آخرین اخبار بوی نامطبوع تهران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آخرین اخبار بوی نامطبوع تهران

بوی نامطبوع پایتخت و داستان چوپان دروغگو!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
اسماعیل کهرم در روزنامه آرمان نوشت: دیروز بویی نامطبوع در فضای پایتخت پراکنده شد و شهروندانی که منشأ بو را دنبال می‌کردند، نگران شده و به نظر برخی هم مشکوک می‌آمد! خبرهایی مثل فعال شدن آتشفشان که البته ربطی به این بوی ناخوشایند ندارد چون فعال شدن آتشفشان عبارت است از داغ شدن چشمه‌ها و سنگ‌های گدازه آتشفشانی که هیچ‌کدام بوی نامطبوع ایجاد نمی‌کند.

اسماعیل کهرم در روزنامه آرمان نوشت: دیروز بویی نامطبوع در فضای پایتخت پراکنده شد و شهروندانی که منشأ بو را دنبال می‌کردند، نگران شده و به نظر برخی هم مشکوک می‌آمد! خبرهایی مثل فعال شدن آتشفشان که البته ربطی به این بوی ناخوشایند ندارد چون فعال شدن آتشفشان عبارت است از داغ شدن چشمه‌ها و سنگ‌های گدازه آتشفشانی که هیچ‌کدام بوی نامطبوع ایجاد نمی‌کند.

سنگ‌هایی که داغ می‌شود و به حالت سیال و روان درمی‌آید، زباله نیستند که تولید بوی نامتعارف کنند. بنابراین ریشه در جای دیگر است که البته مردم آنقدر خبرهای ضدونقیض شنیده‌اند که حرف حق هم باور نمی‌کنند.

آنطور که سازمان آتش نشانی اعلام کرده ترکیدگی لوله فاضلاب باعث انتشار مقدار زیادی آب شده که وقتی روان می‌شود ابتدا در سطح زیر آسفالت و زمین جاری می‌شود، به‌طوری که پر می‌شود و از ترک‌ها و شبکه‌های فاضلاب بیرون می‌زند و آرام‌آرام در جهت قوه جاذبه، ثقل حرکت می‌کند و قسمت بزرگی از شهر را دربر می‌گیرد.

اما بو شامل حرکت مایعات نیست و در جهت‌های مختلف پراکنده می‌شود و منطقه وسیعی را وسیع‌تر از سطح مایع فاضلاب که در سطح شهر روان است، دربر می‌گیرد. خوشبختانه آتش نشانی اعلام کرده که محل ترکیدگی مشخص شده و آن را رفع خواهند کرد. درواقع امکان اینکه فاضلاب با شبکه آب آشامیدنی تماس بگیرد، وجود ندارد.

به خاطر اینکه سیستم‌ها طوری کشیده شده‌اند که بلافاصله نقطه ورود فاضلاب به شبکه آبرسانی متوقف می‌شود و هیچ خطری همشهری‌ها را تهدید نمی‌کند. ولی مشکل اینجاست که مانند چوپان دروغگو یکبار هم که راست بگویند، مردم باور نمی‌کنند. کمی صبر پیشه کنیم تا لوله‌هایی که قابل ترمیم هست را ترمیم کنند و آنها که نیست را عوض کنند تا به تکه بعدی برسد و مسأله کلا حل شود. اینها در سیستم فاضلاب پیش‌بینی شده است.

اما اگر بخواهیم اشاره‌ای هم به بحث آلودگی هوا داشته باشیم باید گفت که معاینه فنی در این امر مشارکت داشته و اکنون بیشتر اتومبیل‌های تهران معاینه فنی دارند و با توجه به اینکه ۸۵ درصد از منابع آلاینده هوا، متحرک هستند یعنی اتومبیل‌ها، موتورسیکلت‌ها و کامیون‌ها، به طور قطع تا به‌حال تاثیرش را داشته است.

مضافا اینکه هنوز ما شانس آورده‌ایم و به وارونگی برخورد نکرده‌ایم که این دود و دم را به حلق مان برگرداند. به نظر می‌رسد اوضاع از سال گذشته بهتر است و آمار هم همین را نشان می‌دهد. چنانچه مقدار گازهای آلاینده زیاد شود، بالا برود و یک لایه هوای سرد هنگام خروج از تهران روی آن قرار بگیرد، با پدیده وارونگی مواجه می‌شویم. چیزی شبیه دم کنی که اجازه نمی‌دهد هوای آلوده خارج شود و پایین برگردد که در این صورت وارونگی اتفاق می‌افتد.

خواندن خبر در سایت منبع

کوه دماوند عامل انتشار بوی نامطبوع تهران نیست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کوه دماوند عامل انتشار بوی نامطبوع تهران نیست
مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی گفت:‌ طبق بررسی‌های به عمل آمده بوی منتشر شده علیرغم برخی شایعات پخش شده نمی‌تواند ناشی از گاز آتشفشان دماوند باشد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی بیت اللهی اظهار کرد: طبق بررسی‌های بعمل آمده بوی منتشر شده علیرغم برخی شایعات پخش شده نمی‌تواند ناشی از گاز آتشفشان دماوند باشد.

وی افزود: جهت وزش غالب باد دیروز از غرب به شرق یعنی از سمت تهران به سمت دماوند بوده و نیز مشاهدات چشمی همکاران ما درهواشناسی مازندران حاکی از عدم متصاعد شدن گاز از قله بوده است.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: بنابراین منشاء گاز آتشفشانی برای بوی نامطبوع در تهران منتفی است.عامل بوی نامطبوع در شهر تهران ترکیدگی لوله فاضلاب نیستبوی نامطبوع تهران هیچ ربطی به شبکه فاضلاب ندارد

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین جزئیات علت انتشار بوی نامطبوع تهران از زبان استاندار

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آخرین جزئیات علت انتشار بوی نامطبوع تهران از زبان استاندار
خبرگزاری میزان- استاندار تهران آخرین جزئیات علت انتشار بوی نامطبوع روز گذشته در تهران را تشریح کرد.
آخرین جزئیات علت انتشار بوی نامطبوع تهران از زبان استاندار - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران صبح امروز با حضور در مرکز تصفیه فاضلاب کارخانجات شهرستان اسلامشهر ضمن بازدید از این مراکز، در جریان علل انتشار بوی نامطبوع در حدفاصل مسیر فرودگاه امام (ره) تا پایتخت و راهکار‌های رفع آن قرار گرفت.

محسنی بندپی گفت: آنچه دیروز عصر در تهران شاهد بودیم منبع مشخصی برای شناسایی نداشت و تاکنون علت آن پیدا نشده است؛ ضمن اینکه ستاد مدیریت بحران نیز تشکیل شده و چیزی را که به عنوان ترکیدگی لوله گاز، فاضلاب یا از تصفیه‌خانه بوده مشخص نشده است.

وی ادامه داد: احتمال دارد یک ماده شیمیایی که بوی تندی دارد مانند مرکاپتان در جایی ریخته شده آن هم به صورت عمد یا سهو و این در قسمتی از فضای تهران منتشر شده بود که ظرف ۲-۳ ساعت برطرف شده است.

استاندار تهران با اشاره به بازدید خود از محل انتشار بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام (ره) افزود: ۲-۳ سال است که بویی در مسیر فرودگاه امام (ره) به مشام می‌رسد. کانون‌هایی که می‌تواند منشأ تولید این بو باشد مشخص است؛ مانند فاضلاب خانگی و صنعتی و سوزاندن پسماند‌ها که می‌تواند منشأ این بو باشد و ما به اتفاق فرمانداران اسلامشهر و ری و مسئولان محیط زیست در اینجا حضور پیدا کردیم تا این کانون‌ها را بررسی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

منبع بوی نامطبوع تهران احتمالا ریختن «مکابتان» ها بوده است

مهرخبرگزاری مهر
منبع بوی نامطبوع تهران احتمالا ریختن «مکابتان» ها بوده است
اسلامشهر- استاندار تهران گفت: منبع بوی نامطبوع تهران احتمالا ریختن «مکابتان» ها به صورت عمد و یا سهو در مکانی بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی صبح پنج شنبه در حاشیه بازدید از محور قم- تهران و تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر در جمع خبرنگاران در پاسخ به ربط این بازدید با بوی نامطبوع شب گذشته تهران گفت: خیر، این بازدید از قبل هماهنگ شده و هیچ ربطی به بوی دیشب ندارد.

وی با اشاره به بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام (ره) که چند سالی است، به ویژه در فصل تابستان استشمام می‌شود، گفت: کانون‌های این بو به لحاظ علمی مشخص است، فاضلاب‌های خانگی و صنعتی، کشتارگاه‌ها و سوزاندان پسماندها می‌توانند، منشا این بو باشند، که امروز بازدیدی از این منطقه داشتیم.

استاندار تهران بازدید از نوع فاضلاب و روند تصفیه این فاضلاب را هدف سفر امروز خود دانست و گفت:

وی با بیان این که تاکنون منبع مشخصی برای بوی نامطبوع تهران پیدا نشده است، گفت: ستاد بحران شب گذشته با حضور مسئولان تشکیل شده است، احتمال این که ماده شیمیایی خاصی مانند «مکابتان» ها در جایی به صورت عمد و یا سهو ریخته شده باشد، وجود دارد، که طی ۲ الی ۳ ساعت بعد رفع شد.

خواندن خبر در سایت منبع

منشأ بوی نامطبوع دیروز در تهران چه بود؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
منشأ بوی نامطبوع دیروز در تهران چه بود؟
کاربران فضای مجازی پایتخت دیروز یک هشتگ مشترک داشتند. هشتگی که از یک بو با منبع و منشأ نامشخص خبر می‌داد و آنها برای اطلاع‌رسانی از وضعیت محله خود از کلید واژه «بوی مرموز» استفاده کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین، ایران نوشت: گمانه‌زنی‌ها در میان فضای مجازی همزمان با اظهار بی‌اطلاعی مسئولان محیط زیست از جمله مدیرکل محیط زیست تهران از احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند سخن می‌گفت. البته «محمد رستگاری» معاون پایش و نظارت محیط زیست بیشتر احتمال می‌داد منشأ بو، زباله‌ها باشند. او از اعزام همکارانش برای چک مراکز دفن زباله خبر می‌دهد. با وجود این همچنان شهروندانی اعتقاد دارند که بوی گوگرد به مشامشان می‌رسد و چشم‌هایشان می‌سوزد. دود غلیظی که از عصر دیروز تهران را گرفته بود مزید بر علت شده تا بسیاری روی بوی گوگرد تأکید کنند. هشتگ‌ها از استنشاق بو در بیشتر محله‌های تهران خبر می‌دهد. از جمله کاربری می‌نویسد: «در منطقه جهان‌آرا بویی مرموز شبیه گوگرد می‌آد.» اما علیرضا شهیدی سرپرست سازمان زمین‌شناسی کشور ربط این بو به فعال شدن آتشفشان دماوند را قویا تکذیب می‌کند و می‌گوید: «این اخبار در حد شایعه است. اگر چنین اتفاقی پیش می‌آمد دستگاه‌های لرزه‌نگار ما تغییرات را نشان می‌داد.» او می‌گوید: «نه در منطقه نارمک که محل زندگی‌اش است بویی را حس کرده نه در محل کارش در میدان آزادی.»

گزارش‌های دریافتی از کاربران توئیتر با هشتگ «بوی مرموز» نشان می‌دهد این بو در مناطقی همچون زعفرانیه، میدان آرژانتین، میدان فاطمی، خیابان ظفر، عبدل‌آباد، خیابان بهشتی، میدان گمرک، نارمک، خیابان فلسطین، میدان هفت تیر و سیدخندان به مشام رسیده است. بوی زننده شبیه به گوگرد در بخش‌هایی از محدوده مرکزی تهران در مناطق ۱۱ و شش شهرداری نیز به مشام می‌رسد. این بو در محدوده‌های میرزای شیرازی، چهارراه ولیعصر، سهروردی، آزادی، میدان ولیعصر، بلوار کشاورز و شیخ فصل‌الله نوری هم گزارش شده است. «محمد حسین بازگیر» رئیس اداره محیط زیست شهر تهران می‌گوید: «منشأ بوی نامطبوع در شهر تهران که عمدتا در مناطق مرکزی پایتخت انتشار یافته است هنوز مشخص نیست.» او از تلاش تیم‌های آتش نشانی و محیط زیست برای پیدا کردن منشأ آن خبر می‌دهد و او از شهروندان می‌خواهد اگر مورد مشکوکی در سطح شهر دیدند آن را به محیط زیست یا آتش‌نشانی اطلاع دهند.

کانال تلگرامی روزنامه ایران و ایران آنلاین به نقل از یکی از مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی منشأ بوی نامطبوع تهران را ترکیدگی فاضلاب در میدان انقلاب اعلام کرد. این منبع می‌گوید: «بوی منتشر شده در مرکز شهر تهران ارتباطی با تأسیسات نفتی و گازی ندارد. این بو احتمالا ناشی از ترکیدگی لوله‌های اصلی فاضلاب شهر تهران است.» این در حالی است که مدیر روابط عمومی آب و فاضلاب کشور تخریب فاضلاب مرکزی شهر را تکذیب کرد. یک محقق حوزه زلزله و آتشفشان با اشاره به انتشار بوی ناخوشایند در تهران، گفت: این بو ناشی از گوگرد و فعالیت‌های آتشفشانی نیست.

مهدی زارع، عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی با اشاره به انتشار بوی نامطبوع گفت: انتشار این بو که بوی نامطبوعی است بیشتر به نظر می‌رسد که ناشی از زباله باشد. همچنین «محمد حسن بازگیر» رئیس محیط زیست تهران از تشکیل کمیته ویژه‌ای برای یافتن علت انتشار بوی بد در تهران خبر می‌دهد. اصغر عطایی مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران هم در گفت‌وگو با رسانه‌ها از وجود بو اظهاربی اطلاعی می‌کند و می‌گوید: «اگر بویی هم باشد به شهرداری تهران ربطی ندارد چون ما آرادکوهی در تهران نداریم و یا این‌که زباله‌ای در شهر باقی نمانده است.» او اعتقاد دارد که باید اداره آب و فاضلاب پاسخ سؤالات شهروندان را بدهد.»

«مسعود مردانی» رئیس انجمن متخصصین میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی ایران هم از استشمام بوی بد در خیابان «زرتشت» خبر می‌دهد و می‌گوید: «تا کنون چنین بویی در تهران را استشمام نکرده‌ام.» او درباره منشا بو خبری ندارد اما با توجه به برخی از خبرها که منشا بو را فاضلاب تهران می‌داند به مردم توصیه می‌کند از مصرف غذاهای مشکوک که دوره گردها می‌فروشند یا رستوران‌هایی که به بهداشت آنها اعتمادی نیست، بشدت خودداری کنند. او از شهروندان می‌خواهد که شست‌وشوی دست را با آب و صابون جدی بگیرد چون باعث قطع زنجیره انتقال عفونت‌های انگلی می‌شود. به گفته او فاضلاب و آب آلوده می‌تواند بیماری‌های روده‌ای، عفونی، انگلی و باکتریایی مثل حصبه و شبه حصبه را به سرعت در میان افراد گسترش دهد. «زهرا صدراعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر هم از پراکنش بوی مرموز بی‌خبر است. «فرنوش نوبخت» مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه هم مترو را از بوی بد مبرا می‌داند ومی گوید: «ابتدا همکاران بنده در داخل مترو کمی بوی نامطبوع احساس کردند اما درخطوط مترو مشکلی نیست.» تا لحظه چاپ این گزارش هیچ یک از مسئولان که افکارعمومی احتمال می‌دهند بتوانند منشا بو را مشخص و اعلام کنند به سرمنشاء قطعی بو نرسیدند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

متهم رضوی در دومین روز محاکمه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر دومین جلسه دادگاه محمد هادی رضوی صبح امروز برگزار شد و متهم باز هم ترفندهای جلسه گذشته خود را دنبال کرد. این جلسه هم رضوی در دفاعیات خود خطاب به دادگاه گفت: من از قوانین پولی و بانکی کشور می‌خوانم و برای بالا بردن سواد علمی آقای قهرمانی صحبت می‌کنم. صدور حکم پیش از موعد/ ‏متهم: نماینده دادستان گفت ۱۵ سال حبس برائت می‌گیرمبگو مگوهای متهم هادی رضوی با نماینده دادستان تهران ادامه داشت به طوری که رضوی مدعی شد قهرمانی نماینده دادستان تهران گفته برائت ۱۵ سال حبس می‌گیرم. نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست از واژه کوچه پشتی برای اشاره روابط رضوی با خانی (یکی دیگر از متهمان پرونده) اشاره کرد. رضوی در نهایت خطاب به نماینده دادستان گفت: من که می‌دانم کوچه پشتی یعنی چه، بچه دروازه دولاب هستم.

تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

3+
الفالف21 ساعت قبل
ایرناایرنا18 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، محمدصادق بصیری روز دوشنبه در کارگروه سلامت استان کرمان با اشاره به اینکه قریب ۳۰ درصداز مردم دچار پرفشاری خون هستند، افزود: این در حالیست که حدود ۵۰ درصد از این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند. وی اظهارداشت: لازم است که مردم اطلاعات کافی در زمینه بیماری پرفشاری خون در اختیار داشته باشند و رسانه‌ها باید اطلاعات لازم در این زمینه را به جامعه ارائه کنند. وی عنوان کرد: برنامه‌ها باید به نحوی دنبال شود که این طرح به شکل مطلوبی تداوم یابد. بصیری بر موضوع پایش سلامت کارکنان دستگاه‌ها نیز تاکید کرد و گفت: این موضوع در شورای اداری استان نیز مورد تاکید قرار خواهد گرفت. ۷۴۴۰/ ۵۰۵۴انتهای پیام /*
فارسفارس1 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری منطقه ۱۲، از ورود مقام قضایی به پروژه مسقف سازی بازار آهنگران خبر داد. حسینی کومله گفت: در بازدیدی که اخیرا با یکی از اعضای شورای شهر تهران از بازار آهنگران داشتیم، بدعهدی پیمانکار به خوبی مشخص بود؛ به طوری که محدوده شرقی بازار را مسقف و بخش دیگر را نیمه کاره رها کرده بود. در حال حاضر هم در دستگاه قضایی در مرحله تامین دلیل هستیم و در صورتی که از مقام قضایی اجازه بگیریم خودمان کار را ادامه می‌دهیم چراکه کار باقی مانده و در نقاطی هم منتج به خطراتی شده است. وی درباره خطرات احتمالی در بازار آهنگران هم گفت: اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد و خطرناک باشد مثلا دیوار شکسته‌ای وجود داشته باشد، ما موظف هستیم بدون رضایت مالک یا مالکان اقدام کنیم، اما این به معنی تکمیل پروژه مسقف سازی نیست و نباید اشتباه گرفته شود. در نقاطی که خطر وجود دارد کمیسیون رفع خطر تشکیل دادیم و تدابیری اندیشیدیم.

اخبار بیشتر