واکنش‌ها به فیلترینگ
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

واکنش‌ها به فیلترینگ

جلسات کمیته فیلترینگ آنلاین برگزار می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
جلسات کمیته فیلترینگ آنلاین برگزار می‌شود
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای گفت: طبق مصوبه این کارگروه، اکثر جلسات کمیته فیلترینگ برای بررسی موارد شکایت از سایتهای اینترنتی به صورت آنلاین برگزار می شود.

جواد جاویدنیا در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره دلیل تعویق برگزاری جلسات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: جلسات کارگروه درحال تشکیل است و ما جلسات این کارگروه را طبق مصوبه داخلی کارگروه که کاملا جنبه قانونی دارد، به صورت آنلاین برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه روزانه تعداد زیادی سایت اینترنتی برای بررسی محتوای مجرمانه به ما اعلام و گزارش می‌شود ادامه داد: پس از بررسی این سایتها مطابق با شکایت صورت گرفته و رسیدگی به آن، چنانچه محتوای مجرمانه آن احراز شود، حکم فیلترینگ در جلسه آنلاین و غیرحضوری صادر می‌شود.

معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور تاکید کرد: تعداد درخواستها برای بررسی محتوای مجرمانه سایت‌های اینترنتی زیاد بوده و عملا میسر نیست که بخواهیم برای همه این درخواستها، جلسات حضوری تشکیل دهیم، به همین دلیل این تصمیم اتخاذ شد که جلسات به صورت آنلاین برگزار شود.

جاویدنیا افزود: اما برای یک سری موارد خاص نیز که نیاز است تمامی اعضا حضور داشته باشند، حتما جلسات به صورت حضوری تشکیل خواهد شد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ سایتهای اینترنتی گفت: در مقطعی که البته هنوز اینجانب به عنوان دبیرکارگروه حکمی نداشته و حضور نداشتم، مواردی گزارش شده که برخی اعضا به جلسات کارگروه دعوت می‌شدند اما حضور پیدا نمی‌کردند. هم اکنون درحال تدبیری هستیم که این موارد رخ ندهد و اختلاف نظر باعث نشود که عدم حضور اعضا به جلسات همچنان ادامه پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نتایج یک پایان‌نامه دانشجویی/دسترسی دانش‌آموزان به فیلترشکن و سایت‌های پورن پس از فیلترینگ تلگرام

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
نتایج یک پایان‌نامه دانشجویی/دسترسی دانش‌آموزان به فیلترشکن و سایت‌های پورن پس از فیلترینگ تلگرام
به گفته یک جامعه‌شناس و براساس نتایج یک پایان‌نامه دانشجویی دسترسی دانش‌آموزان به فیلترشکن و سایت‌های پورن پس از فیلترینگ تلگرام افزایش داشته است.

به گزراش خبرآنلاین، فردین علیخواه، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در کانال تلگرامی‌اش درباره نتایج پایان‌نامه یکی از دانشجویانش مبنی بر دسترسی دانش‌آموزان به فیلترشکن و سایت‌های پورن پس از فیلترینگ تلگرام نوشته است. او نوشته است: «مدتی قبل یکی از دانشجویانم در مقطع کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد. موضوع پژوهش ایشان نقش رسانه‌های جدید در اجتماعی شدن جنسی دانش آموزان بود. او برای شناخت نقش این رسانه‌ها، مصاحبه‌های گسترده‌ای با دانش آموزان دبیرستانی انجام داده بود.

یافته‌های جالب او در خصوص موضوع پژوهش در مقاله‌ای مستقل ارائه خواهد شد ولی یکی از یافته‌های او برای من بسیار قابل‌تأمل بود:

برخی از دانش آموزان در مصاحبه‌ها گفته‌اند: از زمانی که تلگرام فیلتر شد آنها برای دسترسی به تلگرام به‌ناچار فیلترشکن‌های متعددی را در تلفن همراه خود نصب کرده‌اند. با نصب این فیلترشکن‌ها به‌تدریج در گروه دوستانشان این خبر می‌پیچد که به‌راحتی می‌توانند به سایت‌های پخش فیلم‌های پورنو گرافی دسترسی داشته باشند.

برخی از این دانش آموزان در پاسخ به سؤالی دیگر، حداقل ۵ ستاره فیلم‌های پورنو گرافی را نام برده بودند.»

خواندن خبر در سایت منبع

بازتاب جهانی احتمال فیلترینگ اینستاگرام

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بازتاب جهانی احتمال فیلترینگ اینستاگرام
رسانه بریتانیایی تلگراف در گزارشی از وضعیت فیلترینگ در ایران نوشته است.

احتمال فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام در ایران بازتاب خاصی در رسانه‌های جهان داشته است. در همین زمینه رسانه بریتانیایی تلگراف در گزارشی به تشریح فضای کلی در این روند پرداخت که در ادامه می‌خوانید؛

«حسن روحانی»، رییس جمهور ایران حضور پررنگی در اینستاگرام دارد، این مساله مربوط به دیگر مسئولان ایرانی هم می‌شود. او در حساب کاربری تایید شده‌ خودش برای یک مخاطب ۲میلیون نفری پست منتشر می‌کند.

اما حالا دیگر حساب کاربری روحانی اجازه فعالیت قانونی در کشور را ندارد، چراکه گروهی مقامات ایران برنامه‌های خود را برای فیلتر کردن این برنامه موبایل اعلام کرده‌اند. دلیل اینکار نگرانی‌های ایجاد شده در حوزه‌های داخلی است.

براساس گزارش‌های داخلی، بعد از فیلتر شدن برخی از دیگر برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی، شورای عالی فضای مجازی ایران تصویب کرده که چه قدم‌هایی برای فیلترینگ اینستاگرام در ایران برداشته شود.

توییتر، فیسبوک، یوتیوب و تلگرام هم اکنون در ایران فیلتر هستند و به ارائه‌دهندگان اینترنت هم دستور داده شده تا جلوی دسترسی به این برنامه‌های را بگیرند.

گفته می‌شود از این برنامه‌ها در برخی مواقع برای انتشار پیام‌های خاصی استفاده میشده که البته با وجود تمام این اتفاقات بخش زیادی از شهروندان با وصل شدن به اینترنت موجود در دیگر کشورها به نوعی این مموعیت استفاده از برنامه‌های مختلف فضای مجازی را دور می‌زنند.

استفاده از توییتر هم در این کشور از سال ۲۰۰۹ میلادی ممنوع شده اما تعداد زیادی از مسئولان حساب کاربری رسمی توییتر خود را دارند که در آن هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی توییت می‌کنتد. یکی از این مسئولان محمود احمدی‌نژاد ریس جمهور سابق ایران است که دنبال‌کنندکان زیادی هم در توییتر دارد.

اما اینستاگرام، آخرین فضای مجازی‌ای است که به طور رسمی در ایران باقی‌مانده و حساب رسمی مسئولان در آن بیش‌ از هزار بار عکس‌های مختلفی منتشر کرده و به زبان فارسی پیام‌های خود را نوشته.

هنوز مشخص نیست که این تصمصیم جدید از چه زمانی اجرایی شود، حدود یک سال پیش هم این کشور به طور موقتی دسترسی به برخی از خدمات اینترنتی را محدود کرد. دونالد ترامپ در آن زمان از این اقدام انتقاد کرد.

این اتفاق‌ها همگی در حالی رخ داده که در ماه اوت امسال، فیسبوک، صاحب اینستاگرام، صدها اکانت که آن‌ها را مرتبط به رسانه ملی ایران می‌دانست را از شبکه خود حذف کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آقای کارشناس! فیلتر کن، دیگر چرا توهین می‌کنی؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
آقای کارشناس! فیلتر کن، دیگر چرا توهین می‌کنی؟
مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: روح الله مومن نسب که گفته می‌‍شود کارشناس فضای مجازی است در یک برنامه تلویزیونی ماجرای اینترنت رایگانی را تعریف کرد که منجر به آشنا شدن یک دختر نوجوان با پسری و باردار شدن او می شود.

مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: روح الله مومن نسب که گفته می‌‍شود کارشناس فضای مجازی است در یک برنامه تلویزیونی ماجرای اینترنت رایگانی را تعریف کرد که منجر به آشنا شدن یک دختر نوجوان با پسری و باردار شدن او می‌شود.

گویا پدر این دختر که یک کارگر هم بوده برای دختر مدرسه‌ایش یک گوشی موبایل می‌خرد اما به او می‌گوید که حق ندارد از اینترنت استفاده کند. دختر هم به واسطه ۲ گیگ اینترنت رایگانی که دریافت کرده با پسری دوست شده و بعد.

این آقای کارشناس به واسطه این خاطره، نتیجه گرفته است که اینترنت، تلگرام، اینستاگرام و …. بد است. آدم وقتی پای تلویزیون می‌نشیند گاهی احساس می‌کند مورد توهین قرار گرفته است.

واقعا اگر می‌خواهید فیلتر کنید، فیلتر کنید دیگر چرا توهین می‌کنید؟ اگر فکر می‌کنید اینترنت بد است، درش را تخته کنید دیگر چرا شعور ما را زیر سوال می‌برید؟

کدام پدیده در جهان وجود دارد که تماما حسن باشد و هیچ عیبی نداشته باشد؟ انسان که خالقش خداوند است دارای نفس اماره است.

خنده دار نیست بعد از این همه سال همچنان به مسائلی این چنین می‌پردازید که دوباره ما مجبور شویم بگوییم از چاقو هم برای پوست کندن میوه استفاده می‌‍شود هم برای ذبح گوسفند و هم برای قتل انسان. دوباره ما مجبور می‌شویم بگوییم که گرفتن و بستن جواب نمی‌دهد درست مانند ویدیو و ماهواره.

روح‌الله مومن نسب و امثال او گویا فراموش کرده‌اند در زمانی زندگی می‌کنند که دنیا به وسعت یک گوشی موبایل است. دیگر نمی‌شود با این حرف‌ها، نسلی را که با اینترنت بزرگ شده است را از شبکه‌های اجتماعی ترساند.

بسیاری از مردم حرف‌های این آقای کارشناس را نه در تلویزیون بلکه در فضای مجازی دیدند و برای هم فرستادند و به آن واکنش نشان دادند.

بهتر نیست به جای اینکه فکر کنیم چگونه اینستاگرام، تلگرام و شکبه‌های اجتماعی مانند این دو را تخریب کنیم آنهم با استدلال‌های عجیب و غریب، به فکر ارائه تفکر خود در همین شبکه‌های اجتماعی باشیم.

به راحتی می‌شود از طریق رسانه‌های اجتماعی فرهنگ سازی کرد. گستردگی این پیام رسان‌ها امروز از کوچک‌ترین روستاها تا بزرگ‌ترین شهرهاست. پس چرا باید خود را از این نعمت بزرگ محروم کرد واجازه نداد با رفتارهای درست زمینه فرهنگ سازی در جامعه را فراهم کرد.

ماجرای زلزله را به یاد بیاورید. بسیاری از مردم از طریق کانال‌های تلگرامی متوجه زلزله و راه‌های ایمن بودن در برابر آن شدند. یا گم شدن چند بچه در سال گذشته. عکس این بچه‌ها دست به دست شد تا شاید کمکی باشد برای پیدا شدن این کودکان معصوم.

اینترنت کمک بسیار زیادی به اشتغال جامعه کرده است. این روزها مردم به راحتی با زدن یک کانال کالای خود را به مردم ارائه می‌دهند و هزینه تبلیغات در فضای مجازی به ویژه کانال‌های تلگرامی نیز نسبت به تبلیغات در فضای رئال، به مراتب کمتر است.

آنقدر جاده و اتوبان ایجاد شده است که دیگر نمی‌شود مردم را مجبور کرد برای رفتن به سفر تنها و تنها از یک جاده استفاده کنند، آنهم جاده‌ای که ما می‌گوییم.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که کسی با مدیریت فضای مجازی مخالف نیست. همانطور که در تمام جهان روش‌هایی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی وجود دارد اما فیلتر …

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش آزاده نامداری به فیلتر اینستاگرام

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
واکنش آزاده نامداری به فیلتر اینستاگرام
آزاده نامداری در واکنش به فیلتر اینستاگرام پستی در پیج شخصی خود به اشتراک گذاشت.

او نوشت: ممنوعیت ماهواره منجر به هفتاد و یک درصد ضریب نفوذ شد.

فیلتر تلگرام باعث حضور ۴۵میلیون کاربر شد وحالا فیلتر اینستاگرام

آیا اول فکر می‌کنیم بعد تصمیم می‌گیریم، یا تصمیم می‌گیریم بعد …

پ ن: واقعا نتیجه‌ای جز ایجاد نارضایتی جوانان و شکستن قبح قانون‌شکنی با نصب فیلتر شکن‌ها به دست آمد؟

واکنش آزاده نامداری به فیلتر اینستاگرام - 5

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر ارتباطات: من متولی فیلترینگ اینستاگرام نیستم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وزیر ارتباطات: من متولی فیلترینگ اینستاگرام نیستم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که آیا اینستاگرام فیلتر می‌شود، تصریح کرد: چیزی که من متولی آن نیستم، چگونه جواب دهم که می‌شود یا نه؟

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین‎المللی مشهد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تجربه نشان داده که مباحث مربوط به حوزه سالم‌سازی شبکه‌های اجتماعی با فیلترینگ حل نمی‌شود. اینکه ما بیان می‌کنیم با بحث فیلتر مخالف هستیم، مفهومش این نیست اتفاقاتی که رخ می‌دهد را نادیده می‌گیریم، اتفاقاتی رخ می‌دهد، اشکالاتی هست و مخاطراتی جدی وجود دارد که می‌تواند بستری باشد برای اینکه جوانان جهت توسعه کسب و کار خود از آن استفاده کنند. از بعد مسائل امنیتی ممکن است بحث کلان داده‌ها مهم باشد اما واقعیت این است که تجربه نشان داده فیلتر جواب نمی‌دهد و باید به عنوان یک مساله جدی و در همه ابعاد از جمله فرهنگ‌سازی به آن نگاه کرد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، آذری جهرمی با بیان اینکه این یک کار کوتاه‌مدت و زود بازده نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا جواب دهد، عنوان کرد: به این راحتی محقق نخواهد شد، بلکه مجاهدت و تلاش نیاز دارد. وزارت ارتباطات نمی‌تواند داخل گود برود و عده‌ای در مسائل فرهنگی و حوزه‌های دیگر بودجه‌هایی بگیرند که وظیفه آن‌ها کار فرهنگی است و اینکه آن را انجام می‌دهند یا نه موضوع دیگری است و بعد نیز مطالبه کنند که وزارت ارتباطات چه کاری انجام می‌دهد؟ در آخر نتیجه مطالبه این است که باید ببندید. این راهکار و صورت مساله جواب نمی‌دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر ما واقعا بخواهیم فضای مجازی را در خدمت رشد و توسعه کشور استفاده کنیم، به سمت استقلال در این فضا پیش برویم و سهم خود را در فضای جهانی داشته باشیم، با حرکت همسو و هم جهت همه مسئولین و توجیه و همراه‌سازی مردم پاسخ می‌دهد.

وی بیان کرد: دو راه حل برای این موضوع قرار داده شده که راه حل اول بحث کارگروه تعیین مصادیق در قانون است که متشکل از ۶ نماینده از دولت، دو نماینده از مجلس و چهار نماینده از نهادهای عمومی شامل صداوسیما، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و دادستان است که از دولت نیستند. به این دلیل که دولت با این رویکرد موافق نیست، در کارگروه طرح و جلسه‌ای تشکیل نشده است. دولت نظر مساعدی در خصوص این مساله ندارد.

آذری جهرمی اضافه کرد: یک راهکار نیز این است که قوه قضاییه حکم صادر کند. این ساختاری است که قانون قرار داده و ممکن است حکم صادر شود که در فیلتر تلگرام نیز همین اتفاق افتاد، تاکنون حکمی صادر نشده است. مسئولین قضایی صحبت‌هایی می‌کنند، فصل‌الخطاب موضوعات قانون است و برخی به لحاظ حقوقی اعتقاد دارند اینکه یک قاضی برای کشور در خارج از حیطه صلاحیت خود حکم کند، قانونی نیست اما در حال حاضر اجماعی در رابطه با این مساله وجود ندارد.

وی در خصوص افتتاح اولین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال، گفت: در این پارک شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر می‌شوند. پارکی است که شرکت‌ها و کسب‌وکارها را برای رشد خودشان توانمند می‌کند. شرکت‌هایی با ۵۰۰ میلیون درآمد سالانه وارد این حوزه می‌شوند و با توانمندسازی‌ها و تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد به شرکت‌هایی با حدود ۵ میلیارد تومان درآمد سالانه می‌رسند و بعد از پارک بیرون می‌روند. این یک فضای حمایتی برای رشد شرکت‌ها در مرحله خاصی بوده که طراحی شده و اولین مورد آن نیز در دهه فجر در مشهد راه‌اندازی خواهد شد.

آذری جهرمی در خصوص توسعه ارتباطات در روستاها، عنوان کرد: طبق برنامه ششم توسعه ما موظف هستیم که برای۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار خدمات ارتباطی فراهم کنیم که در حال پیگیری است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امشب در مراسم رونمایی از پروژه‌های هوشمندسازی شهرداری مشهد در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد، اظهار کرد: صفت هوشمندی در شهر هوشمند تنها به شهر برنمی‌گردد، بلکه به مدیریت شهری بر می‌گردد، در شهر هوشمند شهروندی داریم که با المان‌ها، ابزارها و پل‌های توسعه‌دهنده فناوری آشنایی داشته و آن‌ها را در اختیار دارد و افرادی که باید از آن استفاده کنند. مردم باید ملموس احساس کنند که در شهر هوشمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، چه پیشرفت‌هایی وجود دارد و ما قرار است تا سال آینده به کجا برسیم؟

آذری جهرمی با بیان اینکه شهر هوشمند از دو جهت حایز اهمیت است، عنوان کرد: یک مورد اینکه شهر مشهد ویترین جمهوری اسلامی است، بخش زیادی از توریست‌ها ابتدا وارد مشهد می‌شوند و اولین مواجهه آن‌ها با ایران و اولین محل اقامتشان، مشهد است، آن تصویری که از مشهد در ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد می‌تواند معادل تصویر ایران باشد. دوم اینکه هوشمند کردن مدیریت شهری به معنای ایجاد بازار کار برای جمع فناور است که خلاقیت‌های خود را بروز دهد. هوشمندسازی مدیریت شهری می‌تواند به عنوان یکی از پروژه‌های حوزه اشتغال باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: مشهد ظرفیت‌های خوبی در نیروی انسانی و جوان دارد. استارت‌آپ‌هایی از شهر مشهد به موفقیت رسیدند. در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر، اولین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال کشور به عنوان اولین نهاد توسعه اقتصاد دیجیتال را در شهر مشهد افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه مشهد هم ظرفیت اقتصادی برای توسعه هوشمند و هم نیروی انسانی داشته و هم دولت به این شهر توجه دارد، تصریح کرد: ما در عرصه مدیریت شهری و پروژه هوشمندسازی آن باید اهداف خود را به صورت شاخص مشخص کنیم. شورای شهر باید به عنوان اکوسیستم مدیریت هوشمند شهری تصمیمات ویژه‌ای بگیرد، اگر ساختمانی باید مطابق با استانداردهای هوشمندسازی باشد، باید تخفیف‌های ویژه داد، این تخفیف‌ها اقتصاد را بزرگ‌تر می‌کند. تخفیف‌ها، درآمد حوزه خدمات شهری را کاهش نمی‌دهد. یک سال ممکن است اینگونه باشد اما بعد وضعیت بهبود می‌یابد و جنس آن سرمایه‌گذاری است.

آذری جهرمی ادامه داد: باید تکالیف شهردار مشخص شود که باید در حوزه هوشمندسازی به دنبال چه چیزی برود؟ بخشی از ماموریت‌های هوشمندسازی دستاورد استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه مدیریت است. شفافیت اتفاق خوبی بوده که در مشهد رخ داده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هوشمندسازی مدیریت شهری با تصدی‌گری مجموعه اجرایی مدیریت شهری به جایی نمی‌رسید. انحصار و رانت در اجرای پروژه‌های شهری مخالف اهداف هوشمندسازی است. باید مجموعه مدیریت شهری در هوشمندسازی، رقابتی در اختیار جوانان قرار دهد تا خلاقیت خود را بروز دهند. باید این شرایط فراهم شود. باید در شورا مقرراتی ایجاد شود، شهرداری تسهیلات دهد و آن‌ها این فرایند را انجام دهند. لازمه فعالیت این جوانان داده‌های شهری است.

وی اضافه کرد: اقدام بزرگ شهرداری مشهد رکورد ۱۱ میلیارد است که در قالب داده‌های باز در اختیار قرار می‌دهد. اطلاعات متعلق به شهرداری‌ها نیست، بلکه سرمایه‌های کشور است و باید عادلانه و شفاف در اختیار همه قرار گیرد. این اقدام یکی از اقدامات تسهیلگر و توانمندساز این شهر در رقم زدن مدیریت شهری هوشمند بوده و این دستاوردها دستاوردهای کشور است، نه تنها مشهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نگرانی صاحبان کسب‌وکارهای مجازی از فیلترینگ اینستاگرام

ایرناخبرگزاری ایرنا
نگرانی صاحبان کسب‌وکارهای مجازی از فیلترینگ اینستاگرام
تهران- ایرناپلاس- یوتیوب، فیس‌بوک، توئیتر، پین‌ترست، تلگرام و حالا زمزمه‌ پیوستن اینستاگرام به غیرمجازهای فضای مجازی شنیده می‌شود؛ شبکه‌ اجتماعی که علاوه بر سرگرمی و لایک کردن گاه و بی‌گاه روزمرگی‌های دوستان وآشنایان، به فضایی برای خرید و تبلیغات انواع کالا و خدمات تبدیل شده است.

تهران- ایرناپلاس- یوتیوب، فیس‌بوک، توئیتر، پین‌ترست، تلگرام و حالا زمزمه‌هایی از پیوستن اینستاگرام به غیرمجازهای فضای مجازی شنیده می‌شود؛ شبکه‌ اجتماعی که علاوه بر سرگرمی و لایک کردن گاه و بی‌گاه روزمرگی‌های دوستان و آشنایان، به فضایی برای خرید و تبلیغات انواع کالا و خدمات تبدیل شده است.

سرنخ شایعات مربوط به فیلترینگ اینستاگرام را شاید بتوان در شبکه مسدود شده دیگر یعنی توئیتر، پیدا کرد. جایی که مسئولان و مقامات، آخرین اظهار نظرهای خود را درباره موضوعات روز کشور را به اشتراک می‌گذارند.

ابلاغیه شورای عالی فضای مجازی، شایعات مربوط به مسدود شدن دوباره اینستاگرام را سر زبان‌ها انداخت. ابلاغیه‌ای که در آن ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی، به قید فوریت، ملزم به ارائه بسته‌ها و طر‌ح‌های اینترنتی شده‌اند که دسترسی به اینستاگرام در آن‌ها محدود شده باشد.

*توئیت‌هایی درباره اینستاگرام

این ابلاغیه «رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات» و «وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات» را به به واکنش واداشت. هادیان در توئیتر خود نوشت این ابلاغیه ارتباطی با فیلترینگ ندارد و گزینه‌ای در کنار سایر گزینه‌ها برای خانواده‌هاست. آذری جهرمی نیز گفته این ابلاغیه باعث استفاده بیشتر از فیلترشکن می‌شود.

به هر حال، از این اظهار نظرها مشخص نمی‌شود این ابلاغیه خیلی محرمانه و فوری که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، راه‌حلی برای جلوگیری از فیلترینگ سراسری اینستاگرام پیشنهاد داده یا به فیلترینگ دامن زده است. اما چرا برخی به دنبال فیلترشدن اینستاگرام هستند؟

*ترافیک بالا و مجوز دولت

جواد جاوید‌نیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در گفت‌وگوی اخیر خود توضیح داده که طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی، ترافیک اینستاگرام نباید از یک سطح، بالاتر می‌رفت که متأسفانه رفت و از طرفی، بر اساس مصوبات این شورا، باید دولت برای فعالیت این شبکه در کشور مجوز صادر می‌کرد، که این کار هم انجام نشده است. جاویدنیا صدور حکم قضایی برای فیلتر تلگرام را هم تأیید کرده است.

به غیر از مواردی مثل عدم صدور مجوز توسط دولت، که به نظر می‌رسد از نظر قانونی می‌تواند اینستاگرام را از فیلتر شدن نجات دهد، جاویدنیا دلایل دیگری را نیز در گفت‌وگوی خود مطرح کرده است: نگرانی علما، اساتید و دانشجویان نسبت به بستر جرم‌خیر اینستاگرام.

*در بستر جرم‌خیز اینستاگرام چه می‌گذرد؟

اینستاگرام از حدود هشت سال پیش به عنوان شبکه‌ اشتراک‌گذاری عکس و تصویر، آغاز به فعالیت کرد و به‌تدریج طرفداران زیادی جذب کرد به‌طوری که بر اساس آخرین آمارها تا اوایل تابستان سال جاری بیش از یک میلیارد در سراسر جهان کاربر داشته است.

استقبال کاربران و نیازهای آن‌ها سرویس جدیدی را در این شبکه اجتماعی متولد کرد. خرداد ۱۳۹۵ بود که اینستاگرام تصمیم گرفت به فعالیت‌های اقتصادی که در این بستر انجام می‌شوند پر و بال بیشتری دهد: پروفایل‌های تجاری.

پروفایل‌های تجاری، امکانات ویژه‌ای به صاحبان کسب‌وکار و فعالان اقتصادی برای تبلیغات و فروش محصولات و خدمات می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند با شناخت ویژ‌گی‌های فالوورها و بازدیدکنندهای خود، فعالیت پررونق‌تری داشته باشند.

آمارهای رسمی اینستاگرام هم نشان‌دهنده استقبال کاربران از پروفایل‌های تجاری هستند. ۸۰ درصد افراد حداقل یک صفحه تجاری را دنبال می‌کنند و بیش از ۲۵ میلیون صفحه تجاری در این شبکه اجتماعی، فعالیت می‌کنند. ۶۰ درصد کاربران نیز در اینستاگرام به دنبال محصولات جدید هستند. به رغم وجود چنین فضایی، کسب‌وکارهای ایرانی، یک بار در زمستان سال گذشته با فیلترینگ همزمان اینستاگرام و تلگرام به خود لرزیدند. فعالان کسب‌وکارهای مجازی بعد از همیشگی شدن فیلترینگ تلگرام، بخشی از مشتریان خود را از دست دادند و این‌ بار نیز همان نگرانی‌ها را درباره اینستاگرام دارند.

*تکرار تجربه تلگرام؟

ادمین یکی از کانال‌های پرمخاطب آموزشی، که ویدیو‌ی نرم‌افزارهای تخصصی دانشگاهی را تهیه کرده و در اختیار دانشجویان قرار می‌داد، از تأثیر منفی فیلترینگ تلگرام بر فعالیت خود می‌گوید. او که دانشجوی دکترای یکی از دانشگاه‌های دولتی است، هدف اولیه راه‌اندازی این کانال را استفاده بهینه از مدت محدود کلاس‌های دانشگاهی عنوان کرد و گفت: فیلم‌ها را روی کانال قرار می‌دادم و از دانشجویانم می‌خواستم قبل از حضور در کلاس، یک بار مراحل را انجام دهند.

این روش، به یادگیری دانشجو و استفاده بهتر از زمان کلاس کمک می‌کرد. اما بعدها این ویدیوها به صورت گسترده‌ای بین دانشجویان سایر دانشگاه‌ها منتشر شد و برخی درخواست برگزاری کارگا‌ه‌های آموزشی را داشتند که پاسخ به همه آن‌ها عملا امکان‌پذیر نبود. از طرفی هم برخی افراد سودجو، این ویدیوها را به نام خود و با مبالغ بالا به فروش می‌رساندند. بعد از مدتی تصمیم گرفتم، فایل‌ها را به صورت رمزدار و با مبلغی که از عهده دانشجویان برمی‌آید به فروش برسانم.

او که فعالیت خود را از اسفند ۱۳۹۵ آغاز کرده، درباره درآمد این کانال می‌گوید: در ماه‌های اولیه با توجه به استقبال دانشجوها از این روش جدید، درآمد کانال ماهانه حدود ۴ میلیون تومان بود که بعدها و با فروکش کردن عطش دانشجویان، میانگین ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را تا پیش از فیلترینگ داشتیم. ولی بعد از آن، تعداد مراجعات به‌شدت پایین آمد چون عملا امکان دانلود فایل‌ها را نداشتند و فروش کانال به حدود ۴۰۰ هزار تومان رسید.

*اینستاگرام تنها امید من است

این در حالی است که برخی کسب‌وکارها از ابتدای شروع فعالیتشان، فعالیت در اینستاگرام و تلگرام را با هم پیش می‌بردند؛ به‌طوری که اینستاگرام، ویترین محصولاتشان بود و تلگرام محلی برای ارتباط بیشتر با مشتریان. این‌ را دختر جوانی می‌گوید که زیورآلات دست‌ساز خود را در فضای مجازی به فروش می‌رساند. او درباره استفاده همزمان از این دو ابزار می‌گوید: من نمونه کارها را روی اینستاگرام می‌گذاشتم و مشتری را برای مشاهده نمونه‌های بیشتر به کانال تلگرام ارجاع می‌دادم. فضای کاربری تلگرام برای ارتباط با مشتری آسان‌تر بود و کسب‌وکار من هم رونق خودش را داشت.

وی در همین رابطه به خبرنگار ایرناپلاس گفت: بعد از فیلترینگ تلگرام، تعداد اعضای جدید کانال کم شد و فروش کانال نیز به همان نسبت کم‌تر شد. من برای حفظ کسب‌وکاری که بیشتر از دو سال برای آن وقت صرف کردم، بعد از فیلترینگ تلگرام، پیام‌رسان‌های داخلی را نیز امتحان کردم، اما نه رابط کاربری مناسبی داشتند و نه تعداد کاربران به اندازه تلگرام قابل توجه بود. اکنون اینستاگرام تنها امید من است و نمونه کارهای جدید را فقط در صفحه اینستاگرام منتشر می‌کنم، اما هنوز کاهش فروشی که بعد از فیلترینگ تلگرام اتفاق افتاد جبران نشده و حدود ۴۰ درصد درآمد قبل از فیلترینگ تلگرام را از دست دادم.

*نان اینستاگرامی‌شان آجر نشود

شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها فضایی به وجود آورده‌اند که افراد، علایق و دغدغه‌های خود را در آن‌ها دنبال کنند. این بار پای صحبت خانم جوانی نشستیم که کارشناسی ارشد ریاضیاتش را در یکی از دانشگاه‌های مطرح تهران به اتمام رسانده و دغدغه محیط‌ زیست را در قالب یک کسب‌وکار خانگی دنبال می‌کند. او که تولیدات پارچه‌ای خود را در اینستاگرام به فروش می‌رساند، می‌گوید: این موضوع برایم مطرح بود که چطور می‌توان استفاده از پلاستیک را کم‌تر کرد؟

وی می‌گوید که یک راه آن، کیف‌ها، ساک‌ها و سبدهای پارچه‌ای است. من خلاقیت‌های خودم را در تولید این محصولات پارچه‌ای به کار بردم و آن‌ها را در صفحه اینستاگرام خود به فروش می‌رسانم و بعد از شروع فعالتیم، تقریبا از دوستان و آشنایانم کم‌‌تر کسی از پلاستیک استفاده می‌کند. اگر هزینه‌هایم را نیز کم کنم ماهانه سود قابل قبولی برایم می‌ماند که برای ادامه فعالیت مناسب است. اگر می‌خواستم فضای کوچکی را اجاره کنم هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شدم.

او می‌گوید کانال تلگرامی ندارد اما شایعات فیلترینگ اینتساگرام را شنیده و در اطراف خود کسانی را می‌شناسد که تنها منبع درآمدشان از فروش‌های اینستاگرامی است و امیدوار است کسب‌وکارشان به خطر نیافتد.

*نوبتی هم که باشد‌...

سال گذشته بود که رئیس انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی بعد از مسدود شدن تلگرام و اینستاگرام گفت: حدود نیم میلیون فرصت شغلی پس از فیلترینگ معلق شده‌اند. اخیرا نیز وزیر ارتباطات در واکنش به شایعات فیلتر شدن تلگرام گفت: برای مردم بگویند از فردای فیلترینگ اینستاگرام در کشور در زندگی مردم، حاکمیت و کاهش جرایم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

رسانه‌های خارجی هم بیکار نمانده‌اند و از فیلتر شدن اینستاگرام در ایران به دلیل حفظ امینت ملی تیتر زده‌اند.

سؤال اینجاست که بعد از اینستاگرام نوبت به کدام یک از وب‌سایت‌ها، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌رسد؟ آیا راه‌حل‌های پر هزینه‌ای مانند اعمال محدودیت بر فضای مجازی توانسته‌ اهداف کاهش جرم و آسیب را محقق کنند؟ چه زمانی نوبت فیلترینگ رفتارهای مجرمانه، با آموزش و فرهنگ‌سازی و آگاه‌ کردن جامعه خواد رسید؟

*اداره کل اخبار چندرسانه ای*ایرناپلاس*

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
فیش یک نقاش ساختمان و پدر ۶ فرزند علاوه بر قتل و اذیت و آزار کودکان، آدمخوار نیز بود. آلبرت فیش در واشینگتن به دنیا آمد و پدرش، یک ناخدا در زمان تولد وی ۷۵ سال سن داشت. پدر فیش هنگامی که وی ۵ ساله بود درگذشت و وی را به یتیم خانه فرستادند و وی بار‌ها از یتیم خانه گریخت. فیش در سال ۱۹۲۸ علاقه‌اش به خوردن گوشت انسان را نمایان کرد و در آن سال دختری ۱۲ ساله به نام گریس باد را قربانی این عادت عجیبش کرد. آخرین جمله که او به زبان راند این بود: من سال‌ها پیش در خشکسالی که در چین روی داد، به خوردن گوشت انسان علاقه‌مند شدم.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/قزوین کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان قزوین با اعلام اینکه تا اوایل هفته آینده پدیده غالب وزش بادهای نسبتا شدید شمالی خواهد بود، گفت: عصر امروز از ناپایداری هوا کاسته می‌شود ولی از پنج‌شنبه تا شنبه همچنان شاهد استقرار توده هوای سرد در منطقه خواهیم بود. مریم بهروزی کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: برای امروز به‌تناوب در پاره‌ای از مناطق بارش برف و باران و گاهی همراه با وزش باد نسبتا شدید و در ارتفاعات نیز پدیده مه پیش‌بینی می‌شود. وی ادامه داد: عصر امروز از ناپایداری هوا کاسته می‌شود ولی از پنج‌شنبه تا شنبه همچنان شاهد استقرار توده هوای سرد در منطقه خواهیم بود؛ طی این مدت پدیده غالب وزش بادهای نسبتا شدید شمالی و در ارتفاعات شمالی پدیده مه و احتمال بارش پراکنده برف خواهد بود ولی در سایر مناطق استان تا شنبه بارش پیش‌بینی نمی‌شود. کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان قزوین خاطرنشان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته آوج با سه درجه سلسیوس زیر صفر سردترین شهر و قزوین نیز با شش درجه سلسیوس بالای صفر گرم‌ترین شهرهای استان بودند؛ دمای شهر قزوین نیز بین صفر و شش درجه سلسیوس در نوسان بوده است. انتهای پیام

فیلم | اغتشاشگران ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت زدند

همشهریهمشهری1 روز قبل
آشوبگران با حمله به اماکن عمومی و دولتی از جمله کتابخانه‌ها، ادارات خدماتی، پمپ‌بنزین‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خسارت زیادی را به بخش‌های دولتی و خصوصی وارد کردند. در این میان خسارات پنهان آشوبگری همچنان ادامه دارد. دریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۴۴۸۰
مازن آنلاینمازن آنلاین7 ساعت قبل
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران: پیام مازند - ایسنا/مازندران مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران گفت: حدود ۸۰ هزار خانوار مازندرانی تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این آمار ۶۷ هزار خانوار مستمری بگیر و حدود ۱۳ هزار خانوار غیر مستمری بگیر از طرف کمیته امداد حمایت می‌شوند. رضا نوروزی جعفری در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات ساری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه نقش اصلی کمیته امداد در فضای اقتصادی فقرا است، اظهار کرد: اگر فقر اقتصادی در زندگی کسی باشد کمیته امداد موظف است آن را حمایت کند بنابراین فقر اقتصادی آسیب‌های اجتماعی را در بر دارد که سازمان بهزیستی باید آن را بر عهده گیرد. وی با اشاره به اینکه خدمات کمیته امداد در فضاهای مختلفی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: تحت پوشش قرار دادن زنان مطلقه، بی‌سرپرست و سالمندان مستمند فاقد هرگونه بیمه تامین اجتماعی در دوره جوانی از خدمات مهم کمیته امداد است. مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران با تاکید بر اینکه توانمندی‌های کمیته امداد در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، گفت: بخشی از کمک هزینه شهریه هزار دانشجو و خدمات حمایتی تحصیلی ۹ هزار دانش‌آموز تحت پوشش در مازندران از اقدامات مهمی است که در زمینه فرهنگی به آن اشاره شده تا دانش‌آموزان و دانشجویان تحت پوشش به ادامه تحصیل خود بپردازند. وی خاطر نشان کرد: در پایان امسال تمام واحدهای مسکونی نیمه تمام به سیل زدگان مازندران تحویل داده می‌شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

ابتدا اینترنت کدام مشترکین فعال می‌شود؟

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

خوش‌بینی، قیمت طلا را کاهش داد

ساعت ۲۴5 دقیقه قبل

آیت‌الله خاتمی: نظر کمیسیون سیاسی درباره شبکه‌های مجازی توصیه‌ای بوده / مجلس خبرگان قانون‌گذاری نمی‌کند

فارس5 دقیقه قبل

استیلی: از عملکرد بازیکنان رضایت دارم

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل