کشمکش‌های هر ساله بر سر لایحه‌ی بودجه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

کشمکش‌های هر ساله بر سر لایحه‌ی بودجه

یکبار برای همیشه باید جلوی بودجه شرکت‌های دولتی زیان‌ده را گرفت

فارسخبرگزاری فارس
یکبار برای همیشه باید جلوی بودجه شرکت‌های دولتی زیان‌ده را گرفت
نماینده مردم ممسنی در مجلس با بیان اینکه در بودجه 98 اعتباراتی برای شرکت‌های دولتی در نظر گرفته شده که عمدتاً این شرکت‌ها زیانده محسوب شده و باید یک بار برای همیشه جلوی آنها گرفته شود گفت: در این بین شرکت‌هایی هم وجود دارند که در بودجه ذکر نمی‌شوند اما اعتبار دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی و رستم د‌ر مجلس شورای اسلامی د‌ر تذکر شفاهی خود د‌ر صحن علنی مجلس گفت: از رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به دلیل حضور مستمر در قوه مقننه برای رسیدگی به امور استان‌ها تشکر می‌کنم.

وی افزود: در بودجه ۹۸ اعتباراتی برای شرکت‌های دولتی در نظر گرفته شده که عمدتا این شرکت‌ها زیانده محسوب شده و باید یک بار برای همیشه جلوی آنها گرفته شود.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این بین شرکت‌هایی هم وجود دارند که در بودجه ذکر نمی‌شوند اما اعتبار دریافت می‌کنند که به این مهم نیز باید رسیدگی شود.

گودرزی در تذکر دیگری به حسن روحانی رئیس جمهور خواستار مهار رشد افسارگسیخته قیمت‌ها شد و گفت: در این بین موضوع اشتغال روستایی و فراگیر نیز دو مولفه مهم هستند که پایش و نظارت آنها باید از سوی رئیس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گیرد.

وی افزود: در سال گذشته مبلغی بیش از اعتبار پیش بینی شده در بودجه ۹۸ برای بازنشستگان در نظر گرفته شد اما همسان‌سازی مناسبی صورت نگرفت که این امر باید مورد بازبینی قرار گیرد. ضمن اینکه هم اکنون فرایندی ر‌ا مشاهده می‌کنیم که نتیجه آن چیز دیگری است به طوری که د‌ر اداره، وزارتخانه و سازمان بر‌نامه ردیف‌هایی که د‌ر خصوص پروژه‌های عمرانی تعریف شده است نتیجه اجرای آن چیز دیگری است.

گودرزی د‌ر تذکر به اسلامی وزیر راه و شهرسازی از و‌ی خواست این وزارتخانه دقت لازم ر‌ا د‌ر خصوص تخصیص عادلانه بودجه پروژه‌ها داشته با‌شد چراکه عدالت د‌ر پروژه‌های عمرانی وجود ندارد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

نجفی: شفافیت هر چه بیشتر در بودجه ۹۸ ضروری است

ایسناخبرگزاری ایسنا
نجفی: شفافیت هر چه بیشتر در بودجه ۹۸ ضروری است
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ضمن درک شرایط کشور و وضعیت دولت برای مقابله با چالش‌ها و محدودیت‌ها شفافیت هر چه بیشتر در بودجه مورد تاکید است. وجود احکام فاقد عملکرد، نبود شفافیت در بدهی‌ها و مطالبات قطعی شده مردم از جمله مواردی است که باید شفاف شود.

به گزارش ایسنا، علی نجفی خوشرودی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، مجلس را نماد مردم سالاری دانست و اظهار کرد: ‌ طی ماههای اخیر روندی مشاهده شده است که به تضعیف مجلس می‌انجامد. البته نمایندگان از خطا و اشتباه مصون نیستند. اما نباید مجلس را بیش از حد تضعیف کرد. تضعیف مجلس به تضعیف اعتماد عمومی و فرسایش سرمایه اجتماعی نظام منجر خواهد شد.

وی خطاب به نمایندگان اصحاب رسانه و فعالین سیاسی و ائمه جمعه گفت: لطفا چینی ترک خورده امید مردم را نشکنید.

نماینده مردم بابل با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن لایحه بودجه ۹۸ در مجلس تاکید کرد: ‌ ضمن درک شرایط کشور و وضعیت دولت برای مقابله با چالش‌ها و محدودیت‌ها، شفافیت هر چه بیشتر در بودجه لازم است. وجود احکام فاقد عملکرد، نبود شفافیت در بدهی‌ها و مطالبات قطعی شده دولت و عدم تمرکز کامل حساب دستگاه‌ها در حساب‌های خزانه از جمله مواردی است که باید در لایحه مذکور مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس مشکلات اقتصادی، فساد و بیکاری و ناکارآمدی نظام اداری را از جمله مسائلی دانست که مردم را آزار می‌دهد.

وی تاکید کرد: ‌ آنچه که بیشتر و فوری‌تر برای مردم اهمیت دارد فرسودگی زیر ساخت‌ها اعم از حمل و نقل و انرژی و غیره است. حادثه تلخ اخیر اتوبوس دانشگاه آزاد و یا حادثه آن مدرسه در جنوب ایران تنها نمونه کوچکی از معضل فوق‌الذکر است. شایسته است که دولت و مجلس به این مساله اهتمام کافی داشته باشد.

نماینده مردم بابل مهاجرت‌های اقلیمی ناشی از چالش آب و هوا را جزء پدیده‌های نوظهور در ایران عنوان کرد و افزود: ‌ این مساله به شدت جدی است و باید برای پیشگیری از پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و امنیتی چاره اندیشید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تعدادی از معاهدات بین‌المللی اظهار کرد: ‌ واکنش دولت‌ها و سازمانهای بین‌المللی برای مقابله با این آنارشیسم آمریکایی حائز اهمیت است. در این راستا عزم اروپا برای ارائه ساز و کار مالی ویژه با ایران حداقل کاری است که اتحادیه اروپا برای حفظ منافع ایران در برجام می‌تواند انجام دهد.

نجفی در پایان خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: استیضاح جناب عالی را پس گرفتند. ولی همچنین که بارها تاکید شد برای وضعیت دامپروری، کشاورزی و به ویژه مرکبات مازندران چاره‌ای بیندیشید. کشاورزی در مازندران وضعیت خوبی ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

گودرزی: شرکت‌هایی بودجه می‌گیرند ولی نامشان در بودجه نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
گودرزی: شرکت‌هایی بودجه می‌گیرند ولی نامشان در بودجه نیست
نماینده مردم ممسنی در مجلس خطاب به وزیر راه عنوان کرد: دقت کنید اعتباراتی که دیده می‌شود به صورت عادلانه تخصیص پیدا کند، عدالت در پروژه‌های عمرانی مشاهده نمی شود.

به گزارش ایسنا، مسعود گودرزی در تذکر شفاهی جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری به دولت و مجلس گفت: شرکت‌هایی هستند که بودجه می‌گیرند ولی نامشان در بودجه نیست؛ باید جلوی اینگونه موارد در بودجه ۹۸ گرفته شود، مجلس در کمیسیون تلفیق به این موضوع توجه کند. دولت هم به این موضوع در بودجه‌های سنواتی آینده اهتمام ورزد.

وی افزود: سال گذشته مبلغ بیشتر از این برای بازنشستگان اختصاص داده شد، ولی همسان سازی اجرا نشد، میزانی که اجرا شد مورد رضایت بازنشستگان نبود، امسال ۲۰۰۰ میلیارد تومان که اختصاص داده شده است کفاف نخواهد داد، در کمیسیون تلفیق توجه شود که باید منابعی برای این موضوع دیده شود تا این همسان سازی انجام شود. بازنشستگان این انتظار را از مجلس دارند.

گودرزی در تذکری به رییس جمهور و وزیر کار بیان کرد: تشکر می‌کنیم در این دولت در بحث اشتغال برنامه منسجم‌تری دیده شد، اما نظارتی در این خصوص انجام نمی‌شود؛ نظارت، اجرا و پایش بر اشتغال روستایی و اشتغال گسترده به چه صورت انجام می‌شود؟ امروز بزرگترین مشکل ما اشتغال است.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی در تذکری به رییس جمهور و وزیر دادگستری عنوان کرد: رشد افسارگسیخته قیمت‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایاین در تذکری به وزیر راه گفت: آقای وزیر دقت کنید اعتباراتی که دیده می‌شود به صورت عادلانه تخصیص پیدا کند، عدالت در پروژه‌های عمرانی مشاهده نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

خرید خدمت سربازی به بودجه سال ۹۸ بر می‌گردد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
خرید خدمت سربازی به بودجه سال ۹۸ بر می‌گردد
عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس می گوید موضوع خرید خدمت سربازی در بودجه سال آینده لحاظ می شود.

محمدعلی پور مختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزییات لایحه بودجه سال ۹۸، گفت: جریمه ریالی مشولان غیبت خدمت سربازی در لایحه بودجه سال ۹۸ لحاظ نشده است و به نظر می‌رسد این موضوع تا آخر سال جاری اجرایی می‌شود.

نظر اکثریت مجلس این است که مجدد خرید خدمت به قانون بودجه برگردد تا کسانی که نتوانستند در سامانه مربوطه ثبت نام کننده فرصت را داشته باشند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظاهرا عدم تکرار این بند از قانون بودجه در لایحه بودجه سال ۹۸ درخواست ناجا یا ستاد کل نیروهای مسلح باشد با این حال ممکن است در مجلس این موضوع مجدد در قانون لحاظ شود.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه عده زیادی نیاز به این قانون دارند، بیان داشت: از آنجایی که تعداد زیادی امکان تامین مالی برای پرداخت جریمه را نداشتند، ما حتما بازگشت این بند به قانون بودجه اسل ۹۸ را می‌دهیم تا مشکل این بخش از جامعه بر طرف شود.

وی تاکید کرد: نظر اکثریت مجلس این است که مجدد خرید خدمت به قانون بودجه برگردد تا کسانی که نتوانستند در سامانه مربوطه ثبت نام کننده فرصت را داشته باشند.

پورمختار در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه دولت به درآمد ناشی از جریمه ریالی مشمولان غیبت نیاز دارد، گفت: در خصوص خدمت سربازی ستاد کل نیروهای مسلح تصمیم گیری می‌کند ممکن است موضوعی بین دولت و ستاد کل باشد با این حال مجلس می‌تواند خرید خدمت را به قانون برگرداند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال تغییرات در رویه قانون خرید خدمت، بیان داشت: ممکن است اعداد و ارقام را در قانون خرید خدمت تغییر دهیم تا هم مشکل افرادی که مشمول غایب بودند حل شود و پرداخت داشته باشند و هم بخشی از بودجه کشور تامین شود.

طبق مصوبه مجلس در قانون بودجه سال ۹۷، مشمولان زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، کاردانی ۲۰ میلیون تومان، کارشناسی ۲۵ میلیون تومان، کارشناسی ارشد ۳۰ میلیون تومان، ‌دکترای عمومی علوم پزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای تخصصی غیرعلوم غیرپزشکی ۴۰ میلیون تومان و دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر تا ۵۰ میلیون تومان باید برای خرید جریمه بپردازند.

این بند از قانون بودجه در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال ۹۸ حذف شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بودجه دفاعی با رشد ۲۱ درصد مواجه می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
بودجه دفاعی با رشد ۲۱ درصد مواجه می‌شود
وزیر دفاع گفت: بودجه دفاعی در دو سطح دیده شده و یک سطح دیگر آن در صورتی تامین خواهد شد که منابع دولت تامین شود و اگر محقق شود با رشد ۲۱ درصدی بودجه دفاعی مواجه خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت به توانمندی‌های دفاعی اشاره و تاکید کرد: تمام برنامه ریزی‌های دفاعی در سال ۹۷ محقق شد.

وی گفت: بودجه دفاعی در دو سطح دیده شده و یک سطح دیگر آن در صورتی تامین خواهد شد که منابع دولت تامین شود و اگر محقق شود با رشد ۲۱ درصدی بودجه دفاعی مواجه خواهیم بود.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

نمی‌توان گفت تورم تک رقمی است، مردم تورم را احساس می‌کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
نمی‌توان گفت تورم تک رقمی است، مردم تورم را احساس می‌کنند
خبرگزاری میزان- عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس از ارائه نرخ تورم تقریبی در جامعه پرهیز کرد و گفت: دیگر نمی‌توان گفت این تورم یک رقمی است چرا که مردم این تورم را احساس می‌کنند و ما باید چیزی بگوییم که مطابق نظر آنهاست.
نمی‌توان گفت تورم تک رقمی است، مردم تورم را احساس می‌کنند - 0

حمید‌رضا حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: هرچقدر ما در بحث اقتصاد شفاف‌سازی کنیم و مردم را در جریان مسائل اقتصادی قرار دهیم و به اصطلاح صادقانه با مردم حرف بزنیم قطعا بازخورد‌های بسیار مناسبی را از سوی مردم دریافت خواهیم کرد.

وی افزود: یکی از مسائلی که مردم می‌خواهند به آن اعتماد کنند و از آن مطلع باشند بحث آمار و ارقام شاخص‌های اقتصادی است. اگر ما این موضوعات را به مردم نگوییم اعتمادشان نسبت به آمار و ارقام کم می‌شود اما اگر این موارد بیان شود دیگر مردم اطلاعات خود را از مکان‌های نامعتبر کسب نخواهند کرد.

عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واقعیات نرخ تورم مشخص است، تصریح کرد: مردم این تورم را حس می‌کنند. مردم قیمت ارز را حس می‌کنند. اما اینکه این موارد را از زبان مسئولان بشنوند آرامش‌بخش است و می‌تواند حتی مبنای تصمیم‌گیری مجلس و دولت باشد.

حاجی‌بابایی ادامه داد: طبق قوانین، بانک مرکزی نمی‌تواند آمار نرخ تورم را اعلام نکند، اما اینکه چرا این نرخ اعلام نمی‌شود باید دید که چه اضطراری از سوی مسئولان وجود دارد.این نماینده مجلس از ارائه نرخ تورم تقریبی در جامعه پرهیز کرد و گفت: دیگر نمی‌توان گفت این تورم یک رقمی است چرا که مردم این تورم را احساس می‌کنند و ما باید چیزی بگوییم که مطابق نظر آنهاست.

حاجی‌بابایی در ارزیابی خود نسبت به بودجه سال ۹۸ گفت: تنها نکته‌ای که باید گفت این است که قدرت مانوری در بودجه سال ۹۸ برای بهارستان‌نشینان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تغییراتی که مجلس می‌تواند در بودجه سال ۹۸ اعمال کند بسیار کم است تصریح کرد: اگر ما بتوانیم چارچوب‌های این بودجه را ببندیم و برای اجرا بفرستیم، خیلی خوب است.

حاجی‌بابایی تصریح کرد: امسال تصمیمات بسیار مشکلی در بودجه سال ۹۸ بر عهده مجلس گذاشته شده است و یکی از آن تصمیمات مصوبه دولت مبنی بر افزایش حقوق ۲۰ درصدی است.

وی افزود: این مسئله به نحوی مشکل است که مجلس باید ابتدا بگوید چگونه می‌خواهد حقوق‌ها را اضافه کند. آیا پلکانی قرار است اضافه شود یا غیر پلکانی؟ چرا که این موضوع به تنهایی می‌تواند تمام بدنه کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده اصلاح طلب مجلس در اعتراض به لایحه بودجه تحصن کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نماینده اصلاح طلب مجلس در اعتراض به لایحه بودجه تحصن کرد
نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به ناکارآمدی لایحه بودجه در وضعیت اقتصادی موجود، مقابل هیئت رئیسه مجلس تحصن کرد.

فردین فرمند نماینده میانه و عضو فراکسیون امید در آغاز جلسه علنی امروز به حالت تحصن و اعتراض مقابل جایگاه هیئت رئیسه ایستاد؛ جمعی از نمایندگان اطراف وی جمع شدند تا دلیل این تحصن و اعتراض را جویا شوند.

فرمند ضمن نشان دادن کتاب قانون اساسی به نمایندگان اعلام می‌کرد که هم اکنون در شرایط اضطراری هستیم و لایحه بودجه نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای کشور باشد به همین جهت باید در جلسه غیرعلنی این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

علی رغم تلاش برخی اعضای هیئت رئیسه، فرمند در اعتراض خود پابرجاست و مقابل هیئت رئیسه ایستاده است، البته در زمان رای گیری این نماینده مجلس رای داد و سپس به تحصن خود مقابل جایگاه هیئت رئیسه پرداخت.

بر اساس این گزارش، این دومین بار است که فردین فرمند در مجلس تحصن می‌کند. پیش از این نیز در چهارم مهرماه امسال فرمند در اعتراض به وضعیت اقتصادی کشور در مجلس تحصن کرده بود و خواستار برگزاری جلسه غیرعلنی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل

سیرکاران، برنده بزرگ جنگ تجاری در آمریکا

5+
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
الفالف15 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
ایمناایمنا3 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد: عملیات غرورانگیز بیت‌المقدس به لحاظ وسعت منطقه نبرد، حجم تلفات و خسارات وارده به دشمن و به کارگیری تاکتیک‌های خلاق و بومی و تدابیر عملیاتی بی‌نظیر همچون عبور از رودخانه کارون و در نهایت آزادسازی خرمشهر از جمله موفقیت‌ها و پیروزی‌های شگفت‌انگیزی بود که پس از آن، سرنوشت ادامه جنگ را به نفع ایران تغییر داد. بر اساس این بیانیه؛ مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام و اعتماد به نفس و باور به امداد الهی و اتکا به نیروی ایمان و اراده ملی از جمله مولفه‌های پیروزی در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر بود که حیرت جهانیان و یاس و ناامیدی ابرقدرت‌ها و حامیان صدام حسین را به دنبال داشت. ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: مقاومت و ایستادگی ملت سرافراز ایران اسلامی با تاسی و الگوگیری از مقاومت هشت ساله برابر دشمن تا بن دندان مسلح رمز پایداری و صلابت ملتی است که توانسته است دستاوردهای دفاعی و علمی بی‌نظیری را به ‌رغم تحریم‌ها و محرومیت‌های بی‌شمار که همواره از سوی قدرت‌های استکباری با محوریت آمریکا رقم خورده است به منصه ظهور رسانیده و ایران را به نقطه‌ای ممتاز و خیره کننده در تراز جهانی برساند. ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تحولات چهار دهه انقلاب اسلامی و خصومت‌ها و بحران آفرینی‌ها علیه کشور ما تاثیری نداشته است و به همین دلیل همواره در سیاست‌ها و راهبردهایی که طراحی کرده است شکست خورده و به دنبال جبران حقارت‌ها و شکست‌های مفتضحانه خود، سعی در ایجاد ناامنی در منطقه، ایران هراسی و چپاول منابع و ثروت عظیم کشورهای مرتجع داشته است. این بیانیه در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام و به ویژه شهدای آزادسازی خرمشهر و ایثارگران و آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی، به ملت غیور ایران اسلامی اطمینان می‌دهد که فرزندان آنان در نیروهای مسلح همواره تحت فرماندهی مدبرانه فرمانده معظم کل قوا با هوشیاری و بصیرت روزافزون تمامی تحرکات و شیطنت‌های نظام سلطه و نیروهای فرامنطقه‌ای را رصد کرده و زیر نظر دارد و ضمن حفظ اقتدار و آمادگی کامل در برابر هرگونه زیاده خواهی و مطامع دشمنان به ویژه آمریکای ورشکسته در جهان پاسخ کوبنده و شکست‌های ویرانگری به آنان تحمیل خواهند کرد.

اخبار بیشتر