1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

منشا بوی بد تهران فاضلاب پلاسکو بود!

نمونه برداری از چاه فاضلاب پلاسکو انجام شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نمونه برداری از چاه فاضلاب پلاسکو انجام شد

محمد رستگاری عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز نیز نمونه برداری هوایی از محل ساختمان پلاسکو انجام شد که نشان داد بوی نامطبوعی در این محل تولید نمی‌شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه باید منتظر نتایج نمونه برداری از فاضلاب پلاسکو بود گمانه زنی کرد: هنوز با اطمینان نمی‌توان گفت که فاضلاب پلاسکو علت بوی نامطبوع در عصر چهارشنبه هفته گذشته بوده است.

ساختمان تجاری پلاسکو که بیشتر به محل عرضه پوشاک شهره بود و ساخت آن به سال ۱۳۴۱ خورشیدی بر می‌گشت در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول تهران قرارداشت و ۳۰ دی سال ۱۳۹۵ دچار آتش سوزی شد و به طور کامل فروریخت.

به گزارش خبرنگار ایرنا انتشار بوی نامطبوع در برخی نقاط شهر تهران عصر چهارشنبه هفته پیش خبرساز شد و با وجود آنکه برخی منابع غیررسمی ترکیدگی لوله فاضلاب یا فعالیت برخی واحدهای تولیدی و صنعتی را علت آن معرفی می‌کردند مسئولان استان این دلایل را رد و تاکید کردند که هنوز بررسی‌ها برای شناسایی منشا و کانون اصلی این بو ادامه دارد.

استاندار تهران نیز صبح روز پنجشنبه هفته گذشته با اشاره به اقدامات ستاد مدیریت بحران و دستگاه‌های متولی برای شناسایی کانون اصلی انتشار بوی نامطبوع گفت: بوی نامطبوع شب گذشته تهران به احتمال، ناشی از انتشار یک ماده شیمیایی مانند «مرکاپتان» است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این زمینه تشریح کرد: از همان ابتدای انتشار بوی نامطبوع فرضیه‌های زیادی از علت‌های کانون این آلودگی از جمله ترکیدگی لوله فاضلاب، سوزاندن زباله، آلودگی و سوزاندن مواد در کارخانه‌های صنعتی و همچنین فاضلاب و پالایشگاه تهران مطرح شد که پس از بررسی هیچکدام تایید نشد.

وی ادامه داد: در یکی از فرضیه‌ها وجود انبار و چاه فاضلاب ساختمان پلاسکو در منطقه ۱۲ تهران مطرح شد که بلافاصله اداره کل محیط زیست استان تیم ارزیاب اعزام کرد.

رستگاری خاطرنشان کرد: منتظر نتیجه آزمایش نمونه برداری‌ها از فاضلاب پلاسکو هستیم تا ببینیم آیا چاه فاضلاب این ساختمان کانون اصلی انتشار بوی نامطبوع تهران بوده است یا خیر؟

تهرام/۷۲۴۳/ ۱۰۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | بوی بد تهران از اینجا می‌آمد؛ فاضلاب ۵۰۰ متر مکعبی پلاسکو

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین

دریافت ۱۱ MB

مدیر پیمان اجرای پلاسکو گفت: بویی که در شهر پیچید تهران از این مخزن متصاعد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

کارشناس اداره آب و فاضلاب تهران بعد از بازدید فاضلاب پلاسکو: منشأ گاز «صد در صد» همین جاست

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران

عصر ایران - کارشناس اداره آب و فاضلاب تهران بعد از بازدید از مخزن عظیم فاضلاب پلاسکو که برای چند دهه مسدود شده بود، درباره منشأ بوی بدی که در تهران پیچید توضیح داد.

کارشناس اداره آب و فاضلاب تهران بعد از بازدید فاضلاب پلاسکو: منشأ گاز «صد در صد» همین جاست - 1

مهندس هرمزی در جمع مهندسان و کارگران طرح بازسازی پلاسکو گفت: در این محل، انبارهای فاضلاب چند شاخه احداث شده بود که هر شاخه، مجددا دو انباری جداگانه و شکل ستاره داشته است.

این کارشناس افزود: منشأ گاز متصاعد شده، «صد در صد» همین انبارها بوده‌اند که چون مسدود شده بودند در هنگام حفاری سرباز کرده و گازشان خارج شده است.

کارشناس اداره آب و فاضلاب تهران بعد از بازدید فاضلاب پلاسکو: منشأ گاز «صد در صد» همین جاست - 5

وی همچنین از این که این حادثه منجر به تلفات نشده است، ابراز خوشحالی کرد.

بپیش از این، مدیر پیمان اجرای پلاسکو درباره ابعاد این انبارها به خبرنگار عصر ایران گفته است: ابعاد این انبار فاضلاب بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ متر مکعب برآورده شده و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه، برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می‌کند. ضمن این که دهانه ایجاد شده، حدود ۴۰ سانتی متر در ۴۰ سانتی متر بود و نزدیک به ۴۵ دقیقه، متصاعد شدن گاز به شدت ادامه داشت و بعد از آن نیز با سرعت کمی ادامه یافت تا این که بعد از ۲ ساعت کاملا متوقف شد.

در زیر فیلم اظهارات کارشناس اداره آب و فاضلاب تهران را مشاهده می‌کنید. به دلیل صدای محیط، با دقت گوش کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

بوی نامطبوع تهران را عمدی می‌دانم

اسکانخبرگزاری اسکان
بوی نامطبوع تهران را عمدی می‌دانم

اسکان نيوز: برخی عنوان می‌کنند منشأ بو فاضلاب میدان انقلاب یا مترو ملت بوده که زیاد عقلایی به نظر نمی‌رسد و به همین دلیل نمی‌توان به این فرضیه‌ها اتکا کرد. این در حالی است که خبری دیگر در این زمینه مطرح شد که منشأ بو در عمق منفی۲۱ متری ساختمان فروریخته پلاسکو بوده که با فشاری قوی به هوا متصاعد شده و پس از۴۵ دقیقه فروکش کرده است.

ادعایی که مورد تأیید سازمان محیط زیست قرار نگرفته و این سازمان این ادعا را منطقی ندانسته است. نهادهای امنیتی و اجرایی از روز وقوع این اتفاق به دنبال منشأ این بو هستند و کار حتی به جلسه ستاد بحران نیز کشیده شده است. با این وجود هنوز هیچ اطلاع دقیقی از ماهیت و منشأ این بو به دست نیامده و هیچ مقام رسمی در این زمینه با افکار عمومی سخن نگفته است. به همین دلیل و برای بررسی این موضوع آرمان با پروفسور پرویز کردوانی چهره برجسته علمی کشور و پدر علم جغرافیای ایران گفت وگو کرده است. پروفسور کردوانی در این زمینه معتقد است:

«منشأ این بو در دوردست و احتمالا از سمت کرج بوده است. اگر این منشأ بو در نزدیکی تهران بود قطعا تا به این اندازه فراگیر نمی‌شد و بخش اعظم شهر تهران را در بر نمی‌گرفت. به همین دلیل مسئولان باید مسیر غرب به شرق تهران را بررسی کنند که چرا چنین بویی در سطح شهر تهران استشمام شده است. اگر بو در نزدیکی تهران قرار داشت بخش اعظم شهر را در بر نمی‌گرفت و تنها در یک منطقه محدود متوقف می‌شد. نکته دیگر اینکه این اتفاق در شب رخ داده و به دلیل اینکه در دوردست رخ داده در روز به تهران رسیده و سطح شهر را در برگرفته است». در ادامه متن گفت‌وگوی «آرمان» با پروفسور کردوانی را از نظر می‌گذرانید.

‌انتشار بوی نامطبوع و فراگیر در تهران باعث گمانه‌زنی‌های زیای در این زمینه شده است. به نظر شما منشأ این بوی نامطبوع چه بوده است؟

بو به دلیل اینکه فراگیر بوده و بخش اعظمی از شهر تهران را آلوده کرده قطعا از طرف غرب تهران بوده و احتمالا از یک کارخانه بزرگ آغاز شده که تا به این اندازه گسترش پیدا کرده است. در برخی خبرها آمده که این بو ممکن است از فاضلاب باشد که چنین چیزی امکان ندارد و عقلایی نیست. به نظر می‌رسد این بود ناشی از کارخانه‌ای در غرب تهران بوده که به وسیله باد که از غرب به شرق در حال وزیدن است به سمت تهران آورده شده است. به همین دلیل نیز مسئولان باید به دنبال منشأ بو در غرب تهران باشند.

‌از نظر طبیعی چطور ممکن است بو در بخش اعظمی از شهر استشمام شود؟

منشأ این بو در دوردست و احتمالا از سمت کرج بوده است. اگر این منشأ بو در نزدیکی تهران بود، قطعا تا به این اندازه فراگیر نمی‌شد و بخش اعظم شهر تهران را در بر نمی‌گرفت. به همین دلیل مسئولان باید مسیر غرب به شرق تهران را بررسی کنند که چرا چنین بویی در سطح شهر تهران استشمام شده است. اگر بو در نزدیکی تهران قرار داشت بخش اعظم شهر را دربر نمی‌گرفت و تنها در یک منطقه محدود متوقف می‌شد. نکته دیگر اینکه به احتمال زیاد این اتفاق در شب و در دوردست رخ داده و در روز به تهران رسیده و سطح شهر را دربرگرفته است.

‌آیا در گذشته موارد مشابهی از این مسأله در شهرهای دیگر جهان و حتی ایران مشاهده شده است؟

خیر؛ به این شکل که در تهران وجود داشته تاکنون در هیچ کجا مشاهده نشده است. البته احتمال تعمدی بودن این مسأله نیز وجود دارد. برخی مقامات در این زمینه با بنده تماس می‌گیرند که آیا احتمال اینکه کشورهایی مانند آمریکا بتوانند در اکوسیستم ایران تأثیر منفی بگذارند وجود دارد یا خیر؟ به نظر می‌رسد در این زمینه چنین اتفاقی رخ نداده و این مسأله ریشه داخلی دارد و باید پاسخ آن را در محیط پیرامون خود پیدا کرد. حتی برخی از مقامات از بنده سوال می‌کردند که آیا احتمال اینکه زلزله توسط آمریکا در ایران اتفاق بیفته وجود دارد که بنده پاسخ منفی می‌دادم و عنوان می‌کردم زلزله ریشه در محیط طبیعی ایران و مناطق زلزله زده دارد و نمی‌تواند عامل بیرونی در آن دخالت داشته باشد. در مورد اخیر و انتشار بوی نامطبوع استدلال بنده این است که به دلیل اینکه مسیر وزش باد در تهران از غرب به شرق است، باید در غرب تهران دنبال منشأ بوی منتشر شده بود.

در کشورهای صنعتی دلیل اصلی آلودگی هوا کارخانه‌ها و مراکز صنعتی هستند این در حالی است که در ایران دلیل اصلی شهرهای آلوده خودروهایی هستند که در درون شهر تردد می‌کنند. منشأ این بو قطعا در دوردست و در شعاع چهل یا پنجاه کیلومتری غرب تهران بوده که موفق شده به بخش اعظم شهر سرایت کند. احتمال دیگری که این بو توانسته بخش اعظمی از شهر را درگیر خود کند، این است که فرض کنیم منشأ آن از سمت شمال به سمت جنوب تهران در حال حرکت بوده است. در این شرایط بو می‌توانسته بخش اعظم شهر را درگیر کند.

‌تاکنون فاضلاب میدان انقلاب، متروی ملت و فاضلاب ساختمان پلاسکو به‌عنوان منشأ بو مطرح شده است. آیا منشأ بوی فراگیر منتشر شده، می‌توانسته چنین مکان‌هایی باشد؟

خیر؛ به هیچ وجه چنین امکانی ندارد که منشأ بو از چنین مکان‌هایی باشد. اگر منشأ بو از چنین مکان‌هایی بود تنها به بخش محدودی از شهر خلاصه می‌شد و بخش اعظم شهر تهران را دربر نمی‌گرفت. از سوی دیگر اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد باید بوی نامطبوع به سمت جنوب حرکت می‌کرد نه اینکه در بخش اعظمی از شهر گسترش پیدا کند. حدس بنده این ست که منشأ این بو یا کارخانه‌ای در غرب تهران بوده یا اینکه چیزی در حال حرکت از شمال غرب تهران به سمت جنوب غرب تهران بوده و این بو از وی متصاعد می‌شده و به دلیل وزش باد از سمت غرب به شرق در بخش‌های وسیعی از شهر گسترش پیدا کرده است.

به همین دلیل مسئولان باید تحقیقات خود را از غرب تهران و حتی از کرج آغاز کنند و از مردم سوال کنند که چه بویی و از کجا استشمام می‌کرده‌اند. اگر این اتفاق رخ بدهد احتمال اینکه منشأ واقعی بو مشخص شود وجود خواهد داشت. البته احتمال خرابکاری نیز وجود دارد. با این وجود این فرضیه باید دنبال شود و سپس به نتیجه قطعی برسد. در شرایط کنونی و بدون تحقیقات لازم نمی‌توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد. یکی از احتمالات منطقه غرب تهران، بزرگراه آزادگان است که از شمال به جنوب امتداد دارد. تصور اینکه در شب، ماشین یا ماشین‌هایی در بزرگراه آزادگان از شمال به جنوب در حال حرکت و منشأ این بو بوده‌اند، وجود دارد.

‌تهران از نظر طبیعی دارای چه ویژگی‌هایی است که این اتفاق در این شهر رخ داده است؟

تهران شهر حساس و دارای موقعیت استراتژیک است. به همین دلیل اگر قرار باشد خرابکاری صورت بگیرد تهران یکی از کانون‌های اصلی خواهد بود. در شرایط کنونی که کشور با کم‌آبی مواجه شده و اغلب آب‌های اطراف تهران به دلیل حساسیت و اهمیت موضوع به تهران منتقل می‌شود. به هر حال تهران پایتخت کشور است و از اهمیت بالایی برای مدیریت کشور برخوردار است و البته پس از تهران دیگر کلانشهر‌های کشور نیز اهمیت بالایی دارند.

‌به چه میزان احتمال این مسأله وجود دارد که منشأ این بو در شبکه فاضلاب تهران باشد؟

فاضلاب تهران در جنوب این شهر واقع شده و به همین دلیل چنین احتمالی وجود ندارد. همه فاضلاب تهران در نهایت به جنوب تهران می‌رود و وزش باد از سمت جنوب به شمال نیست و برعکس است. جهت وزش باد معمولا صبح‌ها از کوهستان به دشت است و در شب‌ها از سمت دشت به کوهستان است. به همین دلیل نیز آلودگی هوا ممکن است از شهرری از کوه بی‌بی شهربانو دور بزند و به سمت شمیرانات حرکت کند. البته این اتفاق درشرایط کنونی که در فصل زمستان قرار داریم به سختی رخ می‌دهد. دلیل آن نیز این است که زمین سرد و سخت است و به همین دلیل گردش هوا به راحتی جریان پیدا نمی‌کند.

در تمام طول سال منشأ گرما در تهران زمین است و هنگامی که خورشید به زمین می‌تابد انعکاس پیدا می‌کند و مردم احساس گرما می‌کنند. با این وجود در اواخر پاییز ممکن است هوای معکوس در تهران جریان پیدا کند. دلیل این مسأله نیز این است که زمین سردتر است و هوای آلوده نمی‌تواند به سمت بالا حرکت کند. در تابستان آلودگی هوا به خوبی در سطح شهر مشهود است، اما در فصل سرما آلودگی هوا در دماغ شهروندان است. این وضعیت مانند چتری است که آن را برعکس کرده‌اند. در چنین شرایطی تنها باد و باران می‌تواند سبب جابه‌جایی معمولی هوا شود و باید توجه داشت که بارندگی در این فصل ممکن است هوا را اسیدی کند.

‌آیا نهادهای علمی باید به دنبال منشأ بوی نامطبوع تهران باشند؟

به نظر من در شرایط کنونی نهادهای امنیتی باید پیگیر این قضیه باشند. البته نهادهای علمی نیز باید در این زمینه به نهادهای امنیتی کمک کنند. به هر حال احتمال خرابکاری در اکوسیستم تهران وجود دارد. این نهادها باید همه احتمالات را در نظر بگیرند و با سرنخ‌هایی که به دست می‌آورند علت اصلی این بو را مشخص کنند. احتمال زیاد این بود به صورت متحرک در بزرگراه آزادگان در حال حرکت بوده و باد آن را به سمت تهران آورده است. از سوی دیگر نهادهای امنیتی باید به مناطقی مانند یافت‌آباد سر بزنند که آیا بو در این منطقه بیشتر بوده یا اینکه احتمال دارد که منشأ بو در منطقه بوده باشد یا خیر.

نکته دیگر اینکه باید مشخص شود که بو در کدام سمت تهران بیشتر استشمام شده است. آیا بو در قسمت‌های جنوبی شهر بیشتر بوده یا در قسمت‌های شمالی؟ همه این مسائل باید مشخص شود و سپس نتیجه به افکار عمومی اعلام شود.

‌شبکه فاضلاب تهران دارای چه ویژگی‌هایی است؟ آیا شبکه فاضلاب تهران از استاندارد کافی برخوردار است یا اینکه دچار پوسیدگی و فرسودگی شده است؟

وضعیت فاضلاب در تهران به شکلی است که هنگامی که شیر آب در هر کجای تهران باز می‌شود به فاضلاب تبدیل می‌شود. در اکوسیستم تهران هیچ رودی وجود ندارد اما به اندازه سه رود فاضلاب تولید می‌کند. نکته دیگر اینکه دو نوع فاضلاب سطحی و زیرزمینی وجود دارد. فاضلاب سطحی همان است که در سطح شهر مشاهده نمی‌شود. با این وجود فاضلابی که زیرزمین است آلوده و البته خطرناک است. سه رود فاضلابی که در تهران جاری است نیز بسیار بزرگ است و اگر انسان در آن بیفتد در آن غرق خواهد شد. امسال نسبت به سال‌های گذشته بارندگی بیشتری در تهران رخ داده است. با این وجود نباید با این بارش‌ها دچار اشتباه شویم.

شرایط در تهران به شکلی است هر چه بارش‌ها بیشتر شود آب شیرین ما کاهش پیدا می‌کند و در مقابل آب شور افزایش می‌یابد. فاضلاب‌های شهرها و به‌خصوص تهران انسان را دچار بیماری‌های بیولوژیک می‌کنند. فاضلاب تهران سلامت شهروندان را به بیماری‌هایی مانند وبا، حصبه و اسهال خونی تهدید می‌کند. از سوی دیگر آلودگی صنایع تهران بیشتر شیمیایی است و اثرات شیمیایی با خود به همراه می‌آورد. در شرایط کنونی در اغلب شهرهای کشور تلاش می‌شود از آب‌های زیرزمینی استفاده شود. این در حالی است که آب‌های زیرزمینی در حال نیتراتی و سرطان‌زا شدن هستند و به همین دلیل آلوده شده‌اند. امروز در همه خانه‌ها مواد شیمیایی زیادی مصرف می‌شود که نفوذ آن به خاک سبب آلوده شدن خاک می‌شود.

‌سه رود فاضلابی تهران در چه مناطقی وجود دارد؟

تهرانی که حتی یک رود نیز ندارد، به اندازه سه رود فاضلاب تولید می‌کند. این سه رود فاضلاب شامل سرخه حصار، فاضلاب مرکزی شهر که در منطقه جوانمرد قصاب جمع می‌شود و دیگری رودخانه کن است. نکته مهم این است که در منطقه‌ای که این رودهای فاضلاب جریان دارد سبزی کاشته می‌شود و در نتیجه سبزی‌ها با خاک و آب آلوده پرورش پیدا می‌کنند. برخی عنوان می‌کنند اغلب آب‌ها توسط کشاورزان مصرف می‌شود. در حالی که در واقعیت وضعیت به این شکل نیست و این مسأله متعلق به گذشته است. در گذشته کشاورزان آب بیشتری مصرف می‌کردند اما در شرایط کنونی مصرف آب در شهرها بیشتر از کشاورزی شده است. سدها محاسن زیادی از نظر طبیعی دارند. با این وجود سدها در کشور ما به خوبی مدیریت نمی‌شود. نکته دیگر اینکه به دلیل گرم شدن سطح زمین میزان بارش باران وضعیت بی‌نظمی پیدا کرده است. به عنوان مثال بارانی که باید در طول سال ببارد به یکباره در۱۰ روز می‌بارد. این اتفاق در سال جاری رخ داده است. این بارش‌های بی‌نظم نیز سیلاب درست می‌کند و در نتیجه مزارع کشاورزان را خراب می‌کند. خطر دیگری که وضعیت آب را در کشور تهدید می‌کند سدها هستند که در کنار حفر چاه‌ها شرایط را برای آینده سخت‌تر می‌کنند. در سال‌های آینده اغلب سدها از گل پر می‌شود و شرایط سدها سخت‌تر خواهد شد. به عنوان مثال در شرایطی که مردم کرج و ورامین آب ندارند، آب این شهرها را به تهران داده‌اند و به همین دلیل این شهرها از آب زیرزمینی استفاده می‌کنند. در نتیجه باید سدها را مدیریت کرد و شرایطی را به وجود آورد که مردم هر شهر به اندازه کافی از آب سدها بهره‌مند شوند.

‌راهکار شما برای حل این مشکلات چیست؟

در این زمینه باید دو اقدام اساسی صورت بگیرد. نخست اینکه در کوهستان‌ها باید آبخیزداری صورت بگیرد و در دامنه کوه جوی‌هایی درست کنند که آب‌های سرازیر شده در مسیر این جوی‌ها حرکت کنند. این مسائل به وزارت کشاورزی ارتباط پیدا می‌کند. از سوی دیگر هر رودی باید دو سد داشته باشد که این مسأله از جمله وظایف وزارت نیرو است. یکی از این سدها باید در منطقه کوهستانی رودها زده شود تا اگر شدت باران در کوهستان زیاد بود و جوی‌های کنده شده در دامنه کوهستان نتوانست جلوی آب را بگیرد، این آب‌ها در نهایت در پشت سدها جمع شود.

با این وجود اگر شدت آب زیاد بود اقدام دیگری باید صورت بگیرد که این اقدام مختص دشت‌هاست. این اقدام نیز باید قبل از وقوع سیلاب و بارندگی انجام شود و تمهیدات لازم از قبل اندیشیده شود. باید در مسیری که سیلاب‌ها حرکت می‌کند چاه و استخر زد تا آب جاری وارد زمین شده و به آب‌های زیرزمینی تبدیل شود. در چنین شرایطی هم خطر سیلاب‌ها از بین می‌رود و هم اینکه از آب استفاده صحیح و بهینه صورت گرفته است. بدون شک اگر این اقدامات انجام نشود سیلاب‌ها سبب خرابی‌های زیادی در مسیر خود خواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

شهردار منطقه ۱۲: بوی تهران ربطی به فاضلاب پلاسکو نداشت

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
شهردار منطقه ۱۲: بوی تهران ربطی به فاضلاب پلاسکو نداشت

شهردار منطقه ۱۲ تهران در مورد آخرین وضعیت ساختمان پلاسکو توضیحاتی ارائه کرد و ارتباط بوی نامطبوع روز چهارشنبه تهران با ساختمان پلاسکو تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، محمد علی سعادتی صبح امروز در حاشیه تهرانگردی مسجدجامعی، در مورد انتشار اخباری در خصوص ارتباط انبار پلاسکو پلاسکو با انتشار بوی نامطبوع در تهران در روز چهار شنبه، گفت: انبار فاضلاب پلاسکو روز گذشته حوالی ساعت ۱۷ در حین عملیات عمرانی گشوده شد و انتشار بوی نامطبوع در روز چهارشنبه ارتباطی به بازشدن انبار فاضلاب پلاسکو در روز پنجشنبه ندارد.

وی با بیان اینکه در ۱۰ الی ۱۲ سال ابتدای فعالیت پلاسکو فاضلاب این مجموعه به داخل این انبار می‌رفت و با پر شدن آن، فاضلاب به کانالهای دیگر سوق داده شد. گفت: ضمن حجم گاز متان در انبار چاه فاضلاب یک ساختمان آن قدر نیست که کل تهران فرا بگیرد.

آخرین وضعیت ساخت پلاسکو 20 طبقه

سعادتی در مورد آخرین وضعیت ساخت پلاسکو گفت: براساس مصوبه کمیسیون ماده ۵ مقرر شد که ۱۵ طبقه بر روی هم کف و ۵ طبقه به صورت منفی ساخته شود که دستور نقشه صادر شده است و باید بنیاد مستضعفان نقشه‌های خود را به شهرداری تهران ارائه کند تا بررسی سازمان‌های ذیربط همچون آتش نشانی و سازمان نظام مهندسی آغاز شود.

وی با بیان این که قرار شده است که ساختمان پلاسکو بر روی سطح زمین معادل ارتفاع ساختمان قبلی باشد، گفت: البته از آن جایی که کمیسیون ماده ۵ تاکید داشت که حقوق کسبه در ساختمان جدید تامین شود و همچنین با توجه به اینکه ساختمان جدید براساس استانداردهای جدید ساخته می‌شود و تعداد آسانسور و راه پله‌های آن افزایش یافته است، طبیعتا با افزایش ماشاعات، طبقات منفی افزایش می‌یابد تا بتوانیم حقوق کسبه را رعایت کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با ساخت ۱۵ طبقه پلاسکو حریم مدرسه ژاندراک و دیگر آثار میراثی در این منطقه خدشه‌دار می‌شود نیز گفت: ‌ سازمان میراث فرهنگی در کمیسیون ماده ۵ حضور دارد و تاکید داشتند تعداد طبقات نباید بیشتر از ۱۵ طبقه باشد.

شهردار منطقه ۱۲ تهران در مورد تامین پارکینگ این مجموعه نیز گفت: از آن جای که سیاست ما افزایش تعداد پارکینگ‌های همگانی در سطح بافت تاریخی نیست، قرار شد که کماکان پلاسکو با استفاده از پارکنیگ «پاساژ پروانه» و هوشمند سازی پارکنیگ «اکبر»، نیاز پارکینگی خود را تامین کند.

سعادتی در پاسخ به این سوال که سود حاصله به شهرداری در پی ساخت ساختمان جدید پلاسکو چقدر خواهد شد، گفت: براساس مصوبه شورای شهر تهران، شهرداری عوراضی از محل ساخت ساختمان جدید پلاسکو دریافت نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از حکم قلع و تخریب بام فروشی‌های پایتخت خبر دادعبدالرضا گلپایگانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: متاسفانه در برخی نقاط شرق و شمال شرق تهران همچون مناطق شمیران نو و سیمین قلعه و دیگر نقاط، اسکان غیررسمی ایجاد شده و شهرداری در قالب بافت فرسوده و تامین خدمات با این تخلفات ساختمانی مواجه است. وی افزود: آمار کل ساختمان‌هایی که تخلف از قوانین وضوابط دارند از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ حکم قلع و تخریب آن‌ها در حال تکمیل است و برخورد قضایی می‌شود. گلپایگانی گفت: شرکت حریم بان و شهربان شهرداری نیز به صورت جدی وارد عمل شده است و از ساخت وساز‌هایی اینچنینی جلوگیری می‌کند. وی افزود: متاسفانه ما هنوزبه طورکامل در این موضوع فائق نیامده‌ایم چرا که یک شبکه گسترده است که سود خوبی از چنین ساخت وساز‌هایی عایدشان می‌شود و اغلب افرادی که در این ماجرا هستند طبقه فقیر و کم درآمد جامعه را تشکیل می‌دهند که تبعات اجتماعی بسیاری نیز در بردارد، اما وظیفه شهرداری این است که با این تخلفات برخورد جدی کنند.
فارسفارس9 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد اکبرنیا در گفتگو با رادیو اقتصاد با بیان اینکه نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور بیشتر است، استقبال از دومین نمایشگاه بین المللی کار ایران را مثبت ارزیابی کرد. وی افزود: برگزاری موفقیت آمیز نخستین نمایشگاه بین المللی کار ایران در اردیبهشت ماه ۹۷ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران مقرر شد که دومین دوره این نمایشگاه در اردیبهشت ماه ۹۸ در محل مزبور برگزار شود. وی افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنا شدن بازدیدکنندگان با شرکت‌های جدید و کاریابی داخلی و بین المللی است. اکبرنیا گفت: نمایشگاه کار یک نمادی که می‌خواهد ارتباطی بین کارجویان، کارفرمایان وکاریابی‌ها برقرار تا این سه ضلع بازار کار همدیگر را بیشتر بشناسند. اکبرنیا گفت: نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور امروز بیشتر از سایر سطوح است زیرا افراد دارای مهارت فنی کمتر منتظر کار می‌مانند تا این قشر!
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ برنامه این هفته بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران با موضوع رویکرد جدید سپاه و ویژگی‌های فرمانده جدید آن با حضور سردار علیرضا افشار، مشاور فرماندهی کل سپاه و متولیان کارشناس مسائل راهبردی روی آنتن رفت. در این برنامه دکتر متولیان به ویژگی‌های بارز فرمانده جدید سپاه اشاره کرد و گفت: باید سردار سلامی را عباس بن علی نظام دانست که همچون آن بزرگوار برای دشمنان عبوس و برای دوستان مهربان است. وی تاکید کرد: فرمانده هان نیروهای مسلح ما برخلاف قهرمانان خیالی غربی‌ها، مردان واقعی جهاد هستند. متولیان افزود: سردار سلامی دارای ویژگی‌های برجسته‌ای همچون هوشمندی، ولایت مداری، انقلابی‌گری، ساده زیستی و شجاعت است و استراتژیستی متفاوت از سایر استراتژیست‌های دنیاست. وی تاکید کرد: نیازهای دهه پنجم انقلاب و ویژگی هایی که برای بیانیه گام دوم آن بر شمرده شده است می‌طلبد فرمانده‌ای عاشورایی بر سپاه فرماندهی ‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران؛ مصطفی محبی مدیر کل زندان‌های استان با حضور در میان کارکنان ندامتگاه شهرری طی جلسه‌ای با اهداء هدایایی از کارکنان برجسته این ندامتگاه تجلیل کرد. وی با بیان این که خدمت در زندان‌ها امری شبانه روزی است به اتفاقات رخ داده در سال ۹۷ در زندان‌های استان خصوصا در ندامتگاه شهرری اشاره داشت و افزود: مفتخریم اعلام کنیم که در جریان کنترل مسائل اتفاق افتاده در زندان‌های استان در سال گذشته؛ بدون دخالت سایر ارگان‌ها و نهاد‌های برون سازمانی و با مداخله مستقیم کارکنان زندان‌های استان به بهترین نحو مدیریت شد که نشان از درایت و نقاط قابل تمجید کارکنان این اداره کل است. محبی با تاکید بر این مهم که کارمندان زندان در هر جایگاهی نقش خود را در روند اجرای زندانبانی موفق کم اهمیت ندانند؛ گفت: هر کارمندی حتی پرسنل وظیفه با عملکرد خود می‌تواند نقشی سازنده در پیشبرد اهداف سازمان داشته باشد. در پایان محبی با اهدا هدایایی به تعدادی از کارمندان بارز از تلاش آنان تجلیل کرد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان مسئول کارگروه فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه برگزار شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نخستین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری و آمار وزارت کشور و مسئول کمیته فناوری اطلاعات و آمار قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده و حضور ناصریان معاون توسعه مدیریت و منابع و نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های راه و شهرسازی، نیرو، جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان نقشه برداری کشور روز سه شنبه سوم فروردین ماه در وزارت کشور تشکیل شد. در این جلسه نیاز‌های اطلاعاتی جهت ایجاد سامانه امداد و بازسازی دولت (سجاد) ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این کمیته به منظور راه اندازی سامانه جامعی برای ثبت اطلاعات خسارات ناشی از سیل و افراد حادثه دیده، هزینه‌ها و نحوه تخصیص و توزیع منابع به دستور دکتر رحمانی فضلی رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شده است.

اخبار بیشتر