آمار نگران‌کننده بیکاری در کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آمار نگران‌کننده بیکاری در کشور

سه میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار مطلق در کشور وجود دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سه میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار مطلق در کشور وجود دارد
همدان - ایرنا - رئیس مرکز آمار از اشتغال 23 میلیون و 800 هزار تن به صورت کامل خبر داد و گفت: سه میلیون و 200 هزار بیکار مطلق در کشور وجود دارد.

امید علی پارسا روز پنجشنبه در حاشیه جلسه اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان در جمع خبرنگاران افزود: البته تعداد شاغلان بیشتر از این عدد است اما برخی مبنا را درباره بیمه و تامین معیشت می‌دانند ولی موضوع معیشت از کار و تولید به طور کامل جداست.

وی، افراد دارای اشتغال ناقص که بین یک تا ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند را ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام و اضافه کرد: نرخ تورم نقطه‌ای کشور ۳۷٫۵ درصد و نرخ تورم ۱۲ ماهه ۱۸ درصد است.

رییس مرکز آمار ایران نرخ تورم در استان همدان را ۳۷ درصد اعلام کرد و افزود: نرخ بیکاری کشور در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته ۱۱٫۷ درصد باقی مانده است و در استان همدان نیز ۷٫۲ درصد آخرین نرخ بیکاری است.

پارسا اظهار داشت: نرخ‌های استانی خطای نسبی ۲۰ درصدی دارد یعنی عددی که گفته می‌شود ۲۵ درصد همین عدد ممکن است کمتر یا بیشتر باشد، یعنی نرخ بیکاری همدان بین ۶٫۲ و ۹٫۲ درصد است و این برآوردی است که وجود دارد.

وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی سالجاری در کشور ۴۰٫۵ درصد و در استان همدان ۴۰٫۲ درصد است، گفت: همدان جزو استان هایی است که نرخ بیکاری در آن نسبت به متوسط کشور کمتر است.

۷۵۲۳**۲۰۹۰

خواندن خبر در سایت منبع

پرورش نیروی ماهر و متخصص راهکار رفع بیکاری است

ایرناخبرگزاری ایرنا
پرورش نیروی ماهر و متخصص راهکار رفع بیکاری است
تربت حیدریه- ایرنا- رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای مه ولات با بیان اینکه پرورش نیروی ماهر و متخصص راهکار رفع بیکاری است گفت: در شرایطی که بیکاری یکی از عمده ترین مشکلات فراروی جوانان است مراکز فنی و حرفه ای می توانند برای رفع این معضل نقش موثر ایفا کنند.

مهدی مروج روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال در مراکز فنی و حرفه‌ای مه ولات به ۱۰۸ هزار و ۴۴ نفر ساعت در رشته‌های مختلف آموزش داده شد تا جذب بازار کار شوند.

وی اظهار داشت: در بخش رهگیری اشتغال ۳۰۰ تن، در بخش بنگاه اقتصادی ۲۸ هزار و ۲۷۶ نفر ساعت و سربازان نیروی انتظامی و سپاه نیز سه هزار و ۴۶۴ نفر ساعت در رشته‌های مختلف آموزش دیدند و هفت تن نیز از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کردند.

وی با بیان اینکه مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان مه ولات در سال ۸۵ افتتاح شد گفت: این مرکز با استفاده از دانش و تربیت سرمایه‌های انسانی توانمند در جهت ایفای رسالت خود مبنی بر ارائه مهارت‌های مورد نیاز بازار کار و تربیت نیروی ماهر و متخصص تلاش مستمر داشته و در برگزاری دوره‌های آموزشی اهتمام ویژه‌ای دارد.

وی افزود: مربیان مرکز فنی و حرفه‌ای مه ولات هم اکنون در چهار کارگاه در رشته‌های برق صنعتی، عمران، کشاورزی، برق ساختمان ویژه مردان و سه کارگاه ثابت صنایع دستی، هنر‌های تزیینی و قالیبافی مشغول ارایه آموزش به جوانان هستند.

رئیس مرکز فنی وحرفه‌ای مه ولات گفت: این مرکز در ۳ رسته صنعت، خدمات و کشاورزی مشغول فعالیت آموزشی در شهرستان است که در بخش‌های آموزشی ثابت و سیار شهری به اقشار مختلف مرم به ویژه دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی و کارکنان وظیفه نیروهای مسلح آموزش ارایه می‌دهد.

مروج افزود: این شهرستان در راستای جلب مشارکت بخش خصوصی دارای ۶ آموزشگاه آزاد فنی وحرفه‌ای در رشته‌های صنایع دستی، کامپیوتر، امور مالی و بازرگانی، مراقبت زیبایی، خیاطی و صنایع غذایی است.

وی بیان کرد: مرکز فنی و حرفه‌ای مه ولات پارسال به ۱۴۹ هزار و ۵۹۵ نفر ساعت در رشته‌های مختلف آموزش‌های لازم را ارایه کرد

وی گفت: در سال گذشته در طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی ۱۵ کارگاه آموزشی برپا شد که در بخش صنایع رتبه نخست استان به مرکز فنی و حرفه‌ای مه ولات اختصاص یافت بگونه‌ای که ۹۴۲ گواهینامه مهارت و ۲۸۲ تمدید گواهینامه تحویل کارآموزان شد.

وی افزود: مرکز فنی و حرفه‌ای مه ولات در سال گذشته در المپیاد مهارتی در رشته خیاطی رتبه اول استان و در رشته آجرچینی رتبه دوم استان را کسب کرد و تلاش می‌کنیم در راستای تحقق اهداف سازمانی و گسترش فرهنگ مهارت آموزی بر مبنای نیاز منطقه و شهرستان گام‌های موثرتری برداریم.

فیض آباد، مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری مه ولات در ۲۰۷ کیلومتری مشهد قرار دارد.

۷۰۷۹/۹۸۷۸ / ۶۰۵۳

خواندن خبر در سایت منبع

۶۵ هزار دانش آموخته در آذربایجان شرقی بیکارند

ایرناخبرگزاری ایرنا
۶۵ هزار دانش آموخته در آذربایجان شرقی بیکارند
تبریز - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی نرخ بیکاری جوانان دانش آموخته استان را 27.3 درصد اعلام کرد و گفت: از جمعیت فارغ التحصیل 282 هزار و 274 نفری استان 65 هزار نفر بیکار هستند.

میراحد حسینی روز پنجشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیران ادارات و سازمان‌های تابعه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی در تبریز بر ضرورت افزایش بودجه با هدف افزایش اشتغال تاکید کرد و گفت: با توجه به وضعیت موجود نیازمند افزایش بودجه در بخش‌های مختلف هستیم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ایجاد امکانات و تاسیسات ورزشی برای ایجاد شور و نشاط و سلامتی کارگران، تکمیل پروژه‌های ورزشی در استان را خواستار شد و افزود: برای تکمیل مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی در سطح استان نیاز مبرم به اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار داریم.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش اعتبارات هزینه‌ای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: هر سال این اداره کل با کسری بودجه مواجه است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی همچنین اختصاص اعتبار به سازمان فنی و حرفه‌ای، تامین اجتماعی، بهزیستی، صندوق بیمه‌ای روستائیان کشاورزان و عشایر و صندوق بازنشستگی را ضروری دانست و گفت: به لحاظ اهمیت و جایگاه این ادارات و جامعه هدف لازم است بودجه اختصاصی به این ادارات مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با اشاره به قابلیت‌های استان گفت: استان دارای ۳۶ شهرک صنعتی و ۱۷ ناحیه صنعتی و یک شهرک صنعتی سرمایه گذاری خارجی است که با ۴۵ هزار کارگاه فعال کد دار تامین اجتماعی یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور است.

حسینی تعداد کارگاه‌های فعال تحت پوشش تامین اجتماعی استان را ۴۷ هزار و ۱۶۹ کارگاه اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۲۵ هزار و ۷۵۹ واحد فعال صنعتی و ۲۶۸ معادن در حال بهره برداری است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی همچنین تعداد کارگران مشمول قانون کار استان را بیش از ۶۸۰ هزار نفر و تعداد بیمه شدگان اصلی و اجباری را ۶۷۸ هزار و ۲۴ نفر اعلام کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در بخش‌های مختلف این اداره کل گفت: پنج هزار تعاونی در استان وجود دارد که ۴ هزار و ۱۵۸ مورد آن فعال است و یک میلیون و ۶۴۲ هزار نفر در آن‌ها عضویت دارند که حدود ۴۸ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.

حسینی تعداد اشتغال ایجاد شده در بخش تعاون را ۶۴ هزار نفر اعلام کرد و گفت: میزان سرمایه گذاری اولیه این تعاونی‌ها ۹ هزار و ۲۸ میلیارد ریال است.

سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم با اعلام اینکه اعتبار بخش رفاه اجتماعی در بودجه سال آینده ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: در اختصاص بودجه نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌ایم و این امر می‌تواند در برنامه ریزی، هماهنگی و اجرا اثربخش باشد.

سلمان خدادادی متناسب سازی و افزایش حقوق بازنشستگان را از مواردی اعلام کرد که در کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور نمایندگان دولت، کمیسیون بودجه و اقتصاد مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در بخش‌های مختلف به دنبال رفع موانع پیش رو هستیم، اظهار داشت: علاوه بر بودجه پیشنهادی در لایحه ۱۳۹۸ منابع بودجه پیش بینی و تامین شده است که در سایر بخش‌ها هم به دنبال افزایش بودجه سازمان‌های مربوطه هستیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: باید از تمام ظرفیت‌ها در راستای پیشبرد اهداف و برنامه‌های تعیین شده استفاده کنیم تا بتوانیم خدمات ماندگاری را در این حوزه ارائه دهیم.

وی با تاکید بر همت و تلاش جمعی مجموعه مدیران این وزارتخانه گفت: باید پیشنهادات سازمان‌ها موضوع بندی و ارائه شود تا با تشکیل جلسات مشترک بتوانیم مشکلات اساسی را در مجلس طرح و به تصویب نمایندگان مجلس برسانیم.

/۳۰۷۱/۶۱۳۲

خواندن خبر در سایت منبع

نیمی از فارغ التحصیلان کشاورزی بیکارند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نیمی از فارغ التحصیلان کشاورزی بیکارند
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: حدود 180 هزار نفر آموزش دیده کشاورزی در کشور داریم که شناسنامه دارند اما بیش از 54 درصد این بخش بیکار هستند.

اسدالله تیموری در نشست هم اندیشی توسعه پایدار، ظرفیت‌ها و چالش‌های بخش کشاورزی در مازندران، اظهار کرد: سالانه ۵۰ هزار دانشجو در حوزه کشاورزی با اهداف پرورش نیروی ماهر، متخصص و محقق آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند و تقریبا یک سوم دانشجویان کشاورزی در کل تاریخ دختر هستند و بقیه مرد و ۱۰ درصد شبانه، آزاد و سایر و بقیه دولتی تحصیل می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه در کشور طبل خصوصی سازی می‌زنیم اما ۹۰ درصد آموزش دانشجویان کشاورزی برعهده دولتی‌هاست، ادامه داد: اینکه چرا بخش خصوصی متولی آموزش کشاورزی نمی‌شوند جای سوال دارد. شیوه‌های آموزشی در حوزه کشاورزی حضوری ۸۹٫۵ و ۱۰ درصد نیمه حضوری و ۴ درصد غیرحضوری است.

الگوی آموزشی با الگوی توسعه‌ای کشور هماهنگ نیست

وی با بیان اینکه در بخش آموزش کشاورزی ۱۴٫۵ درصد دانشجویان در مقطع کاردانی، ۴۷٫۹ دانشجویان کشاورزی در مقطع کارشناسی، ۲۸٫۷ ارشد و ۲٫۷ دانشجویان دکترای حرفه‌ای و ۶ درصد کل دانشجویان کشور را دانشجویان دکترای تخصصی تشکیل می‌دهند، یادآورشد: این الگوی آموزشی با الگوی توسعه‌ای کشور هماهنگ نیست.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه تحصیلات تکمیلی کشور باید به ۲۰ درصد می‌رسید اما این هدف گذاری اشتباه است، تصریح کرد: تاکنون هزار نفر دانشجوی دکترای کشاورزی داریم که بازار را اشباع کرده است.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزی در اقتصاد کلان کشور سهم ۲۰ درصدی دارد اما آمارها نشان می‌دهد تنها ۶ درصد محقق شده است. سهم کشاورزی از سایر رشته‌ها بسیار کمتر است و در بخش آموزش آن چیزی که الگوی آموزش برای کشاورزی در نطرگرفته شده عدالت محور نیست.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه سه استان شمالی، فارس و خوزستان مهد کشاورزی کشور هستند، ادامه داد: اما سهم این استان‌ها در آموزش، سرمایه گذاری و جذب دانشجو از همه کمتر است و مازندران رتبه چهارم را دارد.

۵۴درصد فارغ التحصیلان کشاورزی بیکارند

تیموری با بیان اینکه ۱۴هزار فارغ التحصیل کشاورزی و منابع طبیعی در مازندران داریم که حدود ۷۰ درصد بیکار هستند، تصریح کرد: هر چند سهم ما در اشتغال پذیری برای فارغ التحصیلان ۹۴ درصد است اما در حوزه کشاورزی تنها ۱۲ درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه شاغل در همان مرتبط رشته‌های تحصیلی خود هستند.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه هنوز دانشگاه‌های کشاورزی بسترهای لازم برای آموزش مهارت و افزایش توان اشتغال پذیری را نتوانستند فراهم کنند، خاطرنشان کرد: دلیل این امر، ارتباط ضعیف دانشگاه و صنعت بوده و توانمند نبودن اعضای آموزشی و نبود امکانات از دیگر عوامل دخیل است.

تیموری با اشاره به اینکه کشاورزی در ایران بیش از ۱۲ هزار سال قدمت دارد، اظهار کرد: در گذشته تامین غذا در اولویت قرار داشت اما اکنون امنیت غذایی مهم شده است. کشاورزی یکی از راهگشاترین منابعی است که برای اشتغالزایی به کار می‌رود و این حوزه برای تامین منابع اولیه صنعت و خدمات نقش موثری دارد.

تنها سه درصد افرادی که در بخش کشاورزی تولید می‌کنند، تحصیلات دانشگاهی دارند

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه هنوز ۱۰۰ سال نسبت به برخی بحث‌ها در بخش کشاورزی عقب هستیم، تصریح کرد: تنها سه درصد افرادی که در بخش کشاورزی تولید می‌کنند، تحصیلات دانشگاهی دارند و متوسط سن کشاورزان بالای ۶۳ سال است که اکثر آن‌ها دانش کافی در حوزه کشت مکانیزه را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: به زعم بسیاری از کشورهای توسعه یافته، کشاورزی پایدار کهنه شده و ضمن بومی شدن باید نوآوری شود. متوسط نرخ توسعه کشاورزی بر اساس واقعیت متوسط ۱٫۶۹ است که در برابر نرخ رشد بخش خدمات اصلا قابل قیاس نیست.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در مورد دلایل موفقیت بخش کشاورزی اظهار کرد: اقلیم مناسب، تنوع در انواع فعالیت‌ها، منابع پایه تولید، وجود ظرفیت‌های صادراتی، وجود دانش و تجربه بومی و سرمایه گذاری‌های مناسب از جمله موارد علل موفقیت کشاورزی در دنیا است.

تیموری با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته فضای حضور دولت در بخش کشاورزی خیلی کم است و این یک فرصت محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: نبود امنیت سرمایه گذاری، کوچک بودن واحدهای بهره برداری، بی سوادی و کم سوادی تولید کنندگان، موانع طبیعی و اکولوژیک مانند تغییر کاربری و موانع فنی و تکنیکی و اقتصادی از جمله عوامل عدم موفقیت کشاورزی و توسعه آن است.

نشست هم اندیشی توسعه پایدار، ظرفیت‌ها و چالش‌های بخش کشاورزی در مازندران در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد، در این همایش اساتید دانشگاه و مسئولان بخش‌های مختلف تحقیقاتی و اجرایی کشاورزی پیامون مسائل مختلف این حوزه به اظهارنظر پرداختند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.

ماجرای هزینه‌های خدمات ارتباطی اربعین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی زائران اربعین از گرانی تعرفه‌های خذمات ارتباطی و رومینگ تلفن همراه در ایام اربعین در عراق گلایه داشته‌اند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مشترکان اپراتورهای تلفن همراه می‌گویند هزینه‌ها فراتر از آنچه اعلام شده بود محاسبه شده است.

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
شارژ ویلچر برقی‌اش تمام شده و یکی از اعضای «ستاد راهنمای زائر» ویلچر او را می‌راند. مدام می‌گوید مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم. همه آنها گم شده‌اند و به سوی کنسولگری ایران در کربلا می‌روند. او گفت: در ایام اربعین من و همکارانم روزی چند کاروان از زائران گمشده را تحویل کنسولگری داده‌ایم. ستاد مردمی راهنمای زائر از پنج سال پیش کارش را شروع کرده و تنها تشکل خصوصی است که پیگیر بازگرداندن زائران گمشده اربعین است.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
کارشناس سازمان غذا و دارو گفت: محصولات تقلبی آرایشی و بهداشتی به ویژه محصولات رنگی آرایشی مانند رژ لب و ریمل حاوی مقادیر بالا و سمی فلزاتی از جمله آرسنیک، سیانید و حتی با تاسف فراوان حاوی ادرار موش و انسان بوده است. وی اضافه کرد: تفکیک محصولات تقلبی و قاچاق از محصولات اصل واقعا کاری بسیار سخت و دشوار است. محصولات آرایشی تقلبی متاسفانه منجر به بروز انواع عفونت‌های چشمی، واکنش‌های آلرژیک، کهیرهای پوستی، تورم لب و سوختگی‌های شیمیایی می‌شود. وی به مردم توصیه کرد: هنگام خرید این نوع از کالاها به محل عرضه، قیمت متعارف، برچسب اصالت کالا، اصالت برچسب، تاریخ تولید و انقضا و پلمب بودن کالا دقت کافی کنند و در صورت هرگونه شک و تردید، مراتب را سریعا به کارشناسان در معاونت‌های غذا و دارو سراسر کشور گزارش کنند. در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول مشخص خواهد شد.

اخبار بیشتر