افزایش وام ازدواج به ۵۰ میلیون تومان در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

افزایش وام ازدواج به ۵۰ میلیون تومان در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شد

افزایش وام ازدواج در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
افزایش وام ازدواج در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شد
همدان- ایرنا- سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش وام ازدواج از 150 به 250 میلیون ریال در کمیسیون فرهنگی مجلس برای ارایه به کمیسیون تلفیق به تصویب رسید.

حجت الاسلام احد آزادیخواه روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: افزایش مبلغ وام ازدواج یکی از پیشنهادهای کمیسیون فرهنگی مجلس دهم است که در صورت تصویب از سال ۹۸ به قانون تبدیل می‌شود.

وی افزود: چنانچه افزایش مبلغ وام ازدواج در کمیسیون تلفیق بودجه و صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای بیاورد و تصویب شود، از اول فرودین ماه سال ۹۸ قابلیت اجرا دارد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورت تایید این مصوبه در مجلس، در عمل وام ازدواج برای زوج‌های جوان به ۵۰۰ میلیون ریال می‌رسد.

حجت الاسلام آزدیخواه بیان کرد: با توجه به نرخ تورم در کشور و مشکلات و موانعی که بر سر راه جوانان برای ازدواج وجود دارد، افزایش مبلغ وام ازدواج یکی از بهترین مصوباتی است که کمیسیون فرهنگی مجلس با آن موافقت کرد.

وی گفت: افزایش مبلغ وام ازدواج می‌تواند جوانان را برای ازدواج آسان تشویق و ترغیب کند و زمینه خوبی برای رسیدن سن ازدواج به سن منطقی باشد.

رییس کمیته برنامه، بودجه و اصلاح ساختار کمیسوین فرهنگی مجلس دهم با اشاره به پرکار بودن این کمیسیون در بررسی لایحه بودجه ۹۸ بیان کرد: حدود ۲۴۰ پیشنهاد در زمینه بودجه سال ۹۸ به این کمیسیون ارسال شده است.

حجت الاسلام آزادیخواه با بیان اینکه این پیشنهادها به جز پیشنهادهای اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس است ادامه داد: در نشست‌های متعددی با دستگاه‌های مختلف فرهنگی کشور، پیشنهادها جمع بندی، بررسی و سپس به کمیسیون تلفیق بودجه ارسال می‌شود.

به گزارش ایرنا، لایحه بودجه ۹۸ با رقم یکهزار و ۷۰۳ میلیارد تومان سه شنبه چهارم دیماه توسط رییس جمهوری به صحن مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

۷۵۲۸/۲۰۹۰

خواندن خبر در سایت منبع

کرمان | معاون وزیر ورزش و جوانان: ۸ هزار میلیارد تومان وام ازدواج در شش ماهه نخست سال جاری پرداخت شده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کرمان | معاون وزیر ورزش و جوانان: ۸ هزار میلیارد تومان وام ازدواج در شش ماهه نخست سال جاری پرداخت شده است
معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان کشور با بیان اینکه به‌روزرسانی وام ازداوج کار فوق‌العاده بزرگی بود که سال گذشته در کشور انجام شد گفت: در شش ماهه نخست سال جاری چیزی در حدود ۸ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شده است.

- اخبار استانها -

محمدمهدی تندگویان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه به‌روزرسانی وام ازداوج کار فوق‌العاده بزرگی بود که سال گذشته در کشور انجام شد اظهار داشت: افرادی را داشتیم که سال‌ها در نوبت وام ازدواج بودند که خوشبختانه این مشکل در کشور برطرف شد.معاون وزیر ورزش در کرمان: نخستین انتخابات مجمع ملی سازمان‌های مردم‌نهاد جوان کشور امسال برگزار می‌شودهزینه جهیزیه و مسکن 2 برابر شد؛ وام ازدواج و مسکن ثابت ماندوام ازدواج 40 میلیون می‌شود؟

وی با بیان اینکه از مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که سال گذشته در نوبت وام ازدواج بودند، پرداخت وام یک میلیون و ۱۱۷ هزار نفر انجام شد گفت: در شش ماهه نخست سال جاری هم از ۸۷۰ هزار نفری که برای وام ازدواج مراجعه کردند، ۶۸۰ هزار وام ازدواج پرداخت شده است.

معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان کشور با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری چیزی در حدود ۸ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شده است افزود: اگر با همین شیب پیش برویم پیش‌بینی می‌شود هم از نظر ریالی و هم از نظر تعداد پرداخت وام ازدواج در کشور تا پایان سال دو برابر سال گذشته باشد.

وی با بیان اینکه سال گذشته وام ازدواج ۱۰ میلیون تومان بود و امسال ۱۵ میلیون تومان شده است گفت: گرایش جوانان به ازدواج بیشتر شده است و امر ازدواج در شش ماهه نخست امسال با نه ماهه سال گذشته برابری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج؛ از حرف تا واقعیت

ایرناخبرگزاری ایرنا
وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج؛ از حرف تا واقعیت
تهران- ایرناپلاس- باز هم صحبت‌هایی درباره افزایش وام ازدواج مطرح شده است. مسلماً کسی از تسهیل ازدواج جوانان بدش نمی‌آید، اما انجام این کار با شرایط فعلی بانک‌ها و میزان منابعی که در اختیار دارند، ممکن است؟

مجددا زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش وام ازدواج به گوش می‌رسد. این بار نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفته که دولت در بودجه سال آینده، وام ازدواج هر یک از زوجین را مانند سال جاری ۱۵ میلیون در نظر گرفته، اما برخی از نمایندگان پیشنهاد افزایش وام ازدواج را مطرح کرده‌اند.

پژمانفر خبر داده که با توجه به افزایش تورم و بالا رفتن قیمت‌ها، برخی از نمایندگان پیشنهاد افزایش وام ازدواج هر یک از زوجین به ۲۰ میلیون تومان را مطرح کرده‌اند که برای بررسی به کمیسیون تلفیق ارائه می‌شود تا درباره این پیشنهاد تصمیم‌گیری شود.

شاید به‌دشواری بتوان کسی را یافت که با افزایش وام ازدواج و تسهیل شرایط برای جوانان دم بخت مخالف باشد. در عین حال محل و میزان تأمین منابع این تسهیلات مسئله چالش‌برانگیزی است که باید برای آن، چاره‌ای کرد. پیش از این نیز که مجلس در تصویب قانون بودجه سال ۱۳۹۵، وام ازدواج را از سه به ۱۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین افزایش داد، نگرانی‌هایی از سوی کارشناسان بانکی برای تأمین منابع پرداخت این وام مطرح شده بود.

طبق گزارش بانک مرکزی، مجموع منابعی که از قبل سپرده‌های قرض‌الحسنه در اختیار بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی قرار دارد، در مهر ماه سال جاری تقریبا ۸۸ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته است. منتها نکته مهم این است که سپرده‌های قرض‌الحسنه شامل سپرده‌های صندوق پس‌انداز بانک مسکن نیز می‌شود و مصارف مربوط به صندوق یاد شده قبلا برای کمک به حوزه مسکن به بانک مسکن اختصاص داده شده است. بنابراین در بررسی منابع و مصارف قرض‌الحسنه باید این منابع را از کل سپرده‌های قرض‌الحسنه خارج و پس از آن نسبت به نحوه مصرف منابع قرض‌الحسنه (پس از کسر منابع مسدود) قضاوت کرد. منابع صندوق پس‌انداز مسکن در همین ماه ۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

مجموع تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که در ماه مهر سال جاری در قالب قرض‌الحسنه اعطا شده ۷۱ هزار میلیارد تومان است. این رقم معادل بیش از ۸۰ درصد منابعی است که تحت این عنوان به مجموع شبکه بانکی وارد شده است. حال باید پرسید آیا ممکن است بیش از ۳۰ درصد دیگر به میزان وام ازدواج اضافه کرد؟ چنین کاری باعث نمی‌شود قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها در این زمینه کاهش یابد و به تبع آن، تعداد افرادی که در صف دریافت این وام هستند افزایش یافته و این تسهیلات دیرتر در اختیار متقاضیان قرار گیرد؟ آیا چنین اقدامی باعث افزایش رضایت متقاضیان دریافت وام ازدواج می‌شود یا برعکس در آن‌ها ایجاد نارضایتی می‌کند؟

ایرناپلاس با نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت‌وگو کرده تا مشخص شود آیا وی که چنین موضوعی را مطرح کرده، راهکاری برای تأمین منابع مورد نیاز این افزایش نیز دارد یا خیر؟

پژمانفر می‌گوید: با توجه به گزارش‌هایی که در این زمینه دریافت کرده‌ایم و رسوباتی که در بانک‌ها وجود دارد، مطمئنیم که بانک‌ها توانایی این کار را دارند. این در حالی است که متأسفانه تنها بخشی از رسوباتی را که در حساب‌های قرض‌الحسنه و جاری بانک‌ها وجود دارد، به این بخش تخصیص می‌دهند؛ در حالی که مقدار آن بیشتر است.

**۱۰ میلیون تومان بیشتر برای جوان‌ترها

این نماینده مجلس تصریح می‌کند: پیشنهاد ما بخش دیگری نیز دارد مبنی بر اینکه برای تشویق کسانی که در سن کمتر از ۲۴ سال ازدواج کرده باشند، به آن‌ها ۳۰ میلیون تومان وام ازدواج تخصیص داده شود.

به گفته پژمانفر بر اساس این پیشنهاد هر یک از زوجین که زیر ۲۴ سال باشند، به پسر ۳۰ میلیون تومان و به همسر وی ۲۰ میلیون وام ازدواج پرداخت می‌شود.

این نماینده مجلس اظهار نظر کارشناسان بانکی را که می‌گویند منابع کافی برای این افزایش وجود ندارد غیرواقعی خوانده و می‌افزاید: گزارش‌هایی که ما از بانک مرکزی دریافت کرده‌ایم دال بر این است که چنین کاری قابل انجام ست.

**افزایش وام، صف متقاضیان را طولانی‌تر می‌کند

با این حال، سعید جمشیدی، عضو هیأت مدیره بانک گردشگری و کارشناس مسائل بانکی نظر متفاوتی دارد. جمشیدی در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: باید برآورد شود که ما چند ازدواج خواهیم داشت و رشد آن چقدر است. همچنین باید در نظر گرفت که در سال گذشته تا چه حد قادر بوده‌ایم وام ازدواج پرداخت کنیم و آیا امسال می‌توانیم به همان میزان پرداخت کنیم یا خیر؟

وی اظهار می‌کند: همچنین باید محل تأمین منابع این وام مشخص باشد که از سپرده‌های قرض‌الحسنه یا سپرده‌های مالکیتی است؟ لازم است بانک مرکزی بر اساس منابع بانک‌ها و بودجه‌ای که برای این کار اختصاص می‌دهد، سهمیه‌بندی کند. البته بانک مرکزی تقریبا یک ماه قبل سقف تسهیلات قرض‌‌الحسنه را افزایش داد.

جمشیدی معتقد است که در حال حاضر اگر افزایش تسهیلات اعطایی ازدواج انجام شود، مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند و در این رابطه می‌افزاید: اکنون که وام ازدواج ۱۵ میلیون تومان است، بین ۲ تا سه ماه متقاضیان در صف هستند، اگر این عدد به ۲۰ میلیون تومان افزایش یابد، میزان انتظار آن به هشت تا ۹ ماه می‌رسد.

**برای پرداخت وام ۱۵ میلیون تومانی هم مشکل داریم

وی می‌گوید: بانک‌ها راغبند که چنین وامی را پرداخت کنند، اما کسانی که چنین موضوعی را مطرح کردند باید محل تأمین بودجه آن را نیز مشخص کنند. هم‌اکنون که این وام ۱۵ میلیون تومان است، بانک‌ها برای پرداخت آن با مشکل مواجهند.

این کارشناس مسائل بانکی اظهار می‌کند: قبلا بانک‌ها تبلیغاتی در زمینه قرض‌الحسنه داشتند و به‌واسطه آن‌ها منابعی را در این حوزه جمع می‌کردند و تسهیلات قرض‌‌الحسنه پرداخت می‌کردند. در حالی که بانک‌ها مدتی است که در این زمینه، کمتر تبلیغات می‌کنند.

وی با یادآوری این نکته که منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها محدود است، می‌گوید: با توجه به اینکه اکنون بیشتر بانک‌ها زیان‌‌ده هستند، مانده حساب جاری آن‌ها باید صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان خود و سایر هزینه‌های بانک شود. زیرا نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری، اکنون بیش از قیمت تمام شده منابع است. بنابراین سپرده سرمایه‌گذاری برای بانک‌ها صرف ندارد.

جمشیدی در همین رابطه اضافه می‌کند: البته تصمیم جدید بانک مرکزی که محاسبه نرخ سود علی‌الحساب کوتاه‌مدت را بر مبنای حداقل مانده در ماه قرار داده، می‌تواند برای بانک‌ها گشایش نسبی ایجاد کند. منتها به این شرط که برخی از بانک‌ها در رابطه با سپرده‌گذاران کلان خود این قانون را دور نزنند.

وی یادآوری می‌کند: البته بانک‌ها اجازه ندارند از محل سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار تسهیلات ازدواج را پرداخت کنند. زیرا درباره این دسته از سپرده‌ها چنین وکالتی به بانک‌ها داده نشده است. محل تأمین این وام منابع مالکیتی به‌ویژه سرمایه اندوخته بانک‌ها و سپرده قرض‌الحسنه است و بانک‌ها هم اکنون نیز با چالش‌هایی در حوزه پرداخت این وام مواجهند.

**محل تأمین افزایش وام مشخص شود

جمشیدی تصریح می‌کند: آن نماینده مجلسی که چنین مسئله‌ای را مطرح کرده، باید این را نیز بگوید که محل تأمین افزایش مبلغ وام کجاست. برای نمونه، در ردیف بودجه، یک سهمیه‌ برای بانک‌ها اختصاص دهند یا اینکه هر بانک به میزانی که تسهیلات می‌دهد، ۳۰ تا ۵۰ درصد آن را نیز دولت اختصاص دهد. اگر چنین منبعی اختصاص داده نشود، بانک‌ها چگونه قادرند که چنین تسهیلاتی را پرداخت کنند؟

این کارشناس مسائل بانکی می‌گوید: فکر نمی‌کنم برای سال آینده چنین افزایشی مقدور باشد، مگر اینکه دولت یا بانک مرکزی بودجه خاصی برای این کار اختصاص دهند. البته بانک مرکزی چنین کاری نمی‌کند، زیرا پایه پولی پرقدرت می‌شود و تورم افزایش می‌یابد.

گزارش از حامد حیدری

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

خواندن خبر در سایت منبع

وام ازدواج به ۲۵ میلیون تومان می‌رسد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وام ازدواج به ۲۵ میلیون تومان می‌رسد؟
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اختصاص تسهیلات پنج میلیون تومانی برای ماه عسل زوج‌های جوان و ارتقای مبلغ وام ازدواج از ۱۵ به ۲۵ میلیون تومان برای هر زوج از مصوبات مهم برای ارائه به کمیسیون تلفیق است.

احمد مازنی در تشریح جلسه امروز - دوشنبه - کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کمیسیون متبوعش مصوبات مهمی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ در حوزه فرهنگ داشت، گفت: بر این اساس در کمیسیون مصوب شد که برای سفر ماه عسل زوج‌های جوان، مبلغ ۵ میلیون تومان با مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از منابع قرض الحسنه بانک‌‎های عامل در نظر گرفته شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مبلغ برای زوج‌هایی است که برای نخستین بار ازدواج کرده‌ و برای گردشگری داخلی است، افزود: این پیشنهاد با هدف افزایش ترغیب ازدواج و رونق گردشگری اتخاذ شده است که در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس در قابل بودجه سال ۹۸ تبدیل به قانون خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین در کمیسیون فرهنگی مصوب شد که تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج برای هریک از زوجین از ۱۵ به ۲۵ میلیون تومان ارتقا پیدا کند تا از این طریق وام ازدواج برای عروس و داماد ۵۰ میلیون تومان شود.

مازنی اضافه کرد: در همین زمینه و به موازات همین پیشنهاد، مصوبه دیگری نیز جهت ارائه به کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس به تصویب رسید که بر این اساس، پسرانی که تا قبل از ۲۴ سالگی ازدواج کنند، مبلغ ۳۰ میلیون تومان و برای افراد بالای ۲۴ سال مبلغ وام ازدواج ۲۰ میلیون تومان باشد و برای دختر نیز در هر سنی باشد، مبلغ ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شود. بنابراین مبلغ سقف وام ازدواج برای هر دو پیشنهاد به شرط ازدواج زیر سن ۲۴ سال برای پسر، همان مبلغ ۵۰ میلیون تومان است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: این پیشنهادات در کنار سایر مصوبات کمیسیون فرهنگی مجلس، جهت ارائه به کمیسیون تلفیق مجلس تدوین شده است که سه عضو کمیسیون فرهنگی در تلفیق از این پیشنهادات دفاع خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
الفالف14 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر21 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر