آخرین اخبار و واکنش‌ها به خروج آمریکا از سوریه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آخرین اخبار و واکنش‌ها به خروج آمریکا از سوریه

ادعای بولتون: تا زمانی که از امنیت نیروهای کرد اطمینان حاصل نکنیم، از سوریه خارج نمی‌شویم

انتخابخبرگزاری انتخاب
ادعای بولتون: تا زمانی که از امنیت نیروهای کرد اطمینان حاصل نکنیم، از سوریه خارج نمی‌شویم
مشاور امنیت ملی کاخ سفید، امروز در فلسطین اشغالی خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را به شکست داعش و اطمینان دادن ترکیه به واشنگتن درباره امنیت کُردهای همپیمانش مشروط کرده است.به ادعای بولتون، رئیس‌جمهور آمریکا تا زمانی که از امنیت کُردهای همپیمان خود در سوریه اطمینان حاصل نکند، نیروهای این کشور را از سوریه خارج نخواهد کرد.
ادعای بولتون: تا زمانی که از امنیت نیروهای کرد اطمینان حاصل نکنیم، از سوریه خارج نمی‌شویم - 0

مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز یکشنبه در فلسطین اشغالی گفته است که واشنگتن خواهان هیچ اقدام نظامی توسط ترکیه در سوریه بدون هماهنگی قبلی با آمریکا نیست.

به گزارش فارس، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به فلسطین اشغالی سفر کرده، امروز یکشنبه درباره موضوع خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و انتظارات واشنگتن از ترکیه اظهارنظر کرده است.

این مقام ارشد آمریکایی مدعی شد که روز شنبه برای دیدار با مقام‌های رژیم صهیونیستی وارد فلسطین اشغالی شده، درباره شرایط جاری در سوریه گفت: «ما قبل از هماهنگی کامل (آنکارا با واشنگتن)، خواهان هیچ اقدام نظامی ترکیه در سوریه نیستیم».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد که «موضع رئیس‌جمهور آمریکا آن است که ترکیه نمی‌تواند کردهای (همپیمان واشنگتن در سوریه) را بکشد و خروج (نظامیان) امریکا از سوریه بدون توافق برای حفاظت از آنها اتفاق نخواهد افتاد».

در حالی که «دونالد ترامپ» در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که خواهان خارج کردن همه نظامیان آمریکایی از سوریه و سپردن کار نابودی ۱۰۰ درصدی تروریست‌های داعشی به ترکیه و دیگر کشورها است، بولتون امروز یکشنبه مدعی شد که رئیس‌جمهور هنوز هم خواهان از بین بردن داعش است.

به ادعای بولتون، رئیس‌جمهور آمریکا تا زمانی که از امنیت کردهای همپیمان خود در سوریه اطمینان حاصل نکند، نیروهای این کشور را از سوریه خارج نخواهد کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، امروز در فلسطین اشغالی خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را به شکست داعش و اطمینان دادن ترکیه به واشنگتن درباره امنیت کردهای همپیمانش مشروط کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های گذشته بارها ادعا کرده بود که واشنگتن شکست ۹۹ درصدی داعش را رقم زده و رئیس‌جمهور ترکیه طی چند گفت‌و‌گوهای تلفنی به او قول داده که کشورش باقیمانده‌های داعش را از بین خواهد برد.

صحبت‌های ترامپ با انتقادهای مخالفان در آمریکا مواجه شده و آنها می‌گویند که او با خروج از سوریه، گروه‌های کرد همپیمان واشنگتن در شمال سوریه را در معرض حملات ارتش ترکیه و نابودی قرار خواهد داد.

موضوع خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را اولین بار کاخ سفید طی بیانیه‌ای در تاریخ ۱۹ دسامبر (۲۸ آذرماه) اعلام کرد و پس از آن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور هم در این باره صحبت کرد.

بعد از موج انتقادهای داخلی و خارجی از تصمیم ترامپ برای خروج نظامیان آمریکا از سوریه، او که پیشتر بر لزوم خروج هر چه سریع‌تر نظامیان تاکید داشته، حالا تحت فشارها اعلام کرده که «هیچ جدول زمانی» برای خروج نظامیان وجود ندارد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین تاکید کرد که روند خروج نظامیان این کشور از سوریه، «به آرامی» صورت می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نتانیاهو: با هرنوع نظامی‌گری ایران در سوریه مقابله می‌کنیم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نتانیاهو: با هرنوع نظامی‌گری ایران در سوریه مقابله می‌کنیم
نتانیاهو: با هرنوع نظامی‌گری ایران در سوریه مقابله می‌کنیم - 0

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تلاش برای تأثیرگذاری بر انتخابات زودهنگام کنیست، بار دیگر علیه ایران موضع‌گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس در پیامی توئیتری به تکرار مواضع خصمانه این رژیم جعلی علیه ایران پرداخت.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این خصوص با طرح ادعائی مضحک اعلام کرد: مواضع ما (درباره ایران در سوریه) کاملا روشن است. ما با هرنوع نظامی‌گری ایران در سوریه شامل موارد کنونی مقابله خواهیم کرد.

نتانیاهو در تلاش برای غلبه بر چالش‌های داخلی این رژیم به پرونده ویژه فساد مالی وی و اظهارات دادستانی این رژیم در این خصوص و نیز به منظور بهره برداری از انتخابات زودهنگام کنیست به نفع خود ادامه داد: ما در برابر هر چیزی که امنیت اسرائیل را تضعیف کرده و یا در این راستا تلاش کند نیز مقابله می‌کنیم.

این در حالیست که «شای نیسان» دادستان کل رژیم صهیونیستی دیروز شنبه در گزارشی ارائه کیفرخواست علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم را به اتهام دریافت رشوه در دو پرونده «پایگاه خبری والا و شرکت بزک» و کلاهبرداری و سلب اعتماد در پرونده موسوم به ۱۰۰۰ تأیید کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

ارتش سوریه تجهیزات نظامی به حماه و ادلب ارسال می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
ارتش سوریه تجهیزات نظامی به حماه و ادلب ارسال می‌کند
تهران- ایرنا- در پی افزایش تنش ها در جبهه های حومه شمالی حماه و جنوب ادلب، ارتش سوریه امروز (یکشنبه) تجهیزات نظامی جدیدی به این مناطق ارسال کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری 'اسپوتنیک' روسیه به نقل از منابع آگاه نظامی تاکید کرد که ارتش سوریه به طور ناگهانی تجهیزات نظامی جدیدی شامل توپخانه، خودروهای زرهی و نفربر به حومه حماه و ادلب در شمال سوریه ارسال کرد.

این منابع با اشاره به این که گروه‌های مسلح تروریست و در رأس آن‌ها 'تحریر الشام' (جبهه النصرة سابق) همچنان بر بسیاری از این مناطق تسلط دارند و تلاش‌های پیاپی تروریست‌ها برای تجاوز به پایگاه‌های ارتش سوریه، روستاها و مناطق مسکونی مجاور تحت کنترل دولت سوریه بیشتر شده، تاکید کرد که نمی‌توان در مقابل این اقدامات سکوت کرد.

این منابع افزودند: نیروهای ارتش سوریه ماه‌ها است که در این مناطق حضور دارند و ارسال تجهیزات نظامی جدید برای آمادگی در صورت هرگونه تغییر احتمالی در جبهه‌ها طی روزهای آتی است.

طی روزهای اخیر گروه تروریستی تحریر الشام و هم پیمانان آن‌ها گروه تروریستی 'حراس الدین' و 'حزب الترکستانی' حملاتی به 'جنبش أحرار الشام' در شهر 'معرة النعمان' واقع در استان ادلب داشته‌اند. این شهر تنها پایگاه در مسیر حماه -ادلب بود که جبهه النصره بر آن کنترل نداشت.

تروریست‌های الزنکی و تحریر الشام از چند روز پیش در غرب حلب به جان یکدیگر افتادند و گزارش‌ها از درگیری شدید میان آنها حکایت داشت.

سرکردگان گروهک تروریستی الزنکی وابسته به 'جبهه ملی آزادیبخش' و مورد حمایت ترکیه، در پی این شکست به ترکیه، عفرین و مناطق تحت کنترل نیروهای موسوم به عملیات 'سپر فرات' در شمال شرق سوریه گریخته‌اند.

سوریه در هشت سال گذشته شاهد جنگ و حضور گروه‌های تروریستی حمایت شده از سوی کشورهای غربی- عربی است که تاکنون صدها هزار کشته و میلیون‌ها نفر آواره در داخل و خارج این کشور به جا گذاشته است.

بر اساس برخی آمارهای ۳۶۰ هزار تروریست از ۱۲۰ کشور جهان در قالب بیش از یکصد گروه تروریستی مختلف در جریان این هشت سال فعالیت داشته‌اند که در جریان عملیات ارتش سوریه و کشورهای دوست این کشور شمار زیادی از آنان کشته، زخمی و یا به کشورهای خود بازگشته‌اند.

اکنون به دنبال آزادی ۸۰ درصد از مناطق مختلف سوریه از سوی ارتش ۱۴۶ هزار تروریست از ۸۰ کشور جهان در دو منطقه جرابلس و ادلب اسکان یافته‌اند و گزارش‌ها حاکی از درگیری‌های داخلی بین آنان است که از روز سه شنبه هفته قبل آغاز شده است.

پیش از این نیز درگیری‌های پراکنده‌ای میان این تروریست‌ها در مناطق مورد استقرار گزارش شده بود.

خاورم*۳۲۲۴*۱۴۳۶*

خواندن خبر در سایت منبع

تعیین ترکیه برای جانشینی آمریکا در سوریه، خطرناک است

ایرناخبرگزاری ایرنا
تعیین ترکیه برای جانشینی آمریکا در سوریه، خطرناک است
تهران- ایرنا- واشنگتن پست در دیدگاهی نوشت: 'ترامپ' ترکیه را به عنوان جایگزین آمریکا در رهبری جنگ با 'داعش' داخل سوریه در نظر گرفته که تصمیم نسنجیده و خطرناکی است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ' دیوید ایگناشس' ستون نویس واشنگتن پست در این دیدگاه آورده است: «با تصمیم شگفت آوری که رئیس جمهور 'ترامپ' در خصوص خروج سربازان آمریکایی از سوریه گرفته است، وقتی نظر مقامات آمریکایی را در مورد سیاست آمریکا در قبال سوریه جویا می‌شویم همگی فقط یک نظر مشترک دارند، اینکه ' بطور کل قاراشمیش (اوضاع درهم) ' است.

اما یک اظهار نظر دیگر هم در مورد سیاست آمریکا در قبال سوریه مطرح می‌شود و آن ' قاپیدن شکست، از آرواره‌های پیروزی' است.

جالب است. ترامپ دقیقا زمانی این تصمیم عجیب و غریب را می‌گیرد که نیروهای مورد حمایت آمریکا در شرف شکست دادن کامل ' داعش' در شمال شرق سوریه بودند. همه مشاوران دیپلماتیک و نظامی ترامپ به او توصیه می‌کردند که این کار را نکند.

اما ترامپ به هیچکدام از این نصایح گوش نکرد و کار خودش را کرد. این، همچنان یک راز سرپوشیده باقی ماند. هیچ کس حتی نزدیکترین افراد تحت امر ترامپ هم نمی‌دانند چه شد که یک چنین فکری به ذهن او خطور کرد.

شروع ماجرا با موضوع یک تماس تلفنی بود که در تاریخ ۱۴ دسامبر / ۲۳ آذر/ میان 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهور ترکیه با رئیس جمهور آمریکا برقرار شد. قبل از این تماس تلفنی، مشاوران ترامپ او را توجیه کرده بودند که برای اردوغان خط و نشان بکشد، مبادا دست از پا خطا کند و به سوریه حمله کند. چون اردوغان تهدید کرده بود این حمله را انجام خواهد داد.

اما ترامپ به نصایح مشاورانش گوش نکرد و به اردوغان گفت: ' شما خودتان می‌دانید چه کار کنید. این مشکل شماست. ما که داریم از سوریه بیرون می‌رویم'.

در واقع ایده ترامپ این بود که وظیفه خطیر رهبری مبارزه با داعش در شمال شرق سوریه را به ترکیه واگذار کند اما خواست مقامات ارشد نظامی آمریکا این نیست. این مقامات استدلالشان این است که ترکیه نه از حیث نیروی انسانی لازم و نه از حیث منابع نظامی، مطلقا ظرفیت پذیرش چنین امر خطیری را ندارد.

ترکها می‌خواهند در میدان رزم مبارزه با داعش، سربازانشان جایگزین نیروی ۶ هزار نفری 'نیروهای دمکراتیک سوریه' شود که نیرویی به رهبری کردهای سوریه است. ترکها به آمریکایی‌ها گفته‌اند که تعداد ۵ هزار مبارز مسلح از نیروهای اپوزیسیون سوریه را تحت امر خود دارند اما همه می‌دانند که این یک مبالغه محض است و حقیقت ندارد.

همه نیروهای اپوزیسیون تحت امر ترکیه تعدادشان از ۵ هزار نفر تجاوز نمی‌کند. از این گذشته بسیاری از این مبارزان ارتباطاتی با افراطیون دارند.

واقع مطلب این است که ترکیه بیشتر از دو سال است که سخت تقلا می‌کند و این در و آن در می‌زند تا وانمود کند که این قابلیت را دارد که به تنهایی به جنگ با داعش برود.

برای آنکه صحت و سقم این مدعای آنکارا اثبات شود؛ فرماندهان نظامی آمریکا از سال ۲۰۱۶ شروع کرده‌اند در مورد همه مدعاهای ترکیه در این زمینه تحقیق می‌کنند. نتیجه تحقیقات این فرماندهان در عرض این دو سال تا به امروز این بوده است: ' آن نیرویی که ادعا می‌شود دارد در 'رقه' و سایر استحکامات افراطیون با آنها می‌جنگد؛ «یک تیپ شبح» است'. یعنی اینکه اصلا یک چنین نیرو و تشکیلاتی وجود خارجی ندارد.

ژست گرفتنها ادامه دارد. هفته گذشته، سوری‌های تحت امر ترکیه ادوات جنگی سنگین را از مرز عبور دادند و به 'منبج' بردند تا علامت بدهند که دارند خودشان را برای حمله به این شهر آماده می‌کنند.

اما واقعیت اینطور نیست. منابع نظامی ترکیه آنقدر فرسوده و نخ نماست که آنها خودشان از آمریکا درخواست کرده‌اند تا با قدرت هوایی بر هر عملیاتی که علیه داعش در دره میانی رود ' فرات' انجام می‌گیرد نظارت داشته باشد و از آن حمایت لجستیکی و پوشش هوایی به عمل آورد. آمریکا این تقاضا را رد کرده است.

در کل؛ ترامپ می‌خواهد از سوریه برود و کار مبارزه با داعش را به ترکیه بسپارد. بزرگترین خطر این رویکرد این است که اگر ترکیه متولی امر بشود؛ مطمئنا داعش دوباره سر بر خواهد آورد.

یکی از مشکلات مهم این راه، اسرای زندانی در زندانهای 'نیروهای دمکراتیک سوریه' هستند.

در حال حاضر حدود ۷۸۰ نیروی جهادی خارجی در زندانهای 'نیروهای دمکراتیک سوریه' در شمال شرق این کشور نگهداری می‌شوند. به گفته فرماندهان این نیرو، چنانچه ترکیه به این نواحی حمله کند، این نیرو توانایی محفاظت از این زندانیان را نخواهد داشت.

این زندانیان که همگی از افراطیون اسلامگرا هستند، در زمره زندانیان بسیار بد و خطرناک طبقه بندی شده‌اند و آزاد بودنشان برای جامعه بسیار خطرناک است.

این رزمندگان از ۴۸ کشور به سوریه آمده‌اند و تقریبا هیچکدام از این کشورها خواستار تحویل گرفتنشان نیستند. کشورهای انگلیس، فرانسه، بلژیک و سیار کشورهای اروپایی که پیش از این بارها هدف حملات افراط گرایان بوده‌اند اعلام کرده‌اند که به هر دلیل؛ هرگز این جهادی‌ها را نخواهند پذیرفت. فقط دو کشور مقدونیه و لبنان موافقت کرده‌اند که تعداد انگشت شماری از این رزمندگان را بپذیرند. چندین کشور از شمال آفریقا هم تقاضای بازگشت به میهن بخشی از این افراطیون را دریافت کرده‌اند. فقط شاید کشور آفریقای مرکزی سرانجام حاضر شود حدود ۱۰۰ نفر از این افراد را پذیرش کند.

ترامپ پیش خودش تصور کرده است شاید ترکیه تعدادی از این زندانیان را پذیرش کند. بر فرض که این مدعا صحت داشته باشد؛ اما به هر حال این کار همانقدر خطرناک است که آزاد بودن زندانیان.

در طول جنگ داخلی هفت ساله سوریه، ترکیه به رزمندگان افراط گرا اجازه داده است از مرزهایش تردد کنند و به سوریه بروند و برگردند.

بزرگ‌ترین کینه و حس انتقامجویی اردوغان در سوریه؛ از شبه نظامیان کرد است. اردوغان این کردها را یک سازمان تروریستی می‌شناسد.

اردوغان ارتباطات و پیوندهای بسیار نزدیکی با تیم ترامپ دارد. ترکیه خوب به لابی کنندگانش در کاخ سفید پول می‌دهد.

یکی از این افراد 'مایکل فلین' است که اگرچه نامش در هیچ کجا ثبت نشده اما لابی کننده ترکیه در کاخ سفید است و ترکیه هم حق حساب خوبی به او پرداخت می‌کند.

' رودی جولیانی' وکیل شخصی ترامپ هم در سال ۲۰۱۷ تلاش زیادی کرد تا با یک معامله ترتیب آزادی ' رضا ضراب' تاجر ترکیه‌ای - ایرانی که پیوندهایی هم با خانواده اردوغان دارد را بدهد، اما موفق نبود.

ترامپ یک حس صمیمیتی با اردوغان دارد و همواره در حاشیه نشست‌های سران که در جاهای مختلف برگزار می‌شود؛ او را همچون یک خویشاوند به گرمی در آغوش می‌فشرد.

به هر ترتیب؛ شاید بتوان ثابت قدم‌ترین نیروهای جنگنده با داعش را همین کردها دانست. کردها به رغم همه این آشفتگی‌های سیاسی که در حاشیه جنگ سوریه وجود دارد؛ کماکان به جنگیدن با داعش ادامه می‌دهند و در این راه تلفات هم می‌دهند. کردها در مبارزه سنگین هفته گذشته شان ۵ هزار نیرو را به میدان آورده بودند که ۲۵ کشته و ۷۰ زخمی را در این نبرد متحمل شدند. کردها داعشی‌ها را تا ۱۵ کیلومتری مرزهای عراق عقب رانده‌اند.

تنها روزنه امید کردها این است که ترامپ موافقت کرده نیروهای عملیاتهای ویژه آمریکا در طول مدت ۴ماه خاک سوریه را ترک کنند. همچنین؛ ترکیه هم موافقت کرده است تا زمانی که مشاوران آمریکایی خاک سوریه را ترک نکرده‌اند؛ به ' نیروهای دمکراتیک سوریه' حمله نکند.

یک مقام آمریکایی می‌گوید: ' کردها به قولشان عمل کردند. اما دولت ترامپ؛ نه'.

اروپام**۱۵۹۱**۱۴۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد
تهران - ایرنا - مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

به گزارش ایرنا به نقل از مجله آتلانتیک، در حال حاضر آمریکا حضور خود در خاورمیانه را در اولویت اول سیاست خارجه خود نمی‌داند بلکه بیشتر در سال ۲۰۱۹ تأکید بر مقابله بانفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه دارد. آمریکا شدیدا نسبت به از دست دادن برتری تکنولوژی در مقابل چین در منطقه آسیا نگران است.

هر دو کشور آمریکا و پکن در حال تلاش برای ادعای سلطه نظامی بیشتر در منطقه آسیا هستند. چین در چند سال اخیر توانسته حضور چشمگیری در دریای جنوب چین داشته باشد و حتی متحد آمریکا تایوان را به علت عدم پیروی از دستورات پکن مورد تهدید نظامی قرار می‌دهد.

به گفته کارشناسان امنیتی، اگر آمریکا بخواهد بیشتر بر محور خاورمیانه متمرکز شود، بلاشک سلطه و کنترل آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه توسط چین در چند سال آینده را از دست خواهد داد. چین حتی توانسته قدرت نیروی دریایی آمریکا در آسیا را به چالش کشیده و در مقابل روز به‌روز نیروهای نظامی از جمله دریایی خود در منطقه را تقویت می‌کند.

از طرف دیگر، برخی از ناظران بر این باورند که آمریکا باید سریعا از منطقه خاورمیانه خارج شود تا هرچه زودتر تبعات حضور دخالت آمیز این کشور در خاورمیانه گریبان آن نشود، آمریکا با راه انداختن جنگ نظامی در عراق باعث ویرانی این کشور غنی از نفت خام شد و شکل گیری گروه‌های تروریستی در این کشور را محقق کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی نیوزمکس اعلام کرد که واشنگتن روند خروج نیروهای خویش از سوریه را آغاز کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا طرح زمان‌بندی دقیق خروج نظامیان این کشور از سوریه را اعلام ننمود و گفت نمی‌خواهد زمان دقیق این اقدام را برای دشمنان امریکا مشخص کند. به گفته وی، ایالات متحده همچنان اهداف خود را در خاورمیانه دنبال خواهد کرد.

پمپئو در ادامه تصریح کرد: رئیس جمهور بسیار واضح گفت که ما باید مبارزه علیه داعش را ادامه دهیم و اطمینان حاصل نمایم که برای ثبات در خاورمیانه کاری انجام داده‌ایم.

آساق**۹۴۷۳**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع

جدول زمانی برای خروج آمریکا از سوریه وجود ندارد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
جدول زمانی برای خروج آمریکا از سوریه وجود ندارد
خبرگزاری میزان- مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان سفر به سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد که هیچ برنامه زمانی برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه وجود ندارد.
جدول زمانی برای خروج آمریکا از سوریه وجود ندارد - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا می‎گوید که هیچ برنامه زمانی برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه وجود ندارد.

بولتون در جریان سفر به فلسطین اشغالی گفته که خروج نظامیان آمریکا از سوریه مشروط به شکست عناصر باقیمانده گروه تروریستی داعش و تضمین ترکیه درباره امنیت گروه‌های کرد تحت حمایت آمریکا است.

وی با بیان این مطلب که هیچگونه جدول زمانی برای خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه وجود ندارد تأکید کرد که این یک تعهد نامحدود نیست.

این اظهارات نخستین تأیید بر خروج تدریجی نیروهی آمریکایی از سوریه است.

خواندن خبر در سایت منبع

ریابکوف: درباره خروج آمریکا از سوریه توهم نداریم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ریابکوف: درباره خروج آمریکا از سوریه توهم نداریم
معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو درخصوص خروج نظامیان آمریکایی از سوریه درگیر توهم نبوده و از نظر مسکو این خروج مدت زیادی طول خواهد کشید.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اظهار کرد که مساله خروج آمریکا از سوریه یکی از مهم‌ترین مسائل روز است.

او تاکید کرد: سیگنال‌هایی پر مناقشه در حال ارسال هستند و این مربوط به چارچوب زمانی و کلیت تبعات اقدامات مربوطه در این زمینه می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: وزارت امور خارجه روسیه این پروسه را زیر نظر دارد و فرض می‌کند که حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه به هر نحو غیر قانونی است.

ریابکوف خاطرنشان کرد: ما هیچ گونه توهمی نسبت به درجات اجرای این خط مشی نداریم. ما انتظار داریم که این پروسه طولانی مدت و نامطمئن و مناقشه برانگیز باشد، اما ما نتیجه‌ را خواهیم دید.

به گفته این دیپلمات هر چه‌ زودتر نظامیان آمریکایی سوریه را ترک کنند، منطقه امن‌تر و آرام‌تر خواهد شد.

این صحبت‌های ریابکوف در حالی مطرح شده است که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در تاریخ ۱۹ دسامبر از تصمیم دولتش برای شروع خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه خبر داد.

او گفت: ‌آمریکا در ماموریتش برای شکست دادن داعش موفق شده است و زمان آن فرا رسیده است که سربازان آمریکایی به خانه بر گردند.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکایی‌ها دیگر به سوریه باز نمی‌گردند/ تضعیف قدرت آمریکا در سطح دنیا و منطقه قابل مشاهده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آمریکایی‌ها دیگر به سوریه باز نمی‌گردند/ تضعیف قدرت آمریکا در سطح دنیا و منطقه قابل مشاهده است
خبرگزاری میزان- معاون پارلمانی سپاه گفت: آمریکایی‌ها از هر جایی که خارج می‌شوند دیگر برگشتی به آن نخواهند داشت و آن راهبرد آنها شکست خورده خواهد بود.
آمریکایی‌ها دیگر به سوریه باز نمی‌گردند/ تضعیف قدرت آمریکا در سطح دنیا و منطقه قابل مشاهده است - 0

«محمدصالح جوکار» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به خروج آمریکا از سوریه گفت: آمریکایی‌ها در راهبردهای منطقه‌ای خود به بن‌بست رسیدند بدین معنا که دیگر نمی‌توانند در اتاق‌های فکرشان راهبرد جدیدی خلق کنند.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها زمانی که به پایان خط راهبرد خود می‌رسند تصمیم دیگری می‌گیرند لذا در این مقطع هم تصمیم دیگری می‌گیرند.

معاون پارلمانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان داشت: اساسا این آمریکایی‌ها بودند که از تروریست‌ها در منطقه حمایت کردند.

جوکار همچنین با بیان اینکه روز به روز قدرت آمریکایی‌ها رو به زوال حرکت می‌کند، گفت: تضعیف قدرت آمریکا در سطح دنیا و منطقه قابل مشاهده است لذا آمریکایی‌ها از هر جایی که خارج می‌شوند دیگر برگشتی به آن نخواهند داشت و آن راهبرد آنها شکست خورده خواهد بود با این حال آمریکایی‌ها نمی‌توانند در آینده از تنگناهای ایجاد شده علیه خودشان، خارج شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

شماری از نیروهای آمریکایی ممکن است در پایگاه التنف سوریه بمانند

ایسناخبرگزاری ایسنا
شماری از نیروهای آمریکایی ممکن است در پایگاه التنف سوریه بمانند
برخی از نیروهای آمریکایی ممکن است پس از خروج نیروهای این کشور از سوریه در پایگاه نظامی "التنف" در جنوب سوریه باقی بمانند.

به گزارش ایسنا، یک مقام ارشد دولت آمریکا به رسانه‌های این کشور گفته است، پس از آن که نیروهای آمریکایی از سوریه خارج شوند، تعدادی از این نیروها می‌توانند همچنان در پایگاه نظامی «التنف» که یک پایگاه نظامی مهم آمریکا است، باقی بمانند.

بر اساس گزارش شبکه ان‌بی‌سی، حدود ۲۰۰ تن از نیروهای آمریکایی هم‌اکنون در این پایگاه هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قصد دارد در سفر خود به سرزمین‌های اشغالی درباره حفظ حضور آمریکا در سوریه برای مقابله با تهدید ایران گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا ماه گذشته میلادی با اعلام تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه متحدانش را غافلگیر کرد. به دنبال انتقادات شدیدی که پس از اعلام این تصمیم مطرح شد، ترامپ جدول زمان‌بندی‌ای را برای این خروج در نظر گرفت و روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را کندتر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

طرح چهار ماده‌ای ایران برای یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رویارویی ارتش سوریه و آمریکا در مسیر شهر «منبج» +فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
خودروهای ارتش سوریه در مسیر پیشروی به سمت شهر «منبج» با کاروان نظامی آمریکا که در حال عقب‌نشینی از این شهر هستند رو در رو شدند. نیروهای ارتش سوریه از دو روز گذشته شروع به استقرار در شهرهای شمال سوریه کرده‌اند. (جزئیات بیشتر) حضور ارتش سوریه در شهرهای شمالی این کشور با درخواست شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (عمدتا کرد) صورت می‌گیرد. این شبه‌نظامیان پس از نا امیدی از آمریکا جهت دفاع از آنها در مقابل حملات ارتش ترکیه، از ارتش سوریه خواستار کمک شدند. از همین رو نیروهای ارتش سوریه روز گذشته به تدریج وارد شهر «منبج» شدند.

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اظهارات ظریف درباره حضورش در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دیدارش با فعالان فضای مجازی افزود: در عین حال بعضی کارهاست که نیاز به فکر و کار بیشتری دارد که آن‌ها را در منزل و یا زمان کاری انجام می‌دهم، اما بیشترین حضورم در فضای مجازی، زمانی است که در ماشین هستم. وی در خصوص مدت زمانی که صرف توئیت کردن می‌کند، گفت: معمولا کمتر از چهار پنج ساعت طول نمی‌کشد، اما زمانی هم هست که توئیت باید فورا انجام شود که سعی می‌کنم آن چهار پنج ساعت را در چندین دقیقه متمرکز کنم. آقای ظریف در خصوص سخنانش در این نشست درباره استعفا نیز افزود: من واقعیت را گفتم همان زمان هم اعلام کردم که آنچه من باید انجام دهم به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است و زمانی که ببینم نمی‌توانم انجام دهم انجام نمی‌دهم.

اخبار بیشتر