مهدی یراحی، ممنوع‌الفعالیت نیست! فقط گفتیم فعلا صداتو نشنویم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

مهدی یراحی، ممنوع‌الفعالیت نیست! فقط گفتیم فعلا صداتو نشنویم

مهدی یراحی: شیطنت کردم و تصمیم ارشاد را می‌پذیرم

الفخبرگزاری الف
مهدی یراحی: شیطنت کردم و تصمیم ارشاد را می‌پذیرم
مهدی یراحی که با انتشار کلیپ «پاره سنگ» موقتاً ممنوع‌الفعالیت شده است، گفت: من در این مورد شیطنت کردم و هر تصمیمی که ارشاد بگیرد،‌ کاملاً می‌پذیرم.

به گزارش فارس، سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد درباره حاشیه‌‌های کلیپ «پاره سنگ» مهدی یراحی گفت: تفاوت کلیپ مجوزگرفته با کلیپ پخش‌شده تفاوت داشته است. متاسفانه گاهی انتظاراتی که بایسته فعالیت در عرصه هنر است به درستی مراعات نمی‌شود. درباره این اتفاق پیش‌آمده هم دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی به اثر و کلیپی مجوز داده اما اثری که منتشر شده هم از نظر شعر و هم از نظر کلیپ، دارای تفاوت‌هایی است.

وی افزود: طبیعتا به دلیل آنکه اداره کل موسیقی باید از آنچه که مجوز داده باید صیانت کند و فضا را به صورت قانونی پیش ببرد، ‌ از دست‌اندرکاران این موضوع دعوت کرده است که برای ادای توضیحات به این اداره‌کل مراجعه کنند.

معاون هنری وزارت ارشاد درباره انتشار خبر ممنوع‌الفعالیتی پیش از شنیدن توضیحات عوامل گفت: این خبر از سوی ما منتشر نشد و باید از رسانه‌ها تقاضا کنم در انتقال پیان نهایت دقت و امانت را داشته باشند.

* همیشه هم سرم مقابل قانون پایین است

مهدی یراحی نیز دیگر مهمان برنامه رادیویی تهران من بود، در پاسخ به این پرسش که خبر ممنوع‌الفعالیتی خود را چه زمانی شنیده است، گفت: عصر روز چهارشنبه (۱۲ دی) از طریق ناشر اثر مطلع شدم و آن‌ها هم از طریق تماس تلفنی دفتر موسیقی از موضوع آگاه شده بودند.

این خواننده پاپ اظهار داشت: وقتی روابط عمومی معاونت هنری خبر ممنوعیت کاری بنده را با باشگاه خبرنگاران جوان در میان گذاشت، از این موضوع ناراحت شدم. چون به دنبال حاشیه نیستم و البته دفعه اولم هم نبود که ممنوع‌الفعالیت می‌شدم. باید مدیریت می‌شد که این موضوع به فضای رسانه کشیده نشود.

وی درباره تفاوت کلیپ مجوز گرفته با آنچه پخش شده است، ضمن صحت گذاشتن بر این موضوع گفت: یکی از رسالت‌های بزرگ هنر در صورت حسن نیت مسئولان و هنرمندان ایجاد تعامل و تقارب میان خواسته‌های جامعه و سیاستمداران است. اما برخی جریان‌های صاحب قدرت مقابل هنرمندان جبهه دارند و با هر ابراز نظر غیرموافقشان، مخالف هستند. حتی دروغ‌هایی به ما نسبت دادند مانند خدای ناکرده توهین به شهدا که اصلا چنین چیزی نبوده است.

یراحی گفت: تا امروز قانونمند کار کرده‌ام و همیشه هم سرم مقابل قانون پایین است، اما یک جاهایی نداشتن جسارت در برخی مدیران باعث خودسانسوری می‌شود که در عرصه‌های مختلف از جمله موسیقی، مردم را به سطح برده است. من تمام مساله‌ام این است! هنرمند کارش پرسش‌گری و رساندن حرف مردم به مسئولان و تلطیف فضای بین این دو است. اگر هنرمند صدای مردمش نباشد، عاشقانه بخواند تا راحت مجوز بگیرد و فقط بخواهد پول چاپ کند، این که دیگر نامش هنر متعهد نیست!

این خواننده پاپ افزود: بیش از یک سال برای گرفتن مجوز «پاره سنگ» رفتیم و آمدیم. می‌گفتند مجوز نمی‌دهیم. با آقای عبدالجبار کاکایی که از مسئولان اصلی واحد شعر هستند صحبت کردم و گفتند ما به این شعر مجوز داده‌ایم. چند کلمه بود که دوستان تاکید داشتند عوض شود، بقیه شعر کامل مجوز دارد و در کتابخانه ملی ثبت شده است. اینجا حس آن رزمنده به من دست داد که مجبور است شناسنامه‌اش را دستکاری کند، چون از فضای بسته‌ای که نگذاریم کسی حرف بزند، احساس خطر کردم.

* نگاه مستقل خودم را به جنگ دارم

یراحی افزود: گفتند بازوبند حزب نازی را بسته‌اید و به شهدا توهین کرده‌اید! من یک کار ننگ بر جنگ و ضد جنگ درست کرده‌ام. چه کسی هست که بگوید من با جنگ موافقم؟ من اصلا با او بحثی ندارم و خودم، خودم را ممنوع‌الفعالیت می‌کنم. من ادوار جنگ را می‌گویم، نه فقط جنگ هشت ساله خودمان را. من از نگاه مستقل خودم برای شهدا کار خوانده‌ام. من بچه اهوازم، من با صدای آژیر بزرگ شده‌ام. من حق دارم بپرسم. اما بدون جنجال، بدون شوآف.

وی اظهار داشت: فکر می‌کنم وزارت ارشاد حکم پدر معنوی همه هنرمندان را دارد، ‌ بنابراین باید با آن تعامل بیشتر داشته باشیم.

حسینی ضمن تایید این موضوع گفت: همان‌طور که یک پدر تصمیم می‌گیرد فرزندان خود را راهنمایی کند، ‌ بر این اساس یک قاعده و چارچوبی تنظیم شده است تا بتوانیم کنار هم به شایستگی زندگی و از حق و حقوق خواهران و برادرانمان صیانت کنیم.

معاون هنری وزیر ارشاد افزود: «پاره سنگ» جزء اشعار انتقادی است، ‌ بنابراین دفتر اداره موسیقی وزارت ارشاد و شورای شعر به حذف بندهایی رای داد که ممکن بود خواهران و برادران ما را آشفته کند. چون دفاع مقدس چیزی نبود که فقط در زندگی عده‌ای محسوس باشد. بنابراین انتظار می‌رود فرزندان خانواده به رای این پدر معنوی پایبند باشند، ‌ نه اینکه به تشخیص خود عمل کنند.

* می‌پذیرم که شیطنت کردم

یراحی گفت: همه ما درگیر جنگ بودیم اما حال همه ما بعد از جنگ یکسان نبود. همه ما صدایمان به یک اندازه قدرت ندارد. چندی پیش یک هنرمند کاری نژادپرستانه و ضدعرب را بدون مجوز بیرون داد اما چون مستقل نبود، ‌ وزارت ارشاد به سادگی از کنارش گذشت!

خواننده کلیپ «پاره سنگ» گفت: کنار بازوبند حزب نازی، کلاه روسی، پوتین انگلیسی، اورکت آمریکایی و یک پلاک وجود دارد و این نماد جنگ‌های معاصر است. وقتی این‌ها را کنار هم می‌‌گذاریم، ‌ کسی نمی‌تواند شما را به محکوم به یک تعبیر خاص کند. اما اگر با لباس بسیج، سپاه یا ارتش جمهوری اسلامی آن بازوبند را می‌بستم، قطعا می‌شد من را محکوم کرد.

یراحی در پایان اذعان کرد: من در این مورد شیطنت کردم و هر تصمیمی که ارشاد بگیرد، ‌ کاملا می‌پذیرم.

خواندن خبر در سایت منبع

جدیدترین اقدام ارشاد برای مهدی یراحی!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
جدیدترین اقدام ارشاد برای مهدی یراحی!
انتشار موزیک ویدیوی جدید مهدی یراحی به نام پاره سنگ که با حواشی بسیار و شایعاتی مبنی بر ممنوع الفعالیت شدن این خواننده همراه بوده است، سوژه طنز صفحه بی قانون شد.

روزنامه قانون: انتشار موزیک ویدیوی جدید مهدی یراحی به نام پاره سنگ که با حواشی بسیار و شایعاتی مبنی بر ممنوع الفعالیت شدن این خواننده همراه بوده است، سوژه طنز صفحه بی قانون شد.

جدیدترین اقدام ارشاد برای مهدی یراحی! - 2

خواندن خبر در سایت منبع

هیاهوی پاره سنگ مهدی یراحی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
هیاهوی پاره سنگ مهدی یراحی
قطعه پاره سنگ از آلبوم «سه گانه اجتماعی اول» است که هنوز این آلبوم به طور رسمی منتشر نشده. مهدی یراحی تصمیم گرفت مانند فرمول‌های مارکت موسیقی روز دنیا، یک قطعه موسیقی از این آلبوم را زودتر پخش کند و توجه‌ها را به سمت آلبوم جدیدش متمرکز کند.

روزنامه هفت صبح: شاید در سال ۱۳۸۶ که مهدی یراحی با خواندن ترانه «من رو رها کن» که تیتراژ پایانی برنامه «شب شیشه‌ای» رشیدپور بود به شهرت رسید، کمتر کسی گمان می‌کرد او ۱۰ سال بعد این چنین خبرساز شود و تا مرز ممنوع الکاری پیش رود.

ماجرای این روز‌های او پیچیده شده و فعلا فعالیت هایش به حالت تعلیق در آمده تا در باره ادامه فعالیتهایش تصمیم گیری شود. این حاشیه‌ها را مرور می‌کنیم.

هیاهوی پاره سنگ مهدی یراحی - 3

ماجرا از هفته گذشته شروع شد. زمانی که ویدئو کلیپ جدیدش با نام «پاره سنگ» در اینترنت پخش شد.

قطعه پاره سنگ از آلبوم «سه گانه اجتماعی اول» است که هنوز این آلبوم به طور رسمی منتشر نشده. مهدی یراحی تصمیم گرفت مانند فرمول‌های مارکت موسیقی روز دنیا، یک قطعه موسیقی از این آلبوم را زودتر پخش کند و توجه‌ها را به سمت آلبوم جدیدش متمرکز کند. این توجه‌ها به سمت او حالا مسیر کاری رسمی اش را در معرض خطر قرار داده و واکنش‌های مختلفی را به همراه داشته است.

از ابتدا فقط موزیک این قطعه پخش شد؛ بدون کلیپ. افرادی که قطعه را گوش دادند با ترانه‌ای روبه رو شدند که درباره جنگ بود، اما مضمون آن با ترانه‌هایی که تا به حال در مورد جنگ شنیده بودیم، متفاوت بود.

مثلا در بخشی از ترانه به نظر می‌رسد به طولانی شدن جنگ اشاره کرده و می‌گوید:

من نمیدونم چرا نمی‌تونم بفهمم اینو چرا به ختم جنگ این همه درنگ خورد / یه نسل دیگه رفت جنگ برنگشت رفت و رفت و برنگشت …»

برخی سخت گیران همچنین اعتقاد داشتند او در بخش‌هایی از این ترانه حتی به شروع جنگ و چرایی آن نیز انتقاداتی وارد کرده است. به فاصله چند روز، ویدئو کلیپ این ترانه منتشر شد تا ناگهان همه چیز تحت شعاع این کلیپ قرار گیرد.

در این کلیپ از همه چیز انتقاد می‌شود و مخاطب را به رگبار می‌بندد. از هوای غبار آلود بگیرید تا مشکلات مسکن، آب، اقتصادی و … تا اینجا نیز منتقدان تلاش کردند سعه صدر نشان دهند، اما نحوه لباس پوشیدن او در این ویدئو کلیپ آن‌ها را به شدت برآشفته کرد.

مثلا خبرگزاری اصولگرای فارس نوشت: «جدا از ترانه این قطعه که همان مفاهیم تبیینی اپوزیسیون در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، یراحی، خواننده این قطعه با پوشیدن یونیفرم نظامی که روی بازوی آن، نشان «آلمان نازی» بسته شده، ذهن مخاطب را دچار پرسش‌های بی پاسخ می‌کند. صدای اعتراض از حنجره کسی شنیده می‌شود که پوشیده با لباس سربازان هیتلر خونخوار است!»

خبرگزاری تسنیم نیز نوشت: «در برخی پلان‌های این موزیک ویدئو، باور‌ها و ارزش‌های دفاع مقدس مورد هجمه قرار گرفته است.» یکی دیگر از سایت‌های اصولگرا نوشت: «خیلی‌ها می‌گویند چرا خواننده در این کلیپ، پلاک رزمندگان دفاع مقدس را به گردن و بازوبند سربازان نازی را به بازو دارد؟ این به چه معناست؟ یعنی جوانان پاره تن ما که صرفا برای دفاع از کشورمان جنگیدند، سربازان هیتلر دیکتاتور هستند؟

اگر خواننده می‌خواست فقط نشانه‌ای از نظامی‌ها را داشته باشد، چرا فقط مشخصه‌هایی از سربازان ایرانی و آلمان نازی و افسران روسیه را به تن دارد؟ مهدی یراحی در کلیپش پلیور و کلاه روسی نیز به تن دارد، اما نشانه‌ای از نظامیان دیگر کشور‌ها مشاهده نمی‌شود.»

مهدی یراحی همین تازگی‌ها سر ماجرای دیگری خبرساز شده بود. روز ۶ دی ماه مهدی یراحی و گروهش با پوشیدن لباس کارگران گروه ملی فولاد در کنسرتشان در شهر اهواز توجه‌ها را به خود جلب کرده بودند و خیلی‌ها گمان برده بودند که دلیل ممنوع الفعالیتی اخیر او نیز به همین دلیل است.

هیاهوی پاره سنگ مهدی یراحی - 16

مهدی یراحی و گروهش با پوشیدن لباس کارگران گروه ملی فولاد

در کنسرتشان در شهر اهواز توجه‌ها را به خود جلب کردند

افرادی که کار‌های مهدی یراحی را دنبال می‌کنند، اما می‌دانند چنین فعالیت‌هایی از سوی او تازگی ندارد. او قبلا در کنسرتی در اهواز با لباسی از طرح نخل روی سن رفته بود که گفته بود دلیل این کار آگاه سازی جامعه نسبت به کم آبی در خوزستان و مرگ تدریجی نخل‌ها به دلیل کم آبی و شوری آب بوده است. او یکی از برگزیدگان جشنواره موسیقی فجر در سال گذشته بود که در هنگام دریافت جایزه با زمزمه یکی از ترانه هایش به نام «خاک» به وضعیت آلودگی هوای خوزستان اعتراض کرد.

این موج‌ها ادامه پیدا کرد تا اینکه شایعه ممنوع الکاری مهدی یراحی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. شایعه‌ای که واکنش وزارت ارشاد را در پی داشت و با هوشمندی این شایعه را رد کرد، اما خبر از اتفاق بزرگتری دارد.

معاونت هنری وزارت ارشاد گفته: «در حال بررسی موضوع هستیم، ممنوعیت فعالیت یراحی را تکذیب می‌کنم، چون معاونت هنری وزارت ارشاد در خصوص صدور مجوز با خواننده یک اثر سروکار ندارد، بنابراین فعلا فعالیت موسسه جام سبز که تولید کننده این قطعه موزیک ویدئو است، معلق شده تا موضوع به دقت بررسی شود.

چرا که هم ترانه و هم سایر مختصات این اثر تغییر کرده و موسسه باید پاسخگو باشد. هنوز تصمیمی درباره این خواننده گرفته نشده، اما آنچه در این موزیک ویدئو شاهد هستیم خلاف آن چیزی است که اجازه منتشر شدن گرفته بود.» این واکنش، اما به مذاق اهالی موسیقی خوش نیامده و آن را دور از انصاف میدانند. این دسته از افراد می‌گویند این همه قطعه‌های این آلبوم مجوز گرفته و برای پخش آماده بوده.

هیاهوی پاره سنگ مهدی یراحی - 23

زمانی که یک آلبوم موسیقی به این مرحله میرسد یعنی تمام مجوز‌های لازم صادر شده و بازبینی‌ها نیز صورت گرفته است. آن‌ها ادعا می‌کنند وزارت ارشاد با افزایش انتقادها، از مجوز خود عقب نشینی کرده و حالا آن را گردن تهیه کننده می‌اندازد.

از سوی دیگر، اما برخی آگاهان نیز می‌گویند متن ترانه دقیقا همانی است که مجوز گرفته بوده، اما مضمون ویدئو کلیپ با آن چیزی که مجوز گرفته بوده، تفاوت دارد. قطعه «خاک» که در سال ۱۳۹۴ منتشر شد یکی از مهم‌ترین ترانه‌های انتقادی مهدی یراحی است و به ماجرا‌های گرد و غبار‌های اهواز اشاره داشت. از آن زمان به بعد؛ این خواننده بیشتر به سمت و سوی مضامین و ترانه‌های انتقادی رفت.

مهدی یراحی متولد سال ۱۳۶۰ در اهواز است. از سال ۱۳۸۶ با خواندن تیتراژ برنامه شب شیشه‌ای شناخته شد و خواندن تیتراژ ترانه‌های برنامه‌هایی مانند «ماه عسل»، «سه ستاره» و … همچنین تیتراژ فیلم‌های سینمایی مانند «نفس» و «بیست و یک روز بعد» در دیده شدن او نقش داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

مهدی یراحی، ممنوع‌الفعالیت نیست

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
مهدی یراحی، ممنوع‌الفعالیت نیست
در پی انتشار خبر ممنوع‌الکار بودن مهدی یراحی، مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد این خبر را تکذیب کرد.

به گزارش اصلاحات پرس، پس از آنکه بحث ممنوع‌الفعالیتی مهدی یراحی در فضای مجازی پیچید و چند رسانه نیز به آن دامن زدند، این خواننده شب گذشته ضمن تائید این خبر در کنسرت خود گفت که بحث ممنوع‌الکاری وی و موسسه‌ای که قطعه «پاره سنگ» را منتشر کرده، تلفنی به آنها اطلاع داده شده است.

البته قرار بود امروز طی جلسه‌ای به این پرونده ورود شود که طی تماس تلفنی خبرنگار ایلنا با دفتر موسیقی وزارت ارشاد، این جلسه، امروز برگزار نشده است.

مجید فروغی (مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد) در پاسخ به این پرسش که آیا عدم شرکت نمایندگان موسسه «جام سبز» منجر به برگزار نشدن جلسه شده، گفت: خیر؛ علی ترابی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) مشغله‌ای داشتند و هنوز فرصت نشده تا این جلسه را برگزار کنند.

فروغی در واکنش به این گفته مهدی یراحی در کنسرت شب گذشته که "چهارشنبه طی تماسی از سوی ارشاد اعلام شده که هم او و هم دفتر موسیقی ممنوع‌الفعالیت هستند» نیز گفت: این گفته آقای یراحی کاملا متناقض است. ایشان داخل کنسرت چنین حرفی را به زبان می‌آورد در حالی که اگر ممنوع‌الفعالیت بود که اصلا اجازه برگزاری کنسرت را نداشت.

وی ادامه داد: ما چهارشنبه هم که تماس گرفتیم تنها به این اشاره کردیم که در آن کلیپ (پاره سنگ)، چنین اتفاقاتی افتاده. حالا هم قرار است موسسه بیاید صحبت کند و بعد بررسی شود تا ببینیم چه تصمیمی گرفته می‌شود و این شیطنت برخی رسانه‌ها بود که خبر ممنوع‌الکاری را منتشر کردند.

انتشار قطعه و کلیپ «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی طی روزهای گذشته، موجی از جوسازی‌ها را علیه این خواننده به راه انداخته است. وی در این کلیپ، ضمن بستن نشان نازی‌ها به بازوی خود، رویه‌ای انتقادی را نسبت به جنگ تحمیلی و پایان آن در پیش گرفت.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

مهدی یراحی و ترکش‌های یک پاره‌سنگ!

فراروخبرگزاری فرارو
مهدی یراحی و ترکش‌های یک پاره‌سنگ!
یراحی: «چهارشنبه هفته گذشته بود که از دفتر موسیقی وزارت ارشاد با ما تماس گرفتند و اطلاع دادند که من و شرکت «جام سبز» تا اطلاع ثانوی ممنوع‌الکار هستیم و باید شنبه (امروز) با حضور در دفتر موسیقی، توضیحات خودمان را ارئه دهیم.هر چند که ما دلیل این احضار و ماجرا را نمی‌دانیم. البته خودم هنوز نمی‌دانم ممنوع‌الکار هستم یا نه چون کار بدی نکردم که بخواهد ممنوعیت شامل حال من شود.»
مهدی یراحی و ترکش‌های یک پاره‌سنگ! - 0

پس از انتشار تک‌آهنگ «پاره‌سنگ» توسط «مهدی یراحی» میزان اعتراض‌ها و حواشی به متن ترانه این اثر و موزیک ویدئوی آن بیشتر شده است.

به گزارش ایلنا، یراحی در این تک آهنگ که نخستین تراک از آلبوم «سه گاه اجتماعی اول» اوست، ضمن انتقاد از برخی تصمیم‌های سیاسی مسئولان کشور در دهه ۶۰، از زبان نسل این دهه و مصائب آنان که تا امروز نیز ادامه دارد، سخن گفته است.

ضمن آنکه وی در موزیک ویدئوی این اثر، با پوشش لباس نظامی ظاهر شده که بازوبندی با شمائل دولت آلمان نازی به بازو بسته و صحنه‌هایی از فقر و کمبودهای اجتماعی مردم را به تصویر می‌کشد.

این تراک و موزیک ویدئوی آن طی چند روز گذشته، حواشی بسیاری را به خود دید تا اینکه از صبح دیروز، صحبت‌هایی مبنی بر ممنوع‌الفعالیت شدن این خواننده در فضای مجازی منتشر شد. خبری که البته با واکنش دفتر موسیقی وزارت ارشاد مواجه شد و آنها هر گونه ممنوع‌الفعالیتی این خواننده را رد کردند و در عوض، شرکت موسیقی که برای دریافت مجوز این ترانه و موزیک ویدئوی آن اقدام کرده بود را احضار نموده و قرار است ادامه فعالیت این شرکت و البته تکلیف این آهنگ و موزیک ویدئو، در جلسه امروز مشخص شود چراکه متن ترانه و کلیپی که آنها برای دریافت مجوز به ارشاد ارائه کرده بودند، با آن چیزی که به گوش رسید و دیده شد، تفاوت‌هایی دارد.

با این حال «مهدی یراحی» ترجیح داد به جای مصاحبه در این مورد، نکاتی را در کنسرت شب گذشته خود به زبان بیاورد. او گفت: «چهارشنبه هفته گذشته بود که از دفتر موسیقی وزارت ارشاد با ما تماس گرفتند و اطلاع دادند که من و شرکت «جام سبز» تا اطلاع ثانوی ممنوع‌الکار هستیم و باید شنبه (امروز) با حضور در دفتر موسیقی، توضیحات خودمان را ارئه دهیم. هر چند که ما دلیل این احضار و ماجرا را نمی‌دانیم. البته خودم هنوز نمی‌دانم ممنوع‌الکار هستم یا نه چون کار بدی نکردم که بخواهد ممنوعیت شامل حال من شود.»

این برای دومین بار در طول امسال است که یک تراک موسیقی، در سطح گستردهای، با واکنش‌های متفاوتی مواجه می‌شود. پیشتر مشکلاتی که برای آلبوم «ابراهیم» محسن چاووشی پیش آمده بود نیز با وساطت و نرمش بیشتر معاونت موسیقی وزارت ارشاد، رفع و آلبوم منتشر شد اما شکل صریح‌تر انتقادات، این بار از زبان یراحی، موج جدیدی از واکنش‌ها به این شکل موسیقی را در پی داشته است.

البته این شکل موسیقی در کارنامه یراحی، مسبوق به سابقه است. او ۲۳ آبان امسال و در سالروز تولدش، قطعه «سرسام» را با چاشنی اعتراضی کمتری به نسبت «پارهسنگ» منتشر کرد و یک هفته پیش نیز در حمایت از کارگران فولاد اهواز و اعتراض به دستگیری آنها، با یونیفرم کارگری آنها، به روی سن رفت و به اجرای برنامه پرداخت.

حالا اما شکل اعتراضی موسیقی یراحی که با ترانهای از «روزبه بمانی» همراه شده، وجه صریحتر و «ضدجنگ» به خود گرفته و تم موزیک ویدئوی اثر نیز به محفلی برای بروز انتقادها تبدیل شده است. علی‌الخصوص صحنه پایانی این کلیپ که با اجساد کشته‌شدگان جنگ در ایران پوشش داده شده و همزمان، به عادت رسم مسیحیان، صدای ناقوس کلیسا نیز شنیده می‌شود.

متن تراک «پاره‌سنگ» به این شرح است:

به تکتک شقیقه‌های پاره‌سنگ خوردو

یهباره دستمون به ضامن تفنگ خوردو

مرگ بردو دوباره عقل مردو

تموم خاطراتمون گره به جنگ خوردو

طرح تخریب خونههای ما کلنگ خوردو

تا رسیدیم مدرسه همیشه زنگ خوردو

مرگ بردو دوباره عقل مردو

تموم خاطراتمون گره به جنگ خوردو

من نمیدونم چرا نمیتونم بفهمم اینو

چرا به ختم جنگ این همه درنگ خوردو

یه نسل دیگه رفت جنگ برنگشت

رفت و رفت و برنگشت

من آخرین شهید این قبیلم

قببلهای که آب و نون ندارن

قبیلهای که خیلی از شهیداش

حتی یه تیکه استخون ندارن

به من یک نفر بگه کجای کاریم

تقاص جنگو پای چی باید بذاریم

چرا هنوز زندگی نداریم

به من یک نفر بگه کجا رسیدیم

چه جوریه که زنده موندیم و شهیدیم

یه خواب خوش عمریه ندیدیم

من نمیدونم چرا نمی‌تونم بفهمم اینو

چرا به ختم جنگ این همه درنگ خوردو

یه نسل دیگه رفت جنگ برنگشت

رفت و رفت و برنگشت

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فروش صندلی پزشکی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

استفاده از سلول بنیادی در ترمیم ضایعه نخاعی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

فیلم | بازجویی علیرضا نوری‌زاده از شیرین نجفی: تو عاشق زم بودی؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

فیلم | پاسخ موسوی درباره علت دستگیری سرشبکه کانال آمدنیوز

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، هیات امنای این نهاد در جلسه‌ای که امشب (دوشنبه، ۲۹ مهرماه) برگزار شد، دکتر حمیدرضا طیبی را با کسب ۹ رای از مجموع ۹ رای مأخوذه، به‌عنوان گزینه نهایی تصدی ریاست جهاد دانشگاهی انتخاب کردند. این جلسه با حضور اعضای هیات امنای جهاد دانشگاهی شامل حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر ایرج حریرچی نماینده‌ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ‌ حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر طیبی (رئیس هیات امنا) و سه نفر از اعضای هیات علمی معرفی‌شده توسط رئیس جهاددانشگاهی از جمله دکتر عبدالحسین شاهوردی، دکتر محسن قرنفلی و‌ دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو برگزار شد.

اخبار بیشتر