1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دونالد ترامپ: "وضع ایران خوب نیست، آنها در پی مذاکره هستند."

ترامپ: ایران می‌خواهد مذاکره کند/ ایران: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
ترامپ: ایران می‌خواهد مذاکره کند/ ایران: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند

به گزارش اصلاحات پرس، بهرام قاسمی بامداد روز دوشنبه در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد: ایشان هم چون همیشه، بی آموختن درسی از تاریخ تحولات دهه‌های اخیر و بازبینی سیاست‌های سرا پا غلط اسلاف خود در قبال این منطقه و ایران بار دیگر سخنانی بی منطق و از سر نفرت را نسبت به مردم این سرزمین باستانی مطرح کرده است که باز تکرار همان زیاده خواهی و جاه طلبی‌های قدرت‌های قرون وسطایی و تاریخ مصرف گذشته است.

وی افزود: خیال‌پردازی و اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا تاکنون علیرغم همه تلاش‌های کینه‌توزانه آنها نسبت به مردم ایران راه بجایی نبرده و بی شک در آینده نیز نخواهد برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند که با واقعیت‌های موجود هیچ تطابقی ندارد. او می‌داند جمهوری اسلامی ایران دهه‌هاست با فشارها و سیاست‌های تحریمی آمریکا آشنا و رو در رو است.

قاسمی تاکید کرد: ایشان بداند ملت ایران هیچگاه در برابر فشارهای ظالمانه آمریکا سر فرود نخواهد آورد؛ آنهم در برابر حاکمانی که تحریم را بجای تکریم و دیوار را بجای پل برمی‌گزینند. ایرانیان در طول تاریخ پر فراز و نشیب اما افتخارآمیز خود آموخته‌اند چگونه در برابر زیاده خواهان و زورگویان ایستادگی کرده و با هضم ایران ستیزان، آنان را در خود هضم کنند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا عصر یکشنبه وضعیت ایران را بد توصیف کرد و مدعی شد که ایران خواهان گفت‌وگو است.

وی که در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «اوضاع ایران اصلا خوب نیست. کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر عظیمی روی آن‌ها داشته و دارند نیروهایشان را از همه‌جا عقب می‌کشند. اوضاعشان خوب نیست. می‌خواهند مذاکره کنند.»

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ بدون توجه به معاهدات بین المللی از برجام خارج شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
ترامپ بدون توجه به معاهدات بین المللی از برجام خارج شد

ابراهیم متقی می‌افزاید: ترامپ درصدد تضعیف برجام که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به رسمیت شناخته شده بود برآمد. اما اروپا و دو کشور چین و روسیه از همراهی با آمریکا سر باز زدند و ادامه حضور ایران در برجام منجر به انشقاق بین اروپا و آمریکا شد.

اقدامات ترامپ منجر به شکل گیری این سوال در محافل علمی و سیاسی شده است که آیا او در قبال ایران یک راهبرد مشخص را دنبال می‌کند یا تصمیمات آنی و لحظه‌ای می‌گیرد؟ تهدید‌های ترامپ به کجا خواهد رسید و اینکه سیاست خارجی ایران چه رویکردی را باید در پیش بگیرد تا منافع ملی کشور تامین شود؟ این‌ها بخشی ازموضوعاتی است که با متقی به بحث گذاشتیم.

متقی معتقد است در حال حاضر شرایط ابهام و آشفتگی در روابط ایران و آمریکا حاکم است و امکان هر گونه حادثه‌ای در روابط این دو وجود داد. بنابراین سال آینده باید منتظر شفاف‌تر شدن فضای ابهام باشیم.

عضو هیات علمی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران همچنین معتقد است برای بهبود رویکردهای سیاست خارجی کشور باید از متخصصان حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی بیشتر استفاده شود.

مشروح مصاحبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با ابراهیم متقی به شرح زیر است:

**ایرنا: برخی مطرح می‌کنند که ترامپ در مقابل ایران راهبرد مشخصی را دنبال نمی‌کند. از طرف دیگر عده‌ای برخلاف این نظر، معتقد هستند دولت ترامپ در مورد ایران در حال پیگیری یک راهبرد منسجم و مشخص است. نظر شما در این مورد چیست؟

**متقی: راهبردها همواره تابعی از فضای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بین الملل هستند. هر گونه تغییر در یک حوزه آرایش قدرت تاثیر خود را در حوزه راهبردها برجای خواهد گذاشت. راهبرد «چگونگی رسیدن به هدف بر اساس ابزارهای خاصی است که در شرایط مشخصی امکان پذیر است». از آن جایی که موازنه قدرت در منطقه خاورمیانه همواره در حال تغییر و دگرگونی است بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که تغییرات در سیاست داخلی، منطقه‌ای و تغییرات در عرصه بین الملل در راهبرد ترامپ در برخورد با ایران تاثیرگذار باشد.

اما ترامپ در قبال ایران یک راهبرد کلان دارد. این راهبرد مبتنی بر دو مفهوم «مهار» و «دیپلماسی اجبار» است و متناسب با این که چه نتایجی حاصل می‌شود الگوهای رفتاری خود را انتخاب می‌کند.

**ایرنا: به نظر می‌رسد ما هنوز در مورد تعریف منافع ملی دچار ابهامات جدی هستیم. از طرف دیگر در بخش هایی هم که اتفاق نظر وجود دارد راهبرد و سیاست مشخصی برای تحقق منافع ملی ایران پیگیری نمی‌شود. شما این تحلیل را قبول دارید؟

**متقی: منافع ملی در هر کشوری تغییر یابنده است و الگوی رفتاری هر کشوری تلاشی سازمان یافته برای تامین منافع ملی آن کشور است.

اما ممکن است به عنوان استاد دانشگاه منافع ملی را به یک صورت تفسیر کنم و اساتید دیگر روابط بین الملل و علوم سیاسی به نحو دیگری و این یکی از دلایل سختی این حوزه است. فرایند تنظیم نشانه‌ها و شاخص‌های منافع ملی چون در نهادهای بروکراتیک و اتاف فکرهای دانشگاهها انجام نمی‌شود عموما توسط افراد غیرمرتبط مورد چالش قرار می‌گیرد؛ یعنی فرایندی وجود ندارد که گروه خاصی که در حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی تجربه، سابقه و دانش دارند منافع ملی را تعریف کنند. هر کسی که قدرت ساختاری و سازمانی به دست می‌آورد به خود اجازه می‌دهد که شاخص‌های منافع ملی را تعریف و بر آن اساس، الگوهای رفتاری خود را انتخاب کند. بنابراین منافع ملی در ایران ماهیت تغییر یابنده و شکننده دارد.

**ایرنا: نقش افراد و نهادهای مختلف در سیاست خارجی ایران مشخص نیست. به عنوان مثال می‌بینیم ترامپ درخواست مذاکره با ایران را مطرح می‌کند اما قبل از وزیر خارجه یک مسئول نظامی است که اعلام نظر می‌کند. به نظر شما این تداخل وظایف و نقش‌ها چقدر در ناکارآمد شدن سیاست خارجی ایران مهم است؟

**متقی: ممکن است در مورد برجام یا سیاست منطقه‌ای ایران حرف‌های زیادی بزنم، اما این حرف‌های من چقدر به عنوان سیاست دولت ایران تلقی خواهد شد؟ قطعا هیچ دولتی اظهارات مرا را به عنوان سیاست‌های رسمی دولت ایران نخواهد پذیرفت بلکه به عنوان یک فرد دانشگاهی که تحلیل خود را ارئه داده است نگاه خواهند کرد. بنابراین نظامیان هم می‌توانند مواضعی را اتخاذ بکنند، اما اتخاذ این مواضع از سوی نظامیان به عنوان سیاست رسمی نظام تلقی نمی‌شود.

اما در هر کشوری در حوزه سیاست خارجی تعدد ساختار وجود دارد. شاید در خود آمریکا ده‌ها ساختار در این زمینه فعال و دخیل هستند بنابراین تعدد ساختار فقط مختص به ایران نیست.

**ایرنا: ولی آقای دکتر در آمریکا بین ساختا‌های متعدد هماهنگی وجود دارد

** متقی: در آنجا هم هماهنگی وجود ندارد. در بسیاری از مواقع بین مشاور امنیت ملی، وزیر دفاع، وزیر خارجه و رئیس جمهوری اختلاف نظر وجود دارد. به همین دلیل است که رکس تیلرسون استعفا کرد، جیمز متیس استعفا کرد. به نظر من این حرف‌ها بهانه هایی برای توجیه ناکارآمدی‌ها است. برخی از مواقع خود مجموعه دیپلماتیک کارآمدی لازم را برای ساماندهی سیاست خارجی ندارد؛ بنابراین این حرف‌ها را مطرح می‌کند، اما نمی‌گوید که متناسب با تغییراتی که در محیط شکل گرفته است آیا برنامه‌های مناسب را ارائه داده است و چه الگوهای رفتاری را شکل داده است.

این پرسش اصلی من به عنوان یک فرد دانشگاهی از مسئولان سیاست خارجی است. هم به عنوان دانشگاهی هیچ اعتمادی به ادبیات و الگوهای رفتاری مسئولان سیاست خارجی ندارم. بنابراین قطعا از طرف‌های خارجی هم انتظار اعتماد نمی‌توانیم داشته باشیم. علت امر این است که بسیاری از کارگزاران درک دقیقی از حوزه سیاست خارجی ندارند. البته تصمیم گیری راهبردی در ارتباط با موضوعات سیاست خارجی و امنیت ملی یک امر جمعی است و در بسیاری از مواقع توسط شورای عالی امنیت ملی تنظیم می‌شود و وزارت امور خارجه فقط وظیفه اجرا را بر عهده دارد و به نوعی ویترین است. بنابراین در همه کشورها از جمله کشور ما در حوزه سیاست خارجی ده‌ها نهاد درگیر هستند.

**ایرنا: رهبر انقلاب مسئله فتنه در سال آینده را مطرح کردند از طرف دیگر عده‌ای از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که در سال ۹۸ مخاصمات بین ایران و آمریکا افزایش پیدا کند. شما به عنوان کارشناس روابط بین الملل احتمال افزایش مخاصمات بین ایران و آمریکا در سال آینده را چه میزان جدی می‌دانید؟

**متقی: طبعا فضای منطقه‌ای در آسیای جنوب غربی آشفته و پیچیده است. معادله قدرت در منطقه همواره در حال تغییر است. در طی یک ماه گذشته آرایش نیروهای نظامی و الگوهای رفتاری در سیاست خارجی و امنیت ملی تغییر پیدا کرده است. در فضای ابهام امکان شکل گیری هر گونه حادثه‌ای وجود دارد بنابراین امکان ظهور ساز وکارهای پرتنش در روابط ایران با آمریکا یا برخی کشور‌های منطقه وجود دارد، به همان اندازه که امکان ظهور ساوزکارهای همکاری جویانه هم وجود دارد. شرایط موجود، شرایط ابهام و عدم اطمینان است. نکته مهم این است که کشوری مثل ایران همواه باید آمادگی لازم برای دفاع از دستاوردهای منطقه‌ای و حفاظت از قابلیت‌های ساختاری خود را داشته باشد.

**ایرنا: با خروج آمریکا از برجام مخالفت‌های اروپا با این راهبرد آمریکا شروع شد و در این زمینه اختلافات اروپا با آمریکا بیش از گذشته آشکار شد. اما تردیدهایی در میزان، سطح و اهمیت این اختلاف‌ها وجود دارد. اختلافات اروپا و آمریکا بر سر برجام چه میزان جدی و مهم است؟

**متقی: رویکرد واقعی اروپایی‌ها در حل و فصل مسائل منطقه‌ای و بین الملی بر اساس مذاکره، دیپلماسی و حقوق بین الملل و سازو کارهای مربوط به حقوق بین الملل است. در ارتباط با برجام هم اروپایی‌ها ترجیح می‌دادند که برجام حفظ می‌شد و ایران از الگوها و سازوکارهایی بهره می‌گرفت که اروپایی می‌توانستند همکاری دیپلماتیک را با ایران افزایش داده و در مورد مسائل دیگری که مورد مناقشه است با هم به مذاکره بنشینند. اما در فضای فعلی نوع نگاه کاملا متفاوت است. آمریکا و اروپا رویکردهای کاملا متفاوتی دارند. اروپایی‌ها نگاهشان این است که اگر برجام حفظ می‌شد ایران را در رابطه با بحث منطقه و موشک هم می‌توانستند کنترل کنند. امروز ایران نه اعتمادی به سیاست‌های آمریکا دارد و نه اعتمادی به روندهای دیپلماسی و سیاست خارجی دارد.

**ایرنا: شما به بخشی از مشکلات در حوزه سیاست خارجی اشاره کردید، اما وضعیت مراکز علمی و دانشگاهی ما در حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی به عنوان پشتیبان علمی و نظری سیاست خارجی کشورمان چگونه است؟ آیا ضعف و مشکلات این حوزه به سیاست خارجی ما تسری پیدا نکرده است؟

**متقی: مشکلی که ما در حوزه سیاست خارجی داریم این است که ساختار بروکراتیک نقش محوری در تصمیم گیری دارد به همین دلیل وقتی احمدی نژاد رئیس جمهوری می‌شود با زمانی که روحانی رئیس جمهوری است فرایند و جهت گیری سیاست خارجی کاملا متفاوت است. متاسفانه الگوی رفتاری افرادی مثل احمدی نژاد و روحانی نتایج نسبتا یکسانی برای کشور ایجاد می‌کنند.

از طرف دیگر اتاق‌های فکر در ایران به شدت ضعیف است. نهادهای تولید پالسی، سیاست و تولید فکر جایگاه بسیار محدودی دارند. اتاق فکرها نقشی در تنظیم سیاست خارجی ندارند. از سوی دیگر افرادی مسئولیت این اتاق فکرها را بر عهده می‌گیرند که باید مسئولیت اجرایی داشته باشند نه مسئولیت مراکز مهمی چون اتاق‌های فکر که مسئول تولید اندیشه و فکر هستند. در نتیجه این رویکرد تولید پالسی و تولید فکر در کشور ما اتفاق نمی‌افتد. دانشگاه و اتاق‌های فکر باید مراکز تصمیم گیری را پمپاژ کنند. نهادهای تصمیم گیرنده این رابطه را قطع کرده‌اند و این‌ها به خرد جمعی توجه ندارند.

مسئله دیگر در این امر این است که مسئولان کشور در دوره‌های مختلف به رویکردهای رهبری توجه نداشتند. عمدتا مشاهده می‌شود تفسیرهایی که از رویکردهای رهبری ارئه می‌دهند نه برای اجرایی کردن این سیاست‌ها بلکه برای توجیه ناکارآمدی‌های خودشان است.

**۹۴۸۷**۱۶۰۱**

خواندن خبر در سایت منبع

۲۰۱۹؛ پر چالش‌ترین سال برای ترامپ

ایرناخبرگزاری ایرنا
۲۰۱۹؛ پر چالش‌ترین سال برای ترامپ

به نوشته این روزنامه ژاپنی، انتخاب پلوسی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روزگار ترامپ را سخت می‌کند زیرا او نمی‌تواند پلوسی و دمکرات‌های او را به اختصاص بودجه برای ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک مجبور کند و این در حالی است که محافظه کاران متنفذ در رسانه‌ها ترامپ را تهدید کردند که در صورت عقب نشینی از این کار تنبیه خواهد شد.

البته، این رئیس جمهوری جمهوریخواه در نهایت، از یک سو، راهی برای تسلیم پیدا خواهد کرد و از سوی دیگر، از پیروزی خود دم خواهد زد.

فهرست کارهایی که ترامپ برای سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته است، حتی طبق استانداردهای ریاست جمهوری، شاق و دشوار است. طبق این فهرست، او در این زمان که به نظر می‌رسد رشد اقتصاد جهانی روندی آرام دارد، باید به اعاده اعتماد در اقتصاد آمریکا کمک کند. آمریکا در سه ماهه منتهی به پایان سال گذشته شاهد بدترین رکود در بازار بورس کشورها در طول سال‌های گذشته بود.

ترامپ باید به جهان اطمینان دهد که آمریکا و چین وارد جنگ بی پایان تجاری و یا رویارویی نظامی دوران جنگ سرد نمی‌شوند و نگرانی‌های امنیتی آنهایی که بر این باورند چین به امتیاز گرفتن از آمریکا، شرکت‌ها و کارگرانش ادامه می‌دهد، پایان دهد.

رئیس جمهوری آمریکا باید پیشرفت‌های واقعی در زمینه عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای را به معرض نمایش بگذارد. او باید بدون واگذاری قدرت و نفوذ در خاورمیانه به روسیه و یا سایر کشورها و واگذار نکردن کردها به ترکیه و ارتش این کشور، به وعده‌اش در زمینه خروج نیروهای آمریکایی عمل کند.

او باید خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده کند. با توجه به نرخ پایین محبوبیت او در میان آمریکایی‌ها، تردید روزافزون در میان هواداران اصلی اش و شکست در انتخابات میاندوه نوامبر گذشته، او باید جمهوریخواهان را از مخالفت با انتخابش به عنوان نامزد حرب جمهوریخواه بازدارد و راهی برای شکستن پویایی و قدرت فعلی دمکرات‌ها پیدا کند.

این روزنامه ژاپنی، موانعی مانند سر خم نکردن شی در برابر فشار ترامپ و سیستم سیاسی و اقتصادی چین به عنوان ارایه کننده امکاناتی حیرت انگیز به شی برای محدود کردن گستره لطمات به اقتصاد چین، را موانعی هولناک پیش روی ترامپ دانست و افزود، 'ولادیمیر پوتین'، رئیس جمهوری روسیه، می‌تواند با ترامپ به عنوان فردی مصالحه‌گر رفتار کند و اروپایی هایی که از دیرباز خواستار عدم وابستگی به حمایت آمریکا هستند، اکنون در بهترین شرایط برای برنامه‌های خود هستند. هزینه همکاری با ترامپ برای سران کشورهایی که توان نادیده گرفتن او را دارند، در حال افزایش است.

چالش داخلی که ترامپ با آن مواجه است را نباید از نظر دور نگه داشت. بخشی از انتخاب ترامپ به این مساله برمی گردد که او تجربه‌ای در زمینه حکومتداری نداشت. او هنوز هم نمی‌داند که دولت عملا چگونه کار می‌کند.

این اولین بار پس از انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری است که حزب دمکرات پلوسی قدرت واقعی را در دست دارد و دمکرات‌ها تصمیم دارند از این قدرت برای زیر ذره بینی قرار دهند که تا کنون تجربه نکرده است.

بزرگ‌ترین خطری که متوجه ترامپ است به تصمیم احتمالی رای دهندگان و قانونگذاران جمهوریخواه به عدم صلاحیت او برمی گردد. به هرحال، چنانچه ترامپ به خاطر نادیده گرفته شدن از سوی سران خارجی، بازنده محسوب شود و نظرسنجی‌ها حاکی از پیروز نشدن او باشد، دمکرات تمام برنامه‌های او را نقش بر آب خواهند کرد.

آساق**۱۰۸۸**۱۶۶۳**

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند!

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند!

فرارو-رئیس جمهور آمریکا گفت: ما می‌خواهیم از سوریه خارج شویم اما من هرگز نگفتم که خروج از سوریه به این زودی انجام می‌شود.

به گزارش فرارو، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد نیروهایمان را از سوریه خارج می‌کنیم اما هرگز در مورد اینکه این اقدام به سرعت انجام می‌شود صحبتی نکرده‌ام. ما می‌خواهیم از سوریه خارج شویم اما من هرگز نگفتم که خروج از سوریه به این زودی انجام می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا درباره ساخت دیوار در مرز مکزیک اعلام کرد: من ممکن است حالت فوق العاده ملی اعلام کنم و این بستگی به این دارد که در چند روز آینده چه اتفاقی می‌افتد.

دونالد ترامپ درباره گفتگوها با کره شمالی گفت: کره شمالی در حال انجام کار خوبی است. بار دیگر می‌گویم، هیچ موشکی و هیچ چیزی آزمایش نشده است. ما به خوبی پیش می‌رویم. من به صورت غیر مستقیم با رئیس کیم صحبت کردم و وقتی که من به اینجا (کاخ سفید) آمدم، این کشور (آمریکا) در حال رفتن به سمت جنگ با کره شمالی بود و الان ما در حال انجام گفتگوهای بسیار خوبی هستیم.

وی همچنین وضعیت ایران را بد توصیف کرد و مدعی شد که ایران خواهان گفت‌وگو است.

ترامپ مدعی شد: اوضاع ایران اصلا خوب نیست. کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر عظیمی روی آن‌ها داشته و دارند نیروهایشان را از همه‌جا عقب می‌کشند. اوضاعشان خوب نیست. می‌خواهند مذاکره کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا گفت: آقای ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند.

بهرام قاسمی بامداد روز دوشنبه اظهار کرد: ایشان هم چون همیشه، بی آموختن درسی از تاریخ تحولات دهه‌های اخیر و بازبینی سیاست‌های سرا پا غلط اسلاف خود در قبال این منطقه و ایران بار دیگر سخنانی بی منطق و از سر نفرت را نسبت به مردم این سرزمین باستانی مطرح کرده است که باز تکرار همان زیاده خواهی و جاه طلبی‌های قدرت‌های قرون وسطایی و تاریخ مصرف گذشته است.

(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 10(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 11(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 12(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 13(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 14(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 15(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 16(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 17(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 18(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 19(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 20(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 21(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 22(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 23(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 24(تصاویر) ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند! - 25

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ ایران به اظهارات جدید ترامپ

ایسناخبرگزاری ایسنا
پاسخ ایران به اظهارات جدید ترامپ

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی بامداد روز دوشنبه در پاسخ به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد: ایشان هم چون همیشه، بی آموختن درسی از تاریخ تحولات دهه‌های اخیر و بازبینی سیاست‌های سرا پا غلط اسلاف خود در قبال این منطقه و ایران بار دیگر سخنانی بی منطق و از سر نفرت را نسبت به مردم این سرزمین باستانی مطرح کرده است که باز تکرار همان زیاده خواهی و جاه طلبی‌های قدرت‌های قرون وسطایی و تاریخ مصرف گذشته است.

وی افزود: خیال‌پردازی و اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا تاکنون علیرغم همه تلاش‌های کینه‌توزانه آنها نسبت به مردم ایران راه بجایی نبرده و بی شک در آینده نیز نخواهد برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ترامپ صرفا آرزوهای باطل و محال خود را بیان می‌کند که با واقعیت‌های موجود هیچ تطابقی ندارد. او می‌داند جمهوری اسلامی ایران دهه‌هاست با فشارها و سیاست‌های تحریمی آمریکا آشنا و رو در رو است.

قاسمی تاکید کرد: ایشان بداند ملت ایران هیچگاه در برابر فشارهای ظالمانه آمریکا سر فرود نخواهد آورد؛ آنهم در برابر حاکمانی که تحریم را بجای تکریم و دیوار را بجای پل برمی‌گزینند. ایرانیان در طول تاریخ پر فراز و نشیب اما افتخارآمیز خود آموخته‌اند چگونه در برابر زیاده خواهان و زورگویان ایستادگی کرده و با هضم ایران ستیزان، آنان را در خود هضم کنند.

به گزارش ایسنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا عصر یکشنبه وضعیت ایران را بد توصیف کرد و مدعی شد که ایران خواهان گفت‌وگو است.

وی که در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «اوضاع ایران اصلا خوب نیست. کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر عظیمی روی آن‌ها داشته و دارند نیروهایشان را از همه‌جا عقب می‌کشند. اوضاعشان خوب نیست. می‌خواهند مذاکره کنند.»

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: ایران بیش از ما از داعش متنفر است

انتخابخبرگزاری انتخاب
ترامپ: ایران بیش از ما از داعش متنفر است
ترامپ: ایران بیش از ما از داعش متنفر است - 0

رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه کشورهای منطقه باید خود با داعش مبارزه کنند، گفت این کشورها بیش از آمریکا از داعش تنفر دارند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا عصر یکشنبه با بیان اینکه کشورهای منطقه بیش از آمریکا از داعش متنفر هستند، گفت کشورهای همجوار سوریه باید با این گروه تروریستی مبارزه کنند.

وی که در واشنگتن در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «ما داعش را در عراق نابود کردیم، ما داعش را نابود کردیم. ایران بیش از ما از داعش متنفر است. روسیه بیش از ما از داعش متنفر است. ترکیه هم از داعش متنفر است، البته شاید نه به آن اندازه که ما متنفریم. اما این کشورها از داعش متنفر هستند.»

او سپس در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت ایران، گفت: «اوضاعشان اصلا خوب نیست. آن‌ها می‌خواهند گفت‌وگو کنند.»

در حال تکمیل …منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
الفالف16 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.
الفالف19 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۴۰ ۳۹۷۱۲۲۶۱۸۰به گزارش الف، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. در حزب جمهوری خواه هنوز مشخص نیست آیا فرد یا افرادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر خواهند پرداخت یا خیر. برخی معتقدند ایجاد اجماع در حزب دموکرات برای حمایت کامل از برنی سندرز امری بسیار سخت و شاید ناممکن است. جو بایدنجو بایدن، معاون باراک اوباما بوده و به نظر بسیاری می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های نهایی دموکرات‌ها در رقابت با دونالد ترامپ مطرح باشد. کوری بوکرکوری بوکر، سناتور سیاهپوست و ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو است.
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشتیم فوتبال ایران پس از دو پیروزی پیاپی برابر ترکمنستان و یمن به دیدار برابر عراق رسیده است. آنها به همین دلیل استراتژی ای تدافعی برای این بازی برگزیده‌اند و سعی دارند در ضدحملات به تیم ایران ضربه بزنند. دقیقه ۸: شوت مهدی قائدی باز هم دروازه عراق را تهدید کرد ولی به گل نرسید. دقیقه ۳۲: شوت امید نورافکن از روی ضربه ایستگاهی زاویه مناسبی نداشت و با دخالت مدافعین عراق برگشت داده شد. دقیقه ۳۷: شوت نورافکن روی ضربه ایستگاهی را بار دیگر دروازه بان عراق به آغوش کشید.

اخبار بیشتر