیش در آلمان یک بیوه ۲۹ ساله در نویبراندنبورگ توانست از دادگاه رای بگیرد تا از همسر فوت شده خود بچه دار شود. پس از تصادف مرگبار شوهر با موتوسیکلت، بیمارستان در وهله اول از باز پس دادن این سلول‌ها خودداری کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی گفت: در سال ۸۹ فردی بر اثر یک سانحه از ناحیه صورت دچار آسیب جدی می‌شود و برای معالجه به یکی از بیمارستان‌های تهران اعزام و توسط یکی از پزشکان متخصص این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار کرد: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار کرده به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
۶- لیوونیا، میشیگان: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۵٫۴ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۱٫۹ درصد کاهش یافته است. ۷- الکساندریا، ویرجینیا: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۷ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۳٫۶ درصد کاهش یافته است. ۸- دنور، کلرادو: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۸ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۲٫۱ درصد کاهش یافته است. ۹- ری لیگ، کارولینای شمالی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۹ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۴٫۳ درصد کاهش یافته است. ۱۰- چارلستون، کارولینای جنوبی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۵ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۰٫۳ درصد کاهش یافته است.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
دختر جوان روسی بر اثر ضرب و شتم با چاقو و چکش جان باخت. دختر روسی که نامزدش را به‌خاطر شکستن بینی‌اش بخشیده بود، چند‌ماه بعد بر اثر ضرب و شتم او باچاقو و چکش جان باخت. اولک ‌۲۰ ساله که سابقه بار‌ها خشونت علیه نامزدش را داشت با بخشش نامزدش برای شکستن بینی از بازداشتگاه آزاد شد، اما همانطور که روانشناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند خشونت علیه همسر می‌تواند روندی صعودی و مرگبار را طی کند. به گزارش دیلی‌میل، این پیش‌بینی در مورد این دختر و پسر مصداق داشت.

اخبار بیشتر