1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

کشمکش‌های هر ساله بر سر لایحه‌ی بودجه

یکبار برای همیشه باید جلوی بودجه شرکت‌های دولتی زیان‌ده را گرفت

فارسخبرگزاری فارس
یکبار برای همیشه باید جلوی بودجه شرکت‌های دولتی زیان‌ده را گرفت

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی و رستم د‌ر مجلس شورای اسلامی د‌ر تذکر شفاهی خود د‌ر صحن علنی مجلس گفت: از رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به دلیل حضور مستمر در قوه مقننه برای رسیدگی به امور استان‌ها تشکر می‌کنم.

وی افزود: در بودجه ۹۸ اعتباراتی برای شرکت‌های دولتی در نظر گرفته شده که عمدتا این شرکت‌ها زیانده محسوب شده و باید یک بار برای همیشه جلوی آنها گرفته شود.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این بین شرکت‌هایی هم وجود دارند که در بودجه ذکر نمی‌شوند اما اعتبار دریافت می‌کنند که به این مهم نیز باید رسیدگی شود.

گودرزی در تذکر دیگری به حسن روحانی رئیس جمهور خواستار مهار رشد افسارگسیخته قیمت‌ها شد و گفت: در این بین موضوع اشتغال روستایی و فراگیر نیز دو مولفه مهم هستند که پایش و نظارت آنها باید از سوی رئیس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گیرد.

وی افزود: در سال گذشته مبلغی بیش از اعتبار پیش بینی شده در بودجه ۹۸ برای بازنشستگان در نظر گرفته شد اما همسان‌سازی مناسبی صورت نگرفت که این امر باید مورد بازبینی قرار گیرد. ضمن اینکه هم اکنون فرایندی ر‌ا مشاهده می‌کنیم که نتیجه آن چیز دیگری است به طوری که د‌ر اداره، وزارتخانه و سازمان بر‌نامه ردیف‌هایی که د‌ر خصوص پروژه‌های عمرانی تعریف شده است نتیجه اجرای آن چیز دیگری است.

گودرزی د‌ر تذکر به اسلامی وزیر راه و شهرسازی از و‌ی خواست این وزارتخانه دقت لازم ر‌ا د‌ر خصوص تخصیص عادلانه بودجه پروژه‌ها داشته با‌شد چراکه عدالت د‌ر پروژه‌های عمرانی وجود ندارد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

نجفی: شفافیت هر چه بیشتر در بودجه ۹۸ ضروری است

ایسناخبرگزاری ایسنا
نجفی: شفافیت هر چه بیشتر در بودجه ۹۸ ضروری است

به گزارش ایسنا، علی نجفی خوشرودی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، مجلس را نماد مردم سالاری دانست و اظهار کرد: ‌ طی ماههای اخیر روندی مشاهده شده است که به تضعیف مجلس می‌انجامد. البته نمایندگان از خطا و اشتباه مصون نیستند. اما نباید مجلس را بیش از حد تضعیف کرد. تضعیف مجلس به تضعیف اعتماد عمومی و فرسایش سرمایه اجتماعی نظام منجر خواهد شد.

وی خطاب به نمایندگان اصحاب رسانه و فعالین سیاسی و ائمه جمعه گفت: لطفا چینی ترک خورده امید مردم را نشکنید.

نماینده مردم بابل با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن لایحه بودجه ۹۸ در مجلس تاکید کرد: ‌ ضمن درک شرایط کشور و وضعیت دولت برای مقابله با چالش‌ها و محدودیت‌ها، شفافیت هر چه بیشتر در بودجه لازم است. وجود احکام فاقد عملکرد، نبود شفافیت در بدهی‌ها و مطالبات قطعی شده دولت و عدم تمرکز کامل حساب دستگاه‌ها در حساب‌های خزانه از جمله مواردی است که باید در لایحه مذکور مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس مشکلات اقتصادی، فساد و بیکاری و ناکارآمدی نظام اداری را از جمله مسائلی دانست که مردم را آزار می‌دهد.

وی تاکید کرد: ‌ آنچه که بیشتر و فوری‌تر برای مردم اهمیت دارد فرسودگی زیر ساخت‌ها اعم از حمل و نقل و انرژی و غیره است. حادثه تلخ اخیر اتوبوس دانشگاه آزاد و یا حادثه آن مدرسه در جنوب ایران تنها نمونه کوچکی از معضل فوق‌الذکر است. شایسته است که دولت و مجلس به این مساله اهتمام کافی داشته باشد.

نماینده مردم بابل مهاجرت‌های اقلیمی ناشی از چالش آب و هوا را جزء پدیده‌های نوظهور در ایران عنوان کرد و افزود: ‌ این مساله به شدت جدی است و باید برای پیشگیری از پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و امنیتی چاره اندیشید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تعدادی از معاهدات بین‌المللی اظهار کرد: ‌ واکنش دولت‌ها و سازمانهای بین‌المللی برای مقابله با این آنارشیسم آمریکایی حائز اهمیت است. در این راستا عزم اروپا برای ارائه ساز و کار مالی ویژه با ایران حداقل کاری است که اتحادیه اروپا برای حفظ منافع ایران در برجام می‌تواند انجام دهد.

نجفی در پایان خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: استیضاح جناب عالی را پس گرفتند. ولی همچنین که بارها تاکید شد برای وضعیت دامپروری، کشاورزی و به ویژه مرکبات مازندران چاره‌ای بیندیشید. کشاورزی در مازندران وضعیت خوبی ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

گودرزی: شرکت‌هایی بودجه می‌گیرند ولی نامشان در بودجه نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
گودرزی: شرکت‌هایی بودجه می‌گیرند ولی نامشان در بودجه نیست

به گزارش ایسنا، مسعود گودرزی در تذکر شفاهی جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری به دولت و مجلس گفت: شرکت‌هایی هستند که بودجه می‌گیرند ولی نامشان در بودجه نیست؛ باید جلوی اینگونه موارد در بودجه ۹۸ گرفته شود، مجلس در کمیسیون تلفیق به این موضوع توجه کند. دولت هم به این موضوع در بودجه‌های سنواتی آینده اهتمام ورزد.

وی افزود: سال گذشته مبلغ بیشتر از این برای بازنشستگان اختصاص داده شد، ولی همسان سازی اجرا نشد، میزانی که اجرا شد مورد رضایت بازنشستگان نبود، امسال ۲۰۰۰ میلیارد تومان که اختصاص داده شده است کفاف نخواهد داد، در کمیسیون تلفیق توجه شود که باید منابعی برای این موضوع دیده شود تا این همسان سازی انجام شود. بازنشستگان این انتظار را از مجلس دارند.

گودرزی در تذکری به رییس جمهور و وزیر کار بیان کرد: تشکر می‌کنیم در این دولت در بحث اشتغال برنامه منسجم‌تری دیده شد، اما نظارتی در این خصوص انجام نمی‌شود؛ نظارت، اجرا و پایش بر اشتغال روستایی و اشتغال گسترده به چه صورت انجام می‌شود؟ امروز بزرگترین مشکل ما اشتغال است.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی در تذکری به رییس جمهور و وزیر دادگستری عنوان کرد: رشد افسارگسیخته قیمت‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایاین در تذکری به وزیر راه گفت: آقای وزیر دقت کنید اعتباراتی که دیده می‌شود به صورت عادلانه تخصیص پیدا کند، عدالت در پروژه‌های عمرانی مشاهده نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

خرید خدمت سربازی به بودجه سال ۹۸ بر می‌گردد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
خرید خدمت سربازی به بودجه سال ۹۸ بر می‌گردد

محمدعلی پور مختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزییات لایحه بودجه سال ۹۸، گفت: جریمه ریالی مشولان غیبت خدمت سربازی در لایحه بودجه سال ۹۸ لحاظ نشده است و به نظر می‌رسد این موضوع تا آخر سال جاری اجرایی می‌شود.

نظر اکثریت مجلس این است که مجدد خرید خدمت به قانون بودجه برگردد تا کسانی که نتوانستند در سامانه مربوطه ثبت نام کننده فرصت را داشته باشند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظاهرا عدم تکرار این بند از قانون بودجه در لایحه بودجه سال ۹۸ درخواست ناجا یا ستاد کل نیروهای مسلح باشد با این حال ممکن است در مجلس این موضوع مجدد در قانون لحاظ شود.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه عده زیادی نیاز به این قانون دارند، بیان داشت: از آنجایی که تعداد زیادی امکان تامین مالی برای پرداخت جریمه را نداشتند، ما حتما بازگشت این بند به قانون بودجه اسل ۹۸ را می‌دهیم تا مشکل این بخش از جامعه بر طرف شود.

وی تاکید کرد: نظر اکثریت مجلس این است که مجدد خرید خدمت به قانون بودجه برگردد تا کسانی که نتوانستند در سامانه مربوطه ثبت نام کننده فرصت را داشته باشند.

پورمختار در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه دولت به درآمد ناشی از جریمه ریالی مشمولان غیبت نیاز دارد، گفت: در خصوص خدمت سربازی ستاد کل نیروهای مسلح تصمیم گیری می‌کند ممکن است موضوعی بین دولت و ستاد کل باشد با این حال مجلس می‌تواند خرید خدمت را به قانون برگرداند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال تغییرات در رویه قانون خرید خدمت، بیان داشت: ممکن است اعداد و ارقام را در قانون خرید خدمت تغییر دهیم تا هم مشکل افرادی که مشمول غایب بودند حل شود و پرداخت داشته باشند و هم بخشی از بودجه کشور تامین شود.

طبق مصوبه مجلس در قانون بودجه سال ۹۷، مشمولان زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، کاردانی ۲۰ میلیون تومان، کارشناسی ۲۵ میلیون تومان، کارشناسی ارشد ۳۰ میلیون تومان، ‌دکترای عمومی علوم پزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای تخصصی غیرعلوم غیرپزشکی ۴۰ میلیون تومان و دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر تا ۵۰ میلیون تومان باید برای خرید جریمه بپردازند.

این بند از قانون بودجه در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال ۹۸ حذف شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بودجه دفاعی با رشد ۲۱ درصد مواجه می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
بودجه دفاعی با رشد ۲۱ درصد مواجه می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت به توانمندی‌های دفاعی اشاره و تاکید کرد: تمام برنامه ریزی‌های دفاعی در سال ۹۷ محقق شد.

وی گفت: بودجه دفاعی در دو سطح دیده شده و یک سطح دیگر آن در صورتی تامین خواهد شد که منابع دولت تامین شود و اگر محقق شود با رشد ۲۱ درصدی بودجه دفاعی مواجه خواهیم بود.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

نمی‌توان گفت تورم تک رقمی است، مردم تورم را احساس می‌کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
نمی‌توان گفت تورم تک رقمی است، مردم تورم را احساس می‌کنند
نمی‌توان گفت تورم تک رقمی است، مردم تورم را احساس می‌کنند - 0

حمید‌رضا حاجی‌بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: هرچقدر ما در بحث اقتصاد شفاف‌سازی کنیم و مردم را در جریان مسائل اقتصادی قرار دهیم و به اصطلاح صادقانه با مردم حرف بزنیم قطعا بازخورد‌های بسیار مناسبی را از سوی مردم دریافت خواهیم کرد.

وی افزود: یکی از مسائلی که مردم می‌خواهند به آن اعتماد کنند و از آن مطلع باشند بحث آمار و ارقام شاخص‌های اقتصادی است. اگر ما این موضوعات را به مردم نگوییم اعتمادشان نسبت به آمار و ارقام کم می‌شود اما اگر این موارد بیان شود دیگر مردم اطلاعات خود را از مکان‌های نامعتبر کسب نخواهند کرد.

عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واقعیات نرخ تورم مشخص است، تصریح کرد: مردم این تورم را حس می‌کنند. مردم قیمت ارز را حس می‌کنند. اما اینکه این موارد را از زبان مسئولان بشنوند آرامش‌بخش است و می‌تواند حتی مبنای تصمیم‌گیری مجلس و دولت باشد.

حاجی‌بابایی ادامه داد: طبق قوانین، بانک مرکزی نمی‌تواند آمار نرخ تورم را اعلام نکند، اما اینکه چرا این نرخ اعلام نمی‌شود باید دید که چه اضطراری از سوی مسئولان وجود دارد.این نماینده مجلس از ارائه نرخ تورم تقریبی در جامعه پرهیز کرد و گفت: دیگر نمی‌توان گفت این تورم یک رقمی است چرا که مردم این تورم را احساس می‌کنند و ما باید چیزی بگوییم که مطابق نظر آنهاست.

حاجی‌بابایی در ارزیابی خود نسبت به بودجه سال ۹۸ گفت: تنها نکته‌ای که باید گفت این است که قدرت مانوری در بودجه سال ۹۸ برای بهارستان‌نشینان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تغییراتی که مجلس می‌تواند در بودجه سال ۹۸ اعمال کند بسیار کم است تصریح کرد: اگر ما بتوانیم چارچوب‌های این بودجه را ببندیم و برای اجرا بفرستیم، خیلی خوب است.

حاجی‌بابایی تصریح کرد: امسال تصمیمات بسیار مشکلی در بودجه سال ۹۸ بر عهده مجلس گذاشته شده است و یکی از آن تصمیمات مصوبه دولت مبنی بر افزایش حقوق ۲۰ درصدی است.

وی افزود: این مسئله به نحوی مشکل است که مجلس باید ابتدا بگوید چگونه می‌خواهد حقوق‌ها را اضافه کند. آیا پلکانی قرار است اضافه شود یا غیر پلکانی؟ چرا که این موضوع به تنهایی می‌تواند تمام بدنه کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده اصلاح طلب مجلس در اعتراض به لایحه بودجه تحصن کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نماینده اصلاح طلب مجلس در اعتراض به لایحه بودجه تحصن کرد

فردین فرمند نماینده میانه و عضو فراکسیون امید در آغاز جلسه علنی امروز به حالت تحصن و اعتراض مقابل جایگاه هیئت رئیسه ایستاد؛ جمعی از نمایندگان اطراف وی جمع شدند تا دلیل این تحصن و اعتراض را جویا شوند.

فرمند ضمن نشان دادن کتاب قانون اساسی به نمایندگان اعلام می‌کرد که هم اکنون در شرایط اضطراری هستیم و لایحه بودجه نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای کشور باشد به همین جهت باید در جلسه غیرعلنی این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

علی رغم تلاش برخی اعضای هیئت رئیسه، فرمند در اعتراض خود پابرجاست و مقابل هیئت رئیسه ایستاده است، البته در زمان رای گیری این نماینده مجلس رای داد و سپس به تحصن خود مقابل جایگاه هیئت رئیسه پرداخت.

بر اساس این گزارش، این دومین بار است که فردین فرمند در مجلس تحصن می‌کند. پیش از این نیز در چهارم مهرماه امسال فرمند در اعتراض به وضعیت اقتصادی کشور در مجلس تحصن کرده بود و خواستار برگزاری جلسه غیرعلنی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

رکنارکنا10 ساعت قبل
وی افزود: در گذشته نیز شاهد بودیم که مرزهای مشترک پاکستان با ایران دچار تهدید و خلاء امنیتی بوده و از این ناحیه تروریست‌ها به عنوان مأمن استفاده می‌کنند. دولت پاکستان باید پاسخگوی این موضوع باشند. سرلشکر صفوی با اشاره به اینکه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سرکوب عاملان این حملات تروریستی را حق خود می‌دانند گفت: نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی سپاه، حق خود می‌دانند که برای دفاع و امنیت مرزهای ایران و سرکوب عاملان این تروریست‌های جنایتکار به رسالت انقلابی خود عمل کنند. وی در پایان افزود: ما می‌خواهیم با کشورهای همسایه روابط حسنه داشته باشیم و ناامنی در منطقه را به سود آمریکایی‌ها و صهیونیست‌های جمع شده در کنفرانس ورشو می‌دانیم. البته ملت بزرگ ایران و سپاه پاسدارن قدرتمند و خانواده‌های شهیدان مظلوم، پاسخ کوبنده و متناسب را در زمان مقتضی به تحریک کنندگان و مجریان دست نشانده این حادثه تروریستی خواهند داد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ خوزه مورینیو که در اواسط این فصل به دلیل کسب نتایج ضعیف با منچستریونایتد از سمت خود برکنار شده بود، حالا ممکن است باز به نیمکت یک تیم لیگ برتری دیگر بازگردد. تعدادی از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که سران باشگاه اورتون که در راس آن‌ها، فرهاد مشیری مالک ایرانی این باشگاه قرار دارد، در خصوص احتمال استخدام مورینیو با یکدیگر به بحث و تبادل‌نظر پرداخته‌اند چون از عملکرد مارکو سیلوا، سرمربی پرتغالی فعلی خود راضی نیستند. گفته می‌شود ژوزه مورینیو و مارچلو بیلسا، سرمربی کنونی لیدزیونایتد دو گزینه مدنظر سران باشگاه اورتون در صورت اخراج مارکو سیلوا هستند. آقای خاص در حالی مورد توجه باشگاه اورتون قرار گرفته که گویا سه باشگاه اینتر، بایرن مونیخ و پاری‌سن‌ژرمن نیز وضعیت مورینیو را زیرنظر دارند.
رکنارکنا8 ساعت قبل
به گزارش شبکه خبری الجزیره، این زن جوان که نامش فاش نشده اوایل هفته جاری در بیمارستان «البتول» استان «دیاله» عراق شش دختر و یک پسر را با زایمان طبیعی به دنیا آورد. سخنگوی رسمی اداره بهداشت منطقه‌ای اعلام کرده که این مادر در وضعیت سلامت کامل به سر برده و هر هفت نوزاد نیز مراقبت‌های لازم بهداشتی را دریافت کرده و در سلامت کامل هستند. این تولد در نوع خود در عراق بی‌نظیر است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر2 ساعت قبل
موافقت‌نامه اعتبارات ملی مبادله نشدرئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: متأسفانه در سال جاری در زمینه اعتبارات ملی بیابان‌زدایی تخصیصی نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه از مجموع ۵۳۸ میلیون تومان قریب به ۴۰۹ میلیون تومان تخصیص داشته‌ایم، افزود: در بخش اعتبارات ملی متأسفانه موافقت‌نامه مبادله نشده است. یوسفی با بیان اینکه هرساله در مردادماه موافقت‌نامه اعتبار ملی امضا می‌شد، افزود: در سال جاری هنوز موافقت‌نامه اعتبارات ملی نداریم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، افزود: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر پدیده گردوغبار است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: کانون‌های بحرانی در دهه ۸۰، ۱۹ کانون بود که در حال حاضر به ۲۸ کانون رسیده است.
الفالف2 ساعت قبل
در نشست ورشو، نتانیاهو نقش‌آفرین اصلی بود و مشارکت کنندگان کشورهای عربی که بیشترشان در سطح وزیر خارجه حضور داشتند، سیاهی لشگر بودند. دردناک بود که وزیر خارجه دولت مستعفی یمن «خالد الیمانی» در کنار نتانیاهو بنشیند و با او خوش و بش کند و دردناک‌تر از آن دیدار «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان با نتانیاهو بود. این اولین بار است که وزیر خارجه یک کشور عربی به شکل رسمی و روبروی لنز دوربین‌ها با وزیر خارجه اسرائیل دیدار می‌کند. آن هم وزیر خارجه‌ای که به خاطر مواضع بیطرفانه و خویشتن دارانه نسبت به اختلافات کشورهای عرب، مورد تقدیر اکثر عرب‌ها بود. در حالی که وزرای خارجه کشورهای عربی تلاش می‌کنند تا با رهبری اسرائیل و آمریکا علیه ایران جنگی به راه بیاندازند که بسیار تراژیک، نهایت پستی و بی حیایی است.

نظرها

اخبار بیشتر