1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

رییس جمهوری چین: ارتش برای جنگ آماده باشد

سران پکن خواهان تقویت بیش از پیش نظامیان چینی شدند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سران پکن خواهان تقویت بیش از پیش نظامیان چینی شدند

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رئیس جمهوری چین از نیروهای مسلح این کشور خواست تا توانشان را برای موقعیت‌های اضطراری تقویت کنند، وی همچنین از نظامیان چینی خواست برای کسب آمادگی به منظور نبرد، هر آنچه در توان دارند را انجام دهند.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در شرایطی خواهان تقویت نیروهای مسلح کشورش شده است که پکن درگیر منازعات مرزی در دریای جنوبی چین و افزایش تنش‌ها با ایالات متحده بر سر طیفی از موضوعات از تجارت تا تنگه تایوان است.

طبق گزارش خبرگزاری شینهوا، رئیس جمهوری چین به مقامات ارشد نظامی این کشور گفته است که چین با خطرات و چالش‌های فزاینده‌ای روبه‌رو است و نیروهای مسلح باید برای حفظ امنیت و نیازهای توسعه‌ای این کشور تلاش کنند.هشدار شدید پکن به واشنگتن در خصوص تحریم ارتش چین7 سلاح چین برای مقابله با آمریکا در جنگ تجاریتاکید سرپرست وزارت دفاع آمریکا بر تمرکز پنتاگون بر چینچین تایوان را به استفاده از گزینه نظامی تهدید کردتلاش "آبه" برای مقابله با نفوذ چین در منطقه آسیا-اقیانوسیه

خواندن خبر در سایت منبع

شی جینپینگ خواهان آمادگی ارتش برای رزم شد/ چین آماده جنگ احتمالی می‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
شی جینپینگ خواهان آمادگی ارتش برای رزم شد/ چین آماده جنگ احتمالی می‌شود

به نقل از خبرگزاری رویترز، چین مایل به تقویت نیروهای مسلحش در بحبوجه مناقشه ارضی در دریای چین جنوبی و تشدید تنش‌ها با ایالات متحده بر سر مسائلی از جمله وضعیت تایوان تا مسائل تجاری است.

خبرگزاری دولتی شینهوا به نقل از شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در نشست با مقام‌های نظامی گزارش داد، چین با خطرات و چالش‌های روزافزون روبروست و نیروهای مسلح باید در راستای تامین امنیت و نیازهای توسعه آن حرکت کنند.

شی جینپینگ که همچنین رئیس کمیته مرکزی ارتش چین است، روز جمعه گفت نیروهای مسلح باید استراتژی‌های ابداعی برای دوره جدید داشته باشند و مسوولیت‌های آمادگی و اجرای جنگ را بر عهده بگیرند. او تاکید کرد: جهان با دوره‌ای از چالش‌های مهم روبروست که در یک قرن گذشته هرگز دیده نشده بود و چین هنوز در دوره‌ای مهم از فرصت‌های استراتژیک توسعه قرار دارد.

رئیس‌جمهوری چین افزود، نیروهای مسلح باید قادر به پاسخگویی سریع در مواقع اضطراری باشند. ارتش باید قابلیت‌های عملیاتی‌ مشترک خود و ماهیت انواع جدید نیروهای جنگی را ارتقا دهد.

اظهارات شی جینپینگ پیرو سخنان روز چهارشنبه او مطرح می‌شود که گفته بود چین حق استفاده از قوه قهریه برای دستیابی به اتحاد مجدد با تایوان و جلوگیری از استقلال این جزیره خودمختار را برای خود محفوظ می‌داند.

چند روز پیش از آن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای لایحه‌ای بر تعهد ایالات متحده برای حفظ امنیت تایوان تاکید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

توسعه طلبی دریایی انگلیس بیخ گوش چین

ایرناخبرگزاری ایرنا
توسعه طلبی دریایی انگلیس بیخ گوش چین

به گزارش ایرنا بریتانیا که با هماهنگی با راهبردهای آمریکا در تلاش است تا حضور قویتری در آبهای منطقه داشته باشد، پیشتر هم با اعزام ناوهایش به دریای جنوبی، خشم چین را برانگیخته است.

این کشور حالا اما در حال برنامه ریزی برای ساخت یک پایگاه نیروی دریایی در کشور سنگاپور و یا برونئی است اقدامی که می‌تواند روابط لندن را با کشورهای آسیای جنوب شرقی بخصوص چین تیره کند.

البته بعید است آمریکا مخالفتی با این کار داشته باشد زیرا 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا که می‌کوشد حضور نیروهای نظامی چین را در خاورمیانه کمرنگ کند از متحدانش خواسته است حضور بیشتری در آبهای منطقه آسیای جنوب شرقی و دریای جنوبی داشته باشند بنابراین این برنامه دقیقا مطابق با راهبرد آمریکا است و این کشور را خرسند خواهدکرد.

منطقه دریای جنوبی و آسیای جنوب شرقی پیشتر به دلیل حضور نظامی آمریکا و برخی از متحدان این کشور متشنج شده و آبهای دریاهای این منطقه همیشه، مواج بوده است و با ساخت چنین پایگاهی، سایه تازه‌ای از تنش‌ها، این ناحیه را در بر خواهد گرفت.

'گاوین ویلیامسون' وزیر دفاع انگلستان در مصاحبه‌ای که بتازگی با رسانه‌های این کشور داشته از برنامه ساخت چنین پایگاهی در یکی از دو کشور فوق خبر داده است.

'شی لو پینگ' کارشناس آکادمی علوم اجتماعی چین هشدار می‌دهد که ساخت این پایگاه باعث بروز تنش‌های جدی میان انگلستان و کشورهای دیگر خواهد شد.

او می‌افزاید کشورهای آسیای جنوب شرقی و چین نمی‌خواهند شاهد نیروهای بیگانه و حضور با نفوذ آنها در آبهای منطقه باشند و روابط با لندن پر تنش خواهد شد.

انگلستان سال گذشته یکی از ناوهای خود را به نزدیکی جزایر پاراسل یکی از مهمترین مناطق پرمنازعه در دریای جنوبی فرستاد و چین را بسیار عصبانی کرد و باعث شد تا پکن به لندن هشدار دهد خود را از مسایل این منطقه دور نگهدارد.

به نظر می‌رسد انگلستان حالا که تصمیم به خروج از برگزیت گرفته، خود را از قید و بندهای اتحادیه اروپا فارغ می‌بیند و می‌خواهد دستکم در دو سال آینده دو پایگاه نظامی در کارائیب و آسیای جنوب شرقی ایجاد کند لندن با این کار در حال تبدیل شدن به یک بازیگر مهم در دریاهای منطقه است.

انگلیسی‌ها از زمانی که جنگ جهانی دوم پایان رسید کمتر در آبهای مناطق دیگر حضور یافته‌اند اما ساخت این پایگاه به این کشور این توان را می‌دهد تا در نقش تازه‌ای در منطقه حضور یابد و سیاست هایش با آمریکا نیز همسازی دارد زیرا واشنگتن سال‌ها است برای حضور فزاینده در منطقه دریای جنوبی و آسیای جنوب شرقی، نقشه می‌کشد.

این کشور در دهه ۶۰ از پایگاه‌های نظامی که در خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی داشت خارج شد ولی حالا می‌گوید که دوره‌ای تاریخی از حضور فزاینده در آبهای منطقه شروع شده است.

'نی لی شونگ' کارشناس امور دریایی دانشگاه علوم و فنون شانگهای بر این باور است که انگلستان خود را با سیاست‌ها و راهبردهای منطقه‌ای دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هماهنگ کرده است و می‌خواهد در نقشی جدید ظاهر شود.

وی ساخت این پایگاه را گامی مکمل با سیاست‌های واشنگتن در منطقه هند و پاسیفیک دانسته و افزوده است: برنامه آمریکا و ترامپ هم تقویت حضور امنیتی و اقتصادی در منطقه است.

کارشناسان می‌گویند ترامپ می‌خواهد از نفوذ فزاینده چین در دریای جنوبی و تبدیل این کشور به یک ابرقدرت جلوگیری کند برای همین لازم است متحدانش را نیز پشت خود جمع کند و انگلستان در همین راستا پایگاه‌های دریایی می‌سازد.

در حقیقت ترامپ نمی‌خواهد به طور مستقیم آمریکا را درگیر مسایل امنیتی منطقه کند و برای همین متحدانش را جلو انداخته و خودش در پشت سر آنها حرکت می‌کند و این پایگاه‌ها هم در راستای چنین راهبردی ساخته می‌شوند.

بریتانیا در جریان اعلام خروج از برگزیت روابط خوبی را با چین تجربه کرد به طوری که پکن اعلام کرد در هر شرایطی با این کشور مناسبات نزدیک خواهد داشت و به نظر می‌رسید که دوره طلایی از روابط شروع شده است اما حضور بیشتر لندن در دریای جنوبی به نوعی به چالش کشیدن چین محسوب می‌شود و پکن در این زمینه آرام نخواهد نشست و بسرعت به این کشور هشدار خواهد داد.

پکن در اواخر ماه اوت سال ۲۰۱۸ هم وقتی ناوشکن انگلستان به آبهای جزایر پاراسل نزدیک شد با انتشار بیانیه‌ای به این کشور هشدار داد نباید با این اقدامات به مناسبات لطمه بزند و آزادی کشتیرانی در دریای جنوبی تضمین شده است و نیازی به تامین آن از سوی لندن نیست.

کشورهایی نظیر استرالیا، ژاپن و حتی ویتنام در حال به چالش کشیدن حضور نظامی چین در دریای جنوبی هستند و سیاست‌های انگلستان با این کشورها و بخصوص آمریکا هماهنگ شده به نظر می‌رسد و به مذاق آنها خوش خواهد آمد.

سنگاپور و برونئی از مستعمره‌های کهن انگلستان محسوب می‌شوند و برای همین بعید به نظر می‌رسد با برنامه ساخت پایگاه دریایی مخالفتی داشته باشند اما اجرای این برنامه یک آزمایش بزرگ برای روابط چین با این کشورهای همسایه محسوب می‌شود.

چین همچنان امیدوار است که ارتش انگلیس نتواند بودجه ساخت این پایگاه‌ها را به دلیل برخی مخالفت‌های داخلی تامین کند اما به نظر می‌رسد سنگاپور و برونئی هم شرایط دشواری خواهند داشت و در منازعاتی که بین آمریکا و متحدانش با چین وجود دارد باید طرف یکی از آنها را بگیرند و این تصمیمی سرنوشت ساز برای کل منطقه خواهد بود.

آساق**۲۳۱**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

شی جینپینگ: ارتش چین مهیای نبرد باشد

مهرخبرگزاری مهر
شی جینپینگ: ارتش چین مهیای نبرد باشد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین از ارتش این کشور خواست با افزایش توانایی‎های نظامی، خود را مهیای جنگیدن در میدان رزم کنند.

وی در جمع نظامیان عالی رتبه این کشور از افزایش چالشهای پیش روی چین و لزوم تلاش ارتش برای تضمین امنیت و توسعه تجهیزات سخن گفت.

به گفته شی که همزمان رئیس کمیته نظامی مرکزی است، نیروهای مسلح چین باید در مواجهه با عصر جدید، راهبردهای ویژه‌ای بیندیشند و مسئولیت آمادگی برای نبرد را بپذیرند.

وی در این باره گفت: جهان با دوره‎ای از تغییرات بزرگ مواجهه است که در یک قرن گذشته بی ‏سابقه است و چین همچنان از فرصت راهبردی برای پیشرفت برخوردار است.

به گفته شی، نیروهای مسلح چین نیازمند افزایش مهارت پاسخگویی به فوریت‎های نظامی، ارتقاء سطح توانایی عملیات‎های مشترک و ایجاد انواع جدیدی از نیروهای رزمی است.

اظهارات شی در حالی بیان شد که وی روز چهارشنبه نیز به تایوان درباره استقلال طلبی هشدار داد.

خواندن خبر در سایت منبع

چین هم «مادر بمب‌ها» ساخت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
چین هم «مادر بمب‌ها» ساخت

شرکت دولتی صنایع نظامی چین NORINCO برای نخستین بار عکس‌های نوع چینی «مادر همه بمب‌ها» و آزمایشات آنرا به معرض نمایش گذاشت.

به نقل از نشریه «گلوبال تایمز»، این بمب از لحاظ قدرت و نیروی تخریبی فقط از بمب هسته‌ای ضعیف‌تر است.

گلوبال تایمز، این بمب از یک بمب افکن H-۶K پرتاب شد و انفجار عظیمی رخ داده است. محل آزمایشات ذکر نشده است.

وزن مادر چینی همه بمب‌ها چندین تن است و بمب افکن به این خاطر هر بار فقط یک عدد از این بمب‌ها را می‌تواند حمل کند. به عقیده تحلیل گران طول بمب چینی ۶ ۵ متر است.

کارشناسان می‌گویند که به احتمال زیاد بمب چینی کوچک‌تر از بمب آمریکایی ساخته شده تا بمب افکن H-۶K بتواند آنرا حمل کند.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، کارشناسان احتمال می‌دهند این بمب گرما فشاری باشد.

سلاح عظیم انفجار هوایی جی‌بی‌یو-۴۳/بی (GBU-۴۳/B Massive Ordnance Air Blast) معروف به مادر همه بمب‌ها (MOAB)، بمب قدرتمندی است که توسط ارتش آمریکا ساخته شد و در سال ۲۰۰۳ آزمایش شد. در زمان ساخت، این بمب به عنوان قوی‌ترین بمب غیر هسته‌ای که تا به آن زمان ساخته شده‌ بود، معروف شده‌ بود. آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۷ پس از حمله با این بمب به مواضع داعش در افغانستان، عکس‌ها و تصاویر مربوط به استفاده از این بمب را منتشر کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما محسن رضایی در نشست خبری با اشاره به پایان دادن امریکا به مهلت خرید نفت کشورمان از جانب برخی کشورها گفت: این فشارها موجب خواهد شد که دولت، مجلس و ملت پرافتخار ایران روی پای خود تکیه کنند و به جای صدور نفت از آن برای صنعت خودمان استفاده شود. وی افزود: اگر کشورمان به تولید صنعتی روی بیاورد نه فقط حتی یک قطره نفت صادر نمی‌کنیم بلکه روزانه یک میلیون بشکه نفت باید وارد کنیم پس صادرات نفت بیانگر این است که تولید و صنایع ما هنوز راه نیفتاده است اما برای تحقق این هدف به فرصت نیاز داریم. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با هشدار به دولت امریکا درباره ادامه این جنگ اقتصادی - تروریستی تاکید کرد: بهتر است امریکایی‌ها دست از این شیطنت بردارند و گرنه ملت ایران اقدام خواهند کرد، البته اقدام خود را بیان نمی‌کنیم اما به هنگام اقدام خواهیم کرد. رضایی خطاب به دولتمردان امریکایی هشدار داد: آنان باید بدانند این اقدامات ناجوانمردانه شان که فشارها را بر مردم ما افزایش می‌دهد تا به تعبیر و رویای آنان دولت نتواند حتی حقوق کارمندانش را بپردازد تحقق نخواهد یافت و ما دست روی دست نخواهیم گذاشت و عکس العمل نشان خواهیم داد. وی ابراز امیدواری کرد که عقلا و روشنفکران امریکا آقای ترامپ را از این اقدام جنایت کارانه دور کنند.
الفالف17 ساعت قبل
همچنان که پیش بینی می‌شد ترامپ، معافیت ۶ کشور در خرید نفت از ایران را لغو کرد. نکته دوم؛ معافیت‌های ۶ کشور، در صورت وجود (مانند الان) هم تنها بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه به فروش نفت کمک می‌نمود که با توجه به تحریم‌های مالی بازگشت ثمن آن، به راحتی ممکن نبود و لذا لغو معافیت‌ها در تامین ارز مورد نیاز کشور نیز، سهم قابل توجهی نبود. نکته چهارم؛ در چنین فضایی، هر عمل و اقدام و نوشته و مطلبی که به نحوی به بزرگنمایی این اقدام ترامپ کمک کند، بازی در مسیر خواست امریکاست. نکته پنجم؛ مجلس و دولت و نخبگان در این دو سال خیلی کارها می‌توانستند بکنند که نکردند و بعدها باید بر این نکرده‌ها افسوس خورد اما الان زمان ادای قضای آن واجبات نیست. امروز فریاد زدن و مصاحبه کردن نه تنها اثر دیروز را ندارد که در حقیقت تایید نقشه انها و بازی در زمین امریکاست.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
وی افزود: به هر حال، امریکا با ما دشمن است و می‌خواهد هر طور شده به ما ضربه بزند و تلاش خود را می‌کند که فروش نفت ایران را به صفر برساند. همچنین کشور‌هایی مانند عربستان و برخی کشور‌های عربی منطقه را که با ما خصومت دارند، با خود همراه کرده است. اگر عربستان بخواهد در این میان سوءاستفاده و جایگاه ایران را تصاحب کند، به معنای اعلام جنگ با ایران است. اگر عربستان بخواهد وارد بازی نفتی ایران شود، قطعا ما هم امنیت تولید عربستان را به هم خواهیم زد. درباره عربستان اگر ما یک درصد از توان خود را به کار گیریم، آن‌ها را به زانو درمی آوریم و کاری می‌کنیم که التماسمان کنند.
فارسفارس21 ساعت قبل
سخنگوی جبهه پایداری گفت: با توجه به اینکه جامعه برای گفت‌وگو و مذاکرده با غرب، شرطی شد و رویکرد انقلاب را ناکارآمد نشان دادند، نتیجه‌ای که حاصل شد این است که رویکرد انقلابی پیش برنده است. وی در پاسخ به سؤالی درباره پایگاه اجتماعی جبهه پایداری گفت: برآورد از پایگاه اجتماعی بستگی به فضای زمان انتخابات دارد. متقی فر با بیان اینکه اخبار چهره‌های سازشکار در قضیه برجام بیشتر از چهره‌های انقلابی در رسانه‌ها انعکاس پیدا می‌کند، تصریح کرد: انتظار این است که چهره‌های انقلابی تقویت شوند. وی ادامه داد: برخی‌ها نگران هستند که جبهه پایداری تقویت بشود؛ خب اگر پایداری تقویت شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ هیچ اتفاقی نمی‌افتد، بلکه منویات نظام و آرمان‌های مردم پیش می‌رود. سخنگوی جبهه پایداری با بیان اینکه ما به جای اینکه مخاطب ناپایدار جمع کنیم به دنبال مخاطب پایدار هستیم، گفت: مخاطبانی که جبهه پایداری جذب می‌کند در همه صحنه‌ها حضور دارند و ظرفیت‌های تمام نشدنی هستند.

اخبار بیشتر