شهردار تهران وعده ورود دوچرخه‌های ارزان را داد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

شهردار تهران وعده ورود دوچرخه‌های ارزان را داد

فرهنگیان به فرهنگ استفاده از دوچرخه کمک کنند

ایرناخبرگزاری ایرنا
فرهنگیان به فرهنگ استفاده از دوچرخه کمک کنند
شیراز-ایرنا- شهردار شیراز گفت: فرهنگیان و کارکنان آموزش و پرورش می توانند با فرهنگ سازی و آموزش به آینده سازان به تحقق شعار شهر انسان محور و شاخص های آن همچون استفاده از حمل و نقل عمومی و دوچرخه سواری کمک شایانی کنند.

به گزارش ایرنا جمعی از کارکنان و فرهنگیان آموزش و پرورش استان فارس و مسئولان شهری شیراز امروز (هجدهم دی) به مناسبت پاسداشت روز ملی هوای پاک و 'سه شنبه‌های بدون خودرو' در خط ویژه دوچرخه سواری سطح شهر شیراز رکاب زدند.

شهردار شیراز در حاشیه این برنامه به خبرنگاران بیان داشت: پیام رکابزنی با فرهنگیان به عنوان راهبران فکری جامعه این است که فرهنگیان با آموزش، و پرورش صحیح می‌توانند به مجموعه مدیریت شهری برای تحقق شعار شهر انسان محور و گسترش استفاده از حمل و نقل عمومی نظیر دوچرخه، یاری رسانند.

حیدر اسکندر پور با اشاره به بهره برداری از هشت کیلومتر خط ویژه دوچرخه سواری در شیراز گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در دهه فجر امسال ۲۲ کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه سواری در این شهر به بهره برداری می‌رسد.

او افزود: همچنین می‌کوشیم در فازهای بعدی، مسیر ویژه دوچرخه سواری را در نقاط مختلف شهر شیراز گسترش دهیم تا شاهد استفاده شهروندان از دوچرخه نه تنها به عنوان یک وسیله ورزشی بلکه به عنوان یک وسیله حمل و نقل پاک و بخشی از سیستم حمل و نقل شهری باشیم.

شهردار شیراز از همه شهروندان برای رکابزنی و ورزش همگانی در خطوط ویژه دوچرخه سواری دعوت کرد و اظهار داشت: با گسترش مسیرهای ویژه دوچرخه سواری و تکمیل این مسیرها، شخصا از دوچرخه برای رفت و آمد از منزل تا محل کار استفاده خواهم کرد.

اسکندرپور همچنین به ایجاد ایستگاه‌های کرایه دوچرخه در شیراز اشاره کرد و گفت: با هدف فراهم کردن زمینه استفاده همه شهروندان از دوچرخه، این ایستگاه‌ها به زودی فعال می‌شوند و همچنین با همکاری شورای اسلامی شهر شیراز مقرر شده که این ایستگاه‌ها، دوچرخه را به مدت سه ماه به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار دهند.

شهردار شیراز اضافه کرد: طبق آمار در سال ۱۳۴۲سهم دوچرخه از سفرهای درون شهری ۳۵ درصد بوده است که این میزان هم اکنون به یک دهم درصد کاهش یافته و ضروری است با برنامه ریزی و گسترش خطوط ویژه دوچرخه سواری، سهم دوچرخه را از سفرهای درون شهری افزایش دهیم.

مسیرهای دوچرخه سواری بر اساس برنامه ریزی شهرداری شیراز در قالب سه فاز در محدوده مرکزی شهر اجرا می‌شود که در فاز نخست، حد فاصل پایانه نمازی تا باغ عفیف آباد و پارک بعثت و فازهای دوم و سوم در هسته مرکزی شهری اجرایی خواهد شد.

هم اینک فاز نخست مسیر دوچرخه سواری در کلانشهر شیراز، حدفاصل پایانه اتوبوسرانی میدان نمازی تا باغ عفیف آباد و پارک بعثت در حال اجراست.

طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته فاز نخست مسیر دوچرخه سواری به طول بیش از ۸۲ کیلومتر در مسیرهایی همچون ایستگاه مترو شهید آوینی تا تقاطع عفیف آباد، خیابان شهید مجتبی آقایی، چهار راه ملاصدرا تا میدان سنگی، بلوار شهید بهشتی، خیابان شهید مصلی نژاد و … گسترش می‌یابد.

در ادامه این طرح احداث مسیرهای ویژه دوچرخه سواری شیراز به طول ۲۳۸ کیلومتر پیش بینی شده است.

۹۸۷۳ /۶۱۱۸

خواندن خبر در سایت منبع

دعوت شهردار پایتخت از دانشگاهیان برای دوچرخه سواری

ایرناخبرگزاری ایرنا
دعوت شهردار پایتخت از دانشگاهیان برای دوچرخه سواری
تهران- ایرنا- شهردار پایتخت با بیان اینکه آمارها نشان می دهد سلامت جوانان وضعیت خوبی ندارد گفت: از دانشگاهیان و دانشجویان انتظار بیشتری برای همراهی با سه شنبه های بدون خودرو دارم و برای هفته آینده از دانشجویان دانشگاه تهران برای دوچرخه سواری دعوت می کنم.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری، امروز معاون سازمان میراث فرهنگی، معاون دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و جمعی از استادان این دانشگاه با پیروز حناچی رکاب زدند.

وی در حاشیه دوچرخه سواری در قالب کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو درباره اینکه بسیاری از شهروندان به دلیل فقدان مسیر امن از دوچرخه سواری سرباز می‌زنند اظهارداشت: تاکنون راه هایی انتخاب شده که مسیر دوچرخه دارد و اگر جمعیت دوچرخه سوار به مرور زیاد شود این فضا امن‌تر خواهد شد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در مرحله نخست باید متقاضی دوچرخه سواری وجود داشته باشد تا بخشی از فضای شهر به این موضوع اختصاص یابد.

وی همچنین درباره برنامه شهرداری تهران برای ارزان کردن قیمت دوچرخه افزود: دوچرخه غیربرقی چندان گران نیست و قیمت آن بین یک و نیم تا دو میلیون تومان است؛ با این وجود، تلاش می‌کنیم شرایطی فراهم شود تا دوچرخه‌ها با قیمت ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند.

به گفته حناچی شرکت‌های دوچرخه سازی نیز آمادگی دارند تا به صورت قسطی دوچرخه در اختیار شهروندان قرار دهند.

شهردار تهران تصریح کرد: قول یارانه نمی‌دهم اما سعی می‌کنیم شرایطی را فراهم شود تا دوچرخه‌ها ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند.

وی در مورد فعالیت ایستگاه‌های دوچرخه نیز گفت: ۲ ایستگاه به صورت آزمایشی در مناطق ۲ و ۶ فعال است و در صورت دریافت بازخورد مثبت این طرح را توسعه خواهند یافت.

پیروز حناچی ۶ آذر ماه امسال و زمانی که سرپرست شهرداری تهران بود به طور رسمی اعلام کرد به سه شنبه‌های بدون خودرو پیوسته است.

وی در یک ماه و نیم گذشته هر سه شنبه با وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد و مدیران شهری را نیز به این کار تشویق کرده است.

تهرام/۹۳۵۳ / ۱۵۳۹ /

خواندن خبر در سایت منبع

شهردار تهران وعده ورود دوچرخه‌های ارزان را داد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
شهردار تهران وعده ورود دوچرخه‌های ارزان را داد
مهر نوشت: شهردار تهران از دانشگاهیان برای حضور در سه شنبه های بدون خودرو دعوت کرد.

پیروز حناچی در حاشیه دوچرخه سواری در قالب کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که بسیاری از شهروندان به دلیل فقدان مسیر امن از دوچرخه سواری سرباز می‌زنند، گفت: تاکنون راه هایی را انتخاب کردیم که مسیر دوچرخه دارد، اگر جمعیت به مرور زیاد شود هم بنا به تجربیاتی که داریم این فضا را امن‌تر می‌کنیم. در هر صورت، در مرحله اول باید متقاضی دوچرخه سواری باشد تا بخشی از فضای شهر را به این امر اختصاص دهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر درباره انعقاد قرادارد واگن‌های مترو که امروز بعد از ظهر منعقد می‌شود، عنوان کرد: آن چه امروز اتفاق می‌افتد امضای موافقت نامه قرارداد با طرف چینی است که در قالب فاینانس این کشور انجام می‌شود. این اتفاق مقدمه‌ای برای خرید واگن‌ها به شکل «سی کی دی» و تولید آن‌ها در ایران است.

شهردار تهران در جواب این سوال که چه زمانی شاهد انعقاد قراردادهای این چنینی برای دوچرخه خواهیم بود و برنامه شهرداری برای ارزان کردن قیمت دوچرخه چیست، گفت: واقعیت این است که دوچرخه غیربرقی چندان گران نیست و قیمت آن بین یک و نیم تا دو میلیون تومان است. با این وجود، سعی می‌کنیم شرایطی را فراهم کنیم تا دوچرخه‌ها با قیمت ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند. شرکت‌های دوچرخه سازی هم این آمادگی را دارند که به شکل قسطی دوچرخه‌ها را در اختیار مردم قرار دهند.

حناچی ادامه داد: قول سوبسید نمی‌دهیم، اما سعی می‌کنیم شرایطی را فراهم کنیم تا دوچرخه‌ها ارزان‌تر در اختیار مردم قرار بگیرند.

شهردار تهران در مورد فعالیت ایستگاه‌های دوچرخه نیز گفت: دو ایستگاه به شکل پایلوت در مناطق ۲ و ۶ فعال است و اگر جواب مثبت بگیریم این طرح را تسری می‌دهیم.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که چه کسانی را برای هفته آینده به این کمپین و دوچرخه سواری با شهردار دعوت می‌کند، گفت: از دانشگاهیان و دانشجویان بیشتر در این مورد انتظار دارم چراکه آمارها نشان می‌دهد سلامت جوانان ما وضعیت چندان مساعدی ندارد. برای هفته آینده دانشجویان دانشگاه تهران را به دوچرخه سواری دعوت می‌کنم.

گفتنی است؛ این هفته محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، شهردار تهران را در کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو همراهی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

آتش‌نشان دوچرخه سوار به تهران می‌آید؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
آتش‌نشان دوچرخه سوار به تهران می‌آید؟
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از انجام بررسی‌ها برای فعالیت آتش‌نشان دوچرخه‌سوار خبر داد.

مهدی داوری در گفت وگو با ایسنا، درباره اینکه آیا امکان استفاده از دوچرخه در ماموریت‌های آتش نشانان وجود دارد یا خیر گفت: باید کاربرد هر چیزی را دقیقا بررسی کنیم و شرایط عملیاتی آن تعریف شود. در حال حاضر ما آتش نشانان موتورسیکلت سوار و حتی نیروهای پیاده را نیز در مجموعه آتش نشانی داریم و از توان این نیروها در معابر سخت و صعب العبور استفاده می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط عملیاتی استفاده از دوچرخه در ماموریت‌های آتش نشانی را تعریف کنیم، اظهارکرد: دوچرخه برای سطحی از حوادث سبک می‌تواند موثر باشد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره اینکه آیا آتش‌نشانان دوچرخه سوار وارد این سازمان خواهند شد یا خیر، گفت: ما در حال بررسی و انجام مطالعات روی این موضوع هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خرسی که از سقوط جان به در برده بود، توسط مردم کشته شد!

تابناکتابناک22 ساعت قبل
درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است. خرسی که در عبور از لبه پرشیب کوه ناکام مانده، سقوط کرده و البته جان به در برده بود، گرفتار بلایی بزرگ‌تر شد تا رویداد دردناک دیگری در حافظه محیط زیستی ایرانیان درج شود. فاجعه‌ای از جنس دیده شدن توله خرس توسط چند رهگذر و بارش باران سنگ‌های ریز و درشت بر سر و بدن این حیوان نگون بخت. سنگساری به قصد کشتن این توله خرس که احتمالا رهگذران هم متمایل به آزارش بودند و هم خوف داشتند به سمت شان حمله ور شود و از این رو حکم به مرگش دادند! درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است.

نازی‌ها در ایران؛ داستان طرفداران هیتلر از دوره پهلوی تا امروز (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری یک قاب عکس بزرگ از «آدولف هیتلر» در کاخ صاحبقرانیه، نشانی از یک دوستی قدیمی است؛ دوستی میان ایران دوره رضاشاه با آلمان دوره هیتلر. این قاب عکس و برخی دیگر از هدایای هیتلر به ایران، در زمانی به ایران رسیده که آلمان‌ها در ایران در حال سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش صنعت ایران بودند؛ از ساخت راه‌آهن و پل و صنایع سیمان و قند‌ گرفته تا بنای ساختمان‌های دولتی در مراکز استان‌ها و هتل‌سازی‌ها در مازندران. آلمان که تا پنج سال قبل از آغاز جنگ، چهارمین شریک تجاری ایران بود، در مراحل آغازین جنگ رتبه اول تجارت خارجی ایران را از آن خود می‌کند. هیتلر هم به ایران نگاه ویژه‌ای داشت و می‌دانست که به دست آوردن این کشور، پلی است برای پیروزی در جنگ. در این فیلم مروری کرده‌ایم بر این بخش از تاریخ کم‌تر پرداخته شده ایران؛ یعنی نازیسم در ایران.

دردسرهای پس از سیل در لرستان آغاز شد؛ زمین به رانش افتاده‌است (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | اولین تیزر «زهرمار» با بازی متفاوت سیامک انصاری

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

جوی آرام و پایدار همراه با افزایش نسبی دما

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بر اساس نقشه‌های هواشناسی امروز شرایط ناپایدار جوی در بخش‌هایی از شمال غرب، دامنه‌ها و ارتفاعات البرز، سواحل شمالی و شمال شرق کشور حاکم می‌شود. در بخش‌هایی از آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و تا حدی استان زنجان گیلان و بخش‌هایی از استان مازندران، ارتفاعات شمالی استان قزوین، خراسان شمالی، بخش‌هایی از گلستان و شمال استان خراسان رضوی در ساعات بعدازظهر شاهد رگبار و باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید لحظه‌ای خواهیم بود. وی گفت: شرایط ناپایدار همچنان در نوار شمالی کشور ادامه دارد، اما شدت ناپایداری‌ها کم و پراکنده خواهد بود. احمدی افزود: وزش باد در بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق بخصوص در مناطق شمالی سیستان و بلوچستان و زابل با گردوخاک همراه است. در بخش‌هایی از جنوب غرب کشور از جمله استان‌هایی مثل خوزستان و ایلام شرایط برای وزش باد و گرد و خاک مهیاست. وی گفت: طبق نقشه‌های هواشناسی بخش‌های مرکزی و شمالی خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد بود. به لحاظ شرایط دمایی هم روند افزایش نسبی دما بین یک تا ۲ درجه در بیشتر مناطق کشور روی می‌دهد. احمدی افزود: امروز آسمان تهران صاف، همراه با وزش باد در برخی ساعات می‌باشد و دما به ۳۶ درجه می‌رسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پلیس پایتخت؛ سردار کیوان ظهیری در ارتباط با دستگیری مردی مواد فروش در شهرک ولیعصر تهران گفت: بر اساس اطلاع رسیده، فردی که با هویت معلوم با یک دستگاه خودروی پژو پارس شخصی، اقدام به توزیع مواد مخدر در منطقه شهرک ولیعصر می‌کرد در محدوده کیانشهر دستگیر شد. این مقام انتظامی افزود: حدود ۷۰ کیلوگرم تریاک از داخل خودروی این متهم ۳۶ ساله کشف شد که وی ادعا می‌کرد این مواد را به صورت امانی در خودروی خود نگه داشته و قرار بوده در ازای حمل آن از محلی به محل دیگر مبلغ ۱٫۵ میلیون تومان دریافت کند.

اخبار بیشتر