1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

کشف جدید درباره بوی بد تهران!

شهرداری نگذاشت بوی گند گردن پلاسکو بیفتد!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
شهرداری نگذاشت بوی گند گردن پلاسکو بیفتد!

امید سلیمی، یک پیمانکار ساخت و ساز اخیرا گفته در چاه قدیمی فاضلاب پلاسکو باز شده و فوران گاز متان از روی این چاه، منشا بوی گند دیروز است، کسی نه تایید کرده و نه تکذیب، اینطور که پیداست دستگاه اصلی مسئول یعنی سازمان مدیریت بحران در تهران، فقط ایستاده و تماشا می‌کند. جالب اینکه محسن هاشمی و شهرداری تهران هم اصلا دوست ندارند گناه این همه بوی بد گردن یک چاه فاضلاب در پلاسکو بیفتد و ماجرا را تقریبا رد کرده‌اند!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در ساعات بعدازظهر دیروز در تهران بوی گند همه جا را برداشت. جالب اینجاست هیچکس نمی‌دانست علت اصلی این بود بد چیست. همه به دنبال این بودند بدانند منشا بوی نامطبوع مرکز شهر کجاست و اصلا این بوی گند چیست؟

در این میان برخی سازمانهای امدادی خوشحال بودند چون درست است بوی گند همه جا را برداشته ولی این اتفاق، مصدومی نداشت.برخی مسئولان هم پس از تمام شدن بوی نامطبوع با خیال راحت اعلام کردند همه چیز تمام شده و مردم نگران نباشند!

البته بلافاصله کمیته بو تشکیل شد و مقرر شد شهرداری تهران مسئول پیگیری ماجرای بوی گند و منشا آن باشد.فرضیه‌های مختلفی هم در این چند ساعت عنوان شد که یکی از آنها درباره انتشار گازی به نام مرکانتین در هوای تهران بود.هر چند برخی فرضیات و گمانه زنی‌ها هم می‌گفت گسل‌های زیر تهران فعال شده و بوی گند با منشا گاز گوگرد متصاعد  شده این گسلها است.

واقعیت اینجاست که تاکنون مشخص نشده منشا اصلی بوی گند دیروز تهران چه بود. ولی نظریه تازه‌ای عنوان شده که می‌گوید منشا بوی نامطبوع دیروز تهران، فاضلاب قدیمی ساختمان پلاسکو است که بعد از نیم قرن، به آسمان فواره کرد و به خاطر پدیده وارونگی هوا، به سمت شهر برگشت و مردم را خفه کرد.

در این باره علی رحیمی، مدیر پیمان اجرای طرح پلاسکو در گفت و گوی اختصاصی با عصر ایران در این باره چنین توضیح داد: برای این که پلاسکو بازسازی شود، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم این است که با حفر چاه هایی دورتادور محل پلاسکو، سازه‌های نگهبان در آنها نصب کنیم تا ساختمان‌های مجاور که عمدتا هم قدیمی هستند، دچار فرو ریزش نشوند.

به همین خاطر از مدتی قبل، حفر چاه‌ها را آغاز کرده‌ایم تا این که در روزهای اخیر به خاکی سست در عمق منفی ۲۰ متر رسیدیم و این در حالی بود که خاک‌های فوقانی آن، سفت و سنگی بودند. این برای ما تعجب انگیز بود که چرا خاک به ناگهان سست شده است و بوی فاضلاب نیز از آن می‌آید. به همین خاطر، برای مقنی هایی که در آن محل حفاری می‌کردند، مهارهای ایمنی در نظر گرفتیم تا در صورت بروز حادثه، بتوانیم در اسرع وقت آنها را از چاه بیرون بیاوریم.

عصر دیروز وقتی یکی از مقنی‌ها در عمق منفی ۲۱ متری در حال حفاری بود، ناگهان اعلام خطر کرد و ما او را بیرون کشیدیم و همزمان با او، گازی بد بو با فشار بسیار زیاد از چاه به بیرون پرتاب شد. فوران این گاز که مانند آتشفشان بود، چنان شدتی داشت که تا مدت نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه با سرعتی زیاد ادامه یافت و بعد از آن کند و نهایتا متوقف شد.

واکنش ها: از تکذیب تا بی اعتنایی

در مقابل این ادعای قابل توجه، برخی مسئولان مدیریت شهری واکنش نشان دادند. شهردار منطقه ۱۲ اعلام کرد که نظری ندارد و باید تحقیقات تکمیل شود و محسن هاشمی رئیس شورای شهر هم گفت بعید است چنین منشایی برای بوی نامطبوع دیروز پایتخت تصور کرد چون اگر آنجا بود مردمی که از چهارراه استانبول عبور می‌کردند، زودتر متوجه می‌شدند.

هر چه که هست، هنوز مرجع رسمی نتوانسته است تایید کند منشا بوی نامطبوع دیروز تهران چه بود. این در حالی است که سازمان‌های عریض و طویلی مانند سازمان مدیریت بحران که مسئول اصلی مدیریت بحرانهای موجود در حریم شهری تهران هستند، تاکنون سکوت کرده‌اند و نتوانسته‌اند تشخیص بدهند منشا این بو چیست. اینجاست که باید پرسید هزینه‌های کلانی که برای این سازمانها صرف می‌شود، چه زمانی قرار است بازدهی خود را نشان دهد؟

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش‌ها به ادعای ارتباط بوی نامطبوع تهران با فاضلاب پلاسکو

الفخبرگزاری الف
واکنش‌ها به ادعای ارتباط بوی نامطبوع تهران با فاضلاب پلاسکو

تسنیم در ادامه نوشت: بیش از ۲۴ ساعت از انتشار بویی نامطبوع در سطح شهر تهران می‌گذرد و در این مدت هیچ‌یک از مسئولان مرتبط و غیرمرتبط با این پدیده، نتوانسته‌اند اطلاعات دقیقی درباره منشا انتشار بو به شهروندان بدهند و صرفا به گمانه‌زنی درباره آن پرداخته‌اند و حتی مدعی شدند که چون هیچ شهروندی در این زمینه به مراکز درمانی مراجعه نکرده است، پس این بو خطرناک نیست!

اما عصر امروز سایت خبری عصر ایران به نقل از یکی از مهندسان شاغل در پروژه بازسازی ساختمان پلاسکو، مدعی شد که در جریان حفر سازه‌های نگهبان در کنار دیواره‌های پلاسکو، وقتی یکی از مقنی‌ها در عمق منفی ۲۱ متری بوده است، ناگهان اعلام خطر می‌کند و پس از بیرون کشیدن فوری وی، گازی بدبو با فشار بسیار زیاد از چاه بیرون زده و این فوران گاز بدبو که شبیه آتشفشان بوده بعد از حدود ۴۵ دقیقه کم و در نهایت متوقف می‌شود.

این ادعای عجیب در حالی بود که یکی از مسئولان سازمان آتش‌نشانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، مدعی شد بعد از فروکش‌ کردن بوی نامطبوع در سطح شهر، آتش‌نشانی تهران دیگر ورودی به این ماجرا نداشته است و درخصوص ادعای ارتباط آن با فاضلاب ساختمان پلاسکو نیز تاکنون گزارشی به این سازمان واصل نشده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز، با بیان اینکه پذیرش چنین ادعایی سخت است، گفت: از شب گذشته، یک کمیته ویژه در مدیریت شهری برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است اما تا این لحظه هیچ ادعا و گزارشی در تایید این موضوع واصل نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کشف جدید درباره بوی بد تهران: فوران فاضلاب ۵۰ساله پلاسکو!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
کشف جدید درباره بوی بد تهران: فوران فاضلاب ۵۰ساله پلاسکو!

پیگیری‌های عصر ایران اما به نقطه‌ای در وسط شهر تهران رسید: «محل سابق ساختمان پلاسکو» در چهار راه استانبول؛ جایی که گفته می‌شود عصر دیروز بویی شدید اهالی منطقه را به شدت آزار داده است.

مهندس علی رحیمی، مدیر پیمان اجرای طرح پلاسکو در گفت و گوی اختصاصی با عصر ایران در این باره چنین توضیح داد: برای این که پلاسکو بازسازی شود، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم این است که با حفر چاه هایی دورتادور محل پلاسکو، سازه‌های نگهبان در آنها نصب کنیم تا ساختمان‌های مجاور که عمدتا هم قدیمی هستند، دچار فرو ریزش نشوند.

به همین خاطر از مدتی قبل، حفر چاه‌ها را آغاز کرده‌ایم تا این که در روزهای اخیر به خاکی سست در عمق منفی ۲۰ متر رسیدیم و این در حالی بود که خاک‌های فوقانی آن، سفت و سنگی بودند. این برای ما تعجب انگیز بود که چرا خاک به ناگهان سست شده است و بوی فاضلاب نیز از آن می‌آید. به همین خاطر، برای مقنی هایی که در آن محل حفاری می‌کردند، مهارهای ایمنی در نظر گرفتیم تا در صورت بروز حادثه، بتوانیم در اسرع وقت آنها را از چاه بیرون بیاوریم.

عصر دیروز وقتی یکی از مقنی ها در عمق منفی 21 متری در حال حفاری بود، ناگهان اعلام خطر کرد و ما او را بیرون کشیدیم و همزمان با او، گازی بد بو با فشار بسیار زیاد از چاه به بیرون پرتاب شد. فوران این گاز که مانند آتشفشان بود، چنان شدتی داشت که تا مدت نیم ساعت الی 45 دقیقه با سرعتی زیاد ادامه یافت و بعد از آن کُند و نهایتاً متوقف شد.

بعد از این ماجرا که با بدحالی برخی پرسنل همراه بود و البته به خیر گذشت، مسأله را از نظر مهندسی بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که هنگام احداث برج پلاسکو در بیش از نیم قرن پیش، یک انبار بزرگ فاضلاب در عمق منفی ۲۱ متر احداث کرده بودند. این انبار فاضلاب بعد از سال‌ها پر می‌شود و مدیران وقت پلاسکو به جای تخلیه، آن را مسدود و فاضلاب برج را به قنات‌های متروکه هدایت می‌کنند.

فاضلاب خاصیتی دارد که بعد از مدتی راکد ماندن، شروع به تولید گازهای بد بو، خطرناک و اشتعال زا می‌کند. حال تصور کنید که بیش از ۴۵-۴۰ سال یک منبع زیرزمینی و سربسته فاضلاب، راکد بماند. چنین منبعی با کوچکترین ضربه و منفذی به ناگهان فعال می‌شود و گاز با سرعتی عجیب از آن متصاعد می‌شود. این اتفاقی است که در منبع متروکه و مسدود فاضلاب پلاسکو رخ داد و برای چند ساعت، بوی نامطبوع آن در تهران پخش شد.

مهندسان و کارگران پلاسکو در روزهای آتی باید از این منبع عبور کنند و به اعماق پایین‌تر بروند و بعد از آن می‌توان درباره ابعاد این انبار فاضلاب اطلاعات دقیق‌تری به دست آورد.

آنچه در این حادثه حائز اهمیت است این که تدابیر ایمنی به کار رفته در حفر چاه‌ها و مهار مقنی‌ها جلوی یک فاجعه را گرفته و الا امکان انفجاری عظیم و کشته و مجروح شدن مهندسان و کارگران دور از ذهن نبود.

و نکته پایانی این که باید بررسی شود چند منبع مسدود شده و قدیمی فاضلاب در تهران وجود دارند که هر کدام به عنوان بمب هایی بی صدا، منتظر جرقه‌ای کوچک هستند تا فجایعی بزرگ بیافرینند. شاید لازم باشد مدیران ساختمان‌های قدیمی جلسه فوق العاده برای بررسی تاریخچه فاضلاب ساختمان هایشان داشته باشند تا در صورت وجود شرایط مشابه، نسبت به تخلیه ایمن گازها اقدام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف9 ساعت قبل
دخترتان را ببینید و به او افتخار کنیدنظر و نگاه پدر برای دختر بسیار مهم است. این محبت و توجه، خاصه از سمت پدر، دختر را از احتیاج به توجه دیگران و جنس مخالف بی‌نیاز می‌کند و اعتماد به نفس او را بالا می‌برد. شاید شما به عنوان یک مرد نتوانید این مسئله را به خوبی درک کنید، اما اگر پدری مهربان، صبور، قوی و همدل باشید، نصف راه تربیت دخترتان را رفته‌اید. در مقابل دیگران از حجاب دخترتان حمایت کنیدگاهی ممکن است در جایی یا جمعی حضور داشته باشید که دخترتان بابت حجابش از افراد آن جمع بازخورد منفی بگیرد. دخترتان را از خانه فراری ندهیددر محیط خانه و خانواده آنقدر سخت‌گیر نباشید که دخترتان به دنبال راه فراری برای نفس کشیدن باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
آنچه مهم است اینکه گزارش‌هایی از بخش‌های مختلف به شورای شهر تهران داده می‌شود که همگی موید این نکته است که شهرداری‌ تهران بدهی دارد. این حرف آقای قالیباف که می‌گوید شهر بدهی ندارد دچار یک مشکل اساسی است و ایشان باید مجددا اسنادی که خودشان دارند یا در اختیار دوستان‌شان است را بررسی کنند. به جز این، آقای قالیباف می‌توانند روزهای یکشنبه و سه‌شنبه سری به شورای شهر تهران بزنند و حضور پیمانکارانی که در اعتراض به عدم پرداخت حق پیمان خود تجمع می‌کنند را از نزدیک ببینند. چنین وضعیتی را نمی‌توان نادیده گرفت و گفت شهرداری تهران بدهی‌ای نداشته است. اما از منظری دیگر هم پخش سخنان آقای قالیباف قابل تأمل است.
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل
برترین‌ها: نژادپرستی در اشکال گوناگون زخمی است که در جوامع چند قومیتی حادتر است. ایران را اگر بدون اقوامش تصور کنیم، انگار چیزی باطل را تصور کردیم. این جا باید بنویسیم متاسفیم که در صدا و سیمای ملی چنین اشتباهی رخ می‌دهد و البته این را هم بنویسیم که متاسف‌تر هستیم احساسات هواداری ورزشی در برخی نقاط کشور دست آویز سواستفاده برخی می‌شود، کاش هواداران فوتبال و ناظران برنامه‌های تلویزیونی روزی یک ثانیه به نام ایران فکر کنند، در زیر پست تحریک‌آمیز بازیکن تراکتورسازی و گاف یک مسابقه تلویزیونی را در شبکه سه را می‌بینیم، هر دو زخم نژاد پرستی دارند یکی عمدی و دیگری به نظر سهوی. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

اخبار بیشتر