دولت به بخش گردشگری نگاه مثبت دارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

دولت به بخش گردشگری نگاه مثبت دارد

طرح اصلاح زیرساخت‌های گردشگری آبشار «بیشه» به فوریت انجام می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
طرح اصلاح زیرساخت‌های گردشگری آبشار «بیشه» به فوریت انجام می‌شود
خرم‌آباد- اجرای طرح اصلاح زیرساخت‌های گردشگری آبشار «بیشه» به فوریت و از سوی بنیاد مسکن لرستان از مصوبات ستاد اجرایی خدمات سفر این استان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، اصلاح زیرساخت‌های گردشگری آبشارهای گردشگر پذیر لرستان از دستورکارهای جلسه امروز ستاد اجرایی خدمات سفر این استان بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این رابطه گفت: چند پروژه ضروری تعریف شده که اگر بشود تامین اعتبار داشته باشیم و آن‌ها را تا پایان سال اجرایی کنیم.

سید امین قاسمی یادآور شد: احداث پارکینگ و بهسازی سرویس‌های بهداشتی و پل فلزی آبشار بیشه، احداث پارکینگ و ایمن سازی مسیر دسترسی به آبشارهای نوژیان و گریت، بهسازی سرویس‌های بهداشتی بین راهی و ساخت تابلوهای راهنمای گردشگری از جمله این پروژه‌های کوچک است.

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان در این رابطه با اشاره به اینکه طرح مورد نظر برای زیرساخت‌های گردشگری آبشار «بیشه» دیده شده است، اظهار داشت: در سال گذشته، ۶۵۰ میلیون تومان اعتبار ملی گرفتیم و با دیوار بتن آرمه تحکیم سازی ترانشه‌های آبشار بیشه انجام می‌شود.

مسعود رضایی یادآور شد: معارضین محلی دغدغه ما در منطقه اطراف آبشار بیشه است، اگر همکاری کنند اعتبار ملی مجدد می‌توانم بگیریم و پروژه آن را تکمیل کنیم.

وی افزود: دنبال این هستیم یک بازارچه سنتی هم آنجا تعبیه کنیم.

استاندار لرستان نیز با اشاره به اینکه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان جلسه‌ای بگذارد؛ از محل اعتبارات بنیاد مسکن، در صورت نیاز جابه جایی اعتبارات گردشگری و کمک جدید مالی امسال به فوریت ضمن اینکه طرح بلندمدت بنیاد مسکن را در آبشار بیشه اجرا می‌کنیم؛ بحث پل، پارکینگ، سرویس بهداشتی و … را انجام دهیم.

سید موسی خادمی با بیان اینکه باید اقدامی شود که امسال عید بگویید بله این کارها انجام شد و تغییراتی اعمال شد، تصریح کرد: اینکه دور هم جمع می‌شویم و می‌چرخیم و هیچ پروژه‌ای هم اجرا نمی‌شود، درست نیست.

وی افزود: وضعیت در سایت‌های گردشگری باید تغییر کند و در این دوماه زمان مانده به عید نوروز تغییرات لازم داده شود.

استاندار لرستان یادآور شد: طرح اصلاح زیرساخت‌های گردشگری مربوط به آبشار بیشه به بنیاد مسکن واگذار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

زیارت و گردشگری؛ از ابهام مفهومی تا آشفتگی سیاستگذاری

مهرخبرگزاری مهر
زیارت و گردشگری؛ از ابهام مفهومی تا آشفتگی سیاستگذاری
مساله اصلی نبود درک توانمندی زیارتی به‌عنوان یک سیاستگذاری اقتصادی و فرهنگی است. اصولا اگر برنامه‌ها و اولویت‌های مذهبی سیاستگذاری‌های مربوط به حرم را کنار بگذاریم، چیز خاصی باقی نمی‌ماند.

خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ - جبار رحمانی* (انسان‌شناس. موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ)

در جامعه شیعی به دلایل تاریخی و الهیاتی، زیارت جایگاه خاصی دارد. به همین سبب در جغرافیای فرهنگی و مذهبی این مذهب، مراکز مقدس بسیاری هستند که منبع عظیمی برای آیین‌های زیارتی هستند. این موضوع با توجه به محوریت امام در الهایت شیعی و اهمیت امام‌زاده‌ها در باورهای شیعیان، سبب شده بارگاه یا مقبره و بقعه به یکی از مهمترین کانون‌های نمادین این مذهب تبدیل شود. هرچند علی‌رغم استقرار مرزهای ملی در قلمرو تمدن اسلامی، این مراکز اصلی بارگاه‌های ائمه شیعی در چندین کشور (عربستان، عراق و ایران) پراکنده شده‌اند، اما در مجموع به‌واسطه مفهوم امام‌زاده، شاهد گسترش الگوی مرقد امام در اشکال محلی‌تر و خردتری به نام امام‌زاده در سراسر قلمرو شیعی نه تنها در این سه کشور، بلکه در تمام کشورهای شیعه‌نشین هستیم. در قلمروهای اهل سنت نیز بارگاه اولیاءالله مراکز اصلی زیارتی هستند که عموما در دل سنت صوفیانه تعریف می‌شوند. این مساله در ایران امروز اهمیتی بسیار کلیدی دارد. محوریت زیارت در فرهنگ شیعی و اهمیت بارگاه‌های ائمه و امام‌زادگان در این فرهنگ، انبوه عظیمی از سفرهای زیارتی را ایجاد کرده که متاسفانه آمار دقیقی از آن در ایران در دسترس نیست.

در ایران امروز، بیش از ۸۱۰۰ مقبره داریم، که این آمار در کنار مراکز مقدس (مانند قدم‌گاه‌ها، درخت‌های مقدس، آغادارها و …) سبب شده مراکز مقدس در حدود ۲۵ الی ۳۰ هزار کانون در سرتاسر ایران باشند. هرچند همه این مراکز و کانون‌ها مورد تایید علمای دین نیست، اما به‌واسطه باورهای مردم، همیشه محل رجوع بوده و محمل اصلی کنش‌ها و آیین‌های زیارتی مردم بوده‌اند. برخی از این مراکز و کانون‌ها، اعتباری در حد روستای پیرامون خودشان دارند و برخی نیز به کانونی وسیع و فراملی بدل شده‌اند. در بیشتر این موارد، آیین‌های زیارت به کنش‌های خرد در محدوده زمانی یک روز یا بخشی از یک روز بدل می‌شوند، اما در موارد اندکی مانند مشهد، قم، شیراز و چند مرکز اصلی دیگر، این آیین‌های زیارتی به یک فرآیند چند روزه و گاه برای برخی مومنان بیش از یک ماه و چندبار در سال بدل می‌شود.

در نوع دوم آیین‌های زیارت، که لزوم جابجایی زائر برای زمانی بیش از یک روز وجود دارد، مفهوم زیارت با مفهوم گردشگری پیوند می‌خورد. گردشگری در تعریفی عام، سفری با انگیزه لذت (مادی یا غیرمادی) یا تجارت به مکانی دیگر است که حداقل ۲۴ ساعت و حداکثر کمتر از یکسال باشد. این تعریف حداقلی از گردشگری مبنای صنعت گردشگری در جهان جدید است که سالانه ۱٫۳ میلیارد نفر را در خود دارد و به سومین صنعت بزرگ جهان امروز بدل شده است. اما آنچه ذیل زیارت در قالب مفهوم گردشگری قرار می‌گیرد، نوعی گردشگری مذهبی یا زیارتی است که در جهان، در حدود بیش از سیصد میلیون نفر را سالانه در برمی‌گیرد. گردشگری مذهبی نوعی از گردشگری است که به‌طور فردی یا گروهی، برای زیارت، تبلیغ، همراهی رهبر دینی و … انجام می‌شود. البته در جامعه شیعی مهمترین مصداق آن همان زیارت است.

در ایران مساله زیارت و گردشگری یک مقوله مفهومی و سیاستگذارانه است که طبق معمول همانند بسیاری از مقولات کلیدی فرهنگی دیگر، در فضای مبهم و مغشوش، مورد سوء برداشت و گاه خلط مفهومی و در نهایت خلط سیاستگذاری شده است. این موضوع در جامعه ایران بیش از هم در حوزه شهر مشهد و سپس شهرهای قم و شیراز قابل طرح است. البته قطب اصلی زیارتی ایران، شهر مشهد است، شهری که از یکسو به مهمترین و بزرگترین کانون مذهبی-زیارتی ایرانیان بدل شده و سالانه بیش از ۳۱ میلیون زائر را به این شهر می‌آورد (بنا بر آماری که معاون زیارت استانداری خراسان رضوی اعلام کرده‌اند، حدود ۳ میلیون نفر از این زایران خارجی هستند)؛ از سوی دیگر جریان‌های سیاسی و مذهبی سیاستگذار در شهر مشهد، همچنان بر سر نوع و نحوه تعریف این شهر در قالب دو مفهوم گردشگری و زیارت به توافق و اجماع نرسیده‌اند.

آنچه در دل نهادهای مذهبی متولی این شهر دیده می‌شود، تلاشی است برای بسط نوعی زیارت ناب مذهبی. در این گفتمان، زائر، انسانی است که تمام و کمال آمده تا فیض معنوی ببرد و خود را وقف آن مکان مقدس کند. در این نگاه، امور غیر مذهبی، مخل فیض معنوی بوده و سبب از بین رفتن ان می‌شود. این تعریف حداقل و بنیادگرایانه از زیارت، منجر به تقلیل‌گرایی افراطی ما از فهم سفرهای زیارتی و نادیده‌انگاری عمیق ابعاد غیر مذهبی این نوع سفرها می‌شود. زیارت همیشه سفری بوده که هم سیاحت است و هم زیارت.

مساله اصلی آنست که زیارت در تجربه عینی مردم (البته عموم مردم در جامعه امروز ایران)، یک سفر سیاحتی و مذهبی همزمان است. به سخن دیگر، به جز شمار اندکی که تنها ایامی را برای تزکیه و تهذیب نفس به مجاورت بارگاه امام می‌آیند، باقی مردم به زیارت می‌روند تا هم سفری معنوی داشته و هم در مسیر یا در مقصد نهایی، لذت سفر از طریق مراکز سیاحتی را هم داشته باشند. به سخن دیگر، در واقعیت امر، بیشتر مردم زیارت را همراه با سیاحت می‌دانند و تجربه می‌کنند. بر پایه تعریف هم، گردشگری مفهومی اعم از زیارت است و گردشگران زائر، نوع خاص و محدودی از گردشگران هستند. اما سیاستگذاری‌های نهادهای متولی، به گونه‌ای است که گویی ابعاد سیاحتی سبب کاهش فیض معنوی و بی‌تاثیری مواجهه با امر مقدس در بارگاه‌های شیعی خواهند شد.

در برداشت موجود سیاستگذاری آیینی و زیارتی شهر مشهد، یک پیش‌فرض نادرست و بدون سند و مدرک هست که زیارت و سیاحت در تضاد هم قرار دارند. بنابراین امور سیاحتی و رشد آنها به معنای افول امر معنوی و نوعی هتک حرمت از این شهر معنوی و مرقد مطهر آن است. به همین سب متولیان امر به شدت مانع از آن هستند که وجوه تفریحی و سیاحتی شهری مانند مشهد برجسته شود. این وجوه چه در قالب کنسرت، چه در قالب برجسته‌سازی مراکز تفریحی و … نه تنها مطلوب نیستند بلکه بر هم زننده خلوص زیارتی آن شهر خواهند شد. حتی مبلغان مذهبی که وارد کاروان‌های زیارتی می‌شوند، در برخی موارد به زایران توصیه می‌کنند از این کنش‌های سیاحتی دست برداشته و خودشان را تنها معطوف به زیارت کنند. مساله زیارت بر پایه روایت رسمی نهادهای متولی شهرهای زیارتی، یک سیاستگذاری صرف دینی است. برای همین، هر گونه برداشت دیگری را نفی کرده و مانع از رشد آنها می‌شوند.

اما در شرایطی که سیاستگذاری رسمی سیاحت را نادیده گرفته و تاکید بر زیارت به شکل ناب دارد و از سوی دیگر کنشگران زائر، در واقع امر، سیاحت را در کنار و ذیل زیارت می‌خواهند، چه اتفاقی می‌افتد؟ اتفاق اصلی در واقع رخ داده است، شهر مشهد در خودش انبوهی از مراکز سیاحتی بزرگ را دارد، مجموعه‌ای از پارک‌ها، مراکز خرید، موزه‌ها و …. در عمل بخش‌های خصوصی و نیمه‌دولتی این واقع‌بینی را داشته‌اند که زائران نیازهای سیاحتی هم دارند و بدان‌ها توجه می‌کنند. بنابراین بی‌آنکه نامی بیاورند، این نیازها را برآورده می‌کنند. انواع هتل‌های لوکسی که در این شهرها هستد، خود نشان‌دهنده محوریت و اهمیت سیاحت و لذت سفر برای زائران است. این هتل‌های بسیار لوکس و مجلل، در نزدیک‌ترین فاصله حرم مطهر، نه برای افزایش معنویت، که برای افزایش رفاه و لذات دنیوی زایران ساخته شده‌اند. به همین دلیل بی‌توجهی همراه با سرکوب به بعد سیاحتی و قابلیت‌های آن، لزوما به معنای حذف آن نیست، بلکه به اشکال دیگری سر بر آورده است.

مساله اصلی آنست که مساله گردشگری زیارت در مراکز اصلی آن در ایران (از جمله مشهد) ذیل ایده و الگوی سیاستگذاری مذهبی و آیینی تعریف شده است. گویی زائران آمده‌اند تا فیض معنوی ببرند و تحول و رشد مذهبی داشته باشند. مساله اصلی نبود درک این توانمندی زیارتی (بیش از سی و یک میلیون زائر به مشهد در سال) به‌عنوان یک سیاستگذاری اقتصادی و فرهنگی است. اصولا اگر برنامه‌ها و اولویت‌های مذهبی سیاستگذاری‌های مربوط به حرم را کنار بگذاریم، چیز خاصی باقی نمی‌ماند. برای همین، فرصت‌های فرهنگی ناشی از این کانون فرهنگی و مذهبی آستان قدس، نه تنها نادیده گرفته شده، بلکه مهجور هم مانده است.

کمتر زائری از موزه‌های خود حرم اطلاع دارد، کمتر زائری از جشنواره‌های فرهنگی و هنری این شهر خبر دارد و کمتر سیاستگذاری‌ای هست که این حجم بالای زائران را به منبعی بزرگ برای جشنواره‌های فرهنگی و هنری، به یک بستر برای توسعه آگاهی تاریخی و فرهنگی مردم از تاریخ و فرهنگ و هنر ایرانی و جهانی بدل کند. به سخن دیگر، همه سیاستگذاری‌ها برای آنست که زائران تنها و تنها زیارت کنند و بس. به همین سبب سیاحت کنشی فردی و شخصی است، نه اینکه کنشی برنامه‌ریزی شده و متکی به سیاستگذاری‌های کلان شهری و کشوری در حوزه فرصت زائران باشد. از سوی دیگر، این حجم بالای زائران به جز در نیازهای اولیه مانند اقامت، خوراک، جابجایی و سوغاتی کمتر مورد توجه سیاستگذاری‌های آشکار و دقیق اقتصادی قرار گرفته‌اند. این جمعیت زائر به‌عنوان منابع درآمدی صرفا از طریق کنش‌های مذهبی‌شان یا کنش‌هایی که مقدمه زیارت مذهبی هستند (مانند اقامت و خوراک و رفت و آمد) تعریف شده‌اند. هیچ برنامه‌ریزی مشخصی برای توسعه اقتصاد محلی (فراتر از آنچه که سوغاتی سنتی این منطقه هستند مانند زعفران و زرشک و نبات و برخی مواد خام دیگر) وجود ندارد. برای نمونه، هنوز بازارچه‌ای در سطح بین‌المللی از صنایع دستی منطقه یا کشور در مشهد وجود ندارد که زائران طی یک برنامه‌ریزی دقیق بدان مرکز هدایت شوند. هیچگونه برند سازی اقتصادی برای محصولات محلی و صنایع محلی آنجا وجود ندارد که بتواند این فرصت سی میلیون زائران را به فرصتی برای توسعه اقتصادی تبدیل کند.

این نبود سیاستگذاری اقتصادی غیرمذهبی و میل بالای مردم زائر به هزینه کردن، تناقضی را شکل داده که منابع اقتصادی با انگیزه درآمد و سود کلان، از دل مقولات مذهبی سر در بیاورند. برای همین، هتل‌سازی‌های لوکس مهمترین راه سرمایه‌گذاری است، یا ساختن مراکز اقامتی برای زائران که تنها راه مشروع و مقبول برای اقناع قدرت محلی برای فعالیت اقتصادی است. از دل همین وضعیت است که فضای فرهنگ مجاور حرم توسط دستگاه‌های عریض و طویل سرمایه‌گذار، بلعیده شده تا به مراکز هتل و … بدل شود و سنتی هزار ساله قربانی مناقع اقتصادی متولیان امر در قالب و فرم مذهبی گردد. به نظر می‌رسد برای برون‌رفت از این بن‌بست لازم است در کنار اهمیت سیاستگذاری مذهبی برای گردشگران مذهبی در ایران، بسترها، فرصت‌ها و حتی امکان‌ها و اجازه‌هایی برای طراحی و اجرای سیاستگذاری فرهنگی، اقتصادی و علمی در این زمینه فراهم شود. تجربه کنونی به نظر می‌رسد بیش از آنکه به سود گردشگران باشد، مایه کاهش کیفیت گردشگری و از دست دادن فرصت‌های کلیدی از این جمعیت انبوه زائران برای عرصه‌های فرهنگ، هنر، اقتصاد و حتی علم شده است.

*J_rahmani۵۹@yahoo.com

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۱: گردشگری در مقابل تحریم/ سازمان میراث فرهنگی، حیاط خلوت رئیس جمهور

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۲: جایگاه ایران در گردشگری دیجیتالی

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۳: ‌ صنعت گردشگری، راهبرد موفق در زمان بحران

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۴: فرهنگ بسته و فرهنگ باز؛ گردشگری و توسعه فرهنگی‌اجتماعی ایران

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۵: یک پیشنهاد؛ راه‌اندازی تورهای دریایی در دریای خزر

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۶: برداشت‌های آشفته از بوم‌گردی در ایران؛ ضرورت نظارت بر فعالیت‌ها

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۷: صنعت گردشگری، راهبرد موفق در زمان بحران؛این بار با رویکرد اجتماعی

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۸: قیمت‌گذاری خدمات گردشگری و نقش آن در جلب اعتماد گردشگران خارجی

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۹: گردشگری دانشگاهی به مثابه یک سیاستگذاری علمی

پرونده «فرصت‌های گردشگری برای چالش‌های اقتصادی» - ۱۰: ‌ «روادید گذری» به مثابه فرصتی کوچک اما مهم

«فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۱۱ ارمنستان و ترکیه چه دارند که ما نداریم؟/گردشگری؛ آرزوها و واقعیت

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» -۱۲ ابهام در راهکار حذف مهر ورود در گذرنامه گردشگران

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» -۱۳ میان‌رشته‌ای، بُعد نادیده گردشگری در ایران

پرونده «فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۱۴ گردشگری دانشگاهی به مثابه فرصت سیاستگذاری فرهنگی

«پرونده فرصتهای گردشگری برای چالشهای اقتصادی» - ۱۵صنایع‌دستی با سخنرانی‌های آتشین همایش‌ها رشد نمی‌کند

پرونده «فرصت‌های گردشگری برای چالش‌های اقتصادی» - ۱۶ توانمندی‌های گردشگری عرفانی در ایران/ درآمد نجومی ترکیه با قونیه

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۹۰ درصدی اعتبارات حوزه گردشگری لرستان

مهرخبرگزاری مهر
افزایش ۹۰ درصدی اعتبارات حوزه گردشگری لرستان
خرم‌آباد- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان از افزایش ۹۰ درصدی اعتبارات حوزه احداث زیرساخت‌های گردشگری این استان خبر دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی هادی چگنی صبح امروز یکشنبه در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر لرستان با اشاره به اینکه کل اعتبارات گردشگری استان امسال ۵۰ میلیارد تومان است، اظهار داشت: این اعتبارات در سال گذشته ۲۶ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه گردشگری اولویت اول استان است لذا اعتبارات این حوزه را افزایش داده‌ایم، تصریح کرد: اعتبارات این حوزه را خوب دیده‌ایم و ۹۰ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان خاطرنشان کرد: این اعتبارات شامل همه طرح‌های گردشگری شهرستان‌های لرستان است، لذا اگر قرار است برنامه ویژه‌ای برای ظرفیت‌های گردشگری مرکز لرستان اجرا شود، می‌توان اعتبارات را جایگزین کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا ایران حتی یک موزه گردشگری ادبی ندارد/ پول درآوردن با ته سیگار نویسندگان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
چرا ایران حتی یک موزه گردشگری ادبی ندارد/ پول درآوردن با ته سیگار نویسندگان
یک مدرس راهنمایان گردشگری گفت: گردشگری ادبی در دنیا به صورت مکانهای واقعی، خیالی و دست ساز توانسته گردشگران را جذب کنند مثلاً حتی در موزه‌های ادبی برای سیگار آن نویسنده مشهور شرایط بازدید برای توریست فراهم می‌کنند و از گردشگر پول دریافت می‌کنند.

- اخبار اجتماعی -

آرش نورآقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درخصوص پتانسیل گردشگری ادبی در ایران اظهار داشت: متاسفانه هنوز در کشورمان تورهای ادبی گردشگری به معنای واقعی شکل نگرفته است یعنی رفتن به سرقبر سهراب سپهری صرفا تور گردشگری ادبی محسوب نمی‌شود.مردم باید در زمان چالش‌های اقتصادی سفر ارزان بروند/ دولت مسافرت را در بسته خانوار بگنجاندچرا ایران نباید مقصد ارزان سفر معرفی شود/ چگونگی درآمدزایی از گردشگران خارجی

وی ادامه داد: گردشگری ادبی در دنیا به صورت مکانهای واقعی، خیالی و دست ساز توانسته است گردشگران قابل توجه‌ای را جذب کند، بطوریکه مثلا حتی در موزه‌های ادبی برای سیگار فلان نویسنده مشهور - شرایط بازدید برای گردشگران فراهم می‌کنند و در قبال آن از توریست بلیط گرفته می‌شود ولی در ایران حتی ما یک موزه ادبی به معنای واقعی در حوزه گردشگری نداریم و یا خانه برخی نویسندگانمان اصلا مشخص نیست.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگری راهنمایان گردشگری استان تهران با انتقاد از وضعیت نابسامان گردشگری ادبی در کشورمان تصریح کرد: مثلا وقتی بنده با پول شخصی، زمانی که نخستین تورهای ادبی در حوزه گردشگری را اجرا کردم چرا کسی حمایت نکرد؟ تا تورهای بعدی اجرا شود و حتی آنقدر حمایت صورت نپذیرفت که امروز باید کتابی که در حوزه گردشگری ادبی چاپ کردیم بیاییم و رایگان بین مردم توزیع کنیم.تهران را طهران ببینصحنه‌های جنگ مار و لک لک که دیگر تهرانی‌ها نمی‌بینند/ ماجرای جغد تنهای میدان مشق

نورآقایی بیان داشت: با این وجود ادبیات کشورمان پتانسیل توسعه برای رشد و رونق گردشگری ایران را دارد، ولی باید در این زمینه تولید محتوا صورت پذیرد، و به توریست خارجی - ادبیات مان را در برابر ادبیات شان مقایسه و به آنان معرفی کنیم و آنها را متوجه کنیم که ادبیات ایران و اروپا مشترکاتی در حوزه گردشگری دارد و بعد با طراحی تورهای ادبی گردشگری با جذب توریست بتوان درآمدزایی کرد.

وی در پاسخ به این مسئله که با این وجود راهنمایان گردشگری نیز آنچنان به مباحث طراحی تورهای ادبی گردشگری اشراف ندارند، تصریح کرد: مثلا وقتی در حوزه گردشگری ادبی از نظر سخت افزاری ضعیف هستیم از نظر نرم افزاری نیز دچار کمبودهای هستیم، ولی حرف ما این است که ادبیات ایران به مانند جواهری است که باید از این پتانسیل به خوبی استفاده کرد و سخن بنده نیز صرفا معطوف به سازمان میراث فرهنگی نیست بلکه همه گروه‌ها و نهادها باید در این زمینه ورود کنند.صحنه‌های جنگ مار و لک لک که دیگر تهرانی‌ها نمی‌بینند/ ماجرای جغد تنهای میدان مشقسفر از خصلت های مهم حکیم های ایرانی/ساخت هتل از روی کتاب هفت پیکر نظامی

خواندن خبر در سایت منبع

توسعه گردشگری و تقویت اقتصادی * معصومه قطب الدینی

ایرناخبرگزاری ایرنا
توسعه گردشگری و تقویت اقتصادی * معصومه قطب الدینی
کرمان – ایرنا - گردشگری طی دهه‌های گذشته رشد و توسعه گسترده‌ای را همراه با افزایش تنوع و رقابت میان مقاصد مختلف تجربه کرده و امروز این پدیده یا جنبش اقتصادی و اجتماعی به یکی از بزرگترین و درآمد زا ترین مقوله های جهان تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، زمانی که مردم یک ارتباط جدید را با فرهنگ، ملل و مردم مناطق دیگر تجربه می‌کنند علاوه بر اینکه کسب و کارشان رونق می‌گیرد طیف گسترده‌ای از مشاغل را نیز به وجود می‌آورند که در نهایت منجر به پاسخ به نیاز گردشگران از قبیل تحقیق و توسعه فرهنگی، لذت در بخش سیاحت و ارتقای معنوی در بخش زیارتی می‌گردد.

گردشگری همان‌طور که آدمی را به بیرون از مرزها می‌کشاند در مفهوم نیز هیچ محدودیتی نداشته و گردشگر را از لحاظ فکر و درونیات نیز فراتر از مرز برده و آن را به ظرفیت‌های جدید فرهنگی آشنا می‌کند.

المان‌های مختلفی از جمله رویدادهای اجتماعی و تاریخی که خود بخشی از جاذبه‌های توریستی محسوب می‌شوند وجود دارد که می‌توانند تعداد بیشتری از گردشگران علاقمند به این نوع مسافرت را مجذوب مقصد مورد نظر کنند که مدیریت و توضیحات موثر پیرامون موضوعات و رویدادهای مورد واکاوی گردشگران در این میان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

معرفی و شناساندن یک مکان تاریخی به گردشگر مهم است و مهم‌تر اینکه بتوان حس رضایت را به گونه‌ای در گردشگر ایجاد کرد که بتواند به عنوان یک مبلغ عمل کند.

حفظ کردن شاکله، بنیاد و اساس سنتی مکان‌های تاریخی و مرمت به شکلی که آسیبی متوجه اثر و جنبه تاریخی آن نشود و دادن خدماتی در چارچوب محتوای تاریخی به گردشگران می‌تواند منافع بسیاری را برای توسعه گردشگری و تقویت اقتصاد کشور و همچنین ارتقای فرهنگ آن منطقه به همراه داشته باشد.

فواصل جغرافیایی و فرهنگ‌های مختلف با وجود تکنولوژی ارتباطات گسترده عصر جدید باز هم بدون ملموس بودن فضای مورد نظر برای گردشگران سفر نکردن به آن مکان میسر نیست به همین دلیل اغلب گردشگران برای مشاهده عینی به منطقه مورد نظرشان سفر می‌کنند.

از آنجا که مدت زمان سفر هر گردشگر محدود می‌باشد مشایعت کنندگان گردشگران به عنوان لیدر باید به گونه‌ای آموزش دیده باشند که بتوانند انتقال فرهنگ، سنت و تاریخ را به گونه‌ای که مسائل به صورت منظم و کامل در اختیار گردشگران قرار گیرد انجام دهند تاجایی که در هنگام ترک مقصد هیچ ابهام و سئوالی را برای گردشگر باقی نگذارند.

بنابراین بها دادن به صنعت توریست از جانب حاکمیت هر کشور می‌تواند منجر به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال زیاد و تشویق همه افرادی که به نحوی احتمال ملاقات با گردشگران را دارند از جمله (رانندگان تاکسی، مدیران هتل‌ها و استراحت گاه‌ها و صاحبان مشاغل دیگر) بشود.

امید است که با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای صنعت گردشگری هر توریست به عنوان یک مبلغ موثر در معرفی و شناساندن ایران به کشورهای مختلف دنیا باشد.

* خبرنگار ایرنا استان کرمان

۹۸۸۹/ ۵۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

بندرگناوه در طرح جامع گردشگری دریایی کشور قرار گرفت

ایرناخبرگزاری ایرنا
بندرگناوه در طرح جامع گردشگری دریایی کشور قرار گرفت
گناوه-ایرنا- سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه گفت: طرح جامع گردشگری دریایی که برای همه بنادر کشور تعریف شده قرار است مطالعات آن در این شهرستان نیز انجام شود.

وحید صالحی روز یکشنبه درگفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: دراین طرح که دستورالعمل آن ابلاغ و وصول شده همه جوانب گردشگری دریایی نظیر الزامات و موارد ایمنی و خدماتی، تفکیک و مشخص شدن محدوده فعالیت و تردد شناورها و قایق‌های تفریحی پیش بینی شده است.

وی اظهارداشت: این شهرستان بدلیل قرار گرفتن در ساحل خلیج فارس به یک منطقه گردشگرپذیر در جنوب کشور تبدیل و باعث شده تا در طول سال بویژه در تعطیلات پایان هفته و نوروز همه ساله گردشگران زیادی وارد این منطقه شوند.

صالحی گفت: استقرار یک اسکله تفریحی انگشتی بمنظور ایمنی و دسترسی راحت گردشگران از دریا با درنظر گرفتن یک موج شکن شناور برای گردشگران در این شهر ساحلی بویژه ایام نوروز نیاز است که پیگیری‌های لازم با سازمان صورت گرفته است.

سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه افزود: هم اینک گردشگران و مسافران در ساحل برای سوارشدن قایق با مشکل مواجه می‌شوند که با استقرار اسکله انگشتی این معضل برطرف خواهدشد.

وی اظهارداشت: استقرار اسکله تفریحی انگشتی در ساحل این بندر نیاز مبرم به یک موج شکن سیار دارد و باید تامین شود تا مسافران و گردشگران بدون دغدغه و با آرامش خاطر بتوانند از دریا نهایت استفاده را ببرند.

سرپرست اداره بندرودریانوردی گناوه گفت: به منظور خدمات دهی و استفاده لازم گردشگران از ساحل این شهرستان کمیته گردشگری دریایی در ستاد خدمات هماهنگی تشکیل و دارای چندین زیرمجموعه است و تاکنون چندین نشست برگزار و مصوبه‌های اتخاذشده است.

وی افزود: جانمایی شناگاه‌های مجاز، تردد جت اسکی و قایق‌های تفریحی، نصب تابلوهای ایمنی، تعیین و تکلیف گواهینامه و پلاک ثبتی جت اسکی‌ها، معرفی شرکت‌ها و جت اسکی‌های مجاز به شهرداری، تهیه اسکله انگشتی، نصب دوش‌های ساحلی، رختکن، سرویس بهداشتی، استقرار کانکس کمک‌های اولیه و آمبولانس در محدوده شناگاه‌ها، تامین نیروی نجات غریق بصورت سیار و اخذ مجوز همه متقاضیان فعالیت در زمینه قایق‌های تفریحی و جت اسکی از مهم‌ترین مصوبه‌های نشست اخیر کمیته گردشگری بوده که با همکاری دستگاه‌های مرتبط ستاد خدمات سفر تا قبل از ایام نوروز سال آینده باید انجام شود.

شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر از نقاط گردشگرپذیر جنوب کشور است.

۶۰۴۳/۶۱۶۴

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ یک مسئول به شایعه تقاضای فیلتر استارتاپهای گردشگری

تابناکخبرگزاری تابناک
پاسخ یک مسئول به شایعه تقاضای فیلتر استارتاپهای گردشگری

معاون گردشگری در توییتی اعلام کرده است هیچ درخواستی برای فیلتر شدن سایت‌های استارت‌آپی این حوزه از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری انجام نشده است.طی روزهای گذشته برخی از فعالان کسب‌وکارهای آنلاین گردشگری ابراز کردند که برخی از فعالان گردشگری خواستار فیلتر شدن این سایت‌ها شده‌اند.حالا ولی تیموری در این توییت عنوان کرده است: «هیچ درخواست فیلتری برای سایت‌های استارت‌آپی از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری انجام نشده است؛ سایتی هم که به دلیل اصرار بر تخلف، فیلتر شده بود پس از اخذ تعهد لازم رفع فیلتر شد.»معاون گردشگری تاکید کرده است: «تقاضا داریم فعالان این حوزه از تبلیغ و فروش مراکز اقامتی غیرمجاز نظیر خانه و ویلا خودداری کنند.»

پاسخ یک مسئول به شایعه تقاضای فیلتر استارتاپهای گردشگری - 3

به تازگی تعدادی از سایت‌های استارت‌آپی حوزه گردشگری فیلتر شده و مشکلاتی را برای فعالان این عرصه ایجاد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

۶۰ موافقت برای سرمایه گذاری در گردشگری خراسان شمالی صادر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
۶۰ موافقت برای سرمایه گذاری در گردشگری خراسان شمالی صادر شد
بجنورد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در 9 ماهه امسال 60 موافقت اصولی اولیه برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان صادر شد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی این اداره کل، حبیب یزدان پناه روز شنبه اظهار داشت: طی این مدت ۶ طرح گردشگری توسط بخش دولتی در استان اجرایی شد.

وی انجام یکهزار و ۱۴۷ مورد بازدید نظارتی از تأسیسات گردشگری خراسان شمالی را از فعالیت‌های اداره متبوع خود در بازه زمانی مزبور برشمرد.

یزدان پناه گفت: هم اینک این استان دارای ۱۵۰ مرکز اقامتی رفاهی، پذیرایی شامل هفت هتل، یک متل، ۱۱ مهمان پذیر، ۶۳ واحد پذیرایی، ۳۸ خانه مسافر و ۳۰ اقامتگاه بومگردی است.

وی، رونق بومگردی را رویکرد این اداره برای توسعه گردشگری و اقتصاد محلی برشمرد و گفت: بزرگترین اقامتگاه بوم‌گردی استان بزودی در روستای «مهرکانلو» در فاروج افتتاح می‌شود.

استان خراسان شمالی دارای بیش از ۱۱۵ جاذبه گردشگری، ۲ منطقه نمونه ملی، ۲۲ منطقه نمونه گردشگری استانی و هشت روستای هدف گردشگری است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بهسازی ساختمان‌های پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​خطر زلزله و ایمن نبودن ساختمان‌های پایتخت، همیشه موضوعی نگران کننده بوده است. بی توجهی به کیفیت ساخت و سازها، هشداری است تا خطر زلزله بیشتر از قبل جدی گرفته شود. مقاوم سازی سقف‌ها و دیوار‌ها از طریق محاسبات مهندسی موضوعی بود که در نشست تخصصی «بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران» بررسی شد.

سکانسی از سریال ستایش که جنجال به پا کرد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، این سکانسی از سریال ستایش است که حشمت فردوس سعی می‌کند دل خانم مورد علاقه‌اش را بدست بیاورد. این سکانس در شبکه‌های اجتماعی حسابی دست به دست شده و از ابتذال تا شیوه مخ زنی پیرمردها، لقب‌هایی است که گرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.

استفاده از سلول بنیادی در ترمیم ضایعه نخاعی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

عجیب‌ترین مسجد ایران را اینجا ببینید/ شهر مساجد و حسینه‌های تاریخی در دل کویر (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران - حسن ظهوری - شهری رویایی در دل کویر است. بنیانش را از ابتدا شهر نهادند و هرگز روستا نبوده‌است. شهری که حالا با مساجد و حسینه‌هایش مشهور شده‌است. زواره شهری در دل کویر است. این گزارش درباره دو مسجد عجیب و تاریخ زواره است.

فروش صندلی پزشکی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

اخبار بیشتر