1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

هشدار روحانی: کاهش منابع آبی در ایران خطرناک است

نشست مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با حضور روحانی

الفخبرگزاری الف
نشست مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با حضور روحانی

وضعیت بحرانی پرآب‌ترین رودخانه‌های ایران/ شورای عالی آب مامور رسیدگی به احیای زاینده رود و کارون شد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
وضعیت بحرانی پرآب‌ترین رودخانه‌های ایران/ شورای عالی آب مامور رسیدگی به احیای زاینده رود و کارون شد

اقتصادآنلاین- عبدالله محمدی؛ زاینده رود همان زنده رود است، بزرگترین رودخانه مرکزی ایران نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر، که ازرشته‌های کوه‌های زاگرس و به ویژه زرد کوه سرچشمه گرفته و به باتلاق گاوخونی منتهی می‌شود. زاینده رود همچنین به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده است.

شاید یک روز کم‌تر کسی متصورمی‌شد که این رودخانه همیشه پرآب که منبع حیات بود زمانی خود تشنه جرعه‌ای آب شود. مشکل خشک شدن زاینده رود سال‌هاست تبدیل به معضلی شده و در دولت‌های هشتم و نهم هم افزایش یافت. از مهم‌ترین عوامل خشک شدن این قلب جاری در نواحی مرکزایران می‌توان موارد زیر را برشمرد:

۱-خط لوله انتقال آب به یزد، کرمان و کاشان

۲- برداشت بی‌رویه آب در مسیر رودخانه در محدوده سد تا پل کله توسط پمپاژ که به تنهایی بیش از کل میزان آبی است که سالانه توسط تونل دوم و تونل چشمه لنگان وارد حوضه زاینده رود می‌شود. این میزان هم‌اکنون در حدود ۲۹۰میلیون متر مکعب است که سال به سال در حال افزایش است. کشت محصولات با نیاز آبی بالا مانند برنج

۳- تاسیس کارخانه‌های بزرگ صنعتی، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها در کنار رودخانه

پس از آن اعتراض‌های زیادی نسبت به خشک شدن زاینده رود شد؛ کشاورزان استان اصفهان نسبت به انتقال آب رودخانه به استان یزد اعتراضاتی داشتند. پس ازآن یکی از خبرگزاری‌ها از گفتگو میان مسئولین استان اصفهان و ۵۵ نفر از نمایندگان کشاورزان معترض خبر داد و شرایط اجتماعی شرق استان اصفهان را آرام توصیف کرد.

کارون هم وضعیت مشابه زنده رود را تجربه کرده، این رود که پرآب‌ترین رود ایران است اولین تمدن‌های بشری را در خود جا داده و ۱۱۷ امین اثر باستانی ثبت شده در میراث فرهنگی این مرزوبوم است. کارون در خوزستان فقط یک رود خانه نیست، جریان زندگی است برای تمامی مردمی که همواره نامهربانی دیده‌اند. خوزستان تمام سرزندگی خود را از کارون دارد، تزریق نشاط و روح تازه از میراث همیشه ماندگار نماد خوزستان ایران است. اما چندسالی است به دلایلی کارون همیشه پرآب وضعیت خوبی را به خود نمی‌بیند، از آلودگی‌های محیط زیستی گرفته تا خشک شدن؛ سازمان آب‌وبرق خوزستان معتقد است که شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با ورود آلاینده‌ها خود یکی از آلوده کنندگان اصلی رودخانه هستند. اما عده‌ای دیگر خلاف این نظررا دارند و معتقدند نیشکر تاثیری بر آلودگی کارون نخواهد داشت.

از عوامل دیگر می‌توان ریختن پس آب‌ها ی کشاورزی و فاضلاب شهری به رودخانه را نام برد. همچنینکاهش شدید آب رودخانه کارون باعث شده سواحل و تفریحگاه آن به محلی برای تجمع حشرات و حیوانات موذی تبدیل شود. این وضعیت از پاییز سال ۱۳۹۲ تا کنون ادامه داشته، به طوری که در اهواز ارتفاع آب به حدود یک متر می‌رسد. برداشت‌های بی‌رویه و ساخت سدهای بی‌شمار از دلایل خشک شدن شاهرگ خوزستان است.

اما در این سال‌ها دولت نسبت به این معضل دست به کار شده و با تشکیل کارگروه‌ها و جلسات متعدد سعی در حل و فصل مشکلات دو رودخانه بزرگ و پرآب ایران را دارد. تا جایی که پس از خشک شدن رودخانه زاینده رود و اعتراضات کشاورزان اصفهان کمیته پیگیری مسائل و مشکلات زاینده رود تشکیل شد.

از این رو ستاد احیای زاینده رود به منظور پیگیری هرچه سریعتر امور مربوطه تشکیل شد. همچنین در جلسه هیئت دولت که روز گشته به ریاست حسن روحانی برگزار شد، شورای عالی آب مامور رسیدگی به موضوع احیا رودخانه‌های زاینده رود وساماندهی کمی و کیفی کارون شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تایید این خبر گفت: هیئت وزیران به شورای عالی آب به عنوان مرجع هماهنگی و سیاست‌گذاری در زمینه تامین، توزیع و مصرف آب کشور ماموریت داد وبر اساس آن، این شورا موظف است با تشکیل کارگروه‌هایی موضوع احیا رودخانه زاینده رود و ساماندهی کمی و کیفی رودخانه بزرگ کارون و در صورت لزوم سایر رودخانه‌های مهم کشور را در دستور کار قرار دهد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

۸۸ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد ذخیره آبی دارند

ایرناخبرگزاری ایرنا
۸۸ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد ذخیره آبی دارند

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت نیرو، کاهش ورود آب به سدهای کشور موجب خالی شدن حدود ۵۲ درصد از مخازن ۱۷۸ سد بزرگ موجود در کشور شده است.

خشک بودن اراضی و بستر رودخانه‌ها در اثر خشکسالی‌های پیاپی موجب شده تا ۱۰۷ میلیمتر بارش از ابتدای سال آبی تاکنون، کمتر تبدیل به روان‌آب شود و بر این اساس ورودی آب به سدهای کشور به‌ویژه سدهای تامین کننده آب شرب تغییر چندانی نداشته باشد.

میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به ۱۰۷ میلیمتر رسیده که نسبت به مدت متوسط ۵۰ ساله حدود ۳۹ درصد افزایش یافته است؛ با وجود بارش‌های مناسب فصل پاییز در غرب کشور، توزیع غیریکنواخت نزولات جوی باعث شده است تا همچنان استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان رضوی، هرمزگان، فارس و حتی اردبیل بارندگی‌های کمتر از میزان نرمال را تجربه کنند.

کشور ما از حدود ۱۰ سال پیش تاکنون هیچگاه بارش فراتر از میانگین بلندمدت را تجربه نکرده است، از همین رو استمرار خشکسالی در کشور و خشک بودن اراضی موجب شده تا بارش‌های مناسب پاییز امسال لزوما تبدیل به روان‌آب نشود و بخشی از بارش‌های سال آبی جاری صرف رطوبت از دست رفته خاک شود.

ادامه وضعیت یاد شده و وقوع یکی از خشک‌ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور در سال آبی ۹۶-۹۷ باعث شده تا منابع آب برخی سدهای بزرگ کشور که در شرایط بحرانی قرار دارند، تغییرات چندانی پیدا نکند و حجم برخی از سدهای مهم کشور که تامین کننده آب شرب شهرها هستند، نسبت به سال گذشته کاهش داشته‌ باشد.

استمرار این شرایط موجب شده تا ذخایر آب سدهای ۱۶ استان کشور به طور میانگین به کمتر از ۴۰ درصد برسد و در این بین ۹ استان اصفهان، بوشهر، گلستان، خراسان‌رضوی، سیستان‌ و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، هرمزگان و قم نیز در میان مناطق یاد شده به طور میانگین ۸۰ درصد از ذخیره آب مخازن سدهای خود را استفاده کرده‌اند و شرایط مناسبی را در سال آبی جاری ندارند.

اکنون ۸۵ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس، ۷۷ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون، ۷۴ درصد سدهای حوضه آبریز مرکزی، ۶۷ درصد سدهای حوضه آبریز دریای خزر و ۵۶ درصد سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه خالی است.

استان اصفهان در شرایط کنونی، بدترین وضعیت ذخایر منابع آب را در بین ۳۲ استان کشور تجربه می‌کند و اکنون ۸۹ درصد از ظرفیت مخازن سدهای این استان خالی و آب موجود در مخزن سد مهم زاینده رود به ۱۱ درصد رسیده است.

همچنین حجم آب سدهای استان اصفهان به ۱۵۳ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته هفت درصد کاهش نشان می‌دهد.

نگاهی به آخرین وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی هم حاکی است که تا ابتدای دی‌ماه همچنان ۳۳۴ شهر کشور در معرض تنش آبی قرار داشته‌اند، بنابراین پربارشی پاییز امسال نباید موجب غفلت از مساله مهم مدیریت مصرف سازد تا بتوانیم با اصلاح شیوه‌های مصرف و توجه به نحوه استفاده از ۲ کالای مهم و حیاتی آب و برق بتوانیم تابستان ۹۸ را با کم‌ترین مشکل سپری کنیم.

اقتصام**۹۱۸۹** ۱۵۵۹

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت منابع آبی سمنان همچنان بحرانی است

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت منابع آبی سمنان همچنان بحرانی است

محمدرضا خاموشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: میزان بارندگی در نقاط مختلف استان سمنان، در سه ماهه فصل پاییز و سه ماهه اول سال زراعی ۹۷ –۹۸، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، به طور متوسط ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: طبق گزارش ایستگاه‌های باران سنجی استان سمنان، میزان بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهر تا اول دی ماه ۹۷) نسبت به دوره بلند مدت نیز ۷۹ درصد رشد داشته است. این افزایش بارندگی نشان دهنده این است که ما سال گذشته، یک سال بسیار خشکی داشتیم، که بارندگی که در سال‌جاری رخ داده، این میزان رشد را نشان می‌دهد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای سمنان ادامه داد: البته این افزایش بارندگی‌ها، به این معنی نیست که وضعیت منابع آبی خوب شده است، وضعیت همان گونه بحرانی است و ادامه دارد و این افزایش بارندگی، هیچ تأثیری بر روی تقویت سفره‌های آب زیرزمینی نداشته است.

خاموشی اظهار امیدواری کرد: بارش‌ها در سه ماهه آخر سال شده و به ویژه شاهد بارش نزولات جوی بیشتری به صورت برف در استان باشیم، چرا که هر چه ذخیره برفی در ارتفاعات بیشتر باشد، امکان بهره‌برداری از این بارش‌ها بیشتر خواهد بود و تأثیر آن بر روی منابع آب زیرزمینی نیز بیشتر خواهد بود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای سمنان تصریح کرد: وضعیت بارندگی‌های پاییزی در غرب استان، نسبت به شرق استان به مراتب بهتر است، میزان بارندگی‌ها در شرق استان سمنان، هنوز نسبت به سال قبل و دوره بلندمدت، کمتر است.

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو / سخنان رئیس‌جمهور در جمع وزیر و مدیران جهاد کشاورزی

ایسناخبرگزاری ایسنا

۴۰ برابر جهان آب مصرف می‌کنیم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
۴۰ برابر جهان آب مصرف می‌کنیم
۴۰ برابر جهان آب مصرف می‌کنیم - 0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، در سال ۱۳۹۳، حدود ۵۵۰ شهر تنش آبی داشتند که این عدد اکنون به ۳۳۴ شهر رسیده البته هنوز تنش آبی در ایران به جد باقی است که باید برای حل آن، راه‌کار‌های اساس اندیشیده شود؛ در این بین حمیدرضا جانباز - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور - درباره برنامه‌های وزارت نیرو در این بخش گفته است که وزارت نیرو برنامه‌ای را برای مدیریت تنش آبی شهر‌های کشور تا سال ۱۴۰۰ تدوین کرده است که براساس آن باید مجموعا ۶۳ مترمکعب بر ثانیه تولید آب افزایش یابد و در کنار آن نیز میزان مصرف مدیریت شود.

به‌گفته وی، علاوه‌بر این، اجرای طرح‌های شیرین‌سازی آب دریا، حفره چاه‌های جدید، ارتقای کیفیت آب و افزایش توان ذخیره‌سازی از جمله برنامه‌هایی است که از سوی این مجموعه در دستور کار گرفته است.

در این راستا، داریوش مختاری - کارشناس حوزه آب - با تاکید بر این‌که میزان سرانه مصرف آب در ایران، باید ۱۰۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، گفت: برای رسیدن به این مهم، باید تدابیر متعددی در نظر گرفته شود که یکی از آن‌ها، موضوع قیمت است و تا زمانی که آبفا به‌صورت شرکتی و با چنین سیستمی مدیریت شود، نمی‌توان انتظار مدیریت مصرف را داشت.

وی با بیان این‌که در سال ۱۳۹۵، قانونی باعنوان بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی ازسوی مجلس شورای اسلامی به دستگاه‌ها ابلاغ شد که قرار بود براساس آن، تعرفه‌های بخش آب منطقی شود، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است، ابراز کرد: باید برای اجرای درست اصلاح تعرفه آب، سازوکار‌های متعددی در نظر گرفته شود.

بر اساس گفته‌های این کارشناس، باید به سمت نگاه مشارکتی در میزان مصرف آب پیش برویم تا جایی‌که میزان مصرف آب در ایران به ۱۰۰ لیتر در شبانه‌روز کاهش یابد.

در این بین، وزارت نیرو طرح تشویقی و تنبیهی را برای مشترکان پرمصرف و کم‌مصرف درنظر گرفته است؛ به‌گونه‌ای که قرار شده بسته‌های تشویقی برای مشترکان کم‌مصرف آب و برق درنظر گرفته شود و پس از تصویب دولت، برای مشترکان صرفه‌جو و کم‌مصرف معادل مبلغ صرفه‌جویی شده آب و برق، مبلغی به آن‌ها پرداخت شود. علاوه بر این قرار شده تا پس از تایید هیات دولت برای مشترکان پرمصرف آب و برق، جریمه درنظر گرفته شود که شاید از این طریق بتوان میزان مصرف را کنترل کرد.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
ایرناایرنا9 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، ارتش پاکستان به دستور دولت این کشور به حالت آماده‌باش در آمد. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. دولت هند، پاکستان را متهم می‌کند که به این گروه‌های تروریستی فضا و امکان فعالیت داده است. دولت پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.

اخبار بیشتر