مشکلات معیشتی مردم فقط با پخش کردن پول حل نمی‌شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مشکلات معیشتی مردم فقط با پخش کردن پول حل نمی‌شود

معیشت مردم در بودجه ۹۸ مورد توجه است

ایرناخبرگزاری ایرنا
معیشت مردم در بودجه ۹۸ مورد توجه است
سنندج - ایرنا - نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در لایحه بودجه 98 دولت تا حدی که توانسته کمک به بهبود معیشت مردم را مورد توجه قرار داده است.

سید احسن علوی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر و با توجه به تحریم‌های موجود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم با مشکلاتی روبرو است که دولت در بودجه سال آینده تا جایی که توانسته به بهتر شدن این وضعیت کمک کرده است.

وی با بیان اینکه با توجه به پیش بینی‌های انجام شده در لایحه بودجه ۹۸ حقوق کارمندان با افزایش حدود ۲۰ درصدی مواجه شده است، افزود: برخی بخش‌های این بودجه با اشکلاتی مواجه است که نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعیین ۶۲ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی در سال آینده یادآور شد: در بودجه سال ۹۸ ایجاد یک میلیون و ۷۷ هزار شغل در نظر گرفته شده که با توجه به وضعیت فعلی پروژه‌های عمرانی و تحریم‌های ظالمانه دشمن تحقق آن دشوار است.

وی تاکید کرد: بودجه پروژه‌های عمرانی در سال ۹۷ نیز همین مقدار بود اما آنگونه که باید و شاید تخصیص اعتبار داده نشد و پیمانکاران نیز بدلیل نوسان شدید قیمت جرات وارد شدن به پروژه‌ها را نداشتند.

علوی گفت: اشتغالی که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن از طریق پروژه‌های عمرانی و کارهای ساختمانی انجام می‌شود در این شرایط با رکود مواجه خواهد شد و ساختمان سازی که رکود تورمی بخاطر گرانی مصالح و غیره دارد نیز مشمول این شرایط است.

** بودجه ۹۸ متناسب با شرایط بحرانی کشور نیست

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برآیند من این است که بودجه سال آینده متناسب با شرایط بحرانی نیست و باید بودجه‌ای را تنظیم کنیم که با شرایط بحران همخوانی داشته باشد تا اگر تحریم‌ها سخت‌تر و شدیدتر شد براحتی از آن عبور کنیم.

وی گفت: دولت می‌بایست مقدار بیشتری به این بخش توجه کرده و برای شرایط بحرانی هم پیش بینی‌های خاصی خود را می‌کرد.

به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را چهارم دی ماه به مجلس تقدیم کرد، این ششمین بودجه‌ای است که دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند

۷۳۴۸/۹۱۰۲

خواندن خبر در سایت منبع

عوامل موثر بر ایجاد مشکلات معیشتی برای پرستاران

ایسناخبرگزاری ایسنا
عوامل موثر بر ایجاد مشکلات معیشتی برای پرستاران
معاون پرستاری وزارت بهداشت کمبود شدید نیروی پرستاری، حجم زیاد کار، مطالبات و معوقات انباشته، اضافه کار اجباری و اجرا نشدن برخی از مصوبات قانونی به دلیل کمبود نیرو را منجر به ایجاد مشکلات معیشتی بسیاری برای پرستاران دانست و اظهارکرد: امید است با تامین بودجه از منابع پایدار این دوران سخت نیز بگذرد.

به گزارش ایسنا دکتر مریم حضرتی در مراسم تجدید میثاق جامعه پرستاری با آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی گفت: حضرت زینب (س) اسوه مهربانی، مقاومت و صبوری بود. کسی که پرستاری‌اش در روز عاشورا و خطابه‌های علی گونه‌اش پس از آن و البته پرستاری‌اش از سه امام در حادثه کربلا موجب حفظ کیان و روح اسلام شد.

وی افزود: پرستاری حرفه‌ای است به بلندای عمر بشریت یعنی از بدو تولد تا زمان مرگ. از این رو هیچ پیشرفتی در جوامع نمی‌تواند جایگزین پرستاری شود چون نقشی کاملا انسانی، عاطفی، علمی و حرفه‌ای دارد. به همین جهت است که پرستاری در تمام جوامع اسلامی و غیر اسلامی، دینی و غیر دینی، نقش احترام آمیزی داشته و به قداست، پاکی و اخلاق مداری معروف و مورد اعتماد مردم است و همواره از آن یاد می‌شود.

وی با بیان جملاتی از بزرگان علمی و دینی در خصوص پرستاری، اظهارکرد: از دیدگاه عرفان، علما و بزرگان دین نیز در حوزه پرستاری و اهمیت آن زیاد سخن گفته شده که کمتر شغلی اینگونه از آن یاد شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت تصریح کرد: پرستاران ما همسان با نقش بالینی خود با رویکرد علمی، همپا با کشورهای موفق در این حوزه در مرز دانش حرکت می‌کند.

حضرتی وجود ۱۹۲ دانشکده پرستاری و پذیرش سالانه نزدیک به ۱۱ هزار دانشجوی پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری و وجود بیش از ۲۰۰۰ عضو هیات علمی همچنین فعالیت شبکه ملی تحقیقات پرستاری را از نقاط قوت حوزه پرستاری دانست و گفت: داشتن حداقل ۲۵ درصد از سهم تولید علم و چاپ مقالات علمی و حضور اساتید و درخشش پرستاری در جشنواره‌های مختلف، انتشار بیش از ۳۰ مجله علمی پرستاری نشان می‌دهد پرستاری ما از نظر علمی و پژوهشی از بسیاری از کشورها جلوتر است.

وی افزود: امروز که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، پرستاری چه در عرصه علمی و چه در عرصه اجتماعی پیشرفت‌های چشمگیری داشته که ندیدن این واقعیت‌ها جفا در حق همه پیشکسوتان و بزرگان ما در تمام عرصه‌های کشور است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، تصریح کرد: پرستاران چه در زمان انقلاب و چه در زمان جنگ و چه در سازندگی و چه در زمان تحریم‌ها پا به پای آحاد ملت تلاش کرده و حتی دقیقه‌ای کار خود را رها نکردند و امروز این میراث ارزشمند را برای ما به یادگار گذاشتند. هر چند این پیشرفت‌ها مانع دیدن مشکلاتی که پرستاران به عنوان پیشگامان ارایه مراقبت در کشور با آن مواجه هستند نباید باشد. مشکلات بسیاری که می‌تواند منجر به فرسایش جسمی و روانی و بی‌انگیزگی آنان شود.

به گزارش وبدا، حضرتی در پایان با ابراز امیدواری از حل معضلات و مشکلات پرستاران در آینده، گفت: امروز گرد هم آمده‌ایم تا یکبار دیگر با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کنیم و راه او که تبعیت از ولایت و پاسداشت خون شهدا و معیارهای ارزشی انقلاب اسلامی است را پاس بداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

آیت‌الله حسینی‌بوشهری: کشور در شرایط سخت معیشتی قرار دارد/ وظیفه همه گره‌گشایی است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آیت‌الله حسینی‌بوشهری: کشور در شرایط سخت معیشتی قرار دارد/ وظیفه همه گره‌گشایی است
دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: کشور در شرایط سخت معیشتی قرار دارد در چنین شرایطی وظیفه همه باید بر گره‌گشایی، کمک، احترام و رفع مشکلات اجتماعی معطوف شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله حسینی بوشهری ظهر امروز در درس اخلاق کارکنان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه که در سالن آیت‌الله حائری برگزار شد، اظهار داشت: اگر انسان عالم را محضر واقعی خداوند متعال ببیند از ارتکاب به خطا و گناه پرهیز می‌کند.

وی مراتب مسئولیت‌پذیری را مورد توجه قرار داد و افزود: در بین مراتب مختلف مسئولیت‌پذیری آن چیزی که از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است مسئولیت انسان در برابر خداوند متعال و انسان‌های دیگر است.

نایب‌رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم عنوان کرد: خداوند متعال در تمام لحظات و امور بیننده و شاهد اعمال بندگان است، بنابراین بر انسان بوده که در درجه نخست وظایف خود را انجام دهد و بداند که خداوند متعال نیز ناظر و شاهد تمام احوالات وی است.قم| همایش ملی "حوزه علمیه سنت‌های کارآمد" برگزار می‌شودجزئیات نشست «واکاوی قیام 19 دی 1356 مردم قم»قم| عفاف در کنار مفهوم فقهی دارای مفهومی اخلاقی است

امام‌جمعه قم با بیان اینکه اگر انسان عالم را محضر خداوند متعال بداند کمتر دچار لغزش و اشتباه می‌شود، تأکید کرد: زمانی که جان و فطرت انسان سالم و دست‌نخورده باشد ممکن است با یک موعظه، آیه یا حدیثی متحول شده و از گذشته سیاه خود پیشمان شود همان‌طور که در طول تاریخ نمونه‌های بارزی برای آن ذکرشده است.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تأکید بر اهمیت مسئله اخلاص ابراز کرد: اگر سخنی برای خداوند متعال گفته شود قطعا تأثیر خاص خود را بر روی مخاطب می‌گذارد، باز کردن گره‌ای از مشکلات ارباب‌رجوع از کارهای نیکویی بوده که زمینه‌های رضایت الهی را به وجود می‌آورد.

وی با انتقاد از تخریب مستمر حوزه‌های علمیه توسط برخی افراد و جریانات گفت: برخی افراد نهادی مظلوم‌تر از حوزه و مرجعیت پیدا نکرده‌اند، عده‌ای درباره حوزه و مرجعیت هر سخنی را روا می‌دارند چراکه احساس می‌کنند حوزه مانعی در برابر اهداف و اقداماتشان است.

آیت‌الله حسینی‌بوشهری اضافه کرد: کشور در شرایط سخت معیشتی قرار دارد در چنین شرایطی وظیفه همه باید بر گره‌گشایی، کمک، احترام و رفع مشکلات اجتماعی معطوف شود.

خواندن خبر در سایت منبع

امام جمعه مشهد: اگر اقتصاد و معیشت مردم بهبود یابد بسیاری از مشکل‌ها حل خواهد شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
امام جمعه مشهد: اگر اقتصاد و معیشت مردم بهبود یابد بسیاری از مشکل‌ها حل خواهد شد
امام جمعه مشهدمقدس با اشاره به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، گفت: اگر مدیریت استان به‌گونه‌ای پیش برود که وضع اقتصادی مردم در معیشت بهبود یابد، بسیاری از مشکل‌ها حل خواهد شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در دیدار با وزیر کشور و استاندار جدید خراسان رضوی با اشاره به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، اظهار داشت: اگر مدیریت استان به گونه‌ای پیش برود که وضع اقتصادی مردم در معیشت بهبود یابد، بسیاری از مشکل‌ها حل خواهد شد.

وی ادامه داد: در مشهد جریان قدرت و ثروتی وجود دارد که با این شرایط، آنان هر روز ثروتمندتر و فقرا روز به روز فقیرتر می‌شوند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی با انتقاد از نحوه انتقال اخبار در رسانه‌ها، گفت: رسانه‌ها در مواجهه با موضوعات اقتصادی و اجتماعی از منظر سیاسی آن را مورد بررسی قرار می‌دهند که این کار اصل موضوع را به حاشیه می‌برد.انتقاد صریح نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی از وضعیت معیشتی مردمروحانی: اشتغال جوانان و تأمین معیشت مردم دو اولویت اصلی ماستقم| برای بهبود معیشت و اقتصاد اقشار کم‌درآمد از ظرفیت‌های سازمان اوقاف بهره‌گیری شود

وی افزود: نوع بیان خبر در صداوسیما نیز نیاز به اصلاح دارد و باید به سمت اخبار تحلیلی برود.

خواندن خبر در سایت منبع

آیت الله علم الهدی: بهبودی معیشت حل مشکلات را به دنبال دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
آیت الله علم الهدی: بهبودی معیشت حل مشکلات را به دنبال دارد
مشهد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: اگر مدیریت استان بگونه ای پیش برود که وضع اقتصادی مردم در معیشت بهبود یابد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی چهارشنبه شب در دیدار با وزیر کشور و استاندار جدید خراسان رضوی به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم اشاره و بیان کرد: در مشهد جریان قدرت و ثروتی وجود دارد که با این شرایط آنان هر روز ثروتمندتر و فقرا روز به روز فقیرتر می‌شوند.

وی از نحوه انتقال اخبار در رسانه‌ها نیز انتقاد و بیان کرد: بررسی رسانه‌ها در مواجهه با موضوعات اقتصادی و اجتماعی، از منظر سیاسی است که این کار اصل موضوع را به حاشیه می‌ برد. همچنین نوع بیان خبر در صدا و سیما هم نیاز به اصلاح دارد و باید به سمت اخبار تحلیلی برود.

مراسم تکریم و معارفه استاندار خراسان رضوی عصر دیروز با حضور وزیر کشور در مشهد برگزار و طی آن علیرضا رشیدیان تکریم و علیرضا رزم حسینی معرفی شد.

۷۵۰۷/۱۸۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

رسیدگی به مشکلات معیشتی فقط با پول پخش کردن حاصل نمی‌شود

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
رسیدگی به مشکلات معیشتی فقط با پول پخش کردن حاصل نمی‌شود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در سالروز قیام تاریخ‌ساز مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ در دیدار هزاران نفر از مردم قم، با اشاره به ضرورت پرهیز از سهل‌انگاری و سهل‌اندیشی درباره ریشه دشمنی آمریکا و استکبار با ایران اسلامی، «ماهیت و حقیقت انقلاب و شجاعت و وفاداری ملت و نظام به اهداف و مبانی انقلاب» را علت اصلی این خصومت عمیق و مستمر خواندند و با بیان وظایف مهم «مسوولان و مردم» در این مقطع تاکید کردند: رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم به‌ویژه قشرهای ضعیف مهم‌ترین وظیفه امروز دولتمردان است و ملت و مسوولان باید با هوشیاری، تحریم‌های آمریکا را همانند دوران دفاع مقدس به شکستی بی‌سابقه برای شیطان بزرگ تبدیل کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تجلیل از قیام سرنوشت‌ساز مردم قم در ۱۹ دی سال ۵۶ به‌عنوان نقطه عطف انقلاب اسلامی، قم را «شهر، مرکز و مادر انقلاب» خواندند و افزودند: البته انگیزه‌هایی برای تغییر فضای انقلابی قم و کمرنگ کردن روحیه انقلابی و دینی در آن وجود دارد و نباید از مکر دشمن و عوامل آن غفلت کرد. ایشان با تاکید بر هوشیاری در مقابل این انگیزه‌ها، بیان کردند: قم سرچشم اصلی و پشتوانه معنوی انقلابی است که دنیا را متحول کرد، بنابراین بزرگان و جوانان قم نباید اجازه دهند دست‌های خائن، قم را از مرکزیت انقلاب خارج و این حرکت تحولی را در آن کمرنگ کنند.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان چند درس مهم و ماندگار از قیام ۱۹ دی پرداختند و خاطرنشان کردند: رئیس‌جمهور وقت آمریکا در ۱۰ دی ۵۶ به تهران آمد و با تمجید اغراق‌آمیز و دروغین از محمدرضا پهلوی، ایران را «جزیره ثبات» یعنی مایه آرامش خیال آمریکا از ایران وابسته و مسوولان نوکرمآب آن، خواند.

ایشان قیام مردم قم علیه رژیم ظالم، وابسته و فاسد پهلوی در فاصله‌ای کمتر از ۱۰ روز از این سخنان را نشانه ضعف عمیق دستگاه محاسباتی آمریکا و غرب دانستند و گفتند: کمتر از ۱۰ روز پس از سفر رئیس‌جمهور آمریکا و تعبیر او از ایران به جزیره ثبات، قیام عظیم مردم قم شکل گرفت و به‌دنبال آن، قیام مردم تبریز و توفان انقلاب اسلامی و نابودی رژیم سرسپرده طاغوت محقق شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، استمرار ضعف دستگاه محاسباتی آمریکا تا امروز را یک واقعیت برشمردند و افزودند: با وجود آنکه عده‌ای غربزده و آمریکازده، پز قدرت محاسباتی و آینده‌نگری آمریکایی‌ها را می‌دهند اما آمریکا همچنان دچار ضعف محاسباتی است. ایشان با اشاره به سخنان سال گذشته یک دولتمرد آمریکایی در جمع اوباش تروریست و وعده او به آنها که جشن سال ۲۰۱۹ میلادی را در تهران خواهیم گرفت، خاطرنشان کردند: توانایی محاسباتی دشمنان ایران در همین حد است، همان‌طور که آن زمان صدام امیدوار بود یک هفته‌ای به تهران برسد و منافقین مزدور نیز خیال می‌کردند در حمله مرصاد سه روزه از کرمانشاه به تهران خواهند رسید.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برخی دولتمردان آمریکایی این‌طور وانمود می‌کنند که دیوانه‌اند، البته بنده این را قبول ندارم اما آنها حقیقتا «احمق‌های درجه یک» هستند. ایشان قیام مردم قم را نشانه صف‌بندی دو دستگاه محاسباتی یعنی صف‌بندی «لیبرال‌دموکراسی دروغین و پای در گل غربی» در مقابل «نظام توحیدی و اسلامی» برشمردند و گفتند: پس از انقلاب نیز آنها با تحریم جمهوری اسلامی تصور می‌کردند کار نظام در کمتر از شش ماه تمام خواهد شد در‌حالی‌که انقلاب اکنون به ۴۰ سالگی رسیده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در مقابل این محاسبات غلط استکبار، دستگاه محاسباتی دقیق نظام اسلامی وجود دارد که امام بزرگوار ما فرمود «صدای شکسته‌شدن استخوان‌های مارکسیسم را می‌شنوم» و یکی دو سال بعد همه دنیا آن صدا را شنیدند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دشمنی استکبار با پدیده تمدنی انقلاب اسلامی را دشمنی عمیق دانستند و خاطرنشان کردند: برخی از روی نفهمی یا مسائل دیگر، علت دشمنی مستکبران را سخنان امام یا فلان مسوول علیه آمریکا می‌دانند، در‌حالی‌که زورگویان جهانی با یک قدرت جوان، رو به رشد، پرتلاش و پرانگیزه دشمن هستند که این قدرت معنوی ۴۰ سال است در مقابل چشم آنها روزبه‌روز تنومندتر و قدرتمندتر شده و ترک‌ها و شکاف‌های استکبار را عمیق‌تر کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی، ایران را قله موقعیت راهبردی در منطقه خواندند و افزودند: علت عصبانیت آمریکایی‌ها در اول انقلاب این بود که لقمه چرب و نرم ایران را به‌عنوان مهم‌ترین کشور منطقه و سرزمینی سرشار از ثروت‌های مادی و منابع طبیعی از دست دادند.

ایشان با اشاره به اعتراف چند روز پیش یک موسسه غربی افزودند: خود آنها می‌گویند ایران با توجه به ظرفیت‌های فوق‌العاده‌اش پنجمین کشور ثروتمند جهان است، بنابراین طبیعی است که به‌خاطر از دست دادن چنین ثروتی، عمیقا عصبانی باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این عصبانیت همچنان ادامه دارد اما مساله اصلی و ریشه تقابل آمریکا و ملت ایران، تقابل تاریخی و ذاتی حق و باطل است، چرا که استکبار و استعمار از خون ملت‌ها تغذیه می‌کنند و انقلاب اسلامی در مقابل این ظلم آشکار ایستاده و برای بیدار کردن ملت‌ها نیز تلاش کرده است. رهبر انقلاب اسلامی، شنیده شدن فریاد «مرگ بر آمریکا» در کشورهای متعدد را بی‌سابقه و نشانه‌ای از موفقیت ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: استکبار تلاش می‌کند ملت‌ها را با «ایران‌هراسی»، «اسلام‌هراسی» یا «شیعه‌هراسی» گمراه کند، اما ملت‌ها ذاتا با ایران اسلامی دشمنی ندارند و هر جا حقیقت روشن بشود، از آن حمایت می‌کنند.

ایشان بروز برخی حوادث و رویدادها در اروپا و آمریکا را نشانه آشکار شدن پیامدهای خطرناک حفره‌های معنوی در تمدن غرب خواندند و افزودند: در طرف مقابل، مردم‌سالاری دینی و حرکت به سمت تمدن اسلامی با استفاده از امکانات و ابزارهای روز دنیا ادامه دارد و این واقعیت برای مستکبران رعب‌آور است.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر پرهیز از سهل‌انگاری و سهل‌اندیشی در زمینه علت واقعی و اصلی دشمنی ظالمان جهانی با ایران افزودند: علت اصلی این دشمنی، «ماهیت و حقیقت حرکت عظیم انقلاب اسلامی، شجاعت، فداکاری و وفاداری ملت و پایبندی مستمر و کامل نظام به مبانی انقلاب اسلامی» است که اگر به توفیق الهی، این حرکت به نتایج موردنظر خود دست یابد، بساط استکبار و استعمار غرب را برمی‌چیند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به آیات قرآن مجید افزودند: فرعون می‌دانست موسی حق است اما دشمنی می‌کرد و خدا به حضرت موسی گفت «نترسید، حرکت کنید، من با شما هستم» که این خطاب امروز عینا به ملت ایران است که در مقابل دشمنی آگاهانه فراعنه عالم، ایستاده است.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نتیجه صف‌آرایی استکبار و ملت ایران خاطرنشان کردند: هر جبهه‌ای که در راه خدا حرکت کند، وعده قطعی و بدون تردید پروردگار درباره نصرت و پیروزی او محقق خواهد شد، همچنانکه در طول ۴۰ سال هرجا درست حرکت کردیم، پیروز شدیم و هرجا کوتاهی داشتیم، پیروزی حاصل نشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رسیدن به چهل سالگی را در روند شکل‌گیری تمدن‌ها، آغاز بلوغ و شکوفایی خواندند و افزودند: در این مسیر تمدنی، چهل سالگی نه دوران پیری بلکه دوران عمق یافتن حرکت‌ها است و به فضل الهی و به برکت «ایمان دینی، عزم راسخ، حضور و آمادگی و کار و تلاش ملت به‌ویژه انبوه جوانان خوش‌فکر، مبتکر و امیدوار به آینده»، حرکت تاریخی ملت ایران به نتایج درخشان خود خواهد رسید.

ایشان پیروزی انقلاب و تشکیل جمهوری اسلامی را مقدماتی برای شکل‌گیری «تمدن اسلامی متناسب با دوران فعلی» دانستند و خاطرنشان کردند: اگر خدا اراده نکرده بود، این مقدمات فراهم نمی‌شد. رهبر انقلاب اسلامی سخنانشان در جمع هزاران نفر از مردم قم را با بیان نکاتی مهم خطاب به مسوولان و مردم ادامه دادند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مهم‌ترین توصیه خود به مسوولان به‌خصوص دولتمردان تاکید کردند: اولویت کاری خود را حل مشکلات معیشتی مردم به‌ویژه قشرهای ضعیف قرار دهید، چراکه این مساله اهمیت ویژه‌ای دارد.

رهبر انقلاب با اشاره به تمرکز دشمن بر مسائل معیشتی مردم گفتند: منابع کشور کم است اما چرا با وجود تذکرات مکرر، جریان‌ها و افرادی، ظالمانه این منابع را می‌بلعند و با دلال‌بازی و انحصارطلبی در تجارت، مانع پیشرفت کشور می‌شوند و در تقویت تولید داخلی کارشکنی می‌کنند.

رهبر انقلاب بار دیگر مهم‌ترین کار امروز مسوولان را رسیدگی به مشکلات معیشتی خواندند و افزودند: البته این کار فقط با پول پخش کردن حاصل نمی‌شود، باید مراقب جریان‌ها و دست‌های خطرناک و مضر بود، همچنانکه این مسائل را بارها با جزئیات در جلسات کاری به مسوولان تذکر داده‌ایم.

ایشان، کار و تلاش و خدمت به انقلاب ایران عزیز و ملت بزرگ را نعمتی الهی خواندند و به مسوولان و دولتمردان تاکید کردند: قدر نعمت مسوولیت در نظام اسلامی را بدانید و به لوازم قدرشناسی از آن یعنی «مراقبت در حرف و رفتار، پرهیز از گرایش به اشرافی‌گری و اسراف و رفتارهای طاغوتی» پایبند باشید و تلاش کنید مسیر حرکت شما همواره به سمت الگوی رفتاری و مدیریتی امیرمومنان باشد.

«شجاعت» و «عقلانیت» دو نکته مهم و تذکر دیگر رهبر انقلاب خطاب به مسوولان بود.

ایشان افزودند: در مقابل توپ و تشر و یاوه‌گویی‌های آمریکا و اروپا پس نزنید و بایستید و بدانید که اینها نه تهدید، نه «وعده و قول» و نه حتی امضایشان اعتبار ندارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حرف‌های بی‌ربط برخی غربی‌ها را به حرف‌های دلقک‌ها تشبیه کردند و افزودند: آنها به ایران توصیه می‌کنند حقوق‌بشر را از سعودی‌ها یاد بگیرد؛ آیا این، حرف یک دلقک نیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: رفتار صحیح و عقلانی وظیفه مسوولان است، چراکه با احساسات صرف، نمی‌شود کشور را اداره کرد. البته احساسات به‌عنوان پشتوانه عملی شدن تصمیمات عقلانی لازم است.

«شناخت، قدردانی و استفاده از ظرفیت‌های درونی به‌ویژه جوانان» دیگر توصیه موکد رهبر انقلاب اسلامی به مسوولان و دولتمردان بود.

ایشان افزودند: جوانان می‌توانند گره‌های دستگاه‌ها را باز کنند، بنابراین به آنها مراجعه کنید و قدرشان را بدانید چراکه حتی بلندپروازی‌های آنها خوب است و کشور را به جلو می‌برد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان، مردم را نیز به کمک به مسوولان توصیه کردند و افزودند: بخش مهم تقویت تولید داخلی در زمینه‌های کیفی و توزیعی، به تولید‌کننده و فروشنده و مغازه‌دار و مردم مربوط می‌شود.

ایشان گفتند: امسال سال تقویت تولید کالاهای ایرانی بوده است، اما الان در آخر سال باید ببینیم چقدر در این زمینه پیش رفته‌ایم و چه کارهایی کرده‌ایم. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور در صحنه‌های انقلاب را بهترین کمک مردم به کشور دانستند و افزودند: دشمن در تلاش است با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی مردم را مضطرب کند و به جان یکدیگر بیندازد که البته نمی‌تواند، اما مردم باید با این شگردهای دشمن مقابله کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: انقلاب و نظام با خواست و حمایت مردم شکل گرفته و استمرار یافته اما مستکبران با وقاحت تمام مردم را به مقابله با همین نظام فرامی‌خوانند که لازم است مردم در مقابل این تبلیغات ایستادگی و علیه آن حرکت کنند و جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تو دهنی به دشمنان تبدیل کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحریم‌ها را باعث فشار و بروز مشکلاتی برای کشور دانستند و افزودند: آمریکایی‌ها با خوشحالی می‌گویند تحریم کنونی ملت ایران در تاریخ سابقه ندارد اما ملت ایران ان‌شاءالله در این زمینه شکستی به آنها می‌دهد که در تاریخ بی‌سابقه باشد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تحریم کامل ملت ایران در دوران دفاع مقدس افزودند: دشمنان حتی به ما سیم‌خاردار نمی‌دادند اما ملت و مسوولان، آن تحریم‌ها را به زمینه‌ای برای تکیه بر درون و شکوفایی استعدادها تبدیل کردند، به‌گونه‌ای‌که همان مسیر، امروز ایران را به قدرت بی‌نظیر منطقه تبدیل کرده است.

رهبر انقلاب تاکید کردند: باید با درس‌گیری از این تجربه درخشان و تکیه بر جوانان، تحریم کنونی را به وسیله‌ای برای کار و تلاش و شکوفایی تبدیل کنیم و با بی‌نیازی از دیگران به جایی برسیم که آنها نیازمند ایران عزیز باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: به فضل الهی و در پرتو مقاومت و هوشیاری مردم و مسوولان و کار و تلاش بی‌وقفه، از تحریم‌ها و مشکلات عبور خواهیم کرد و همچنانکه در جنگ تحمیلی صدام را به خاک سیاه نشاندیم و به درک اسفل رفت، جمهوری اسلامی هر روز موفق‌تر و زنده‌تر خواهد بود و دشمنان ملت در آمریکا و غرب به سرنوشت صدام دچار خواهند شد.

رسیدگی به مشکلات معیشتی فقط با پول پخش کردن حاصل نمی‌شود - 29

عکس: leader. ir

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پوتین؛ آتش نشان یا آتش بیار معرکه؟!

انتخابانتخاب20 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره احتمال نابودی برجام گفته است روسیه آتش‌نشان نیست که همه چیز را نجات دهد. این سخنان پوتین، بازتاب گسترده‌ای داشته و تفسیرهای متعددی از آن منتشر شده. ویدیوی زیر را تماشا کنید.

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.
الفالف18 ساعت قبل
دولت آقای روحانی نیز تحت‌تأثیر این چالش‌های ساختاری قرار گرفته است. در شرایط کنونی آمریکا با سه استراتژی در حال تقابل با ایران و در رأس آن دولت آقای روحانی است. در نتیجه دولت آقای روحانی با سه چالش داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه است و در اثر این چالش‌ها بوده که با وضعیت موجود مواجه شده است. به همین دلیل نمی‌توان دولت آقای روحانی را به‌تنهایی مسبب وضعیت موجود به شمار آورد. این نقد عمده‌ای است که به آقای سرافراز وارد می‌کنند که ایشان داشت با همه‌ی اهرم‌ها یک جا می‌جنگید و تقریبا همه‌ی اهرم‌ها علیه او شدند.

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور6 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

اخبار بیشتر