1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

شهردار تهران وعده ورود دوچرخه‌های ارزان را داد

فرهنگیان به فرهنگ استفاده از دوچرخه کمک کنند

ایرناخبرگزاری ایرنا
فرهنگیان به فرهنگ استفاده از دوچرخه کمک کنند

به گزارش ایرنا جمعی از کارکنان و فرهنگیان آموزش و پرورش استان فارس و مسئولان شهری شیراز امروز (هجدهم دی) به مناسبت پاسداشت روز ملی هوای پاک و 'سه شنبه‌های بدون خودرو' در خط ویژه دوچرخه سواری سطح شهر شیراز رکاب زدند.

شهردار شیراز در حاشیه این برنامه به خبرنگاران بیان داشت: پیام رکابزنی با فرهنگیان به عنوان راهبران فکری جامعه این است که فرهنگیان با آموزش، و پرورش صحیح می‌توانند به مجموعه مدیریت شهری برای تحقق شعار شهر انسان محور و گسترش استفاده از حمل و نقل عمومی نظیر دوچرخه، یاری رسانند.

حیدر اسکندر پور با اشاره به بهره برداری از هشت کیلومتر خط ویژه دوچرخه سواری در شیراز گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در دهه فجر امسال ۲۲ کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه سواری در این شهر به بهره برداری می‌رسد.

او افزود: همچنین می‌کوشیم در فازهای بعدی، مسیر ویژه دوچرخه سواری را در نقاط مختلف شهر شیراز گسترش دهیم تا شاهد استفاده شهروندان از دوچرخه نه تنها به عنوان یک وسیله ورزشی بلکه به عنوان یک وسیله حمل و نقل پاک و بخشی از سیستم حمل و نقل شهری باشیم.

شهردار شیراز از همه شهروندان برای رکابزنی و ورزش همگانی در خطوط ویژه دوچرخه سواری دعوت کرد و اظهار داشت: با گسترش مسیرهای ویژه دوچرخه سواری و تکمیل این مسیرها، شخصا از دوچرخه برای رفت و آمد از منزل تا محل کار استفاده خواهم کرد.

اسکندرپور همچنین به ایجاد ایستگاه‌های کرایه دوچرخه در شیراز اشاره کرد و گفت: با هدف فراهم کردن زمینه استفاده همه شهروندان از دوچرخه، این ایستگاه‌ها به زودی فعال می‌شوند و همچنین با همکاری شورای اسلامی شهر شیراز مقرر شده که این ایستگاه‌ها، دوچرخه را به مدت سه ماه به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار دهند.

شهردار شیراز اضافه کرد: طبق آمار در سال ۱۳۴۲سهم دوچرخه از سفرهای درون شهری ۳۵ درصد بوده است که این میزان هم اکنون به یک دهم درصد کاهش یافته و ضروری است با برنامه ریزی و گسترش خطوط ویژه دوچرخه سواری، سهم دوچرخه را از سفرهای درون شهری افزایش دهیم.

مسیرهای دوچرخه سواری بر اساس برنامه ریزی شهرداری شیراز در قالب سه فاز در محدوده مرکزی شهر اجرا می‌شود که در فاز نخست، حد فاصل پایانه نمازی تا باغ عفیف آباد و پارک بعثت و فازهای دوم و سوم در هسته مرکزی شهری اجرایی خواهد شد.

هم اینک فاز نخست مسیر دوچرخه سواری در کلانشهر شیراز، حدفاصل پایانه اتوبوسرانی میدان نمازی تا باغ عفیف آباد و پارک بعثت در حال اجراست.

طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته فاز نخست مسیر دوچرخه سواری به طول بیش از ۸۲ کیلومتر در مسیرهایی همچون ایستگاه مترو شهید آوینی تا تقاطع عفیف آباد، خیابان شهید مجتبی آقایی، چهار راه ملاصدرا تا میدان سنگی، بلوار شهید بهشتی، خیابان شهید مصلی نژاد و … گسترش می‌یابد.

در ادامه این طرح احداث مسیرهای ویژه دوچرخه سواری شیراز به طول ۲۳۸ کیلومتر پیش بینی شده است.

۹۸۷۳ /۶۱۱۸

خواندن خبر در سایت منبع

دعوت شهردار پایتخت از دانشگاهیان برای دوچرخه سواری

ایرناخبرگزاری ایرنا
دعوت شهردار پایتخت از دانشگاهیان برای دوچرخه سواری

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری، امروز معاون سازمان میراث فرهنگی، معاون دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و جمعی از استادان این دانشگاه با پیروز حناچی رکاب زدند.

وی در حاشیه دوچرخه سواری در قالب کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو درباره اینکه بسیاری از شهروندان به دلیل فقدان مسیر امن از دوچرخه سواری سرباز می‌زنند اظهارداشت: تاکنون راه هایی انتخاب شده که مسیر دوچرخه دارد و اگر جمعیت دوچرخه سوار به مرور زیاد شود این فضا امن‌تر خواهد شد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در مرحله نخست باید متقاضی دوچرخه سواری وجود داشته باشد تا بخشی از فضای شهر به این موضوع اختصاص یابد.

وی همچنین درباره برنامه شهرداری تهران برای ارزان کردن قیمت دوچرخه افزود: دوچرخه غیربرقی چندان گران نیست و قیمت آن بین یک و نیم تا دو میلیون تومان است؛ با این وجود، تلاش می‌کنیم شرایطی فراهم شود تا دوچرخه‌ها با قیمت ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند.

به گفته حناچی شرکت‌های دوچرخه سازی نیز آمادگی دارند تا به صورت قسطی دوچرخه در اختیار شهروندان قرار دهند.

شهردار تهران تصریح کرد: قول یارانه نمی‌دهم اما سعی می‌کنیم شرایطی را فراهم شود تا دوچرخه‌ها ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند.

وی در مورد فعالیت ایستگاه‌های دوچرخه نیز گفت: ۲ ایستگاه به صورت آزمایشی در مناطق ۲ و ۶ فعال است و در صورت دریافت بازخورد مثبت این طرح را توسعه خواهند یافت.

پیروز حناچی ۶ آذر ماه امسال و زمانی که سرپرست شهرداری تهران بود به طور رسمی اعلام کرد به سه شنبه‌های بدون خودرو پیوسته است.

وی در یک ماه و نیم گذشته هر سه شنبه با وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد و مدیران شهری را نیز به این کار تشویق کرده است.

تهرام/۹۳۵۳ / ۱۵۳۹ /

خواندن خبر در سایت منبع

شهردار تهران وعده ورود دوچرخه‌های ارزان را داد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
شهردار تهران وعده ورود دوچرخه‌های ارزان را داد

پیروز حناچی در حاشیه دوچرخه سواری در قالب کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که بسیاری از شهروندان به دلیل فقدان مسیر امن از دوچرخه سواری سرباز می‌زنند، گفت: تاکنون راه هایی را انتخاب کردیم که مسیر دوچرخه دارد، اگر جمعیت به مرور زیاد شود هم بنا به تجربیاتی که داریم این فضا را امن‌تر می‌کنیم. در هر صورت، در مرحله اول باید متقاضی دوچرخه سواری باشد تا بخشی از فضای شهر را به این امر اختصاص دهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر درباره انعقاد قرادارد واگن‌های مترو که امروز بعد از ظهر منعقد می‌شود، عنوان کرد: آن چه امروز اتفاق می‌افتد امضای موافقت نامه قرارداد با طرف چینی است که در قالب فاینانس این کشور انجام می‌شود. این اتفاق مقدمه‌ای برای خرید واگن‌ها به شکل «سی کی دی» و تولید آن‌ها در ایران است.

شهردار تهران در جواب این سوال که چه زمانی شاهد انعقاد قراردادهای این چنینی برای دوچرخه خواهیم بود و برنامه شهرداری برای ارزان کردن قیمت دوچرخه چیست، گفت: واقعیت این است که دوچرخه غیربرقی چندان گران نیست و قیمت آن بین یک و نیم تا دو میلیون تومان است. با این وجود، سعی می‌کنیم شرایطی را فراهم کنیم تا دوچرخه‌ها با قیمت ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند. شرکت‌های دوچرخه سازی هم این آمادگی را دارند که به شکل قسطی دوچرخه‌ها را در اختیار مردم قرار دهند.

حناچی ادامه داد: قول سوبسید نمی‌دهیم، اما سعی می‌کنیم شرایطی را فراهم کنیم تا دوچرخه‌ها ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند.

شهردار تهران در مورد فعالیت ایستگاه‌های دوچرخه نیز گفت: دو ایستگاه به شکل پایلوت در مناطق ۲ و ۶ فعال است و اگر جواب مثبت بگیریم این طرح را تسری می‌دهیم.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که چه کسانی را برای هفته آینده به این کمپین و دوچرخه سواری با شهردار دعوت می‌کند، گفت: از دانشگاهیان و دانشجویان بیشتر در این مورد انتظار دارم چراکه آمارها نشان می‌دهد سلامت جوانان ما وضعیت چندان مساعدی ندارد. برای هفته آینده دانشجویان دانشگاه تهران را به دوچرخه سواری دعوت می‌کنم.

گفتنی است؛ این هفته محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، شهردار تهران را در کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو همراهی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آتش‌نشان دوچرخه سوار به تهران می‌آید؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
آتش‌نشان دوچرخه سوار به تهران می‌آید؟

مهدی داوری در گفت وگو با ایسنا، درباره اینکه آیا امکان استفاده از دوچرخه در ماموریت‌های آتش نشانان وجود دارد یا خیر گفت: باید کاربرد هر چیزی را دقیقا بررسی کنیم و شرایط عملیاتی آن تعریف شود. در حال حاضر ما آتش نشانان موتورسیکلت سوار و حتی نیروهای پیاده را نیز در مجموعه آتش نشانی داریم و از توان این نیروها در معابر سخت و صعب العبور استفاده می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط عملیاتی استفاده از دوچرخه در ماموریت‌های آتش نشانی را تعریف کنیم، اظهارکرد: دوچرخه برای سطحی از حوادث سبک می‌تواند موثر باشد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره اینکه آیا آتش‌نشانان دوچرخه سوار وارد این سازمان خواهند شد یا خیر، گفت: ما در حال بررسی و انجام مطالعات روی این موضوع هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا این درگیری از چهارشنبه شب در جاده اندیمشک - دزفول آغاز شده و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد درگیر وارد عمل شده‌اند. گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست صدای تیراندازی همچنان از محل درگیری به گوش می‌رسد. برخی شاهدان گفتند نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در پی بروز این درگیری جلسه شورای تامین در هر ۲ شهرستان برگزار شده و استاندار خوزستان نیز در منطقه حضور دارد. اختلاف بر سر محل نصب تابلوی ورودی شهر دزفول پس از سقوط تابلو ورودی این شهر بر اثر تند باد در اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.
الفالف12 ساعت قبل
بزرگداشت این روز اقدامی بزرگ برای آگاهی عموم مردم از اهمیت جنگل‌ها است. حالا ۴۷ سال از آن روز می‌گذرد و ما هر سال این روز جهانی را در حالی گرامی می‌داریم که به گفته محققان این عرصه، جنگل‌های ایران به دلیل خشکسالی و بی‌توجهی نسبت به مراقبت از این «ریه‌های زمین» در حال نابودی است. از درختان نیز اگر بهره‌برداری و مراقبت نشود، به قطر ۹۰ سانتی‌متری که برسند، می‌پوسند. درختان این جنگل هر چند که در کنار آب شور زیست می‌کنند، ولی این گیاهان آب دریا را برای مصرف خود، شیرین می‌کنند. کردوانی همچنین با اشاره به اثرات بی‌آبی بر شرایط کویرها، خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی گذشته از خشک شدن جنگل‌ها، تا ۲۰ سال آینده کویرهای ایران از جمله کویر بزرگ مرکزی ایران خشک خواهند شد.
همشهریهمشهری14 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، فریدونکنار ۳۸۰۰ سال قدمت دارد و قصر فریدون‌شاه‌فریدون‌شاه، جم نوه جمشید پیشدادی شاخص‌ترین مدرک این ادعا است. این شهر در نوار ساحلی مازندران، از شرق به بابلسر، از غرب به سرخرود و محمودآبد، از جنوب به آهنگرکلا و از شمال به دریا محدود است. این شهر تنها زیستگاه بین‌المللی «امید» درنای سیبری در ایران است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این بندر، تالاب آن با ۵۴۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرقی شهر و در واقع زیستگاه درنای سیبری در زمستان‌ها است. مسجد جامع بهرامی در مرکز شهر، حمام تاریخی در روستای سوته، بازار روز و بازارچه سنتی هفتگی شنبه‌بازار از دیگر اماکن گردشگری فریدونکنار است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
محمد مطیع بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در آخرین روز از سال ۹۷ دار فانی را وداع گفت. به گزارش مهر، محمد مطیع بازیگر سینما و تلویزیون ساعتی قبل در منزل شخصی خود در کشور سوئد و در سن ۷۵ سالگی درگذشت. مطیع ایفای نقش در مجموعه‌های تلویزیونی ماندگاری همچون «هزاردستان»، «سلطان و شبان»، «امیرکبیر» و «کوچک جنگلی» و نیز فیلم‌های سینمایی «کلاغ»، «دایره مینا»، «بازداشتگاه»، «آوار»، «گردباد» و «روزهای انتظار» را در کارنامه حرفه‌ای خود داشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
روغن نارگیل به عنوان یک سفیدکننده دندان طبیعی شناخته می‌شود و مطالعه‌ای جدید به فواید آن برای سلامت دهان و دندان اشاره داشته است. لیمو سرشار از اسید سیتریک است که به عنوان یک سفید کننده طبیعی برای دندان‌ها عمل می‌کند. ذغال چوب فعالاگر در پی یک سفیدکننده دندان طبیعی هستید که کار خود را سریع انجام دهد، ذغال چوب فعال یک گزینه کارآمد است. ریحان به محافظت از لثه‌ها کمک می‌کند، در شرایطی که روغن خردل دارای ویژگی‌های ضد باکتری، ضد قارچ، و ضد التهاب است که به بهبود سلامت دهان و دندان کمک می‌کند. سرکه سیبسرکه سیب دارای فواید سلامت مختلفی است، اما بسیاری آگاه نیستند که این ماده می‌تواند به عنوان یک سفیدکننده دندان طبیعی نیز استفاده شود.
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: زلزله زلزله زلزله با قدرت ۴/۹ در دریای خزر و در عمق ۱۰ کیلومتری از زمین حوالی ساعت ۱۹ و ۳۳دقیقه صبح امروز رخ داده است که هیچ گزارشی مبنی بر بروز خسارت جانی یا مالی دریافت نشده است. وی گفت: بر اثر وقوع زلزله با قدرت ۴/۹ در دریای خزر تعداد سه تیم ارزیاب به محل حادثه اعزام شده‌اند

اخبار بیشتر