1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

افزایش نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

بررسی روند تامین مالی طرح‌های حوزه انرژی در کمیسیون انرژی

ایسناخبرگزاری ایسنا
بررسی روند تامین مالی طرح‌های حوزه انرژی در کمیسیون انرژی

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: امروز کمیسیون انرژی با مدیر عامل و هیئت مدیره بانک توسعه و تعاون جلسه‌ای داشت و گزارشی از سوی مسیولان مربوطه در خصوص روند تامین مالی طرح‌های نفت و و طرح‌های نیروگاهی و حوزه انرژی ارائه شد.

وی در ادامه تصریح کرد: مشکلاتی که بر سر راه این طرح‌ها نیز وجود دارد مطرح شد. یکی از اقداماتی که بانک توسعه و تعاون در افزایش تولید برق که یکی از چالش‌های تابستان سال آینده است می‌تواند انجام دهد، افزودن ۱۵هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس ادامه داد: در سایر بخش‌های پتروشیمی و حوزه‌های انرژی پتانسیل فراوانی وجود دارد اما مشکلی که امروز بانک با آن مواجه است سرمایه حدود ۶۰۰ میلیون دلاری است که ما باید این سرمایه را به دو میلیون دلار افزایش دهیم تا به اهداف خود دست یابیم. ان شاء الله در بودجه ۹۸ با پیشنهادات نمایندگان بتوانیم این مهم را اجرایی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی

وزیران ارتباطات و نیرو امروز (۱۰ دی ماه) از آزمایشگاه سازمان فضایی ایران دیدن کردند و پس از آن در نشستی درباره ضرورت توسعه سازمان فضایی و استفاده از دیتاها صحبت کردند.

«محمد جواد آذری جهرمی» با تاکید به اهمیت این سازمان و تلاش هایش علی رغم وجود تحریم‌های حاکم در کشور از کوشش بعمل آمده در بخش‌های مختلف سازمان فضایی کشور تشکر کرد و وزارت ارتباطات را حامی این مجموعه دانست:

«سازمان فضایی توانسته در این اوضاع طبق استانداردهای بین المللی حرکت کند و بتواند جایگاهی برای خود در منطقه ایجاد کند. وزارت ارتباطات نیز همواره اعلام کرده که در این راه کنار سازمان فضایی کشور خواهد بود و از کمک‌های خود در زمینه رشد این سازمان دریغ نخواهد کرد.»

به گفته وزیر ارتباطات کشورمان سازمان فضایی در آینده نقش مهم‌تری را در اقتصاد کشور ایفا خواهد کرد: «آنچه امروز در این نمایشگاه دیدید و در آینده نیز بیشتر از آن خواهید شنید دستاوردهایی است برای کمک به شما و در راستای ماموریت هایی که دولت برای خدمت رسانی به مردم به شما محول کرده و امید است از آنها استفاده و بهربرداری مناسب شود. امیدوارم صنعت فضایی در حوزه اجرایی کشور کاربردی شود تا مردم از دستاوردهای آن بهره مند ببرند.»

همکاری وزارت ارتباطات و وزارت نیرو برای کاهش مصرف انرژی - 7

«رضا اردکانیان» وزیر نیروی کشورمان نیز در این نشست حضور داشت و به لزوم استفاده از فناوری برای کاهش مصرف انرژی‌هایی چون آب اشاره کرد. او خبر داد که در مبحث کشت برنج به مراحل جدیدی رسیدند و تا سه سال آینده می‌توانند کاری کنند که کشت برنج برای کشاورزان فاقد صرفه شود و وارد فاز جدیدی از کشت این محصول غذایی شویم:

«ما نیازمند اطلاعات دقیق برای برنامه‌ریزی سال آبی برای فرونشست زمین و بحث خشکسالی مناطق مختلف هستیم. طبیعی است خود ما و همسایگان از این اطلاعات منتفع می‌شوند اما اینکه کشوری خودش محصولات خودش این اطلاعات را دریافت و پایش کند یک مزیت محسوب می‌شود.»

به گفته وزیر نیرو بیش از ۶۰ سال است که این فناوری در اختیار کشورهاست و ماهواره‌ها در حال ارسال و انتقال اطلاعات هستند و لزوم همکاری بین دو وزارتخانه حالا بیش از پیش حس می‌شود. وزیر نیرو اعلام آمادگی کرد که از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی در قالب کارگروهی با پژوهشگاه نیرو، دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و سازمان توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر بهره بردای شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

ایسناخبرگزاری ایسنا
پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر

به گزارش ایسنا، کامران دوراندیش امروز در نشستی خبری با اشاره به داخلی بودن تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی گفت: در حال حاضر واردات تجهیزات اینورتر از کشورهای کره، چین و یا آلمان وارد می‌شود.

وی با اشاره به نقش سیستم سولار در طرح جهاد روشنایی اظهار کرد: ما می‌توانیم به سازمان بسیج از طریق مانتینورینگ و اقدامات لجستیکی به سازمان بسیج کمک کنیم.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با بیان این‌که برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل هر متقاضی برای هر کیلووات، هفت میلیون تومان سرمایه می‌خواهد، ادامه داد: قطعا با نصب یک مگاوات نیروگاه خورشیدی از میزان یارانه اختصاص یافته از سوی دولت برای ۲۲ نفر کاهش می‌یابد.

دوراندیش با بیان این‌که با نصب نیروگاه‌های خورشیدی پنج میلیون تن آلاینده‌های محیطی نیز کاهش خواهد یافت و جلوی اتلاف انرژی نیز گرفته خواهد شد، افزود: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر ایران می‌تواند به عنوان یک ستاد قوی با درگیر کردن بانک‌ها برای تامین مالی به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کند.

وی با بیان این‌که سه چالش اصلی برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود دارد، بیان کرد: چالش نخست برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر در اجرای نامنظم و شلخته نیروگاه‌های خورشیدی بوده است، بنابراین مدیریت پروژه‌های نیروگاه سولار تلاش کرد این وضعیت را منسجم و منظم کند.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ادامه داد: شناسنامه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و خورشیدی نامنظم بود که به واسطه این سامانه مشکل حل شد و پس از آن تلاش کرد خدمات پس از فروش که به نیروگاه‌ها داده نمی‌شد، به واسطه رصد این مشکل برطرف شود.

دوراندیش اظهار کرد: در این مسیر به دو اختراع مهم رسیدیم که اولین آن دستگاه مانیتورینگ نیروگاه‌های خورشیدی است که قبلا وارداتی بود، دست پیدا کردیم و با این اختراع برای صد نیروگاه ۲۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی صورت گرفت.

وی با بیان این‌که برای نخستین بار در دنیا از پانل‌های ارتباطی رایگان استفاده کردیم و شبکه محلی رصد احداث شد، گفت: بنابراین به واسطه این دو فعالیت‌ها در سطح کشور ۲۴۰۰ فرصت شغلی مستقیم و ۲۴ هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد شد.

نماینده مدیرعامل شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی با بیان این‌که سال گذشته بعد از اجرای این پروژه با ۱۸ بانک وارد مذاکره شده و با پست ‌بانک موفق به امضای تفاهم‌نامه برای تأمین مالی شدیم، اظهار کرد: یکی از اهداف بزرگ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر روستاها و مناطق محروم است که به همین منظور حتی سازمان بسیج نیز در یک طرح جهاد روشنایی مقرر کرده ٣٠٠٠ واحد نیروگاه خورشیدی برای ایجاد درآمد و اشتغال در کشور نصب کند.

به گفته دوراندیش، بیش‌ترین هدف در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر کاهش مصرف سوخت تولید رفاه اجتماعی است، هر چند اشتغال نیز در پی خواهد داشت پس تولید رفاه اجتماعی در مناطق محروم در روستاها نسبت به اشتغال بهتر و بیش‌تر است.

وی با اشاره به این‌که صندوق توسعه ملی برای انرژی‌های تجدیدپذیر، منابع مالی تعریف و اختصاص داده است، افزود: برای مزارع خورشیدی و نصب نیروگاه‌های خورشیدی در منازل، صندوق توسعه ملی ۷۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده که برای مزارع خورشیدی این عدد ۳۰۰۰ میلیارد تومان است.

دوراندیش با بیان این‌که پیشنهاد کرده‌ایم که کارگروه علمی و تخصصی در معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری تشکیل شود، گفت: قطعا با تشکیل این کارگروه سرعت توسعه انرژی‌های خورشیدی بیشتر خواهد شد.

همچنین در این نشست بهزاد علی‌محمدی - عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران - گفت: پیشنهاد وزارت نیرو برای افزایش تا ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های خورشیدی مطرح است.

وی با بیان این‌که سامانه سولار با هدف هر خانه یک نیروگاه و اجرای زیرساخت‌های کنترل نیروگاه‌های خورشیدی ایجاد شده است، اظهار کرد: این سامانه با هدف ایجاد تامین مالی، پیمانکاری و خدمات پس از فروش برای مدیریت نیروگاه‌های خورشیدی از سه سال قبل، فعالیت خود را آغاز کرده و در یک سال و نیم گذشته ۴۲۰ نیروگاه را در ایران بازبینی کرده است.

به گفته عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، اگر نیروگاه‌های خورشیدی ۵۰ درصد راندمان خود را از دست بدهند، دیگر کارایی نخواهند داشت، لذا تمامی نیروگاه‌هایی که ساخته شده‌اند توسط این سامانه می‌توانند مدیریت شوند.

علی‌محمدی تاکید کرد: سال‌ها بود که نیروگاه‌های خورشیدی کشور شناسنامه نداشتند، بنابراین این سامانه با تلاش بسیار توانست نیروگاه‌های خورشیدی را شناسنامه‌دار کند که مشخص شود نیروگاه از چه تجهیزاتی استفاده کرده و چه زمانی اجرا شده است.

عضو انجمن‌ انرژی‌های تجدیدپذیر ایران افزود: با این سامانه می‌توان فهمید که اگر نیروگاه ایرادی داشته استف کدام بخش از تجهیزات باید تعویض و یا تعمیر شود.

علی‌محمدی با تاکید به این مساله که این سامانه و شناسنامه‌دار شدن نیروگاه‌های خورشیدی باعث بازگشت ۲۵ درصد راندمان نیروگاه خواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۵۰۰ واحد نیروگاه خورشیدی در کشور نصب شده که حدود ۴۷ مگاوات مربوط به بخش نیروگاه‌های خورشیدی است.

به گفته عضو هیات مدیره پروژه‌های نیروگاهی در ایران سرمایه‌گذاری معمولا به سمت سرمایه‌های شناور می‌رود و براساس مدیریت پایدار نیست به همین دلیل شاهد کاهش سرمایه‌گذاری تجدید پذیرها هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا این درگیری از چهارشنبه شب در جاده اندیمشک - دزفول آغاز شده و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد درگیر وارد عمل شده‌اند. گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست صدای تیراندازی همچنان از محل درگیری به گوش می‌رسد. برخی شاهدان گفتند نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در پی بروز این درگیری جلسه شورای تامین در هر ۲ شهرستان برگزار شده و استاندار خوزستان نیز در منطقه حضور دارد. اختلاف بر سر محل نصب تابلوی ورودی شهر دزفول پس از سقوط تابلو ورودی این شهر بر اثر تند باد در اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو1 روز قبل
الفالف18 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرور سال کهنه؛ ۱۲ ماه، ۱۲ روز- ۱عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد. کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند. اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت. التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …
ایسناایسنا11 ساعت قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.

اخبار بیشتر