کشف جدید درباره بوی بد تهران!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

کشف جدید درباره بوی بد تهران!

شهرداری نگذاشت بوی گند گردن پلاسکو بیفتد!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
شهرداری نگذاشت بوی گند گردن پلاسکو بیفتد!
ستاد مدیریت بحران همچنان ناظر بی واکنش به ماجرای بوی گندی است که عصر چهارشنبه تهران را فرا گرفت و هر چند ساعت یک عامل مطرح و بعد تکذیب می‌شود!

امید سلیمی، یک پیمانکار ساخت و ساز اخیرا گفته در چاه قدیمی فاضلاب پلاسکو باز شده و فوران گاز متان از روی این چاه، منشا بوی گند دیروز است، کسی نه تایید کرده و نه تکذیب، اینطور که پیداست دستگاه اصلی مسئول یعنی سازمان مدیریت بحران در تهران، فقط ایستاده و تماشا می‌کند. جالب اینکه محسن هاشمی و شهرداری تهران هم اصلا دوست ندارند گناه این همه بوی بد گردن یک چاه فاضلاب در پلاسکو بیفتد و ماجرا را تقریبا رد کرده‌اند!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در ساعات بعدازظهر دیروز در تهران بوی گند همه جا را برداشت. جالب اینجاست هیچکس نمی‌دانست علت اصلی این بود بد چیست. همه به دنبال این بودند بدانند منشا بوی نامطبوع مرکز شهر کجاست و اصلا این بوی گند چیست؟

در این میان برخی سازمانهای امدادی خوشحال بودند چون درست است بوی گند همه جا را برداشته ولی این اتفاق، مصدومی نداشت.برخی مسئولان هم پس از تمام شدن بوی نامطبوع با خیال راحت اعلام کردند همه چیز تمام شده و مردم نگران نباشند!

البته بلافاصله کمیته بو تشکیل شد و مقرر شد شهرداری تهران مسئول پیگیری ماجرای بوی گند و منشا آن باشد.فرضیه‌های مختلفی هم در این چند ساعت عنوان شد که یکی از آنها درباره انتشار گازی به نام مرکانتین در هوای تهران بود.هر چند برخی فرضیات و گمانه زنی‌ها هم می‌گفت گسل‌های زیر تهران فعال شده و بوی گند با منشا گاز گوگرد متصاعد  شده این گسلها است.

واقعیت اینجاست که تاکنون مشخص نشده منشا اصلی بوی گند دیروز تهران چه بود. ولی نظریه تازه‌ای عنوان شده که می‌گوید منشا بوی نامطبوع دیروز تهران، فاضلاب قدیمی ساختمان پلاسکو است که بعد از نیم قرن، به آسمان فواره کرد و به خاطر پدیده وارونگی هوا، به سمت شهر برگشت و مردم را خفه کرد.

در این باره علی رحیمی، مدیر پیمان اجرای طرح پلاسکو در گفت و گوی اختصاصی با عصر ایران در این باره چنین توضیح داد: برای این که پلاسکو بازسازی شود، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم این است که با حفر چاه هایی دورتادور محل پلاسکو، سازه‌های نگهبان در آنها نصب کنیم تا ساختمان‌های مجاور که عمدتا هم قدیمی هستند، دچار فرو ریزش نشوند.

به همین خاطر از مدتی قبل، حفر چاه‌ها را آغاز کرده‌ایم تا این که در روزهای اخیر به خاکی سست در عمق منفی ۲۰ متر رسیدیم و این در حالی بود که خاک‌های فوقانی آن، سفت و سنگی بودند. این برای ما تعجب انگیز بود که چرا خاک به ناگهان سست شده است و بوی فاضلاب نیز از آن می‌آید. به همین خاطر، برای مقنی هایی که در آن محل حفاری می‌کردند، مهارهای ایمنی در نظر گرفتیم تا در صورت بروز حادثه، بتوانیم در اسرع وقت آنها را از چاه بیرون بیاوریم.

عصر دیروز وقتی یکی از مقنی‌ها در عمق منفی ۲۱ متری در حال حفاری بود، ناگهان اعلام خطر کرد و ما او را بیرون کشیدیم و همزمان با او، گازی بد بو با فشار بسیار زیاد از چاه به بیرون پرتاب شد. فوران این گاز که مانند آتشفشان بود، چنان شدتی داشت که تا مدت نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه با سرعتی زیاد ادامه یافت و بعد از آن کند و نهایتا متوقف شد.

واکنش ها: از تکذیب تا بی اعتنایی

در مقابل این ادعای قابل توجه، برخی مسئولان مدیریت شهری واکنش نشان دادند. شهردار منطقه ۱۲ اعلام کرد که نظری ندارد و باید تحقیقات تکمیل شود و محسن هاشمی رئیس شورای شهر هم گفت بعید است چنین منشایی برای بوی نامطبوع دیروز پایتخت تصور کرد چون اگر آنجا بود مردمی که از چهارراه استانبول عبور می‌کردند، زودتر متوجه می‌شدند.

هر چه که هست، هنوز مرجع رسمی نتوانسته است تایید کند منشا بوی نامطبوع دیروز تهران چه بود. این در حالی است که سازمان‌های عریض و طویلی مانند سازمان مدیریت بحران که مسئول اصلی مدیریت بحرانهای موجود در حریم شهری تهران هستند، تاکنون سکوت کرده‌اند و نتوانسته‌اند تشخیص بدهند منشا این بو چیست. اینجاست که باید پرسید هزینه‌های کلانی که برای این سازمانها صرف می‌شود، چه زمانی قرار است بازدهی خود را نشان دهد؟

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش‌ها به ادعای ارتباط بوی نامطبوع تهران با فاضلاب پلاسکو

الفخبرگزاری الف
واکنش‌ها به ادعای ارتباط بوی نامطبوع تهران با فاضلاب پلاسکو
در حالی که یک سایت خبری مدعی شده است فاضلاب ساختمان قدیمی پلاسکو، منشا انتشار بوی نامطبوع در تهران است که محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، پذیرش این ادعا را سخت می‌داند.

تسنیم در ادامه نوشت: بیش از ۲۴ ساعت از انتشار بویی نامطبوع در سطح شهر تهران می‌گذرد و در این مدت هیچ‌یک از مسئولان مرتبط و غیرمرتبط با این پدیده، نتوانسته‌اند اطلاعات دقیقی درباره منشا انتشار بو به شهروندان بدهند و صرفا به گمانه‌زنی درباره آن پرداخته‌اند و حتی مدعی شدند که چون هیچ شهروندی در این زمینه به مراکز درمانی مراجعه نکرده است، پس این بو خطرناک نیست!

اما عصر امروز سایت خبری عصر ایران به نقل از یکی از مهندسان شاغل در پروژه بازسازی ساختمان پلاسکو، مدعی شد که در جریان حفر سازه‌های نگهبان در کنار دیواره‌های پلاسکو، وقتی یکی از مقنی‌ها در عمق منفی ۲۱ متری بوده است، ناگهان اعلام خطر می‌کند و پس از بیرون کشیدن فوری وی، گازی بدبو با فشار بسیار زیاد از چاه بیرون زده و این فوران گاز بدبو که شبیه آتشفشان بوده بعد از حدود ۴۵ دقیقه کم و در نهایت متوقف می‌شود.

این ادعای عجیب در حالی بود که یکی از مسئولان سازمان آتش‌نشانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، مدعی شد بعد از فروکش‌ کردن بوی نامطبوع در سطح شهر، آتش‌نشانی تهران دیگر ورودی به این ماجرا نداشته است و درخصوص ادعای ارتباط آن با فاضلاب ساختمان پلاسکو نیز تاکنون گزارشی به این سازمان واصل نشده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز، با بیان اینکه پذیرش چنین ادعایی سخت است، گفت: از شب گذشته، یک کمیته ویژه در مدیریت شهری برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است اما تا این لحظه هیچ ادعا و گزارشی در تایید این موضوع واصل نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کشف جدید درباره بوی بد تهران: فوران فاضلاب ۵۰ساله پلاسکو!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
کشف جدید درباره بوی بد تهران: فوران فاضلاب ۵۰ساله پلاسکو!
عصر ایران نوشت: از روز گذشته که بویی نامطبوع برای ساعاتی تهران را فرا گرفت، مسؤولان دولتی و شهری و نیز کارشناسان گمانه زنی های متعددی را به عنوان منشأ بوی نامطبوع تهران مطرح کردند و در نهایت با اعلام این که منبع بو کشف نشد، اظهار داشتند که به تحقیقات خود در این زمینه ادامه خواهند داد.

پیگیری‌های عصر ایران اما به نقطه‌ای در وسط شهر تهران رسید: «محل سابق ساختمان پلاسکو» در چهار راه استانبول؛ جایی که گفته می‌شود عصر دیروز بویی شدید اهالی منطقه را به شدت آزار داده است.

مهندس علی رحیمی، مدیر پیمان اجرای طرح پلاسکو در گفت و گوی اختصاصی با عصر ایران در این باره چنین توضیح داد: برای این که پلاسکو بازسازی شود، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم این است که با حفر چاه هایی دورتادور محل پلاسکو، سازه‌های نگهبان در آنها نصب کنیم تا ساختمان‌های مجاور که عمدتا هم قدیمی هستند، دچار فرو ریزش نشوند.

به همین خاطر از مدتی قبل، حفر چاه‌ها را آغاز کرده‌ایم تا این که در روزهای اخیر به خاکی سست در عمق منفی ۲۰ متر رسیدیم و این در حالی بود که خاک‌های فوقانی آن، سفت و سنگی بودند. این برای ما تعجب انگیز بود که چرا خاک به ناگهان سست شده است و بوی فاضلاب نیز از آن می‌آید. به همین خاطر، برای مقنی هایی که در آن محل حفاری می‌کردند، مهارهای ایمنی در نظر گرفتیم تا در صورت بروز حادثه، بتوانیم در اسرع وقت آنها را از چاه بیرون بیاوریم.

عصر دیروز وقتی یکی از مقنی ها در عمق منفی 21 متری در حال حفاری بود، ناگهان اعلام خطر کرد و ما او را بیرون کشیدیم و همزمان با او، گازی بد بو با فشار بسیار زیاد از چاه به بیرون پرتاب شد. فوران این گاز که مانند آتشفشان بود، چنان شدتی داشت که تا مدت نیم ساعت الی 45 دقیقه با سرعتی زیاد ادامه یافت و بعد از آن کُند و نهایتاً متوقف شد.

بعد از این ماجرا که با بدحالی برخی پرسنل همراه بود و البته به خیر گذشت، مسأله را از نظر مهندسی بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که هنگام احداث برج پلاسکو در بیش از نیم قرن پیش، یک انبار بزرگ فاضلاب در عمق منفی ۲۱ متر احداث کرده بودند. این انبار فاضلاب بعد از سال‌ها پر می‌شود و مدیران وقت پلاسکو به جای تخلیه، آن را مسدود و فاضلاب برج را به قنات‌های متروکه هدایت می‌کنند.

فاضلاب خاصیتی دارد که بعد از مدتی راکد ماندن، شروع به تولید گازهای بد بو، خطرناک و اشتعال زا می‌کند. حال تصور کنید که بیش از ۴۵-۴۰ سال یک منبع زیرزمینی و سربسته فاضلاب، راکد بماند. چنین منبعی با کوچکترین ضربه و منفذی به ناگهان فعال می‌شود و گاز با سرعتی عجیب از آن متصاعد می‌شود. این اتفاقی است که در منبع متروکه و مسدود فاضلاب پلاسکو رخ داد و برای چند ساعت، بوی نامطبوع آن در تهران پخش شد.

مهندسان و کارگران پلاسکو در روزهای آتی باید از این منبع عبور کنند و به اعماق پایین‌تر بروند و بعد از آن می‌توان درباره ابعاد این انبار فاضلاب اطلاعات دقیق‌تری به دست آورد.

آنچه در این حادثه حائز اهمیت است این که تدابیر ایمنی به کار رفته در حفر چاه‌ها و مهار مقنی‌ها جلوی یک فاجعه را گرفته و الا امکان انفجاری عظیم و کشته و مجروح شدن مهندسان و کارگران دور از ذهن نبود.

و نکته پایانی این که باید بررسی شود چند منبع مسدود شده و قدیمی فاضلاب در تهران وجود دارند که هر کدام به عنوان بمب هایی بی صدا، منتظر جرقه‌ای کوچک هستند تا فجایعی بزرگ بیافرینند. شاید لازم باشد مدیران ساختمان‌های قدیمی جلسه فوق العاده برای بررسی تاریخچه فاضلاب ساختمان هایشان داشته باشند تا در صورت وجود شرایط مشابه، نسبت به تخلیه ایمن گازها اقدام کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

دستگیری شرور شرق تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرورترین فرد در شرق تهران دستگیر شد که هفت نزاع و تخریب و سرفت و حمل اسلحه در کارنامه‌اش بوده. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما شرورترین فرد در شرق تهران دستگیر شد که هفت نزاع و تخریب و سرفت و حمل اسلحه در کارنامه‌اش بوده. این سری هم اقدام به فحاشی و تخریب خودروهای مردم کرده است.

میوه فروشان مزاحم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مردم و کسبه منطقه ۱۵ نسبت به این موضوع اعتراض دارند و می‌گویند حدود ۴ سال است که میوه فروشان سیار مزاحم کسب درآمد شده‌اند. برخی شهروندان می‌گویند مکان‌های مناسبی برای ساماندهی میوه فروشان در این منطقه وجود دارد، اما متاسفانه تا الان اقدامی انجام نشده است. همچنین تردد خودرو‌های امدادی در این منطقه مشکل شده است.

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
شارژ ویلچر برقی‌اش تمام شده و یکی از اعضای «ستاد راهنمای زائر» ویلچر او را می‌راند. مدام می‌گوید مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم. همه آنها گم شده‌اند و به سوی کنسولگری ایران در کربلا می‌روند. او گفت: در ایام اربعین من و همکارانم روزی چند کاروان از زائران گمشده را تحویل کنسولگری داده‌ایم. ستاد مردمی راهنمای زائر از پنج سال پیش کارش را شروع کرده و تنها تشکل خصوصی است که پیگیر بازگرداندن زائران گمشده اربعین است.

اخبار بیشتر