چطور سالم‌تر و لاغرتر باشیم؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

چطور سالم‌تر و لاغرتر باشیم؟

بهترین غذاهای ضد چین و چروک را بشناسید

انتخابخبرگزاری انتخاب
بهترین غذاهای ضد چین و چروک را بشناسید
پیری پوست فرآیندی طبیعی است که با گذشت زمان و آسیب رسیدن به سلول های اپیدرمی و جلدی پوست اتفاق می افتد.
بهترین غذاهای ضد چین و چروک را بشناسید - 0

پیری پوست فرآیندی طبیعی است که با گذشت زمان و آسیب رسیدن به سلول‌های اپیدرمی و جلدی پوست اتفاق می‌افتد. سن که بالا می‌رود پوست هم پیر می‌شود و این یک فرایند طبیعی است اما گاهی اوقات به دلیل عوامل محیطی، ممکن است این فرایند دچار مشکل شود و پیری زودرس را به وجود بیاورد.

به نقل از سایت دکتر کرمانی، روش‌های زیادی از قبیل مواد مصنوعی و کرم‌های کاربردی موضعی برای مراقبت از پوست وجود دارند اما رژیم غذایی مناسب نیز در سلامت پوست نقش دارد.

مواد معدنی و ویتامین‌های بعضی غذاها، به عنوان مواد اولیه ساخت کلاژن و ساختار پشتیبانی از پوست به کار می‌روند. آنتی اکسیدان موجود در میوه‌ها، سبزیجات و ادویه‌ها سلول‌های پوست را در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند و مصرف غذاهای سرشار از ویتامین C و آمینواسید که کلاژن ساز هستند برای سلامت بهتر پوست مفید هستند. افزودن این غذاها به برنامه غذایی تضمینی نمی‌دهند که پوست بدون چروک باقی بماند ولی با استفاده از آنها علائم پیری زودرس را به تاخیر می‌اندازید.

توت فرنگی

تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۷ بر روی خانم‌ها نشان داده است که مصرف زیاد ویتامین C با کاهش احتمال چین و چروک و خشکی پوست همراه است. بنابراین، خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C یکی از راه‌های مناسب برای پیشگیری از چروک شدن پوست هستند. میوه‌ها و سبزیجات نیز سرشار از ویتامین C هستند. برای مثال یک فنجان توت فرنگی بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین می‌کند.

ویتامین C نقش حیاتی برای سنتز کلاژن پوست دارد. کلاژن، زیر لایه‌های پوست قرار دارد و عامل پیوستگی و چسبندگی پوست است و سلول‌های دارای کلاژن را محکم نشان می‌دهد. با افزایش سن، ساخت کلاژن کند می‌شود به همین دلیل است که افراد سالخورده دارای پوست چروک و شل هستند.

ویتامین C، آسیب وارده به پوست به دلیل اشعه‌های UV را کاهش می‌دهد و نقش موثری در جلوگیری از چین و چروک پوست دارد اما جایگزین استفاده از کرم ضدآفتاب نیست و تنها یک لایه محافظتی دیگر در برابر این اشعه‌ها به پوست اضافه می‌کند.

علاوه بر اینها، ویتامین C پوست را هیدراته، نرم و لطیف می‌کند و سبب بهبود ساختار کلاژن می‌شود که برای پیشگیری از پیدایش چین و چروک ضروری است.

مرکبات

در کنار توت فرنگی، مرکبات نیز منابعی غنی از ویتامین C هستند و به همین دلیل آنها را غذاهای ضد چین و چروک پوست در نظر می‌گیرند. یک پرتقال متوسط بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین می‌کند. لیمو، لیموشیرین و گریپ فروت نیز دارای ویتامین C هستند. یکی دیگر از راه‌های ساده دریافت ویتامین C این است که در طول روز درون آبی که می‌نوشید، کمی لیمو فشار دهید.

فلفل دلمه‌ای

فلفل دلمه‌ای یکی دیگر از منابع غنی ویتامین C است پس فلفل دلمه‌ای را به ساندویچ، املت، پاستا، پیتزا و دیگر غذاهای خود اضافه کنید. یک عدد فلفل دلمه‌ای متوسط بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین می‌کند.

کاکائو

دانه‌های کاکائو منابعی غنی از پلیفنول‌ها هستند که همانند آنتی اکسیدان‌ها، سلول‌های بدن را از آسیب‌ها محافظت می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که پلیفنول‌های موجود در کاکائو مزایایی فراوانی برای سلامت قلب دارند و پوست را در برابر اشعه‌های UV محافظت می‌کنند.

سطح گنجایش آنتی اکسیدان در محصولات شکلات کمپانی‌های مختلف بستگی به شرایط رشد، شرایط خاک، انتقال محصول برداشت شده و فرآیند تولید دارد. بیشتر محصولات فرآوری شده کاکائو، مقدار آنتی اکسیدان کمی دارند. بنابراین، فکر نکنید خوردن تمام محصولاتی که در آن کاکائو به کار رفته است برای پوست مفید هستند. هرچه مقدار کاکائو به کار رفته در محصولات شکلاتی بالاتر باشد، آنتی اکسیدان بیشتری نیز دارند.

با اینکه عوامل دیگری نیز روی مقدار آنتی اکسیدان دانه‌های کاکائو تاثیر می‌گذارند اما تحقیقات بیشتری نیاز است تا مشخص شود چه سطحی از آنتی اکسیدان برای سلامت پوست نیاز است.

گوجه فرنگی و محصولاتش

آنتی اکسیدان‌های ذخیره شده در پوست، درجات مختلفی دارد. تحقیقات نشان داده است که ذخایر آنتی اکسیدان در پوست هرچه بیشتر باشد پوست در برابر چین و چروک محافظت بیشتری دارد و از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کنند. تحقیقی در سال ۲۰۰۸ نشان داده است که سطح بالای آنتی اکسیدان لیکوپن در پوست، منجر به چین و چروک کمتر در سطح پوست می‌شود.

چگونه می‌توانیم لیکوپن بیشتری در برنامه غذایی خود داشته باشیم؟

یکی از راه‌ها این است که گوجه فرنگی و محصولات آن را بیشتر استفاده کنیم، چون گوجه فرنگی منبعی غنی از لیکوپن است. خوردن گوجه فرنگی بیشتر به افزایش سطح لیکوپن در پوست کمک می‌کند.

سیر

از زمان‌های گذشته تاکنون، سیر به عنوان دارویی برای مشکلات مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان موجود در سیر معیار قابل توجیهی برای استفاده آن به عنوان دارو است. سیر باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، مهار تجمع پلاکتی، کاهش خطر سرطان می‌شود.

با اینکه سیر داروی معجزه آسا برای درمان هر چیزی نیست اما خوردن آن به جلوگیری از چین و چروک و جوانسازی پوست کمک می‌کند. قرار دادن سیر در معرض دمای بالا باعث کاهش میزان آنتی اکسیدان آن می‌شود، بنابراین خوردن سیر خام یا مقداری پخته شده مزایای آنتی اکسیدان بالاتری دارد.

بهترین غذاهای ضد چین و چروک را بشناسید پوست و مو رژیم لاغری دکتر کرمانی سیر

ماهی‌های چرب

اسید چرب‌های امگا ۳ اسید چرب‌های ضروری هستند که به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کنند و تجمع پلاکتی در خون را نیز کاهش می‌دهند. امگا ۳ مزیت فراوانی برای سلامتی دارد و کاهش خطر چین و چروک پوست نیز یکی از آنها است. همچنین، خطر ابتلا به سرطان پوست را با مهار رشد سرطان در سلول‌های پوست، پایین می‌آورد.

غذاهای سرشار از امگا ۳ شامل ماهی‌های چرب، روغن زیتون و آجیل‌ها هستند که توصیه می‌شود در طول هفته، دو وعده ماهی‌های چرب شامل ماهی تن، سالمون، ماهی خال مخالی، شاه ماهی و ساردین میل کنید.

بهترین غذاهای ضد چین و چروک را بشناسید پوست و مو رژیم لاغری دکتر کرمانی ماهی‌های چرب

همه این را می‌دانیم که زمان می‌گذرد و امکان متوقف کردن آن وجود ندارد و در کنار آن هم پیری غیرقابل مهار است اما راه هایی وجود دارند که روند این فرآیند را آهسته می‌کنند. تا حدود زیادی غذاهایی که می‌خورید و خواص آنتی اکسیدانی موجود در آنها در کندشدن روند پیری اثر دارند.

یکی از غذاهای سرشار از خواص ضدپیری، بلوبری یا توت آبی است که در ایران ما معمولا فقط با تنباکوی آن آشنا هستیم چه حقیقت تلخی! دلیلش این است که میوه‌های گرد و کوچک سرشار از آنتی اکسیدان آنتوسیانین هستند و رنگ آبی شان نیز به خاطر وجود همین مواد است. خوردن این توت‌ها جلوی از دست دادن کلاژن‌ها را می‌گیرند و مانع از آسیب نور خورشید و استرس می‌شوند.

آجیل‌ها شاید سرشار از چربی باشند اما خوردن آجیل تاثیری مثبت روی بدن می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است که افرادی که زیاد از آجیل‌ها استفاده می‌کنند ۲ سال و نیم به عمرشان افزوده می‌شود. همچنین محققان دریافتند که آجیل‌ها خاصیت پایین آوردن کلسترول و ضد التهابی دارند.

شکلات تلخ نیز یکی از گزینه‌های مفید برای مقابله با پیری پوست است چون سرشار از فلاونول‌ها است که موجب افزایش جریان خون به پوست می‌شوند.

اگر می‌خواهید جلوی تاثیرات منفی پیری را بگیرید آوکادو همان چیزی است که نیاز دارید چون سرشار از پتاسیم، ویتامین‌های گروه B و ویتامین‌های A، K، C و E. آوکادو و اسید چرب‌های ضد التهابی است.

ویتامین C کافی در بدن برای تثبیت سلامت ژنتیک حیاتی است و بررسی‌ها نشان داده است که این ویتامین در جوانتر و براق‌تر نشان دادن ظاهر پوست اثر دارد.

بروکلی از آن سبزیجاتی است که سرشار از خواص ضد التهابی و ضد پیری است و مقدار زیادی ویتامین C، K، فیبر و فولات دارد. اسفناج هم سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است و دارای آنتی اکسیدان هایی است که باعث اکسیژن رسانی و جوان سازی پوست می‌شوند.

شاید نتوانید برای روغن زیتون نقشی در پیشگیری از پیری پیدا کنید اما تحقیقات نشان داده است که این روغن حاوی آنتی اکسیدان پلی فنل‌ها است که با بیماری‌های مربوط به بالا رفتن سن مقابله می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

شیرهای پرچرب بهترند

انتخابخبرگزاری انتخاب
شیرهای پرچرب بهترند
شیرهای کم چرب به دلیل داشتن پروتئین، فسفر و ویتامین D به شیرهای پرچرب ترجیح داده شده اند اما در یک بررسی جامع در جمعیت آماری مطلوب نشان داده شده که مصرف شیرهای پرچرب نه تنها مخاطره و ضرری برای سلامت بدن ندارد بلکه موجب افزایش کلسترول خوب (HDL) نیز در بدن می شود.
شیرهای پرچرب بهترند - 0

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: هرچند همواره توصیه به مصرف شیرهای کم چرب می‌شود اما اخیرا برخی مقالات و مستندات معتبر بین المللی نشان داده‌اند که ویژگی‌های تغذیه‌ای شیرهای پرچرب بهتر است و مزیت‌های خاص خود را دارند.

به نقل از ایرنا، وحید مفید افزود: شیرهای کم چرب به دلیل داشتن پروتئین، فسفر و ویتامین D به شیرهای پرچرب ترجیح داده شده‌اند اما در یک بررسی جامع در جمعیت آماری مطلوب نشان داده شده که مصرف شیرهای پرچرب نه تنها مخاطره و ضرری برای سلامت بدن ندارد بلکه موجب افزایش کلسترول خوب (HDL) نیز در بدن می‌شود.

وی اضافه کرد: اکنون توصیه به مصرف لبنیات پرچرب می‌شود اما این به آن معنا نیست که محصولات خیلی پرچرب مانند ماست خامه‌ای با هفت درصد چربی مصرف شود.

وی ادامه داد: منظور از مصرف شیرپرچرب، شیر کامل گاو با ۳٫۲ درصد چربی و در مجموع لبنیاتی است که میزان چربی آنها معادل چربی کامل گاو باشد، البته شیر کامل گاو در اروپا، ۴ تا ۴٫۲ درصد چربی دارد.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: لبنیات با چربی ۳٫۲ درصد خطری برای سلامت ندارد.

مفید تصریح کرد: زمانی میزان تولید شیرهای کم چرب از میزان مجموع کل شیرها، ۲۰ تا ۳۰ درصد بود اما با تبلیغات و توصیه‌های وزارت بهداشت نسبت میزان تولید لبنیات کم چرب در کارخانه‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد افزوده شد و میزان تولید لبنیات پرچرب ۶۰ تا ۷۰ درصد کل بازار لبنیات است.

خواندن خبر در سایت منبع

بهترین رژیم غذایی لاغری کدام است؟

انتخابخبرگزاری انتخاب
بهترین رژیم غذایی لاغری کدام است؟
بهترین رژیم غذایی برای لاغری آن چیزی است که برای بدن مواد مغذی مورد نیازش جهت درست کار کردن را فراهم می کند.
بهترین رژیم غذایی لاغری کدام است؟ - 0

بهترین رژیم غذایی برای لاغری آن چیزی است که برای بدن مواد مغذی مورد نیازش جهت درست کار کردن را فراهم می‌کند.

به نقل از سایت دکتر کرمانی، برای دریافت مواد مغذی مناسب از رژیم غذایی خود باید بیشتر کالری دریافتی خود در طول روز را از این موارد بگیرید:

میوه‌های تازه

سبزیجات تازه

غلات کامل

حبوبات

آجیل‌ها

پروتئین بدون چربی

میزان کالری‌ها در رژیم غذایی لاغری

مقدار کالری موجود در یک غذا در واقع مقدار انرژی است که در آن غذا ذخیره شده است. بدنتان کالری‌های دریافتی از غذا را صرف راه رفتن، فکر کردن، نفس کشیدن و دیگر عملکردهای مهم می‌کند.

یک فرد معمولی برای تثبیت وزن خود روزانه حدودا ۲۰۰۰ کالری نیاز دارد. با این حال مقدار کالری مخصوص یک فرد در طول روز می‌تواند به مواردی مانند سن، جنسیت و سطح فعالیت بدنی بستگی داشته باشد. آقایان به صورت کلی نسبت به خانم‌ها کالری بیشتری نیاز دارند و افرادی که ورزش می‌کنند نسبت به کسانی که ورزشی ندارند به کالری بیشتری نیاز دارند.

مثال هایی که در ادامه برای مقدار کالری مورد نیاز یک فرد می‌آید همگی بر اساس راهنمای USDA هستند:

کودکان ۲ تا ۸ سال: ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری

دختران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ کالری

پسران ۹ تا ۱۳ ساله: ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری

خانم فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۴۰۰ کالری

خانم یکجا نشین در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری

آقای فعال در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ کالری

آقای یکجا نشین در سنین ۱۴ تا ۳۰ سالگی: ۲۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری

خانم و آقای فعال بالای ۳۰ سال: ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری

خانم و آقای یکجا نشین بالای ۳۰ سال: ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری

منبع کالری دریافتی تان در طول روز درست مانند مقدار کالری دریافتی تان مهم است. باید مقدار کالری‌های بی ارزش دریافتی تان را محدود کنید، منظور از بی ارزش غذاهایی است که مواد مغذی کمی دارند و یا اصلا ارزش غذایی ندارند است. کالری‌های خالی همان مواردی است که از قند و چربی‌های مضر دریافت می‌کنید.

کالری در رژیم غذایی لاغری

بیشتر کالری‌های بی ارزشی که دریافت می‌کنیم مربوط به این غذاها است:

سوسیس

بیکن

کیک

پنیر

کوکی

دونات

نوشیدنی‌های انرژی زا

نوشیدنی‌های میوه‌ای

بستنی

پیتزا

نوشابه

چرا رعایت یک رژیم غذایی لاغری اهمیت دارد؟

بک برنامه غذایی متعادل به این خاطر مهم است که ارگان‌ها و بافت‌های بدن به مواد مغذی مناسب نیاز دارند تا بتوانند موثر کار کنند. بدون مواد مغذی مناسب، بدنتان بیشتر در خطر بیماری‌ها، عفونت‌ها، خستگی و عملکرد ضعیف است. کودکانی که رژیم غذایی ضعیفی دارند بیشتر در خطر مشکلات رشدی و ضعف در تحصیل قرار دارند و عادت‌های بد غذایی می‌توانند تا باقی عمر نیز همراهشان بمانند.

بالا رفتن سطح چاقی و دیابت در جهان مثالی کامل برای تاثیر رژیم غذایی بد و نداشتن ورزش است. در آمریکا این مشکل به قدری شدید شده که چهار مورد از اصلی‌ترین موارد مرگ میر تحت تاثیر رژیم غذایی هستند. این موارد عبارتند از:

بیماری‌های قلبی

سرطان

سکته مغذی

دیابت

چگونه یک رژیم غذایی لاغری متعادل به دست بیاوریم؟

در مرکز یک برنامه غذایی متعادل غذاهایی هستند که حاوی چربی و قندهای اضافی نیستند و همچنین سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی هستند. گروه‌های غذایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم بخش‌های ضروری یک برنامه غذایی متعادل هستند.

میوه‌ها در رژیم غذایی لاغری

میوه‌ها علاوه بر اینکه منابعی غنی از مواد مغذی هستند، می‌توانند میان وعده‌های خوشمزه‌ای نیز باشند. میوه هایی انتخاب کنید که نسبت به منطقه زندگی تان فصلشان است. این موارد تازه‌تر هستند و بیشترین مواد مغذی را به بدنتان می‌رسانند.

میوه‌ها سرشار از قند هستند. این قند طبیعی است، بنابراین میوه نسبت به دیگر غذاهایی که قند اضافه شده دارند انتخاب بسیار بهتری است. اگر مواظب قند دریافتی تان هستید و یا دچار مشکلاتی مانند دیابت هستید بهتر است از میوه هایی استفاده کنید که قندشان پایین است. افرادی که روی مقدار دریافت کربوهیدراتشان نظارت دارند شاید بهتر باشد به سراغ میوه هایی مانند ملون‌ها و آوکادو بروند.

سبزیجات در رژیم غذایی لاغری

سبزیجات منبع اصلی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند. سبزیجات برگ دار با رنگ تیره معمولا بیشترین مواد مغذی را در خود دارند و می‌توان آنها را در کنار هر وعده خورد. خوردن انواع مختلف سبزیجات کمک می‌کند مواد مغذی ارزشمندی را جذب بدن خود کنید.

نمونه‌های سبزیجات برگ دار با رنگ تیره:

اسفناج

کلم

لوبیا سبز

بروکلی

غلات در رژیم غذایی لاغری

متاسفانه اکثر مردم از آرد سفید نسبت به دیگر غلات بیشترین استفاده را می‌کنند. آرد سفید تصفیه شده ارزش غذایی بسیار کمی دارد چون پوست غلات یا رویه بیرونی آنها در طی فرآیند تصفیه کنده می‌شود. این پوسته بیشترین مواد مغذی غلات را در خود دارد.

غلات کامل شامل تمام قسمت‌ها از جمله این پوسته می‌شود. غلات کامل مواد مغذی بسیار بیشتری را برای بدن فراهم می‌کنند. بنابراین به جای نان سفید و پاستا از عنوان سبوس دار آنها که با غلات کامل درست می‌شوند استفاده کنید.

پروتئین در رژیم غذایی لاغری

گوشت و لوبیا از منابع اصلی پروتئین هستند، ماده مغذی که برای رشد مناسب عضلات و مغز ضروری است. گوشت‌های کم چرب مانند گوشت مرغ، ماهی و برخی از برش‌های گوشت قرمز بهترین انتخاب‌های شما هستند. حذف پوست و بریدن قسمت‌های چربی که مشهود هستند از بهترین راه‌ها برای کاهش چربی و کلسترول گوشت است. سلامت و غذایی که حیوان استفاده می‌کرده نیز اهمیت دارد و روی اسید چرب‌های موجود در گوشتش تاثیر دارد، بنابراین دامی که با علف تغذیه شده انتخاب بهتری است.

آجیل‌ها و لوبیاها نیز از منابع خوب پروتئین هستند و مزایای بسیاری برای سلامت دارند، همچنین این موارد حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی نیز هستند. سعی کنید این موارد را بخورید:

عدس

لوبیا

نخود

بادام

دانه‌های آفتابگردان

فندق

لبنیات در رژیم غذایی لاغری

لبنیات برای بدن کلسیم، ویتامین D و دیگر مواد مغذی ضروری را فراهم می‌کنند. با این حال لبنیات همچنین از منابع اصلی چربی نیز هستند، بنابراین بهتر است تنها وعده‌ای کوچک از پنیر‌های پرچرب بخوریم و شیر و ماست را نیز از انواع کم چرب انتخاب کنیم. البته انواع شیر گیاهی نیز مانند شیر بادام و شیر سویا وجود دارد که با کلسیم غنی سازی می‌شوند و می‌توانید جایگزین لبنیاتشان کنید

روغن‌ها در رژیم غذایی لاغری

روغن‌ها را باید با احتیاط مصرف کنید. محصولاتی مانند سس سالاد و مایونز که حاوی چربی هستند را سعی کنید از نوع کم چرب و کم قند انتخاب کنید. روغن‌های خوب مانند روغن زیتون می‌توانند جایگزین روغن‌های گیاهی در رژیم غذایی تان شوند. از سرخ کردن و فرو بردن کامل غذا در روغن بپرهیزید چون حاوی کالری‌های بی ارزش زیادی می‌شود.

علاوه بر اضافه کردن بعضی غذا به رژیم غذایی باید مصرف بعضی از آنها را نیز کم یا قطع کنید تا به متعادل شدن رژیم غذایی و رسیدن به وزن سلامتتان کمک کنید. این موارد عبارتند از:

الکل

غلات تصفیه شده

چربی‌های جامد

چربی‌های اشباع

چربی‌های ترانس

نمک

قند

روغن در رژیم غذایی لاغری

اگر درباره رژیم غذایی خود سوال دارید و یا حس می‌کنید باید وزن کم کنید یا عادات غذایی تان را تغییر دهید با پزشک یا مشاورتان صحبت کنید. آنها می‌توانند تغییراتی در رژیم غذایی تان اعمال کنند تا بتوانید مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید و سلامت خود را بهبود ببخشید.

خواندن خبر در سایت منبع

غذاهایی که به کلیه‌ها آسیب می‌زنند

انتخابخبرگزاری انتخاب
غذاهایی که به کلیه‌ها آسیب می‌زنند
حتماً تعجب خواهید کرد اگر بدانید غذاهای زیادی هستند که می‌توانند به کلیه‌ها آسیب بزنند، حتی غذاهایی که سالم به نظر می‌رسند. پس بهتر است در مصرف خوراکی‌های زیر زیاده‌روی نکنید.
غذاهایی که به کلیه‌ها آسیب می‌زنند - 0

حتما تعجب خواهید کرد اگر بدانید غذاهای زیادی هستند که می‌توانند به کلیه‌ها آسیب بزنند، حتی غذاهایی که سالم به نظر می‌رسند. پس بهتر است در مصرف خوراکی‌های زیر زیاده‌روی نکنید.

به نقل از سایت تبیان، کلیه‌ها کارهای سختی انجام می‌دهند. فیلتر کردن و دفع ضایعات از جریان خون، فقط شروع کار است. کلیه‌ها، تعادل مایعات بدن را نیز حفظ می‌کنند و هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که گلبول‌‌های قرمز را می‌سازند، سلامت استخوان‌ها را تضمین می‌کنند و فشار خون را تنظیم می‌نمایند.

ما دانسته یا ندانسته، فشار زیادی به کلیه‌هایمان وارد می‌کنیم، با رژیم غذایی، داروها و سموم محیطی. نتیجه‌ی این فشارها می‌تواند سرطان کلیه، سنگ کلیه، بیماری کلیه پلی‌کیستیک و یا حتی نارسایی کلیه باشد. برخی از فشارهایی که به کلیه‌ها وارد می‌شود تحت کنترل ما نیست، زیرا به هر حال وظیفه‌ی کلیه، دفع سموم است و می‌توانیم به کلیه‌هایمان این اطمینان را داشته باشیم که قوی و شکست ناپذیرند! اما هر اندامی در بدن ممکن است تحت فشار بیش از اندازه، آسیب ببیند.

۱۰ ماده‌ی غذایی که باعث سنگ کلیه می‌شوند

حتما تعجب خواهید کرد اگر بدانید غذاهای زیادی هستند که می‌توانند به کلیه‌ها آسیب بزنند، حتی غذاهایی که سالم به نظر می‌رسند. پس بهتر است در مصرف خوراکی‌های زیر زیاده‌روی نکنید.

مغزها

اگر مستعد سنگ کلیه هستید پس مغزها اسنک خوبی برای شما نیستند. آجیل و مغزها حاوی دسته‌ای از مواد معدنی به نام اگزالات هستند که در بیشتر انواع سنگ کلیه یافته می‌شود. اگر سابقه‌ی سنگ کلیه دارید، مصرف آجیل را خیلی محدود کنید. برای افراد سالم نیز آگاهی نسبت به مصرف غذاهای اگزالات دار اهمیت دارد مثلا اسفناج، چغندر، چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده و برگه‌های جو و گندم.

البته برخی از این خوراکی‌ها مخصوصا مغزها می‌توانند در یک رژیم غذایی سالم به خوبی جا بگیرند اما نکته‌ی اصلی، تعادل است. مثلا به جای اینکه اغلب فقط از اسفناج استفاده کنید، از سبزیجات متنوعی استفاده کنید یا آجیل را در حد اعتدال مصرف کنید.

آووکادو

آوکادو میوه‌ای خوشمزه است که چربی‌های سالمی دارد اما مقدار پتاسیم آن نیز بالاست. کلیه‌ها نیاز دارند تا تعادل مناسبی از پتاسیم و سدیم در بدن برقرار باشد تا آن‌ها کارشان را درست انجام دهند. هایپرکالمیا به معنی پتاسیم زیاد در خون است و در افرادی روی می‌دهد که بیماری کلیوی پیشرفته دارند. پتاسیم زیاد در خون اغلب موجب حالت تهوع، ضعف، کرختی و پایین بودن ضربان قلب می‌شود. خوشبختانه اگر هیچ بیماری کلیوی ندارید نیازی نیست نگران مصرف آووکادو باشید. بیشتر افراد از طریق رژیم غذایی خود نمی‌توانند پتاسیم کافی دریافت کنند.

کافئین

اگر عادت دارید هر روز صبحتان را با فنجانی قهوه شروع کنید شاید کار خوبی نمی‌کنید. اگر مشکل در کلیه‌هایتان دارید نوشابه‌های گازدار و انرژی‌زا نیز خطرناک‌اند. مطالعات نشان می‌دهند مصرف طولانی مدت کافئین می‌تواند بیماری مزمن کلیوی را بدتر کرده و احتمال سنگ کلیه را افزایش بدهد. کافئین، تا حدودی مدر است که بر توانایی کلیه‌ها برای جذب آب اثر می‌گذارد. اگر کافئین در حد متعادل مصرف شود و جلوی دسترسی کلیه‌ها به آب کافی را نگیرد مشکل‌ساز نخواهد بود اما مصرف زیاد آن برای کلیه‌ها دردسرساز است. کافئین، محرک جریان خون نیز هست، بنابراین فشار خون را بالا می‌برد. باز هم اگر فشار خون نرمالی دارید، کافئین مشکلی برایتان نخواهد داشت اما اگر فشارخونتان اغلب بالاست باید مصرف کافئین را محدودتر کنید.

محصولات لبنی

محصولات لبنی شامل شیر، پنیر و ماست، سرشار از کلسیم بوده و سطح کلسیم را در ادرار بالا می‌برند. در نتیجه احتمال سنگ کلیه بیشتر خواهد شد. افرادی که در حال حاضر بیماری کلیوی دارند باید مصرف لبنیات را کاهش دهند تا کار کلیه‌ها سبک‌تر شود. با این کار نیاز به دیالیز را به تأخیر خواهند انداخت. کره نیز محصولی لبنی است که پر از چربی اشباع می‌باشد و ریسک بیماری قلبی را بالا می‌برد. متأسفانه بیماری قلبی، ریسک فاکتوری برای بیماری کلیوی است.

نمک

سدیم همراه با پتاسیم، تعادل مایعات بدن را حفظ می‌کند که برای عملکرد درست کلیه‌ها مهم است. اما بیشتر ما سدیم زیادی مصرف می‌کنیم. محصولات فرآوری شده حاوی سدیم بسیار زیادی هستند، بیشتر از آنچه فکرش را بکنید! سدیم زیاد باعث احتباس آب در کلیه‌ها می‌شود تا نمک در خونتان رقیق شود، و این کار فشار زیادی به کلیه‌ها وارد می‌کند. عادت به مصرف نمک زیاد، فشار خون را بالا می‌برد و به نفرون‌های کلیه آسیب می‌زند. نفرون‌ها واحدهای عملکردی کلیه هستند و خون را تصفیه می‌کنند.

گوشت قرمز

گوشت قرمز حاوی مقدار زیادی پروتئین است. پروتئین برای فرایند رشد و سلامت عضلات اهمیت زیادی دارد، اما سوخت و ساز آن، یکی از سخت‌ترین کارهایی است که کلیه‌ها انجام می‌دهند. رژیم غذایی پر از پروتئین‌های حیوانی، احتمال سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، رژیم‌های غذایی پرپروتئین به افرادی که دچار بیماری‌های کلیوی هستند توصیه نمی‌شود.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی

اگر شما فکر می‌کنید که با استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی در تلاش برای کاهش مصرف قند دریافتی‌تان هستید، اشتباه می‌کنید، چون هیچ نفعی برای بدنتان ندارد. هرچند عقاید جورواجوری پیرامون بی‌ضرر بودن یا نبودن شیرین‌کننده‌های مصنوعی وجود دارد اما این را خوب می‌دانیم که تنها دو نوشابه‌ی رژیمی در روز، عملکرد کلیه‌ها را تضعیف خواهد کرد. برخی مطالعات نتیجه گرفته‌اند افرادی که شیرین‌کننده‌های مصنوعی مصرف می‌کنند، به طور کلی قند کمتری دریافت نمی‌کنند، اما اگر همچنان اصرار دارید قند جایگزین مصرف کنید ما گیاه استویا را به شما توصیه می‌کنیم. استویا، صدها سال است که در آمریکای جنوبی استفاده می‌شود و تاکنون هیچ عارضه‌ی جانبی از آن گزارش نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

گوشت بوقلمون شادی آور است

رکناخبرگزاری رکنا
گوشت بوقلمون شادی آور است
رکنا: گوشت بوقلمون به دلیل اینکه سروتونین مغز را بالا می برد و شادی آفرین است توصیه می شود جایگزین گوشت مرغ شود.

گوشت بوقلمون شادی آور است - 1

متقاضیان تغذیه می‌گویند لازم است در رژیم غذایی مان یک وعده گوشت داشته باشیم که معادل ۶۵ تا ۱۰۰ گرم گوشت پخته است.

ایرانی‌ها به مصرف مرغ و گوشت گوسفند و گوساله عادت داریم اما این روزها می‌بینیم در فروشگاه‌های مواد پروتئینی گوشت بوقلمون هم مورد توجه مردم قرار گرفته و برای تنوع غذایی به سبد غذایی خانوار راه پیدا کرده است.

گوشت بوقلمون در فرهنگ خارجی‌ها یک غذای خاص است که در مناسبت‌های مهم مانند کریسمس، جشن شکرگزاری و … سرو می‌شود اما در ایران مردم به دلیل سالم‌تر بودن این گوشت در مقایسه با انواع گوشت‌های قرمز از این غذا حمایت می‌کنند. به هر حال مصرف بوقلمون هم مانند سایر غذاها مزایا و معایبی دارد که بهتر است آنها را بدانید.آرامش در کنار بوقلمون

گوشت بوقلمون به دلیل داشتن اسیدآمینه بیشتر موجب افزایش ترشح سروتونین در مغز می‌شود. این هورمون در کاهش اضطراب و ایجاد حس آرامش بدن مفید است. از این رو اگر می‌خواهید آرامش بیشتری داشته باشید بوقلمون را به رژیم غذایی‌تان راه دهید. البته برای اینکه از این خاصیت بوقلمون بهره‌مند شوید آن را به صورت سرخ کرده مصرف نکنید. بهترین روش مصرف بخارپز یا کبابی کردن آن است.

درباره بوقلمون بیشتر بدانید

بوقلمون پرنده‌ای از نژاد قرقاولان و بزرگ‌ترین و سنگین وزن‌ترین پرنده خانگی است. گوشت بوقلمون شامل هر دو نوع گوشت سفید و قرمز است. ۶۵ درصد گوشت بوقلمون سفید و در ناحیه سینه و ۳۵ درصد آن تیره و در ناحیه ران‌ها قرار دارد. هر یک از گوشت‌ این قسمت‌ها از نظر طعم و مزه با هم متفاوت هستند. گوشت سینه و بال‌ها سفید و لذیذ و از نظر مزه شبیه گوشت گوساله است. گوشت قرمز آنکه بیشتر در ران‌ها یافت می‌شود، بسیار نرم بوده و طعمی شبیه گوشت پرندگان وحشی یا شکاری را دارد. حجم توده گوشت قسمت‌های ران و سینه نسبت به سایر گوشت‌ها بیشتر است و ضایعات کمتری دارد.

چربی به مقدار کم

بوقلمون بدون پوست چربی بسیار کمی دارد. در مجموع گوشت‌های سفید نسبت به گوشت‌های قرمز چربی و کالری کمتری دارند.

پیشگیری از بروز سرطان

املاح معدنی ضروری در گوشت بوقلمون پیدا می‌شود. این املاح از بروز سرطان پیشگیری می‌کنند. سلنیوم از جمله املاح بوقلمون است که در بهبود عملکرد غده تیروئید و تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد. علاوه بر این سلنیوم در تقویت سیستم ایمنی تاثیرگذار است و سبب از بین رفتن رادیکال‌های آزاد مخرب بدن می‌شود. در نتیجه بدن سد دفاعی خوبی به دست می‌آورد.

ژامبون بوقلمون به جای کالباس

در فروشگاه‌های مواد پروتئینی ژامبون بوقلمون هم پیدا می‌شود. تفاوت این ژامبون با سوسیس و کالباس این است که برخلاف این محصولات فرآوری شده، با گوشت‌های مختلف و چربی‌های زیان آور ترکیب نشده است. اگر تولیدکنندگان استانداردهای لازم را در تولید این محصول رعایت کنند می‌تواند جایگزینی برای کالباس باشد.

با این وجود توصیه متخصصان تغذیه این است که مصرف مواد غذایی تازه نسبت به چنین محصولاتی اولویت دارد. به هر حال این ژامبون‌ها به صورت وکیوم و دودی شده هستند و کاربرد‌های مختلفی دارند بنابراین می‌توانید ژامبون بوقلمون مرغوب را در غذاهای مختلف مانند انواع سالاد، پیتزا، ساندویچ و … با احتیاط و به‌ ندرت جایگزین سوسیس و کالباس کنید.

نامناسب برای بیماران مبتلایان به فشار خون

نمک موجود در بوقلمون کمی بالاست، از این رو مصرف مداوم آن برای بیماران مبتلا به فشار خون یا خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. علاوه بر این بوقلمون به دلیل داشتن اسیدآمینه پورین برای بیماران مبتلا به نقرس مفید نیست و این بیماران اگر بوقلمون دوست دارند باید این گوشت را به مقدار بسیار کم مصرف کنند.

چطور با بوقلمون غذاهای خوشمزه‌ای بپزید؟

استفاده از بوقلمون فوت و فنی دارد که بهتر است آنها را بدانید

دیر می‌پزد

گوشت بوقلمون نسبت به مرغ دیرپز است بنابراین اگر زمان کافی برای طبخ غذا در اختیار ندارید، مرغ یا ماهی را انتخاب کنید. اگر زودپز دارید از این بابت مشکلی وجود ندارد و می‌توانید خوراک گوشت بوقلمون را به سرعت آماده کنید.

ران بوقلمون خوشمزه‌تر است

ران بوقلمون نسبت به سینه آن خوشمزه‌تر است. این را هم بدانید که ران چربی بیشتری دارد و اگر از بابت افزایش وزن و مصرف کالری نگرانی دارید، انتخاب سینه به نفع تان است.

جایگزین خوبی برای گوشت چرخ کرده

گوشت بوقلمون این قابلیت را دارد که آن را در دستگاه چرخ‌گوشت بریزید و به جای گوشت چرخ کرده از آن استفاده کنید.

مناسب برای تهیه ژیگو

اگر به پخت غذاهای خارجی مانند ژیگو علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید بوقلمون می‌تواند جایگزین خوبی برای گوشت قرمز این غذا باشد. کافی است داخل گوشت یک حبه سیر بگذارید، بعد آن را با کره سرخ کرده و به مدت یک ساعت داخل زودپز قرار دهید. در این صورت غذای خوشمزه‌ای برای سرو کردن دارید که برای پذیرایی از ‌مهمان‌ها هم گزینه خوبی است.

مرغ بهتر است یا بوقلمون؟

به‌طور کلی از نظر ویژگی‌های تغذیه‌ای تفاوت قابل توجهی بین مرغ و بوقلمون وجود ندارد. از این لحاظ نمی‌توان گفت مصرف بوقلمون بهتر است. یکی از دلایل گرایش مردم به سمت مصرف گوشت بوقلمون به علت تفاوت در تولید آنهاست چون مرغ به صورت صنعتی پرورش می‌یابد، تکثیر و تولید می‌شود شاید در بخشی از مراحل تولید مداخلات غیر معمول مانند استفاده از هورمون‌ها یا مصرف ترکیبات و مواد غذایی خاصی برای افزایش رشد مرغ‌ها وجود داشته باشد که این مواد می‌توانند به بدن مصرف‌کننده هم وارد شوند و سلامت آنها را هم تحت تاثیر قرار دهند.

توصیه می‌شود بوقلمون را به صورت بخارپز یا کبابی مصرف کنید

علاوه بر این در بعضی از مرغداری‌ها برای پیشگیری از بروز بعضی از بیماری‌ها به مرغ‌ها آنتی بیوتیک هایی خورانده می‌شود که باقیمانده این مواد در گوشت مرغ باقی می‌ماند و به بدن مصرف کننده هم می‌رسد. از این رو مردم به سمت مصرف غذاهای طبیعی، مرغ‌ها و تخم‌مرغ‌های خانگی گرایش دارند. مواد غذایی ارگانیک در محیط‌های طبیعی پرورش می‌یابند و مواد غذایی غیر ارگانیک دستکاری شده‌اند بنابراین تنها تفاوتی که بین این دو گوشت وجود دارد به طبیعی بودن گوشت بوقلمون مربوط می‌شود که سلامت و بهداشت مصرف‌کننده را در معرض خطر قرار نمی‌دهد. البته این مقایسه در صورتی درست است که گوشت بوقلمون در شرایط طبیعی پرورش یافته باشد و مانند گوشت مرغ به صورت صنعتی تولید نشود چون در این صورت ممکن است همان شرایطی که در پرورش مرغ‌های صنعتی وجود دارد، در پروسه پرورش بوقلمون هم دیده شود.

چربی بوقلمون کمتر است؟

بعضی از افراد تصور می‌کنند چربی موجود در گوشت بوقلمون نسبت به مرغ کمتر است. این موضوع در بعضی از شرایط تایید می‌شود. به‌طور مثال گاهی اوقات در پرورش صنعتی به منظور بالا بردن وزن مرغ‌ها ترکیباتی به جیره غذایی مرغ افزوده می‌شود که مقدار چربی بدن حیوان را بیشتر می‌کند اما حیواناتی که در شرایط طبیعی رشد می‌کنند به دلیل فعالیت بیشتر و مصرف مواد غذایی طبیعی، چربی کمتری در بدن‌شان وجود دارد و این چربی به بدن مصرف کننده هم منتقل نمی‌شود. در این شرایط می‌توان کمتر بودن چربی بدن بوقلمون ارگانیک را نسبت به مرغ‌های صنعتی تایید کرد ضمن اینکه گوشت بوقلمون نسبت به قسمت‌های دنده و قلوه گاه گوسفند چربی کمتری دارد و از این لحاظ منبع پروتئینی سالم‌تری محسوب می‌شود.

علاوه بر این قسمت‌های مختلف بدن بوقلمون از نظر میزان چربی تفاوت فاحشی ندارند و نمی‌توان گفت چربی سینه به طور قابل توجهی کمتر از ران است. البته در شرایطی که مرغ به واسطه داشتن جیره غذایی نامناسب چربی داشته باشد و این چربی از بدن مرغ جدا نشده و با این شرایط طبخ شود، افزایش چربی بدن را همراه دارد. با این وجود توصیه می‌شود افرادی که رژیم‌های غذایی را دنبال می‌کنند بخش سینه بوقلمون را مصرف کنند چون مقدار کالری کمتری دارد.

بهترین شیوه پخت بوقلمون چیست؟

اگر می‌خواهید غذای سالمی را با بوقلمون بپزید، توصیه می‌شود بوقلمون را به صورت بخارپز یا کبابی مصرف کنید. این شیوه طبخ بهتر از سرخ کردن است.

چند بار در هفته بوقلمون بخوریم؟

توصیه می‌شود همه افراد سالم در برنامه غذایی روزانه‌شان انواعی از منابع پروتئینی و گوشت‌های مختلف را داشته باشند. صرف‌نظر از سلیقه و ذائقه غذایی تفاوت چندانی بین گوشت مرغ و بوقلمون وجود ندارد. در مجموع به خانم‌ها توصیه می‌کنیم در برنامه روزانه‌شان گوشت‌ها را داشته باشند و آقایان هم سه یا چهار بار در هفته گوشت بخورند.

خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

چه موقع ورزش کنیم؟

انتخابخبرگزاری انتخاب
چه موقع ورزش کنیم؟
یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت: ورزش کردن در اوایل صبح اثر سودمند بیشتری نسبت به ورزش کردن در اوایل غروب دارد.
چه موقع ورزش کنیم؟ - 0

یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت: ورزش کردن در اوایل صبح اثر سودمند بیشتری نسبت به ورزش کردن در اوایل غروب دارد.

دکتر وحید ولی‌پوری با بیان اینکه ورزش صبحگاهی تا حدودی بین مردم ایران رایج است، اظهارکرد: بسیاری ازمردم برای به دست آوردن مزیت‌های جسمانی و روان‌شناختی به طور منظم ورزش می‌کنند.

وی ادامه داد: ورزش‌های هوازی از جمله ورزش ‎ های صبحگاهی هستند که بر بدن تاثیر بسیار مثبتی دارند.

ولی ‎ پوری اضافه کرد: فعالیت‌های جسمانی و ورزش بر ساختار و عملکرد شناختی شامل بهبود توجه، سرعت پردازش و عملکرد اجرایی در سالمندان اثرات مثبتی دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه عامل رشد عصبی مشتق از مغز یک پروتئین مهم در دستگاه عصبی مرکزی است، خاطر نشان کرد: بسیاری از افراد پیش از خوردن صبحانه ورزش می‌کنند که معمولا افراد سالمند یا بازنشسته‌ها به علت داشتن فرصت مناسب این کار را انجام می‌دهند.

وی خاطر نشان کرد: ورزش کردن در اوایل صبح اثر سودمند بیشتری نسبت به ورزش کردن در اوایل غروب بر اکسیداسیون چربی و کاهش چربی خون پس از مصرف غذا دارد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

چربی شکم را یک ماهه آب کنید!

رکناخبرگزاری رکنا
چربی شکم را یک ماهه آب کنید!
رکنا: چرب شکم آزاردهنده ترین نوع چاقی است که با این روش ها می توانید در عرض یک ماه آن را از بین ببرید.

چربی شکم را یک ماهه آب کنید! - 1

این روزها همه آرزوی داشتن شکمی صاف و تخت دارند. حتی افراد لاغر اندامی وجود دارند که از چربی شکم رنج می‌برند. اما نگران نباشید با مطالعه راهنمایی‌ها و ترفند‌هایی که در این مقاله در اختیارتان قرار می‌دهیم، می‌توانید در ۳۰ روز حدود ۲/۵ کیلوگرم از چربی‌های ناحیه شکم‌تان را هدف قرار دهید و آن‌ها را کوچک کنید. اگر چه ۲/۵ کیلوگرم عدد زیادی به حساب نمی‌آید، اما همین مقدار هم احساس خوبی به شما می‌دهد. فراموش نکنید که مراحل کاهش وزن باید آهسته باشد. اگر بیش از حد ممکن در یک ماه وزن کم‌ کنید به سوخت و ساز و بدن‌تان آسیب وارد خواهید کرد.

محصولات بی‌شماری به بازار Store آمده‌اند و مدعی هستند که شما با مصرف آن‌ها در یک شب شکمی صاف خواهید داشت؛ وعده‌های دروغ! هیچ رویایی با تلاش و تصمیم‌گیری قاطع محقق نخواهد شد.برای آب کردن چربی شکم در یک ماه چه کارهایی باید کرد؟

میان وعده‌ها را جدی بگیرید

وقتی بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی به شما دست می‌دهد. سراغ خوراکی‌هایی مثل چیپس و پفک نروید. می‌توانید بدون به خطر انداختن ناحیه شکم‌تان از میان‌وعده‌های سالم و مقوی مانند بیسکوییت اوتمیل، خرما، موز و کره بادام‌زمینی استفاده کنید.

آب را جایگزین هر نوشیدنی‌ای بکنید

دور نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را خط قرمز بکشید و آب را جایگزین آن‌ها بکنید. مگر آبمیوه‌های طبیعی یا دیتاکس‌واتر! بنابراین سعی کنید نوشیدنی مصرفی‌تان را خودتان آماده کنید و از مقدار قند و شکر و سالم بودن آن خیال‌تان جمع باشد.با قند و شکر خداحافظی کنید

حذف کردن این دو سم شیرین از رژیم غذایی‌تان اگر چه کار آسانی نیست، اما فوق‌العاده تاثیرگذار است. شکر می‌تواند اعتیادآور باشد. زمانی که آن را از رژیم غذایی خود خارج می‌کنید، هوس شما برای خوردن کاهش پیدا کرده، در نتیجه وزن کم خواهید کرد. علاوه بر این وقتی شکر فرآوری‌شده مصرف می‌کنید، بدن‌تان پیام سیری را دریافت نمی‌کند؛ در نتیجه کالری بیشتری مصرف خواهید کرد و وزن‌تان افزایش پیدا می‌کند.

بشقاب غذای‌تان را کوچک انتخاب کنید

بشقاب غذایی کوچک‌تر یعنی کالری کم‌تر! این چالش به شما کمک می‌کند تا قدم اول به سمت لاغری و آب شدن چربی شکم را بردارید و در شما این توهم را ایجاد می‌کند که غذای بیشتری مصرف کردید.

برای پاکسازی بدن‌تان، دیتاکس واتر بخورید

دتاکس (یا همان دیتاکس) یک سم‌زدای قوی است و برای کاهش وزن و افزایش متابولیسم بدن بسیار مناسب است. با نوشیدن دتاکس واتر علاوه بر این که سموم بدن خود را دفع می‌کنید، با نوشیدن آب بیشتر، کمتر احساس گرسنگی کرده و آب مورد نیاز بدن و عضلات خود را فراهم می‌کنید. دیتاکس واتر سرشار از ویتامین و مواد مغذی است.

بیشتر بخوانید:

دتاکس واتر و طرز تهیه چند مدل از آن

دیتاکس لیمو زنجبیلچربی‌های سالم به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید

همیشه اینطوری جا افتاده است که چربی‌ها باعث افزایش وزن و چاقی می‌شوند. اما چربی‌ها در حقیقت می‌توانند به عنوان یکی از قدرتمندترین سلاح‌ها برای کاهش وزن شما عمل کنند! اما نوع چربی که شما مصرف می‌کنید مهم‌تر از هر چیزی است. زرده تخم مرغ، بادام، گندم، روغن زیتون، آووکادو، روغن ماهی، روغن نارگیل جز چربی‌های سالم هستند که می‌توانید مصرف کنید.

ورزش کنید

روزانه حدود ۳۰ دقیقه پیاده‌روی یا ورزش Sport کنید و یک روز در هفته را به خودتان استراحت دهید. بر اساس تحقیقات ورزش صبحگاهی به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند.

خوب بخوابید

کم‌خوابی، باعث ترشح هورمون کورتیزول می‌شود که به افزایش وزن بسیار مرتبط است. ترشح کورتیزول باعث می‌شود چربی‌ها به سختی از بدن خارج شده و فرمان گرسنگی به مغز شما می‌دهد. بنابراین تا می‌توانید ساعت خواب شب‌تان را کنترل کنید.

خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

۶ بیماری که با خوردن کلم کنترل می‌شوند

رکناخبرگزاری رکنا
۶ بیماری که با خوردن کلم کنترل می‌شوند
رکنا: این 6 بیماری را با خوردن کلم و افزودن آن به رژیم غذایی تان کنترل و درمان کنید.

۶ بیماری که با خوردن کلم کنترل می‌شوند - 1

کلم سرشار از مواد مغذی و مفید برای پوست، مو و استخوان هاست. فیبر آن به هضم غذا، سلامت قلب و عروق کمک می‌کند. ارزش غذایی آن شبیه به اسفناج است و به بهبود کنترل قند خون در دیابت، کاهش خطر ابتلا به سرطان، کاهش فشار خون و کمک به پیشگیری از آسم کمک می‌کند.مواد مغذی کلم شامل فیبر، آنتی اکسیدان‌ها، کلسیم و ویتامین K ویتامین C و آهن است.

دیابت

فیبر و آنتی اکسیدان‌ها در کلم می‌توانند از دیابت Diabetes محافظت کنند.بیماری‌های قلبی

فیبر، پتاسیم، ویتامین C و ویتامین B۶ موجود در کلم همه از سلامت قلب Heart حمایت می‌کنند. افزایش میزان مصرف پتاسیم و کاهش مصرف سدیم خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) را کاهش می‌دهد.سرطان

کلم و دیگر سبزیجات سبز که حاوی کلروفیل هستند، می‌توانند از جذب اندامین‌های هتروسیکلیکی جلوگیری کنند. این مواد شیمیایی هنگام تهیه غذاهای مشتق شده از حیوانات با درجه حرارت بالا تولید می‌شوند و با سرطان ارتباط دارند.سلامت استخوان

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کم ویتامین K با افزایش خطر شکستگی استخوان همراه است بنابراین مصرف کافی ویتامین K برای سلامتی Health بسیار مهم است. کلم کمک می‌کند تا پروتئین‌های ماتریکس استخوان را تغییر دهد، جذب کلسیم را بهبود می‌بخشد، و ممکن است مقدار کلسیم دفع شده در ادرار را کاهش دهد. کلم منبع خوب ویتامین K است.هضم

کلم دارای فیبر و آب بالایی است. هر دو کمک می‌کنند تا از یبوست پیشگیری کند.پوست سالم و مو

کلم حاوی بتا کاروتن بالاست، کاروتنوئید است که توسط بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود. این مواد مغذی تمام بافت‌های بدن را قادر می‌سازد تا از جمله پوست و مو رشد کنند.

خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسن طاهری، در آستانه هفته سلامت گوارش، با اشاره به اینکه مصرف میوه و سبزیجات در پیشگیری از ابتلاء به سرطان‌های گوارش بسیار مؤثر است، گفت: چاقی، عدم تحرک، استرس و مصرف مواد غذایی ناسالم از عوامل دخیل در بروز سرطان است. این فوق تخصص بیماری‌های گوارش کبد، اظهار داشت: سرطان زمانی که به وقوع می‌پیوندد همچون زلزله‌ای به شمار می‌رود که همه بنیان‌های خانواده را در هم در می‌نوردد و بار فکری و اقتصادی زیادی را برای خانواده به همراه دارد. طاهری گفت: عدم تحرک، استرس، سبک غذایی ناسالم نیز از دیگر عوامل ابتلاء به سرطان به شمار می‌رود. بنابراین با فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم می‌توان ریسک ابتلاء به این بیماری را کاهش داد. وی در ارتباط با مصرف مواد غذایی، گفت: نمک، قند و چربی در مواد غذایی در صورتی که زیاد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را مضاعف می‌کند، این در حالی است که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر همچون سبزیجات و میوه‌ها در پیشگیری از سرطان مؤثر است.
افتصادنیوزافتصادنیوز22 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.
سلامت نیوزسلامت نیوز23 ساعت قبل
سلامت نیوز: یک فعال صنفی پرستاری با اعتقاد به اینکه باید دید هدف از ایجاد تغییر معاونت پرستاری به مراقبت و خدمات جامع سلامت چیست؟، گفت: آیا با این تغییر گره‌ای از مشکلات نظام سلامت باز خواهد کرد؟ به گزارش سلامت نیوز، حامد عنایتی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه این تغییر در بهبود وضعیت سلامت جامعه چه تأثیری خواهد گذاشت؟، گفت: باید مشخص شود که از ایجاد چنین تغییری چه میخواهیم و به دنبال چه چیزی هستیم؟ وی ادامه داد: تعریف سلامت کاملا مشخص است و براساس تعاریف موجود در رفرنس‌های سلامتی به معنای برخوارد بودن از آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی بوده و تعریف مراقبت هم مشخص است. این فعال صنفی پرستاری افزود: پرستار براساس ۳ سطح پیشگیری در امر مراقبت و درمان ورود کرده و بر تمرکز بر پیشگیری از ابتلاء به بیماری یا اختلال درمان زودهنگام و بازتوانی تاکید دارد. عنایتی خاطرنشان کرد: این تغییر عنوان از جانب جامعه‌ی پرستاری پذیرفته نیست. هر چند بر عملکرد این معاونت انتقاداتی وارد است اما دلیلی منطقی نیست که وزارت بهداشت چنین تغییراتی را در دستور کار خود قرار دهد. وی یادآور شد: بعید به نظر می‌رسد کسی در میان مسئولان باشد که اعتقاد به اهمیت کار پرستاران و فعالیت‌هایشان نداشته باشند از این‌رو چنین اقدامی منطقی و کارشناسی شده نیست و وزیر هداشت باید از اجرای این تغییرات جلوگیری کند
مهرمهر13 ساعت قبل
حتی زنان دارای رژیم غذایی کم چرب با کاهش ۱۵ درصدی مرگ به هر علتی روبرو هستند. چاقی با ۱۲ نوع مختلف سرطان از جمله سرطان سینه پس از سن یائسگی مرتبط است. بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸، زنان به طورتصادفی به یکی از دو گروه رژیم غذایی اختصاص داده شدند: گروه رژیم غذایی نرمال که حدود ۳۲ درصد کالری اش از چربی بود و گروه رژیم غذایی کم چرب که ۲۰ درصد یا کمتر از کالری دریافتی شأن از چربی بود. به گفته چلبووسکی، رژیم غذایی کم چرب بسیار نزدیک به رژیم غذایی DASH (شیوه‌های رژیمی توقف فشارخون بالا) بود. محققان مشاهده کردند ریسک ابتلاء به سرطان سینه در زنان گروه رژیم غذایی کم چرب تا ۸ درصد کاهش یافته بود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
معینی زندی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به صحبت‌های وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد امضا‌های طلایی باید سازمان غذا و دارو مسؤولان این امضاها را شناسایی و معرفی کنند. وی گفت: رئیس سازمان غذا و دارو به ما قول داده بود تا نتیجه کمیسیون‌های قانونی که تعیین کننده قیمت و مجوزها هستند بلافاصله بعد از برگزاری کمیسیون اعلام شود اما تا به حال این اتفاق نیفتاده است. معینی زندی افزود: اعضای این کمیسیون‌ها اغلب افرادی هستند که توسط وزیر بهداشت تعیین می‌شوند و یا از مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند پس چه اشکالی دارد که نتایج این کمیسیون‌ها بلافاصله بعد از برگزاری اعلام شود. وی گفت: قوانین موجود در سازمان غذا و دارو مرتب تغییر می‌کند و شفاف نیست و همچنین در قیمت گذاری نیز یک سیاست بلندمدت وجود ندارد و همواره سیاست‌ها را تغییر می‌دهند.

اخبار بیشتر