1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

پشت پرده استعفای وزیر بهداشت از زبان خودش

روایت یک نماینده از استعفای وزیر بهداشت

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
روایت یک نماینده از استعفای وزیر بهداشت

ایلنا/ یک نماینده مردم تهران با اشاره به استعفای وزیر بهداشت گفت: وزیر بهداشت ضرب‌الاجلی تعیین کرده که اگر آن مسائل مورد نظر رفع شد در وزارت خواهد ماند و اگر حل نشود نخواهد ماند و رئیس‌جمهور هم دارد تصمیم می‌گیرد که چه‌کار کند.

ابوالفضل سروش در گفت‌‌وگو با ایلنا، درباره جزئیات استعفای سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان اظهار کرد: من فکر می‌کنم آقای هاشمی بیشتر سر بودجه سلامت و تجهیزات داروها استعفا داده است.

وی تاکید کرد: وزیر بهداشت احساس می‌کند اگر بودجه به حوزه سلامت و تجهیزات دارو اختصاص نگیرد، نمی‌تواند وزارت‌خانه خود را هدایت کند. اختلافی با سازمان برنامه و بودجه دارد و گفته مشکلات من را حل کنید که بمانم و اگر حل نکنید، نخواهم ماند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه بررسی این موضوع که آیا این کار درست است یا نیست جای تحقیق دارد، عنوان کرد: ‌ الان در شرایط تحریمی قرار داریم، در شرایط تحریمی نظام بودجه‌بندی کشور هم فرق می‌کند. با توجه به ۵۰۰ میلیون یورویی که از صندوق توسعه ملی برای دارو و تجهیزات پزشکی گرفته‌اند، در نوع پرداختی که می‌خواهد به وزارت بهداشت انجام شود، بین سازمان برنامه و بودجه و وزیر بهداشت اختلاف‌نظر وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این استعفا از سوی رئیس‌جمهور پذیرفته شده یا نه؟، گفت: خبر ندارم، اما ظاهرا این استعفا به صورت کتبی ارائه شده است و هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند. آن‌طور که من شنیده‌ام وزیر بهداشت یک ضرب‌الاجلی مشخص کرده که تا دیروز و امروز بوده یا تا امروز و فردا هست که اگر آن مسائل مورد نظر رفع شود، در وزارت خواهد ماند و اگر حل نشود نخواهد ماند و رئیس‌جمهور هم دارد تصمیم می‌گیرد که چه‌کار کند.

سروش در پاسخ به سوالی درباره نام کسانی از جمله باقر لاریجانی و دیگران که برای این پست مطرح می‌شود، اظهار کرد: این اسامی همه گمانه‌زنی است و جدی نیست.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر از دوشنبه به وزارت بهداشت نیامده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
وزیر از دوشنبه به وزارت بهداشت نیامده است

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، ایرج حریرچی روز چهارشنبه با حضور در برنامه حالا خورشید سیما درباره استعفای وزیر بهداشت افزود: اطلاع رسانی درباره استعفا بر عهده ستاد دولت است و ما (وزارت بهداشت) در این رابطه اظهار نظر نمی‌کنیم.

حریرچی درباره طرح تحول سلامت بیان کرد: به نظر اکثر وزرا طرح تحول سلامت بزرگترین برنامه اجتماعی دولت تدبیر و امید بوده است. باید دست به دست هم بدهیم تا آنچه رئیس دولت و سازمان برنامه و بودجه تایید کردند را به خوبی پیش ببریم و کام مردم شیرین‌تر شود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ادعا نداریم شاگرد اول دولت هستیم، اما حداقل مثل شاگرد آخر برخورد نشود و معوقات پرداخت شود.

حریرچی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید با هماهنگی مجلس بیشترین حمایت‌ها از وزارت بهداشت انجام شد و توانستیم طرح تحول سلامت را اجرا کنیم، اما مطالبه ما اجرای قانون و دریافت حق سلامت مردم است.

اجتمام*۹۴۸۲ * ۳۰۶۳

خواندن خبر در سایت منبع

عضو کمیسیون بهداشت: در بودجه ۹۸ اعتبارات وزارت بهداشت ۶ درصد افزایش یافت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عضو کمیسیون بهداشت: در بودجه ۹۸ اعتبارات وزارت بهداشت ۶ درصد افزایش یافت

- اخبار استانها -

بشیر خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل، با تشریح وضعیت سهم بهداشت و درمان در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۸ اظهار داشت: دارو از طریق صندوق توسعه ملی تامین اعتبار می‌شود و به منظور واردات دارو سه هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

وی افزود: هر چند گفته می‌شود تحریم‌ها در تامین دارو موثر نیست اما برای تهیه دارو لازم است پول آن مبادله شود که با تحریم‌های بانکی دچار مشکل هستیم و لازم است دولت ساز و کاری برای رفع این مشکل تعریف کند؛ چراکه عدم تامین دارو به منزله ایجاد مشکل برای سلامت جامعه است.درآمد 600 هزار میلیاردی نفتی‎ها در لایحه بودجه 98 از کجا آمد؟عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: ‌دولت در بودجه 98 رفتارهای پرهزینه را کاهش دهددولت در بودجه 98 مایحتاج مردم را با قیمت مناسب در اختیارشان قرار دهد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۹۵ درصد از داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و بخشی از مواد اولیه تولید دارو نیز از چین و هندوستان وارد می‌شود، افزود: با این وجود در تامین برخی داروها مانند داروهای شیمی درمانی با مشکل مواجه هستیم.

خالقی تصریح کرد: این موضوع موجب شده تا تامین و تهیه داروهایی از این دست با مشکل مواجه بوده و برخی سودجویان در بازار سیاه داروهای تاریخ گذشته را عرضه کنند که لازم است جهت رفع این مشکل اقداماتی در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بودجه سال ۹۸ تغییرات جزئی با سال ۹۷ دارد، اظهار کرد: حتی در بخش بهداشت و درمان با وجود نیازها در برخی حوزه‌ها با افزایش اعتبار و در برخی با کاهش اعتبار مواجه هستیم و مجموعا اعتبارات با رشد شش درصدی مواجه است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه در دو بخش جاری و عمرانی خلاصه می‌شود، گفت: بخش جاری مطابق روال همه ساله با رشد جزئی و به صورت میانگین با افزایش ۲۰ درصدی همراه است اما در بخش عمران رشد چندانی را شاهد نیستیم.

خالقی با بیان اینکه در گذشته سهم بخش عمرانی در مقایسه با جاری ادارات ۶۰ به ۴۰ بود اما در سال‌های اخیر کاهش یافته و حتی به ترکیب ۹۰ به ۱۰ درصد رسیده است که نشان می‌دهد دولت باید پروژه‌های عمرانی را خرد خرد اجرا کند و یا اینکه از مشارکت بخش خصوصی استفاده کند.

وی با اذعان به اینکه بیش از شش هزار پروژه در سطح کشور از محل اعتبارات ملی تعریف شده است، تصریح کرد: وضعیت فعلی بودجه پیشنهادی سال ۹۸ نشان می‌دهد که با وجود اینکه این تکمیل این پروژه‌ها نزدیک به ۶۸۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد اما عملا حدود یک دهم از آن پرداخت خواهد شد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی افزود: به عنوان مثال احداث بیمارستان هزار تخت خوابی در اردبیل مطرح شده اما این پروژه برای عملیاتی شدن با محدودیت اعتبارات از طریق فاینانس احداث خواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص مهمترین نیازهای حوزه بهداشت و درمان کشور افزود: از جمله نیازها نیروی انسانی بود که با فارغ التحصیلی حدود ۶۰۰ نفر در سال جاری و آغاز به کار آن‌ها با تعهد اشتغال ۱۲ ساله این کمبود در سال‌های آینده رفع شده و نیروهای انسانی در مناطق مختلف پراکنده شده و به کار گمارده می‌شوند.

وی تصریح کرد: بخشی از نیازمندی‌ها مربوط به تجهیزات است که باز در خصوص تامین آن اقداماتی صورت گرفته و شاهد بهبود وضعیت تجهیزات پزشکی در اغلب مناطق هستیم.

خالقی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه باید به صورت ویژه به پرونده الکترونیک درمانی ایرانیان و همچنین راهنمای بالینی توجه شود و انجمنی از پزشکان متخصص با راه اندازی طرح راهنمای بالینی شهروندان را در دریافت اطلاعات درمانی هدایت کنند تا فرد بدون انجام آزمایشات مختلف و صرف هزینه گزاف در مسیر صحیح درمان قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در خصوص استعفای وزیر بهداشت قاضی زاده هاشمی نیز تصریح کرد: نمایندگان هیچ گزینه‌ای برای وزارت ندارند و در این خصوص دخالتی نخواهند داشت.

خالقی با بیان اینکه استعفای وزیر بهداشت به دلیل کاهش سهم بودجه در این مقطع تاریخی اقدام مطلوبی نبود، اضافه کرد: با تحریم‌های به وجود آمده امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند اتحاد و انسجام هستیم.

وی افزود: ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده و امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند اتحاد و انسجام نیروها و بخش‌های مختلف هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

علت استعفای وزیربهداشت از زبان خودش+ فیلم

الفخبرگزاری الف

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وزیربهداشت در آخرین جلسه معاونین علل استعفای خود را اعلام و از وزارت بهداشت خداحافظی کرد و بر این اساس یک از علل استعفای وزیربهداشت تاخیر در پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت بوده است.

سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیربهداشت با بیان اینکه تاخیر در پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت تصمیمم را برای قطع همکاری جدی کرد، گفت: چقدر به دنبال پرداخت پاداش بازنشستگان بودیم اما نتوانستیم پاداش بازنشستگان را بدهیم.

وی با اشاره به سفر خود به گچساران و گلایه یکی از بازنشستگان وزارت بهداشت به دلیل تاخیر در پرداخت پاداش بازنشستگی گفت: یکی از بازنشستگان وزارت بهداشت در گچساران گفت، من دخترم را شوهر دادم و به دنبال تهیه جهیزیه بودم اما نتوانستم جهیزیه آماده کنم و یکی از دوستان قول مساعد داد که مشکلش حل شود.

هاشمی افزود: این بازنشسته گفت که حتی اگر الان پاداش بازنشستگی ام را بدهید باز هم نمی‌توانم جهیزیه‌ای که سال قبل می‌توانستم تهیه کنم، امسال آماده کنم چرا که ارزش پول کم شده است.

وزیربهداشت ادامه داد: چطور ممکن است در خانواده‌ای یکی بازنشسته آموزش و پرورش و یکی بازنشسته وزارت بهداشت باشد و یکی از آنها پاداش بازنشستگی خود را بگیرد و دیگری از سال ۹۴ پاداش بازنشستگی خود را نگیرد.

هاشمی خطاب به مسئولان سازمان برنامه و بودجه گفت: شما پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش و وزرات علوم را دادید اما چرا پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت را ندادید؟

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

رکنارکنا9 ساعت قبل
به گزارش شبکه خبری الجزیره، این زن جوان که نامش فاش نشده اوایل هفته جاری در بیمارستان «البتول» استان «دیاله» عراق شش دختر و یک پسر را با زایمان طبیعی به دنیا آورد. سخنگوی رسمی اداره بهداشت منطقه‌ای اعلام کرده که این مادر در وضعیت سلامت کامل به سر برده و هر هفت نوزاد نیز مراقبت‌های لازم بهداشتی را دریافت کرده و در سلامت کامل هستند. این تولد در نوع خود در عراق بی‌نظیر است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر2 ساعت قبل
موافقت‌نامه اعتبارات ملی مبادله نشدرئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: متأسفانه در سال جاری در زمینه اعتبارات ملی بیابان‌زدایی تخصیصی نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه از مجموع ۵۳۸ میلیون تومان قریب به ۴۰۹ میلیون تومان تخصیص داشته‌ایم، افزود: در بخش اعتبارات ملی متأسفانه موافقت‌نامه مبادله نشده است. یوسفی با بیان اینکه هرساله در مردادماه موافقت‌نامه اعتبار ملی امضا می‌شد، افزود: در سال جاری هنوز موافقت‌نامه اعتبارات ملی نداریم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، افزود: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر پدیده گردوغبار است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: کانون‌های بحرانی در دهه ۸۰، ۱۹ کانون بود که در حال حاضر به ۲۸ کانون رسیده است.
الفالف2 ساعت قبل
در نشست ورشو، نتانیاهو نقش‌آفرین اصلی بود و مشارکت کنندگان کشورهای عربی که بیشترشان در سطح وزیر خارجه حضور داشتند، سیاهی لشگر بودند. دردناک بود که وزیر خارجه دولت مستعفی یمن «خالد الیمانی» در کنار نتانیاهو بنشیند و با او خوش و بش کند و دردناک‌تر از آن دیدار «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان با نتانیاهو بود. این اولین بار است که وزیر خارجه یک کشور عربی به شکل رسمی و روبروی لنز دوربین‌ها با وزیر خارجه اسرائیل دیدار می‌کند. آن هم وزیر خارجه‌ای که به خاطر مواضع بیطرفانه و خویشتن دارانه نسبت به اختلافات کشورهای عرب، مورد تقدیر اکثر عرب‌ها بود. در حالی که وزرای خارجه کشورهای عربی تلاش می‌کنند تا با رهبری اسرائیل و آمریکا علیه ایران جنگی به راه بیاندازند که بسیار تراژیک، نهایت پستی و بی حیایی است.
فراروفرارو9 ساعت قبل
فرارو- در مراسم وداع با پیکر شهدای حادثه تروریستی زاهدان، برخی افراد حاضر در مراسم خطاب به علاءالدین بروجردی (رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس): این نتیجه برجام شما بود که نشستید و در مجلس تصویب کردید/شما باید برای خدا کار کنید نه برای قدرت/بروجردی: برجام تصمیم نظام بود! شما بیخود فرافکنی نکنید.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هر گونه تصاحب بلیط مسافران و واگذاری آن به مسئولان شرعا، عرفا و قانونا ممنوع است. نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده در رسانه‌ها درباره تصاحب صندلی مسافران عادی توسط برخی از مسئولان در پروازهای هوایی، گفت: من در جریان این موضوع نیستم، اما اگر این مسئله صحت داشته باشد، قطعا اقدام ناعادلانه است. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر گونه تصاحب بلیط مسافران و واگذاری آن به مسئولان شرعا، عرفا و قانونا ممنوع است. تصاحب بلیط مسافران هواپیما با اصل سوم قانون اساسی مغایر استوی تصریح کرد: این گونه اقدامات و اتفاقات مغایر با اصل سوم قانون اساسی، زیرا بر اساس این اصل، دولت باید در جهت رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی اقدام کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: وزیر راه و شهرسازی باید مسائل و موضوعات مطروحه درباره جابه جایی عمدی بلیط مسافران را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهد.

نظرها

اخبار بیشتر