1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ: دیوار مکزیک، نتیجه بخش است

کارشناس آمریکایی: حمایت شهروندان ازساخت دیوار وحشت انگیز است

ایرناخبرگزاری ایرنا
کارشناس آمریکایی: حمایت شهروندان ازساخت دیوار وحشت انگیز است

به گزارش روزسه شنبه ایرنا، کارتر در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان ادامه داد: آنچه که من از آن واهمه دارم مبلغ بودجه ساخت این دیوار نیست، بلکه هراس من از تلاشی است که اذهان آمریکایی‌ها در حمایت از این ایده به واقع احمقانه صورت می‌گیرد.

کاتر افزود: این یک طرح و ایده هوشمندانه نیست و یک راهبرد قرن پنجمی است، ما با خطر هجوم چهار هزار تروریست از مرزهای جنوبی خود با مکزیک به درون خاک آمریکا مواجه نیستیم.

این تحلیلگر رسانه با اشاره به احتمال اعلام وضعیت اضطراری از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای تامین بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک به سبب مخالفت کنگره از وزارت دفاع گفت: لزومی بر اعلام 'وضعیت اضطراری ملی'در این زمینه نیست، رئیس جمهور می‌بایست کشور را متحد کند اما ترامپ به شکاف بین مردم آمریکا پرداخته است.

سی ان ان در روزهای اخیر از قصد احتمالی دونالد ترامپ برای اعلام وضعیت فوق العاده ملی خبر می‌دهد تا به موجب آن و در صورتی که خواسته وی برای تامین بودجه پنج میلیاردو ۶۰۰میلیون دلاری برای ساخت دیوار مرزی از سوی دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان به تصویب نرسد، آنرا از محل پنتاگون تامین کند.

کارشناسان و تحلیلگران سیاسی ادامه تعطیلی دولت فدرال آمریکا بر سر اختلاف تامین بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک را بحران آفرین خوانده و می‌گویند ادامه این تعطیلی منجر به نا امنی در آمریکا می‌شود.

بخش هایی از دولت فدرال آمریکا در پی مخالفت شخص رئیس جمهوری این کشور با دمکرات‌ها برسرتامین بودجه دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک در مورخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ میلادی برابر با اول دی ماه بدین سو تعطیل شد. دمکرات‌ها درکنگره تا سقف دو میلیارد دلار وآنهم برای تامین امنیت مرزها موافقت کرده‌اند.

این تعطیلی که در آستانه سال نو میلادی رخ داد، ۸۰۰هزار نفر از کارکنان دولت فدرال را تحت تاثیر قرار داد که از این میان، ۴۲۰ هزار نفر از کارکنان دولت فدرال بدون دستمزد به سرکار می‌روند و ۳۸۰ هزار نفر دیگر نیز به دلیل نبود بودجه در مرخصی اجباری به سر می‌برند؛ این تعطیلی بخش هایی از وزارتخانه هایی همچون خارجه و امنیت ملی آمریکا را نیز در بر می‌گیرد.

تعطیلی دولت فدرال آمریکا مسبوق به سابقه بوده و در چهار دهه گذشته و از دوره ریاست جمهوری'جرالد فورد' ۲۲ بار تعطیل شده است.

بیشترین تعطیلی دولت فدرال در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر و طولانی‌ترین دوره تعطیلی دولت در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون رخ داد.

در دوره ریاست جمهوری جیمی کارتر بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹دولت فدرال پنج بار و در مجموع ۵۶ روز تعطیل شد.

نخستین تعطیلی دولت در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون بین ۱۳تا ۱۹ نوامبر ۱۹۹۵ به مدت پنج روز و دومین آن از از ۱۵دسامبر۱۹۹۵ تا ۶ ژانویه ۱۹۹۶به مدت ۲۱ روز تمام بود.

اروپام **۱۳۰۲**۱۵۹۰

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ درباره دیوار مرزی با مردم آمریکا سخن می‌گوید

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ترامپ درباره دیوار مرزی با مردم آمریکا سخن می‌گوید

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، در حالی که پافشاری و اصرار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بر اختصاص بودجه ۵٫۷ میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی مکزیک و مخالفت دموکرات‌ها موجب تعطیلی یک چهارم فعالیت‌های دولت آمریکا طی سه هفته اخیر شده است، ترامپ قصد دارد امروز درباره دیوار مرزی سخنرانی کند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین قصد دارد پنجشنبه به مرز مکزیک سفر کند. تعطیلی دولت آمریکا طی ۱۸ روز گذشته ادامه داشته است. مذاکرات کاخ سفید و نمایندگان دموکرات برای دستیابی به توافق نهایی بر سر بازگشایی دولت به جایی نرسیده است.

دموکرات‌ها بر این باورند که تا زمانی که دولت آمریکا تعطیل است، نمی‌توان مذاکرات سازنده‌ای با مقام‌های کاخ سفید درباره امنیت مرزی داشت.ادعای مقام کاخ سفید درباره تغییر نظر ترامپ در خصوص دیوار مرزیاعلام وضعیت اضطراری؛ حربه جدید ترامپ برای ساخت دیوار مکزیک

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا امروز سه شنبه به مجلس نمایندگان می‌رود تا درباره بازگشایی دولت با نمایندگان جمهوریخواه رایزنی کند.

دموکرات‌ها که طی هفته جاری کنترل مجلس نمایندگان را در دست گرفته‌اند؛ قانونی را برای بازگشایی دولت تصویب کرده‌اند که به درخواست‌های ترامپ کاملا بی توجهی کرده و هیچ گونه منابع مالی برای احداث این دیوار در نظر نگرفته است.

ترامپ نیز تهدید کرده است که این قانون را امضا نخواهد کرد آن هم تا زمانی که منابع مالی مورد نیاز برای ساخت این دیوار فراهم شود. ترامپ گفته است که تعطیلی دولت آمریکا شاید سال‌ها ادامه پیدا کند.

در حالی که دو طرف همچنان بر مواضع خود پافشاری و اصرار می‌کنند، حقوق ۸۰۰ هزار کارمند بخش دولتی پرداخت نشده است.

تازه‌ترین نظرسنجی رویترز-ایپسوس نشان می‌دهد که ۵۰ درصد مردم آمریکا ترامپ را به خاطر تعطیلی دولت سرزنش می‌کنند و ۷ درصد نمایندگان جمهوریخواه و ۳۲ درصد دموکرات‌ها را عامل اصلی تعطیلی دولت می‌دانند.

خواندن خبر در سایت منبع

اعتراض دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به ایده جدید ترامپ برای ساخت دیوار

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
اعتراض دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به ایده جدید ترامپ برای ساخت دیوار

سناتور دیک‌ دوربین در واکنش به تهدید دونالد ترامپ برای اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی در ساخت دیوار مرزی به سی‌بی‌اس گفت: نمی‌دانم او روی چه اصلی این حرف را زده است اما زمانیکه او قانون را نادیده می‌گیرد و به سنت‌ها و روندها بی‌توجهی می‌کند، با شکایات متعددی روبرو می‌شود و بدون نگرانی به کارش ادامه می‌دهد.

این سناتور افزود: اطمینان دارم که اگر او از آنچه قانون تعیین کرده است و براساس مسوولیت او به عنوان فرمانده کل قوا است پا فراتر بگذارد، با چالش مواجه خواهد شد.

جمهوری‌خواهان هم تاکید دارند ترجیح می‌دهند رئیس‌جمهوری آمریکا از چنین مجوزی برای ساخت دیوار مرزی استفاده نکند اما مقام‌های کاخ سفید یکشنبه تاکید دارند که اگر دفاع از مرز کشورمان ضروری و لازم باشد او می‌تواند اعتبار مالی تهیه کند.

اختلاف بر سر استفاده از اختیارات وضعیت فوق‌العاده ملی برای ساخت دیوار مرزی نشان‌ می‌دهد عدم توافق روی امنیت مرزی که دولت را به تعطیلی کشانده است، تا چه حد جدی است. دونالد ترامپ یکشنبه پیش از عزیمت به کمپ دیوید به خبرنگاران در کاخ سفید گفت از آنجاییکه مذاکرات به بن‌بست خورده است، این مساله را مورد بررسی قرار می‌دهد. او تاکید کرد: شاید وضعیت فوق‌العاده ملی اعلام کنم و این بستگی به آن دارد که در روزهای آتی چه پیش می‌آید.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره پیشرفت جلسه روز یکشنبه میان مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاوران کنگره چندان خوش‌بین نبود اما تاکید کرد در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه و چهارشنبه مذاکرات بیشتری انجام خواهد شد. او همچنین گفت با آن دسته از کارمندان فدرال که حین این تعطیلی بدون حقوق مانده‌اند، همدردی می‌کند!

آدام شف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به سی‌ان‌ان گفت احتمال استفاده از اختیارات وضعیت فوق‌العاده ملی شانس موفقیت ندارد. این عضو کنگره تاکید کرد ترامپ باید روی بازگشایی دولت متمرکز شود.

آدام اسمیت، رئیس کمیته سرویس‌های مسلح مجلس نمایندگان آمریکا هم به ای‌بی‌سی گفت، به اعتقاد او رئیس‌جمهوری مجوز حقوقی برای اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی و مجبور کردن ارتش برای ساخت دارد اما ممکن است درخواست او مورد رسیدگی حقوقی قرار نگیرد. در چنین وضعیتی ترامپ باید آماده چالش دادگاه باشد.

لیز چنی، عضو تیم رهبری جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا هم تاکید کرد در حالیکه ترامپ می‌تواند از وضعیت فوق‌العاده ملی برای ساخت این دیوار استفاده کند قانونگذاران باید روی امنیت مرزی سازش کنند. این نماینده جمهوری‌خواه تاکید کرد: هیچکس نمی‌خواهد او دست به چنین کاری بزند و فکر می‌کنم ترامپ هم نخواهد این کار را کند. ما باید این بازی را متوقف کنیم. مساله این نیست که تعیین کنیم چه کسی دست بالا را دارد. مرز ما باید امن شود و این چیزی است که مردم می‌خواهند و آنها مایل هستند تا حزب‌بازی تمام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

جو بایدن ادعای ترامپ درباره حمایت از دیوار مرزی را رد کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
جو بایدن ادعای ترامپ درباره حمایت از دیوار مرزی را رد کرد

به گزارش تارنمای آمریکایی 'هیل'، بایدن نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ گفت، نمی‌توانم حتی به یک نفر فکر کنم که چنین چیزی را گفته باشد.

وی سپس فهرستی از روسای جمهوری قبلی آمریکا ارائه داد که مخالف ساخت دیوار بودند و از جمله به نام «جیمی کارتر» سی ونهمین رئیس جمهوری آمریکا اشاره کرد و گفت که ادعای ترامپ را باور نمی‌کند.

ترامپ پیشتر گفته بود که دیگر روسای جمهوری به او گفته‌اند که آنها نیز علاقه مند بودند در دوران ریاست جمهوری خود دیواری را در مرز مکزیک احداث کنند.

مخالفت با درخواست ترامپ برای اختصاص بودجه ۶ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار، اکنون ۱۷ روز است که به تعطیلی بخش هایی از دولت آمریکا منجر شده است.

«میک مولوانی» سرپرست ستاد کارکنان کاخ سفید روز گذشته (یکشنبه) گفت که درباره این اظهارات ترامپ نظری ندارد.

بر اساس گزارش هیل، سخنگویان «بیل کلینتون» و «جرج دبلیو بوش» روسای جمهوری پیشین آمریکا نیز هر گونه گفت وگو با ترامپ در حمایت از دیوار مرزی را رد کردند.

هیل نوشت: اوباما و کارتر دیگر روسای جمهوری پیشین آمریکا نیز هرگز از ساخت دیوار حمایت نکرده‌اند.

مولوانی درباره این واکنش روسای جمهوری پیشین افزود: نمی‌دانم منظور روسای جمهوری (پیشین) از اینکه از دیوار حمایت نمی‌کنند، چیست.

جرج بوش در سال ۲۰۰۶ میلادی قانون حصار امن را تصویب کرد که اکنون از آن برای ساخت دیوار استفاده می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، ترامپ مدعی است که ساخت این دیوار از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا جلوگیری می‌کند.

ترامپ وعده داده به منظور تامین بودجه ساخت دیوار وضعیت فوق العاده ملی اعلام خواهد کرد که بر اساس آن وزارت دفاع آمرکا دستور ساخت مانع در مرز مکزیک را دریافت می‌کند اما منتقدان این تصمیم ترامپ می‌گویند وی با موانع حقوقی مواجه است.

اروپام ** ۹۱۵۸ ** ۱۰۷۱

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ با احداث دیوار فلزی به جای دیوار بتنی در مرز مکزیک موافقت کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترامپ با احداث دیوار فلزی به جای دیوار بتنی در مرز مکزیک موافقت کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در عین حال بار دیگر به دموکرات‌های کنگره هشدار داد که اگر مذاکرات بر سر تامین ساخت دیوار مرزی به سرانجام نرسد، او با اعلام وضعیت اضطراری ملی از ارتش خواهد ساخت که کار ساخت دیوار را آغاز کند.

اختلاف دموکرات‌ها با جمهوری‌خواهان و کاخ سفید بر سر تامین بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک به تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا انجامیده است. این تعطیلی تاکنون پانزده روز به طول انجامیده و ترامپ تهدید کرده که ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول بینجامد.

خبرگزاری رویترز، پیشنهاد کاخ سفید برای ساخت دیوار فلزی به جای بتنی را گامی جهت مصالحه با دموکرات‌ها دانسته است.

دموکرات‌ها پیش از این گفته بودند که امکان دارد بر سر ساخت دیوار فلزی به توافق برسند، اما این توافق باید شامل موارد دیگری نیز بشود از جمله برنامه‌ای برای محافظت از کودکانی که به عنوان مهاجر به آمریکا آورده می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

کنایه‌های سنگین جناب خان به روحانی!

برترین‌هابرترین‌ها17 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر13 ساعت قبل

استودیو عصر جدید، مجلس «بله برون» شد/علی‌خانی مدیران سیما خوش‌شانس‌تر از زوج اراکی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علیرضا یعقوبی شرکت‌کننده عصر جدید که با برادرش در این مسابقه شرکت کرد و توانست نظر مثبت داوران را جلب کند، از یکی از آشنایانش که با پدر و مادرش در استودیو حضور داشت، خواستگاری کرد. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴خواستگاری که با جواب مثبت دختر و پدرومادرش همراه شد و پس از آن پسر با زانو زدن در مقابل دختر حلقه‌ای به او داد. اتفاق جالبی که با تشویق تماشاگران حاضر در استودیو همراه شد. انتشار ویدئویی از یک خواستگاری وسط یک پاساژ کار دست این دختر و پسر داد و کارشان به دادسرا و بازداشت رسید. البته در رسانه ملی که این روزها برنامه عصر جدید مدام اصلاحیه می‌خورد، این تصاویر خواستگاری که به سرعت وایرال می‌شوند احتمالا کار دست علیخانی نمی‌دهد و کارش همراه این زوج افغانستانی احتمالا به کلانتری نمی‌کشد.
الفالف11 ساعت قبل
برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده! گروه سیاسی الف، ۵ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۲ ۳۹۸۰۱۰۵۰۳۳۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارنماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی است در راستای اعمال فشار حداکثری بر ایران، درآمدهای نفتی این کشور هدف قرار گرفته و این تازه شروع ماجرا است.

اخبار بیشتر