1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

یارانه خرج خارج‌نشینان می‌شود

نظر سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه درباره حذف استانی یارانه‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نظر سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه درباره حذف استانی یارانه‌ها

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، محمد مهدی مفتح پیش از ظهر امروز در شورای برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه رعایت عدالت از نکات اساسی و مهم در تمام تصمیم‌گیری‌های مجلس است و ملاحظات خاص خود را می‌خواهد، اظهار داشت: پروژه‌های نیمه‌تمام به قدری در کشور وجود دراد که اگر ۳۰ سال تمام بودجه عمرانی را اختصاص دهیم به اتمام می‌رسد که با در نظر گرفتن این مسئله نباید هیچ پروژه جدیدی را اضافه کنیم.

وی افزود: این نظریه موفق نمی‌شود چرا که برخی استان‌ها میزان بیشتری پروژه دارند و ممنوعیت افزودن پروژه جدید عدم تعادل بین استان‌ها را به دنبال خواهد داشت و شاهد بی‌عدالتی می‌شویم.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، گفت: در شهرستان‌های استان موضوع عدالت در بودجه در نظر گرفته شود و استان متوازن و عادلانه رشد یابد. اعتبارات یک سوم به عدم توازن اضافه کرده است.همدان| مجلس به معیشت مردم در بودجه توجه کند35 درصد از بودجه عمرانی سال 97 گیلان تخصیص یافتتوجه ویژه دولت و مجلس به رفع مشکلات معیشتی مردم در بودجه سال 98

مفتح بیان کرد: اینکه درآمد استان نسبت به ظرفیتی که دارد در لایحه بودجه زیاد دیده شده ولی اینکه انتظار باشد تا در مجلس این میزان را کاهش دهیم خیلی سخت است و کسر درآمد برنامه را برهم می‌زند.

وی با اشاره به اینکه یک سال درآمد برای استان خیلی بالا دیده شده بود، افزود: ولی امسال تمام استان‌ها در درآمد بالا دیده شدند و در زمان بستن بودجه امکان تغییر وجود داشت ولی تجربه نشان داده که اکنون این اقدام مقدور نیست.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به مردم فشار نیاوریم و بدون ضابطه از کاسبان مالیات سنگین دریافت نشود، گفت: باید دید چه کاری می‌توان انجام داد تا درآمد سرانه افزایش یابد.

مفتح گفت: هیچ کسی هیچ زمانی برای انجام کار درست و قانونی مجازات نشده است لذا مسئولان حامی مدیری هستند که به موقع کار مردم را انجام دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد یارانه‌ها اظهار داشت: استان برخوردار باید بیشتر بتواند افرادی را که استحقاق دریافت یارانه را دارند حذف کند و عدم تعادل بین استان‌ها ایجاد نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظام یارانه‌ای و مالیاتی به نفع ثروتمندان است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نظام یارانه‌ای و مالیاتی به نفع ثروتمندان است

وحید شقاقی شهری با بیان این مطلب افزود به نظر می‌رسد دولت با خوش بینی نسبت به پیش بینی منابع مالی در سال آینده اقدام کرده است در حالی که بخشی از درآمدهای لحاظ شده در بودجه احتمالا محقق نخواهد شد.

وی در توضیح این مطلب افزود: تصریح کرد: دولت ۴۴هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق مالی و اسلامی آورده و این یعنی سومین سالی است که ما این پدیده انتشار اوراق بدهی را خواهیم داشت و همان طور که می‌دانید اوراق بدهی بدترین سیاستی است که کشورهای جهان را گرفتار کرده و متاسفانه ۳سال است که ما نیز برای پوشش هزینه‌ها اوراق چاپ می‌کنیم.

وی تصریح کرد: به خاطر رکود نیز امکان تحقق کامل این درآمد وجود ندارد.

شقاقی ادامه داد: دولت در حوزه صندوق توسعه ملی همن طور که می‌دانید در لایحه نخست سهم صندوق را صفر در نظر گرفته بود که با تاکید مقام معظم رهبری قرار شد که ۲۰درصد از درآمد نفتی و ارز حاصل از صادرات نفت به این صندوق واریز شود که این یعنی دولت اجازه یافت ۱۴درصد از این درآمد را صرف هزینه‌های خود کند. به عبارت دیگر سال آینده باید ۳۴درصد از درآمدهای حاصل از صادرات نفت به این صندوق واریز می‌شد که با شرایط پیش آمده قرار شد دولت ۲۰درصد واریز شود. این مساله یعنی متاسفانه شروع کردیم برای پوشش هزینه‌ها به صندوق توسعه ملی دست دراز کنیم. در حالی که صندوق توسعه ملی برای توسعه بخش خصوصی، ‌توانمند سازی این صندوق و توسعه سرمایه گذاری ایجاد شده نه برای جبران کسری بودجه کشور و برای پرداخت حقوق و کسری صندوق‌های بازنشستگی.

وی تاکید کرد: اعتبارات هزینه‌ای در بودجه ۹۸ انبساطی بسته شده و اقدامی برای کنترل هزینه‌ها و حذف هزینه‌های دستگاه‌های زاید و با ماموریت‌های موازی صورت نگرفته است.

وی توضیح داد: در لایجه بودچه پیش بینی شده است روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه نفت صادر شود در حالی که ضرورت دارد سناریوهای بدبینانه‌تری نیز مد نظر قرار گیرد.

شقاقی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص وضعیت نظام یارانه ای و مالیاتی تصریح کرد: ما به اصلاح در این دو بخش به دشت نیازمندیم چرا که متاسفانه نظام یارانه‌ای و مالیاتی در کشور ما به نفع ثروتمندان و دهک‌های پردرآمد است.

وی تاکید کرد: تا زمانی که جرأت اصلاح نظام مالیاتی و نظام یارانه‌ای را نداشته باشیم و نمی‌توانیم به صورت شفاف عمل کنیم بنابراین تنها راه چاره اصلاح ساختار نظام یارانه‌ای و نظام مالیاتی به نفع طبقات کم درآمد و متوسط جامعه است.

شقاقی تاکید کرد: به همین دلیل نباید فراموش کرد تا نظام مالیاتی و نظام یارانه‌ای اصلاح نشود با ابزارهای دیگر نمی‌توانیم معیشت مردم را حفظ و تقویت کنیم.

وی بیان کرد: اکنون بهترین فرصت است تا سران سه قوه در جلسات خود به این مسایل توجه کنند. برای شرایط غیرمتعارف باید تصمیمات سخت گرفت؛ باید رفتارهای عادی را کنار گذاشت.

شقاقی درباره تعیین دستمزد متعارف توضیح داد: دستمزد غیرمتعارف و بالا از توان بخش خصوصی خارج است.

نیروی کار فقط شامل ۴میلیون نفر نیروی کار و بازنشسته دولتی نمی‌شود؛ بلکه ۱۶تا ۱۷ میلیون نفر داریم که در بخش خصوصی مشغول کار هستند. بخش خصوصی با مشکلاتی که دربحران ارزی با آن مواجه شده به تدریج تبدیل به واحدهای نیمه فعال می‌شوند. مشکلات آنها بسیار زیاد است؛ هزینه تولید این واحدها بالا رفته و امکان فروش آنها پایین آمده در نتیجه توان پرداخت دستمزدهای بالا را ندارند.

وی ادامه داد: تورم آذر ۹۷ با آذر ۹۶ به طور میانگین ۳۷درصد است. بنده اطلاع دارم تورم کالاهای مصرفی و اساسی ۵۰درصد افزایش یافته اما معتقدم بخش خصوصی اصلا نمی‌تواند این دستمزد را پرداخت کند. بنابراین دولت باید با اصلاح نظام یارانه‌ای از دهک‌های پایین باید حمایت می‌کرد؛ با این کار منابع نصیب دولت می‌شود و با این منابع می‌تواند از دهک‌های کم درآمد و حتی از تولید حمایت کند.

این اقتصاددان پیش بینی کرد: اگر چاره‌ای اندیشیده نشود، سال آینده بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت که دولت باید چاره‌ای برای آن بیاندیشد و راهکاری اتخاذ کند و همان طور که ذکر شد با اصلاح ساختار و نظام مالیاتی می‌توان منابع درآمدی دولت را تقویت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک14 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
فردا نیوزفردا نیوز16 ساعت قبل
با مدیریت بانک مرکزی دیروز با تزریق درهم و دلار روبرو شدیم و کاهش‌های منطقی صرافی ملی روند بازار را کنترل کرد. در صورتی که حتی دلار هرات زیر ۱۳۶۸۰ معامله شدبا توجه به کاهش انس جهانی طلا و بیشتر بودن حباب ابشده و سکه و پایین بودن نرخ دلار هرات انتظار روند کاهشی را برای امروز میتوان پیش بینی کرد. در همین روزها هر زمان احتمال شروع بازار متشکل ارزی میباشد و خریدار با احتیاط و کم حجم وارد خرید میشود. توجه داشته باشید با شروع بازار متشکل ارزی حتی بازار به شما اجازه فروش نخواهد داد. چون در اون صورت خریداری نخواهد بود. امروز مدیریت بانک مرکزی نرخ دهی صرافی ملی میزان تزریق درهم و امنیتی بودن بازار نرخ ارز را تعیین خواهد کرد. اما ابشده و سکه با توجه به کاهش انس جهانی و بیشتر بودن بیش از حد حباب از روند افزایشی کاسته و به سمت پایین میتواند حرکت کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت مربوط به گروه‌های تحت عنوان سایرمشمولان شامل وراث جدید تعیین تکلیف شده، مددجویان تغییر وضعیت یافته، ایثارگران و خانواده‌های آنان، دست‌اندرکاران امر واگذاری سهام عدالت، خبرنگاران، طلاب، بیماران خاص، کارکنان ستادهای نماز جمعه، خدام مساجد و اماکن متبرکه، امامزاده‌ها و حسینه‌ها، زندانیان آزاد شده، تاکسیرانان، قالیبافان، کارکنان موسسات خیریه و فعالان قرآنی طی روزهای جاری خاتمه می‌یابد. در این مرحله حدود دو میلیون نفر از آخرین سری از مشمولان سهام عدالت سایر گروه‌ها سود سهام عدالت خود را در مجموع به ارزش بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان دریافت خواهند کرد و بدین ترتیب واریز سود سهام عدالت مشمولان سایر اقشار خاتمه می‌یابد. گفتنی است، با احتساب سودهای پرداخت شده به این گروه باقیمانده از مشمولان، تا کنون سود سهام عدالت مربوط به مشمولان نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستائیان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی و مشمولان سایر گروه‌های ذکر شده که در مجموع تعداد آنان بالغ بر سی و یک میلیون نفر می‌باشد به طور کامل پرداخت شده است و تنها گروه باقی مانده از مشمولان شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح که بالغ برده میلیون نفر هستند، سود عملکرد سال ۱۳۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند که این اقشار نیز پس از دریافت سود سهام عدالت توسط سازمان خصوصی سازی از شرکت‌های سرمایه پذیر و در طی دو ماه آینده به مرور سود دریافت می‌کنند و مبالغ سود به حساب اعلام شده توسط این افراد که در سامانه سهام عدالت ثبت و تایید شده، واریز خواهد شد. این گزارش می‌افزاید صرفا سود گروه‌های مختلف مشمولان با عنوان سایر اقشار که بانک عامل معرفی شده آنان بانک ملی ایران بوده تاکنون سود خود را دریافت نکرده بودند که با واریز وجوه لازم به حساب بانک ملی طی روز دوشنبه هفته جاری و پرداخت توسط این بانک، سود تمامی اقشار به استثنای کارکنان و بازنشستگان در کلیه بانک‌های عامل بابت عملکرد سال ۱۳۹۶ واریز شده تلقی می‌شود.
فارسفارس10 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.

اخبار بیشتر