ترامپ دراداره کشورش وامانده است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

ترامپ دراداره کشورش وامانده است

رییس بانک مرکزی آمریکا: اگر ترامپ هم بخواهد، نمی‌روم

ایسناخبرگزاری ایسنا
رییس بانک مرکزی آمریکا: اگر ترامپ هم بخواهد، نمی‌روم
جروم پاول به فعالان مالی اطمینان خاطر داد که بانک مرکزی آمریکا نسبت به سیگنال‌های بازار حساس و هوشیار است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تحلیل‌گران این سخنان پاول را در راستای تلاش او برای حفظ استقلال بانک مرکزی در برابر دولت آمریکا تلقی می‌کنند.

تام گالوما، مدیر هلدینگ سی پورت گلوبال در همین رابطه گفت: با توجه به ریزش شدید بورس‌ها و رشد آهسته‌تر از حد انتظار تورم، در آینده نزدیک بانک مرکزی آمریکا از شتاب خود برای افزایش نرخ بهره خواهد کاست.

پاول در بخش دیگر سخنان خود، آمارهای مربوط به وضعیت اشتغال را بسیار مستحکم خواند و افزود: نسبت به مساله دستمزدها نگرانی ندارد، چراکه متوسط دستمزد ساعتی با شیبی ملایم افزایش یافته است و از این بابت، نگرانی در خصوص شتاب گرفتن نرخ تورم وجود ندارد.

پاول با اشاره به ریزش اخیر بورس وال استریت گفت: بین آمارهای خوب از وضعیت اشتغال و عملکرد بازارهای مالی شکاف وجود دارد. من وجود تلاطم در عملکرد اخیر بازار را انکار نمی‌کنم.

وی همچنین از آمادگی بانک مرکزی برای اعمال تغییرات لازم در سیاست‌گذاری پولی خبر داد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا بارها از رییس بانک مرکزی این کشور به دلیل افزایش نرخ بهره انتقاد کرده است و گزارش هایی از تمایل وی برای اخراج پاول منتشر شد. با این حال پاول در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال استعفایش گفت که اگر ترامپ چنین درخواستی از وی کند، از سمتش کناره‌گیری نخواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ورود مجلس نمایندگان آمریکا به پرونده تجاری ترامپ

مهرخبرگزاری مهر
ورود مجلس نمایندگان آمریکا به پرونده تجاری ترامپ
مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم به انجام تحقیقات در خصوص پرونده تجاری «دونالد ترامپ» و روابط ویژه او با روسیه و عربستان سعودی را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالیکه قرار است اعضای جدید مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص ادامه حمایت‌های کاخ سفید از عربستان در جنگ یمن و همچنین استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده تصمیم گیری کنند، یک اقدام جدید دیگر نیز قرار است از سوی کپیتال هیل علیه ترامپ انجام شود.

میدل ایست آی در این رابطه می‌نویسد: «اریک سوالول» (Eric Swalwell) عضو ارشد کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا از طرح این کمیته برای ورود به پرونده روابط تجاری رئیس جمهور این کشور خبر داد.

تحقیقات این کمیته احتمالا برخی ارتباط‌‌های مشکوک «سازمان ترامپ» با عربستان سعودی را نیز شامل خواهد شد.

این تحقیقات عموما متمرکز بر کسب و کارهای تجاری ترامپ و روسیه در سال‌های ابتدایی دهه گذشته خواهد بود، اما موارد دیگری نیز در کنار آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گفته این قانونگذار دموکرات، نماینده‌های لابی سعودی در آمریکا، از زمان پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ از جمله بزرگترین مشتریان هتل‌های او بوده‌اند.

بنا به آمار وزارت دادگستری آمریکا، یکی از نهادهای وابسته به دولت عربستان سعودی در مارس گذشته میلادی به تنهایی ۲۷۰ هزار دلار خرج اجاره اتاق‌های هتل سازمان ترامپ در واشنگتن و سفارش غذا از این هتل کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ دراداره کشورش وامانده است/آمریکا بدهکارترین کشوردنیاست

ایرناخبرگزاری ایرنا
ترامپ دراداره کشورش وامانده است/آمریکا بدهکارترین کشوردنیاست
مسکو - ایرنا - معاون انستیتو پیش بینی ها و حل و فصل مناقشات سیاسی روسیه با اشاره به کمبود بودجه و بدهی سرسام آور آمریکا از این کشور به عنوان بدهکارترین کشور دنیا یاد کرد و گفت که ترامپ در اداره کشورش وامانده است.

الکساندر کوزنتسوف روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو، افزود: مشکلات اقتصادی آمریکا دولت این کشور را مجبور به کاهش حضور نظامی در منطقه خاورمیانه کرده است.

وی اظهار داشت: خروج نیروهای آمریکایی که ترامپ تصمیم در باره آن را اعلام کرده است با کمبود بودجه این کشور ارتباط مستقیم دارد هر چند که مقام‌های آمریکایی ترجیح می‌دهند در مسائل سیاسی مهم بویژه موضوعاتی همچون حضور نظامی در مناطق مختلف جهان مشکلات مالی و اقتصادی را مطرح نکنند.

معاون انستیتو پیش بینی‌ها و حل و فصل مناقشات سیاسی روسیه این را هم گفت که دولت آمریکا با هزاران میلیارد دلار بدهی که هر سال بر آن افزوده می‌شود، بدهکارترین کشور جهان است.

وی ادامه داد: بدیهی است این بدهی نجومی و مبالغی که هر ساله دولت آمریکا به عنوان بهره این قرض باید بپردازد، ابتکار عمل را از دولتمردان کاخ سفید گرفته است.

کارشناس روس تصریح کرد: ترامپ برغم اینکه ادعای توانمندی می‌کند در اداره امور کشور وامانده است و بیش از دو هفته پیش فعالیت بخش هایی از دولت آمریکا به دلیل عدم تامین بودجه به تعلیق در آمده است و بدیهی است این وضع بر سایر بخش‌های آمریکا ازجمله حضور نظامی این کشور در مناطق مختلف جهان بویژه منطقه استراتژیک خاورمیانه تاثیر می‌گذارد.

این صاحبنظر روس معتقد است که آمریکا برای ادامه حضور در خاورمیانه به سالانه چند میلیارد دلار بودجه نیاز دارد و این مساله در شرایط کنونی با توجه به کمبود منابع در این کشور مشکل ساز شده است.

وی ادامه داد: حتی اگر ارتش آمریکا در سوریه و عراق حضور داشته باشد نمی‌توان گفت که این حضور تاثیرگذار خواهد بود و بیشتر جنبه نمادین خواهد داشت و نمی‌تواند در معادلات منطقه تاثیرگذار باشد.

کارشناس روس با بیان اینکه آمریکا بازی در خاورمیانه را باخته و سیاست‌های این کشور به شکست انجامیده، اظهار داشت: ترامپ نمی‌تواند معجزه کند و ناکامی آمریکا در خاورمیانه حتمی است.

**بی نتیجه شدن هزینه‌های میلیاردی در خاورمیانه ناراحت کننده است

کوزنتسف معتقد است که مقام‌های آمریکایی از اینکه میلیاردها دلار در سوریه، عراق و افغانستان هزینه کرده و نتیجه مطلوب نگرفته‌اند، ناراحتند و این موضوع بویژه با توجه به موفقیت سیاست‌های روسیه و ایران در کشورهای خاورمیانه که مهم‌ترین نتیجه آن شکست تروریست‌ها در سوریه و عراق بود، برای واشنگتن آزار دهنده شده است.

معاون انستیتو پیش بینی‌ها و حل و فصل مناقشات سیاسی روسیه نتیجه گیری کرد: به همین دلیل شاهد تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با ادامه ناکامی‌های آمریکا، سیاست تحریم نیز ادامه می‌یابد چرا که واشنگتن راه دیگری برای مقابله با پیشرفت دیگر کشورها نمی‌بیند هر چند که این سیاست هم در نهایت به زیان آمریکا تمام خواهد شد.

اروپام*۳۹۱*۱۳۴۶*

خواندن خبر در سایت منبع

«نه» قاطع پاول به ترامپ

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
«نه» قاطع پاول به ترامپ
دنیای اقتصاد : «جرومی پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا با صراحت اعلام کرد درخواست احتمالی برای استعفا از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را با «نه» قاطعی پاسخ خواهد داد. با این موضع و قانون مبهم فدرال رزرو، اخراج پاول از سوی ترامپ تقریبا غیرممکن شد. این موضع می‌تواند تعدیل‌کننده اثر تنش میان فدرال رزرو و کاخ سفید باشد؛ البته پاول با هدف آرامش بازارها دو سیگنال دیگر نیز داد. بازنگری در سیاست انقباضی فدرال رزرو و تطابق آمارهای اقتصادی با انتظارات، دو علامتی بود که موجب رشد ۳ درصدی وال‌استریت پس از سخنرانی پاول شد.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی اخیر خود ۳ سیگنال مهم به بازارها مخابره کرد. تلاش پاول برای بازگرداندن آرامش به بازارهای داخلی در نهایت به نتیجه رسید. وال‌استریت براساس شاخص‌های مختلف بالغ‌بر ۳ درصد رشد کرد. یکی از پربازده‌ترین روزهای وال‌استریت در یک دهه گذشته پس از اطمینان‌دهی پاول به سرمایه‌گذاران فعال در خصوص توجه فدرال رزرو به این بازار به ثبت رسید. بازار اوراق آمریکا نیز روند صعودی داشت. «جرومی پاول»، رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی اخیر خود ۳ سیگنال مهم به بازارها مخابره کرد. کد اول پاول در خصوص تنش میان فدرال رزرو و کاخ سفید با محوریت خود او و دونالد ترامپ مربوط می‌شد. هفته‌های پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی با حملات مکرر رئیس‌جمهوری به سکاندار پولی، اتمسفر بازارهای آمریکا را متشنج کرده بود؛ وال‌استریت چراغ اول ورود به دوره کاهشی را در این دوره روشن کرد، منحنی بازدهی اوراق به سمت خطی شدن حرکت کرد و بازدهی اوراق خزانه‌داری نزول شدیدی را تجربه کرد. همزمان شاخص دلار نیز پرنوسان و نزولی رفتار می‌کرد. تمام این اتفاقات منفی برای اقتصاد آمریکا، بحث اخراج جرومی پاول ازسوی ترامپ را در بازارها در کانون توجه قرار داد. برخی مانند استیون منوچین گزینه اخراج را منتفی می‌دانستند؛ اما بعضی دیگر از جمله خود ترامپ با توییت‌های خود پاول را بیش از پیش نشانه رفت. در طول چند هفته پرتنش میان این دو، رئیس فدرال رزرو اظهارنظر خاصی در خصوص رفتار ترامپ نکرده بود. پاول بر بقای استقلال بانک مرکزی ایالات متحده و حفظ الگوی منطقی برای سیاست‌گذاری فارغ از سیاست و درخواست کاهش نرخ بهره ترامپ تاکید می‌کرد؛ تا اینکه بالاخره روز جمعه اولین واکنش مستقیم خود را با پاسخ به یک پرسش اعلام کرد. وی در پاسخ به «چنانچه رئیس‌جمهوری از شما بخواهد استعفا بدهید به دستور او عمل خواهید کرد؟» پاسخ کوتاهی داد: «خیر.» عقب‌نشینی پاول

دومین پیام پاول برخلاف نه قاطع به استعفا، نشانه نرمش در برابر وضعیت بازار (یا حتی درخواست دونالد ترامپ) به نظر می‌رسد. پاول کنترل اتوماتیک بازار مالی را رد و فدرال رزرو را در این حوزه فعال معرفی کرد. او ضمن دفاع از عملکرد کمیته بازار آزاد از نیاز تازه‌ای سخن گفت؛ نیاز به آلترناتیو در برنامه انقباضی مربوط به تعدیل ترازنامه اوراق فدرال رزرو. او ۴ بار در سخنرانی روز جمعه خود از اصطلاح «نااطمینانی» استفاده کرد که تسلط فدرال رزرو بر وضعیت اقتصادی را در هاله‌ای از ابهام نشان داد. پاول، علاوه‌بر عقب‌نشینی در خصوص روند انقباضی که پیش‌تر از تداوم آن دفاع می‌کرد؛ توجه به وضعیت بازار را نیز در سخنرانی خود محرز کرد. براساس قوانین فدرال رزرو باید به دو هدف اشتغال و تثبیت سطح قیمت‌ها دقت و از سیاست‌زدگی و تاثیرپذیری سوء از چشم‌انداز بازارها پرهیز کند. پاول، وال‌استریت را شارژ کرد

سومین پیام پاول پس از انتشار آمار مثبت اشتغال ماه دسامبر مخابره شد. او وضعیت بازارها را در سلامت کامل دانست و چشم‌انداز اقتصاد آمریکا را مثبت توصیف کرد. تلاش پاول برای بازگرداندن آرامش به بازارهای داخلی در نهایت به نتیجه رسید. وال‌استریت براساس شاخص‌های مختلف بالغ‌بر ۳ درصد رشد کرد. یکی از پربازده‌ترین روزهای وال‌استریت در یک دهه گذشته پس از اطمینان‌دهی پاول به سرمایه‌گذاران فعال در خصوص توجه فدرال رزرو به این بازار، تجربه شد و بازار اوراق آمریکا نیز روند صعودی داشت. پیشینه مقوله اخراج

براساس اظهارات منابع آگاه در کاخ سفید، دونالد ترامپ درخصوص اخراج جرومی پاول از کرسی ریاست فدرال‌رزرو با برخی مقامات سیاسی گفت‌وگو کرده است. روابط میان ترامپ و پاول پس از افزایش نرخ بهره در نشست اخیر فدرال‌رزرو وخامت بیشتری پیدا کرد. ریزش شدید بازار سهام آمریکا طی ماه اخیر بعد از انتشار سیگنال انقباضی کمیته بازار آزاد آمریکا تشدید شد و رکوردهای تاریخی بسیاری به‌دنبال واکنش وال‌استریت به رشد نرخ بهره ثبت شد. ترامپ بارها رکوردشکنی‌های وال‌استریت را با پیام‌های مختلف خود از تریبون‌های متفاوت به سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید و به‌ویژه شخص رئیس‌جمهوری متصل می‌کرد. بنابراین، ریزش وال‌استریت برای دونالد ترامپ متناظر با لطمه شدید به اعتبارش در مقام ریاست جمهوری است. مشاوران نزدیک به ترامپ معتقدند که او علیه پاول اقدامی انجام نخواهد داد و امید به فروکش کردن خشم رئیس‌جمهوری را در طول تعطیلات سال نو دارند. توانایی: عزل و نصب

قانون فدرال‌رزرو روایت می‌کند که تمام روسا از سوی رئیس‌جمهوری عزل و نصب می‌شوند و از آنجا که رئیس کل نهاد مانند یک فرماندار است، اندکی ماجرا تغییر می‌کند. همان‌طور که پیتر کورتی براون از دانشگاه پنسیلوانیا در کتاب خود به مقوله استقلال فدرال‌رزرو می‌پردازد در این قانون مشخص نیست که چه چیزی به معنای «دلیل» است و هیچ رئیس فدرال‌رزروی در دوران مدرن با این مقررات روبه‌رو نشده است. اگرچه توماس مک کیب پس از فشارهای شدید دولت هری ترومن مجبور شد استعفا دهد. یک گزینه دیگر ویلیام میلر است که حدود یک سال در سمت ریاست فدرال‌رزرو باقی ماند و پس از آن جیمی کارتر، رئیس‌جمهور آمریکا، در سال ۱۹۷۹ او را به خزانه‌داری ایالات‌متحده منتقل کرد. اما اخراج قدرت اول فدرال‌رزرو اقدامی بدیع در تاریخچه فدرال‌رزرو نوین خواهد بود. «چنانچه!» ترامپ بتواند با ایجاد فشار شدید باعث استعفای ریاست نهاد پولی شود که بعید است اتفاق بیفتد، پاول همچنان تا پایان دوره‌اش در هیات سیاست‌گذاران اصلی فدرال رزرو باقی خواهد ماند و دیگر اخراجی در کار نخواهد بود. هزینه‌های بسیاری نیز متوجه کاخ سفید خواهد شد که موقعیت اجتماعی و مقبولیت وی میان سرمایه‌گذاران به شدت دچار افت می‌شود. چینش «کبوتری» فدرال رزرو

ترامپ از ابتدای دوره ریاست‌جمهوری خود، بیشترین میزان قدرت انتصاب در فدرال رزرو و کمیته بازار آزاد آمریکا را در میان روسای جمهور پیشین خود داشته است. ترامپ می‌تواند تا پایان دوره ریاست پاول صبر کند و از جمع اعضا، یک سیاست‌گذار دیگر را منصوب کند. ترامپ کاندیدای فدرال رزرو شعبه شیکاگو را در لیست انتخاب دارد که یکی از پرقدرت‌ترین شعب بانک مرکزی آمریکا است. همچنین بیش از ۵۰ درصد اعضای کمیته ۱۲نفره بازار آزاد نیز به دست وی تعیین و برای گرفتن تایید به سنا معرفی می‌شوند. تاکنون ریچارد کلاریدا، رندال کوارلز، میشل بومن و نیل لیانگ (که هنوز پروسه تایید سنا را طی نکرده است) و مارویا گودمن که از سوی سنا تایید نشد، هیچ یک از جناح «کبوترها» نیستند و بیشتر به جناح «باز‌ها» گرایش نشان داده‌‌اند. آن هم زمانی که ترامپ به کبوترهایی نیاز دارد که نسبت به انقباض حساسیت دارند و محتاطانه عمل می‌کنند. در صورتی که ترامپ بخواهد نامزدهای جناح کبوترها را وارد لیست نامزدها کند، آنگاه با مخالفت جدی جمهوری‌خواهان مواجه خواهد شد. سوابق درگیری‌ها

در سال ۱۹۶۵ میلادی، رئیس‌جمهوری آمریکا، لیندون جانسون به صورت علنی از رئیس فدرال رزرو درخواست کاهش نرخ بهره را کرده بود. موارد مشابه دیگر، مورد نیکسون و آرتور برنز، ریگان و هارپر و درگیری جورج دبلیو بوش با مارتین گرین‌اسپن هستند. ریگان با تهدید و انتشار اخبار دروغ و تاثیرگذار در خصوص برنز تلاش برای دخالت در سیاست پولی از سوی روسای جمهوری را به‌خوبی نشان داد. با این حال، توان اخراج قانونی برای دونالد ترامپ وجود ندارد. اخراج رئیس فدرال‌رزرو در قانون ایالات‌متحده به شکل مبهمی نگاشته شده است. این ابهام قانونی نوعی سپر محافظ قدرتمند برای حفظ استقلال نهاد پولی از سیاست‌زدگی تلقی می‌شود. رئیس‌جمهوری مسوولیت انتصاب اعضای هیات‌مدیره، ازجمله رئیس فدرال‌رزرو را برعهده دارد؛ اما براساس قانون، اخراج سکاندار پولی تنها «با دلیل» (for cause) میسر خواهد بود. البته در‌صورتی‌که شرایط قانونی نیز فراهم شود، نیاز به رای موافق سنا وجود خواهد داشت. ابهام قانونی به کلمه «دلیل» بازمی‌گردد. نامشخص بودن شدت، موضوعیت و زمینه این دلیل باعث می‌شود، رئیس‌جمهوری آمریکا نتواند به آسانی رئیس فدرال‌رزرو را برکنار کند. ترامپ در مصاحبه‌ها و اظهاراتش در فضای مجازی بارها به جرومی پاول و شاکله فدرال‌رزرو سیگنال مخالفت با رشد نرخ بهره را ارسال کرده بود. ترامپ در مصاحبه خود با «واشنگتن‌پست» گفته بود: «من از انتخاب جرومی پاول راضی نیستم.» مثال‌های بسیاری وجود دارد از جمله، توصیف رئیس فدرال‌رزرو به دیوانه، بزرگ‌ترین تهدید برای آمریکا و تخریبگر اقتصاد آینده.

براساس اظهارات منابع آگاه در کاخ سفید، دونالد ترامپ درخصوص اخراج جرومی پاول از کرسی ریاست فدرال‌رزرو با برخی مقامات سیاسی گفت‌وگو کرده است. روابط میان ترامپ و پاول پس از افزایش نرخ بهره در نشست اخیر فدرال‌رزرو وخامت بیشتری پیدا کرد. ریزش شدید بازار سهام آمریکا طی ماه اخیر بعد از انتشار سیگنال انقباضی کمیته بازار آزاد آمریکا تشدید شد و رکوردهای تاریخی بسیاری به‌دنبال واکنش وال‌استریت به رشد نرخ بهره ثبت شد. ترامپ بارها رکوردشکنی‌های وال‌استریت را با پیام‌های مختلف خود از تریبون‌های متفاوت به سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید و به‌ویژه شخص رئیس‌جمهوری مربوط می‌کرد. بنابراین، ریزش وال‌استریت برای دونالد ترامپ متناظر با لطمه شدید به اعتبارش در مقام ریاست جمهوری است. مشاوران نزدیک به ترامپ معتقدند او علیه پاول اقدامی انجام نخواهد داد و امید به فروکش خشم رئیس‌جمهوری در طول تعطیلات سال نو دارند.

اگر هر گونه اقدام تندی از سوی ترامپ برای خارج کردن پاول از صحنه فدرال‌رزرو رخ دهد، موجب صدمه جدی به بازارهای مالی خواهد شد و اعتماد سرمایه‌گذاران به توانایی بانک مرکزی نسبت به پاسبانی از سلامت اقتصاد بدون دخالت سیاسی را تضعیف می‌کند. پیگیری‌های انجام شده از سوی خبرگزاری بلومبرگ برای مصاحبه با مقامات کاخ سفید و سخنگوی فدرال‌رزرو، «میشل اسمیت» بدون نتیجه باقی ماند. فدرال‌رزرو آمریکا چهارشنبه شب (۲۷دسامبر) بدون توجه به درخواست‌های ترامپ، نرخ بهره را برای چهارمین مرتبه در طول سال ۲۰۱۸ میلادی بالا برد. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که پس از چند هفته پرنوسان در بازارهای ایالات‌متحده، ترامپ از فدرال‌رزرو درخواست کرده بود که روند رشد نرخ بهره را متوقف کند.

«نه» قاطع پاول به ترامپ - 11

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تردد عجیب‌ترین پراید دیده شده در تهران + فیلم

افتصادنیوزافتصادنیوز9 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، یک خودرو پراید با ظاهری بسیار عجیب در خیابان‌های شهر تهران تردد کرده است. بدون شک با وضعیتی که این خودرو دارد به محض دیدن پلیس آن را توقیف خواهد کرد. حجم فیلم ۱ مگابایت

دو جمله روحانی که کاربران مجازی را عصبانی کرد

برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. برترین‌ها: پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. از روی اینکه چند نفر می‌خندن، چند نفر عصبانی هستن، چند نفر قیافه شون گرفته است! ویدئویی از اظهارات رئیس جمهور در این رابطه را ببینید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید. پاسخ روحانی درباره مشکلات اقتصادی مردم موجی از انتقادات کابران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت که در ادامه می‌خوانید:

فیلم | گل‌زنی داور فوتبال در لیگ هلند

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، شهرام میرآخورلو قیمت خودرو در بازار را همانند هر کالای دیگر تابع عرضه و تقاضا اعلام کرد و گفت: میزان تولید شرکت‌های خودروساز در سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل به واسطه مشکلات ایجاد شده در تأمین قطعات مورد نیاز خطوط تولید با کاهش ۳۸ درصدی مواجه بوده است. وی تعلل شورای رقابت در اعلام قیمت‌های جدید در خردادماه سال گذشته و در ادامه بروز اخبار و گزارش‌هایی دال بر آزادسازی قیمت خودرو را موجب افزایش انتظارات تورمی و انتقال تقاضای آتی به حال دانست و اظهار کرد: از سوی دیگر نقدینگی قابل توجه موجود در سطح جامعه و ترجیح مردم به تبدیل نقدینگی به کالا به‌دلیل افزایش چشمگیر قیمت طلا، مسکن، ارز قاچاق و… به همراه انتقال تقاضای اشباع نشده خودروهای وارداتی منتج از افزایش قیمت به سمت کالای جانشین تولید داخل و همچنین افزایش تقاضای سفته‌بازی و واسطه‌گری خودرو در بازار، موجب عدم تعادل عرضه و تقاضا و در نتیجه افزایش قابل ملاحظه قیمت بازار شده است. میرآخورلو بیان کرد: اما به علت تغییرات مجدد نرخ ارز و اثر آن بر تقاضای واسطه‌گری و سفته‌بازی کالاهای سرمایه‌ای و عدم ثبات متغیرهای کلان اقتصادی، شاهد تأثیر مداوم و متوالی کاهش قیمت‌های بازار طی هفته‌های اخیر نبوده‌ایم. وی افزود: مضافا امسال نیز با تغییرات متغیرهای مؤثر در بهای تمام شده خودرو نظیر مالیات، بیمه، دستمزد، شماره‌گذاری و… موضوع منجر به تغییر بهای کارخانه و متعاقبا نرخ بازار شد. طبق اعلام وزارت صنعت، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: این سازمان در راستای ایفای وظایف و تکالیف قانونی و در راستای صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان همواره تلاش دارد ضمن مشارکت فعال و طرح پیشنهادات مناسب در جلسات کمیته خودرو به عنوان مرجع سیاست‌گذار و استقرار نماینده مقیم در محل کارخانجات ایران خودرو و سایپا جهت رصد مستمر نحوه عملکرد و ایفای تعهدات، وفق قوانین و مقررات موضوعه در خصوص تخلفات احرازی نیز برخورد مؤثر معمول و پرونده‌های تخلف متشکله برای سیر مراحل رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.

مالکیت سهام عدالت ۶ میلیون نفر قطعی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: بدین ترتیب ۶ میلیون نفر از افراد کم درآمد جامعه و تحت پوشش حمایتی، اولین گروهی خواهند بود که از مالکیت سهام عدالت برخوردار خواهند شد. رئیس کمیسیون اقتصادی، اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وجود بازار متشکل ارزی در کنار بازار نیما را نوعی التهاب در بازار ارز دانست. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وقتی بازار متشکل ارزی شکل گیرد این بخش از تقاضای کاذب حذف می‌شود و میزان تقاضا کاهش می‌یابد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر قرار باشد بازار متشکل ارزی ایجاد شود و بازار نیما به قوت خود باقی بماند بازار متشکل ارزی نمی‌تواند نرخ بازار را تعدیل کند. وی گفت: اعتقاد ما بر این است که اگر بازار متشکل ارزی شکل گیرد و بازار نیما به بازار متشکل تبدیل شود شاهد روند کاهشی نرخ ارز خواهیم بود.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، حسینعلی حاجی دلیگانی - نماینده مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع اولویت‌های مجلس در سال پایانی گفت: طرح هایی که اولویت ندارند مثل استانی شدن انتخابات یا تشکیل وزارت بازرگانی و غیره باید از برنامه مجلس در سال پایانی خارج شود. وی با بیان اینکه برخی طرح‌ها ثمری برای مردم ندارد، گفت: اولویت قانونگذاری و نظارت باید برای رفع مشکلات اقتصادی باشد. حاجی دلیگانی افزود: اصلاح ساختار بودجه از برنامه‌های است که باید مجلس به آن بپردازد. حاجی دلیگانی افزود: جهت دهی نقدینگی کشور، ساماندهی و هدفمند کردن یارانه‌های پنهان هم از اولویت‌های مجلس خواهد بود. رحیم زارع - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت: در سال پایانی باید با اصلاح ساختار نظام مالیاتی به تولید کنندگان فرصت دوباره بدهیم.

اخبار بیشتر