1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

موگرینی: اروپا کماکان به برجام پایبند است

نقش ایران در مبارزه علیه داعش در سوریه برجسته است/ ترامپ و جمهوری‌خواهان اعتقادی به دیپلماسی ندارند/ اروپایی‌ها انگیزه کافی برای تجارت با تهران دارند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نقش ایران در مبارزه علیه داعش در سوریه برجسته است/ ترامپ و جمهوری‌خواهان اعتقادی به دیپلماسی ندارند/ اروپایی‌ها انگیزه کافی برای تجارت با تهران دارند

رابرت وای شاپیرو، استاد علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا و رییس اسبق دانشکده علوم سیاسی این دانشگاه است از کتاب‌های او در حوزه علوم سیاسی می‌توان به «قدرت ریاست جمهوری؛ ایجاد ریاست جمهوری برای قرن بیست و یکم»، «دخالت‌های سیاسی؛ سیاستمداران سرگردان نشوید» و «عدم حضور نمایندگان دموکرات» اشاره کرد. وی هم چنین تا کنون موفق شده است جایزه کتاب «گلد اسمیت» را نیز از آن خود کند.

وی درباره تحریم‌ها و ابعاد مختلف این تصمیم ترامپ با ایلنا گفت‌و‌گو کرده است.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره ارزیابی خود از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، گفت: این توافق همان‌طور که بسیاری از کارشناسان روابط بین‌الملل و علوم سیاسی اذعان داشته‌اند، مفید بود؛ چراکه از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری می‌کرد، بنابراین توافق مفیدی بود.

ترامپ و جمهوری‌خواهان اعتقادی به سودمندی دیپلماسی ندارند

وی هم چنین درباره تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای بر اساس اعلام سازمان انرژی اتمی و رد این موضوع از سوی ترامپ گفت: این سیاست‌های ترامپ و جمهوری‌خواهان است آنها معمولا کمتر به سودمندی دیپلماسی معترف و معتقد هستند و ترجیح می‌دهند که در سیاست خارجی سختگیر باشند. آنها به کار فردی بیشتر علاقه دارند تا جمع‌گرایی. همین موضوع باعث تکذیب پایبندی ایران از سوی آمریکا می‌شود.

شاپیرو نقش ایران در سوریه در مبارزه با داعش را برجسته و مهم دانست و اذعان کرد: ایران در مبارزه با داعش در سوریه نقش مهم و برجسته‌ای داشته است. البته این موضوع حمایت ایران از برخی گروه‌ها را که ایران را در مقابل کشورهایی رقیب مثل آمریکا قرارداده است، کمرنگ نمی‌کند.

اروپایی‌ها انگیزه و نیاز کافی برای تجارت با ایران دارند

وی هم چنین درباره حمایت اروپایی‌ها از ایران خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها انگیزه و نیاز کافی به تجارت با ایران دارند و به دنبال به دست آوردن امکان‌هایی برای ارتباط با ایران هستند. اما اروپا هم متوجه آمریکا است و در ارتباط با ایران نمی‌خواهد خشم آمریکا را بر انگیزاند.

این استاد دانشگاه کلمبیا در ادامه درباره روابط خارجی ایران با غرب گفت: مشکلات پیش آمده ایران را به سمت روسیه و چین سوق می‌دهد و این شرایط باعث می‌شود این سه کشور در ابعاد نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی باهم همکاری کنند اما به گمان من به طور کامل این اعتماد بین این سه کشور وجود ندارد.

عوامل مرتبط با آینده روابط ایران و آمریکا

شاپیرو درباره آینده روابط ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: روابط بین دو کشور بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ مثلا بستگی به این موضوع دارد که ایران در سوریه چه می‌کند و همچنین در گیری‌های ایران و اسرائیل در سوریه تا کجا ادامه می‌یابد. همچنین حمایت ایران از حزب‌الله لبنان و حضور ایران در سوریه زمینه درگیری ایران و اسراییل را بیشتر خواهد کرد این در حالی است که آمریکا از اسراییل حمایت می‌کند و حمایت‌های روسیه از اقدامات ایران در سوریه هم این روابط را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: از طرفی هم روابط ایران و ترکیه و دخالت ترکیه در اسرائیل هم می‌تواند در پیش‌بینی روابط ایران و آمریکا نقش مهمی داشته باشد و چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا را سخت می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

موگرینی: کار بر روی ساز و کار مالی ویژه اروپا با ایران در ۲۰۱۹ ادامه می‌یابد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
موگرینی: کار بر روی ساز و کار مالی ویژه اروپا با ایران در ۲۰۱۹ ادامه می‌یابد

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی مطلبی در وبلاگ خود به مهمترین موضوعات در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد.

وی در این مطلب نوشت: نخستین روز سال و همانند همیشه تصمیم گرفتم که نگاهی به بهترین رویدادهای ۱۲ ماه گذشته بیاندازم. در ماه می، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که اجرای توافقی را که توسط قدرت‌های جهانی با ایران مورد مذاکره قرار گرفت را متوقف کرد. دقایقی بعد، از طرف دیگر کشورهایی که مذاکره کرده و توافق را نهایی کردند تاکید کردم که جامعه جهانی مصمم به حفظ توافق و اجرای آن است. دو سال و نیم پس از رسیدن به توافق، تضمین ماهیت غیرنظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران ادامه دارد. در ماه سپتامبر و پس از دیدار با وزیران خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، کشورهای اروپایی آماده سازی مکانیزمی را آغاز کردند که به شرکت‌ها این اجازه را می‌دهد به تجارت قانونی خود با ایران ادامه دهند. کار در سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد یافت تا مانع از رقابت تسلیحاتی جدید در یک منطقه بی ثبات شود و ساختار یک عدم اشاعه چند جانبه تقویت یابد.

رئیس جمهور آمریکا اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را اعلام کرد. این اقدام محکومیت جامعه جهانی از جمله هم پیمانان اروپایی واشنگتن را به دنبال داشت و طرف‌های دیگر این توافق برای تداوم اجرای آن وارد گفت وگو با ایران شدند.

از جمله موارد مهمی که تاکنون برای تقویت روابط تجاری تهران و اروپا مورد بررسی قرار گرفته، تشکیل یک نظام پرداختی مستقل از اقتصاد آمریکا است.

خواندن خبر در سایت منبع

موگرینی: اروپا تلاش می‌کند برجام را در سال جدید حفظ کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
موگرینی: اروپا تلاش می‌کند برجام را در سال جدید حفظ کند

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با پایگاه Livemint درباره موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره میزان احتمال اجرایی شدن SPV (ساز و کار مالی مختص ایران و اروپا) پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت: اتحادیه اروپا ۲۸ عضو داشته و همه اعضای آن تلاش دارند با کمک جامعه بین‌الملل توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنند. اروپا تلاش دارد این توافق را در سال جدید حفظ کند و اساس کار نیز ۱۳ گزارش گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام است.

وی در ادامه این مصاحبه با اشاره به این موضوع که اتحادیه اروپا نمی‌خواهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد افزود که سال گذشته بارها این موضوع مطرح شد که اروپا تنها با هدف ملاحظات تجاری و اقتصادی به دنبال حفظ برجام است اما هدف ما از ادامه این توافق جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره استقلال اروپا از آمریکا تاکید کرد: هرگز نمی‌توان پذیرفت که یک قدرت خارجی حتی اگر نزدیک‌ترین دوست و متحد باشد برای اروپا تعیین تکلیف کند و بگوید با چه کشوری کار کنیم و با چه کشوری کار نکنیم. این اساسی‌ترین حق ما بوده و نه فقط اروپا، بلکه هیچ کشوری در جهان نخواهد پذیرفت که یک کشور خارجی برای آنها تعیین تکلیف کند.روسیه: صلح در منطقه با نقض برجام ممکن نیستاگر برجام نباشد چه می‌شود؟

برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) امضا شد اما با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا وی اعلام کرد که از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد و سرانجام سه‌شنبه ۸ می‌ (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

یادداشت سفیر ایران در اتحادیه اروپا درباره اوضاع ایران و اروپا و برجام

ایسناخبرگزاری ایسنا
یادداشت سفیر ایران در اتحادیه اروپا درباره اوضاع ایران و اروپا و برجام

به گزارش ایسنا به نقل یورونیوز، پیمان سعادت، سفیر ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا در بخشی از یادداشت خود نوشت: در پی خروج نامشروع رئیس‌جمهور آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در هشتم می‌سال ۲۰۱۸، سران اروپایی ایران را قانع کردند که در توافق هسته‌ای باقی بماند. بنا بر این شد که اروپا سازوکار ویژه مالی را ایجاد کند تا امکان دور زدن تحریم‌های آمریکا و تجارت با ایران فراهم شود.

پیمان سعادت در بخشی دیگری از یادداشت خود با اشاره بر انجام تعهدات از سوی ایران اظهار کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه گذشته برای سیزدهمین بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرد.

سفیر ایران در ادامه یادداشت خود، با اشاره به اهمیت برجام برای اروپا نوشت: این توافق برای امنیت اروپا، اهمیتی استراتژیک دارد. برجام تنها راه‌حل دیپلماتیک برای بحران حاد منطقه است.

وی همچنین اظهار کرد که اروپا برای حفظ این توافق باید اقدام کند و تنها به کلمات بسنده نکند.

وی در پایان یادداشت خود بیان کرد که دست روی دست گذاشتن اروپا برایش هزینه در بر خواهد داشت و اظهار کرد که چنین کاری باعث از بین رفتن شکیبایی و اعتماد ایران خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سفر محمد بن سلمان به کشورهای آسیایی در حالی به دو کشور انجام شده و در کشور سوم در حال انجام است که ولیعهد سعودی هنوز از برزخ مربوط به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد سعودی رها نشده است. سفر دوره‌ای محمد بن سلمان فاقد استراتژی از حیث شکل و مضمون است اما خالی از پیامها نیست. ثالثا، لغو سفر بن سلمان به مالزی و اندونزی آنهم بدون دلیل به گونه‌ای که مهاتیر محمد در پاسخ به رسانه‌ها گفت که علت را نمی‌داند و تنها چیزی که می‌داند این است که سفر لغو شده است. آنچه به طور خلاصه درباره سفر محمد بن سلمان به کشورهای پاکستان، هند و چین می‌توان گفت عبارت است از؛ -گسترش مبادلات تجاری در تقابل با ایران. به عبارت دیگر بن سلمان قصد دارد که با دلارهای سعودی از تنگنا خارج شود و این در حالی است که هنوز مشخص نیست وعده‌های بن سلمان وعده سرخرمن است یا محقق می‌شود.

اخبار بیشتر