1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

مسکن ارزان می‌شود؟

هزینه ۱۰٫۵ تا ۱۴٫۵ میلیونی دریافت وام مسکن

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
هزینه ۱۰٫۵ تا ۱۴٫۵ میلیونی دریافت وام مسکن

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، امروز در معاملات فرابورس ایران قیمت اوراق تسهیلات مسکن از حدود ۵۳ تا ۶۱ هزار تومان شناور بود؛ به طوری که بیشترین قیمت اوراق تسهیلات مسکن به امتیاز فروردین امسال که ۶۱ هزار و ۴۰۰ تومان بود، مربوط می‌شود. همچنین کمترین قیمت این اوراق به اوراق دی ماه ۱۳۹۵ با قیمت ۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان مربوط است، البته زمانی تا اتمام اعتبار این تسه باقی نمانده است.

در عین حال قیمت امتیاز تسهیلات مسکن آذر امسال به حدود ۵۷ هزار تومان رسید و اوراق شهریور ماه امسال ۵۹ هزار تومان معامله شد. قیمت مابقی تسه‌ها عمدتا کمتر از ۶۰ هزار تومان بود.

با توجه به قیمت‌های موجود در تابلوی معاملات فرابورس با قیمت حدودی هر برگ تسه ۶۰ هزار تومان، زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. آن‌ها باید ۱۲ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ تسه خرید بهادار ۶۰ هزار تومانی خرید، دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن، حدود ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان‌ صرف شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ شش میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

وجود ۲٫۶میلیون مسکن خالی در کشور

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
وجود ۲٫۶میلیون مسکن خالی در کشور

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه، ارزش افزوده بخش مسکن در اقتصاد ایران همچنان منفی است که با عنایت به بالا بودن حجم بخش ساختمان از مجموع اقتصاد ایران، پرداختن به این بخش اهمیتی بیش از پیش پیدا می‌کند. از عملکرد اهداف کمی در بخش ساختمان، بررسی شاخص‌های کلیدی بخش مسکن در دو بخش عرضه و تقاضا در ایران حاکی از آن است که رکود بخش مسکن طی سال‌های گذشته باعث شده است تا این بخش چه به لحاظ تعداد معاملات و چه به لحاظ قیمت معاملاتی وضعیتی رو به کاهش را تجربه کند.

بنا بر این گزارش، ارزش افزوده بخش ساختمان در اقتصاد ایران همچنان منفی است که با عنایت به بالا بودن حجم بخش ساختمان از مجموع اقتصاد ایران پرداختن به این بخش اهمیتی بیش از پیش پیدا می‌کند.

این گزارش می‌افزاید در مجموع بررسی عملکرد شاخص‌های کلیدی بخش مسکن در برنامه ششم توسعه نشان می‌دهد که براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ تعداد خانوارها در کشور حدود ۲۴ میلیون و تعداد واحدهای در حال استفاده معادل ۲۲٫۸ میلیون است، به عبارت دیگر، نیاز مسکن ناشی از تراکم بیش از یک خانوار در واحد مسکونی حدود ۱٫۲ میلیون واحد است، از طرفی حدود ۲٫۶ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که به دلیل منطبق نبودن با تقاضای واقعی در بازار بلااستفاده مانده است.

با احتساب خانه‌های خالی از سکنه، کل واحدهای مسکونی در کشور حدود ۲۵٫۴ میلیون واحد است که با توجه به تعداد کل خانوارها حدود ۱٫۴ میلیون واحد مسکونی در کشور اضافه بر نیاز مسکن وجود دارد، اما همانطور که اشاره شد مکانیزم بازار در این زمینه درست عمل نکرده و بخش عمده‌ای از واحدهای خالی به دلیل منطبق نبودن با نیاز مصرفی و استطاعت متقاضیان به صورت لوکس و با متراژ بالا ساخته شده است.

تعداد واحدهای مسکونی عرضه شده شهری در سال ۹۶ حدود ۳۳۴ هزار واحد مسکونی است که نسبت به هدف‌گذاری اولیه حدود ۵۰ درصد انحراف وجود دارد. تعداد واحدهای عرضه شده در سال ۹۶ نسبت به نیاز سالانه مسکن در کشور که سالانه حدود ۷۰۰ هزار واحد است، رقم بسیار پایینی است و یکی از دلایل افزایش قیمت از نیمه این سال نیز همین کاهش عرضه بوده است.

تعداد واحدهای مسکونی روستایی تکمیل شده در سال ۹۶ نیز حدود ۷۱ هزار واحد بوده که نسبت به هدف کمی در نظر گرفته شده برای این هدف ۱۷۰ هزار واحد مسکونی است که عملکرد مناسبی نیست. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

سرنوشت بازار مسکن را دلار رقم می‌زند؟

ایرناخبرگزاری ایرنا
سرنوشت بازار مسکن را دلار رقم می‌زند؟

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، دوره رکود چند ساله بازار مسکن از مهر ماه پارسال رو به اتمام قرار گرفت و میزان معاملات خرید و فروش مسکن با شیب ملایمی افزایش یافت. هرچند مسوولان وزارت راه وشهرسازی مدعی بودند که بازار مسکن دیگر کشش و ظرفیت افزایش قیمت را ندارد اما رفته رفته شیب افزایش قیمت‌ها تندتر شد تا اینکه در کلانشهر تهران به بیش از ۹۰ درصد هم رسید.

با اینکه مسکن نسبت به سایر بازارها کمترین وابستگی به ارز و دلار را داشت اما نتوانست در برابر هجوم نقدینگی پس از کاهش ارزش پول ملی کشور دوام بیاورد. در روزهایی که با ریزش ارزش ریال در برابر دلار مواجه بودیم، مردم برای حفظ سرمایه خود دست به تبدیل نقدینگی خود به دارایی هایی از جمله مسکن و مستغلات، طلا، ‌ سکه و … زدند. بنابراین با افزایش تقاضا و کمبود عرضه در بازار و از سوی دیگر رها شدگی فنر تورم انباشت شده، قیمت‌ها به صورت جهشی افزایش یافت که مسکن هم مستثنی از این جریان نبود.

طبق گزارش‌های رسمی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری کشور در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته بیش از ۴۴ درصد افزایش پیدا کرد.

همچنین در حالی که رشد متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران طی دوره‌ای ۹ ماهه در ۹۶ نسبت به ۹۵ تنها ۷٫۴ درصدی بود، اما این شاخص در ۹ ماه ۹۷ نسبت به ۹۶ با رشد ۶۲٫۶ درصدی روبه رو بوده است.

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در دوره ۹ ماهه نخست امسال ۷ میلیون و ۵۶۱ هزار تومان برآورد شده حال آنکه این رقم در ۹ ماهه نخست سال گذشته ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده است. البته مقایسه قیمت‌ها در برخی مقاطع مانند آذر سال ۹۶ با آذر امسال نشان می‌دهد که قیمت مسکن در تهران بیشتر از ۹۰ درصد افزایش داشته است.

هر چند بخشی از این افزایش قمیت‌ها به دلیل سرکشی هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان بوده اما جریان دلالی و سوداگری هم تاثیر قابل توجهی در این رشد قیمت غیرمنطقی داشته است. همین افزایش جهشی قیمت‌ها هم باعث کاهش میزان معاملات مسکن شده به طوری برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بازار مسکن پس از دوره کوتاه رونق، دوباره وارد دوره رکود شده است.

** مسکن ارزان می‌شود؟

«مصطفی قلی خسروی» رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا درباره وضعیت بازار مسکن و پیش بینی افت و خیز قیمت‌ها در این بازار، گفت: در هر بازاری دوره‌های رکود و رونق وجود دارد که معمولا دوره‌های رونق کوتاه‌تر از رکود است. در حال حاضر هم میزان معاملات مسکن در بازار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است اما این به معنی رکود نیست بلکه بازار کساد است.

به گفته او «در چنین شرایطی نمی‌توان به مردم توصیه داشت که خانه بخرید چرا که احتمال کاهش قیمت وجود دارد یا اینکه نسبت به خرید مسکن اقدام نکنید زیرا افزایش دوباره قیمت‌ها محتمل است.»

وی ادامه داد: در ماه‌های ابتدای سال جاری، در یک مدت کوتاه قیمت مسکن متاثر از افزایش نرخ ارز رشد قابل توجهی پیدا کرد اما در این مدت اگر قدرت خرید مردم کاهش پیدا نکرده باشد به طور قطع متناسب با میزان افزایش قیمت‌ها بالا نرفته بنابراین طبیعی است که میزان معاملات مسکن روند نزولی داشته باشد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره احتمال تغییر قیمت مسکن متناسب با نوسان قیمت ارز در چند ماه آینده گفت: تجربه نشان داده است که بازارهای مختلف در برابر کاهش قیمت مقاومت می‌کنند و معتقدم کاهش قیمت ارز و مهم‌تر از آن ثبات قیمت پس از کاهش، ‌ می‌تواند به بازار مسکن ثبات بدهد ولی کاهش قیمت بعید به نظر می‌رسد. اگر قیمت دلار یک روند نزولی مستمری را در پیش بگیرد تلاطم‌های بازار مسکن هم فروکش خواهد کرد.

در همین ارتباط، «حسام عقبایی» نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا با اشاره به وضعیت بازار مسکن در صورت تداوم کاهش قیمت ارز گفت: عوامل متعددی در افزایش قیمت مسکن دخیل بوده اما موثرترین آن افزایش نرخ دلار بوده است.

وی با بیان اینکه در برخی از نقاط پایتخت میزان افزایش قیمت‌ها حدود ۱۰۰ درصد بوده است، ادامه داد: در حالی که در سال گذشته قیمت میانگین هر متر مربع مسکن حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان بود طبق گزارش‌های رسمی امسال این رقم به بیش از ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

عقبایی با تاکید بر اینکه بازار مسکن دچار رکود تورمی شده است، اظهار داشت: اگر قیمت دلار بدون نوسان در چند ماه آینده ریزش مستمر داشته باشد می‌توان انتظار کاهش قیمت مسکن را داشت. قاعدتا با کاهش نرخ دلار در تمام بازارها باید کاهش افت قیمت‌ها را شاهد باشیم اما معمولا بازار مسکن نسبت به سایر بازارها مقاوم‌تر است.

** رفع مشکل مسکن با ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا

طبق گزارش‌های حاصله از آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵، بیش از ۴ میلیون خانوار مستاجرند. همچنین طبق همین سرشماری چیزی حدود ۵ میلیون واحد مسکونی خانه خالی از سکنه و خانه دوم در سطح کشور وجود دارد. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که تولید متناسب با تقاضای واقعی مسکن انجام نشده است. طبق گفته رییس کمیسیون عمران مجلس در حال حاضر بخش مسکن با کمبود ۴ میلیون واحد در بازار مواجه است و در حالی که سالانه باید چیزی حدود یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود اما میزان تولید بسیار کمتر از این رقم است.

سالانه نزدیک به ۶۰۰ هزار ازدواج در سطح کشور انجام می‌شود و به اندازه همین رقم تقاضای مسکن در بازار ایجاد می‌شود. از سوی دیگر هم به طور میانگین هر چهار طلاق یک تقاضای جدید در بازار به وجود می‌آورد. وجود این میزان انباشت تقاضا در بازار در شرایطی که با کمبود عرضه مسکن مواجهیم خود مهم‌ترین عامل افزایش قیمت در بازار محسوب می‌شود.

در این شرایط وزیر جدید راه وشهرسازی برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا در بازار مسکن ساخت ۹۰۰ هزار واحد مسکونی را تا پایان سال ۹۹ در دستور کار قرار داده و قرار بر این است که ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید احداث شود و عملیات ساخت ۵۰۰ هزار واحد هم در مسکن مهر به اتمام برسد و این واحدها را به متقاضایان و مخاطبان خود تحویل دهند.

پژوهش **۹۳۴۵**۹۲۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

مسکن از بهمن ارزان می‌شود/ معاملات ۶۷ درصد کمتر شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مسکن از بهمن ارزان می‌شود/ معاملات ۶۷ درصد کمتر شد

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به کاهش ۶۷ درصدی معاملات طی آذرماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته گفت: ‌ در نیمه زمستان امسال واحدهای بزرگ، ‌ لوکس، لاکچری و بالای ۱۶۰ مترمربع با شکست قیمت ۲۵ درصدی مواجه خواهند شد.

حسام عقبایی با تاکید بر این‌که در شرایط کنونی برای تولید مسکن و اشتغال نیازمند طرح‌های کارآمد هستیم، اظهار کرد: ‌ پیش بینی می‌کنیم در حوزه خرید و فروش تا پایان سال ۹۷ رکود عمیق تورمی حکم‌فرما شود.

وی با یادآوری این‌که در آذرماه امسال حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶۷ درصد کاهش یافته است، افزود: ‌ یکی از مشکلات بخش مسکن در شرایط کنونی این است که معیار و سنجش مالکان برای اعلام قیمت‌ها، دلار است و همین دلیل نیز باعث افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت در این بخش شده است.

وی با اشاره به شکست قیمت ۲۵ درصدی واحدهای بزرگ، ‌ لوکس، لاکچری و مساحت بالای ۱۶۰ مترمربع از نیمه زمستان امسال (اواسط بهمن)، تصریح کرد: با توجه به نبود توازن بین عرضه و تقاضا در واحدهای کوچک متراژ، احتمال شکست قیمت‌ها پایین است.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: ‌تا پایان تابستان ۹۸ مسکن یک رکود عمیق خواهد داشت که این وضعیت با تغییر نرخ دلار رکود عمیق‌تر هم خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
اگر خانم مارپل اینجا بود، معمای فوت بابا حل می‌شد/ چرا برخی گذاشتند و بعد از فوت به سخنان بابا جواب دادند؟ آدم شک می‌کند/ اصلاح‌طلبان به شعارهایشان پایبند نبودند/ اعظم طالقانی را تحسین می‌کنم

پردرآمدترین بازیگران زن هالیوودی در سال ۲۰۱۸ (عکس)

3+
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
ایسناایسنا9 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضاییه گفت: به صرف اینکه برای متهمان بانک سرمایه وثیقه ۱۰ میلیاردی گذاشته شده باشد، مدعی العموم وارد نمی‌شود. مثلا یک زمانی در تهران یک برج یا حتی پایین‌تر از برج هست که ۱۰ میلیارد می‌ارزد. وی افزود: به صرف اینکه ۱۰ میلیارد برای سه نفر وثیقه گذاشته شده باشد مدعی العموم وارد نمی‌شود. محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا در بین متهمان اقتصادی در دادگاه‌های ویژه و احکام صادره در این دادگاه‌ها هیچ کدام از مسولان دولتی وجود ندارند؟ گفت: در پرونده بانک سرمایه آیا مسئول بوده‌اند یا غیرمسئولند؟ یا در پرونده‌های بانک مرکزی یا پرونده کسانی که در وزارت صمت بود آیا مسئول بودند یا نیستند. کسانی هم هستند که قیمت بیشتر یا کمتر گفتند و تقلب کردند.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
پیام مهم رئیس کل بانک مرکزی در حالی دقایقی قبل منتشر شده است که در روزهای گذشته، بانک مرکزی در راستای تشویق صادرکنندگانی که مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام کرده‌اند، نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات را اعلام کرد. دکتر همتی تاکید کرده است که بانک مرکزی برای جلوگیری از بی ثباتی در بازار حصور دارد و در صورت ضرورت اقدامات لازم را انجام خواهد داد. این پیام رئیس کل بانک مرکزی در حالی منتشر شده است که در روزهای گذشته، بانک مرکزی در راستای تشویق صادرکنندگانی که مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام کرده‌اند، نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات را اعلام کرد. رفع تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز، منوط به ثبت کلبه اطلاعات توسط بانک و صرافی‌های مجاز در سامانه نیما و سنا حسب مورد خواهد بود. مشوق‌های جدید بازگشت ارز حاصل از صادرات به شرح جدول زیر است:

اخبار بیشتر