دونالد ترامپ: "وضع ایران خوب نیست، آنها در پی مذاکره هستند."
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دونالد ترامپ: "وضع ایران خوب نیست، آنها در پی مذاکره هستند."

ترامپ: ایران می‌خواهد مذاکره کند/ ایران: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
ترامپ: ایران می‌خواهد مذاکره کند/ ایران: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آقای ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند.

به گزارش اصلاحات پرس، بهرام قاسمی بامداد روز دوشنبه در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد: ایشان هم چون همیشه، بی آموختن درسی از تاریخ تحولات دهه‌های اخیر و بازبینی سیاست‌های سرا پا غلط اسلاف خود در قبال این منطقه و ایران بار دیگر سخنانی بی منطق و از سر نفرت را نسبت به مردم این سرزمین باستانی مطرح کرده است که باز تکرار همان زیاده خواهی و جاه طلبی‌های قدرت‌های قرون وسطایی و تاریخ مصرف گذشته است.

وی افزود: خیال‌پردازی و اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا تاکنون علیرغم همه تلاش‌های کینه‌توزانه آنها نسبت به مردم ایران راه بجایی نبرده و بی شک در آینده نیز نخواهد برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند که با واقعیت‌های موجود هیچ تطابقی ندارد. او می‌داند جمهوری اسلامی ایران دهه‌هاست با فشارها و سیاست‌های تحریمی آمریکا آشنا و رو در رو است.

قاسمی تاکید کرد: ایشان بداند ملت ایران هیچگاه در برابر فشارهای ظالمانه آمریکا سر فرود نخواهد آورد؛ آنهم در برابر حاکمانی که تحریم را بجای تکریم و دیوار را بجای پل برمی‌گزینند. ایرانیان در طول تاریخ پر فراز و نشیب اما افتخارآمیز خود آموخته‌اند چگونه در برابر زیاده خواهان و زورگویان ایستادگی کرده و با هضم ایران ستیزان، آنان را در خود هضم کنند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا عصر یکشنبه وضعیت ایران را بد توصیف کرد و مدعی شد که ایران خواهان گفت‌وگو است.

وی که در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «اوضاع ایران اصلا خوب نیست. کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر عظیمی روی آن‌ها داشته و دارند نیروهایشان را از همه‌جا عقب می‌کشند. اوضاعشان خوب نیست. می‌خواهند مذاکره کنند.»

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ بدون توجه به معاهدات بین المللی از برجام خارج شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
ترامپ بدون توجه به معاهدات بین المللی از برجام خارج شد
تهران- ایرنا- استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می گوید: برجام یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید است که ترامپ با حضور خود در دولت آمریکا ، بدون توجه به معاهدات و عرف بین الملل از آن خارج شد.

ابراهیم متقی می‌افزاید: ترامپ درصدد تضعیف برجام که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به رسمیت شناخته شده بود برآمد. اما اروپا و دو کشور چین و روسیه از همراهی با آمریکا سر باز زدند و ادامه حضور ایران در برجام منجر به انشقاق بین اروپا و آمریکا شد.

اقدامات ترامپ منجر به شکل گیری این سوال در محافل علمی و سیاسی شده است که آیا او در قبال ایران یک راهبرد مشخص را دنبال می‌کند یا تصمیمات آنی و لحظه‌ای می‌گیرد؟ تهدید‌های ترامپ به کجا خواهد رسید و اینکه سیاست خارجی ایران چه رویکردی را باید در پیش بگیرد تا منافع ملی کشور تامین شود؟ این‌ها بخشی ازموضوعاتی است که با متقی به بحث گذاشتیم.

متقی معتقد است در حال حاضر شرایط ابهام و آشفتگی در روابط ایران و آمریکا حاکم است و امکان هر گونه حادثه‌ای در روابط این دو وجود داد. بنابراین سال آینده باید منتظر شفاف‌تر شدن فضای ابهام باشیم.

عضو هیات علمی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران همچنین معتقد است برای بهبود رویکردهای سیاست خارجی کشور باید از متخصصان حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی بیشتر استفاده شود.

مشروح مصاحبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با ابراهیم متقی به شرح زیر است:

**ایرنا: برخی مطرح می‌کنند که ترامپ در مقابل ایران راهبرد مشخصی را دنبال نمی‌کند. از طرف دیگر عده‌ای برخلاف این نظر، معتقد هستند دولت ترامپ در مورد ایران در حال پیگیری یک راهبرد منسجم و مشخص است. نظر شما در این مورد چیست؟

**متقی: راهبردها همواره تابعی از فضای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بین الملل هستند. هر گونه تغییر در یک حوزه آرایش قدرت تاثیر خود را در حوزه راهبردها برجای خواهد گذاشت. راهبرد «چگونگی رسیدن به هدف بر اساس ابزارهای خاصی است که در شرایط مشخصی امکان پذیر است». از آن جایی که موازنه قدرت در منطقه خاورمیانه همواره در حال تغییر و دگرگونی است بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که تغییرات در سیاست داخلی، منطقه‌ای و تغییرات در عرصه بین الملل در راهبرد ترامپ در برخورد با ایران تاثیرگذار باشد.

اما ترامپ در قبال ایران یک راهبرد کلان دارد. این راهبرد مبتنی بر دو مفهوم «مهار» و «دیپلماسی اجبار» است و متناسب با این که چه نتایجی حاصل می‌شود الگوهای رفتاری خود را انتخاب می‌کند.

**ایرنا: به نظر می‌رسد ما هنوز در مورد تعریف منافع ملی دچار ابهامات جدی هستیم. از طرف دیگر در بخش هایی هم که اتفاق نظر وجود دارد راهبرد و سیاست مشخصی برای تحقق منافع ملی ایران پیگیری نمی‌شود. شما این تحلیل را قبول دارید؟

**متقی: منافع ملی در هر کشوری تغییر یابنده است و الگوی رفتاری هر کشوری تلاشی سازمان یافته برای تامین منافع ملی آن کشور است.

اما ممکن است به عنوان استاد دانشگاه منافع ملی را به یک صورت تفسیر کنم و اساتید دیگر روابط بین الملل و علوم سیاسی به نحو دیگری و این یکی از دلایل سختی این حوزه است. فرایند تنظیم نشانه‌ها و شاخص‌های منافع ملی چون در نهادهای بروکراتیک و اتاف فکرهای دانشگاهها انجام نمی‌شود عموما توسط افراد غیرمرتبط مورد چالش قرار می‌گیرد؛ یعنی فرایندی وجود ندارد که گروه خاصی که در حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی تجربه، سابقه و دانش دارند منافع ملی را تعریف کنند. هر کسی که قدرت ساختاری و سازمانی به دست می‌آورد به خود اجازه می‌دهد که شاخص‌های منافع ملی را تعریف و بر آن اساس، الگوهای رفتاری خود را انتخاب کند. بنابراین منافع ملی در ایران ماهیت تغییر یابنده و شکننده دارد.

**ایرنا: نقش افراد و نهادهای مختلف در سیاست خارجی ایران مشخص نیست. به عنوان مثال می‌بینیم ترامپ درخواست مذاکره با ایران را مطرح می‌کند اما قبل از وزیر خارجه یک مسئول نظامی است که اعلام نظر می‌کند. به نظر شما این تداخل وظایف و نقش‌ها چقدر در ناکارآمد شدن سیاست خارجی ایران مهم است؟

**متقی: ممکن است در مورد برجام یا سیاست منطقه‌ای ایران حرف‌های زیادی بزنم، اما این حرف‌های من چقدر به عنوان سیاست دولت ایران تلقی خواهد شد؟ قطعا هیچ دولتی اظهارات مرا را به عنوان سیاست‌های رسمی دولت ایران نخواهد پذیرفت بلکه به عنوان یک فرد دانشگاهی که تحلیل خود را ارئه داده است نگاه خواهند کرد. بنابراین نظامیان هم می‌توانند مواضعی را اتخاذ بکنند، اما اتخاذ این مواضع از سوی نظامیان به عنوان سیاست رسمی نظام تلقی نمی‌شود.

اما در هر کشوری در حوزه سیاست خارجی تعدد ساختار وجود دارد. شاید در خود آمریکا ده‌ها ساختار در این زمینه فعال و دخیل هستند بنابراین تعدد ساختار فقط مختص به ایران نیست.

**ایرنا: ولی آقای دکتر در آمریکا بین ساختا‌های متعدد هماهنگی وجود دارد

** متقی: در آنجا هم هماهنگی وجود ندارد. در بسیاری از مواقع بین مشاور امنیت ملی، وزیر دفاع، وزیر خارجه و رئیس جمهوری اختلاف نظر وجود دارد. به همین دلیل است که رکس تیلرسون استعفا کرد، جیمز متیس استعفا کرد. به نظر من این حرف‌ها بهانه هایی برای توجیه ناکارآمدی‌ها است. برخی از مواقع خود مجموعه دیپلماتیک کارآمدی لازم را برای ساماندهی سیاست خارجی ندارد؛ بنابراین این حرف‌ها را مطرح می‌کند، اما نمی‌گوید که متناسب با تغییراتی که در محیط شکل گرفته است آیا برنامه‌های مناسب را ارائه داده است و چه الگوهای رفتاری را شکل داده است.

این پرسش اصلی من به عنوان یک فرد دانشگاهی از مسئولان سیاست خارجی است. هم به عنوان دانشگاهی هیچ اعتمادی به ادبیات و الگوهای رفتاری مسئولان سیاست خارجی ندارم. بنابراین قطعا از طرف‌های خارجی هم انتظار اعتماد نمی‌توانیم داشته باشیم. علت امر این است که بسیاری از کارگزاران درک دقیقی از حوزه سیاست خارجی ندارند. البته تصمیم گیری راهبردی در ارتباط با موضوعات سیاست خارجی و امنیت ملی یک امر جمعی است و در بسیاری از مواقع توسط شورای عالی امنیت ملی تنظیم می‌شود و وزارت امور خارجه فقط وظیفه اجرا را بر عهده دارد و به نوعی ویترین است. بنابراین در همه کشورها از جمله کشور ما در حوزه سیاست خارجی ده‌ها نهاد درگیر هستند.

**ایرنا: رهبر انقلاب مسئله فتنه در سال آینده را مطرح کردند از طرف دیگر عده‌ای از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که در سال ۹۸ مخاصمات بین ایران و آمریکا افزایش پیدا کند. شما به عنوان کارشناس روابط بین الملل احتمال افزایش مخاصمات بین ایران و آمریکا در سال آینده را چه میزان جدی می‌دانید؟

**متقی: طبعا فضای منطقه‌ای در آسیای جنوب غربی آشفته و پیچیده است. معادله قدرت در منطقه همواره در حال تغییر است. در طی یک ماه گذشته آرایش نیروهای نظامی و الگوهای رفتاری در سیاست خارجی و امنیت ملی تغییر پیدا کرده است. در فضای ابهام امکان شکل گیری هر گونه حادثه‌ای وجود دارد بنابراین امکان ظهور ساز وکارهای پرتنش در روابط ایران با آمریکا یا برخی کشور‌های منطقه وجود دارد، به همان اندازه که امکان ظهور ساوزکارهای همکاری جویانه هم وجود دارد. شرایط موجود، شرایط ابهام و عدم اطمینان است. نکته مهم این است که کشوری مثل ایران همواه باید آمادگی لازم برای دفاع از دستاوردهای منطقه‌ای و حفاظت از قابلیت‌های ساختاری خود را داشته باشد.

**ایرنا: با خروج آمریکا از برجام مخالفت‌های اروپا با این راهبرد آمریکا شروع شد و در این زمینه اختلافات اروپا با آمریکا بیش از گذشته آشکار شد. اما تردیدهایی در میزان، سطح و اهمیت این اختلاف‌ها وجود دارد. اختلافات اروپا و آمریکا بر سر برجام چه میزان جدی و مهم است؟

**متقی: رویکرد واقعی اروپایی‌ها در حل و فصل مسائل منطقه‌ای و بین الملی بر اساس مذاکره، دیپلماسی و حقوق بین الملل و سازو کارهای مربوط به حقوق بین الملل است. در ارتباط با برجام هم اروپایی‌ها ترجیح می‌دادند که برجام حفظ می‌شد و ایران از الگوها و سازوکارهایی بهره می‌گرفت که اروپایی می‌توانستند همکاری دیپلماتیک را با ایران افزایش داده و در مورد مسائل دیگری که مورد مناقشه است با هم به مذاکره بنشینند. اما در فضای فعلی نوع نگاه کاملا متفاوت است. آمریکا و اروپا رویکردهای کاملا متفاوتی دارند. اروپایی‌ها نگاهشان این است که اگر برجام حفظ می‌شد ایران را در رابطه با بحث منطقه و موشک هم می‌توانستند کنترل کنند. امروز ایران نه اعتمادی به سیاست‌های آمریکا دارد و نه اعتمادی به روندهای دیپلماسی و سیاست خارجی دارد.

**ایرنا: شما به بخشی از مشکلات در حوزه سیاست خارجی اشاره کردید، اما وضعیت مراکز علمی و دانشگاهی ما در حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی به عنوان پشتیبان علمی و نظری سیاست خارجی کشورمان چگونه است؟ آیا ضعف و مشکلات این حوزه به سیاست خارجی ما تسری پیدا نکرده است؟

**متقی: مشکلی که ما در حوزه سیاست خارجی داریم این است که ساختار بروکراتیک نقش محوری در تصمیم گیری دارد به همین دلیل وقتی احمدی نژاد رئیس جمهوری می‌شود با زمانی که روحانی رئیس جمهوری است فرایند و جهت گیری سیاست خارجی کاملا متفاوت است. متاسفانه الگوی رفتاری افرادی مثل احمدی نژاد و روحانی نتایج نسبتا یکسانی برای کشور ایجاد می‌کنند.

از طرف دیگر اتاق‌های فکر در ایران به شدت ضعیف است. نهادهای تولید پالسی، سیاست و تولید فکر جایگاه بسیار محدودی دارند. اتاق فکرها نقشی در تنظیم سیاست خارجی ندارند. از سوی دیگر افرادی مسئولیت این اتاق فکرها را بر عهده می‌گیرند که باید مسئولیت اجرایی داشته باشند نه مسئولیت مراکز مهمی چون اتاق‌های فکر که مسئول تولید اندیشه و فکر هستند. در نتیجه این رویکرد تولید پالسی و تولید فکر در کشور ما اتفاق نمی‌افتد. دانشگاه و اتاق‌های فکر باید مراکز تصمیم گیری را پمپاژ کنند. نهادهای تصمیم گیرنده این رابطه را قطع کرده‌اند و این‌ها به خرد جمعی توجه ندارند.

مسئله دیگر در این امر این است که مسئولان کشور در دوره‌های مختلف به رویکردهای رهبری توجه نداشتند. عمدتا مشاهده می‌شود تفسیرهایی که از رویکردهای رهبری ارئه می‌دهند نه برای اجرایی کردن این سیاست‌ها بلکه برای توجیه ناکارآمدی‌های خودشان است.

**۹۴۸۷**۱۶۰۱**

خواندن خبر در سایت منبع

۲۰۱۹؛ پر چالش‌ترین سال برای ترامپ

ایرناخبرگزاری ایرنا
۲۰۱۹؛ پر چالش‌ترین سال برای ترامپ
تهران- ایرنا- روزنامه 'نیکی' ژاپن نوشت، با توجه به بازگشت 'نانسی پلوسی' به مجلس نمایندگان آمریکا و احتمال زیاد سر خم نکردن 'شی جین پینگ' در برابر فشارهای 'دونالد ترامپ'، رئیس جمهوری آمریکا سالی سخت در پیش رو دارد.

به نوشته این روزنامه ژاپنی، انتخاب پلوسی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روزگار ترامپ را سخت می‌کند زیرا او نمی‌تواند پلوسی و دمکرات‌های او را به اختصاص بودجه برای ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک مجبور کند و این در حالی است که محافظه کاران متنفذ در رسانه‌ها ترامپ را تهدید کردند که در صورت عقب نشینی از این کار تنبیه خواهد شد.

البته، این رئیس جمهوری جمهوریخواه در نهایت، از یک سو، راهی برای تسلیم پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر، از پیروزی خود دم خواهد زد.

فهرست کارهایی که ترامپ برای سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته است، حتی طبق استانداردهای ریاست جمهوری، شاق و دشوار است. طبق این فهرست، او در این زمان که به نظر می‌رسد رشد اقتصاد جهانی روندی آرام دارد، باید به اعاده اعتماد در اقتصاد آمریکا کمک کند. آمریکا در سه ماهه منتهی به پایان سال گذشته شاهد بدترین رکود در بازار بورس کشورها در طول سال‌های گذشته بود.

ترامپ باید به جهان اطمینان دهد که آمریکا و چین وارد جنگ بی پایان تجاری و یا رویارویی نظامی دوران جنگ سرد نمی‌شوند و نگرانی‌های امنیتی آنهایی که بر این باورند چین به امتیاز گرفتن از آمریکا، شرکت‌ها و کارگرانش ادامه می‌دهد، پایان دهد.

رئیس جمهوری آمریکا باید پیشرفت‌های واقعی در زمینه عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای را به معرض نمایش بگذارد. او باید بدون واگذاری قدرت و نفوذ در خاورمیانه به روسیه و یا سایر کشورها و واگذار نکردن کردها به ترکیه و ارتش این کشور، به وعده‌اش در زمینه خروج نیروهای آمریکایی عمل کند.

او باید خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده کند. با توجه به نرخ پایین محبوبیت او در میان آمریکایی‌ها، تردید روزافزون در میان هواداران اصلی اش و شکست در انتخابات میاندوه نوامبر گذشته، او باید جمهوریخواهان را از مخالفت با انتخابش به عنوان نامزد حرب جمهوریخواه بازدارد و راهی برای شکستن پویایی و قدرت فعلی دمکرات‌ها پیدا کند.

این روزنامه ژاپنی، موانعی مانند سر خم نکردن شی در برابر فشار ترامپ و سیستم سیاسی و اقتصادی چین به عنوان ارایه کننده امکاناتی حیرت انگیز به شی برای محدود کردن گستره لطمات به اقتصاد چین، را موانعی هولناک پیش روی ترامپ دانست و افزود، 'ولادیمیر پوتین'، رئیس جمهوری روسیه، می‌تواند با ترامپ به عنوان فردی مصالحه‌گر رفتار کند و اروپایی هایی که از دیرباز خواستار عدم وابستگی به حمایت آمریکا هستند، اکنون در بهترین شرایط برای برنامه‌های خود هستند. هزینه همکاری با ترامپ برای سران کشورهایی که توان نادیده گرفتن او را دارند، در حال افزایش است.

چالش داخلی که ترامپ با آن مواجه است را نباید از نظر دور نگه داشت. بخشی از انتخاب ترامپ به این مساله برمی گردد که او تجربه‌ای در زمینه حکومتداری نداشت. او هنوز هم نمی‌داند که دولت عملا چگونه کار می‌کند.

این اولین بار پس از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری است که حزب دمکرات پلوسی قدرت واقعی را در دست دارد و دمکرات‌ها تصمیم دارند از این قدرت برای زیر ذره بینی قرار دهند که تا کنون تجربه نکرده است.

بزرگ‌ترین خطری که متوجه ترامپ است به تصمیم احتمالی رای دهندگان و قانونگذاران جمهوریخواه به عدم صلاحیت او برمی گردد. به هرحال، چنانچه ترامپ به خاطر نادیده گرفته شدن از سوی سران خارجی، بازنده محسوب شود و نظرسنجی‌ها حاکی از پیروز نشدن او باشد، دمکرات تمام برنامه‌های او را نقش بر آب خواهند کرد.

آساق**۱۰۸۸**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند!

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند!
رئیس جمهور آمریکا درباره سوریه، ایران و کره شمالی با خبرنگاران در کاخ سفید گفتگو کرد.

فرارو-رئیس جمهور آمریکا گفت: ما می‌خواهیم از سوریه خارج شویم اما من هرگز نگفتم که خروج از سوریه به این زودی انجام می‌شود.

به گزارش فرارو، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد نیروهایمان را از سوریه خارج می‌کنیم اما هرگز در مورد اینکه این اقدام به سرعت انجام می‌شود صحبتی نکرده‌ام. ما می‌خواهیم از سوریه خارج شویم اما من هرگز نگفتم که خروج از سوریه به این زودی انجام می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا درباره ساخت دیوار در مرز مکزیک اعلام کرد: من ممکن است حالت فوق العاده ملی اعلام کنم و این بستگی به این دارد که در چند روز آینده چه اتفاقی می‌افتد.

دونالد ترامپ درباره گفتگوها با کره شمالی گفت: کره شمالی در حال انجام کار خوبی است. بار دیگر می‌گویم، هیچ موشکی و هیچ چیزی آزمایش نشده است. ما به خوبی پیش می‌رویم. من به صورت غیر مستقیم با رئیس کیم صحبت کردم و وقتی که من به اینجا (کاخ سفید) آمدم، این کشور (آمریکا) در حال رفتن به سمت جنگ با کره شمالی بود و الان ما در حال انجام گفتگوهای بسیار خوبی هستیم.

وی همچنین وضعیت ایران را بد توصیف کرد و مدعی شد که ایران خواهان گفت‌وگو است.

ترامپ مدعی شد: اوضاع ایران اصلا خوب نیست. کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر عظیمی روی آن‌ها داشته و دارند نیروهایشان را از همه‌جا عقب می‌کشند. اوضاعشان خوب نیست. می‌خواهند مذاکره کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا گفت: آقای ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند.

بهرام قاسمی بامداد روز دوشنبه اظهار کرد: ایشان هم چون همیشه، بی آموختن درسی از تاریخ تحولات دهه‌های اخیر و بازبینی سیاست‌های سرا پا غلط اسلاف خود در قبال این منطقه و ایران بار دیگر سخنانی بی منطق و از سر نفرت را نسبت به مردم این سرزمین باستانی مطرح کرده است که باز تکرار همان زیاده خواهی و جاه طلبی‌های قدرت‌های قرون وسطایی و تاریخ مصرف گذشته است.

(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 10(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 11(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 12(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 13(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 14(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 15(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 16(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 17(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 18(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 19(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 20(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 21(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 22(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 23(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 24(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 25

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ ایران به اظهارات جدید ترامپ

ایسناخبرگزاری ایسنا
پاسخ ایران به اظهارات جدید ترامپ
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آقای ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی بامداد روز دوشنبه در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد: ایشان هم چون همیشه، بی آموختن درسی از تاریخ تحولات دهه‌های اخیر و بازبینی سیاست‌های سرا پا غلط اسلاف خود در قبال این منطقه و ایران بار دیگر سخنانی بی منطق و از سر نفرت را نسبت به مردم این سرزمین باستانی مطرح کرده است که باز تکرار همان زیاده خواهی و جاه طلبی‌های قدرت‌های قرون وسطایی و تاریخ مصرف گذشته است.

وی افزود: خیال‌پردازی و اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا تاکنون علیرغم همه تلاش‌های کینه‌توزانه آنها نسبت به مردم ایران راه بجایی نبرده و بی شک در آینده نیز نخواهد برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند که با واقعیت‌های موجود هیچ تطابقی ندارد. او می‌داند جمهوری اسلامی ایران دهه‌هاست با فشارها و سیاست‌های تحریمی آمریکا آشنا و رو در رو است.

قاسمی تاکید کرد: ایشان بداند ملت ایران هیچگاه در برابر فشارهای ظالمانه آمریکا سر فرود نخواهد آورد؛ آنهم در برابر حاکمانی که تحریم را بجای تکریم و دیوار را بجای پل برمی‌گزینند. ایرانیان در طول تاریخ پر فراز و نشیب اما افتخارآمیز خود آموخته‌اند چگونه در برابر زیاده خواهان و زورگویان ایستادگی کرده و با هضم ایران ستیزان، آنان را در خود هضم کنند.

به گزارش ایسنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا عصر یکشنبه وضعیت ایران را بد توصیف کرد و مدعی شد که ایران خواهان گفت‌وگو است.

وی که در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «اوضاع ایران اصلا خوب نیست. کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر عظیمی روی آن‌ها داشته و دارند نیروهایشان را از همه‌جا عقب می‌کشند. اوضاعشان خوب نیست. می‌خواهند مذاکره کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: ایران بیش از ما از داعش متنفر است

انتخابخبرگزاری انتخاب
ترامپ: ایران بیش از ما از داعش متنفر است
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ما داعش را در عراق نابود کردیم، ما داعش را نابود کردیم. ایران بیش از ما از داعش متنفر است. روسیه بیش از ما از داعش متنفر است. ترکیه هم از داعش متنفر است، البته شاید نه به آن اندازه که ما متنفریم. اما این کشورها از داعش متنفر هستند.
ترامپ: ایران بیش از ما از داعش متنفر است - 0

رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه کشورهای منطقه باید خود با داعش مبارزه کنند، گفت این کشورها بیش از آمریکا از داعش تنفر دارند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا عصر یکشنبه با بیان اینکه کشورهای منطقه بیش از آمریکا از داعش متنفر هستند، گفت کشورهای همجوار سوریه باید با این گروه تروریستی مبارزه کنند.

وی که در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «ما داعش را در عراق نابود کردیم، ما داعش را نابود کردیم. ایران بیش از ما از داعش متنفر است. روسیه بیش از ما از داعش متنفر است. ترکیه هم از داعش متنفر است، البته شاید نه به آن اندازه که ما متنفریم. اما این کشورها از داعش متنفر هستند.»

او سپس در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت ایران، گفت: «اوضاعشان اصلا خوب نیست. آن‌ها می‌خواهند گفت‌وگو کنند.»

در حال تکمیل …منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران افزایش یافته است، عمدتا از آمریکا نمایندگی دارند. برخی رسانه‌ای می‌شود و پاره‌ای از سفرها نیز محرمانه می‌ماند. به گزارش «انتخاب»؛ کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: بر اساس سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، بدون استثناء، پیام اقتدار، منطق، مقاومت و ایستادگی ملت ایران به آنان ابلاغ شده است. وی افزود: به صراحت گفته‌ایم تا رفتارها عوض نشود، تا حقوق کشور تامین نشود، تا از لفاظی به اقدام عملی تغییر مسیر ندهند، راه همین است. به هیچ وجه مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.

موسوی: هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیریم

فارسفارس20 ساعت قبل
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیرد، گفت: ایرانیان در طول تاریخ نشان داده‌اند که اهل جنگاوری و دلاوری هستند و در جای خود اهل تعامل و گفت وگو. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت وگویی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به مردم خودش کشوری مستقل و مقتدر است و راه روشن خودش را براساس منافع و امنیت ملی خودش مشخص کرده و هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیرد. وی با تأکید بر اینکه بن بستی برای ملت ایران وجود ندارد، افزود: ایرانیان نیز در طول تاریخ نشان داده‌اند که اهل جنگاوری و دلاوری هستند و در جای خود اهل تعامل و گفت وگو. موسوی ادامه داد: مدتی است یک سناریوی روانی - تبلیغی در کنار عملیات تروریسم اقتصادی علیه ملت ما جریان پیدا کرده و ما این حرف‌ها و سناریو را نیز در قالب همان پکیج می‌بینیم و خودشان هم می‌دانند این سناریو از پیش شکست خورده است و قطعا ره به جایی نخواهد برد. انتهای پیام/
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در کاخ سفید اعزام نیروی نظامی این کشور به خاورمیانه برای مقابله با ایران را رد کرد. وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اعزام نظامیان آمریکایی به منطقه تاکید کرد: فکر نمی‌کنم نیازی به این کار باشد. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از برگزاری نشستی با مقامات نظامی این کشور در این باره خبر داد. وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تکرار اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد خروج آمریکا از برجام موجب شده فشار اقتصادی شدیدی به این کشور وارد شود.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
مهرمهر18 ساعت قبل
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مجددا فرودگاه «نجران» عربستان را به وسیله پهپاد قاصف- ۲K هدف قرار دادند. این درحالی است که روز گذشته نیز این فرودگاه هدف حمله هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته بود. اما این پایان عملیات نیروهای یمنی محسوب نمی‌شود چرا که نیروهای یمنی به تازگی اعلام کرده‌اند که یک بانک اطلاعاتی در خصوص ۳۰۰ هدف حساس در عربستان و امارات در اختیار دارند. با وجود آنکه عربستان مدعی شده است این عملیات، مواضع نظامی فرودگاه نجران را هدف قرار نداده اما نیروهای یمنی اعلام کردند که در جریان عملیات علیه فرودگاه نجران یک انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفته و به آتش کشیده شد. شهر نجران که در جنوب آن پایگاه‌ها و مقرهای نظامی متعددی قرار دارد، یکی از اهداف ارتش یمن برای پاسخ به حملات نظامی عربستان سعودی است.

اخبار بیشتر