انتقال آب از دریا به داخل سرزمین بلامانع است!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

انتقال آب از دریا به داخل سرزمین بلامانع است!

رییس محیط‌ زیست: انتقال آب خزر به سمنان بلامانع است

انتخابخبرگزاری انتخاب
رییس محیط‌ زیست: انتقال آب خزر به سمنان بلامانع است
عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: معتقدم ما هم باید از آب سواحل استفاده کنیم، اما نه برای استفاده در بخش کشاورزی. انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف کردن نیاز آبی مصرف‌کنندگان صنعتی و آب شرب و بهداشت مردم در صورت نیاز و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی از نظر من بلامانع است. متاسفانه طرفداران محیط‌زیست و مخالفان انتقال آب بدون بررسی و بسیار راحت در فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی جوسازی می‌کنند.
رییس محیط‌ زیست: انتقال آب خزر به سمنان بلامانع است - 0

به گفته رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف کردن نیاز آبی مصرف‌کنندگان صنعتی و آب شرب و بهداشت مردم در صورت نیاز و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی بلامانع است.

معاون رییس‌جمهور این روزها در کانون انتقادات بسیاری از سوی فعالان محیط‌زیست درباره دو موضوع مهم زیست‌محیطی یعنی انتقال آب بین حوضه‌ای و انتقال آب از سواحل به داخل سرزمین به ویژه انتقال آب دریای خزر به سمنان و همچنین عدم اتمام پروژه احیای دریاچه ارومیه در موعد مقرر و اظهارات ضد و نقیضی در این خصوص قرار دارد.

وی در حالی‌که با انتقال آب از دریای خزر برای تامین مصرف شرب و صنعت مخالفتی ندارد، می‌گوید: دولت و حکومت موظفند نیاز آب شرب و صنعت را از هر طریق که امکان دارد برای مردم سرزمین تامین کنند، بنابراین انتقال آب از سواحل هم یکی از همین‌ راه‌های تامین آب است.

اهم اظهارات عیسی کلانتری؛ رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست:

حکومت جمهوری اسلامی و آقای رییس‌جمهور به عنوان متولی دولت موظف است، نیاز آب شرب و صنعت کشور را به هر وسیله ممکن تامین کنند، البته راه‌های دیگری هم وجود دارد، اما در صورتی که در منطقه آب داشته باشیم، اگر آبی وجود داشته باشد، اولویت با همان است، اما در حال حاضر آبی وجود ندارد برخی از استان‌‌ها مانند یزد و سمنان آبی ندارند، حتی برای کشاورزی و آب‌های کشاورزی‌شان هم خشک شده است. مخالفان انتقال آب می‌خواهند به ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت این مناطق آبی داده نشود و این جمعیت به تهران مهاجرت کنند.

در حال حاضر نیز طرح‌هایی برای انتقال بیش از ۲ هزار کیلومتر آب از دریای عمان به خراسان رضوی و مشهد در دست بررسی است. انتقال و شیرین کردن آب از این طریق مترمکعبی ۷۰ هزار تومان تمام می‌شود و هیچ‌کس هم مخالفتی با این موضوع ندارد.

پروژه انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان که آقای رییس‌جمهور در این باره صحبت کردند، پروژه‌ای است که از دولت‌‌های قبل مطرح شده است. همانطور که گفتم دولت موظف است آب شرب سالم را به مردم برساند و آب صنعت را نیز تامین کند. یک مترمکعب آب در کشاورزی متوسط ۵۰ سنت در سال تولیدات دارد، در حالی که یک مترمعکب آب در صنعت عقب‌مانده ما بیش از ۳۰ دلار تولیدات دارد.

در شرایطی که آبی برای صنعت وجود نداشته باشد به ازای یک مترمکعب نبود آب ما ۳۰ دلار ضرر می‌کنیم. معتقدم برای کشاورزی نباید آبی را منتقل کنیم، اگر به اصفهان، یزد، سمنان، کرمان و مشهد آب منتقل می‌کنیم باید برای مصرف شرب و صنعت باشد.

انتقال آب برعهده وزارت نیرو است و محیط‌زیست وظیفه دارد بر نحوه انتقال آب نظارت داشته باشد تا حداقل خسارت‌ به محیط‌زیست وارد شود. دریای مازندران ۸۰ هزار میلیارد مترمکعب آب دارد؛ آبی که برای انتقال در نظر گرفته شده است در حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب است یعنی یک هشتصد هزارم آب دریا. اینکه می‌گویند آب شور می‌شود، اشتباه است، چراکه مقدار شوری آن ۲ در ۱۰ هزار درصد است، یعنی در حدود صفر است، اما از این آب می‌توانیم آب شرب و صنعت را در استان سمنان تامین کنیم.

به افرادی که مدعی هستند که آب دریای مازندران به دلیل انتقال آب کم می‌شود، باید بگویم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب در مقابل ۸۰ هزار میلیارد مترمکعب در حد صفر است.

معتقدم ما هم باید از آب سواحل استفاده کنیم، اما نه برای استفاده در بخش کشاورزی. انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف کردن نیاز آبی مصرف‌کنندگان صنعتی و آب شرب و بهداشت مردم در صورت نیاز و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی از نظر من بلامانع است. متاسفانه طرفداران محیط‌زیست و مخالفان انتقال آب بدون بررسی و بسیار راحت در فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی جوسازی می‌کنند.منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

کمبود نه، هدر رفت آب داریم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کمبود نه، هدر رفت آب داریم
آمارها نشان می‌دهد ایران وارد دوره ترسالی شده اما با توجه به این که اقلیم ما همواره دوره‌های ترسالی و خشکسالی پیاپی را تجربه می‌کند باید با استفاده از این فرصت فکری جدی به حال هدررفت آب کرد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسینم، بارندگی‌های بهار و پاییز امسال آرام آرام این تصور که ایران در دوران درازمدت خشکسالی قرار دارد را زیر سؤال برد و برخی از مدیران خبر از ترسالی دادند. دولتمردان گفتند تا ۱۴۰۰ خشکسالی نخواهیم داشت و برخی دیگر حتی اعلام کردند وارد یک دوران بیست ساله ترسالی شده‌ایم. درصد رشد بارندگی در حوضه‌های مختلف نیز مؤید این موضوع است.

آن‌گونه که پژوهشکده اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشوراعلام کرده است میانگین بارش کشور از آغار سال زراعی‌ جاری تا دوم دی ماه ۱۳۹۷ به مقدار ۹۱٫۶ میلیمتر بوده است در حالی که میانگین دوره مشابه بلندمدت در همین بازه زمانی ۶۲م‌م و سال گذشته ۲۸٫۴م‌م بوده یعنی که بارندگی امسال تا کنون نسبت به دوره مشابه بلندمدت و سال گذشته، به ترتیب ۴۷٫۶ و ۲۲۲ درصد افزایش داشته است.

اما به راستی آیا ایران وارد ترسالی بیست ساله شده است؟ آیا به جای راه‌های صرفه‌جویی در آب شهری و به ویژه کشاورزی باید به دنبال توسعه و یافتن راهی برای مصرف آب باشیم؟

اسکناس‌هایمان را در شومینه نسوزانیم

رهبر معظم انقلاب: آب پشت سدها را ما اگر چنانچه جمع کنیم، [اما] شبکه‌سازی درست نکنیم - کمااینکه متأسفانه در موارد زیادی قضیه از این قرار است - خب این آب را درواقع هدر می‌دهیم

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در پاسخ به اینکه آیا بارندگی‌های اردیبهشت ماه و پاییز امسال به معنی ورود به ترسالی است می‌گوید: سال آبی از اول مهر شروع می‌شود و تا پایان شهریورماه سال آینده ادامه دارد. بنابراین بارندگی هایی که در شهریور داشتیم ربطی به سال آبی کنونی یعنی ۹۷-۹۸ ندارد اما واقعا رخدادهای بارندگی امسال آبی از اول مهرماه تا الان خیلی خوب بوده و در ۶ حوضه اصلی که در کشور داریم در هر ۶ حوضه میزان بارندگی در این سه چهار ماهی که از سال آبی گذشته نسبته به سال گذشته در همین مدت بهتر بوده است.

محمد درویش ادامه می‌دهد: نسبت به میانگین درازمدت پنجاه ساله هم به جز حوضه مرزی شرقی که هنوز نسبت به میانگین درازمدت ریزش آسمانی‌اش کمتر است در بقیه حوضه‌ها وضعیت بارندگی حتی از میانگین‌های دراز مدت هم بهتر بوده است. ما بهترین وضعیت را الان در حوضه خلیج فارس و دریای عمان داریم که ۱۹۷٫۵ میلیمتر بارندگی داشته است و این میزان از متوسط پنجاه ساله کشور ۶۳٫۶ درصد بیشتر است و از سال آبی گذشته هم ۳۵۵ درصد بیشتر است.

وی تصریح می‌کند: این‌ها نشان دهنده این است که در این سه چهار ماه اوضاع خوب بوده و شواهد نشان دهنده این است که واقعا وارد ترسالی شده‌ایم اما اینکه بخواهیم بر اساس این قضاوت کنیم که خشکسالی کشور دیگر کلا تمام شده است یا آن‌گونه که برخی مدیران و مسئولان می‌گویند که تا سال ۱۴۰۰ دیگر خشکسالی نخواهیم داشت یا حتی می‌گویند وارد دوره ۲۰ ساله ترسالی شده‌ایم این‌ها قضاوت‌های نادرست و غیرعلمی است و نشان دهنده این است که اقلیم این کشور را نمی‌شناسند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور توضیح می‌دهد: ما همیشه در این کشور دوره‌های خشکسالی و ترسالی داشته‌ایم و همیشه میانگین ریزش‌های آسمانی ما از نظر انحراف معیار خیلی فاصله دارد و میانگین بارندگی‌ها ممکن است گاهی ۷۰ تا ۸۰ درصد از یک سال به یک سال دیگر تغییر کند و این ویژگی مناطق خشک است. ویژگی مناطقی مثل ما که در کمربند خشک جهان قرار گرفته این است که قابل پیش‌بینی بر اساس مدل‌های مرسوم هواشناسی نیست و ما باید زندگی خودمان را به نحوی مدیریت کنیم که کمترین وابستگی را به منابع آب و خاک داشته باشیم تا از این تغییرات متأثر نشویم.

درویش ادامه می‌دهد: همین الان اگر بر اساس عدد و آمار نگاه کنیم امسال نسبت به سال پیش بالاترین میزان رشد بارندگی را در حوضه مرزی شرقی داشتیم یعنی ۷۶۹ درصد میزان بارندگی امسال بالاتر از پارسال بوده اما کلا بارندگی ما در این حوضه چقدر بوده است؟ ۱۱٫۳ میلیمتر! پارسال چقدر بوده؟ تقریبا صفر میلیمتر. بنابراین این اعداد و رشد بالا نباید ما را فریب بدهد. این‌ها واقعیت هایی است که باید به آن توجه کنیم.

وی با بیان اینکه به جای کم مصرف کردن باید به دنبال رفع هدررفت آب و مصرف بهینه باشیم می‌گوید: اصل نکته همین است و انتقاد ما به طرح‌های انتقال آب و سدسازی هم همین است که مگر ما همین میزان آبی که در اختیار داریم را درست مصرف می‌کنیم که شما می‌خواهید آب بیشتری تأمین کنید؟ مثل این است که فرزند لوس و ننرمان اسکناس‌های ده هزار تومانی را در شومینه بیاندازد تا خودش را گرم کند و سرمایه یک خانواده را به هدر بدهد و ما برای اینکه فرزندمان سردش نشود باز به او اسکناس‌های ده هزارتومانی بیشتر بدهیم.

شواهد نشان دهنده این است که واقعا وارد ترسالی شده‌ایم اما اینکه برخی مدیران و مسئولان می‌گویند تا سال ۱۴۰۰ دیگر خشکسالی نخواهیم داشت یا حتی می‌گویند وارد دوره ۲۰ ساله ترسالی شده‌ایم این‌ها قضاوت‌های نادرست و غیرعلمی است

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور تأکید می‌کند: الان از نظر هدررفت آب استان یزد از آخر چهارم است. استانی که زمانی برای ما از نظر قنوت و قنات و قناعت الگو بوده الان درواقع هدر رفت آبش زیاد شده است. چرا این اتفاق افتاده؟ چون این احساس غلط برایشان ایجاد شده که آب هست و اگر نبود هم از سرشاخه‌های کارون و زاینده رود ما برایتان آب می‌آوریم و مصرف کنید و نگران هم نباشید و کارخانه‌های آب‌بر هم برایتان تاسیس می‌کنیم. وضعیت اصفهان از یزد هم بدتر است.

درویش هشدار می‌دهد: این نشان دهنده این است که ما هیچ فعالیت فرهنگی برای اینکه دانش مردم و معرفت‌شان را بیشتر کنیم که قدر آب را بدانند نکرده‌ایم و افزون بر این نتوانسته‌ایم قوانینی وضع کنیم که به شهروندانی که مسئولیت پذیر هستند و قدر آب را بیشتر می‌دانند جایزه بدهیم و در عوض آن‌هایی که قدر آب را نمی‌دانند جریمه‌های سنگین بکنیم.

وی نمونه می‌آورد: حتی نظام صدور قبض ما هم اصولا هیچ ترفند بازدارنده‌ای ندارد. طرف برج می‌سازد و ۳۰ – ۴۰ واحد می‌فروشد و یک کنتور آب مشترک می‌گذارد و بر اساس تعداد نفر تقسیم می‌کند. این‌طور هر شهروندی می‌گوید من چه انگیزه‌ای دارم؟ اصلا اگر من استفاده نکنم واحد بغلی استفاده می‌کند و پولش را باید من بدهم در حالی که دولت می‌تواند برای صدور پروانه پایان کار شرط بگذارد همان‌طور که یک کنتور برق هر واحد دارد یک کنتور آب هم داشته باشد و به همین سادگی می‌توانیم ایجاد انگیزه کنیم.

درویش ادامه می‌دهد: در سمنان هم الان همین اتفاق می‌افتد. با ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه می‌خواهیم انتقال آب انجام بدهیم. در حالی که استاندار قبلی سمنان می‌گفت ما ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب را فقط در کشاورزی هدر می‌دهیم که اگر آن ۵۰۰ میلیون را زنده کنیم دیگر لازم نیست با انتقال آب به اکوسیستم شمال و خزر خسارت بزنیم. اگر همه راه‌ها را رفتیم و بازده آبیاری‌مان به حد معقولی رسید و باز کمبود آب داشتیم آن وقت هم می‌توانیم از دریای عمان آب را شیرین کنیم و استفاده کنیم. یعنی در آن حالت هم شیرین سازی بر انتقال آب اولویت دارد.

وی هشدار می‌دهد: انتقال آب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که به شدت به ضرر اکوسیستم است و عامل اختلافات است. در حالی که دریای عمان را داریم که به اقیانوس‌ها وصل است و به سادگی می‌توانیم با سیستم‌های خورشیدی آب را شیرین کنیم و هر جا که کمبود داشتیم استفاده کنیم.

همه‌ی مسئولان، دست‌اندرکار موضوع آب بشوند

اغلب وقتی صحبت از بهینه‌سازی مصرف آب می‌شود انگشت اتهام دولتمردان به سمت شهروندان و شیرهای آب خانگی اشاره می‌رود. این در حالی است که هدررفت آب در حوزه کشاورزی به حدی بوده که بارها مورد اشاره و اعتراض رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است.

استاندار قبلی سمنان می‌گفت ما ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب را فقط در کشاورزی هدر می‌دهیم که اگر آن ۵۰۰ میلیون را زنده کنیم دیگر لازم نیست با انتقال آب به اکوسیستم شمال و خزر خسارت بزنیم

ایشان طی بیاناتشان در حرم مطهر رضوی در آغاز سال ۱۳۹۰ فرموده‌اند: امروز نود درصد آبی که ما در کشور مصرف می‌کنیم، در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. اگر دولت به توفیق الهی بتواند شیوه‌های آبیاری کشاورزی را اصلاح کند، اگر از این نود درصد، ده درصد کم بشود، شما ببینید چه اتفاقی می‌افتد. غیر از بخش کشاورزی، در همه‌ی بخشهای دیگر - بخش خانگی، بخش صنعتی و بخشهائی که احتیاج به آب دارد - ما فقط از ده درصد آب کشور داریم استفاده می‌کنیم. اگر ما بتوانیم در بخش کشاورزی ده درصد صرفه‌جوئی کنیم، ببینید چه اتفاقی می‌افتد. در واقع امکانات بهره‌برداری از آب در بخش غیر کشاورزی دو برابر می‌شود که این بسیار چیز مهم و باارزشی است.

رهبر معظم انقلاب در سخنان تاریخی خود در هفدهم اسفندماه ۱۳۹۳ نیز تأکید کردند: یک مسئله مسئله‌ی آب و مصرف آب [است]. این چیز با این عظمت، ارزش این را ندارد که همه‌ی مسئولین، دست‌اندرکار بشوند و بروند دنبال این قضیه؟ با آبیاری قطره‌ای، با شبکه‌سازی‌های درست و خوب [صرفه‌جویی کنند]. آب پشت سدها را ما اگر چنانچه جمع کنیم، [اما] شبکه‌سازی درست نکنیم - کمااینکه متأسفانه در موارد زیادی قضیه از این قرار است - خب این آب را در واقع هدر می‌دهیم، تبخیر می‌شود می‌رود؛ علاوه بر این‌که حالا مشکلاتی هم پشت سدها به وجود می‌آید. کارهای فراوانی است که باید انجام بگیرد؛ اینها جزو چیزهای بسیار مهم است.

زمستان پرآبی پیش رو نیست

علاوه بر هشدارها و تنذیرهای یاد شده به نظر نمی‌رسد که پیش‌بینی‌های هواشناسی نیز خبر از اتفاق خارق‌العاده‌ای در وضعیت بارندگی کشور داشته باشد. آن‌گونه که پژوهشکده اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده پیش‌بینی می‌شود میانگین بارش کشور در فصل زمستان در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال باشد.

بر اساس این گزارش روند ماهانه بارش، کاهش تدریجی آن‌ را از دی تا اسفند ۱۳۹۷ نشان می‌دهد و بنظر می‌رسد بیشترین کاهش در اسفند رخ دهد. بارش از هفته دوم دی ماه تا اوایل بهمن، به ویژه در جنوب غرب کشور متمایل به بیش از نرمال است که در مناطق سردسیر به شکل برف خواهد بود و احتمال نابهنجاری منفی دمای هوا در دی بیش از دو ماه دیگر فصل زمستان است.

بر این اساس علیرغم بارش‌های بیش از نرمال در فصل پاییز، انتظار می‌رود میانگین بارش کشور در فصل زمستان در محدوده نرمال تا کمتر از آن باشد و همان‌گونه که محمد درویش می‌گوید اقلیم کشور ما همواره دوره‌های خشکسالی و ترسالی پیاپی را تجربه کرده است. بدین ترتیب از هم‌اکنون می‌توان تصور کرد که با زمستان خشک پیش رو بار دیگر انگشت اتهام دولتمردان به سوی شهروندان دراز شود. اگرچه اسراف در مصرف آب به هیچ عنوان در فرهنگ ایرانی و اسلامی جایی ندارد اما همان‌گونه که مقام معظم رهبری اشاره کرده‌اند، هدررفت بزرگ آب در ایران جای دیگری است و باید به جای فشار همیشگی بر شهروندان، با استفاده از یاری طبیعت و فرصت ارزشمند و نادری که پیش آمده فکری به حال سدهای بی‌فایده و مخرب و کشاورزی با بهره‌وری پایین کرد.

منبع:مهر

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

برنامه عملیاتی انتقال آب از دریای عمان به زودی آغاز می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
برنامه عملیاتی انتقال آب از دریای عمان به زودی آغاز می‌شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برنامه عملیاتی انتقال آب از دریای عمان به استانهای شرقی کشور به زودی آغازمی شود .

‌به گزارش ایسنا- ‌باقر کرد‌ در همایش استانداران ادواری سیستان و بلوچستان در چابهار افزود: کنسرسیوم آب بین سه استان شرقی کشور؛ خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تشکیل می‌شود و برنامه انتقال آب از دریای عمان به این ‌سه استان شرقی کشور به صورت جدی پیگیری و عملیاتی خواهد شد‌.

کرد افزود: استان سیستان و بلوچستان بر اساس شاخص‌های خشکسالی به صورت صددرصد دچار خشکسالی شده اما درجات آن در مناطق مختلف، متفاوت است‌.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خاطرنشان کرد: طبق گفته وزیر نیرو‌ امیدواریم با تشکیل کمیساریای آب هیرمند که با حضور مقامات افغانی در تهران طی این هفته برگزار می‌شود، موضوع حق آبه هامون از طریق دیپلماسی به نتیجه برسد‌.

آب‌های ژرف از دیگر مباحثی بود که معاون استاندار به آن پرداخت و گفت: این پروژه نیز با توجه به اینکه تاکنون پیشرفت بسیار خوبی داشته و بیش از دو هزار متر حفاری شده است؛ در صورت تایید نهایی می‌تواند در مقابله با خشکسالی موثر باشد‌.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان با دارای ۱۸۱ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مساحت و ۱۲۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای پاکستان و افغانستان و همچنین ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی و جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با ۴۷ شهر، ۲۰ شهرستان و ۵۵۹۴ نقطه روستایی است.

معاون استاندار با اشاره به کاهش ۷۳ درصدی بارندگی در سالهای اخیر گفت: این موضوع باعث کاهش چشمگیر آب موجود چاه نیمه‌ها و پنج سد مناطق جنوبی استان شده و تعداد ۲۰ شهرستان از ۱۸ شهرستان‌ استان در حال حاضر دارای تنش آبی هستند‌.

معاون استاندار در ادامه پروژه‌های بزرگ استان را برشمرد و گفت: علاوه بر راه آهن زاهدان _ بم که با تلاش همه مدیران قبلی در سال‌های گذشته انجام شده اکنون نیز پروژه راه آهن چابهار_ زاهدان_ میلک با ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است‌.

وی گفت: انتقال گاز به مرکز استان دو سال قبل انجام شده و هم اکنون نیز انتقال گاز از زابل به زاهدان توسط دو پیمانکار در حال انجام است؛ البته به زودی انتقال گاز به زابل از طریق مخزن سی ان جی تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد‌.

معاون عمرانی استاندار در پایان علاوه بر طرحهای راه آهن و گاز، مگا پروژه‌های استان از جمله؛ کارخانه سیمان تیس با سرمایه گذاری بخش خصوصی، توسعه نیروگاه‌های برق، بهره برداری از انرژیهای نو، پروژه آبیاری با لوله ۴۶ هزار هکتار از دشت سیستان، ساخت سد‌های هفتگانه، اصلاح شبکه‌های آب شرب و محرومیت زدایی روستاها را از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرا در استان برشمرد و ابراز امیدواری کرد؛ با تامین اعتبار به موقع این پروژه‌ها در موعد مقرر به بهره برداری برسد.

خواندن خبر در سایت منبع

سازگاری با کم آبی را باید تمرین کنیم

ایرناخبرگزاری ایرنا
سازگاری با کم آبی را باید تمرین کنیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: به منظور حفظ کشاورزی و تامین امنیت غذایی باید سازگاری با کم آبی را تمرین کرده و یاد بگیریم.

به گزارش ایرنا، عبدالمحمد زاهدی روز شنبه در مراسم معرفی و تجلیل از کشاورزان نمونه ملی و استانی قزوین، تاکید کرد: امنیت غذایی در دنیای امروزی مهم‌ترین و با اولویت‌ترین بحثی است که دولت‌ها و ملت‌ها آن را دنبال می‌کنند، به ویژه در زمان حاضر که با تهدید تغییرات اقلیمی و سیاسی متنوعی نیز روبرو هستیم.

وی ادامه داد: اگر در شرایط سخت و تهدید، امنیت غذایی جامعه را تامین کنیم، می‌توانیم به سایر عرصه‌ها نیز رسیدگی کنیم.

زاهدی با بیان اینکه شرایط حاکم در نظام جهانی به گونه‌ای است که قدرتمندان منافع خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که نابودی منافع دیگران را به همراه داشته باشد، افزود: در چنین شرایطی بدون شک تامین امنیت غذایی برای کشورها یک اولویت اساسی به شمار می‌رود.

استاندار قزوین ادامه داد: علاوه بر تحریم‌ها، خشکسالی‌های پیاپی کشور و استان را نیز تهدید می‌کند که اگر فکری برای آن نشود خود ما و نسل‌های آینده آسیب زیادی می‌بینند و در نهایت هم به امنیت غذایی ما خدشه وارد می‌شود.

به گفته این مسئول، برای عبور از بحران‌های یاد شده باید خود را با طبیعت سازگار کنیم و در همین راستا در استان‌های کشور کارگروه‌های سازگاری با کم آبی نیز تشکیل شده است.

استاندار قزوین، نوآوری در حوزه‌های مختلف کشاورزی را یک اصل مهم دانست و اظهار داشت: تکیه به روش‌های سنتی، با توجه به رشد جمعیت و وجود برخی تهدیدها مانند آفات و خشکسالی دیگر جوابگو نیستند.

استاندار قزوین اضافه کرد: باید از روش‌های نوین علمی برای مدرن سازی کشاورزی، به ویژه در زمینه کاهش مصرف آب و کم کردن هزینه‌های تولید نهایت بهره را ببریم.

زاهدی در پایان گفت: از کشاورزان استان نیز که با ابتکار عمل و تلاش خود عنوان نمونه ملی را کسب کرده و برای سایر کشاورزان نیز الگو شده‌اند نیز باید تجلیل و قدردانی به عمل آورد.

۳۰۱۳/۸۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

سطح آبهای زیرزمینی سیستان و بلوچستان ۵ متر کاهش یافت

ایرناخبرگزاری ایرنا
سطح آبهای زیرزمینی سیستان و بلوچستان ۵ متر کاهش یافت
زاهدان – ایرنا – معاون شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: سطح آب های زیرزمینی این استان بر اثر خشکسالی به طور میانگین در 16 سال اخیر پنج متر کاهش یافته است.

عباس سارانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود اینکه مساحت سیستان و بلوچستان نسبت به کشور ۱۱٫۴ درصد است و پهناورترین استان محسوب می‌شود اما میزان بارندگی به نسبت این مساحت بسیار اندک است.

وی با بیان اینکه متوسط بارندگی سالانه کشور ۲۵۰ میلیمتر است، افزود: در گذشته متوسط بارندگی سیستان و بلوچستان ۱۰۳ میلیمتر بود اما در ۲۵ سال گذشته به حدود ۹۵ میلیمتر کاهش یافته است که از این میزان تنها ۳۸ درصد آن دریافت می‌شود.

معاون شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان ادامه داد: از مجموع ۱۰۵ میلیارد مترمکعب آب‌های سطحی کشور ۱٫۶ میلیارد مترمکعب سهم سیستان و بلوچستان است که تنها ۷ درصد آن در زمین نفوذ می‌کند.

وی تصریح کرد: کاهش میزان بارندگی در سال‌های اخیر سبب شده است تا آبخوان‌های سیستان و بلوچستان وضعیت خوبی نداشته باشند به طوری که علاوه بر کاهش ۵ متری سطح آب‌های زیرزمینی با کاهش کیفیت این منابع نیز روبرو هستیم.

سارانی خاطر نشان کرد: با توجه به کمبود نزولات جوی موجودی آب سدهای پیشین، خیرآباد و چاه نیمه‌ها در وضعیت بحرانی قرار دارد.

معاون شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان همچنین از ممنوعیت برداشت آب از ۹ دشت استان خبر داد و خاطر نشان کرد: ۱۱ دشت دیگر نیز در آستانه ممنوعیت برداشت آب قرار دارد.

به گزارش ایرنا خشکسالی براساس اثراتی که بر منابع و بخشهای مختلف از جمله کشاورزی و منابع طبیعی به خصوص منابع آب می‌گذارد، به انواع خشکسالی هواشناسی، خشکسالی هیدرولوژی و خشکسالی کشاورزی تقسیم می‌شود که ۱۰۰ درصد پهنه سیستان و بلوچستان در طول سال‌های اخیر با این سه نوع خشکسالی رو به رو بوده و هر سال بر شدت آن افزوده می‌شود.

به گفته کارشناسان خشکسالی هواشناسی زمانی رخ می‌دهد که بارندگی سالیانه یا هر بازه زمانی معین (ماهانه یا فصلی) کمتر از میانگین دراز مدت آن باشد این در حالی است که بنابر اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان میزان بارندگی در این استان نسبت به بلند مدت ۸۱٫۵ درصد کاهش یافته و برای دومین سال متوالی لقب کم بارش‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

ادامه خشکسالی هواشناسی در مدت طولانی سبب بروز خشکسالی هیدرولوژی یا آبشناسی می‌شود که در این نوع خشکسالی، سطح آب رودخانه‌ها، مخازن آب، دریاچه‌ها و آبهای زیرزمینی به پایین‌تر از میانگین دراز مدت افت می‌کند.

این نوع از خشکسالی نیز چندین سال است که در پهناورترین استان کشور وجود دارد به طوری که میانگین سطح آب‌های زیرزمینی سیستان و بلوچستان پنج متر کاهش یافته است.

از طرفی در کنار کاهش نزولات جوی بستن آب به روی رودخانه هیرمند از سمت افغانستان سال زراعی سختی را برای منطقه سیستان رقم زد و سبب شد تا خشکسالی بویژه خشکسالی کشاورزی در این منطقه خود را بیش از پیش نشان دهد.

به گفته مجتبی پیری رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در سال زراعی ۹۷- ۱۳۹۶ خشکسالی در شمال استان ۷۴۲ میلیارد ریال به بخش کشاورزی این منطقه خسارت وارد کرد و ۲۵ هزار هکتار از اراضی گندم سیستان در این مدت از بین رفت.

۹۹۰۸ **۶۰۸۱

خواندن خبر در سایت منبع

چشم‌انداز تنش آبی تا ۱۴۰۰

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
چشم‌انداز تنش آبی تا ۱۴۰۰
دنیای‌اقتصاد : آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد وقوع خشکسالی‌های پی‌درپی و کاهش آب‌های تجدیدپذیر از یکسو و کمبود برخی تاسیسات آب شرب و وجود برخی مشکلات مدیریتی از سوی دیگر، باعث شده برخی از مناطق کشور دچار تنش آبی شوند. مطابق با ارزیابی‌ها، تابستان امسال حدود ۴۶ درصد کشور تحت تنش آب شرب قرار گرفته‌اند که بسیار چشمگیر است؛ به گونه‌ای که تنش آبی در برخی از شهرها به مناقشات اجتماعی و امنیتی تبدیل شده و از این منظر هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل کرده است.

البته در صورت ادامه وضع موجود، پیش‌بینی می‌شود وضعیت تنش آب شرب در تابستان سال ۱۴۰۰ تشدید شود؛ به‌طوری که طبق بررسی‌های «بازوی پژوهشی مجلس» تا سه سال آینده حدود ۸۰ درصد جمعیت کشور تحت تنش آب شرب قرار می‌گیرند. مطالعات این نهاد پژوهشی حاکی از آن است که راهکارهای مقابله با تنش آب شرب در دو دسته راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدت جانمایی می‌شوند. راهکارهای بلندمدت عمدتا بر مدیریت عرضه استوار و راهکارهای بلندمدت نیز عمدتا مبتنی بر مدیریت تقاضا و سیاست‌گذاری کلان بخش آب هستند. این در حالی است که راهکارهای ارائه شده از سوی دستگاه‌های اجرایی متولی تامین آب برای مقابله با تنش آب شرب، عمدتا مبتنی بر مدیریت عرضه است تا مدیریت تقاضا.تصویر وضعیت آب شرب

براساس آخرین آمار، میزان تولید و فروش آب شرب شرکت‌های آب و فاضلاب شهری در کشور به ترتیب ۲/ ۶ و ۶/ ۴ میلیارد مترمکعب در سال است. تولید و فروش آب شرب روستایی نیز به ترتیب معادل ۴۴/ ۱ و ۹۸/ ۰ میلیارد مترمکعب در سال است. بر این اساس میزان آب به حساب نیامده شهری و روستایی به ترتیب معادل ۲۶ و ۳۲ درصد خواهد بود. ارقام مذکور حاکی از درصد بالای آب به حساب نیامده در کشور است که ناشی از هدررفت واقعی و ظاهری است. این در حالی است که به دلیل تفاوت زیاد بین قیمت‌های تمام شده و فروش آب شرب در کشور، معمولا شرکت‌های آب و فاضلاب زیان‌ده هستند. مطابق با بررسی‌ها از میان شرکت‌های آب و فاضلاب شهری بیشترین میزان تولید و فروش مربوط به شرکت آب و فاضلاب «استان تهران» و کمترین آن نیز مربوط به شرکت آب و فاضلاب «استان کهگیلویه و بویراحمد» است. بیشترین سهم آب به حساب نیامده به تولید نیز مربوط به «استان کرمانشاه» (۳۹ درصد) و کمترین آن مربوط به «استان یزد» (۱۶ درصد) است. آب به حساب نیامده عبارت است از تفاوت بین حجم آبی که به شبکه وارد می‌شود و حجم آبی که به مصارف مجاز می‌رسد. آب به حساب نیامده در یک نگاه کلی به دو جزء تقسیم می‌شود. «آب به حساب نیامده فیزیکی یا تلفات واقعی» که ناشی از فرار فیزیکی آب از شبکه توزیع و انشعابات مشترکین است. در این نوع تلفات بخشی از آب تولید شده به دست مصرف‌کننده نرسیده و هزینه آن نیز دریافت نمی‌شود. «آب به حساب نیامده غیرفیزیکی یا تلفات ظاهری» که به دلیل خطای انسانی، خطای ابزار اندازه‌گیری یا خطای مدیریت و راهبری سامانه، دقیقا اندازه‌گیری نشده است. متاسفانه تلفات مربوط به آب به حساب نیامده در کشور در وضعیت مناسبی نیست. متوسط درصد آب به حساب نیامده در کشور برابر با ۲۵ درصد است.شمایل تنش آبی

تنش آب شرب در کشور، به دلیل مصرف بالا، عمدتا در فصل تابستان رخ می‌دهد. طبقه‌بندی میزان تنش آب شرب به‌صورت وضعیت‌های زرد، نارنجی و قرمز انجام می‌شود که براساس آن وضعیت زرد بیانگر میزان کمبود آب در اوج مصرف تا ۱۰ درصد نسبت به آب موردنیاز، وضعیت نارنجی بیانگر میزان کمبود آب در اوج مصرف از ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به آب مورد نیاز و وضعیت قرمز نیز بیانگر میزان کمبود آب در اوج مصرف بیش از ۲۰ درصد نسبت به آب مورد نیاز است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در تابستان امسال، ۱۶۵ شهر در وضعیت زرد، ۶۲ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۰۷ شهر در وضعیت قرمز قرار داشته‌اند. تعداد شهرهای تحت تنش آب شرب در کشور متغیر بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. از میان این عوامل، مهم‌ترین آن میزان بارش‌هاست که در نتیجه آنها مخازن سدهای تامین‌کننده آب شرب تغذیه می‌شوند. ظرفیت و ذخیره آب و همچنین تامین در اوج مصرف نیز از دیگر عوامل مهم در بروز تنش آب شرب است. در تابستان سال ۹۷ به دلیل کاهش بارش‌ها در سال آبی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ مناطق زیادی از کشور تحت تنش آب شرب قرار گرفت. در این تابستان جمعیت شهری و روستایی بالغ بر ۸/ ۳۶ میلیون نفر (معادل ۴۶ درصد جمعیت کشور) تحت تنش آب شرب قرار گرفت. آمارها همچنین نشان می‌دهد جمعیت روستایی تحت تنش آب شرب نیز معادل ۳/ ۲ میلیون نفر بوده است. از نظر میزان تنش آب شرب در حوضه‌های آبریز درجه یک کشور نیز بیشترین جمعیت در حوضه آبریز فلات مرکزی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. مطابق با ارزیابی‌ها از کل جمعیت شهری ۶/ ۶۱ میلیون نفری کشور حدود ۵/ ۳۴ میلیون نفر آن (معادل ۵۶ درصد) تحت تنش آب شرب قرار داشته‌اند. از این میزان جمعیت تحت تنش متمرکز در حوضه آبریز فلات مرکزی بسیار چشمگیر است. در این حوضه آبریز جمعیت شهری ۷/ ۱۶ میلیون نفری تحت تنش آب شرب قرار داشته است که شامل استان‌های متعددی از کشور می‌شود. قابل توجه است که میزان کمبود آب شرب در اوج مصرف براساس آخرین آمار (تابستان سال ۹۷) حدود ۴/ ۲۲ مترمکعب در ثانیه است. در نتیجه کمبود و تنش‌های آب شرب یاد‌شده، نارضایتی‌هایی در برخی شهرهای کشور مانند آبادان، خرمشهر، برازجان، کازرون، بوشهر، اکثر شهرهای استان اصفهان و … رخ داد و این موضوع چالش‌هایی را برای مسوولان ایجاد کرد. این امر حاکی از آن است که تنش‌های ناشی از کمبود آب شرب به سرعت به‌صورت نارضایتی‌های اجتماعی نمود پیدا کند و به چالشی امنیتی تبدیل شود. علاوه بر آن تسری نارضایتی‌های مذکور و گسترش ابعاد آن نیز بسیار محتمل است.افق تنش آب تا ۱۴۰۰

با فرض ضریب رشد جمعیت شهری کشور برابر با ۳۲/ ۱ درصد، جمعیت شهری تحت پوشش شبکه آب شرب به حدود ۲/ ۶۳ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰ می‌رسد. براین اساس و با فرض ادامه روند فعلی، جمعیت شهری چشمگیری از کشور تحت تنش آب شرب قرار می‌گیرند. مطابق با پیش‌بینی‌ها در صورت ادامه وضع موجود، در تابستان سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰ درصد جمعیت کشور تحت تنش آب شرب خواهند بود و در این حالت میزان کمبود در اوج مصرف برابر ۲/ ۳۳ مترمکعب در ثانیه است. آمار و ارقام مذکور حاکی از آن است که ادامه وضع موجود تنش آب شرب در کشور، وضعیت بسیار وخیم و ناپایداری را از منظر تامین آب شرب برای کشور رقم خواهد زد و به یقین جهت‌گیری برنامه‌های کشور از هم‌اکنون باید در جهت حل مشکل باشد.راه‌های مقابله با تنش آبی

راهکارهای مختلف مقابله با تنش آب شرب در کشور به دو گروه «راهکارهای مبتنی بر مدیریت عرضه» و «راهکارهای مبتنی بر مدیریت تقاضا» تقسیم می‌شود. در راهکارهای مبتنی بر مدیریت عرضه راه‌هایی همچون «افزایش تامین و تولید آب»، «طرح‌های ارتقای کیفی»، «افزایش توان ذخیره‌سازی آب»، «تقویت خرید تضمینی»، «پایداری خدمات در شرایط اضطرار» و «تنوع‌بخشی اعتباری» مورد توجه است. «طرح‌های افزایش تامین و تولید آب» شامل توسعه سامانه‌های نمک‌زدایی و همچنین اجرای پروژه‌های اضطراری حفر و تجهیز چاه هستند که با اجرای آنها ظرفیت تامین و تولید آب در کشور افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر با افزایش خشکسالی و کاهش بارش‌ها و افت منابع آب و نیز ورود آلاینده‌های مختلف به منابع آب کشور، بخش زیادی از منابع آب زیرزمینی به انواع آلاینده‌ها از جمله فلزات سنگین و نیترات آلوده شده است و غلظت برخی عوامل آلاینده آب در منابع در برخی نقاط به بالاتر از حد مجاز استاندارد رسیده است. این موضوع می‌تواند تبعات زیادی در بهداشت و سلامت جامعه به دنبال داشته باشد. برای این منظور باید «طرح‌های ارتقای کیفیت آب شرب» در دستور کار قرار گیرد. در صورت طرح‌های بهبود کیفیت آب شرب پتانسیل اضافه شدن ظرفیت ۱۵ مترمکعب در ثانیه به ظرفیت تامین آب شرب کشور وجود خواهد داشت.

اما در بسیاری از شهرها، تنش موجود به علت منابع آب نبوده، بلکه ریشه در کمبود مخازن ذخیره‌سازی آب برای زمان اوج مصرف دارد. به منظور غلبه بر اوج مصرف روزانه آب در فصل تابستان و همچنین ایجاد امکان ذخیره‌سازی مناسب آب برای تامین آب در زمان قطع جریان لازم است افزایش توان ذخیره‌سازی آب و احداث مخازن جدید در دستور کار قرار گیرد. در حال حاضر کمبود ۴/ ۱ میلیون مترمکعبی ذخیره‌سازی آب شرب در کشور وجود دارد. از سوی دیگر با توجه به اختلاف بین قیمت آب تولیدی توسط سرمایه‌گذاران سامانه‌های نمک‌زدایی و بهای آب دریافتی از مشترکان، برای حمایت از سرمایه‌گذاران این بخش و همچنین به منظور انجام تعهدات در مقابل سرمایه‌گذاران طرح‌های در حال بهره‌برداری و در حال ساخت، باید مکانیزم‌های مربوط به «خرید تضمینی آب» تقویت شود. همچنین با توجه به وابستگی صد درصدی تاسیسات آب به استمرار جریان برق، ضروری است با تجهیز منابع تامین و انتقال آب به دستگاه‌های مولد برق اضطراری، «پایداری تامین آب تحت شرایط اضطراری» تضمین شود. در حال حاضر ظرفیت ۶۰۰ مگاوات دیزل ژنراتور برای تامین برق تاسیسات آب شرب تحت شرایط اضطراری مورد نیاز است. از سوی دیگر باید توجه داشت که به دلیل حجم بالای سرمایه‌گذاری مورد نیاز در بخش آب، این بخش نمی‌تواند کاملا به اعتبارات عمومی دولتی متکی باشد. در این راستا لازم است که با ایجاد «تنوع‌بخشی اعتباری»، بر مشکلات بودجه‌ای این بخش فائق آمد. گام اول در تنوع‌بخشی به اعتبارات بخش آب، ایجاد سازوکارها برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش است.

در راهکارهای مبتنی بر مدیریت عرضه نیز راه‌هایی همچون «ارتقای بهره‌وری»، «کاهش آب به حساب نیامده»، «اقدامات کاهش مصرف»، «فرهنگ‌سازی و تصحیح الگوی مصرف» و «اصلاح تعرفه‌ها» پیشنهاد شده است. فرسودگی و راندمان پایین تاسیسات تامین و انتقال و توزیع آب یکی از مشکلات اساسی بخش آب شرب کشور است. این موضوع که با گذشت زمان و افزایش عمر تاسیسات تشدید خواهد شد، موجب هدررفت بخش زیادی از ظرفیت‌های ایجاد شده و نیز سرمایه‌گذاری انجام شده می‌شود. بنابراین ضروری است با مدیریت و سرمایه‌گذاری در این بخش، ضمن حفظ سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و بازگرداندن ظرفیت‌های ایجاد شده به چرخه تامین و تولید آب کشور، بهبود خدمات و افزایش پایداری تاسیسات حاصل شود. درصورت «ارتقای بهره‌وری» سامانه‌های مذکور پتانسیل اضافه شدن ظرفیت ۸/ ۲۱ مترمکعب در ثانیه به ظرفیت تامین آب در کشور وجود دارد. آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر میزان آب به حساب نیامده شرکت‌های آب و فاضلاب در بخش شهری حدود ۲۵ درصد و در بخش روستایی حدود ۳۲ درصد است. با اجرای پروژه‌های «کاهش آب به حساب نیامده» می‌توان ظرفیت ۹/ ۳ مترمکعب در ثانیه را به ظرفیت تامین آب کشور افزود. از سوی دیگر «مدیریت مصرف» به‌عنوان یکی از رویکردهای اساسی بخش آب شرب، برنامه‌های متنوعی را در برمی گیرد که مهم‌ترین این برنامه‌ها شامل نصب تجهیزات کاهنده مصرف در کلیه ادارات دولتی، نصب تجهیزات کاهنده مصرف برای واحدهای پرمصرف، شناسایی و رفع انشعابات غیرمجاز، جداسازی سامانه‌های آبیاری فضای سبز از آب شرب و اعمال تعرفه مازاد بر الگوی مصرف برای خانوارهای پرمصرف است. همچنین استفاده از رسانه‌های جمعی و مهم‌تر از آن کتب درسی مقاطع مختلف آموزشی در تصحیح فرهنگ موجود مصرف آب و اصلاح آن و همچنین تصحیح الگوی مصرف بسیار مهم و قابل توجه است. در این راستا همکاری جهت‌دار شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، صداوسیما و همچنین وزارت آموزش و پرورش به‌عنوان اولین پیش‌نیاز «فرهنگ‌سازی و تصحیح الگوی مصرف» مطرح است. اما یکی از چالش‌های مهم بخش آب و فاضلاب کشور، موضوع اختلاف بین قیمت تمام شده و قیمت فروش آب شرب است. در حال حاضر قیمت فروش آب در بخش‌های شهری و روستایی به ترتیب حدود ۴۸ و ۲۴ درصد قیمت تمام شده آن است. این موضوع عمدتا باعث عدم توجه مصرف‌کنندگان به میزان مصرف شده و در نهایت باعث افزایش مصرف آب می‌شود. «اصلاح تعرفه‌ها» یا به عبارت دیگر واقعی کردن آنها باید در دستور کار متولیان بخش آب شرب کشور قرار گیرد. استفاده از تعرفه‌گذاری پلکانی و جریمه مشترکان پرمصرف از راه‌های اصلاح تعرفه‌هاست.

چشم‌انداز تنش آبی تا ۱۴۰۰ - 10

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
فامیل دور که با انگیزه انتقامگیری از تازه‌داماد، بعد از خفه کردن نوعروس ۱۸ ساله‌اش، سر او را باکاتر بریده بود، بازداشت شد. روزنامه جام جم: ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه بیستم آبان امسال تیم جنایی تهران در جریان قتل نوعروس ۱۸ ساله‌ای در طبقه دوم ساختمانی در محله تهران نو قرار گرفتند. یکی از خانم‌های همسایه هم مردی را دیده بود که از پنجره خانه نوعروس به پایین پریده و فرار کرده بود. تا سیکل درس‌خوانده و پشیمان از قتل نوعروس است و زیر لب می‌گوید انتقام مردانه‌ام مرا به دردسر انداخت و باعث شد زنی را بکشم. با دستانم خفه‌اش کرده و بعد با کاتر گلویش را بریدم.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ سردار اسکندر مومنی در این پیام آورده است: با اجرای طرح مدیریت سوخت، شاهد نگرانی‌هایی از سوی بخشی از مردم بودیم که با اعتراضاتی همراه بود، در این میان عده‌ای فرصت‌طلب، بستر برخی تحرکات خرابکارانه را به وجود آوردند که قطعا جز خوشحال کردن دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران، ثمره دیگری نداشت. وی با بیان اینکه نیروی انتظامی همواره در صحنه‌های مختلف فراتر از مسئولیت خود و به طور آگاهانه عمل کرده است، گفت: مدیریت هوشمندانه و با اقتدار حوادث اخیر که در مدت زمان چند روزه به پایان رسید، در مقایسه با عمق و گستردگی، خشونت‌آمیز بودن، حجم تخریب‌گری، غارت اموال عمومی و مردمی توسط اشرار، کار بزرگی از سوی پلیس بود. وی ادامه داد: دیگر دستگاه‌های امنیتی کشور نیز در این چند روز مقتدرانه و با به کارگیری ظرفیت‌های اطلاعاتی و عملیاتی خود، بحران ایجاد شده را مدیریت کردند. مومنی گفت: از مردم عزیز بابصیرت، ولایت‌مدار، فهیم و انقلابی ایران اسلامی که به خوبی تشخیص دادند که این آشوب‌گری‌ها در جهت مطالبات آنان و منافع عمومی جامعه نیست و با گوش فرا دادن به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) صف خود را از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال عمومی جدا کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم. وی در پایان با تاکید بر اینکه باید قدردان نعمت انقلاب، ولایت و حضور مردم در صحنه‌های دفاع از ارزش‌های دینی و انقلابی باشیم، گفت: از زحمات و حضور مسئولان و خادمان امنیت کشور در جهت برقراری امنیت تشکر می‌نمایم.
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
فیش یک نقاش ساختمان و پدر ۶ فرزند علاوه بر قتل و اذیت و آزار کودکان، آدمخوار نیز بود. آلبرت فیش در واشینگتن به دنیا آمد و پدرش، یک ناخدا در زمان تولد وی ۷۵ سال سن داشت. پدر فیش هنگامی که وی ۵ ساله بود درگذشت و وی را به یتیم خانه فرستادند و وی بار‌ها از یتیم خانه گریخت. فیش در سال ۱۹۲۸ علاقه‌اش به خوردن گوشت انسان را نمایان کرد و در آن سال دختری ۱۲ ساله به نام گریس باد را قربانی این عادت عجیبش کرد. آخرین جمله که او به زبان راند این بود: من سال‌ها پیش در خشکسالی که در چین روی داد، به خوردن گوشت انسان علاقه‌مند شدم.
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
روزنامه خراسان: پسرجوان که در هواخواهی از برادر کوچکش دست به قتل زده بود، در دادگاه از خود دفاع می‌کند. هواخواهی از برادربا مرگ پسرجوان در بیمارستان، تیمی از پلیس به پرس و جو از دوستان قربانی پرداخت و رد عامل جنایت شبانه را به دست آورد. وقتی به پارک رسیدیم و با دوستان برادرم روبه رو شدم، سراغ حمید را گرفتم، اما آن‌ها گفتند حمید به خانه رفته است. من قلیان دوستان برادرم را شکستم و به خاطر دروغی که به من گفته بودند به آن‌ها فحش دادم. افشین در آن دعوا قصد میانجیگری داشت، اما برادر پژمان با چاقو به گردنش زد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حبیب اله جان نثاری در مراسم وداع با شهید سروان رضا صیادی، این شهید مدافع امنیت را نماد ایثار و رشادت در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رمز پایداری امنیت و آرامش کشور است و شهدا مایه سربلندی و افتخار ملت ایران هستند و همه ما مدیون خون شهدا و صبر و استقامت خانواده‌های آنان هستیم. وی افزود: امنیت در سایه تلاش بی دریغ شهیدان مدافع امنیت همچون شهید سروان رضا صیادی به بار می‌نشیند و وظیفه ما ادامه راه شهیدان و زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است. سردار جان نثاری تصریح کرد: امنیت پایدار امروز کشورمان مرهون خون پاک و از خود گذشتگی شهدا و جانبازان عزیز است که سرمایه‌های ارزشمند و معنوی نظام هستند و امیدواریم همه ما از ادامه دهندگان واقعی راه این عزیزان باشیم. وی عنوان کرد: برکات، پیشرفت و امنیت پایدار کنونی کشور، ثمره خون پاک شهداست و گرامی داشت و زنده نگه داشتن نام و یاد این عزیزان که دین زیادی بر گردن همه ملت دارند، کمترین کار در مقابل ایثار و شهادت آن هاست. سردار جان نثاری زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و حرکت در مسیر آنان را تکلیف و مسئولیت جامعه امروزی دانست و تصریح کرد: گسترش اسلام و درخت تناور انقلاب به برکت خون شهداست و خون این شهیدان در رگ‌های جامعه جاری است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

کلاهبرداری با شگرد ثبت‌نام طرح‌های حمایتی دولت

اقتصاد آنلاین2 دقیقه قبل

جزئیات پیشنهاد میلان به زلاتان

نود2 دقیقه قبل

بازیکنان پرسپولیس شارژ مالی شدند/قول انصاری‌فرد به سرخ‌پوشان

نود2 دقیقه قبل

چالش پیرترین سرمربی ملی جهان؛ تمدید سرمربی ۷۴ ساله با آلبانی

نود2 دقیقه قبل