1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ایران در مذاکره با طالبان به دنبال چیست؟

کانال تهران - طالبان؛ مرهمی بر زخم ناسور افغانستان- محمدرضا منافی*

ایرناخبرگزاری ایرنا
کانال تهران - طالبان؛ مرهمی بر زخم ناسور افغانستان- محمدرضا منافی*

از زمان لشکرکشی اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان در سال ۱۳۵۸ شمسی، دوران پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان و پا گرفتن طالبان در این کشور و سپس هم لشکرکشی آمریکا و متحدانش به افغانستان در سال ۲۰۰۱ به بهانه مبارزه با تروریسم، امنیت و آرامش از این سرزمین رخت بربسته و افغان‌های خسته از جنگ و آوارگی، همچنان در عطش صلح و ناامید از وعده‌ها و راه حل‌های فرامنطقه‌ای، چشم امید به سوی همسایگان و دوستان منقطه‌ای برای پایان دادن به دهها سال رنج و درد این سرزمین دوخته‌اند.

** شکست طرح‌های فرامنطقه‌ای برای تحقق صلح در افغانستان

شرایط کنونی افغانستان و وضعیت بغرنج این کشور در سال‌ها و دهه‌های گذشته، شاهدی برای اثبات این واقعیت است که وعده‌های دولت‌ها و قدرتهای فرامنطقه‌ای برای به ارمغان آوردن صلح در افغانستان و نسخه‌های بیگانه با منطقه برای التیام بخشیدن به جراحت‌های درون منطقه‌ای، دردی از افغانستان و مردمش درمان نکرده و اگرچه دیرهنگام، اما زمان آن فرا رسیده تا نسخه‌های منطقه‌ای از سوی دوستان حقیقی افغانستان برای درمان رنج و درد این سرزمین بکار گرفته شود.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه و دوست که همواره در کنار افغانستان بوده و هم به عنوان میزبانی برای بیش از سه میلیون پناهجوی افغان و هم حامی همه جانبه دولت‌های مشروع و ملت افغانستان در تمام مقاطع، به بهترین شکل ایفای نقش کرده است، اکنون با هماهنگی دولت کابل، راه جدیدی را برای کمک به بازگشت صلح و ثبات به همسایه شرقی خود در پیش گرفته است.

ایران که سیاست خارجی اش را بر پایه حسن همجواری و برخورداری از بهترین روابط در همه زمینه‌ها با همسایگان استوار کرده و براساس این سیاست اصولی، امنیت، آرامش و صلح در کشورهای همسایه و منطقه را امنیت و آرامش خود می‌داند، با هماهنگی دولت کابل، وارد فاز عملی گفت و گو با گروه طالبان به عنوان بازیگری غیرقابل انکار در عرصه افغانستان، با هدف کمک به بازگرداندن آرامش به این کشور همسایه و از بین بردن زمینه بروز تهدیدهای جدید در این سرزمین شده است؛ سرزمینی رنجور از سالها نبود ثبات و امنیت که بیش از این تاب مقابله با تهدیدها را ندارد و می‌تواند بستری مستعد برای ظهور وبروز بی ثباتی‌ها و تهدیدهای تازه نظیر داعش باشد؛ داعشی که اگرچه به قول خود افغان‌ها، متفاوت از داعش سوریه و عراق است و برآمده از دل گروه طالبان است، اما می‌تواند در قامت تهدیدی جدید برای افغانستان و منطقه باشد.

تجربه‌های تاریخی فراوان ثابت کرده است که هرجای جهان بحرانی ایجاد شده، تنها از طریق نسخه‌های منطقه‌ای قابل درمان است و نمونه‌های روشن موثر بودن راه حل‌های منطقه‌ای برای مسائل یک منطقه را می‌توان در بحران‌های سوریه و عراق جستجو کرد. هر جا که بیگانگان و قدرت‌های فرامنطقه‌ای به بهانه کمک به استقرار امنیت، نیروهای نظامی خود را گسیل داشتند، زخم‌ها عمیق‌تر و دردها جانسوزتر شد و هرجا کشورهای منطقه داری منافع و تهدیدهای مشترک، با حسن نیت وارد صحنه شدند، نتایج مطلوب آن برای همگان به ثبات رسید.

** 'مذاکرات چهارجانبه' نمونه ناکامی نسخه‌های خارجی برای صلح افغانستان

روندی بیگانه محور موسوم به 'مذاکرات چهارجانبه صلح افغانستان' با حضور آمریکا، پاکستان، چین و افغانستان که از سال ۱۳۹۴ آغاز و طی مدت بیش از یک سال، پنج دوره نیز برگزار شد، به دلیل حضور و نقش آمریکایی‌ها به عنوان یکی از طرف‌های ا صلی این مذاکرات، نه تنها عملا نتیجه‌ای برای بهبود ثبات و امنیت افغانستان دربر نداشت، بلکه سبب تشدید فضای بی اعتمادی و حتی عقب‌تر کشیدن طالبان از پای میز مذاکرات صلح با دولت افغانستان شد.

در طول روند مذاکرات چهارجانبه، آمریکایی‌ها از یک سو مدعی تلاش برای کمک به صلح میان طالبان و دولت افغانستان بودند و از سوی دیگر، با هدف قراردادن برخی رهبران طالبان از جمله کشتن ملا اختر منصور یک سال پس از آغاز روند مذاکرات چهارجانبه، طالبان را از پای میز مذاکره فراری می‌داد به گونه‌ای که این روند چهارجانبه در نهایت بدون نتیجه، پایان یافت.

** آمریکا مانع تحقق صلح افغانستان

طالبان بارها اعلام کرده است که حضور نیروهای آمریکایی و متحدان آن در افغانستان، اصلی‌ترین مانع تحقق صلح در این کشور است و مادامی که نیروهای آمریکایی در افغانستان حضور داشته باشند، صلحی میان دولت کابل و طالبان شکل نخواهد گرفت.

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح افغانستان که آبان ماه سال جاری به تهران سفر کرده بود، معتقد است همسایگان می‌توانند نقش مهمی در روند صلح ایفا کنند و … شورای عالی صلح نیز ضرورت گفت وگو با ایران را لازم دید.

** طالبان و کابل، بی اعتماد به تلاش‌های عربی برای صلح

اعتماد دوجانبه بین طالبان و دولت کابل، حلقه مفقوده در تلاش‌های متعدد از سوی کشورهای مختلف از جمله برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای کمک به روند صلح افغانستان است. دلیل این امر را شاید بتوان در نداشتن حسن نیت این کشورها جستجو کرد.

احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح از حکومت این کشور خواسته است بدون پیش شرط در نشست صلح افغانستان که قرار است در آینده نزدیک در شهرجده، پایتخت عربستان برگزار شود، شرکت نکند.

همچنین گزارش رسانه‌های بین المللی به نقل از منابع ارشد طالبان حاکی است که نمایندگان این گروه در نشست جده شرکت نخواهند کرد و به دنبال راه‌های دیگر برای پیشبرد روند مذاکرات هستند.

همچنین، چندی پیش نشستی با حضور طالبان به میزبانی ابوظبی برگزار شد که دولت افغانستان از آن راضی نیست و بیم آن دارد که نشست آتی در شهر جده عربستان هم به سونوشتی مشابه مبتلا شود.

** حسن نیت ایران در تماس‌های همزمان با طالبان و دولت افغانستان

رفت و آمدهای اخیر هیات‌های مختلف از هیات‌های دولتی گرفته تا نمایندگان طالبان میان تهران و کابل و تماس‌های منظم و آشکار تهران با طالبان و دولت کابل، حاکی از جدی بودن مسیر مشترک نقش آفرینی تهران-کابل برای کمک به حل مسائل افغانستان و ایجاد زمینه‌های تقویت امنیت و ثبات در این کشور و حسن نیت ایران در این مسیر است.

در تازه‌ترین این رفت و آمدها، معاون وزیر امور خارجه ایران ۱۵ دی ماه جاری به کابل سفر کرد و در ملاقات‌های متعدد با عالی‌ترین مقامات این کشور، علاوه بر گفت و گو درباره روابط دوجانبه، مقامات دولت افغانستان را در جریان روند گفت وگوهای میان تهران و طالبان قرار داد.

عراقچی با تاکید براینکه «این مذاکرات در هماهنگی با دولت افغانستان انجام شده است»، گفت: «جمهوری اسلامی ایران از دولت افغانستان و مذاکرات صلح به 'رهبری و مالکیت افغان‌ها' حمایت و پشتیبانی می‌‌کند».

هفته گذشته نیز هیاتی از طالبان افغانستان به تهران سفر کرده بود. پیش از سفر طالبان به تهران نیز علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران سفری به کابل داشت و در این سفر بود که ایران رسما و در عالی‌ترین سطح، روند گفت و گوهایش با طالبان را آشکار ساخت هرچند پیش از آن، ایران اعلام کرده بود که با طالبان در تماس است.

هفته گذشته و پس از سفر هیات طالبان به تهران، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره گفت: با توجه به این که بیش از ۵۰ درصد از خاک افغانستان در اختیار طالبان است و باتوجه به وجود ناامنی، بی ثباتی و مشکلاتی که در داخل این کشور وجود دارد، آنها تمایل به مذاکره با ایران داشتند و مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان انجام شد.

قاسمی هدف اصلی این مذاکرات را یافتن راهکار و زمینه‌های تسهیل کننده برای کمک و مساعدت به گفت و گوهای بین گروه‌های افغانستانی و دولت این کشور برای پیشبرد روند صلح در این کشور ذکر کرد.

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به مرزهای طولانی با افغانستان و پیشینه فرهنگی و تاریخی به عنوان یک نقش آفرین مهم در منطقه که صلح، ثبات و امنیت را برای منطقه جستجو می‌کند بعد از مذاکرات با دولت افغانستان این علاقه مندی را برای ورود به این مذاکرات داشت تا بتواند به سهم خود نقش اساسی و مهم‌تری را در ایجاد ثبات وا منیت در افغانستان ایفا کند. این یک گام با اهداف مشخص است.

** استقبال افغانستان از هر روشی که به صلح پایدار بیانجامد

احمد نور سفیر افغانستان در تهران در گفت و گو با ایرنا در خصوص مذاکرات و تماس هایی که اخیرا با گروه طالبان انجام می‌شود، از جمله مذاکرات ایران و طالبان گفته است: دولت و ملت افغانستان سال هاست که تشنه صلح هستند و ما در این راه از هر راه و روشی که صلح و آشتی پایدار و آبرومندانه به دست بیاید، استقبال می‌کنیم.

«از دید ما کوتاه‌ترین راه این است که همانطور که دولت افغانستان بارها آمادگی خود را اعلام کرده مذاکرات مستقیم میان دولت و گروه طالبان صورت بگیرد تا به نتیجه‌ای برسد که عملی و ماندگار باشد. ما دنبال صلح واقعی و پایدار هستیم نه صلحی که مقدمه جنگ و منازعه از نوع دیگری باشد.»

** مذاکره با طالبان باید تحت مدیریت و مالکیت دولت کابل باشد

نکته‌ای که احمد نور درباره روند مذاکرات کشورها با طالبان بر آن تاکید ویژه دارد، این است: هر کشور برادر و دوستی که در این راه کمک و زمینه سازی کند ما از آن سپاسگزار هستیم و از آن استقبال می‌کنیم ولی با تاکید براینکه مسئله صلح و مذاکره با طالبان باید مدیریت و مالکیت دولت افغانستان باشد.

کابل نگران است مبادا در مذاکراتی که کشورهای مختلف با طالبان انجام می‌دهند، نقش دولت کابل را به عنوان رکن اصلی حکومت افغانستان نادیده بگیرند. ایران به صراحت اعلام کرده است مذاکراتش با طالبان با هماهنگی و اطلاع دولت کابل است و مقامات دولتی کابل هم این مهم را تایید کرده‌اند.

اکنون که جهانیان به نقش موثر و سازنده ایران در کمک به روند حل مسائل منطقه‌ای از جمله کمک به روند مبارزه با تروریست‌های داعش در سوریه و عراق اذعان دارند و نتایج ملموس ایفای نقش مستشاری ایران و حمایت آن از دولت‌های مشروع سوریه و عراق برای غلبه بر تروریست‌های تحت حمایت برخی قدرت‌های فرامنطقه‌ای و بعضی هم پیمانان منطقه‌ای آنان کاملا آشکار آشده است، جایی برای تردید در مسیری که ایران برای کمک به بهبود شرایط در افغانستان و التیام بخشیدن به زخم‌های ناسور بجا مانده از دخالت و حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای در این کشور خسته از جنگ آغاز کرده، وجود ندارد.

ایران، به عنوان لنگرگاه امن منطقه‌ای که در آتش دسیسه‌ها و دخالت‌های بیگانگان شعله ور است، در عمل ثابت کرده نسخه‌های سیاسی-مستشاری آن برای حل مشکلات منطقه بطور قابل ملاحظه‌ای موثر بوده و نسخه «گفت وگوهای تهران و طالبان» نیز می‌تواند مرهمی برای التیام زخم ناسور بجا مانده از جنگ، ناامنی و ترور ناشی از دخالت بیگانگان در افغانستان باشد.

** کارشناس حوزه جنوب آسیا و شبه قاره

خواندن خبر در سایت منبع

مذاکره با طالبان به منظور بازگشت ثبات به افغانستان انجام شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
مذاکره با طالبان به منظور بازگشت ثبات به افغانستان انجام شد

امیر سرتیپ «امیر حاتمی» در حاشیه همایش بین المللی امنیت در غرب آسیا در دانشگاه عالی دفاع ملی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: مذاکره ایران با طالبان برای خیرخواهی و با هماهنگی دولت افغانستان به منظور بازگشت صلح و ثبات به این کشور به عنوان یک راهکار دنبال شده است.

وی در رابطه با امنیت در منطقه غرب آسیا افزود: این منطقه از زمانی که پای غربی‌ها به آن باز شد با ناامنی مستمر روبرو بوده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه غرب آسیا در هشت سال گذشته یکی از خونبارترین دوران خود را سپری کرده است، اضافه کرد: مردم این منطقه پس از حضور غربی‌ها با مشکلات شدیدی روبرو شدند.

امیر حاتمی عنوان کرد: ایران و آمریکا دو نقش آفرینی متفاوت در غرب آسیا دارند. جمهوری اسلامی ایران کاملا صمیمانه و متواضعانه به کمک برادران خود در منطقه پرداخته است.

وی افزود: ایران با اعتقاد بر اینکه امنیت باید مستمر باشد به منظور بازگرداندن امنیت به منطقه اقدام می‌کند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: در هر زمان و هر جا که امنیت در منطقه به خطر افتاده است حضور پیدا کرده‌ایم چرا که معتقدیم اگر از امنیت منطقه مراقبت نشود ناامنی به تمام منطقه سرایت خواهد کرد.

امیر حاتمی یادآور شد: از جمله آخرین اقدامات ایران به منظور برقراری ثبات و صلح در منطقه می‌توان مقابله با تروریسم به ویژه داعش اشاره کرد که دست به جنایت زیادی می‌زدند و امروز توانستیم با کمک کشورهای منطقه به ویژه سوریه و عراق شر آنها را از منطقه کم کنیم.

سیام*۹۶۱۲*۱۵۵۳

خواندن خبر در سایت منبع

مذاکره ایران و طالبان با هماهنگی دولت افغانستان انجام می‌شود

مهرخبرگزاری مهر
مذاکره ایران و طالبان با هماهنگی دولت افغانستان انجام می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا و در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش ایران در تامین نظم و امنیت منطقه غرب آسیا، گفت: یکی از مهمترین مسایل روز دنیا امنیت در غرب آسیا است زیرا این منطقه از زمانی که پای غربی‌ها به این منطقه باز شد و دخالت‌های آنان آغاز شد با ناامنی مستمری مواجه بوده است.

وی با بابیان اینکه در طول چند سال گذشته این منطقه یکی از خون بارترین دوران خود را سپری کرده و ملت‌های غرب آسیا با مشکلات شدیدی مواجه بوده‌اند، اظهارداشت: در این بین، جمهوری اسلامی به شکلی کاملا صمیمانه و برادرانه نقش آفرینی کرد و به کمک ملت‌ها و همسایگان شتافته است.

وزیر دفاع گفت: هرزمان و هرجا که امنیت در منطقه به خطر افتاد، جمهوری اسلامی حضور پیدا کرد، چراکه معتقدیم امنیت در منطقه پیوسته است و اگر از آن مراقبت نشود نا امنی به تمام منطقه سرایت خواهد کرد.

امیر حاتمی اظهار داشت: ایران برای بازگشت امنیت و آرامش به منطقه اقداماتی انجام داده که آخرین نمونه آن مقابله با تروریسم به ویژه داعش است که بخش بزرگی از منطقه را در تصرف خود داشتند.

وی با بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با کمک کشورهای منطقه به ویژه سوریه و عراق توانست شر داعش را از منطقه کم کند، تاکید کرد: غربی‌ها هرجایی که حضور پیدا کردند بی ثباتی، ناامنی و استمرار مشکلات را همراه خود آوردند.

وزیر دفاع در پایان درباره مذاکره ایران با طالبان، گفت: مذاکره ایران و طالبان از روی خیرخواهی با هماهنگی دولت افغانستان به منظور بازگشت صلح و ثبات به این کشور است که به عنوان یک راهکار دنبال می‌ شود.

خواندن خبر در سایت منبع

شمخانی: ایران به مصالحه بین طالبان و دولت افغانستان کمک می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
شمخانی: ایران به مصالحه بین طالبان و دولت افغانستان کمک می‌کند

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، دریابان شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در حاشیه همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ایران راهبرد عدم تسلیم و مایوس سازی آمریکا را اتخاذ کرده است. ایران نیرویی در سطح منطقه ندارد که بخواهد آن را خارج کند. نیروهای ما مستشاران نظامی بودند و تنها مشاوره می‌دادند. ملت‌های منطقه در عراق، سوریه، افغانستان و یمن خودشان از کشورشان دفاع می‌کردند و ما هیچ نیرویی در منطقه نداریم.شمخانی: پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان

شمخانی خاطرنشان کرد: مسئله دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که ایران هیچ سیگنال و پیامی برای مذاکره با آمریکا نداده، آمریکایی‌ها ثابت کردند که قابل اعتماد نیستند، تاریخ مذاکرات هم این موضوع را تائید می‌کند. مسئله دیگر این است که این آمریکایی‌ها هستند که پیام می‌دهند و اعلام آمادگی برای مذاکره می‌کنند نه جمهوری اسلامی ایران.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره مذاکرات ایران با طالبان و دولت افغانستان تصریح کرد: به دنبال کمک به دولت این کشور برای تحقق ثبات هستیم. طالبان به دنبال این هستند که بتوانند با دولت این کشور به مصالحه برسند. جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل نیات عدم سلطه‌گری و صلح‌طلبی می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند تا به یک فرمول برای صلح و ثبات برسند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به پرسشی درباره ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه‌ گفت: ما روند مذاکرات آستانه را دنبال می‌کنیم. بعد از سرکوب تروریسم، یک کار مشترک میان طرفین در حال اجراست تا بتوانند در روند تکمیل قانون اساسی و واگذاری قدرت به مردم همکاری داشته باشند. این همکاری به دلیل پیروزی‌های اخیر فراهم شده است. البته در شرق فرات موضوع پیچیده‌تر است و نیاز به مذاکرات بیشتری میان طرفین احساس می‌شد.

شمخانی ادامه داد: حضور گسترده نمایندگان کشورهای مختلف در این همایش نشان دهنده عدم انزواپذیری ایران است و بهترین نمونه برای نشان دادن ناکارآمد بودن راهبرد آمریکا در انزوای ایران است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره پیشنهاد آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان هم گفت: آنها توسط نمایندگانی به ما اعلام کردند که آماده مذاکره با ایران هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
الفالف22 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.
همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند به دیدار نمازگزاران در مقابل مسجد النور در شهر کرایست‌چرچ رفت که که هنوز پس از کشتار هفته پیش با نوارهای پلیس احاطه می‌شود. نخست‌وزیر و زنان همراهش برای اعلام یگانگی با مسلمانان روسری به سر کرده‌اند. کد خبر ۴۳۵۳۷۰
آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
ضرغامی به روحانی: خودتان چکمه به پا کنید! باشگاه خبرنگاران/ عزت‌الله ضرغامی برای حل مشکلات سیل‌زدگان استان گلستان خطاب به رئیس جمهور در توئیتر پستی منتشر کرد. عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی در صفحه شخصی شبکه اجتماعی خود پستی را خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور منتشر و به او توصیه کرد شخصا وارد میدان شود و چکمه به پا کند. رئیس جمهور محترم، تعطیلات را موقتا رها کنند و با چکمه بلند سفید وارد صحنه شوند و دستور دهند. امروز وزیر کشور خبر داد استاندار گلستان به دلیل یک مشکل خانوادگی به خارج از کشور رفته است.

اخبار بیشتر