1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

واکنش‌ها به فیلترینگ

جلسات کمیته فیلترینگ آنلاین برگزار می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
جلسات کمیته فیلترینگ آنلاین برگزار می‌شود

جواد جاویدنیا در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره دلیل تعویق برگزاری جلسات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: جلسات کارگروه درحال تشکیل است و ما جلسات این کارگروه را طبق مصوبه داخلی کارگروه که کاملا جنبه قانونی دارد، به صورت آنلاین برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه روزانه تعداد زیادی سایت اینترنتی برای بررسی محتوای مجرمانه به ما اعلام و گزارش می‌شود ادامه داد: پس از بررسی این سایتها مطابق با شکایت صورت گرفته و رسیدگی به آن، چنانچه محتوای مجرمانه آن احراز شود، حکم فیلترینگ در جلسه آنلاین و غیرحضوری صادر می‌شود.

معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور تاکید کرد: تعداد درخواستها برای بررسی محتوای مجرمانه سایت‌های اینترنتی زیاد بوده و عملا میسر نیست که بخواهیم برای همه این درخواستها، جلسات حضوری تشکیل دهیم، به همین دلیل این تصمیم اتخاذ شد که جلسات به صورت آنلاین برگزار شود.

جاویدنیا افزود: اما برای یک سری موارد خاص نیز که نیاز است تمامی اعضا حضور داشته باشند، حتما جلسات به صورت حضوری تشکیل خواهد شد.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ سایتهای اینترنتی گفت: در مقطعی که البته هنوز اینجانب به عنوان دبیرکارگروه حکمی نداشته و حضور نداشتم، مواردی گزارش شده که برخی اعضا به جلسات کارگروه دعوت می‌شدند اما حضور پیدا نمی‌کردند. هم اکنون درحال تدبیری هستیم که این موارد رخ ندهد و اختلاف نظر باعث نشود که عدم حضور اعضا به جلسات همچنان ادامه پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نتایج یک پایان‌نامه دانشجویی/دسترسی دانش‌آموزان به فیلترشکن و سایت‌های پورن پس از فیلترینگ تلگرام

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
نتایج یک پایان‌نامه دانشجویی/دسترسی دانش‌آموزان به فیلترشکن و سایت‌های پورن پس از فیلترینگ تلگرام

به گزراش خبرآنلاین، فردین علیخواه، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در کانال تلگرامی‌اش درباره نتایج پایان‌نامه یکی از دانشجویانش مبنی بر دسترسی دانش‌آموزان به فیلترشکن و سایت‌های پورن پس از فیلترینگ تلگرام نوشته است. او نوشته است: «مدتی قبل یکی از دانشجویانم در مقطع کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد. موضوع پژوهش ایشان نقش رسانه‌های جدید در اجتماعی شدن جنسی دانش آموزان بود. او برای شناخت نقش این رسانه‌ها، مصاحبه‌های گسترده‌ای با دانش آموزان دبیرستانی انجام داده بود.

یافته‌های جالب او در خصوص موضوع پژوهش در مقاله‌ای مستقل ارائه خواهد شد ولی یکی از یافته‌های او برای من بسیار قابل‌تأمل بود:

برخی از دانش آموزان در مصاحبه‌ها گفته‌اند: از زمانی که تلگرام فیلتر شد آنها برای دسترسی به تلگرام به‌ناچار فیلترشکن‌های متعددی را در تلفن همراه خود نصب کرده‌اند. با نصب این فیلترشکن‌ها به‌تدریج در گروه دوستانشان این خبر می‌پیچد که به‌راحتی می‌توانند به سایت‌های پخش فیلم‌های پورنو گرافی دسترسی داشته باشند.

برخی از این دانش آموزان در پاسخ به سؤالی دیگر، حداقل ۵ ستاره فیلم‌های پورنو گرافی را نام برده بودند.»

خواندن خبر در سایت منبع

بازتاب جهانی احتمال فیلترینگ اینستاگرام

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بازتاب جهانی احتمال فیلترینگ اینستاگرام

احتمال فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام در ایران بازتاب خاصی در رسانه‌های جهان داشته است. در همین زمینه رسانه بریتانیایی تلگراف در گزارشی به تشریح فضای کلی در این روند پرداخت که در ادامه می‌خوانید؛

«حسن روحانی»، رییس جمهور ایران حضور پررنگی در اینستاگرام دارد، این مساله مربوط به دیگر مسئولان ایرانی هم می‌شود. او در حساب کاربری تایید شده‌ خودش برای یک مخاطب ۲میلیون نفری پست منتشر می‌کند.

اما حالا دیگر حساب کاربری روحانی اجازه فعالیت قانونی در کشور را ندارد، چراکه گروهی مقامات ایران برنامه‌های خود را برای فیلتر کردن این برنامه موبایل اعلام کرده‌اند. دلیل اینکار نگرانی‌های ایجاد شده در حوزه‌های داخلی است.

براساس گزارش‌های داخلی، بعد از فیلتر شدن برخی از دیگر برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی، شورای عالی فضای مجازی ایران تصویب کرده که چه قدم‌هایی برای فیلترینگ اینستاگرام در ایران برداشته شود.

توییتر، فیسبوک، یوتیوب و تلگرام هم اکنون در ایران فیلتر هستند و به ارائه‌دهندگان اینترنت هم دستور داده شده تا جلوی دسترسی به این برنامه‌های را بگیرند.

گفته می‌شود از این برنامه‌ها در برخی مواقع برای انتشار پیام‌های خاصی استفاده میشده که البته با وجود تمام این اتفاقات بخش زیادی از شهروندان با وصل شدن به اینترنت موجود در دیگر کشورها به نوعی این مموعیت استفاده از برنامه‌های مختلف فضای مجازی را دور می‌زنند.

استفاده از توییتر هم در این کشور از سال ۲۰۰۹ میلادی ممنوع شده اما تعداد زیادی از مسئولان حساب کاربری رسمی توییتر خود را دارند که در آن هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی توییت می‌کنتد. یکی از این مسئولان محمود احمدی‌نژاد ریس جمهور سابق ایران است که دنبال‌کنندکان زیادی هم در توییتر دارد.

اما اینستاگرام، آخرین فضای مجازی‌ای است که به طور رسمی در ایران باقی‌مانده و حساب رسمی مسئولان در آن بیش‌ از هزار بار عکس‌های مختلفی منتشر کرده و به زبان فارسی پیام‌های خود را نوشته.

هنوز مشخص نیست که این تصمصیم جدید از چه زمانی اجرایی شود، حدود یک سال پیش هم این کشور به طور موقتی دسترسی به برخی از خدمات اینترنتی را محدود کرد. دونالد ترامپ در آن زمان از این اقدام انتقاد کرد.

این اتفاق‌ها همگی در حالی رخ داده که در ماه اوت امسال، فیسبوک، صاحب اینستاگرام، صدها اکانت که آن‌ها را مرتبط به رسانه ملی ایران می‌دانست را از شبکه خود حذف کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آقای کارشناس! فیلتر کن، دیگر چرا توهین می‌کنی؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
آقای کارشناس! فیلتر کن، دیگر چرا توهین می‌کنی؟

مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: روح الله مومن نسب که گفته می‌‍شود کارشناس فضای مجازی است در یک برنامه تلویزیونی ماجرای اینترنت رایگانی را تعریف کرد که منجر به آشنا شدن یک دختر نوجوان با پسری و باردار شدن او می‌شود.

گویا پدر این دختر که یک کارگر هم بوده برای دختر مدرسه‌ایش یک گوشی موبایل می‌خرد اما به او می‌گوید که حق ندارد از اینترنت استفاده کند. دختر هم به واسطه ۲ گیگ اینترنت رایگانی که دریافت کرده با پسری دوست شده و بعد.

این آقای کارشناس به واسطه این خاطره، نتیجه گرفته است که اینترنت، تلگرام، اینستاگرام و …. بد است. آدم وقتی پای تلویزیون می‌نشیند گاهی احساس می‌کند مورد توهین قرار گرفته است.

واقعا اگر می‌خواهید فیلتر کنید، فیلتر کنید دیگر چرا توهین می‌کنید؟ اگر فکر می‌کنید اینترنت بد است، درش را تخته کنید دیگر چرا شعور ما را زیر سوال می‌برید؟

کدام پدیده در جهان وجود دارد که تماما حسن باشد و هیچ عیبی نداشته باشد؟ انسان که خالقش خداوند است دارای نفس اماره است.

خنده دار نیست بعد از این همه سال همچنان به مسائلی این چنین می‌پردازید که دوباره ما مجبور شویم بگوییم از چاقو هم برای پوست کندن میوه استفاده می‌‍شود هم برای ذبح گوسفند و هم برای قتل انسان. دوباره ما مجبور می‌شویم بگوییم که گرفتن و بستن جواب نمی‌دهد درست مانند ویدیو و ماهواره.

روح‌الله مومن نسب و امثال او گویا فراموش کرده‌اند در زمانی زندگی می‌کنند که دنیا به وسعت یک گوشی موبایل است. دیگر نمی‌شود با این حرف‌ها، نسلی را که با اینترنت بزرگ شده است را از شبکه‌های اجتماعی ترساند.

بسیاری از مردم حرف‌های این آقای کارشناس را نه در تلویزیون بلکه در فضای مجازی دیدند و برای هم فرستادند و به آن واکنش نشان دادند.

بهتر نیست به جای اینکه فکر کنیم چگونه اینستاگرام، تلگرام و شکبه‌های اجتماعی مانند این دو را تخریب کنیم آنهم با استدلال‌های عجیب و غریب، به فکر ارائه تفکر خود در همین شبکه‌های اجتماعی باشیم.

به راحتی می‌شود از طریق رسانه‌های اجتماعی فرهنگ سازی کرد. گستردگی این پیام رسان‌ها امروز از کوچک‌ترین روستاها تا بزرگ‌ترین شهرهاست. پس چرا باید خود را از این نعمت بزرگ محروم کرد واجازه نداد با رفتارهای درست زمینه فرهنگ سازی در جامعه را فراهم کرد.

ماجرای زلزله را به یاد بیاورید. بسیاری از مردم از طریق کانال‌های تلگرامی متوجه زلزله و راه‌های ایمن بودن در برابر آن شدند. یا گم شدن چند بچه در سال گذشته. عکس این بچه‌ها دست به دست شد تا شاید کمکی باشد برای پیدا شدن این کودکان معصوم.

اینترنت کمک بسیار زیادی به اشتغال جامعه کرده است. این روزها مردم به راحتی با زدن یک کانال کالای خود را به مردم ارائه می‌دهند و هزینه تبلیغات در فضای مجازی به ویژه کانال‌های تلگرامی نیز نسبت به تبلیغات در فضای رئال، به مراتب کمتر است.

آنقدر جاده و اتوبان ایجاد شده است که دیگر نمی‌شود مردم را مجبور کرد برای رفتن به سفر تنها و تنها از یک جاده استفاده کنند، آنهم جاده‌ای که ما می‌گوییم.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که کسی با مدیریت فضای مجازی مخالف نیست. همانطور که در تمام جهان روش‌هایی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی وجود دارد اما فیلتر …

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش آزاده نامداری به فیلتر اینستاگرام

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
واکنش آزاده نامداری به فیلتر اینستاگرام

او نوشت: ممنوعیت ماهواره منجر به هفتاد و یک درصد ضریب نفوذ شد.

فیلتر تلگرام باعث حضور ۴۵میلیون کاربر شد وحالا فیلتر اینستاگرام

آیا اول فکر می‌کنیم بعد تصمیم می‌گیریم، یا تصمیم می‌گیریم بعد …

پ ن: واقعا نتیجه‌ای جز ایجاد نارضایتی جوانان و شکستن قبح قانون‌شکنی با نصب فیلتر شکن‌ها به دست آمد؟

واکنش آزاده نامداری به فیلتر اینستاگرام - 5

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر ارتباطات: من متولی فیلترینگ اینستاگرام نیستم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وزیر ارتباطات: من متولی فیلترینگ اینستاگرام نیستم

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین‎المللی مشهد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تجربه نشان داده که مباحث مربوط به حوزه سالم‌سازی شبکه‌های اجتماعی با فیلترینگ حل نمی‌شود. اینکه ما بیان می‌کنیم با بحث فیلتر مخالف هستیم، مفهومش این نیست اتفاقاتی که رخ می‌دهد را نادیده می‌گیریم، اتفاقاتی رخ می‌دهد، اشکالاتی هست و مخاطراتی جدی وجود دارد که می‌تواند بستری باشد برای اینکه جوانان جهت توسعه کسب و کار خود از آن استفاده کنند. از بعد مسائل امنیتی ممکن است بحث کلان داده‌ها مهم باشد اما واقعیت این است که تجربه نشان داده فیلتر جواب نمی‌دهد و باید به عنوان یک مساله جدی و در همه ابعاد از جمله فرهنگ‌سازی به آن نگاه کرد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، آذری جهرمی با بیان اینکه این یک کار کوتاه‌مدت و زود بازده نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا جواب دهد، عنوان کرد: به این راحتی محقق نخواهد شد، بلکه مجاهدت و تلاش نیاز دارد. وزارت ارتباطات نمی‌تواند داخل گود برود و عده‌ای در مسائل فرهنگی و حوزه‌های دیگر بودجه‌هایی بگیرند که وظیفه آن‌ها کار فرهنگی است و اینکه آن را انجام می‌دهند یا نه موضوع دیگری است و بعد نیز مطالبه کنند که وزارت ارتباطات چه کاری انجام می‌دهد؟ در آخر نتیجه مطالبه این است که باید ببندید. این راهکار و صورت مساله جواب نمی‌دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر ما واقعا بخواهیم فضای مجازی را در خدمت رشد و توسعه کشور استفاده کنیم، به سمت استقلال در این فضا پیش برویم و سهم خود را در فضای جهانی داشته باشیم، با حرکت همسو و هم جهت همه مسئولین و توجیه و همراه‌سازی مردم پاسخ می‌دهد.

وی بیان کرد: دو راه حل برای این موضوع قرار داده شده که راه حل اول بحث کارگروه تعیین مصادیق در قانون است که متشکل از ۶ نماینده از دولت، دو نماینده از مجلس و چهار نماینده از نهادهای عمومی شامل صداوسیما، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و دادستان است که از دولت نیستند. به این دلیل که دولت با این رویکرد موافق نیست، در کارگروه طرح و جلسه‌ای تشکیل نشده است. دولت نظر مساعدی در خصوص این مساله ندارد.

آذری جهرمی اضافه کرد: یک راهکار نیز این است که قوه قضاییه حکم صادر کند. این ساختاری است که قانون قرار داده و ممکن است حکم صادر شود که در فیلتر تلگرام نیز همین اتفاق افتاد، تاکنون حکمی صادر نشده است. مسئولین قضایی صحبت‌هایی می‌کنند، فصل‌الخطاب موضوعات قانون است و برخی به لحاظ حقوقی اعتقاد دارند اینکه یک قاضی برای کشور در خارج از حیطه صلاحیت خود حکم کند، قانونی نیست اما در حال حاضر اجماعی در رابطه با این مساله وجود ندارد.

وی در خصوص افتتاح اولین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال، گفت: در این پارک شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر می‌شوند. پارکی است که شرکت‌ها و کسب‌وکارها را برای رشد خودشان توانمند می‌کند. شرکت‌هایی با ۵۰۰ میلیون درآمد سالانه وارد این حوزه می‌شوند و با توانمندسازی‌ها و تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد به شرکت‌هایی با حدود ۵ میلیارد تومان درآمد سالانه می‌رسند و بعد از پارک بیرون می‌روند. این یک فضای حمایتی برای رشد شرکت‌ها در مرحله خاصی بوده که طراحی شده و اولین مورد آن نیز در دهه فجر در مشهد راه‌اندازی خواهد شد.

آذری جهرمی در خصوص توسعه ارتباطات در روستاها، عنوان کرد: طبق برنامه ششم توسعه ما موظف هستیم که برای۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار خدمات ارتباطی فراهم کنیم که در حال پیگیری است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امشب در مراسم رونمایی از پروژه‌های هوشمندسازی شهرداری مشهد در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد، اظهار کرد: صفت هوشمندی در شهر هوشمند تنها به شهر برنمی‌گردد، بلکه به مدیریت شهری بر می‌گردد، در شهر هوشمند شهروندی داریم که با المان‌ها، ابزارها و پل‌های توسعه‌دهنده فناوری آشنایی داشته و آن‌ها را در اختیار دارد و افرادی که باید از آن استفاده کنند. مردم باید ملموس احساس کنند که در شهر هوشمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، چه پیشرفت‌هایی وجود دارد و ما قرار است تا سال آینده به کجا برسیم؟

آذری جهرمی با بیان اینکه شهر هوشمند از دو جهت حایز اهمیت است، عنوان کرد: یک مورد اینکه شهر مشهد ویترین جمهوری اسلامی است، بخش زیادی از توریست‌ها ابتدا وارد مشهد می‌شوند و اولین مواجهه آن‌ها با ایران و اولین محل اقامتشان، مشهد است، آن تصویری که از مشهد در ذهن آن‌ها شکل می‌گیرد می‌تواند معادل تصویر ایران باشد. دوم اینکه هوشمند کردن مدیریت شهری به معنای ایجاد بازار کار برای جمع فناور است که خلاقیت‌های خود را بروز دهد. هوشمندسازی مدیریت شهری می‌تواند به عنوان یکی از پروژه‌های حوزه اشتغال باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: مشهد ظرفیت‌های خوبی در نیروی انسانی و جوان دارد. استارت‌آپ‌هایی از شهر مشهد به موفقیت رسیدند. در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر، اولین پارک توسعه اقتصاد دیجیتال کشور به عنوان اولین نهاد توسعه اقتصاد دیجیتال را در شهر مشهد افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه مشهد هم ظرفیت اقتصادی برای توسعه هوشمند و هم نیروی انسانی داشته و هم دولت به این شهر توجه دارد، تصریح کرد: ما در عرصه مدیریت شهری و پروژه هوشمندسازی آن باید اهداف خود را به صورت شاخص مشخص کنیم. شورای شهر باید به عنوان اکوسیستم مدیریت هوشمند شهری تصمیمات ویژه‌ای بگیرد، اگر ساختمانی باید مطابق با استانداردهای هوشمندسازی باشد، باید تخفیف‌های ویژه داد، این تخفیف‌ها اقتصاد را بزرگ‌تر می‌کند. تخفیف‌ها، درآمد حوزه خدمات شهری را کاهش نمی‌دهد. یک سال ممکن است اینگونه باشد اما بعد وضعیت بهبود می‌یابد و جنس آن سرمایه‌گذاری است.

آذری جهرمی ادامه داد: باید تکالیف شهردار مشخص شود که باید در حوزه هوشمندسازی به دنبال چه چیزی برود؟ بخشی از ماموریت‌های هوشمندسازی دستاورد استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه مدیریت است. شفافیت اتفاق خوبی بوده که در مشهد رخ داده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هوشمندسازی مدیریت شهری با تصدی‌گری مجموعه اجرایی مدیریت شهری به جایی نمی‌رسید. انحصار و رانت در اجرای پروژه‌های شهری مخالف اهداف هوشمندسازی است. باید مجموعه مدیریت شهری در هوشمندسازی، رقابتی در اختیار جوانان قرار دهد تا خلاقیت خود را بروز دهند. باید این شرایط فراهم شود. باید در شورا مقرراتی ایجاد شود، شهرداری تسهیلات دهد و آن‌ها این فرایند را انجام دهند. لازمه فعالیت این جوانان داده‌های شهری است.

وی اضافه کرد: اقدام بزرگ شهرداری مشهد رکورد ۱۱ میلیارد است که در قالب داده‌های باز در اختیار قرار می‌دهد. اطلاعات متعلق به شهرداری‌ها نیست، بلکه سرمایه‌های کشور است و باید عادلانه و شفاف در اختیار همه قرار گیرد. این اقدام یکی از اقدامات تسهیلگر و توانمندساز این شهر در رقم زدن مدیریت شهری هوشمند بوده و این دستاوردها دستاوردهای کشور است، نه تنها مشهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نگرانی صاحبان کسب‌وکارهای مجازی از فیلترینگ اینستاگرام

ایرناخبرگزاری ایرنا
نگرانی صاحبان کسب‌وکارهای مجازی از فیلترینگ اینستاگرام

تهران- ایرناپلاس- یوتیوب، فیس‌بوک، توئیتر، پین‌ترست، تلگرام و حالا زمزمه‌هایی از پیوستن اینستاگرام به غیرمجازهای فضای مجازی شنیده می‌شود؛ شبکه‌ اجتماعی که علاوه بر سرگرمی و لایک کردن گاه و بی‌گاه روزمرگی‌های دوستان و آشنایان، به فضایی برای خرید و تبلیغات انواع کالا و خدمات تبدیل شده است.

سرنخ شایعات مربوط به فیلترینگ اینستاگرام را شاید بتوان در شبکه مسدود شده دیگر یعنی توئیتر، پیدا کرد. جایی که مسئولان و مقامات، آخرین اظهار نظرهای خود را درباره موضوعات روز کشور را به اشتراک می‌گذارند.

ابلاغیه شورای عالی فضای مجازی، شایعات مربوط به مسدود شدن دوباره اینستاگرام را سر زبان‌ها انداخت. ابلاغیه‌ای که در آن ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی، به قید فوریت، ملزم به ارائه بسته‌ها و طر‌ح‌های اینترنتی شده‌اند که دسترسی به اینستاگرام در آن‌ها محدود شده باشد.

*توئیت‌هایی درباره اینستاگرام

این ابلاغیه «رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات» و «وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات» را به به واکنش واداشت. هادیان در توئیتر خود نوشت این ابلاغیه ارتباطی با فیلترینگ ندارد و گزینه‌ای در کنار سایر گزینه‌ها برای خانواده‌هاست. آذری جهرمی نیز گفته این ابلاغیه باعث استفاده بیشتر از فیلترشکن می‌شود.

به هر حال، از این اظهار نظرها مشخص نمی‌شود این ابلاغیه خیلی محرمانه و فوری که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، راه‌حلی برای جلوگیری از فیلترینگ سراسری اینستاگرام پیشنهاد داده یا به فیلترینگ دامن زده است. اما چرا برخی به دنبال فیلترشدن اینستاگرام هستند؟

*ترافیک بالا و مجوز دولت

جواد جاوید‌نیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در گفت‌وگوی اخیر خود توضیح داده که طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی، ترافیک اینستاگرام نباید از یک سطح، بالاتر می‌رفت که متأسفانه رفت و از طرفی، بر اساس مصوبات این شورا، باید دولت برای فعالیت این شبکه در کشور مجوز صادر می‌کرد، که این کار هم انجام نشده است. جاویدنیا صدور حکم قضایی برای فیلتر تلگرام را هم تأیید کرده است.

به غیر از مواردی مثل عدم صدور مجوز توسط دولت، که به نظر می‌رسد از نظر قانونی می‌تواند اینستاگرام را از فیلتر شدن نجات دهد، جاویدنیا دلایل دیگری را نیز در گفت‌وگوی خود مطرح کرده است: نگرانی علما، اساتید و دانشجویان نسبت به بستر جرم‌خیر اینستاگرام.

*در بستر جرم‌خیز اینستاگرام چه می‌گذرد؟

اینستاگرام از حدود هشت سال پیش به عنوان شبکه‌ اشتراک‌گذاری عکس و تصویر، آغاز به فعالیت کرد و به‌تدریج طرفداران زیادی جذب کرد به‌طوری که بر اساس آخرین آمارها تا اوایل تابستان سال جاری بیش از یک میلیارد در سراسر جهان کاربر داشته است.

استقبال کاربران و نیازهای آن‌ها سرویس جدیدی را در این شبکه اجتماعی متولد کرد. خرداد ۱۳۹۵ بود که اینستاگرام تصمیم گرفت به فعالیت‌های اقتصادی که در این بستر انجام می‌شوند پر و بال بیشتری دهد: پروفایل‌های تجاری.

پروفایل‌های تجاری، امکانات ویژه‌ای به صاحبان کسب‌وکار و فعالان اقتصادی برای تبلیغات و فروش محصولات و خدمات می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند با شناخت ویژ‌گی‌های فالوورها و بازدیدکنندهای خود، فعالیت پررونق‌تری داشته باشند.

آمارهای رسمی اینستاگرام هم نشان‌دهنده استقبال کاربران از پروفایل‌های تجاری هستند. ۸۰ درصد افراد حداقل یک صفحه تجاری را دنبال می‌کنند و بیش از ۲۵ میلیون صفحه تجاری در این شبکه اجتماعی، فعالیت می‌کنند. ۶۰ درصد کاربران نیز در اینستاگرام به دنبال محصولات جدید هستند. به رغم وجود چنین فضایی، کسب‌وکارهای ایرانی، یک بار در زمستان سال گذشته با فیلترینگ همزمان اینستاگرام و تلگرام به خود لرزیدند. فعالان کسب‌وکارهای مجازی بعد از همیشگی شدن فیلترینگ تلگرام، بخشی از مشتریان خود را از دست دادند و این‌ بار نیز همان نگرانی‌ها را درباره اینستاگرام دارند.

*تکرار تجربه تلگرام؟

ادمین یکی از کانال‌های پرمخاطب آموزشی، که ویدیو‌ی نرم‌افزارهای تخصصی دانشگاهی را تهیه کرده و در اختیار دانشجویان قرار می‌داد، از تأثیر منفی فیلترینگ تلگرام بر فعالیت خود می‌گوید. او که دانشجوی دکترای یکی از دانشگاه‌های دولتی است، هدف اولیه راه‌اندازی این کانال را استفاده بهینه از مدت محدود کلاس‌های دانشگاهی عنوان کرد و گفت: فیلم‌ها را روی کانال قرار می‌دادم و از دانشجویانم می‌خواستم قبل از حضور در کلاس، یک بار مراحل را انجام دهند.

این روش، به یادگیری دانشجو و استفاده بهتر از زمان کلاس کمک می‌کرد. اما بعدها این ویدیوها به صورت گسترده‌ای بین دانشجویان سایر دانشگاه‌ها منتشر شد و برخی درخواست برگزاری کارگا‌ه‌های آموزشی را داشتند که پاسخ به همه آن‌ها عملا امکان‌پذیر نبود. از طرفی هم برخی افراد سودجو، این ویدیوها را به نام خود و با مبالغ بالا به فروش می‌رساندند. بعد از مدتی تصمیم گرفتم، فایل‌ها را به صورت رمزدار و با مبلغی که از عهده دانشجویان برمی‌آید به فروش برسانم.

او که فعالیت خود را از اسفند ۱۳۹۵ آغاز کرده، درباره درآمد این کانال می‌گوید: در ماه‌های اولیه با توجه به استقبال دانشجوها از این روش جدید، درآمد کانال ماهانه حدود ۴ میلیون تومان بود که بعدها و با فروکش کردن عطش دانشجویان، میانگین ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را تا پیش از فیلترینگ داشتیم. ولی بعد از آن، تعداد مراجعات به‌شدت پایین آمد چون عملا امکان دانلود فایل‌ها را نداشتند و فروش کانال به حدود ۴۰۰ هزار تومان رسید.

*اینستاگرام تنها امید من است

این در حالی است که برخی کسب‌وکارها از ابتدای شروع فعالیتشان، فعالیت در اینستاگرام و تلگرام را با هم پیش می‌بردند؛ به‌طوری که اینستاگرام، ویترین محصولاتشان بود و تلگرام محلی برای ارتباط بیشتر با مشتریان. این‌ را دختر جوانی می‌گوید که زیورآلات دست‌ساز خود را در فضای مجازی به فروش می‌رساند. او درباره استفاده همزمان از این دو ابزار می‌گوید: من نمونه کارها را روی اینستاگرام می‌گذاشتم و مشتری را برای مشاهده نمونه‌های بیشتر به کانال تلگرام ارجاع می‌دادم. فضای کاربری تلگرام برای ارتباط با مشتری آسان‌تر بود و کسب‌وکار من هم رونق خودش را داشت.

وی در همین رابطه به خبرنگار ایرناپلاس گفت: بعد از فیلترینگ تلگرام، تعداد اعضای جدید کانال کم شد و فروش کانال نیز به همان نسبت کم‌تر شد. من برای حفظ کسب‌وکاری که بیشتر از دو سال برای آن وقت صرف کردم، بعد از فیلترینگ تلگرام، پیام‌رسان‌های داخلی را نیز امتحان کردم، اما نه رابط کاربری مناسبی داشتند و نه تعداد کاربران به اندازه تلگرام قابل توجه بود. اکنون اینستاگرام تنها امید من است و نمونه کارهای جدید را فقط در صفحه اینستاگرام منتشر می‌کنم، اما هنوز کاهش فروشی که بعد از فیلترینگ تلگرام اتفاق افتاد جبران نشده و حدود ۴۰ درصد درآمد قبل از فیلترینگ تلگرام را از دست دادم.

*نان اینستاگرامی‌شان آجر نشود

شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها فضایی به وجود آورده‌اند که افراد، علایق و دغدغه‌های خود را در آن‌ها دنبال کنند. این بار پای صحبت خانم جوانی نشستیم که کارشناسی ارشد ریاضیاتش را در یکی از دانشگاه‌های مطرح تهران به اتمام رسانده و دغدغه محیط‌ زیست را در قالب یک کسب‌وکار خانگی دنبال می‌کند. او که تولیدات پارچه‌ای خود را در اینستاگرام به فروش می‌رساند، می‌گوید: این موضوع برایم مطرح بود که چطور می‌توان استفاده از پلاستیک را کم‌تر کرد؟

وی می‌گوید که یک راه آن، کیف‌ها، ساک‌ها و سبدهای پارچه‌ای است. من خلاقیت‌های خودم را در تولید این محصولات پارچه‌ای به کار بردم و آن‌ها را در صفحه اینستاگرام خود به فروش می‌رسانم و بعد از شروع فعالتیم، تقریبا از دوستان و آشنایانم کم‌‌تر کسی از پلاستیک استفاده می‌کند. اگر هزینه‌هایم را نیز کم کنم ماهانه سود قابل قبولی برایم می‌ماند که برای ادامه فعالیت مناسب است. اگر می‌خواستم فضای کوچکی را اجاره کنم هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شدم.

او می‌گوید کانال تلگرامی ندارد اما شایعات فیلترینگ اینتساگرام را شنیده و در اطراف خود کسانی را می‌شناسد که تنها منبع درآمدشان از فروش‌های اینستاگرامی است و امیدوار است کسب‌وکارشان به خطر نیافتد.

*نوبتی هم که باشد‌...

سال گذشته بود که رئیس انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی بعد از مسدود شدن تلگرام و اینستاگرام گفت: حدود نیم میلیون فرصت شغلی پس از فیلترینگ معلق شده‌اند. اخیرا نیز وزیر ارتباطات در واکنش به شایعات فیلتر شدن تلگرام گفت: برای مردم بگویند از فردای فیلترینگ اینستاگرام در کشور در زندگی مردم، حاکمیت و کاهش جرایم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

رسانه‌های خارجی هم بیکار نمانده‌اند و از فیلتر شدن اینستاگرام در ایران به دلیل حفظ امینت ملی تیتر زده‌اند.

سؤال اینجاست که بعد از اینستاگرام نوبت به کدام یک از وب‌سایت‌ها، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌رسد؟ آیا راه‌حل‌های پر هزینه‌ای مانند اعمال محدودیت بر فضای مجازی توانسته‌ اهداف کاهش جرم و آسیب را محقق کنند؟ چه زمانی نوبت فیلترینگ رفتارهای مجرمانه، با آموزش و فرهنگ‌سازی و آگاه‌ کردن جامعه خواد رسید؟

*اداره کل اخبار چندرسانه ای*ایرناپلاس*

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
ماجرای حذف طلگرام طلایی چیست؟ حذف هاتگرام و تلگرام طلایی از گوشیکاربران تلگرام طلایی و هاتگرام از صبح امروز در شبکه‌های اجتماعی از هشدار گوگل برای حذف این پیام رسان‌ها از روی گوشی خود خبر دادند؛ حال به نظر می‌رسد گوگل وارد عمل شده و این دو اپلیکیشن را به صورت خودکار از روی گوشی کاربران حذف کرده است. چندی پیش تلگرام بر استفاده کردن از این نسخه‌ها و عدم ایمن بودن آن‌ها هشدار داده بود و حال به‌نظر می‌رسد نوبت به خود گوگل و سیستم عامل اندروید رسیده است تا به کاربران در این ارتباط یک هشدار بسیار جدی بدهد. اخیرا آنتی‌ویروس Play Protect تلگرام طلایی و هاتگرام را به علت آنچه که تلاش برای به سرقت بردن اطلاعات حساس عنوان کرده، مسدود و از روی گوشی افراد پاک کرده است و تلاش کاربران برای نصب مجدد این اپلیکیشن‌ها بی فایده بوده و اجازه نصب را به کاربر نمی‌دهد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم معنوی که از ساعت ۱۵ امروز آغاز شده و تا ساعت ۲۲ امشب ادامه دارد پیکر پاک و مطهر بسیجی شهید مجید قربانخانی در میان حزن و اندوه صد‌ها نفر از مردم قدرشناس میهن اسلامی مورد استقبال قرار گرفت. در این مراسم با شکوه که با حضور خانواده معظم شهید برگزار شد صد‌ها نفر از مردم بیاد حر مدافعان حرم نوای یا حسین سر دادند. شهید مجید قربانخانی متولد مرداد ماه ۱۳۶۹ در محله یافت آباد تهران بود، او در ۲۱ دی ماه سال ۹۴ به همراه همرزمانش همچون شهید مصطفی چگینی، شهید مرتضی کریمی و شهید محمد آژند در خان طومان سوریه به شهادت رسید و مفقودالاثر شد. پیکر­پاک این بسیجی چند روز پیش با تلاش گروه‌های تفحص به میهن بازگشت.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از اجرای طرح حیات مدنی شهرتهران در شب‌های ماه مبارک رمضان خبردادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی امور شورای شهرداری تهران؛ نشست «حیات مدنی در شب‌های رمضان» با حضور سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری، شاپور رستمی معاون امور مناطق، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و سیدمحمد بهشتی و برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان در شهرداری تهران برگزار شد. نژادبهرام: ارتقای امنیت شبانه در تهران ضروری استعضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و از طراحان مصوبه احیای زیست شبانه در خصوص انگیزه‌های این مصوبه اظهار کرد: هدفگذاری اصلی شورای شهر از مصوبه احیای زیست شبانه موضوع امنیت در شهر بود. رستمی: اجرای طرح حیات مدنی شهر در ۵ نقطه تهرانمعاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران در جمع‌بندی این جلسه گفت: ۱۵ نقطه مناسب برای اجرای طرح ویژه شب‌های ماه مبارک رمضان شناسایی شده است، که بر اساس صلاحدید معاون محترم اجتماعی و فرهنگی در ۵ نقطه شاخص از این نقاط، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه ویژه برنامه‌های ماه رمضان آغاز می‌شود. شاپور رستمی، افزود: معاونت خدمات شهری و معاونت اجتماعی و فرهنگی عهده‌دار اجرای طرح شب‌های ماه رمضان هستند و سایر معاونت‌ها و بخش‌های شهرداری نیز برای اجرای این طرح کمک می‌کنند. رستمی افزود: ­طرح زندگی در شب پس از ایام ماه مبارک رمضان هم می‌تواند­ادامه پیدا کند.

سریال ایران‌مال: آنچه تا اینجا گذشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: مبارزه جدی با ناسلامتی­ و فساد در برون و درون قوه قضائیه مورد تاکید ما­ست و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای دادگستری و دادستان‌های مراکز استان افزود: موضوع مبارزه با فساد تاکید همیشگی ما بوده و مسئله سلامت در دستگاه قضایی بسیار مهم است. وی تاکید کرد: بنابراین هیچگونه ناسلامتی و فساد پذیرفته نیست و مبارزه جدی با آن در درون قوه قضائیه و بیرون قوه قضائیه مورد تاکید ماست. رئیس قوه قضائیه در ادامه بحث به اعتماد سازی عمومی اشاره کرد و گفت: این موضوع باید صورت گیرد و سرمایه‌های اجتماعی موفق شود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: برخی از کار‌های ما هزینه‌های اجتماعی را درست می‌کند که نباید این گونه باشد و سرمایه اجتماعی برای دستگاه قضائی بسیار مهم است. رئیس قوه قضائیه افزود: کاهش­ سرمایه اجتماعی و ضرورت رضایت مندی عمومی نسبت به قوه قضائیه نکته بسیار مهمی است که این نیز با نامتناسب بودن برخی از برخورد‌ها در سطوح مختلف بعضا موجب گله مندی می‌شود.
الفالف22 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۳۷ ۳۹۸۰۲۰۴۲۰۳به گزارش مهر، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه به منظور دیدار با مراجع عظام تقلید به قم سفر کرد و در جریان این سفر، پس از زیارت حرم حضرت معصومه (س) به بیت چند تن از مراجع عظام تقلید رفت و با آنان دیدار و گفتگو کرد. رئیس قوه قضائیه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: انتظار مردم عزیز در این دوران بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب، انتظار فوق العاده‌ای است و انتظار دارند که دستگاه قضائی پیشانی عدالت و ملجا و پناهگاه باشد. وی با بیان اینکه شرایط موجود شرایط خاصی است، هم نگاه نخبگان به دستگاه قضائی نگاهی است که قابل توجه است و هم نگاه مردم و انتظاراتی که از این دستگاه دارند، قابل توجه می‌باشد، بیان داشت: به دلیل حضورم در دستگاه قضائی، تجربیاتی داشتم و در حال حاضر در آستانه گام دوم انقلاب انتظار از دستگاه قضائی، انتظار بالایی است. تلاش می‌کنیم مسئله مهریه را کاملا حل نمائیمآیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه ضمن بهره مندی دستگاه قضائی از راهنمایی‌های حضرتعالی، امیدواریم همواره از رهنمودهایتان بتوانیم استفاده کنیم، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم به خصوص در موضوع مهریه که چندبار مورد تاکید شما بوده است بتوانیم این مسئله را کاملا حل نمائیم که دغدغه خاطر حضرتعالی و برزرگانی که بر مبنای فقه و مبانی فقهی نظر دارند، رفع شود. وی با اشاره به این مطلب که رسیدگی سریع که دقت را هم از بین نبرد از نکات محوری برنامه این دوره ما است، ابراز امیدواری کرد که بتوانیم دقت و سرعت را کنار هم حفظ کنیم.

اخبار بیشتر