یارانه خرج خارج‌نشینان می‌شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

یارانه خرج خارج‌نشینان می‌شود

۶ میلیون خارج نشین همچنان یارانه می‌گیرند

مهرخبرگزاری مهر
رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندسازی یارانه ها گفت: طبق آمار هنوز هم تعداد قابل توجهی از ایرانیان خارج از کشور یارانه دریافت می‌کنند.

نظر سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه درباره حذف استانی یارانه‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نظر سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه درباره حذف استانی یارانه‌ها
سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: استان برخوردار باید بیشتر بتواند افرادی را که استحقاق دریافت یارانه را دارند حذف کند و عدم تعادل بین استان‌ها ایجاد نشود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، محمد مهدی مفتح پیش از ظهر امروز در شورای برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه رعایت عدالت از نکات اساسی و مهم در تمام تصمیم‌گیری‌های مجلس است و ملاحظات خاص خود را می‌خواهد، اظهار داشت: پروژه‌های نیمه‌تمام به قدری در کشور وجود دراد که اگر ۳۰ سال تمام بودجه عمرانی را اختصاص دهیم به اتمام می‌رسد که با در نظر گرفتن این مسئله نباید هیچ پروژه جدیدی را اضافه کنیم.

وی افزود: این نظریه موفق نمی‌شود چرا که برخی استان‌ها میزان بیشتری پروژه دارند و ممنوعیت افزودن پروژه جدید عدم تعادل بین استان‌ها را به دنبال خواهد داشت و شاهد بی‌عدالتی می‌شویم.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، گفت: در شهرستان‌های استان موضوع عدالت در بودجه در نظر گرفته شود و استان متوازن و عادلانه رشد یابد. اعتبارات یک سوم به عدم توازن اضافه کرده است.همدان| مجلس به معیشت مردم در بودجه توجه کند35 درصد از بودجه عمرانی سال 97 گیلان تخصیص یافتتوجه ویژه دولت و مجلس به رفع مشکلات معیشتی مردم در بودجه سال 98

مفتح بیان کرد: اینکه درآمد استان نسبت به ظرفیتی که دارد در لایحه بودجه زیاد دیده شده ولی اینکه انتظار باشد تا در مجلس این میزان را کاهش دهیم خیلی سخت است و کسر درآمد برنامه را برهم می‌زند.

وی با اشاره به اینکه یک سال درآمد برای استان خیلی بالا دیده شده بود، افزود: ولی امسال تمام استان‌ها در درآمد بالا دیده شدند و در زمان بستن بودجه امکان تغییر وجود داشت ولی تجربه نشان داده که اکنون این اقدام مقدور نیست.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به مردم فشار نیاوریم و بدون ضابطه از کاسبان مالیات سنگین دریافت نشود، گفت: باید دید چه کاری می‌توان انجام داد تا درآمد سرانه افزایش یابد.

مفتح گفت: هیچ کسی هیچ زمانی برای انجام کار درست و قانونی مجازات نشده است لذا مسئولان حامی مدیری هستند که به موقع کار مردم را انجام دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد یارانه‌ها اظهار داشت: استان برخوردار باید بیشتر بتواند افرادی را که استحقاق دریافت یارانه را دارند حذف کند و عدم تعادل بین استان‌ها ایجاد نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظام یارانه‌ای و مالیاتی به نفع ثروتمندان است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نظام یارانه‌ای و مالیاتی به نفع ثروتمندان است
یک اقتصاددان درباره بودجه سال ۹۸ گفت: نظام مالیاتی و یارانه ای در ایران به نفع ثروتمندان است و تا اصلاحات در این حوزه اتفاق نیفتد نمی توان به بهبود وضعیت طبقه متوسط امیدوار بود.

وحید شقاقی شهری با بیان این مطلب افزود به نظر می‌رسد دولت با خوش بینی نسبت به پیش بینی منابع مالی در سال آینده اقدام کرده است در حالی که بخشی از درآمدهای لحاظ شده در بودجه احتمالا محقق نخواهد شد.

وی در توضیح این مطلب افزود: تصریح کرد: دولت ۴۴هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق مالی و اسلامی آورده و این یعنی سومین سالی است که ما این پدیده انتشار اوراق بدهی را خواهیم داشت و همان طور که می‌دانید اوراق بدهی بدترین سیاستی است که کشورهای جهان را گرفتار کرده و متاسفانه ۳سال است که ما نیز برای پوشش هزینه‌ها اوراق چاپ می‌کنیم.

وی تصریح کرد: به خاطر رکود نیز امکان تحقق کامل این درآمد وجود ندارد.

شقاقی ادامه داد: دولت در حوزه صندوق توسعه ملی همن طور که می‌دانید در لایحه نخست سهم صندوق را صفر در نظر گرفته بود که با تاکید مقام معظم رهبری قرار شد که ۲۰درصد از درآمد نفتی و ارز حاصل از صادرات نفت به این صندوق واریز شود که این یعنی دولت اجازه یافت ۱۴درصد از این درآمد را صرف هزینه‌های خود کند. به عبارت دیگر سال آینده باید ۳۴درصد از درآمدهای حاصل از صادرات نفت به این صندوق واریز می‌شد که با شرایط پیش آمده قرار شد دولت ۲۰درصد واریز شود. این مساله یعنی متاسفانه شروع کردیم برای پوشش هزینه‌ها به صندوق توسعه ملی دست دراز کنیم. در حالی که صندوق توسعه ملی برای توسعه بخش خصوصی، ‌توانمند سازی این صندوق و توسعه سرمایه گذاری ایجاد شده نه برای جبران کسری بودجه کشور و برای پرداخت حقوق و کسری صندوق‌های بازنشستگی.

وی تاکید کرد: اعتبارات هزینه‌ای در بودجه ۹۸ انبساطی بسته شده و اقدامی برای کنترل هزینه‌ها و حذف هزینه‌های دستگاه‌های زاید و با ماموریت‌های موازی صورت نگرفته است.

وی توضیح داد: در لایجه بودچه پیش بینی شده است روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه نفت صادر شود در حالی که ضرورت دارد سناریوهای بدبینانه‌تری نیز مد نظر قرار گیرد.

شقاقی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص وضعیت نظام یارانه ای و مالیاتی تصریح کرد: ما به اصلاح در این دو بخش به دشت نیازمندیم چرا که متاسفانه نظام یارانه‌ای و مالیاتی در کشور ما به نفع ثروتمندان و دهک‌های پردرآمد است.

وی تاکید کرد: تا زمانی که جرأت اصلاح نظام مالیاتی و نظام یارانه‌ای را نداشته باشیم و نمی‌توانیم به صورت شفاف عمل کنیم بنابراین تنها راه چاره اصلاح ساختار نظام یارانه‌ای و نظام مالیاتی به نفع طبقات کم درآمد و متوسط جامعه است.

شقاقی تاکید کرد: به همین دلیل نباید فراموش کرد تا نظام مالیاتی و نظام یارانه‌ای اصلاح نشود با ابزارهای دیگر نمی‌توانیم معیشت مردم را حفظ و تقویت کنیم.

وی بیان کرد: اکنون بهترین فرصت است تا سران سه قوه در جلسات خود به این مسایل توجه کنند. برای شرایط غیرمتعارف باید تصمیمات سخت گرفت؛ باید رفتارهای عادی را کنار گذاشت.

شقاقی درباره تعیین دستمزد متعارف توضیح داد: دستمزد غیرمتعارف و بالا از توان بخش خصوصی خارج است.

نیروی کار فقط شامل ۴میلیون نفر نیروی کار و بازنشسته دولتی نمی‌شود؛ بلکه ۱۶تا ۱۷ میلیون نفر داریم که در بخش خصوصی مشغول کار هستند. بخش خصوصی با مشکلاتی که دربحران ارزی با آن مواجه شده به تدریج تبدیل به واحدهای نیمه فعال می‌شوند. مشکلات آنها بسیار زیاد است؛ هزینه تولید این واحدها بالا رفته و امکان فروش آنها پایین آمده در نتیجه توان پرداخت دستمزدهای بالا را ندارند.

وی ادامه داد: تورم آذر ۹۷ با آذر ۹۶ به طور میانگین ۳۷درصد است. بنده اطلاع دارم تورم کالاهای مصرفی و اساسی ۵۰درصد افزایش یافته اما معتقدم بخش خصوصی اصلا نمی‌تواند این دستمزد را پرداخت کند. بنابراین دولت باید با اصلاح نظام یارانه‌ای از دهک‌های پایین باید حمایت می‌کرد؛ با این کار منابع نصیب دولت می‌شود و با این منابع می‌تواند از دهک‌های کم درآمد و حتی از تولید حمایت کند.

این اقتصاددان پیش بینی کرد: اگر چاره‌ای اندیشیده نشود، سال آینده بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت که دولت باید چاره‌ای برای آن بیاندیشد و راهکاری اتخاذ کند و همان طور که ذکر شد با اصلاح ساختار و نظام مالیاتی می‌توان منابع درآمدی دولت را تقویت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ اقای رضا رحمانی در دومین همایش اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تاکید بر شدت گرفتن نظارت‌ها در بازار افزود: واحد‌های صنفی و مابقی واحد‌های عرضه کننده کالا باید خودکنترلی را در خود اجرا کنند و پس از آن سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و بقیه سازمان‌های ناظر بر وضعیت عرضه کالا نظارت دقیق داشته باشند. وی با بیان اینکه تخلف در این روز‌ها خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد گفت: ما در مقابل حقوق مردم مسئولیم و اجازه ضایع شدن این حقوق را نخواهیم داد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در اختیار گرفتن همه امکانات موجود در سازمان‌های مختلف نظارت و بازرسی ادامه داد: ۲۰ هزار بازرس در کشور بر نظام توزیع نظارت می‌کنند که در کنار آن‌ها سامانه ۱۲۴ از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب و همچنین تعزیرات و دادستان‌ها نیز با ما همراه هستند. آقای رحمانی با بیان اینکه ما از همه صنوف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انتظار کمک داریم گفت: ​ اعمال تحقیق‌های ویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهترین تصمیم در این روزهاست. وی با اشاره به اینکه ما باید به خاطر یکدیگر از سود خود کم کنیم افزود: این موضوع باید بین همه افراد در بخش‌های مختلف کالا و خدمات نهادینه شود که از بخش کوچکی از منافع خود بگذریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری موثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف در روز‌های گذشته ادامه داد: در حال حاضر کالا به میزان مورد نیاز ذخیره سازی شده است و افزایش قیمت در دستگاه‌های دولتی تا عید انجام نخواهد شد. آقای رحمانی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر قیمتی بر کالا‌ها داشته باشد گفت: در دوره‌های گذشته ایجاد موج گرانی با افزایش بنزین در ذهن مردم نقش بسته است که البته مردم باید بدانند بنزین شاخص افزایش قیمت در کالا‌ها نیست بنابراین ما باید اثر روانی افزایش نرخ بنزین را بر روی قیمت کالا‌ها در جامعه کاهش دهیم. وی با اشاره به بهره گیری از شیوه‌های نوین در نظام تولید و توزیع افزود: نظام سامانه جامع تجارت در کشور راه اندازی شده است که در این نظام بخش‌های مختلف وجود دارد که بر اساس آن‌ها ما می‌توانیم کالا را از مبدا تا مقصد کنترل کنیم که البته این موضوع در حال حاضر فقط برای برخی کالا‌ها مانند لاستیک کامیون عملیاتی شده است و البته باید همه کالا‌ها در این سامانه قرار بگیرند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما تاثیر قیمت بنزین را در سطوح مختلف بررسی کرده‌ایم گفت: به طور مثال تاثیر بنزین در نرخ کرایه تاکسی ۹ درصد است. آقای رحمانی با اشاره به اصلاح ذهنیت مردم در خصوص موارد مختلف از جمله بنزین ادامه داد: به طور مثال در خصوص صادرات مردم این تفکر را دارند که با انجام صادرات تامین کالای مورد نیاز در بازار با مشکل مواجه می‌شود در حالی که صادرات، رونق اشتغال، ​تولید و افزایش قدرت خرید برای مردم را به همراه دارد، اما انجام نادرست صادرات در برخی موارد سبب ایجاد ذهنیت منفی برای مردم شده است که این رویه باید اصلاح شود. وی با بیان اینکه امسال شرایط تحریم در کشور کمتر از سال گذشته نشده است، گفت: این در حالی است که در هشت ماهه گذشته تولید در کالا‌های پرمصرف افزایش داشته است به طور مثال سبد مواد غذایی ۱۵ درصد و دارو‌های انسانی ۲۰ درصد افزایش تولید را تجربه کرده‌اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایجاد تضاد منافع بین توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف سنتی از دغدغه‌های ما بوده است، افزود: این موضوع بخصوص در شهر‌های کوچک بیشتر مورد نظر است که اجرای مدل فرانچایز اگر خوب ارائه شود و همکاری مناسب شکل بگیرد بزرگترین مانع توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بین خواهد رفت.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. در اطلاعیه شماره ۱۲۲ این سازمان، ضمن اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز شنبه، دوم آذرماه از بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در این مدت در تعدادی از استان‌های کشور خبر داد. در این اطلاعیه، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و مه‌آلود شدن و اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی، کاهش دید و احتمال کولاک برف و وزش تندباد‌های لحظه‌ای از مخاطرات فعالیت این سامانه در روز‌های آینده عنوان و به کشاورزان مناطق متاثر از فعالیت سامانه بارشی توصیه شده است، ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه و به‌کارگیری تمهیدات لازم، نسبت به محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و تخلیه سمپاش‌ها اقدام کنند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

سردار رزمجو: بسیج در دفاع از دستاوردهای انقلاب از هیچ کوششی فروگذاری نمی‌کند

تسنیم8 دقیقه قبل

دادستانی رژیم صهیونیستی خواستار سلب مصونیت نتانیاهو شد

مهر10 دقیقه قبل

«رونا مادر عظیم» از آسیاپاسیفیک جایزه گرفت

خبر فوری10 دقیقه قبل

امیر گلفام: اغتشاشات اخیر طراحی هدفمند آمریکا بود / عده‌ای به جان و مال مردم تعرض کردند

تسنیم11 دقیقه قبل