فقدان جهان پهلوان تختی از نیم‌قرن گذشت؛ گذری کوتاه بر زندگی او
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

فقدان جهان پهلوان تختی از نیم‌قرن گذشت؛ گذری کوتاه بر زندگی او

ورزشکاران، مردمداری تختی را سرلوحه کار خود قرار دهند

ایرناخبرگزاری ایرنا
ورزشکاران، مردمداری تختی را سرلوحه کار خود قرار دهند
شهرری- ایرنا- سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه تختی اسطوره پهلوانی و اخلاق است گفت: ورزشکاران، مردمی بودن غلامرضا تختی را سرلوحه کار خود قرار دهند و همواره به فکر مردم باشند و با مردم زندگی کنند.

به گزارش ایرنا صالحی امیری روز دوشنبه در مراسم پنجاه و یکمین سالگرد جهان پهلوان غلامرضا تختی در آرامگاه ابن بابویه شهرری اظهارداشت: جهان پهلوان تختی را تنها نباید با مدال و عنوان‌های قهرمانی شناخت، بلکه باید راه و مرام پهلوانی این قهرمان را نیز درک کرد.

وی تصریح کرد: شهدای انقلاب اسلامی با ازخودگذشتگی و خون خود در بلندای افتخار ایستادند و نهال انقلاب را آبیاری کردند، و غلامرضا تختی نیز با مرام و مسلک جوانمردی راه رسیدن به قلب مردم و خداوند را پیدا کرد.

صالحی امیری مردمداری را راز ماندگاری تختی بیان کرد و افزود: این اسطوره ورزشی همواره دغدغه مردم را داشت و همچنان با گذشت نیم قرن در اذهان مردم و جوانان مانده است.

وی ادامه داد: تختی همواره در کنار و همراه مردم بود و از هیچ تلاشی برای تشکیل یک جامعه هدفمند و مردمی دریغ نکرد.

رئیس کمیته ملی المپیک بیان کرد: تختی به عنوان یک پهلوان رسم و آیین جوانمردی را در کنار ورزش قرار داد تا علاوه بر حیات در دنیای قهرمانی به زیست بومی و اجتماعی رادمردی نیز دست یابد.

وی با بیان اینکه امروزه عده‌ای دنبال نام و عده‌ای نیز دنبال نان هستند، گفت: جهان پهلوان تختی همواره به دنبال آزادی و پایداری مردم بود و در این راه به مردم زمان خود کمک شایانی کرد.

صالحی امیری افزود: در جامعه‌ای که رادمنشی و پهلوانی همواره یک افتخار محسوب می‌شود نباید قدرت و شهرت را ترویج داد.

وی با بیان اینکه مردان بزرگ هرگز از یاد و خاطر مردم حذف نمی‌شوند، گفت: پس از گذشت ۵۱ سال نام تختی همچنان باقی مانده و راز این ماندگاری همان جوانمردی و مردمی بودن است.

مراسم پنجاه و یکمین بزرگداشت جهان پهلوان غلامرضا تختی با حضور ورزشکاران، پیشکسوتان ورزشی، مسئولان، خانواده آن مرحوم و جمعی از اقشار مختلف مردم در جوار آرامگاه این اسطوره در ابن بابویه شهرری برگزار شد.

به گزارش ایرنا، غلامرضا تختی ۵ شهریور ۱۳۰۹ در محله خانی آباد تهران متولد شد.

وی در دوران فعالیت‌های ورزشی خود، به دلیل کسب موفقیت و افتخار در رقابت‌های ملی و بین المللی کشتی و همچنین محبوبیت مردمی، ملقب به «جهان پهلوان» شد.

تختی طی سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۲ موفق به کسب ۴ مدال طلا و ۴ مدال نقره در مسابقات قهرمانی کشتی آسیا، جهان و المپیک (۳ مدال المپیک، ۴ مدال جهانی و یک مدال آسیایی) شد.

جهان پهلوان تختی در ۱۷ دی ماه ۱۳۴۶ درگذشت.

۱۹۷۰/۶۰۰۳

خواندن خبر در سایت منبع

تختی یک اسم نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا
تختی یک اسم نیست
شهرکرد - ایرنا - غلامرضا تختی یک کشتی گیر مردمی بود اما برای مردم تنها یک اسم نبود بلکه یک رسم است.

تختی در ورزش قهرمانی در رشته کشتی در بازی‌های مختلف موفق به کسب مدال‌های رنگارنگ شد، اما رسم او بیشتر از مدالهای که کسب کرد در اذهان مردم باقی مانده است.

تختی به عنوان یک پهلوان رسم و آیین جوانمردی را در کنار ورزش قرار داد تا علاوه بر حیات در دنیای قهرمانی به زیست بومی و اجتماعی رادمردی نیز دست یابد.

برای پهلوانان در سنت ایرانیان رادی و رادمنشی و پهلوانی همواره یک افتخار بوده است و بسیاری از شرق شناسان از این امر به نیکی یاد می‌کنند.

در کتاب ˈ مینوی خرد ˈ برای جوانمردی سه اصل خرد، درستی و رادی به عنوان ویژگی بارز یاد شده و در این کتاب جوانمردی مترادف با پهلوانی همراه با خرد و عقل نه فقط زور بازو است.

عنصر العمالی در کتاب خویش ویژگی‌های جوانمردی را نخستˈخرد و داناییˈ، و بعد نیز ˈ راستی ˈ و سوم ˈ مردمی ˈ بر می‌شمارد و آنها را از نشانه‌های رادمنشی و جوانمردی و عیاری می‌داند.

ˈعبدالرزاق کاشانیˈ در کتاب فتوت نامه نیز جوانمرد را انسانی آزاده و نیک سرشت می‌داند معتقد بود، ˈ برای رسیدن به کسوت جوانمرد باید راه‌های دشواری را طی کرد تا بر دیو نفس فائق و پیروز شدˈ.

برای رسیدن به کسوت جوانمردی در نزد ایرانیان سه اصل مهم ˈشریعتˈ، ˈطریقتˈ و ˈحقیقتˈ طی می‌شود تا جوانمردی و بخشندگی پا بگیرد.

خصلت تختی در این بود که هم قهرمانی را با خود یدک می‌کشید و هم پهلوان بود ولی هرگز از این دو عنوان برای خود استفاده شخصی نمی‌کرد.

غلامرضا تختی ˈ در پنجم شهریور ماه ۱۳۰۹ شمسی در محله خانی آباد تهران متولد شد و به خاطر اعتقادات مذهبی و عشق و علاقه‌ای که رجب خان پدر جهان پهلوان به امام رضا (ع) داشت، نام او را غلامرضا انتخاب کرد.

تختی، در سال ۱۳۲۹ کشتی را در باشگاه پولاد آغاز کرد و نخستین بار در یک مسابقه داخلی شرکت کرد تا به مقام چهارمی دست یابد.

در سال ۱۳۴۱ حرکت به یادماندنی مرحوم جهان پهلوان تختی در کمک رسانی به زلزله بوئین زهرا، او را جاودانه کرد و در دوران قهرمانی و کشتی گیری نیز یک طلای المپیک، دو طلای جهان، دو نقره المپیک و دو نقره جهان را در کشتی آزاد برای ایران به ارمغان آورد.

در بازی‌های المپیک ۱۹۵۶ ملبورن تختی موفق به دریافت نخستین نشان طلای خود و ایران شد و در همین سال بود که تختی موفق شد بر کشتی گیران شوروی سابق (که هیچ ایرانی تا آن زمان بر آنها پیروز نشده بود) و کشتی گیران آمریکایی به پیروزی برسد.

در مسابقات جهانی سال ۱۹۶۱ یوکوهاما جهان پهلوان تختی پس از سال‌های ۵۶ و ۵۹ برای سومین بار به مقام قهرمانی جهان دست یافت و تیم ملی کشتی آزاد ایران با کسب پنج نشان طلا، یک نقره و یک برنز برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان دست یافت.

در حالی جهان پهلوان تختی و جاودانه شد و نامش تا ابد سر زبان‌ها خواهد ماند که در سال ۱۳۴۱ هنگام وقوع زلزله بوئین زهرا در جایی که مردم زلزله زده این شهر نیاز به کمک و یاری داشتند جهان پهلوان در بازار تهران به راه افتاد و کمک‌های مردمی را جمع آوری کرد که همیشه به یادماندنی خواهد بود.

جهان پهلوان تختی علاوه بر قهرمانی، به لحاظ منش و رفتار انسانی و سجایای اخلاقی، نوع دوستی، فداکاری و گذشت، فروتنی، معرفت و آقایی، اخلاق و جوانمردی، احساسات پاک و قابل احترام، کمک به تهیدستان و نیازمندان، زبانزد و شهره خاص و عام شد.

جلال آل احمد در مورد غلامرضا تختی می‌گوید: ˈاو پوریای ولی نبود. او هیچ کس نبود، او خودش بود، بگذار دیگران را به نام او و با حضور او بسنجند، او مبنا و معنای آزادگی است و هرگز به طبقه خود پشت نکرد. ˈ

در تاریخ ورزش ایران، نامهای بلند آوازه بسیارند، اما فقط یک نام جاودانه، همیشگی و درخشان است و ˈجهان پهلوان غلامرضا تختیˈ که به درستی پوریای ولی زمانه و معاصر لقب گرفت.

به گزارش ایرنا، اینک تختی به عنوان الگوی بسیاری از کشتی گیران جهان مطرح است چه این که کشتی گیران ترکمنستان به قهرمانان خود نام ˈغلام ˈ می‌گذارند.

هفدهم دی ماه مصادف با چهل و پنجمین سالروز مرگ تختی است که رژیم منفور شاه پهلوی از این قهرمان اسطوره‌ای ایران زمین همواره در وحشت بود و هرگز کسی راز مرگ غلامرضا را به دست سران رژیم پهلوی نتوانست در آن دوران افشا کند.

یاد و خاطره این قهرمان همیشه جاویدان ایران زمین در اذهان بسیاری از جوانان و ورزشکاران ایرانی زنده و جاودانه خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

خانه تختی را با ۱٫۵ میلیارد تومان نمی‌توان خرید!

ایسناخبرگزاری ایسنا
خانه تختی را با ۱٫۵ میلیارد تومان نمی‌توان خرید!
شهردار منطقه ۱۲ تهران حرف‌های جالبی درباره خانه موسوم به «خانه پدری تختی» دارد. او می‌گوید که تاکنون هیچ مدرک مستندی دال بر مالکیت تختی یا مرحوم پدرش بر این خانه ارائه و تایید نشده است و حرف‌ها بیشتر بر پایه شنیده‌ها و گمانه‌زنی‌هاست. البته او انکار نمی‌کند که ممکن است مرحوم تختی چند وقتی را در این خانه سکونت کرده باشد که آن هم هیچ سند تاریخی ندارد.

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: «امروز ۵۱ سال می‌گذرد از آن هفدهم دی ماهی که غلامرضا تختی، جهان‌پهلوان ایران درگذشت. از آن شب سرد زمستانی که مدال‌آورترین کشتی‌گیر ایران، فضای رقابت را خالی کرد و به رقبایش «عادل آتان» ترک، «بوریس کولایف» روس و «پیتر بیلر» آمریکایی اجازه داد تا از این به بعد، با خیال آسوده، پایشان به تشک کشتی باز شود. حالا نیم‌قرن از آن سال‌های خاص و از آن دوران مدال‌ها، گذشته است اما آن چه از «تختی» مانده، یک عنوان پر طمطراق «جهان‌پهلوان» است و یک خانه‌ای که این روزها معلوم نیست سر و کارش با کیست! خانه فردی که زمانی در فهرست بهترین‌های فیلا قرار داشت و به عنوان یکی از مشاهیر کشتی دنیا تقدیر می‌شد، حالا در وضعیتی قرار دارد که خیلی‌ها می‌پرسند، بعد از چند ۱۰ سال آینده، چگونه قرار است نام پهلوانانمان را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم؟

آن چه تختی سال‌های دور را «تختی» کرد نه مدال‌هایش بود و نه تعداد تشک‌هایی که دستش را به نشانه بوسه روی آنها زده بود. تختی نامش مرام داشت، اسمش که می‌آمد، تشک‌های کشتی نه از «ترس بازندگی» که از «شوق پهلوانی» زیر پایش فرش می‌شد تا به دنیا نشان دهد کشتی فقط «یک فن» نیست یک «روش زندگی» است. ما، اما در قبال او کم گذاشته‌ایم، قدیمی‌ترین باشگاه کشتی (باشگاه پولاد) را که زمانی فرزند رجب خان، (پدر تختی) اولین‌های فن و تکنیک را از استادش «حبیب‌الله بلور» یاد گرفت به باشگاه بیلیارد تبدیل کرده‌ایم و خانه‌اش را به جای موزه کشتی به یک کارگاه تریکوبافی!

شهرداری توجهی به خرید خانه پدری تختی ندارد

حجت نظری، عضو شورای اسلامی شهر تهران در جلسه دیروز شورا در تذکر پیش از دستور خود با بیان این که در آستانه سالگرد فوت «جهان‌پهلوان تختی» قرار داریم، از وضعیت خانه و باشگاه تختی انتقاد کرد. او گفت: متأسفانه خانه پدری تختی و زورخانه پولاد از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند. این‌ در حالی است که خانه پدر تختی می‌تواند به خانه موزه کشتی تبدیل شود.

وی با اشاره به این که متأسفانه خانه پدری تختی به کارگاه تریکوبافی تبدیل شده است و زورخانه پولاد نیز به باشگاه بیلیارد تغییر کاربری داده است، در این باره، اضافه کرد: در بودجه امسال ۳۵ میلیارد ریال برای تملک خانه و زورخانه تختی اختصاص داده شده بود اما شهرداری‌های مناطق ۱۱ و ۱۲ به این مهم توجه نکردند.

اختصاص سه و نیم میلیارد تومان برای خرید خانه تختی و باشگاه پولاد

علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ البته حرف‌های جالبی درباره خانه موسوم به «خانه پدری تختی» دارد. او به «ایران» می‌گوید که تاکنون هیچ مدرک مستندی دال بر مالکیت تختی یا مرحوم پدرش بر این خانه ارائه و تایید نشده است و حرف‌ها بیشتر بر پایه شنیده‌ها و گمانه‌زنی‌هاست. البته او انکار نمی‌کند که ممکن است مرحوم تختی چند وقتی را در این خانه سکونت کرده باشد که آن هم هیچ سند تاریخی ندارد.

وی با بیان این‌ که سند مالکیت این خانه به نام شخص دیگری است، می‌گوید: این خانه حدودا ۷۰۰ متر است که بخشی از این خانه کارگاه تریکوبافی است و البته سند تجاری و کارگاهی دارد و بخش دیگر آن مسکونی است.

سعادتی با انتقاد از بودجه‌ای که شورا برای خرید و تملک این خانه در سال گذشته مصوب کرده است، می‌گوید: شورا برای خرید این خانه و همچنین باشگاه پولاد در منطقه ۱۲، ۳ و نیم میلیارد تومان مصوب کرده، در حالی که یک و نیم میلیارد تومان برای خرید چنین خانه‌ای به هیچ وجه کافی نیست و تقریبا باید به سه برابر افزایش یابد. اگر پیش از این کار کارشناسی دقیقی انجام شده بود، قطعا این اعتبار اختصاص نمی‌یافت. البته مالک هم از این وضعیت خبری استفاده کرده و به خاطر فشار‌هایی که برای خرید خانه وجود دارد، نرخ خانه را بسیار بالا پیشنهاد می‌دهد که تملک آن در توان شهرداری نیست.

وی با بیان این‌ که تاکنون جلسات متعددی را با مالک خانه برگزار کرده‌ایم، اما درباره قیمت به توافق نرسیدیم، تأکید می‌کند: بر این اساس به دنبال خرید زورخانه کوچکی که محل تمرین مرحوم تختی بوده و در خیابان تختی قرار دارد و به تأیید اهالی محل هم رسیده، هستیم. شهرداری می‌خواهد این زورخانه و زمین مجاور آن را تملک کرده و کلنگ آن را به نام زورخانه و موزه محله تختی بزند.

شهرداری مصر به خرید باشگاه پولاد است، ذی‌نفع اجازه نمی‌دهد

اگر چه عمده گلایه‌های حجت نظری به شهرداری تهران برمی‌گردد اما «آرش لالویی»، رئیس اداره املاک شهرداری منطقه ۱۱ حرف‌های دیگری دارد. او معتقد است که شهرداری تلاش‌هایی را انجام داده اما ذی‌نفع به علت تصور غلطی که از توافق با دولتی‌ها دارد، فعلا زیر بار این معامله نرفته است. او در گفت‌و‌گو با «ایران» با بیان این‌ که حدود دو هفته پیش، جمعی از اعضای شورای شهر با همراهی نصرالله آبادیان، شهردار منطقه ۱۱ از این باشگاه بازدید کردند، گفت: عزم شهرداری بر این است که خانه‌های تاریخی و قدیمی را خریداری کند؛ چرا که معتقدیم سازمان میراث فرهنگی توانایی بازسازی و خرید این خانه‌ها را ندارد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته هم، شهرداری برای خرید باشگاه تختی اقدام کرده بود اما این باشگاه دو قسمت دارد که یک بخش آن دست مالک و بخش دیگر آن دست ذی‌نفع است. مالک هم‌اکنون ایران نیست و متأسفانه ذی‌نفع هم با شهرداری راه نمی‌آید. ما چندین بار به ذی‌نفع فرصت دادیم تا ملک کارشناسی شده و قیمت‌گذاری کنیم اما ایشان هر بار ممانعت می‌کند. این هفته دوباره قرار است با شهردار جلسه بگذاریم و در این باره با ذی‌نفع صحبت کنیم. ایشان حتی حرفی درباره قیمت پیشنهادی خود هم نمی‌دهد و ما نیز چون کارشناسی نکرده‌ایم، نمی‌توانیم قیمت‌گذاری کنیم و اعتباری برای این ملک در نظر بگیریم.

به گفته لالویی، این باشگاه حدود ۳۵۱ متر است و قیمت منطقه نیز در حدود ۱۵-۱۰ میلیون تومان است.

وی با بیان این‌ که شهرداری همچنان به دنبال خرید است، گفت: این ملک هم‌اکنون به باشگاه بیلیارد تبدیل شده و در ابتدای خیابان وحدت اسلامی قرار دارد. اما چون توافق دو وجهه است، امکان رایزنی وجود ندارد؛ چراکه ذی نفع، هرگونه صحبت با مالک را منوط به توافق با خودش کرده است.

لالویی با بیان این‌ که بالغ بر ۱۲-۱۱ خانه تاریخی در منطقه ۱۱ وجود دارد، گفت: شهرداری هفته پیش خانه مینایی را در منطقه منیریه خریداری کرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

گذری کوتاه بر زندگی جهان پهلوان تختی

مهرخبرگزاری مهر
۱۷ دی ماه سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی است. تختی علاوه بر نشان‌های طلای متعدد مانند طلای المپیک ۱۹۵۶ ملبورن استرالیا، به نماد جوانمردی و فتوت در تاریخ ورزش ایران شناخته می‌شود.

ویدئو / خاطرات شنیدنی دو کشتی‌گیر هم‌دوره تختی

ایسناخبرگزاری ایسنا
محمدعلی صنعت‌کاران و محمدابراهیم سیف‌پور از قهرمانان پیشین و پیشکسوتان کشتی ایران که چند سال با جهان‌پهلوان غلامرضا تختی هم‌دوره بوده‌اند، در گفت‌وگو با ایسنا، از دوران ورزشی خود و تجربه رفاقت با تختی خاطراتی شنیدنی بیان کرده‌اند.

تصویربردار و تدوینگر: نوید مرسلی / خبرنگار: علی فیض‌آسا، وحید رجبی

خواندن خبر در سایت منبع

وقتی «غلامرضا تختی» مسابقه را عمدی باخت

مهرخبرگزاری مهر
صحنه‌هایی از یکی از معروف‌ترین مبارزات معروف جهان پهلوان تختی با کشتی‌گیر اهل شوروی. زمانی که تختی به خاطر مصدومیت پای حریف بین برد و باخت ترجیح می‌دهد که ببازد؛ درست مثل افسانه‌ها...

مجله مهر: غلامرضا تختی یکی از همان اسم‌هایی است که هر ایرانی طی دوران حیاتش نام او را در گوشه‌ای از خاطراتش خوب حفظ می‌کند. اسم و فامیلی ماندگار که اگر به رسم تکنولوژی عصر جدید آن را در گوگل سرچ کنید و به صفحه ویکی‌پدیا بروید جلوی عنوان او به عبارت «ورزشکار» و «کشتی‌گیر شهیر ایرانی» خواهید رسید. به جرات می‌توان گفت، تختی تنها قهرمانی است که نه فقط اهالی کشتی که همه مردم ایران در فرهنگ لغاتشان مفهوم «جهان پهلوان» را با تصویری از او در ذهن‌شان تصور می‌کنند.

شاید جوانان امروزی ندانند که این کشتی گیر پر افتخارترین ورزشکار تاریخ کشتی ایران نیست؛ اما با این حال خیلی‌ها معتقدند که این جهان پهلوان بیش از اینکه به خاطر مدال آوری هایش در یاد مردم ایران باقی مانده باشد برای «جوانمردی» هایش همچنان در خاطر ایرانی‌ها کمرنگ نشده. این فیلم یکی از مسابقات معروف تختی است که می‌شود آن را مصداق بارز جوانمردی این کشتی گیر قدیمی دانست. فیلمی از مبارزه او با الکساندر مدوید؛ کشتی گیری از شوروی که زانودرد داشت و غلامرضا تختی به رغم عقب ماندن از او، طی مبارزه به هیچ عنوان به سمت پای مصدومش نرفت.

غلامرضا تختی متولد سال ۱۳۰۹ در تهران است. او به تاریخ امروز یعنی ۱۶ دیماه سال ۱۳۴۵ در یک مرگ مشکوک در هتل آتلانتیک تهران درگذشت. کشتی‌گیری که نه فقط به خاطر با یک مدال طلای المپیک، که به خاطر جوانمردی‌اش در خاطر یک ملت به عنوان پرافتخارترین قهرمان عصر حاضر شناخته می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

زورخانه پولاد باشگاه بیلیارد شده است/سرانجام خانه پدری تختی

مهرخبرگزاری مهر
زورخانه پولاد باشگاه بیلیارد شده است/سرانجام خانه پدری تختی
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نسبت به دو یادگار به جا مانده از پهلوان تختی در تهران تذکر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت نظری در جلسه علنی روز یکشنبه با بیان این که مرحوم غلامرضا تختی که به حق لقبی شایسته‌تر از جهان پهلوان را نمی‌توان بر او گذاشت، یکی از اسطوره‌های ورزش ایران و نماد فرهنگ اصیل پهلوانی است که با کسب افتخارات جهانی، نامش در خارج از مرزهای کشور نیز درخشیده است گفت: هفدهم دی‌ماه سال‌روز وفات این ورزشکار محبوب کشورمان بهانه‌ای است برای یاد کردن از آن بزرگ‌مرد و راه و رسمی که باید به بهانه‌هایی مدام یادش کنیم. متاسفانه اما این روزها دو یادگار باقیمانده از غلامرضا تختی در شهر تهران، یعنی خانه پدری تختی در محله خانی آباد قدیم (خیابان تختی) واقع در منطقه۱۲ و زورخانه پولاد در خیابان وحدت اسلامی واقع در منطقه۱۱ شهرداری تهران وضعیتی مناسب ندارند.

نظری ادامه داد: خانه پدری تختی که می‌تواند به عنوان موزه تختی و یکی از جاذبه‌های گردشگری ورزشی شهر تهران برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل و مورد بهره‌برداری قرار گیرد، متاسفانه امروز به تریکوبافی تبدیل شده است و از دیگر سو، زورخانه پولاد که تختی در آنجا به ورزش باستانی می‌پرداخت، امروز تبدیل به باشگاه بیلیارد شده است.

این در حالی است که شورای شهر تهران، در مصوبه بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران، مبالغ ۲۰ و ۱۵ میلیارد ریال را برای تملک زورخانه پولاد و خانه تختی اختصاص داد و مناطق ۱۱ و ۱۲ مکلف شدند این دو ملک را تملک کنند که متاسفانه این مهم تحقق نیافته است.

به عنوان رئیس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران، از شهرداری تهران می‌خواهم که در زمان باقیمانده تا پایان سال ۱۳۹۷، نسبت به تحقق این دو ردیف اعتباری اقدامات لازم را انجام دهد. متاسفانه در بازدیدهایی که از محلاتی که زورخانه پولاد و خانه پدری تختی در آن واقع شده داشتم، متوجه شدم که بسیاری از ساکنان آنها به‌خصوص نسل جوان و کودکان هیچ اطلاعی از پیشینه محله خود ندارند و یقینا اطلاع از قدمت و پیشینه یک محله، در افزایش حس تعلق و ارتقای مشارکت‌های شهروندی نیز موثر است.

نظری خاطر نشان کرد: از مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز می‌خواهم تا نسبت به ثبت این دو بنای ارزشمند، اقدامات لازم را انجام دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اظهارات تکان دهنده خانمی که سوار بر خودروی مسافربر شخصی شده بود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | وحشت‌ناک است، درگیری با قمه وسط خیابان

همشهریهمشهری1 روز قبل

ویدیو؛ مقایسه عملکرد کریستیانو رونالدو و مارکوس رشفورد در منچستریونایتد پس از ۲۰۰ بازی

طرفداریطرفداری1 روز قبل

سیل سیستان و بلوچستان/ ارتش: خیلی از هموطنانمان را از بالای درخت نجات دادیم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بازنشستگی لاک‌ پشتی که در نیم قرن ۸۰۰ بار پدر شد! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک لاک پشت کمیاب در پارک ملی گالاپاگوس اکوادور پس از اینکه در پنجاه سال گذشته در برنامه جلوگیری از انقراض این گونه لاک پشت به کار گرفته شد توسط پژوهشگران بازنشسته شد. این لاکپشت در نیم قرن گذشته ۸۰۰ بار پدر شده است. بیشتر بخوانید: نجات و درمان گونه‌ای کمیاب از لاک پشت با کمک لاک مصنوعی + فیلمانتهای پیام/

گزارش تمرین پرسپولیس| تشویق یحیی و باقری، تبریک به کمال در روز بازگشت پیروانی/ گلزنی اوساگونا+ تصاویر و فیلم

فارسفارس1 روز قبل
گزارش تمرین پرسپولیس| تشویق یحیی و باقری، تبریک به کمال در روز بازگشت پیروانی/ گلزنی اوساگونا+ تصاویر و فیلمبه گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تمرین امروز تیم پرسپولیس با حضور هواداران که بعد از ۷ سال بازگشت یحیی گل محمدی به جمع سرخپوشان برگزار شد، حال و هوای خاصی داشت. * کریم باقری مربی محبوب تیم پرسپولیس اولین نفری بود که به شدت توسط تماشاگران در ورزشگاه کاظمی تشویق شد. کلیه بازیکنان تیم به همراه کلیه اعضای کادرفنی جدید توسط هواداران تشویق شدند. * اوساگونا مهاجم تازه وارد تیم پرسپولیس توسط هواداران تشویق شد و به ابراز احساسات آنها با دست زدن پاسخ داد. *هنگام انجام بخش‌های تمرینی توسط بازیکنان پرسپولیس، هواداران این تیم شعارهایی علیه استقلال و مجیدی سرمربی این تیم سر دادند.

اخبار بیشتر