ایران برای پرتاب ماهواره آماده می‌شود!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

ایران برای پرتاب ماهواره آماده می‌شود!

سی‌ان‌ان مدعی شد: ایران برای پرتاب ماهواره آماده می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
سی‌ان‌ان مدعی شد: ایران برای پرتاب ماهواره آماده می‌شود
شبکه سی‌ان‌ان مدعی شد که ایران علی‌رغم تهدیدات آمریکا در حال آماده سازی برای پرتاب ماهواره است.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد که تصاویر جدید نشان می‌دهد ایران در حال آماده سازی برای پرتاب یک ماهواره به فضاست و این نشان می‌دهد که علی‌رغم تهدیدات اخیر مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در این زمینه، ایران در حال حرکت در مسیر تعیین شده خود است.

بنابر ادعای سی‌ان‌ان، این تصاویر که در روزهای چهارم، شش و هفت ژانویه تهیه شده، حاکی از فعالیت در مرکز فضایی امام خمینی و در ادامه پرتاب قبلی ایران در سال ۲۰۱۷ است.

سی‌ان‌ان در ادامه گزارش داد: اگرچه وزیر امورخارجه آمریکا گفته که فناوری استفاده شده برای این پرتاب با آن‌چه در موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود یکی است، هیچ نشانه‌ای دال بر این‌که پرتاب آتی ایران برای اهداف نظامی است وجود ندارد.

پمپئو پنج‌شنبه گذشته مدعی شد که پرتاب ماهواره از سوی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است و آمریکا در برابر این فعالیت‌های ایران که امنیت و ثبات جهان را به خطر می‌اندازد، ساکت نمی‌ماند. وی همچنین از ایران خواست تا از انجام فعالیت‌هایی که به ادعای او با موشک‌های بالستیک ارتباط دارد، پرهیز کند تا از عمیق‌تر شدن انزوای اقتصادی و دیپلماتیک جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این ادعای آمریکایی‌ها خطاب به دولتمردان آمریکا گفت که تهدید، تهدید بدنبال می‌آورد و احترام هم احترام!.

وزیر امور خارجه کشورمان پنچ شنبه گذشته در صفحه توییتر خود نوشت: پرتاب ماهواره بر فضایی و یا آزمایش موشکی توسط ایران قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نمی‌کند. این آمریکاست که این قطعنامه را نقض کرده و در موقعیتی نیست که در این زمینه برای کسی داد سخن سر دهد.

وی ادامه داد: یادآوری به ایالات متحده:

۱. قطعنامه ۱۹۲۹ مرده است؛

۲. تهدید، تهدید به بار می‌آورد، همانطور که احترام، احترام می‌آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

اختصاصی| ارائه جزئیات جدید از ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» توسط وزیر ارتباطات

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اختصاصی| ارائه جزئیات جدید از ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» توسط وزیر ارتباطات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه کار ما روی تست و انتقال ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" به اتمام رسیده است، گفت: صنعت دفاعی به زودی خبرهای خوشی خواهند داد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ این روزها که خبر آماده‌سازی دو ماهواره ایرانی «دوستی» و «پیام» برای استقرار در مدار در آستانه دهه فجر به گوش می‌رسد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سعی کرد با ترتیب دادن سلسله بازدید‌های مسئولان رده بالای اجرایی کشور از دستاوردهای ماهواره‌ای کشور، توسعه کاربردهای این بخش را یادآور شود، اکنون این سؤال مطرح است که «ماهواره‌های مذکور در چه وضعیتی قرار دارند؟»

محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگویی با خبرنگار علمی تسنیم اظهار کرد: کار ما روی تست و انتقال ماهواره‌ها به اتمام رسیده است و سایر مراحل با مسئولیت وزارت دفاع در حال پیگیری و تصمیم‌گیری نهایی با آن مجموعه است که اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

وزیر ارتباطات درباره نقطه مداری در نظر گرفته شده برای این دو ماهواره گفت: ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» لئو هستند و از این جهت نقطه مداری ندارند؛ ارتفاع ماهواره پیام ۵۰۰ کیلومتری و ماهواره دوستی ۲۵۰ کیلومتری از زمین است.

به گزارش تسنیم، یکی از تقسیم‌بندی‌های انواع مدار، براساس ارتفاع است؛ به مدارهای کم ارتفاع «لئو» گفته می‌شود و طبق تعریف سازمان فضایی اروپا، از بالای اتمسفر زمین (حدود ۱۶۰ کیلومتری) تا ارتفاع دو هزار کیلومتری از سطح زمین را پوشش می‌دهند.

انجام موفق آخرین تست‌های "ماهواره پیام"/ طراحی "ماهواره‌های سنجشی پارس" برای توسعه 26 کاربردجزئیاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های "پیام" و "دوستی"/پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها

آذری جهرمی با بیان اینکه ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» به ترتیب ۲٫۵ سال و ۲٫۵ ماه در مدار می‌مانند، ابراز کرد: رزولوشن تصاویر ماهواره پیام با دقت ۴۰ متر و ماهواره پیام ۱۰ متر است.

وی ادامه داد: عکس‌های ماهواره سنجشی پیام متناسب با نیاز کشور برای مدیریت منابع آب و پایش سطوح زیرکشت کشاورزی است و عملا نخستین ماهواره عملیاتی و کاربردی ایران است.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: تصاویر ارسالی ماهواره سنجشی دوستی هم برای پایش آفات کشاورزی و آمایش سرزمینی مفید خواهد بود.

آذری جهرمی همچنین با اشاره به گزارش تسنیم با عنوان «جزئیاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های پیام و دوستی» که در آن گفته شده بود ماهواره پیام حدودا دو سال گذشته آماده و رونمایی شد، متذکر شد: آنچه که دو سال گذشته رونمایی شد مدل مهندسی ماهواره پیام بود که مدل پروازی آن، یک ماهه که آماده شده است.

وی در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه مراحل ساخت دو ماهواره دوستی و پیام با اهداف علمی صلح‌آمیز برای کمک به مسئولان کشور در مقابله با چالش‌های زیست محیطی مانند خشکسالی و کم‌آبی صورت گرفته است، اذعان کرد: اگر چه فناوری ساخت این دو ماهواره بومی اما با رعایت قوانین و استانداردهای بین‌المللی است؛ امیدواریم بتوانیم با این کار به سایر کشورها به خصوص منطقه هم کمک کنیم و روابطمان در حوزه صلح‌آمیر گسترش دهیم.

وزیر ارتباطات بار دیگر درباره اینکه تا چه زمانی باید منتظر ارسال این دو ماهواره به مدار باشیم، گفت: به زودی خبرهای خوشی از این موضوع منتشر خواهد شد.

به گزارش تسنیم، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در آمریکا مدعی شد که روز سه‌شنبه به تصاویری ماهواره‌ای دست یافته است که نشان می‌دهد ایران در حال آماده‌سازی پرتاب ماهواره به فضاست؛ این تصاویر ماهواره‌ای که همگی در هفته جاری گرفته شده، به گفته سی‌ان‌ان، «فعالیت در مرکز فضایی امام خمینی» ایران واقع در حوالی سمنان را نشان می‌دهد.

همچنین با توجه به ارتفاع مداری گفته شده برای این دو ماهواره، پیش‌بینی می‌شود که پرتاب ماهواره‌های مذکور توسط ماهواره‌برهای "سیمرغ" و "سفیر" که پیش از این هم سابقه پرتاب موفق داشته‌اند، انجام گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر ماهواره‌ای حاکی آمادگی ایران برای شلیک فضایی به‌رغم تهدید آمریکا است

تابناکخبرگزاری تابناک
تصاویر ماهواره‌ای حاکی آمادگی ایران برای شلیک فضایی به‌رغم تهدید آمریکا است
تصاویر جدید به‌دست‌آمده توسط CNN در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که ایران در حال آماده شدن برای شلیک ماهواره‌ای با قابلیت کنترل از راه دور به فضا است، آخرین نشانه از اینکه جمهوری اسلامی در حال پیشبرد مأموریتی است که از قبل برنامه‌ریزی آن را صورت است، آن‌هم علیرغم تهدیدات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پامپئو.

تصاویر جدید به‌دست‌آمده توسط CNN در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که ایران در حال آماده شدن برای شلیک ماهواره‌ای با قابلیت کنترل از راه دور به فضا است، آخرین نشانه از اینکه جمهوری اسلامی در حال پیشبرد مأموریتی است که از قبل برنامه‌ریزی آن را صورت است، آن‌هم علیرغم تهدیدات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پامپئو.

با توجه به تحقیقات محققان موسسه بین‌المللی میدلبوری، تصاویر ماهواره‌ای با وضوح‌بالا که توسط Planet Lab در تاریخ ۴، ۶ و ۷ ژانویه از مرکز فضایی امام خمینی (ره) گرفته‌شده است، با مراحل پیش از شلیک ماهواره‌ای در سال ۲۰۱۷ همخوان و مطابق است.

تصاویر ماهواره‌ای حاکی آمادگی ایران برای شلیک فضایی به‌رغم تهدید آمریکا است - 3

علیرغم استدلال پامپئو مبنی بر اینکه این موشک نقلیه شامل فن‌آوری مورداستفاده در موشک‌های بالستیک است، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این شلیک برای استفاده نظامی‌باشد.

چندین رسانه ایران اخیرا گزارش کرده‌اند که شلیک نزدیک است و تصاویر جدید نشان می‌دهد که آماده‌سازی برای ارسال ماهواره به مدار با استفاده از یک موشک از نوع سیمرغ هست.

طبق گفته‌ی جفری لوئیس، از موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبوری در «سیمرغ» یک پیشرانه دومرحله‌ای فضایی وجود دارد که از یک گروه چهار موتوره از موتورهای شهاب ۳ در مرحله اول و موتورهای کوچک‌تر در مرحله بعدی استفاده می‌کند.

هفته گذشته، پامپئو درخواست کرد ایران برنامه‌های ماهواره‌ای خود را متوقف کند. وی گفت که این حرکت ممکن است به تحریم‌های جدید منجر شود.

تصاویر ماهواره‌ای حاکی آمادگی ایران برای شلیک فضایی به‌رغم تهدید آمریکا است - 8

پامپئو در بیانیه‌ای گفت: "ایالات‌متحده سیاست‌های مخرب حکومت ایران را که ثبات و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار می‌دهد تحمل نخواهد کرد. ما به حکومت ایران توصیه می‌کنیم که این اعمال تحریک‌آمیز را بازبینی کرده و تمام فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک را متوقف کند تا از انزوا عمیق‌تر اقتصادی و دیپلماتیک خود جلوگیری کند.

پامپئو استدلال کرده است که شلیک فضایی نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حمایت از معاهده هسته‌ای ۲۰۱۵ است و هفته گذشته گفت که موشک‌های ایران شامل فناوری‌هایی هستند که با فناوری موشک‌های بالستیک تقریبا یکسان است.

او گفت: چنین اقداماتی بار دیگر نشان می‌دهد که ایران از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ۲۲۳۱ که از ایران می‌خواهد دست به فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک قادر به حمل سلاح‌های هسته‌ای نزند، تخطی می‌کند.

این بیانیه گفته: این اقدام شامل شلیک موشک‌های SLVs که شامل فن‌آوری تقریبا یکسان با آنچه در موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود، نیز هست، ازجمله موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای (ICBM‌ها).

اما به گفته لوئیس در مصاحبه با CNN این ادعا گمراه‌کننده است و موشک سیمرغ ICBM نیست و نمی‌تواند، اگر به‌عنوان یک موشک بالستیک استفاده شود، ایالات‌متحده را هدف بگیرد.

ایران گفته است که ماهواره‌هایش برای ارتباطات راه دور است و تصاویر جدید منتشرشده در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که قصد ندارد به هشدار پامپئو توجه کند.

تحلیلگران می‌گویند که یک کانتینر بزرگ حمل‌ونقل سفید که در ۴ ژانویه در خارج از مجتمع سایت و ساختمان تأمین عکس‌برداری شده، احتمالا برای اولین مرحله حمل موشک قبل از سرهم‌بندی مجدد در پلت فرم پرتاب است.

تصاویر ماهواره‌ای حاکی آمادگی ایران برای شلیک فضایی به‌رغم تهدید آمریکا است - 17

به گفته لوئیس، قبل از شلیک فضایی در سال ۲۰۱۷، یک کانتینر مشابه نیز در سایت و ساختمان تأمین مالی ظاهرشده بود.

او گفته: «ظاهر این کانتر، یک نشانه قوی است که یک موشک به سایت منتقل‌شده است و احتمالا در هفته‌های آینده پرتاب می‌شود.»

به گفته تحلیلگران، علاوه بر این، تصاویر همچنین نشان‌دهنده سطحی غیرمعمول از رفت‌وآمد در سایت راه‌اندازی و تأمین، ازجمله حضور یک وسیله نقلیه بزرگ پارک شده در سایت راه‌اندازی سیار و یک کامیون سوخت واقع در محل، است.

به گفته لوئیس، استدلال پامپئو مبنی بر ارتباط فعالیت‌های فضایی ایران به فعالیت‌های موشکی بالستیک، به موضع دولت اوباما در مورد کره شمالی و ایجاد موشک‌های مختلف برای مأموریت‌های غیرنظامی و نظامی اشاره دارد.

وی گفت: ایالات‌متحده برای سال‌ها به فعالیت‌های فضایی کره شمالی و با استفاده از استدلال‌هایی مشابه آنچه در حال حاضر علیه برنامه‌های ایران مطرح می‌شود، اعتراض کرد.

وی گفته: در سال ۲۰۱۲، دولت اوباما پس از اقدام کره شمالی به یک شلیک فضایی در ماه آوریل از توافق با کره شمالی صرف‌نظر کرد. ترک این موافقت‌نامه برنامه فضایی کره شمالی را متوقف نکرد و همچنین مانع از آن نشد که کره شمالی یک سری از ICBM‌های جدید را با استفاده از یک موتور متفاوت طراحی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ماهواره «پیام»؛ دستیار کشاورزان ایرانی در فضا

انتخابخبرگزاری انتخاب
ماهواره «پیام»؛ دستیار کشاورزان ایرانی در فضا
ماهواره پیام که از سوی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده و به زودی در مدار ۵۰۰ کیلومتر قرار می‌گیرد، کار تصویربرداری زمین‌های کشاورزی را انجام می‌دهد.
ماهواره «پیام»؛ دستیار کشاورزان ایرانی در فضا - 0

ماهواره پیام که از سوی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده و به زودی در مدار ۵۰۰ کیلومتر قرار می‌گیرد، کار تصویربرداری زمین‌های کشاورزی را انجام می‌دهد.

محیط زیست، آموزش، امنیت غذایی، بهداشت عمومی، مدیریت منابع آب، حقوق بشر، کاهش خسارت فاجعه‌ها از جمله مواردی است که این روزها مردم با آن درگیر هستند و محققان نیز به این می‌اندیشند که چطور می‌توانند این دغدغه‌های روزمره مردم را بهبود بخشیده و ساده‌تر کنند.

استفاده از فناوری‌ها امروزه به جوامع در بسیاری از امور روزانه کمک کرده به طوریکه امروز نسبت به نسل قبل شرایط زندگی از طریق فناوری‌ها ساده‌تر شده است.

برای پی بردن به نقش فناوری‌ها در زندگی روزمره، تحقیق و جستجوی چندانی هم نیاز نیست، کافی است پای درد دل مادر یا مادربزرگتان بنشینید و بدانید در زمان جوانی چگونه لباس‌ها را می‌شستند، خانه را تمیز می‌کردند، غذا می‌پختند یا حتی چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند.

فناوری‌هایی مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی، انواع فرها و حتی موبایل و ارتباط اینترنتی زندگی مردم را بسیار ساده‌تر کرده اما کارکرد فناوری در زندگی روزمره مردم به اینجا ختم نمی‌شود.

آیا می‌دانستید که علم فضایی نیز در زندگی شما تاثیرگذار است؟ صنایع پزشکی، بهداشت، صنایع غذایی حتی کمک به جراحی قلب باز از طریق فناوری فضایی ممکن شده است.

ساخت ماهواره‌ها هم به کشورها در زمینه‌های مختلف بخصوص زیست محیطی و کشاورزی کمک می‌کند.

ماهواره‌های دانشجویی نیز در این راستا ساخته می‌شود که هر کدام علاوه بر توسعه علم و فناوری کشور یکی از نیازها را پاسخ می‌دهد.

حتما از ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر بسیار شنیده‌اید، بخصوص این روزها که این ماهواره آماده پرتاب است اخبار بیشتری از آن منتشر می‌شود.

ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی ایران است که از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شده است.

وزن این ماهواره حداکثر برابر با ۱۰۰ کیلوگرم بوده و توسط ماهواره‌بر سیمرغ در مدار کم ارتفاع (LEO) و در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری ۵۵ درجه قرار خواهد گرفت.

دقت ماهواره پیام امیرکبیر ۴۵ متر و طول عمر عملیاتی پیش بینی شده برای این ماهواره ۲ سال است.

ماهواره «پیام»؛ دستیار کشاورزان ایرانی در فضا - 15

پیام و رفع نیازهای کشاورزی

ماهواره پیام می‌تواند کار تصویربرداری زمین‌های کشاورزی را انجام دهد که از این طریق نیازهای کشاورزی کشور مشخص شده و برای رفع آن اقدام می‌شود.

صفوی مسئول ماهواره پیام ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این‌که این ماهواره دارای دوربین‌هایی است که می‌تواند تصاویری با دقت ۴۰ متر و بهتر بگیرد، گفت: از این تصاویر بر‌ا‌ی مصارف کشاورزی و تشخیص سطح رشد گیاهان و محصولات کشاورزی، تشخیص وضعیت جنگل‌ها و جنگل‌بانی و سایر مصارف صلح‌آمیز بهره‌گیری می‌شو‌د.

و‌ی اضافه کر‌د: همچنین ماهواره پیام دارای محموله ذخیره است، یعنی می‌تواند پیام‌های کوتاه ر‌ا ذخیره کر‌د‌ه و به مقصد ارسال کند.

همچنین وفا صدقی مدیر تضمین محصول و مدیر محموله تشعشعی ماهواره پیام این ماهواره ر‌ا نخستین ماهواره عملیاتی ایران د‌ر مدار ۵۰۰ کیلومتر دانست و گفت: پیام سه مأموریت د‌ارد که می‌تواند از زمین تصویربرداری کر‌د‌ه، این تصویرها ر‌ا ذخیره و ارسال کند و همچنین تشعشعات فضایی ر‌ا مورد سنجش قرار دهد.

به گفته و‌ی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عملکرد ماهواره پیام د‌ر زمینه پایش زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی صورت می‌گیرد، همچنین بر‌ا‌ی مانیتورینگ نفت و گاز هم می‌تواند از پیام‌های تصویری این ماهواره استفاده کر‌د.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» /پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم
جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» /پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها
ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" سرانجام پس از سال‌ها تعلل آماده و به محل پرتاب انتقال شدند؛ همین روزهاست که باز هم شاهد خبرهای خوشی در عرصه توانمندی‌های فضایی کشور باشیم اما پیش از پرتاب، مروری بر ساختار و مأموریت این دو ماهواره خالی از لطف نخواهد بود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ایران در میان ۱۲ کشور صاحب فناوری فضایی قرار دارد و دستیابی به چرخه کامل این فناوری از ساخت، پرتاب و دریافت خدمات ماهواره از جمله برنامه‌های چشم‌انداز کشور در این بخش است تا جاییکه به اعتقاد سازمان فضایی ایران، تلاش می‌شود تا در افق ۱۴۰۴ ماهواره‌ سنجشی با دقت یک متر به فضا پرتاب کند.

پرتاب موجود زنده، ساخت ماهواره‌های سینا، امید و نوید بخشی از فعالیت‌های فضایی ایران در سال‌های گذشته است که انتظار می‌رود با خواسته دولت مبنی بر واگذاری ۷۶ درصد اقتصاد فضا به بخش خصوصی و نگاه به این بخش در قالب بسته حمایتی، سهم فعالیت‌های کشورمان در این بخش بیش از سنوات گذشته شود.

سازمان فضایی ایران در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه‌هایش، ایجاد بازار تقاضا برای کسب‌وکارهای فضا پایه و دریافت خدمات از کاربردهای فضایی است.

از طرفی دیگر با نیم‌نگاهی به «چشم‌انداز سند فضایی کشور» که تحت عنوان برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور نیز از آن یاد می‌شود، متوجه می‌شویم که یکی از سناریوهای طرح‌ریزی شده دستیابی به رتبه اول منطقه در این بخش است؛ پایدارسازی فناوری فضایی و دریافت خدمات هم از دیگر اهداف پیش‌بینی شده برای دستیابی به افق پیش‌روست.انجام موفق آخرین تست‌های "ماهواره پیام"/ طراحی "ماهواره‌های سنجشی پارس" برای توسعه 26 کاربرداخبار خوش ماهواره‌ای در راه است/ تست موفق "پیام" و "دوستی"

با تمام این تفاسیر و برنامه‌های توسعه‌ای برای پیشرفت در صنعت فضایی، با روی کار آمدن دولت یازدهم از روند پرشتاب فعالیت در این عرصه کاسته شد اما گویا سازمان فضایی دولت دوازدهم قصد دارد تا اهداف طرح‌ریزی شده در سند توسعه را از این پس به مرور محقق سازد.

این روزها که خبر آماده‌سازی پرتاب دو ماهواره ایرانی «دوستی» و «پیام» به مناسبت آستانه دهه فجر قوت گرفته و مدیرکل فناوری فضایی سازمان فضایی ایران اعلام کرده که تست‌های فنی این دو ماهواره به اتمام رسیده و به محل پرتاب انتقال داده شده‌اند، فرصتی دست داده تا به بررسی موضوعات پیرامونی این دو ماهواره از سال‌های گذشته و مشخصات فنی هر کدام از آنها پرداختی داشته باشیم و از مأموریت هر یک بیشتر بگوییم؛ برای آگاهی بیشتر نسبت به ابعاد مختلف طراحی، ساخت و مأموریت این دو ماهواره با ما همراه باشید.

ماهواره پیام

حدودا دو سال گذشته بود که متولیان توسعه این ماهواره بومی در دانشگاه امیرکبیر اعلام کردند که «پیام» بعد از رونمایی در ایام دهه فجر توسط رئیس‌جمهور، به اتاق تمیز رسیده و آماده پرتاب است اما هیچگاه زمان دقیق پرتاب اعلام نشد تا امروز.

جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» /پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها - 10

مدیر پروژه ماهواره پیام در آن بازه زمانی با اشاره به مأموریت کاملا غیر نظامی این ماهواره از ثبت بین‌المللی آن در فرکانس A. T. U و أخذ تأییدیه اتحادیه جهانی مخابرات برای این دستاورد مهم خبر داد، و گفت: ماهواره پیام قرار است در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین مأموریت خود را که در واقع پایش تصاویر سطح زمین، ذخیره و ارسال اطلاعات و حمل محموله تشعشعی است، داشته باشد.

مصطفی صفوی با بیان اینکه تمامی فرکانس‌های نقاط مداری باید به ثبت اتحادیه بین‌المللی ارتباطات برسد، تصریح کرد: خوشبختانه ماهواره پیام امیرکبیر این مراحل را طی کرده است.

با وجود اینکه مأموریت ماهواره پیام صراحتا و به طور رسمی غیرنظامی مطرح شد اما باز هم کشورهای جهان به تصور وجود تکنولوژی دو منظوره از لحاظ مسائل نظامی تمایلی برای پرتاب ماهواره‌های ایرانی به فضا نشان ندادند و عملا کار پرتاب با شرایط تحریمی مواجه شد و به تأخیر افتاد.

اگر بخواهیم به سیر تاریخی توسعه این ماهواره در کشور اشاره کنیم، باید بگوییم که طراحی این ماهواره از سال ۱۳۸۴ کلید خورده و به مرور تکمیل شده و اکنون توانسته به مرحله‌ای برسد که تمامی تست‌ها و آزمون‌های پژوهشگاه فضایی ایران را با موفقیت پشت سر بگذارد.

گام روبه جلوی دیگر در عرصه فضایی

همانطور که گفته شد، ایجاد فضای تحریمی برای کشور و عدم تمایل دیگر کشورها برای پرتاب ماهواره‌های ایرانی به فضا، باعث شد تا کشور گام روبه جلوی دیگری در یکی از بخش‌های مهم فناوری فضایی بردارد و به موفقیت در ساخت پرتابگر داخلی و رفع نیاز کشور به مدل خارجی نائل شود؛ به همین منظور در سال ۹۲ مدل مهندسی ماهواره بومی پیام به سازمان فضایی کشور ارائه شد که پس از أخذ تأییدیه‌های ضروری دیگر، سرانجام مونتاژ و ساخت آن نیز با موفقیت به اتمام رسید.

حال که شرایط برای پرتاب این ماهواره فراهم شده و تمامی آزمون‌های زمینی را با موفقیت پشت سر گذاشته، باید گفت که طبق استانداردهای جهانی، معمولا هر ماهواره‌ای پس از قرارگیری در مدار مقرر، ابتدا از سوی مرکز فرماندهی و هدایت آن در زمین مورد سنجش یا تست قرار می‌گیرد تا صحت عملکرد آن برای آخرین بار سنجیده شود؛ بنابراین به محض قرارگیری پیام در مدار خود، مأموریت این ماهواره بلافاصله پس از آخرین آزمایش موفقیت‌آمیزش آغاز می‌شود.

مشخصات فنی ماهواره پیام

ماهواره پیام امیرکبیر از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی ایران است که توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شده است.

جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» /پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها - 20

وزن این ماهواره حداکثر برابر با ۱۰۰ کیلوگرم بوده و توسط ماهواره‌بر سیمرغ در مدار کم ارتفاع (LEO) و در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری ۵۵ درجه قرار خواهد گرفت.

طول عمر عملیاتی پیش‌بینی شده برای این ماهواره دو سال است؛ مدل کیفی این ماهواره در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ در مراسم سالانه روز ملی فناوری فضایی رونمایی شد.

مأموریت‌های اصلی پیام

ماهواره پیام امیرکبیر سه مأموریت اصلی به شرح زیر را دنبال می‌کند:تصویربرداری سه‌طیفی (سبز- قرمز و مادون قرمز نزدیک) و پانکروماتیک از محدوده ایران (به‌صورت نزدیک به زمان واقعی و ذخیره- ارسال)ذخیره و ارسال پیام (S&F)اندازه‌گیری تشعشعات فضایی

ایستگاه‌های زمینی در نظر گرفته شده برای ماهواره پیام امیرکبیر در محل مرکز ماهدشت و ایستگاه زمینی قشم خواهد بود و این دو ایستگاه، قابلیت دریافت هم‌زمان تصویر و داده‌های تله‌متری از ماهواره را خواهند داشت.

همچنین براساس اطلاعات سازمان فضایی ایران، مرکز کنترل مأموریت پروژه در مرکز ماهدشت مستقر خواهد بود.

تغییرات در برنامه ساخت و طراحی ماهواره پیام

مدیر پروژه ماهواره پیام با بیان اینکه زمانی که پیشنهاد اولیه این ماهواره با پرتابگر خارجی مطرح بود، مشخصات فنی ارتفاع از سطح زمین ۶۳۱ کیلومتر و زاویه تمایل ۹۸ درجه بود اما بعد از اینکه به دلایل غیر فنی، پرتاب‌گران خارجی برای پرتاب ماهواره همکاری نکردند، تغییراتی در مشخصات فنی ماهواره ایجاد شد.

مزایای پروژه پیام

برای ساخت این ماهواره از تجهیزات و نیروهای متخصص داخلی استفاده و بیش از ۸۰ درصد تجهیزات به کار رفته ماهواره در داخل کشور طراحی و ساخته شده است؛ حتی در ماهواره بسیاری از بردهای الکترونی، آنتن‌ها و درایورهای (driver) ماهواره توسط دانشجویان در داخل کشور ساخته شد و متکی به خارج از کشور نیست.

کاربردهای پیام

چهار دوربین روی این ماهواره نصب است که عملیات عکسبرداری از زمین را انجام می‌دهد؛ تصویربرداری سه طیفی ماهواره نیز از جمله دیگر کاربردهای آن است.

سه عدد از این دوربین‌ها در مدارهای متفاوت هستند و یک دوربین پانکروماتیک با رزولوشن بالا و درجه تفکیک ۴۰ متر است که با توجه به این رزولوشن بسیاری از کاربردهای نظارت بر رشد محصولات کشاورزی مطالعات گیاه‌شناسی، جنگل‌شناسی و … می‌تواند توسط عکس‌های ماهواره از سطح زمین مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

به گزارش تسنیم‌، سازمان فضایی ایران اواسط دهه ۸۰ شمسی تأسیس شد و در همان ابتدا سه قرارداد ساخت ماهواره با دانشگاه‌های علم‌وصنعت، صنعتی شریف و امیرکبیر امضا کرد؛ در این قرارداد قید شده بود که این دانشگاه‌ها از شریک خارجی خود کمک بگیرند تا ماهواره‌ای با کمتر از رزولوشن ۱۰۰۰ متر بسازند اما دانشگاه‌ها در طول این مدت سعی کردن با شرکای خارجی خود ارتباط برقرار کنند که به دلیل تحریم‌ها، این طرح عملی نشد تا اینکه با پرتاب ماهواره امید به توانمندی‌های داخلی خوبی دست‌ پیدا کردیم و تصمیم بر این شد تا ماهواره دوستی و ماهواره پیام را بسازیم.

ماهواره دوستی

سازندگان ماهواره دوستی مدعی بودند که توانایی ساخت ماهواره‌ای با رزولوشن حدود ۳۰ متر را دارند که اکنون این ماهواره را ساخته و تحویل داده‌اند؛ در سال ۹۵ تست‌های فنی ماهواره دوستی به پایان رسید اما زمان پرتاب آن عقب افتاد تا اینکه در حال حاضر مجددا برای پرتاب آن آمادگی کامل اعلام شده است.

جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» /پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها - 38

به وجود اینکه هدف ثانویه این دو ماهواره ایرانی تصویربرداری است؛ اما ماهواره پیام مأموریت مخابراتی هم دارد که باید یک پیام را ذخیره کرده و به زمین مخابره کند؛ علاوه‌ بر این، ماهواره پیام دارای یک محموله اندازه‌گیری تشعشعات فضایی نیز هست.

بنابراین ماهواره دوستی یک مأموریت و ماهواره پیام دارای سه مأموریت است.

ماهواره دوستی به عنوان یکی از مجموعه‌ ماهواره‌های توسعه فناوری کشور و به کارفرمایی سازمان فضایی ایران، توسط دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است.

پروژه‌های توسعه فناوری با هدف تولید دانش فنی و کسب تجربه در زمینه‌های مرتبط با فناوری فضایی و نیز ورود دانشگاه‌ها به این حوزه همراه با تربیت نیروی متخصص، تعریف و اجرا می‌شوند.

در این راستا، ماهواره دوستی به صورت خاص با هدف توسعه و دستیابی به فناوری‌هایی که برای نخستین بار در ماهواره‌های بومی نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد، طراحی و ساخته شده است.

از جمله این فناوری‌ها، کنترل وضعیت سه محوره، OBDH مقاوم در برابر خطا، ‌ سامانه کنترل حرارت نیمه فعال و سلول‌های خورشیدی تولید شده در کشور با قابلیت بهره‌برداری در محیط فضا را می‌توان برشمرد.

بیشینه طول عمر عملیاتی این ماهواره برابر با یک سال و طول عمر بالستیکی آن متناسب با مدار آن خواهد بود.

مشخصات فنی ماهواره دوستی

ماهواره دوستی دارای جرم ۵۲ کیلوگرم است و با توجه به دسته‌بندی مرسوم ماهواره‌ها از منظر جرم، یک میکرو ماهواره محسوب می‌شود؛ مدار این ماهواره بیضوی و در دسته مدارهای کم ارتفاع (LEO)، با ارتفاع اوج و حضیض به ترتیب برابر با ۳۱۰ و ۲۵۰ کیلومتر و شیب مداری ۵۵ درجه خواهد بود.

این ماهواره تقریبا مکعبی شکل و با ابعادی در محدوده نیم متر طراحی و ساخته شده است و فاقد نیروی پیشرانش به منظور انجام مانور مداری و تغییر مدار است؛ لذا پس از استقرار در مدار از پیش تعیین شده، اقدام به انجام مأموریت‌های محوله در دوره عمر خود کرده و پس از سپری شدن عمر عملیاتی، با استهلاک انرژی جنبشی و نزول به مدارهای پایین‌تر، وارد اتمسفر شده و عمر آن پایان می‌یابد.

انرژی مورد نیاز این ماهواره با بهر‌ه‌مندی از باتری و پانل‌های خورشیدی حاصل می‌شود.

ماهواره دوستی دانشگاه صنعتی شریف، یک ماهواره سنجشی با فناوری پیشرفته است که قرار است با دقت بیش از ۵۰ متر، تصاویر را دریافت کرده و با طول عمر ۲ ماه در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار گیرد.

جزییاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های «پیام» و «دوستی» /پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها - 51

به گزارش تسنیم، هم‌اکنون ماهواره «دوستی» با دقت ۵۰ متر، ماهواره «پیام» با دقت ۴۰ متر، ماهواره «ظفر» علم‌وصنعت با دقت ۲۲٫۵ متر و ماهواره «پارس۱» با دقت ۱۵ متر ساخته شده است؛ از این رو سازمان فضایی ایران در برنامه دارد ماهواره «پارس ۲» را با دقت ۵ متر و در نهایت ماهواره «پارس ۳» را با دقت کمتر از ۲٫۵ متر طراحی و پیاده‌سازی کند و تا سال ۱۴۰۴ به فناوری ساخت ماهواره سنجشی با دقت یک متر دست یابد.

بودجه فضایی ایران در سال ۹۸

امید می‌رود این اهداف و برنامه‌ریزی‌ها با توجه به افزایش ۴۴۷ درصدی بودجه پژوهشگاه فضایی ایران در لایحه سند مالی سال آینده کشور، محقق شود.

دولت برای پژوهشگاه فضایی ایران بودجه ۱۲۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی را در سال مالی ۹۸ پیش‌بینی کرده و عملا رقم چشم‌گیری به این بخش در مقایسه با اعداد و ارقامی سند مالی مصوب سال جاری، تخصیص خواهد یافت.

براساس لایحه سند مالی سال آینده کشور، رقم ۱۱۹ میلیارد تومان از مجموع بودجه جاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، باید به پژوهشگاه فضایی ایران تخصیص یابد و در بخش عمرانی آن نیز شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شود.

برای نخستین بار است که در مقایسه با سال‌های قبل، بودجه هزینه‌ای این پژوهشگاه به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد؛ طبق سند مالی مربوط به سال جاری، بودجه جاری این بخش ۱۵ میلیارد و ۹۰۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و در سال ۹۶ نیز عملکرد بودجه‌ای این بخش در حوزه جاری، نشان می‌دهد که ۱۴ میلیارد و ۵۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت شده است

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جام نیوزجام نیوز11 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام‌نیوز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستنداز نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند اما دو نفر سه روز پیش با علایم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آنها تست گرفته شد و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادنداز عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ بلومبرگ افزوده است: پیش‌بینی می‌شود رقبای روحانی در انتخابات مجلس در روز جمعه برنده شوند‌. تقلای اصلاح‌طلبان برای بقاخبرگزاری «آنادولو» ترکیه اما در گزارشی تحت عنوان «تقلای اصلاح‌طلبان برای بقا» پس از انتخابات مجلس با اشاره به ردصلاحیت صورت گرفته از میان میانه‌روها و اصلاح‌طلبان می‌نویسد: «این روند به ضرر اصلاح‌طلبان است.» در میان آنان نیز دو دستگی ایجاد شده؛ بخش اعظم اصلاح‌طلبان هوادار مشارکت در انتخابات و بخشی کوچک‌تر خواستار عدم مشارکت در انتخابات مجلس هستند". علیرغم آنکه در مناطق روستایی میزان مشارکت قابل توجه خواهد بود، هنوز مشخص نیست در شهرهای اصلی و بزرگ از جمله تهران، اصفهان، شیراز و مشهد میزان مشارکت چگونه خواهد بود‌. «محمود صادقی» از نمایندگان فعلی مجلس که رد صلاحیت شده می‌گوید: مجلس باید بازتاب‌دهنده صداهای مختلف و متنوع باشد در حالی که با رد صلاحیت‌ها این امر محقق نخواهد شد".
الفالف12 ساعت قبل
افشاگری آژانس‌های اطلاعاتی و روزنامه‌های آمریکایی نشان می‌دهد دو کارمند دارای تابعیت عربستان سعودی در شرکت توئیتر، به‌مدت ۶ سال اطلاعات کاربران را برای دولت سعودی ارسال می‌کردند. گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۸به گزارش فارس، مقامات عربستان سعودی از دو تن از کارکنان توئیتر خواسته‌اند از کاربران فضای مجازی در قبال دریافت پول و هدایا، جاسوسی کنند. همکاران ابوعمو گفته‌اند سایر کارکنان توئیتر نیز توسط دولت آمریکا و دیگر کشورهای خارجی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا اطلاعات کاربران را استخراج کنند. ابوعمو و الزباره با این اتهام که مأموران غیررسمی و اعلام نشده دولت سعودی هستند، مواجه شده‌اند. حساسیت بر روی فعالیت مأموران سعودی از زمانی تشدید شد که «جمال خاشقجی» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و از مخالفان سیاست‌های دولت سعودی به طرز فجیعی به قتل رسید.
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: با توجه به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس و میان دوره مجلس خبرگان در روز جمعه ۲ اسفند ماه امسال، تمامی ۱۳۰ ایستگاه آتش نشانی مانند همیشه در آماده باش کامل هستند. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: با توجه به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس و میان دوره مجلس خبرگان در روز جمعه ۲ اسفند ماه امسال، تمامی ۱۳۰ ایستگاه آتش نشانی مانند همیشه در آماده باش کامل هستند. هر ایستگاه در محدوده تحت پوشش خود با توجه به شناخت ویژه از حوزه‌های انتخاباتی در آن محدوده، مستقر و تامین ایمنی شرکت کنندگان در انتخابات را برعهده دارند.

اخذ رأی از حضرت آیت الله خامنه‌ای

13+
الفالف3 ساعت قبل

اخبار بیشتر