1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ خواستار تامین بودجه دیوار مرزی برای حل بحران دولت

۳ برنامه مهم ترامپ برای ایالات متحده/ چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
۳ برنامه مهم ترامپ برای ایالات متحده/ چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟

فواد ایزدی، کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تعطیلی دولت آمریکا اظهار داشت: با توجه به انتخابات سال ۲۰۲۰ و همچنین نظر به اینکه کنگره جدید با اکثریت دموکرات کار خودش را از ابتدای هفته جاری آغاز کرده است؛ ترامپ در تلاش است که به شعار‌های انتخاباتی که داده است، عمل کند و در نهایت این یک بهانه‌ای برای انتخاب شدن برای دوره دوم باشد.

وی به یکی از شعار‌های اصلی ترامپ مبنی بر مدیریت موضوع مهاجرت اشاره کرد و گفت: ترامپ در آمریکا سه کار اصلی داشت؛ اولین کار، بحث‌های تجاری و ایده‌ای که وی در حوزه تجاری مطرح می‌کرد که در این قضیه سر آمریکا کلاه رفته است و دومین بحث خروج نیرو‌های آمریکایی از جنگ‌های بی پایان بود و سومین آن بحث و موضوع مهاجرت بود که در قالب ساخت دیوار برای وی معنا پیدا کرده است.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: ترامپ با توجه به این که احساس می‌کرد مجلس نمایندگانی که دست دموکرات‌ها است با وی راه نمی‌آیند، خواست از همین انتهای کنگره قبلی بیاید و در بحث گرفتن بودجه حرف اول و آخرش را بزند و طرف مقابل هم در سنا نیاز داشت که تعدادی از دموکرات‌ها هم همراه شوند که نشدند، به همین جهت دولت آمریکا تعطیل شده است.

ایزدی در پاسخ به این سوال که «علت اصلی ساخت دیوار مرزی چیست؟» گفت: دلیل واقعی ندارد، چون بحث مهاجرت معکوس داریم، یعنی در حقیقت مهاجرانی که از آمریکا به سمت مکزیک مهاجرت می‌کنند تعدادشان از نفراتی که از مکزیک به آمریکا می‌روند بیش‌تر است و در واقع بیش‌تر مردم از آمریکا خارج می‌شوند.

وی افزود: بحث مدیریت مهاجرت یک ابزار سیاسی انتخاباتی در دست ترامپ است و با توجه به اینکه یک قشری از مردم آمریکا گرایش نژاد پرستی دارند و اتفاقا همین قشر هم به ترامپ رای دادند، بر همین اساس ترامپ برای جذب رای این قشر از جامعه بحث‌های مهاجرتی را بررسی کرد و در نهایت دیوار را نماد آن بحث‌های تبلیغاتی خودش کرد.

کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که «آیا سیاست ترامپ شدنی هست یا خیر؟» گفت": بله اگه ترامپ پول داشته باشد می‌تواند دیوار را بسازد؛ کارشناسان معتقدند که ساخت دیوار مرزی سبک خوبی برای مدیریت مهاجرت نیست.

ایزدی افزود: اگر مردم آمریکا بخواهند از این کشور جهت مهاجرت خارج شوند، برای خروج دیوار را دور می‌زنند یا تونل می‌زنند و روش‌های متعددی برای خروج وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: دیوار هم هزینه بسیار بالایی دارد و همچنین کارکرد جدی و تاثیر گذاری هم ندارد، به همین دلیل دموکرات‌ها حاضر نیستند در کنار دعوا‌های سیاسی که باهم دارند به ترامپ پول بدهند، از طرفی هم دعوای کارشناسی هم دارند که در نهایت به نظر می‌رسد بحث متوقف کردن مهاجرت غیر قانونی حل نخواهد کرد.

کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «تعطیلی‌های آمریکا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟» گفت: معلوم نیست تعطیلی دولت آمریکا چه زمانی تمام می‌شود، کنگره جدیدی که کارش را از ابتدای هفته آغاز کرده است، احتمالا یک راهکاری برای بازکردن دوباره دولت پیدا خواهد کرد.

ایزدی عنوان کرد: آمریکا تعطیلی ۱۷ روزه دولت را هم تجربه داشته است و گاهی این تعطیلات طول می‌کشد.

وی اظهار داشت: دولت آمریکا هم یک نامه‌ای به مسئولین و کارمندان دولت که حقوق نمی‌گیرند ارسال کرد که شما می‌توانید برای اجاره بهای آخر ماه به صاحبان خانه هایتان مراجعه کنید و بگویید در ازای اجاره بها برای صاحب خانه کاری انجام دهید؛ در حقیقت به قدری وضعیت دولت آمریکا بحرانی هست که به کارمندان خود می‌گوید بروید برای صاحب خانه خود کار کنید.

ایزدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «ارزیابی شما از روند تعطیلی دولت آمریکا چیست؟» گفت: قبلا هم بسته شدن دولت آمریکا را داشتیم؛ با توجه به اینکه اگر دولت همینطور تعطیل باشد، نیاز است دوباره بازگشایی شود و مثل دفعه قبل به سرانجام خواهد رسید، اما این تعطیلی چند روز طولی می‌کشد معلوم نیست و مدت زمان تعطیلی را نمی‌توان پیش بینی کرد.

وی افزود: قاعدتا دولت آمریکا نمی‌تواند به مدت مزیدی بسته بماند، در آخر هم یک مانور‌های سیاسی می‌دهند و به نحوی از مواضع خود کوتاه می‌آیند.

کارشناس مسائل بین الملل مطرح کرد: مشکلی در قانون اساسی آمریکا وجود دارد، این است که قوه مقننه و مجریه هم سطح هستند و یک قوه نمی‌تواند قوه دیگر را زور کند که فلان کار را انجام دهد یا ندهد.

ایزدی اظهار داشت: بر همین اساس این تعطیلی‌ها منجر به قفل شدن سیستم می‌شود و در دولت آمریکا نهادی وجود ندارد که حرف آخر را بزند، البته دادگاه عالی وجود دارد، ولی در این حوزه‌ها ورود نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس آمریکا: اصرار ترامپ برای دیوارکشی ریشه‌ در نژادپرستی دارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس آمریکا: اصرار ترامپ برای دیوارکشی ریشه‌ در نژادپرستی دارد

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه هیل، آدام اسمیت، رئیس دموکرات کمیته‌ی نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای با روزنامه سیاتر تایمز گفت: ترامپ می‌خواهد مردم را از گله‌های مهاجرانی که به سمت مرز در جنوب می‌آیند بترساند. این ریشه در بیگانه ستییزی و نژاد پرستی وغرض ورزی بر ضد مهاجران دارد و ریشه‌ای در حقایق ندارد.

اسمیت گفت: ‌ ترامپ می‌خواهد مردم را نسبت به مساله‌ مهاجرت فریب دهد و به همین خاطر است که دولت اکنون تعطیل است.

این اظهارات آدام اسمیت در حالی مطرح شدند که مساله‌ تعطیلی بخشی از دولت آمریکا که از ۲۲ دسامبر آغاز شد وارد سومین هفته خود شده است و علت آن اختلاف نظر دموکرات‌ها با ترامپ در مورد دریافت بودجه ساخت دیوار در مرز با مکزیک است.

اسمیت مکررا از ترامپ در مورد مطالبه‌اش برای ساخت دیوار انتقاد کرده و به سیاتل تایمز تصریح کرد: ‌رئیس جمهور آمریکا تنها می‌خواهد که ما به او ۵/۶ میلیارد دلار بدهیم تا بعدا بتواند به دروغ ادعا کند که به یک وعده انتخاباتی خود عمل کرده است. این به شدت غیر مسئولانه است. بنابراین خیر، ما قرار نیست به او حتی یک سکه برای دیواری که او حتی نمی‌تواند درباره‌اش توضیح دهد بدهیم. او ممکن بود از ما بخواهد که به صورت تشریفاتی ۵٫۶ میلیارد دلار را در چمن زار کاخ سفید به عنوان نوعی قربانی برای خدایان بسوزانیم تا به دولت اجازه دهد کارکرد کاملش ادامه یابد.

این در حالی است که ترامپ تهدید به اعلام وضعیت اضطراری ملی در پاسخ به مساله‌ی ساخت دیوار در مرز جنوبی کرده است.

اسمیت تصریح کرد که یک بند قانونی وجود دارد که به رئیس جمهور اجازه‌ اعلام وضعیت اضطراری می‌دهد.

با این حال او تاکید کرد: ‌ ترامپ در صورتی که دست به چنین اقدامی بزند فورا با چالش‌های قانونی روبرو خواهد شد.

وی افزود: ‌ این یک استفاده وحشتناک از دلارهای وزارت دفاع آمریکا است. رئیس جمهور بخش زیادی از زمانش را صرف صحبت درباره‌ این می‌کند که ما پول کافی خرج امنیت ملی نمی‌کنیم. اما حالا می‌خواهد ۲۰ میلیارد دلار از بودجه دفاعی خارج کند تا یک دیوار بسازد در حالی که این دیوار به نوبه خود باعث تقویت امنیت مرزهای کشور ما نخواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

مردم امریکا: ترامپ دروغگو و بی آبرو است!

مهرخبرگزاری مهر

ترامپ کنگره را به تامین بودجه لازم برای احداث دیوار مرزی فراخواند

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترامپ کنگره را به تامین بودجه لازم برای احداث دیوار مرزی فراخواند

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود از کاخ سفید بر دموکرات‌ها برای درخواست بودجه ۵٫۷ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار در مرز جنوبی مکزیک فشار آورد و آنها را متهم کرد که ساخت دیوار مرزی را که تنها آن می‌تواند مانع هجوم مواد مخدر و تبهکاران از طریق مرز جنوبی شود، نادیده می‌گیرند.

رئیس جمهوری آمریکا در یک نطق زنده تلویزیونی از کنگره خواست بودجه لازم را برای احداث دیواری حائل در مرز با مکزیک برای جلوگیری از ادامه «یک بحران فزاینده انسانی و امنیتی» تامین کند.

او در این سخنرانی برخلاف بعضی پیش بینی‌ها برای دور زدن کنگره و ساختن یک دیوار مرزی، وضعیت اضطراری اعلام نکرد.

به نقل از پایگاه خبری هیل، ترامپ گفت: چند آمریکایی دیگر باید بمیرند تا این اقدام توسط کنگره انجام شود. این مساله انتخاب میان درست و غلط، عدالت و ناعدالتی است.

قرار است رئیس جمهوری و دموکرات‌ها مذاکرات را امروز (چهارشنبه) از سر گیرند.

وی گفت: تنها مساله این است که این اقدام غیراخلاقی است و سیاستمداران هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

رئیس جمهوری آمریکا خواهان اختصاص بودجه‌ای ۵٫۷ میلیارد دلاری از سوی کنگره برای ساختن یک مانع فولادی مرتفع است که از قول‌های انتخاباتی او بود اما دموکرات‌ها قویا با تامین چنین بودجه‌ای مخالفت می‌کنند.

او در نطق خود گفت که ۹۰ درصد هروئینی که در آمریکا فروخته می‌شود از مکزیک می‌آید. ترامپ اشاره کرد که دموکرات‌ها در گذشته از نوعی مانع مرزی حمایت کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۶ سناتورها چاک شومر، باراک اوباما، هیلاری کلینتون و جو بایدن به عنوان بخشی از قانون «حصار امن» به یک حصار ۱۱۲۰ کیلومتری رای داده بودند.

اما به نظر می‌رسد که سخنرانی ۹ دقیقه‌ای ترامپ هیچ پیشنهاد جدیدی به همراه نداشته و تاثیری بر بن‌بست ایجاد شده نخواهد داشت.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و چارلز شومر رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا اظهارات ترامپ مبنی بر وجود بحران در مرز جنوبی را رد و اعلام کردند که رئیس جمهوری تنها به دنبال تهدید کشور با تعطیلی دولت است.

شومر اعلام کرد: رئیس جمهوری تنها از تعطیلی دولت برای ایجاد بحران و ترس و نگرانی و جلب توجه استفاده می‌کند.

براساس نتایج نظرسنجی اخیر بیشتر آمریکایی‌ها ترامپ را مقصر تعطیلی دولت می‌دانند.

نانسی پلوسی نیز اعلام کرد: رئیس جمهوری آمریکا باید از گروگان گرفتن مردم آمریکا خودداری کند و همچنین جلوی بحران را بگیرد و دولت را بازگشایی کند.

ترامپ در سخنرانی خود گفت: اکنون یک بحران انسانی ایجاد شده است.

وی در ادامه اظهاراتش به داستان‌های انسان‌های کشته شده توسط مهاجرانی که به طور غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کردند، اشاره کرد.

دموکرات‌ها منتقد استفاده ترامپ از چنین مسائلی هستند و اعلام می‌کند که مطالعات نشان می‌دهند که مهاجران نسبت به شهروندان متولد آمریکا کمتر مرتکب جرائم می‌شوند. همچنین اطلاعات فدرال نشان می‌دهند که عبور غیرقانونی از مرز در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

دموکرات‌ها از این ارقام برای رد ادعای ترامپ استفاده کرده و می‌گویند که اظهارات ترامپ درباره وجود بحران مرزی اغراق‌آمیز است.

اما ترامپ براین باور است که ساخت دیوار مرزی در مرز آمریکا و مکزیک یکی از مسائل مهم برای نشان دادن عملی شدن وعده‌هایش است و می‌تواند یکی از مسائل کلیدی در انتخاب دوباره در سال ۲۰۲۰ باشد.

همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و برخی از اعضای ارشد روز سه‌شنبه به کنگره رفتند تا بتوانند از جمهوری‌خواهان بخواهند که با موضع قوی با رئیس جمهوری باشند.

رهبران حزب دموکرات در واکنشی که آن هم از شبکه‌های عمده پخش شد رئیس جمهوری را به گروگان گرفتن مردم آمریکا متهم کردند.

در خلال تعطیلی ۱۸ روزه بخش‌هایی از دولت فدرال هر دو طرف سعی دارند موقعیتی برتر در میان افکار عمومی پیدا کنند.

تعطیلی کنونی یک چهارم سازمان‌های فدرال باعث قطع حقوق صدها هزار کارمند دولت شده است.

ترامپ برای حفظ فشار بر دموکرات‌ها قصد دارد پیش از سفر روز پنجشنبه به مرز، روز چهارشنبه در جمع سناتورهای جمهوری خواه حاضر شود.

ترامپ روز پنج‌شنبه به ایالات‌های تگزاس و مک‌آلن سفر کرده و بار دیگر اظهارات خود را درباره بحران مرزی بیان می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

بیشتر آمریکایی‌ها ترامپ را مقصر تعطیلی دولت می‌داند

ایسناخبرگزاری ایسنا
بیشتر آمریکایی‌ها ترامپ را مقصر تعطیلی دولت می‌داند

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه هیل، این نظر سنجی نشان داد ۵۱ درصد شرکت کنندگان بزرگسال معتقدند دونالد ترامپ بیشترین تقصیر را درخصوص تعطیلی دولت آمریکا که در سومین هفته خود به سر می‌برد دارد.

این در حالی است که این نتیجه به میزان ۱۴ درصد بیشتر از نتیجه مربوط به نظرسنجی مشابهی است که در بازه ۲۱-۲۵ دسامبر انجام شد.

دولت ترامپ از تاریخ ۲۲ دسامبر وارد تعطیلی به خاطر اختلاف نظر مربوط به ساخت دیوار در مزر با مکزیک شد.

بر طبق نظرسنجی اخیر در ۳۲ درصد شرکت کنندگان دموکراتهای کنگره را مقصر تعطیل شدن دولت دانستند و ۷ درصد هم همتایان جمهوری خواه آنها را مقصر دانستند.

در تاریخ ۲۲ دسامبر نزدیک به یک چهارم دولت آمریکا دچار تعطیلی شد؛ چرا که قانونگذاران و دولت ترامپ بر سر دریافت بودجه مربوط به ساخت دیوار در مرز با مکزیک اختلاف نظر پیدا کردند.

یک نظرسنجی مربوط به چند روز پیش نیز از سوی هیل- هریس‌ایکس فاش کرد تنها ۲۲ درصد رای دهندگان دموکراتها را به خاطر تعطیلی دولت مقصر می‌داند و ۴۲ درصد دونال ترامپ را از این بابت مقصر دانستند.

ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد: قصد دارد یک سخنرانی برای آمریکایی‌ها درباره بن‌بست فعلی بر سر بودجه ساخت دیوار در مرز با مکزیک داشته باشد.

نظر سنجی رویترز/ایپسوس با پرسش از ۲۲۰۳ بزرگسال در فاصله اول ژانویه تا هفت ژانویه انجام شد و ۷۲۲ نفر از آنها جمهوری خواه و ۸۶۷ تن نیز دموکرات بودند و حاشیه خطای این نظرسنجی حدود ۲ درصد است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ مردم آمریکا را به گروگان گرفته است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ترامپ مردم آمریکا را به گروگان گرفته است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به سخنرانی رئیس جمهور آمریکا درباره ساخت دیوار حائل در مرز با مکزیک گفت: ترامپ باید به گروگان گرفتن مردم از طریق تعطیلی دولت را متوقف کند.

وی افزود: بخش عمده‌ای از سخنانی که ترامپ در سخنرانی خود درباره دیوار مرزی با مکزیک مطرح کرده گمراه کننده بوده و حقیقت نداشته و ترامپ به دنبال آن است که پول مالیات دهندگان را برای ساخت دیواری غیرضروری هزینه کند.

«چاک شومر» سناتور دموکرات کنگره نیز در واکنش به سخنرانی ترامپ گفت که رئیس جمهور باید بین بازگشایی دولت و اختلاف درباره چگونگی حل اوضاع در مرز تفاوت قائل شود. ما درباره تامین امنیت مرزهای جنوبی اختلافی نداریم بلکه درباره نحوه انجام این موضوع اختلاف وجود دارد.

وی گفت: ترامپ با سخنرانی خود به جای آنکه صفوف مردم آمریکا را متحد کند ترس را در میان آنها بوجود آورد. میتوانیم بدون ساخت دیوار در مرز مزیک که بسیار هزینه دارد، به تامین امنیت در مرزهای جنوبی بپردازیم. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: امیدوارم در دیدار با رهبران کنگره مشکل تعطیلی دولت حل شود

مهرخبرگزاری مهر
ترامپ: امیدوارم در دیدار با رهبران کنگره مشکل تعطیلی دولت حل شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب به وقت محلی در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت آمریکا بر بحران امنیتی رو به رشد در مرز جنوبی آمریکا تأکید کرد و مدعی شد که تمامی آمریکاییها از مهاجرت غیر قانونی آسیب می‌بینند.

وی در ادامه بار دیگر تأکید کرد که بخش اجرایی قانون به ۵٫۷ میلیارد دلار برای ساخت حصار مرزی نیازمند است.

ترامپ همچنین از رهبران کنگره دعوت کرد تا روز چهارشنبه برای گفتگو بر سر توافقی در خصوص امنیت مرزی، در کاخ سفید گرد هم آیند.

وی در ادامه سخنرانی خود گفت: «این وضعیت می‌تواند در یک نشست ۴۵ دقیقه‌ای حل و فصل شود. من از رهبران کنگره دعوت کرده‌ام تا فردا به کاخ سفید آمده و این مشکل را حل کنند. امیدوارم که بتوانیم در راستای حمایت از امنیت ملی بر سیاستهای حزبی خود فائق شویم».

گفتنی است تعطیلی دولت فدرال آمریکا که از تداوم اختلافات سیاسی داخلی در کنگره بر سر بودجه ۵٫۶ میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی مکزیک سرچشمه می‌گیرد، وارد سومین هفته خود شد.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ راه بازگشایی دولت را تامین بودجه مرزی دانست

ایرناخبرگزاری ایرنا
ترامپ راه بازگشایی دولت را تامین بودجه مرزی دانست

به گزارش خبرنگار ایرنا، دونالد ترامپ شامگاه سه شنبه از محل دفتر خود درباره مشکل ایجاد شده بین کنگره و کاخ سفید بر سر بودجه ۵٫۷ میلیارد دلاری با مردم آمریکا سخن گفت.

خبر در حال تکمیل است

اروپام*۱۴۲۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر5 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل
سردار سلیمانی با بیان اینکه دفاع مقدس نقطه عطفی در نمایاندن قدرت اسلام و پیروزی ملت ایران را به جهانیان نشان داده است، گفت: تاثیر حرکت دفاع مقدس، آزادی، آزادگی و مسئولیت‌پذیری یکی از درس‌های دفاع مقدس است. فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به برپایی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: اشکال ندارد برخی مسئولان برخی از گله‌ها را تحمل کنند چون برادری در نماز جمعه گله کرده و عده‌ای ناراحت شدند. سلیمانی خطاب به دولت و مردم شریف پاکستان، تصریح کرد: مردم این کشور افراد شریفی بوده که اولین حکومت اسلامی را در منطقه ایجاد کرده و دلیل نامگذاری پاکستان همین است. ما تصور می‌کردیم پاکستان، ایران را عمق استراتژی خود قرار داده وعمق استراتژی پاکستان، جمهوری اسلامی است. در دیدارها با مقامات این کشور همواره تاکید کردیم که به پاکستان و نقش پاکستان در منطقه کنک کنیم و از دولت پاکستان سئوال داریم که این تذهبون به کجا می‌روید.

اخبار بیشتر