یک‌سال پس از «سانچی» و ابهاماتی بدون جواب
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

یک‌سال پس از «سانچی» و ابهاماتی بدون جواب

یکسال از سانحه سانچی گذشت/ چه اقداماتی برای خانواده شهدای سانچی انجام شد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
یکسال از سانحه سانچی گذشت/ چه اقداماتی برای خانواده شهدای سانچی انجام شد؟
یک سال از سانحه تلخ سانچی گذشت و طی این مدت سوالات و نکاتی در خصوص نحوه رسیدگی به خانواده شهدای سانچی از سوی افکار عمومی و رسانه ها مطرح شد که طبق گزارش‌های شرکت ملی نفتکش ایران به این مسائل پاسخ داده شده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ظهر روز ۲۴ دی ماه سال ۹۶، نفتکش ایرانی سانچی پس از حدود ۸ روز سوختن به‌روی آب، به‌طور کامل در آبهای چین غرق شد. این نفتکش حامل محموله میعانات گازی صادراتی ایران بود.

یک سال از سانحه تلخ سانچی گذشت و طی این مدت سوالات و نکاتی در خصوص نحوه رسیدگی به خانواده شهدای سانچی از سوی افکار عمومی و رسانه‌ها مطرح شد. شرکت ملی نفتکش ایران در پاسخ به درخواست رسانه‌ها، جزئیاتی از اقدامات انجام شده برای خانواده‌ها را تشریح کرد.

پیگیری مسائل حقوقی و بیمه ای

این شرکت اعلام کرده که اقدامات مختلفی را در زمینه حقوق قانونی شهدای سانچی و خانواده هایشان انجام داده است که بخش هایی از آن عبارت است از:

پرداخت مبالغ غرامت بیمه بین المللی

مبالغ مربوط به غرامت بیمه بین المللی به صورت ارز یورو به خانواده هایی که امور حقوقی و انحصار وراثت خود را انجام داده بودند پرداخت شد. تاکنون ۱۵ خانواده مراحل انحصار وراثت را انجام دادند که تعداد ۱۱ خانواده مبالغ مربوط به غرامت بیمه بین المللی را به طور کامل دریافت کردند، ۴ خانواده هم در کمتر از یک هفته آینده این مبالغ را دریافت خواهند کرد و سایر خانواده‌ها نیز به محض انجام انحصار وراثت قانونی خود، این غرامت بیمه را دریافت خواهند کرد و در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

استخدام یک نفر از بستگان درجه اول خانواده‌ها

براساس یکی از مصوبات هیئت مدیره شرکت ملی نفتکش ایران استخدام یک نفر از بستگان درجه یک هر شهید مصوب شد که در این ارتباط و تاکنون تعدادی از بستگان درجه یک این خانواده‌ها در این شرکت جذب و مشغول به کار شده‌اند و مابقی خانواده‌ها هم که نفرات مورد نظر خود را معرفی کنند، این استخدام برای آنها نیز به جریان خواهد افتاد.

ارتقای شغلی هر یک از پرسنل و پرداخت مبالغ مربوطه

هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران تاکنون مصوبات مختلف و متعددی را در زمینه شهدای سانچی تصویب کرده است که در این ارتباط می‌توان به مصوبه‌ای اشاره کرد که برطبق آن، پرسنل سانچی از ابتدای سال ۱۳۹۶ یک درجه ارتقای شغلی یافتند و تمام حقوق و مزایای آنها با احتساب این ارتقای شغلی از ابتدای سال ۱۳۹۶ و همچنین سنوات آنها محاسبه و مبالغ حقوق معوقه به خانواده این عزیزان پرداخت شد.

پرداخت مابه التفاوت مستمری تامین اجتماعی با حقوق دریافتی پرسنل

علاوه بر پیگیری‌های شرکت ملی نفتکش برای برقراری فوری مستمری شهدا از سوی سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی صنعت نفت، پرداخت مابه التفاوت مستمری با حقوق زمان استراحت شهدای سانچی طبق مصوبه هیات مدیره شرکت در دستورکار و اجرا قرار گرفت که براین اساس خانواده شهدای گرانقدر سانچی مابهالتفاوت مستمری حقوق درحال خدمت شهید خود را از شرکت ملی نفتکش ایران دریافت میکنند.

پرداخت هزینه‌های مراسمات

هزینه‌های برگزاری مراسمات ترحیم شهدای سانچی و پرداخت مبلغی در قالب کمک بلاعوض برای تامین هزینه زندگی خانواده تحت تکفل هر یک از شهدا تا تعیین تکلیف انحصار وراثت و برقراری مستمری و حقوق آنها از طرف شرکت پرداخت شد.

پاسخ به ابهامات و سوالات خانواده‌ها

در راستای اطلاع رسانی به خانواده شهدا و پاسخگویی به آنها شرکت ملی نفتکش ایران تاکنون جلسات کارشناسی مختلفی را با حضور مدیران این شرکت، مقامات سازمان بنادر دریانوردی، مشاوران تیم‌های غواصی و تیم کارشناسی دانشگاهی برگزار و ضمن پخش فایل صوتی جعبه سیاه سانچی برای خانواده‌ها، به همه سئوالات و ابهامات آنها پاسخ داد. آخرین جلسه در این خصوص حدود یک ماه پیش و با حضور همه سازمان‌ها و ارگان‌های درگیر در موضوع، کارشناسان مجرب و تیم‌های تحقیقاتی دانشگاه تهران بود.

50 روز عملیات غواصی و نتایج آن

در زمینه پاسخ به مطالبات و خواسته‌های شهدای سانچی در خصوص اعزام غواص به موقعیت کشتی سانچی شرکت ملی نفتکش ایران با تیم مجرب کارشناسان و مشاوران داخلی و بین المللی مبادرت به انعقاد قرارداد نمود و کارشناسان سابق شرکت اسمیت به عنوان بهترین شرکت سلویج دنیا را به استخدام خود در آورد. لازم به ذکر است تیم‌های غواصی و عملیات زیر آبی بیش از ۵۰ روز در محل سانحه به انجام عملیات غواصی و ارسال ربات زیر آبی به منظور تصویربرداری از لاشه کشتی و بررسی ابعاد مختلف مربوط به انجام عملیات تفحص شهدا، برش زدن کشتی، ورود به کشتی و.. پرداختند. در نامه مکتوبی که از سوی «هانس وان رویج» و «جیکوب هاگن دراپ» اعضای سابق تیم عملیات شرکت اسمیت به شرکت ملی نفتکش ارسال شده است، پس از بررسی همه جانبه و انجام مطالعات تخصصی اعلام شده است که امکان انجام عملیات تفحص و یا بالا کشیدن لاشه کشتی سانچی وجود ندارد.

نامه مکتوب کارشناسان بین المللی

در نامه این کارشناسان آمده است: «میزان ریسک عملیات غواصی (جهت تفحص و بالا کشیدن لاشه کشتی) بسیار بالاست و به صورت عمده این ریسک‌ها مربوط به نیروی انسانی می‌شود که حضورشان برای انجام این عملیات الزامی است. انجام غواصی تفحص در چنین عمقی با مشکلات پیچیده و موانع غیر قابل کنترل زیست محیطی روبرو است که هزاران ساعت غواصی زیر آب را نیاز دارد. از روی تجربه و دانش کسب شده از ده‌ها عملیات استخراج شناورهای غرق شده، به نظر ما امکان خارج کردن نفتکش سانچی وجود ندارد. عمق و وضعیتی که نفتکش غرق شده سانچی در آن قرار دارد و جایگاه به خصوص آن، مدل کشتی و شرایط ویژه آن در اثر نوع حادثه عواملی هستند که مانع بیرون کشیدن این کشتی از عمق آب می‌شوند

غیر ممکن بودن دستیابی به پیکر شهدا

همچنین تیم کارشناسان مجرب داخلی نیز اعلام کردند که طبق بررسی کلیه تصاویر دریافتی و با لحاظ تمام شرایط و جوانب حادثه و مدت ۸ روزی که سانچی در آتش با درجه حرارت بیش از ۹۰۰ درجه سانتیگراد سوخت و ذوب شدن آن بر اثر حرارت و فشار ناشی از غرق شدن، نمی‌توان به یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدا امیدوار بود. به عبارت دیگر در شرایط فعلی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه‌ای پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.برگزاری اولین سالگرد شهادت دریانوردان سانچی با حضور مقامات لشکری و کشوری

خواندن خبر در سایت منبع

یک فرمانده کشتی اقیانوس‌پیما: درس‌های حادثه سانچی علوم دریایی را ارتقا خواهد داد

ایسناخبرگزاری ایسنا
یک فرمانده کشتی اقیانوس‌پیما: 
درس‌های حادثه سانچی علوم دریایی را ارتقا خواهد داد
‌یک فرمانده کشتی اقیانوس‌پیما گفت: هر حادثه‌ای درس‌هایی با خود خواهد داشت و حادثه‌ای مثل سانچی حتماً درس‌هایی همراه خود دارد و علوم دریایی را ارتقا خواهد داد.

‌عسکری‌در گفت‌وگو با ایسنا، ‌با بیان اینکه کاربر روی کشتی را از سال ۷۷ آغاز کرده‌ام، در خصوص حادثه دل‌خراش سانچی اظهار کرد: ما دریانوردان این حادثه را بهتر درک کردیم هرچند کل مردم ایران به‌خصوص با دیدن لحظات آخری که کشتی در آتش می‌سوخت و زیر آب می‌رفت شدیدا و عمیقا ناراحت شدند و مطمئنا همراه با خانواده شهدا سانچی ‌در دل می‌گریستند.

وی با اشاره به اینکه خیلی از این عزیزان قرار بود وقتی‌که به چین رسیدند، با هواپیما برگردند و خانواده‌هایشان چشم‌انتظارشان بودند، افزود: این اتفاق یک تصادف دریایی بود، باید بپذیریم که در دریا هم مانند خشکی تصادفات پیش می‌آید و اینگونه نیست که فکر کنیم هیچ تصادفی در دریا رخ نمی‌دهد و تنها تصادف دریایی مربوط به حادثه سانچی می‌شود.

نوع محموله سانچی ابعاد حادثه را عظیم و غیرقابل‌کنترل کرده بود

این کارشناس دریانوردی ادامه داد: سانچی با توجه به نوع باری که حمل می‌کرد تصادفش و آتش‌سوزی و انفجار هم‌زمان با تصادف در نوع خودش کم‌نظیر یا بی‌سابقه بود، میعانات گازی که سانچی حمل می‌کرد بسیار خطرناک، آتش‌زا و قابل‌انفجار بوده و به همین سبب این اتفاق با این ابعاد و حجم عظیم و غیرقابل‌کنترل رخ داد.

عسکری تصریح کرد: بدنه کشتی سانچی دوجداره بود که علاوه بر تانکی که محموله داخلش بود جداره‌ای هم در بیرون برای محافظت از ضربه داشت اما شدت تصادف به‌گونه‌ای بود که متأسفانه تانکر ترک برداشته و محموله نشت کرده بود.

وی با بیان اینکه میعانات گازی حتی در دمای زیر صفر درجه هم آتش می‌گیرد، عنوان کرد: متأسفانه در اثر برخورد دو کشتی، نشت محموله و تماس گاز با هوای آزاد، کشتی درجا منفجر می‌شود؛ آن‌قدر انفجار شدید و سریع اتفاق افتاد که می‌توان حدس زد همان انفجار اول و تولید گازهای سمی و حرارت بالا ‌امکان هرگونه عکس‌العملی را از پرسنل سانچی گرفت و باعث شهادت این عزیزان شد.

این مدرس دریانوردی خاطرنشان کرد: هرچند تلاش‌های بسیار زیادی برای نجات این عزیزان شد اما هیچ امیدی به زنده ماندنشان نبود، اگر این تلاش‌ها نمی‌شد برای اذهان عمومی ابهاماتی پیش می‌آمد.

کاپیتان عسکری با بیان اینکه طبق نظر کارشناسان پس از انفجار درجه حرارت درون کشتی ۹۰۰ درجه بوده، ابراز کرد: با این شرایط کسی زنده نمی‌ماند و حتی فردی که با لباس غوطه‌وری ضد سرما به آب پریده و مشخص نبوده در لحظه حادثه کجای کشتی بوده بااینکه به آب پریده و کمی هم از کشتی دور شده اما آن‌قدر حرارت بالا و میزان گازهای سمی زیاد بوده که آن عزیز هم شهید شده است.

در تصادف بودن حادثه سانچی شکی نیست

وی با تأکید بر اینکه دلیل این حادثه به خطاهای انسانی بازمی‌گردد، بیان کرد: البته خطای انسانی از هر دو طرف بود و نمی‌توان گفت کدام کشتی صد درصد مقصر بوده است؛ طبق قوانین بین‌المللی دریانوردی و راه دریایی در تصادفات دریایی صد درصد مقصر نداریم.

این فرمانده کشتی اقیانوس‌پیما اضافه کرد: حادثه به‌گونه‌ای بود که افسران هردو کشتی می‌توانستند به‌تنهایی و با اعتماد نکردن به شک و شبهات موقعیت ترافیک از تصادف جلوگیری کنند.

کاپیتان عسکری با بیان اینکه البته با این اتفاق خیلی‌ها خواستند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و شایعه‌سازی کنند، اظهار کرد: در تصادف بودن حادثه سانچی شکی نیست و شایعاتی که در این زمینه ساخته شد کاملا بی‌اساس بود.

خطاهای انسانی ناشی از ضعف یا خستگی آموزش است

وی با اشاره به اینکه یکی از خطراتی که دریانوردان با آن مواجه هستند اطمینان بیش‌ازاندازه به تجربه شخصی است، تصریح کرد: اطمینان بیش‌ازاندازه به هر حالتی در قوانین دریایی خطر بزرگی است، در دریا هر شکی را باید یقین فرض کرد؛ متأسفانه افسران دو کشتی در جایی که شک داشتند عکس‌العملی نشان ندادند و البته نشان دادن عکس‌العمل برای کشتی چینی به علت کوچک‌تر بودن آسان‌تر بوده چراکه تغییر مسیر برای کشتی‌های بزرگ سخت‌تر است.

این کارشناس دریانوردی خطاهای انسانی را ناشی از ضعف آموزش و یا خستگی آموزش دانست و افزود: اگر افسری بیشتر از مدت‌زمان مقرر بدون اینکه مورد مصاحبه علمی قرار بگیرد، در سمتی ماندگار شود، خستگی آموزش رخ می‌دهد چراکه تحت هیچ مصاحبه علمی قرار نمی‌گیرد و صرفا متکی به تجربه می‌شود و از یکسری نکات ریز و دقیق و حساس روز عقب مهم‌اند و باعث بروز حادثه می‌شود.

کاپیتان عسکری عنوان کرد: ضعف آموزشی وجود دارد هرچند کشور ما ازنظر آموزش دریانوردی در لیست سفید سازمان جهانی دریانوردی قرار دارد و ما مشکلی نداریم اما باید توجه داشت که این حوادث به اعتبار خیلی چیزها لطمه می‌زند.

سانچی شانس یا فرصت تغییر مسیر را نداشته است

وی خاطرنشان کرد: این شایعه که کشتی چینی زودتر یا دیرتر به نقطه حادثه رسیده، علت این تصادف نبوده و هر چیزی در دریانوردی مثل تغییرات آب‌وهوا، مشکلات فنی و … می‌تواند باعث زودتر یا دیرتر رسیدن یک کشتی به مقصد خود باشد؛ این‌که چرا کشتی چینی آسیب کمتری دید زاویه برخورد آن با سانچی بود، یکی از اصول دریانوردی این است که هنگامی تصادف اجتناب‌ناپذیر است سعی شود برخورد با سر کشتی صورت بگیرد چراکه در جلوی کشتی دیواره‌ای ساخته‌شده که به آن دیواره تصادف‌ (collision bulkhead) می‌گویند، این دیواره به حدی محکم است که اگر برخورد با سر کشتی اتفاق بیفتد خسارت به حداقل خود می‌رسد.

این مدرس دریانوردی ادامه داد: ازقضا جهتی که کشتی چینی به سمت سانچی حرکت می‌کرده با سر بوده است و شاید در لحظه تصادف وقتی دیده تصادف اجتناب‌ناپذیر است با سر برخورد کرده است اما سانچی این شانس یا فرصت را نداشته که مسیر خود را به‌گونه‌ای عوض کند که با سر برخورد کند.

کاپیتان عسکری اضافه کرد: طبق اطلاعات جعبه سیاه که توسط مسئولین سازمان بنادر و دریانوردی منتشر شد افسری که در پل فرماندهی بوده فکر می‌کرده همه‌چیز روبه‌راه است و کارها به‌صورت روتین پیش می‌رود بعد متوجه می‌شود کشتی چینی ۱۵ درجه به چپ آمده و با این اوصاف وضعیت به‌هم‌ریخته و تا کاپیتان مطلع شده و به پل فرماندهی می‌رود، تا بخواهند مدیریت کنند زمان برده و سانچی دیگر زمانی برای تغییر مسیر نداشته است.

شدت ضربه به کشتی چینی نسبت به سانچی بسیار کمتر بوده است

وی با بیان اینکه چرا موج انفجار به کشتی چینی نرسیده این است که انفجار در داخل کشتی سانچی رخ‌داده، و موج انفجار در طول کشتی سانچی منتقل‌شده و ضربه کمتری به کشتی چینی وارد شده است؛ البته این‌طور نبوده که هیچ موجی به کشتی چینی نرسیده اما شدت آن نسبت به سانچی بسیار کمتر بوده است.

این فرمانده کشتی اقیانوس‌پیما با اشاره به اینکه کار کشتی چینی کاملا عادی و برای حفظ جان خدمه خود بود و به همین سبب از مهلکه فرار کرد، اظهار کرد: خانواده‌های پرسنل سانچی حق دارند شایبه‌هایی در خصوص پیکر عزیزانشان داشته باشند چراکه عزیزانشان را از دست داده و دوست دارند خیالشان آسوده شود که چه اتفاقی افتاده است.

وی با بیان اینکه بدترین خسارتی که این حادثه داشت تلفات انسانی آن بود، در خصوص تماس‌های که گفته می‌شود با برخی خانواده‌ها گرفته شده است، و از زنده ماندن بعضی از پرسنل خبر می‌دهند، افزود: بنده چند ساعت بعد از وقوع حادثه در مرکز جست‌وجوی نجات شهید رجایی بندرعباس حضور داشتم و شواهد حاکی از این بود که انفجار درجا پس از برخورد صورت گرفته و هیچ راه نجاتی برای پرسنل وجود نداشته است، با توجه به نوع حادثه بعید می‌دانم کسی توانسته باشد زنده از این حادثه بیرون آمده باشد و اگر تماسی اتفاق افتاده احتمال زیاد برای برهم زدن اذهان عمومی بوده است.

یک فرمانده کشتی اقیانوس‌پیما: 
درس‌های حادثه سانچی علوم دریایی را ارتقا خواهد داد - 27

سه نفر از شهدای سانچی از دانشجویانم در بندرعباس بودند

این مدرس دریانوردی با اشاره به اینکه وقتی چنین حوادثی در این سطح رخ می‌دهد، همه دوست دارند پر و بالی به ماجرا بدهند و بنا به منافع خود شایعاتی را بسازند، تصریح کرد: عمقی که کشتی در آن غرق شده بیش از صد متر است، در این عمق امکان قواصی وجود ندارد، دسترسی خیلی سخت و شاید غیرممکن است و بعید می‌دانم چیزی از پیکر این عزیزان باقی‌مانده باشد؛ حدود سی سال از جنگ تحمیلی گذشته و تازه دارند بقایای کشتی‌هایی که در آب‌های کم‌عمق اطراف ایران دچار سانحه شده بودند را درمی‌آورند و فکر نمی‌کنم تکنولوژی باشد که بتواند کشتی با این عظمت را از چنین عمقی بیرون بکشد.

کاپیتان عسکری افزود: سه نفر دانشجوی کشتی سانچی چند سال قبل از دانشجویان خودم در بندرعباس بودند، وقتی‌که شنیدم احساس غم و ناراحتی مرا بیشتر کرد.

هرمزگان بزرگ‌ترین سیستم امداد و نجات دریایی کشور را دارد

وی با اشاره به اینکه استان هرمزگان بزرگ‌ترین سیستم امداد و نجات دریایی در کشور را دارد و بنده در سال‌های گذشته به‌عنوان مدیر پروژه با آن‌ها همکاری داشتم، خاطرنشان کرد: مرکز امداد و نجات دریایی شهید رجایی فعلا خدمات خوبی را ارائه می‌دهد و چند سالی است که هم حوادث کاهش‌یافته و هم تلفات انسانی کمتر شده است.

این کارشناس دریانوردی با بیان اینکه در حال حاضر نظارت‌ها بیشتر شده و اگر حادثه‌ای اتفاق بیفتد در چندین نقطه استان شناورهای امداد و نجات دریایی مستقر هستند، ابراز کرد: با توجه به امکاناتی که کشورمان دارد و شرایط تحریمی که داریم با چنگ و دندان شناورها را بروز نگه می‌دارند؛ مهم‌ترین مسئله در حال حاضر کاهش تلفات انسانی و بعد خسارت‌های مالی و زیست‌محیطی است؛ بخش عملیات به‌خصوص در هرمزگان نیروهای متخصص خوبی را به کار گرفته و وضعیت خوبی را می‌توان در آن مشاهده کرد.

مطمئناً حادثه سانچی درس‌هایی همراه خود دارد که علوم دریایی را ارتقا خواهد داد

کاپیتان عسکری در خصوص اقداماتی که پس از حادثه سانچی برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی باید انجام شود، بیان کرد: شرکت ملی نفت‌کش و سامان بنادر و دریانوردی تیم‌های تحقیق و تفحص دارند و تمام زیروبم این حادثه را درمی‌آورند و مطمئنا مشکلات فنی، کاهش خطاهای انسانی، آموزش‌ها و استانداردها را بالاتر خواهند برد و آموزش‌ها را بهتر و نظارت‌ها را دقیق‌تر خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه عملکرد بخش دریانوردی به کمیته‌ها و زیرکمیته‌های سازمان جهانی دریانوردی می‌رود و بررسی می‌شود، اضافه کرد: همین حادثه سانچی و مجموعه‌ای از حوادث دریایی باعث می‌شوند هر جند سال یک‌بار علوم دریانوردی به‌روز شود؛ هر حادثه‌ای درس‌هایی با خود خواهد داشت و حادثه‌ای مثل سانچی حتما درس‌هایی همراه خود دارد و علوم دریایی را ارتقا خواهد داد.

گفت‌وگو از لیدا رضایی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

خواندن خبر در سایت منبع

پرداخت خسارت سانچی در نوبت سامانه نیما

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
پرداخت خسارت سانچی در نوبت سامانه نیما
با فرا رسیدن اولین سالگرد تصادف نفتکش سانچی در آب‌های چین و ملزم شدن شرکت‌های بیمه داخلی به پرداخت ۳۰ درصد معادل ۱۰ میلیون دلار از کل ۳۲ میلیون دلار از خسارت این سانحه، هنوز خبری از پرداخت ارز نیمایی به شرکت‌های بیمه‌ای توسط بانک مرکزی نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اولین سالگرد سانحه برخورد نفتکش سانچی با کشتی تجاری چینی در آبهای چین در حالی فرا می‌رسد که بحث بیمه‌ای این کشتی بزرگ همچنان به پایان نرسیده است.

در آخرین خبرها از پرداخت بیمه سانچی، دبیر کارگروه بیمه اتکایی سندیکای بیمه‌گران با بیان اینکه بخشی از بیمه بدنه شناور سانچی داخلی و بخشی از آن هم خارجی بود، چینی‌ها را مقصر آن حادثه اظهار کرد و دریافت خسارت بیمه‌ای را از آنها نیز لازم ارزیابی کرد.

اواسط دی ماه سال گذشته بود که نفتکش سانچی که به مقصد کره جنوبی در حال حرکت بود، به واسطه تصادف با یک کشتی تجاری چینی دچار سانحه و در نهایت غرق شد. جدای از خسارات انسانی این فاجعه که غیر قابل ارزیابی و جبران است، در زمینه خسارت مالی کشتی شرکت‌های بیمه داخلی و خارجی ملزم به پرداخت این خسارات هستند.

نفتکش سانچی دارای بیمه بود که این بیمه توسط شرکت‌های بیمه داخلی و خارجی پوشش می‌شد. حدود ۳۰ درصد از بیمه‌نامه سانچی توسط شرکت‌های بیمه داخلی پوشش داده شد که ۲۰ درصد از آن از سوی بیمه البرز و ۱۰ درصد آن هم از طرف بیمه ملت بوده است. از این ۳۰ درصد هم ۵۰ درصد آن توسط بیمه مرکزی پوشش اتکایی داشته است.

با توجه به اینکه ارزش نفتکش سانچی حدود ۳۲ میلیون دلار برآورد شده است، پرداخت حدود ۱۰ میلیون دلار از این خسارت بر عهده شرکت‌های بیمه ایرانی است که از این رقم پنج میلیون دلار سهم دو شرکت بیمه البرز و ملت و پنج میلیون دلار هم سهم بیمه مرکزی می‌شود.

۷۰ درصد مابقی پوشش بیمه‌نامه سانچی متعلق به یک کلوپ بیمه‌ای بین‌المللی است که توسط ۱۱ شرکت خارجی به رهبری شرکت بیمه نروژی SKULD بیمه شده است. این کلوپ بیمه‌ای که برای جلوگیری از ضرر مالکان و ایجاد اطمینان در سفرهای دریایی تاسیس شده است که اصطلاحا به کلوپ‌های P&I معروف هستند. با این حال این نوع بیمه شامل خسارت‌های معمولی نیست و مواردی نظیر خسارت‌های وارد شده به محیط زیست همچون آلودگی‌های نفتی و خسارت‌های وارده به محموله‌ها و کشتی‌های دیگر را شامل می‌شود.

طبق آخرین اظهارات محسن قره خانی - دبیر کارگروه بیمه اتکایی سندیکای بیمه‌گران ایران - درصدی از بیمه بدنه سانچی از خارج از کشور دریافت خواهد شد و چون کشتی چینی در تصادف با شناور سانچی درصد زیادی مقصر شناخته شده خسارت سانچی از آنجا هم دریافت می‌شود.

به گفته وی، بانک مرکزی برای پرداخت بیمه‌های خارجی حواله ارزی صادر خواهد کرد؛ بنابراین این ارز از سامانه نیما تامین می‌شود. در مورد دریافت خسارت نیز خدمات ارزی انجام خواهد شد.

قره‌خانی همچنین ضمن توصیف کردن حادثه سانچی در فضای بیمه‌ای دنیا، اظهار کرده که این کشتی به لحاظ بیمه مسئولیت در ایران بیمه نبود. هزینه بیمه مسئولیت بسیار بالاست و به همین خاطر به زودی کنوانسیون‌های دریایی به خاطر حادثه سانچی تغییر خواهند کرد.

با اینکه قرار بوده ارز مورد نیاز شرکت‌های بیمه البرز و ملت بر اساس نرخ‌های سامانه نیما در اختیار این بیمه‌گران قرار گیرد، هنوز خبری از پرداخت ارز مورد نیاز این شرکت‌ها برای پرداخت خسارت سانچی صورت نگرفته است.

گفتنی است؛ کشتی چینی در آذر ماه سال گذشته از بندر کالامای آمریکا به مقصد بندر دونگ وان چین حرکت کرده و حامل محموله ۶۴ هزار تنی دانه‌های سویا بود. کشتی سانچی هم از ۲۵ آذر ماه سال گذشته از بندر عسلویه با محموله میعانات گازی به مقصد کره جنوبی در حال حرکت بود که در آب‌های چین این دو کشتی به دلیل خطای انسانی با هم برخورد کردند و یکی از بزرگترین فجایع دریایی و زیست محیطی را باعث شدند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

مدیرکل بنادر هرمزگان: بررسی حادثه سانچی از دقیق‌ترین بررسی‌های سازمان بنادر بود

ایسناخبرگزاری ایسنا
مدیرکل بنادر هرمزگان: 
بررسی حادثه سانچی از دقیق‌ترین بررسی‌های سازمان بنادر بود
‌مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: بررسی‌های متعددی در خصوص علل وقوع حادثه سانچی صورت گرفت، این سانحه ابعاد بین‌المللی بسیار زیادی داشت و یکی از دقیق‌ترین بررسی‌هایی بود که توسط سازمان بنادر و کارشناس‌های ذی‌ربط در سازمان انجام شد.

‌اله مراد عفیفی پور ‌در گفت‌وگو با ایسنا، ‌ در خصوص شهید «مجید قصابی اروجی» از پرسنل کشتی سانچی، اظهار کرد: آشنایی بنده با شهید «مجید قصابی اروجی» به دهه هفتاد برمی‌گردد که بنده دانشجوی علوم دریایی در چابهار بودم و شهید قصابی اروجی از دوره‌های بعد از من بود.

عفیفی پور با بیان اینکه دانشجویان جدید همیشه سعی می‌کردند با دانشجویان ترم‌های بالاتر ارتباط برقرار کرده و جویای شرایط حاکم بر دانشگاه شوند، افزود: یک روز شهید قصابی اروجی به همراه چند دانشجوی دیگر به همین منظور به من مراجعه کردند و از همان‌جا دوستی ما آغاز شد.

تلاش شهید قصابی اروجی قابل‌تحسین بود

وی اضافه کرد: روحیه شهید قصابی اروجی برای من خیلی جالب بود چراکه از همان ابتدا تلاشش برای یاد گرفتن بیشتر و اقدام بهتر در محیط کاری قابل‌تحسین و موردتوجه اساتید و هم‌دوره‌ای‌هایش بود؛ این دوستی بعد از اشتغال به کار ما هم ادامه پیدا کرد و با کشتی‌های شرکت‌های نفت‌کش در بندر شهید رجایی تردد می‌کرد و بنده هم کارم را در بندر شهید رجایی از سال ۷۴ شروع کردم و نهایتا ارتباطمان منجر به دوستی خانوادگی شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان تصریح کرد: شهید قصابی اروجی از خانواده‌ای سخت‌کوش در شهرستان سعادت شهر بود و من شاهد بودم که با چه سخت‌کوشی وظایف خود را انجام می‌دهد، در کار نیز از افراد موفق مجموعه خود بود که دوره‌های مختلف ارتقا را به‌سرعت طی کرد تا اینکه به‌عنوان فرمانده شناور منصوب شد.

عفیفی پور عنوان کرد: همواره در ارتباطاتی که با هم داشتیم می‌دیدم که چقدر کارش را دوست دارد و با علاقه‌مندی کار خود را دنبال می‌کند؛ در ۴۰ سال گذشته ما همیشه دچار تحریم بودیم و فشار کشورهای زورمدار دنیا علیه ما بوده است، در همین شرایط هم اگر کشتی در جایی به هر دلیلی متوقف بود همیشه اظهار نگرانی می‌کرد و تلاش داشت در همین شرایط هر کاری می‌تواند برای چرخیدن چرخ اقتصاد مملکت انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: در بارگیری‌هایی که در جزایر مختلف به‌عنوان فرمانده کشتی در اسکله فولاد که خوراک نفت خام پالایشگاه خلیج‌فارس و بندرعباس را تأمین می‌کند، مراجعه می‌کرد و همکاری داشتیم.

مدیرکل بنادر هرمزگان: 
بررسی حادثه سانچی از دقیق‌ترین بررسی‌های سازمان بنادر بود - 9

امیدوارم بتوانیم راه افراد که برای اعتلای نام کشورشان از خود گذشتند را ادامه دهیم

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان بیان کرد: شهید قصابی اروجی فرد بسیار معتقد به نظام مقدس جمهوری اسلامی، کوشا و توانمند در کارش بود؛ خداوند پاسخ آن‌هایی که در مسیر خداوند حرکت می‌کنند به بهترین نحو می‌دهد، توفیق شهادت نصیب هرکسی نمی‌شود؛ آن‌هم شهادتی که غریبانه و در مسیر رونق اقتصادی یک ملت و مملکت باشد؛ این شهادت توفیق بزرگی بود که خداوند آن را نصیب افرادی کرد که از جان خود مایه گذاشته و بارها مسیرهای پرخطر را با محموله‌های مختلف طی کرده بودند تا بتوانند به رشد اقتصادی کشور کمک کنند.

عفیفی پور افزود: بنده واقعا خوشحالم که سال‌ها با چنین فردی رفاقت کرده‌ام و حتما تلاش و نحوه برخوردش با مشکلات می‌تواند در مسیری که هرکدام از ما حرکت می‌کنیم می‌تواند الگوی باشد؛ امیدوارم ما هم بتوانیم راه این افراد را که به خاطر اعتلای نام کشورشان و نظامشان از خود گذشتند ادامه دهیم.

وی اظهار کرد: در روز حادثه سانچی بنده در مأموریت شهر بندرلنگه بودم و وقتی کارم تمام شد یکی از دوستان خبر و لیست خدمه کشتی را در گوشی موبایلش نشان داد؛ وقتی لیست را نگاه کردم و نام شهید قصابی اروجی را دیدم خیلی متأثر شدم، هم از این باب که ایشان دوست نزدیک من بودند و هم از این باب که این اتفاق ناگوار در حوزه دریانوردی کشورمان افتاده و عزیزان زیادی هم از دست رفتند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان ادامه داد: بلافاصله با خانواده شهید قصابی اروجی تماس گرفتم و بعد به آن‌ها سر زدم، مادرشان چند روز اول خیلی نگران بودند، خیلی هم امیدوار بودیم که اثری از این عزیزان پیدا شود، که خب با شرایطی که پیش آمد کشتی غرق شد و عزیزان شهید شدند؛ به ما و خانواده‌های این عزیزان بسیار سخت گذشت.

مدیرکل بنادر هرمزگان: 
بررسی حادثه سانچی از دقیق‌ترین بررسی‌های سازمان بنادر بود - 16

به دلیل فاصله زیاد سانچی از خشکی، رسیدن کمک زمان‌بر شد

عفیفی پور با بیان اینکه‌ام آر سی سی بندر شهید رجایی مرکز امداد و نجات دریایی در کشور است و ما وسایل ارتباطی مختلفی با همه جای دنیا در حوزه دریایی داریم، افزود: در همان ساعات اولیه‌ای که این اتفاق حادث شد، برابر پروتکل‌های بین‌المللی که در حوزه امداد و نجات وجود دارد با همکاران من در مرکز ام آر سی سی تماس حاصل شد و آن‌ها هم بلافاصله بر اساس دستورالعمل‌هایی که وجود دارد با مراجع ذی‌ربط در داخل کشور و مراکز هماهنگی امداد و نجات خارج از کشور که حوالی کشتی آسیب دیده هستند تماس برقرار کرده و درخواست کمک کردند.

وی ادامه داد: در همان زمان کشور چین، ژاپن، تایلند، تایوان، سنگاپور و نیروهایی که آن اطراف بودند اعلام آمادگی کردند اما متأسفانه به دلیل فاصله زیاد کشتی از خشکی و مراکز امداد و نجات، رسیدن کمک زمان‌بر شد و از طرف دیگر محموله کشتی خطرناک و با درجه اشتعال بسیار بالا بود و باعث شده بود گازهای سمی زیادی منتشر شود و امدادرسانی به کشتی را سخت کند.

ارتباط بین‌المللی تا آخرین لحظه در مرکز امداد و نجات بندر شهید رجایی برقرار بود

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان تصریح کرد: ما تا آخرین لحظه در مرکز امداد و نجات بندر شهید رجایی این ارتباط بین‌المللی را با همه بخش‌هایی که در کشورهای همسایه این حادثه وجود داشتند به‌صورت آنلاین و مرتب برقرار کردیم، اطلاعات موردنیاز امدادگرها و دستگاه‌های داخل کشور برای کمک‌رسانی یا آگاهی از وضعیت کشتی به‌صورت مستمر انجام می‌شد.

عفیفی پور عنوان کرد: وسایل ارتباطی که در مرکز امداد و نجات شهید رجایی بندرعباس مستقر است و اشتغالی که این مرکز دارد باعث شده همه به آن اعتماد کنند و با درخواست‌ها و اطلاعاتی که برای امدادرسانی به شناورها در دریای خلیج‌فارس و عمان و … ارسال کرده تاکنون موفق شده جان افراد زیادی را در این حوزه نجات دهد.

وی در خصوص چگونگی حادثه سانچی بیان کرد: یک کشتی ۶۰ هزار تنی حامل گندم به نام کریستال به نفت‌کش سانچی برخورد کرد و این برخورد باعث شد بدنه سانچی آسیب دیده و محموله که میعانات گازی بوده موجب انفجارهای شدید و متصاعد شدن گازهای سمی خطرناک شد، ازاین‌رو آسیب زیادی به پرسنل کشتی وارد شده و قدرت عکس‌العمل را از آنان گرفت.

بررسی حادثه سانچی از دقیق‌ترین بررسی‌های سازمان بنادر بود

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: بررسی‌های متعددی در خصوص علل وقوع حادثه سانچی صورت گرفت، این سانحه ابعاد بین‌المللی بسیار زیادی داشت و یکی از دقیق‌ترین بررسی‌هایی بود که توسط سازمان بنادر و کارشناس‌های ذی‌ربط در سازمان انجام شد.

عفیفی پور افزود: با حضور چندباره در محل سانحه، مصاحبه با عواملی که سانحه را از نزدیک دیده بودند، مصاحبه با پرسنل کشتی چینی و دسترسی به اطلاعات جعبه سیاه یا وی دی آر کشتی، مشخص شد برخورد شناور چینی به دلیل عدم توجه به قوانین دریایی به کشتی سانچی این فاجعه و حادثه ناگوار رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه فرمانده کشتی اقدامات خوبی را در زمانی که باید انجام می‌داد انجام داده بود، اظهار کرد: باید در نظر گرفت کشتی سانچی تانکری با چندین هزار تن ظرفیت بسیار سنگین بود و حرکت و مانور با آن زمان بسیاری می‌برد، بنابراین مطابق قوانین دریایی کشتی که کوچک‌تر است و ظرفیت کمتر و قابلیت مانور بالاتری دارد باید عکس‌العمل زودتر و بهتری را نشان دهد که متأسفانه کشتی چینی اصلا متوجه حضور یک کشتی دیگر در مقابل خود نشده و زمانی متوجه شد که دیگر عکس‌العمل را غیرممکن کرده بود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان افزود: در مقطعی هم کشتی چینی ظاهرا حرکت اشتباهی مرتکب شده و گردشی را به سمت چپ داشته که باعث شده وارد فضای ریسک و تصادف شود و فرصت را برای هرگونه مانوری از کشتی تانکر بگیرد.

عفیفی پور اضافه کرد: یکی از دقیق‌ترین رسیدگی‌های سوانح دریایی رسیدگی به حادثه سانچی بوده که کارشناس‌های متعددی را از سازمان بنادر درگیر کرد، این کارشناسان‌ هم در کشور چین حضور پیدا کردند و هم در داخل کشور با ابزارهای مختلفی که در اختیار داشتند ابعاد مختلف این سانحه را بررسی کردند.

حادثه سانچی حتماً باعث اصلاحاتی در ضوابط و مقررات دریایی خواهد شد

وی ادامه داد: حتما گزارش این سانحه به سازمان جهانی دریانوردی ارسال شده و مطمئن باشید نحوه بررسی به‌گونه‌ای است که درس‌های آموختنی زیادی داشته و تغییرات و اصلاحاتی در سامانه‌های مختلف ایمنی که در انواع شناورها وجود دارد اعمال خواهد شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان تصریح کرد: بزرگ‌ترین قانون دریایی دنیا تحت عنوان سولاس یا ایمنی جان اشخاص در دریا بعد از بزرگ‌ترین سانحه دریایی آن مقطع زمانی که غرق شدن کشتی تایتانیک بود ۱۹۱۴ اتفاق افتاد که باعث شد کنوانسیون سولاس یا ایمنی جان اشخاص در دریا شکل بگیرد، بنابراین حادثه سانچی هم که در نوع خود کم‌نظیر بوده حتما باعث اصلاحاتی در ضوابط و مقررات دریایی خواهد شد.

عفیفی پور در خصوص اقدامات صورت گرفته برای پیدا کردن اجساد خدمه کشتی سانچی عنوان کرد: غرق شدن کشتی با آن حجم در عمق بیش از ۱۰۰ متر قطعا هزینه‌های زیاد و مباحث فنی متعددی دارد و تا جایی که بنده خبر دارم شرکت ملی نفت‌کش به‌عنوان مالک کشتی اقداماتی را انجام داده، قراردادهایی را با شرکت‌های بزرگ امداد و نجات کشتی در دنیا منعقد کرده و بررسی‌های خود را انجام داده اما اعلام اینکه به چه نتیجه‌ای رسیده‌اند در حوزه وظایف بنده نیست.

وی در باب تأثیر تحریم‌ها در پرداخت بیمه‌های مربوطه خاطرنشان کرد: این مسئله توسط شرکت ملی نفت‌کش در حال پیگیری و انجام است و اگر نیازی باشد در مراجع مختلف سازمان بنادر به‌عنوان مرجع ملی دریایی کشور همراه شرکت ملی نفت‌کش خواهد بود اما تا جایی که اطلاع دارم تاکنون بیمه‌های خدمه کشتی پرداخت شده است.

اخبار سانچی توجه افراد را به شغل دریانوردی جلب کرد

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در خصوص نقش حادثه سانچی در معرفی شغل دریانوردی به عموم مردم بیان کرد: متأسفانه شناور سانچی ۱۰ روز در صدر همه خبرهای کشور و حتی جهان قرار داشت و مسلم است که توجه خیلی افراد به بخش دریانوردی جلب می‌شود، این موضوع هم می‌تواند باعث نگرانی دریانوردان و خانواده‌هایشان و هم موجب ترغیب افراد برای ورود به این شغل شود و کمک می‌کند به اینکه افراد جامعه با شغل دریانوردی و سختی‌هایی که دارد آشنا شوند و خیلی افرادی که آمادگی ریسک و تلاش بیشتر را دارند ترغیب کند وارد شغل دریانوردی شوند چراکه این شغل یکی از مشاغل حساس و تأثیرگذار در اقتصاد کشور است.

گفت‌وگو از لیدا رضایی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

مدیرکل بنادر هرمزگان: 
بررسی حادثه سانچی از دقیق‌ترین بررسی‌های سازمان بنادر بود - 40

خواندن خبر در سایت منبع

یک‌سال پس از «سانچی» و ابهاماتی بی‌پاسخ/ اجساد، غرامت و … چه شد؟!

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
یک‌سال پس از «سانچی» و ابهاماتی بی‌پاسخ/ اجساد، غرامت و … چه شد؟!
در حادثه نفتکش سانچی پس از گذشت یک‌سال هنوز تکلیف چند مورد مهم مشخص نشده است؛ سرنوشت اجساد شهدای سانچی چه شد؟ چرا تجهیزات ایمنی، اطفاء حریق و نجات سانچی نتوانستند جان دریانوردان کشتی را نجات دهند و خسارات را کنترل کنند؟ ادعای حقوقی برای دریافت غرامت و خسارت جانی و مالی نفتکش سانچی چه نتایجی را دربر داشت؟ و البته وعده اعزام غواص‌ها و تجهیزات برای بررسی وضعیت اجساد شهدای سانچی چه شد؟

به گزارش اصلاحات پرس، یک‌سال گذشت از روزی که ۳۲ دریانورد به آب زدند و دیگر بازنگشتند؛ حادثه تلخی که دردش هنوز آرام نشده و نمی‌شود هم. سالگردی که هنوز ابهامات زیادی را از ۱۶ دی ۹۶ به‌همراه دارد و انگار که فراموشی و اهمال‌کاری بر آن سایه انداخته است. هیجان‌ها و فشار افکار عمومی کم شده و دیگر سانچی تبدیل به کلیدواژه‌ای شده سوال‌های زیادی را بدون پاسخ گذاشته است. سرنوشت اجساد شهدای سانچی چه شد؟ چرا تجهیزات ایمنی، اطفاء حریق و نجات سانچی نتوانستند جان دریانوردان کشتی را نجات دهند و خسارات را کنترل کنند؟ ادعای حقوقی برای دریافت غرامت و خسارت جانی و مالی نفتکش سانچی چه نتایجی را دربر داشت؟ و البته وعده اعزام غواص‌ها و تجهیزات برای بررسی وضعیت اجساد شهدای سانچی در عمق بیش از ۱۰۰ متری دریای جنوب شرقی چین موردی است که از همان ابتدا مشخص بود با دشواری‌ها و فشار آب و تاریکی که در این عمق آب هست عملیاتی بسیار دشوار بلکه ناممکن و پرهزینه خواهد بود. شاید بهترین مرهم برای خانواده شهدای سانچی پاسخ به همین سوال‌ها باشد تا وعده‌های پوچی که هیچ کارکردی ندارند.

ابهاماتی بدون پاسخ

در همین میان مصطفی قبادی، کاپیتان بازنشسته کشتی نفتکش با اشاره به ابهامات بدون پاسخ درباره سانچی اشاره می‌کند و می‌گوید: «در همین حادثه نفتکش سانچی پس از گذشت یکسال هنوز تکلیف چند مورد مهم مشخص نشده است؛ سرنوشت اجساد شهدای سانچی چه شد؟ چرا تجهیزات ایمنی، اطفاء حریق و نجات سانچی نتوانستند جان دریانوردان کشتی را نجات دهند و خسارات را کنترل کنند؟ ادعای حقوقی برای دریافت غرامت و خسارت جانی و مالی نفتکش سانچی چه نتایجی را دربر داشت؟ و البته وعده اعزام غواص‌ها و تجهیزات برای بررسی وضعیت اجساد شهدای سانچی در عمق بیش از ۱۰۰ متری دریای جنوب شرقی چین موردی است که از همان ابتدا مشخص بود با دشواری‌ها و فشار آب و تاریکی که در این عمق آب هست عملیاتی بسیار دشوار بلکه ناممکن و پرهزینه خواهد بود. اگر در همان دقایق و ساعات اولیه حادثه، ناوگان امداد و نجات اعزام می‌شد، احتمال نجات دریانوردان و کنترل خسارات میسر بود. تعداد بسیاری از پیشکسوتان شرکت ملی نفتکش ایران، پس از بازنشستگی اختیاری یا اجباری اکنون خانه نشینند. کاپیتان‌ها، مهندسین و مدیران و روسای اسبقی که هر کدام هم تحصیلکرده در دیسیپلین و حوزه کاری خود هستند و هم کوله باری از تجارب، به‌خصوص در مناطق نفتی و زمان جنگ نفتکش‌ها. حال سئوال مهم این است که آیا نباید از این اتاق فکر غنی و تجارب آنها استفاده کرد؟»

یک‌سال پس از «سانچی» و ابهاماتی بی‌پاسخ/ اجساد، غرامت و … چه شد؟! - 4

حقوق دریایی در حاشیه است

او با اشاره به اینکه در انفجار و آتش‌سوزی سانچی تعدادی از دریانوردان جوان ما و یک همسر دریانورد هزاران مایل دورتر از وطن در آب‌های دریای جنوب شرق چین جان خود را از دست دادند، می‌گوید: «البته با غرق این نفتکش خسارات هنگفت مالی هم به بار آمد. تلفات جانی و خسارات مالی در حوادث دریایی، مسبوق به سابقه نیز هستند؛ چه در دوران جنگ ایران و عراق و جنگی که موسوم شد به «جنگ نفتکش‌ها» و چه در نتیجه ناکارآمدی و نبود تجهیزات کافی، فارغ از حوادث، جنگ داشته‌ایم.» او با اشاره به اینکه عبرت‌هایی که از این حوادث باید گرفته می‌شد و درس‌هایی که باید می‌آموختیم و به‌کار می‌بستیم را می‌توان دسته‌بندی کرد، می‌گوید: «مورد اول اینکه در زمینه پیگیری حقوق دریایی هنوز کمبودهای اساسی و جدی داریم و قادر نیستیم آن‌طور که باید و شاید از حقوق و منافع ملی خود در محافل و دادگاه‌های بین‌المللی حقوقی و به‌خصوص حقوق دریایی دفاع کنیم.»

نمی‌توانیم گلیم خود را از آب‌ها بیرون بکشیم

به گفته کاپیتان قبادی، این مسئله مستقیما مرتبط است با ضعف ما در عدم احراز تخصص حقوق دریایی. نه دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها و نه مدرس‌های زبده لازم و کافی برای حقوق دریایی داریم و نه به زبان تخصصی انگلیسی حقوق دریایی مسلط، که بتوان گلیم خود را از آب‌های پرتلاطم حقوق دریایی بیرون کشید. راهکار؛ همواره این بوده و هست که رشته‌های حقوق، به‌خصوص حقوق دریایی به‌صورت جدی و موثر در کشور ایجاد و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مختص این رشته برقرار شود. او با اشاره به مورد دوم می‌گوید: «تحول در آموزش‌های تئوری و عملی دریانوردان برای احراز دانش و مهارت‌های مقابله با حوادث دریایی شامل؛ تصادف، به گل نشستن، چگونگی مقابله با طوفان‌های دریایی، آتش‌سوزی و حوادثی که جان و سلامت دریانوردان و کالای کشتی‌ها را تهدید می‌کنند. آموزش‌های تئوری و عملی که فعلا در دانشکده‌ها و مراکز آموزشی دریایی مرسوم هستند برای آمادگی و اعتماد به نفس دریانوردان کافی نیستند. البته در مقایسه با قبل از انقلاب، دانشکده‌ها و مراکز آموزشی بسیار خوبی در کشور تاسیس شده‌اند که مفاد و دروس آموزشی و فعالیت‌ها و مانورهای عملی بسیار لازمی برقرار کرده، ولی کافی نیستند.»

کمبود جدی ناوگان‌های امداد و نجات

قبادی تشکیل حداقل یک و یا چند ناوگان مجهز امداد و نجات و سالوج در صنعت نفت و در سازمان بنادر و دریانوردی و در بخش‌های خصوصی در کشور را به‌عنوان مورد سوم می‌شمارد و می‌گوید: «در این حوزه متاسفانه کمبودهای جدی در کشور داریم. در بسیاری از کشورهای دنیا همانند کشورهای اروپایی؛ هلند و آلمان و انگلستان و همچنین در ایالات متحده و نیز در خاور دور؛ سنگاپور و چین و ژاپن و کره جنوبی و غیره، ناوگان‌های تخصصی و نیروی کاری زبده و کارآمد در بخش سالوج و امداد و نجات وجود دارند. کشتی‌های بسیار قوی و مجهز آتشخوار و یدک‌کش و کشتی‌های تجسس و نجات و کشتی‌های خدماتی و کشتی‌های تدارکاتی و نفربر و کشتی‌های مقابله با آلودگی دریا و غیره در این حوزه به کار گرفته می‌شوند تا میزان تلفات و خسارات را به حداقل برسانند و البته کشتی‌های بیمارستانی مجهز برای انجام عمل‌های اورژانسی در دریا. در این زمینه لازم است دولت و سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خصوصی ورود کرده و با تهیه چندین فروند از کشتی‌های یادشده، ناوگان امداد و نجات و سالوج کشور را خودکفا کنند. (البته گرچه دانش ساخت این نوع کشتی‌ها در کشور تاحدودی موجود است ولی با مشکلات و تجربیاتی که در زمان‌بندی و اجرای پروژه‌های ساخت و تحویل کشتی‌ها در کارگاه‌های کشتی‌سازی کشور داشته‌ایم، این مورد را پیشنهاد نمی‌کنم).

یک‌سال پس از «سانچی» و ابهاماتی بی‌پاسخ/ اجساد، غرامت و … چه شد؟! - 11

**

مروری بر یک‌سال گذشته

حالا یک‌سال از آن حادثه گذشته است؛ از روزی که رسانه‌ها اعلام کردند یک نفتکش ایرانی و یک کشتی فله‌بر چینی با هم برخورد کرده‌اند و انفجار و آتش‌سوزی بزرگی در نفتکش ایرانی رخ داده است. حدود یک هفته بعد از این حادثه، نفتکش ایرانی به نام سانچی غرق و مرگ ۳۲ سرنشین این کشتی تایید و برای یک روز عزای عمومی اعلام شد. کشتی فله‌بر چینی هم با خسارتی نه چندان جدی، محل را ترک کرد و همه خدمه‌اش نجات یافتند. تلاش امدادگران چینی هم برای خاموش کردن آتش نفتکش سانچی و نجات سرنشینانش یک هفته در شرایط جوی بد و انفجارهای پیاپی روی عرشه کشتی سانچی ادامه داشت؛ اما با آن که گروهی از امدادگران چینی موفق شدند خود را به انتهای عرشه سانچی برسانند، به دلیل حرارت حدودا ۹۰ درجه‌ای بدنه کشتی نتوانستند داخل کشتی بروند و تنها موفق شدند بقایای سه جسد و جعبه سیاه کشتی را بیرون بیاورند. از آنجایی هم که امکان هویت‌یابی جسدها نبود، قرار شد تا آزمایش‌های دی‌ان‌ای انجام شود. مسئولان ایرانی اما معتقد بودند که امدادگران چینی در روند امدادرسانی کوتاهی کرده‌اند و می‌توانستند خدمه سانچی را نجات دهند؛ اما بعدا مشخص شد که آنها تمام تلاش خود را کرده بودند. عکس‌ها و تصاویری هم که از این عملیات منتشر می‌شد، نشان می‌داد که در حین تلاش امدادگران، انفجارهایی رخ می‌دهد و آتش‌سوزی ادامه دارد. بازار شایعه دامن این سانحه‌ را هم گرفته بود و هر روز خبری منتشر و بعد تکذیب می‌شد.

ارسال ربات‌های دریایی و بازخوانی جعبه سیاه

اولین شایعه از دل مجلس و نمایندگان بیرون آمد. آنها می‌گفتند محموله سانچی قرار بوده به کره شمالی منتقل شود، نه کره جنوبی و آمریکایی‌ها برای ممانعت از این کار، ترجیح داده‌اند به این نفتکش حمله کرده و آن را غرق کنند. شایعه‌ای که چندی بعد زنگنه، وزیر نفت آن را یک دروغ شاخدار دانست و تکذیبش کرد. مجلس هم خواستار کمیته‌ای برای شفاف‌سازی شد تا شایعه‌ها بیش از این منتشر نشود. در همین حین بود که وزارت حمل‌ونقل چین اعلام کرد محل غرق شدن نفت‌کش ایرانی سانچی در شرق دریای چین را مکان‌یابی کرده‌اند و به دنبال برنامه‌ریزی برای ارسال ربات‌های زیر دریایی برای پیدا کردن کشتی هستند. بر این اساس دو کشتی به نام‌های «هایشان ۱۶۹» و «دانگلی ۶» با هدف آغاز عملیات پاک‌سازی به محل غرق شدن کشتی رسیدند ولی هنوز گزارش آن اعلام نشده است. اول بهمن‌ماه بود که ربیعی، وزیر کار خبر از بازگشایی جعبه سیاه سانچی با حضور حضور نماینده کشور سازنده یعنی سوئد و کشورهای ذینفع از جمله پاناما، بنگلادش، ایران و چین داد. ۴ بهمن‌ماه هم بود که فرآیند بازشدن و بازخوانی جعبه سیاه هر دو کشتی آغاز و گفته شد که این فرآیند سه ماه یا بیشتر زمان می‌برد. در این روند اعلام شد که جعبه سیاه کشتی کریستال پس از حادثه این کشتی روشن بوده و از آنجایی که معمولا دو ساعت بیشتر اطلاعات را ذخیره نمی‌کند، قابل استفاده نبوده و اطلاعات آن پاک شده و اطلاعات بعدی روی آن ذخیره شده است. گزارش این حادثه پس از بررسی جعبه سیاه اعلام شد و هیئت ایرانی، کشتی کریستال را مقصر دانست.

شناسایی، تشییع و یادبود سه شهید سانچی

سه روز بعد یعنی ۷ بهمن‌ماه هویت سه پیکر خدمه نفتکش سانچی شناسایی شد؛ شهید میلاد آروی، شهید مجید نقیان و شهید محمد کاووسی. در همین میان هم سخنگوی وزارت راه و ترابری چین اعلام کرد که همچنان به جستجوی مفقودان احتمالی ادامه می‌دهیم. یکی از اصلی‌ترین مشکلات برای بیرون کشیدن لاشه نفتکش سانچی، این بود که ۱۹۰۰ تن از نفت کوره نفتکش سانچی و بخشی از محموله میعانات موجود در آن همچنان در زیر آب در مخازن سانچی محبوس شده و این مسئله طرح‌ها برای بیرون کشیدن کشتی را پیچیده کرده است؛ چون هم احتمال انفجار وجود دارد هم آلودگی دریایی. مشاهده لکه‌های نفتی در سواحل ژاپن هم این تردید را بیشتر می‌کرد. اواخر بهمن ماه بود که اعلام شد اطلاعات جدید پس از گذشت یک ماه از غرق شدن کامل نفتکش سانچی در آب‌های شرقی چین حاکی از این است که هیچ مقداری از محموله میعانات گازی باقی نمانده و نشت سوخت نفتکش نیز به حداقل رسیده است. ۲۵ بهمن‌ماه هم پیکر سه شهید به ایران منتقل و مراسم تشییع‌پیکر آنها در مصلای تهران برگزار شد. پس از آن هم ۳۲ نهال به نام شهدای سانچی در پارک چیتگر کاشته شد. پیش‌تر هم شورای شهر تهران درخواست نام‌گذاری خیابان یا مکانی را به نام جان‌باختگان سانچی کرده بود که تا الان عملی نشده است. چندی بعد قرار شد بعد از اینکه گزارش‌های ربات ارزیاب تهیه و بررسی شد، تیم غواصی به محلی که سانچی غرق شده اعزام شوند. آن‌طور که سخنگوی شرکت ملی نفتکش هم گفته است، عملیات غواصی دارای چند جنبه است. جنبه نخست مطالبه شرکت ملی نفتکش برای جست و جوی پیکرهاست. جنبه دیگر درخواست کشور چین و مطالبات آنها در مورد آلوده‌سازی و رفع آلودگی احتمالی منشأهایی است که بعدا ممکن است منطقه را آلوده کند. البته محموله سانچی طبق گزارش‌ها باقی نمانده و سوخته و تبخیر شده است.

یک‌سال پس از «سانچی» و ابهاماتی بی‌پاسخ/ اجساد، غرامت و … چه شد؟! - 20

عملیات غواصی به کجا رسید؟

طبق گزارش‌ها، مراحل مقدماتی عملیات غواصی در سانچی از ۷ اردیبهشت آغاز شد ولی تاکنون گزارشی از آن منتشر نشده است. سخنگوی شرکت ملی نفتکش پیش از این گفته بود که غواص‌ها با مخزن به آب می‌روند و ممکن است دو هفته در زیر آب باشند و در آن مخزن زندگی کنند. این مخزن در عمق ۱۰۰ تا ۱۱۰ متری دریا می‌رود. ابزار غواصی ۷ اردیبهشت به شانگهای ارسال شده است، کپسول‌های زیرآبی هم تا ده اردیبهشت به همانجا منتقل و آماده‌سازی شده است. درباره بیمه بدنه سانچی هم، ۷۰ درصد بیمه بدنه سانچی را بیمه‌گران خارجی به رهبری یک شرکت بیمه نروژی انجام داده بودند و ۳۰ درصد نیز از سوی دو شرکت بیمه‌گر معتبر داخلی تعهد شده بود. آن‌طور هم که مدیرعامل شرکت ملی نفتکش گفته است، شرکت‌های بیمه‌گر تا زمانی که بررسی کارشناسان درباره علت و مقصر حادثه به اتمام نرسد، خسارت بیمه بدنه سانچی را پرداخت نخواهند کرد. کارشناسان خود شرکت‌های بیمه از دو بخش بیمه بدنه و بیمه حوادث، هر دو کشتی را بررسی و وضعیت را اعلام می‌کنند و پس از طی شدن مراحل قانونی، شرایط برای پرداخت خسارت از طرف شرکت‌های بیمه‌گر فراهم می‌شود.

ضرر ۸۲ میلیاردی تحریم‌ها برای سانچی

پس از این اتفاقات بود که تحریم‌های امریکا ضربه آخر را به ماجرای سانچی زد و سانچی در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت و میلیون‌ها دلار به ایران ضرر زد. ایران به‌خاطر غرق شدن نفت‌کش سانچی ۲۲ میلیون دلار بابت بیمه بدنه از ۱۱ شرکت بیمه خارجی، ۱۰ میلیون دلار از شرکت‌های بیمه داخلی و ۶۰ میلیون دلار بابت بیمه محموله غرق شده طلب دارد که مجموع این طلب‌ها در کل ۹۲ میلیون دلار می‌شود که ۸۲ میلیون دلار آن متعلق به شرکت‌های بیمه خارجی است. رقمی که اکنون با تحریم سانچی توسط آمریکا، ایران نمی‌تواند به ۸۲ میلیون دلار طلب خود در حال حاضر دسترسی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ زنده‌ ماندن دوچرخه‌سوار زیر تریلی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک دوچرخه با دو سرنشین در ویتنام با تریلی هجده چرخ تصادف کرد. در این حادثه یکی از سرنشینان به همراه دوچرخه به زیر تریلی رفت، اما جان سالم به در برد.

فیلم | سکانسی از سریال ستایش که در شبکه‌های اجتماعی جنجال ساخت

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

خلع سلاح دانش آموز مسلح توسط معلمش

تابناکتابناک1 روز قبل
یک دانش آموز در دبیرستان پارکروز در اورگان آمریکا قصد داشت با شاتگان دست به خودکشی بزند اما مربی فوتبال او، مانع از این اتفاق شد و او را در آغوش گرفت و همزمان محافظ امنیتی مدرسه سلاح را از دانش آموز گرفت. دقایقی بعد پلیس سررسید و این دانش اموز را دستگیر کرد. این ویدیو پس از آن منتشر شد که این دانش آموز به واسطه این اقدام به سه سال حبس محکوم شد. این لحظات تکان‌دهنده را در تابناک می‌بینید.

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.

عاقبت پیاده سازی خلاقیت غیر اصولی روی خودروی نیسان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حمل بار غیر اصولی و پیاده سازی خلاقیت روی خودروی نیسان، حادثه ساز شد. راننده خودرو که قصد داشت بار میلگرد را با نیسان جابجا کند، که تلاش او ناکام ماند و آسیب شدیدی به خودرو وارد شد. بیشتر بخوانید: فرو ریختن سد در سیبری با ۱۵ کشته + فیلمانتهای پیام/

فیلم/ وقتی کنترل ماشین از دست راننده خارج شود!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

خبری1 ساعت قبل

شدت گرفتن بارش‌های پاییزی در آخرین روز مهرماه

خبری3 ساعت قبل

کار نتانیاهو با قدرت به پایان خود رسید!

خبری4 ساعت قبل

رشد ۳ درصدی آمار زائران لرستان در اربعین امسال

ایسنا5 دقیقه قبل

ساخت مرکز علوم و فن‌آوری هسته‌ای در صربستان توسط روس اتم

ایسنا7 دقیقه قبل

اردوغان: در روز‌های اخیر صدا‌هایی از ایران درباره عملیات ترکیه در سوریه شنیدم که مرا ناراحت کرد/لازم بود روحانی این گونه اظهارات را ساکت کند

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل

هشتمین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان لرستان برگزار شد

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

فضای اماکن ورزشی اخلاقی باشد

ایسنا8 دقیقه قبل

بابک حمیدیان همبازی پریناز ایزدیار شد

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

نشست مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری با دبیر ستاد مبارزه با بازی‌های غیرمجاز رایانه‌ای کشور

خبرآنلاین9 دقیقه قبل