وضعیت پرستاران، قشری که با خدمت گرمای زندگی را در کالبد جامعه جاری می‌کنند، چگونه است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

وضعیت پرستاران، قشری که با خدمت گرمای زندگی را در کالبد جامعه جاری می‌کنند، چگونه است؟

گسست‌ها میان پزشکان و پرستاران ترمیم شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
گسست‌ها میان پزشکان و پرستاران ترمیم شود
سرپرست وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم دگرگون شدن آموزش پرستاری و تغییر نگاه به حرفه پرستاری، درباره جذب 19هزار نیروی جدید پرستاری گفت: محکم روی این موضوع می‌ایستم و آن را تامین اعتبار شده، فرض کنید.

به‌ گزارش ‌ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم روز پرستار ضمن تشکر از زحمات دکتر سیدحسن هاشمی در وزارت بهداشت، با اشاره به این که تقارن ولادت حضرت زینب کبری با روز «پرستار» بسیار زیبا است، گفت‌: من ۳۲ سال پیش دانشگاه علوم پزشکی را بنا نهادم و ۲۸ سال پیش هم در نظام بهداشتی کشور فعالیت می‌کردم. امروز که وارد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی می‌شویم دستاوردهای بزرگی در حوزه سلامت داشته‌ایم و در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه رتبه اول را به خود اختصاص داده‌ایم، اما متاسفانه امروزه با شیوع بیماری‌های غیر واگیردار، بیماری‌های بهداشت روان و گسترش جمعیت سالمند آن هم سالمندان افسرده که پر هزینه هستند، مواجه هستیم. از طرفی در حوزه سلامت مردان نیز مشکلات متعددی داریم.لزوم توجه به سلامت مردان

وی افزود: طی این سال‌ها دو گروه زنان و کودکان را به طور مرتب پایش کرده‌ایم، اما در فرهنگ ما مردان اهل چکاپ نیستند و سلامت مردان به عنوان یکی از جدی‌ترین مباحث نظام سلامت پیش روی ما قرار دارد. من ۲۸ سال پیش اداره کل بیماری‌های غیر واگیردار را در وزارت بهداشت راه‌اندازی کردم، هر چند که بعدها درش را تخته کردند، اما دوباره و با توصیه من و با کمک دکتر هاشمی فعال شد.آموزش پرستاری دگرگون شود

نمکی با اشاره به این که پرستاران می‌توانند بزرگ‌ترین رکن نظام سلامت باشند، در ادامه صحبت‌هایش گفت: بر این اساس باید نگاه‌مان را به پرستاران تغییر دهیم. به قول همشهری‌ام سهراب "چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید" به آقای لاریجانی هم اعلام کردم که باید چهار سال آموزش پرستاری را دگرگون کنیم. پرستار باید در نظام ارائه خدمت نقش آفرینی کند. این جایگاهی است که از پرستاران می‌خواهیم تا به عنوان یکی از اعضای اصلی نظام ارائه خدمات در حوزه بهداشت و درمان کشور جایگاه داشته باشند. نگاه به پرستاری تغییر کند

وی خاطر نشان کرد: طرح تحول نظام سلامت را که طرح وزیر خاصی نیست و طرح رییس جمهور است، با قدرت و شدت ادامه می‌دهیم، اما یک بار دیگر باید اولویت‌ها را تعریف کرده و جایگاه‌ها را بازنگری کنیم. باید نگاه‌مان را به پرستاری تغییر دهیم. البته به این معنی نیست که کارشناسان بهداشت را کنار بگذاریم و به جای آن پرستار قرار دهیم، باید بدانیم که همه ما یک تیم هستیم و باید گسست‌های میان پزشک، پرستار، پرستار و ماما و … را ترمیم کرده و حفره‌ها را پر کنیم. امروز زمان تفرق نیست، ‌ بلکه زمان وفاق ملی و تجمع است.

نمکی تصریح کرد: چرا باید دعاوی میان پزشکی و پیراپزشکی را به بیرون از خانه بکشانیم. حق نداریم کسی از بیرون حرفه را برای این دعاوی به درون حرفه‌ بیاوریم. زمانی که همه بدانند ما پشت یکدیگر هستیم، کسی جرات نخواهد کرد که به این دعاوی ورود کند.استخدام 19هزار پرستار در بخش دولتی طی دو سال آتی

سرپرست وزیر بهداشت با اشاره به مسائل صنفی و معیشتی پرستاران و مطالبات آنها، گفت‌: ساعت‌ها در این باره صحبت کرده‌ایم. درباره بحث استخدام پرستار قبلا به سازمان امور استخدامی نامه‌ای نوشته بودند، اما بنده باید پولش را تامین می‌کردم، اما ما زمانی در این باره خبر دار شدیم که لایحه بودجه ۹۸ تقریبا بسته شده بود و از آن جایی که بنده ۹۵ درصد بودجه جاری کشور را اداره می‌کنم، باید مملکت را با این بودجه اداره کرد و از پوتین سرباز تا غذای زندانی و حقوق کارمندی در دورافتاده‌ترین نقطه کشور را باید تامین کنیم. بنابراین بسته به منابع کشور، مصارف را مشخص می‌کنیم. در هر حال ما مصوب کردیم که 19 هزار نفر پرستار در سال 98 و 99 در بخش دولتی استخدام کنیم و مجلس نیز در این باره کمک می‌کند.

نمکی ادامه داد: باید توجه کرد فقط 17 هزار و 300 میلیارد تومان بخش حقوق نظام سلامت است، حال ما اختیار داریم تا 10 درصد اضافه‌تر بپردازیم. بنابراین طبق اختیارات سازمان برنامه و بودجه می‌توانیم حداقل 1700 میلیارد تومان برای این کار قرار دهیم. من قول می‌دهم محکم روی این موضوع بایستم و برای دکتر شهریاری - رئیس کمیسیون بهداشت نامه نوشتم که این میزان استخدام را تامین اعتبار شده فرض کند.تلاش برای احیای بخش خصوصی

وی ادامه داد: از طرفی درصددم با لطف دوستان جایگاه‌های جدیدی برای ارائه خدمت پرستاران ببینم تا تعداد بیشتر پرستار را در ساختار نظام ارائه خدمت به کار گیریم؛ در عین حال بخش خصوصی کمی در انزوا قرار گرفته است. یکی از تلاش‌های ما احیای بخش خصوصی در کنار بخش دولتی درباره تک تک موضوعات مربوط به پرستاری اعم از کارانه و تعرفه‌ است و بنده مکلف و متعهدم که آنها را پیگیری کنم و از شرمساری جامعه پرستاری درآییم.

وی خطاب به سازمان نظام پرستاری نیز گفت: شما باید برای اصلاح امور و اصلاح ساختارها به کمک ما بیائید و به ما مشورت فکری دهید تا بتوانید در تحول اساسی نظام سلامت موفق باشید. امیدوارم در نشست‌های آتی بتوانم با عزت بگویم که چه اقداماتی انجام شده و شما هم با افتخار بگویید در نظام سلامت نقش آفرینی موثر داشته‌اید.

به گزارش ایسنا، نمکی در حاشیه این مراسم با حضور درجمع خبرنگاران با بیان این که مصمم هستیم طرح تحول سلامت به عنوان اصلی‌ترین طرح دولت روحانی را با شدت ادامه دهیم گفت: در این زمینه پکیج‌هایی که شامل کاهش هزینه‌های کمرشکن از جیب بیمار، تهیه داروی بیماران خاص و صعب‌العلاج و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم است، بیشتر تقویت می‌کنیم.دستور برای پرداخت کارانه پرستاران

نمکی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت معوقات پرستاران نیز گفت: طی هفته آینده این موضوع را بررسی و سعی می‌کنیم معوقات پرداخت شود. درباره پرداخت کارانه دستور دادیم تا در اسرع وقت پرداخت شود.

وی همچین گفت: حدود ۱۹ هزار پرستار در بخش دولتی جذب می‌کنیم و شرایطی فراهم می‌کنم تا به غیر از این، تعدادی پرستار هم در بخش خصوصی به کار رفته شود.بازنگری در حقوق پرستاران

نمکی در پاسخ به سوالی درباه تفاوت حقوق پزشکان و پرستاران گفت: بین پرسنل نظام سلامت از نظر پرداخت تفاوت‌هایی وجود دارد. حقوق پرستاران نیز به عنوان قشر زحمتکش نظام سلامت بازنگری می‌شود و اگر عدم عدالت در پرداخت ببینم آن را اصلاح می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

خبر خوش صندوق بازنشستگی کشوری به پرستاران بازنشسته

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
به مناسبت روز ولادت حضرت زینب(س) به عنوان روز پرستار در مراسمی به همین مناسبت خبر خوشی به پرستاران از طرف صندوق بازنشستگی کشوری اعلام شد.

روز پرستار، فرصتی مغتنم برای ارج نهاد به خدمات این قشر است

ایرناخبرگزاری ایرنا
روز پرستار، فرصتی مغتنم برای ارج نهاد به خدمات این قشر است
قم - ایرنا - استاندار قم در پیامی گفت: نامگذاری سالروز میلاد حضرت زینب(س) به نام روز پرستار، مایه فخر جامعه شریف پرستاران، بیانگر جایگاه حرفه مقدس و ارزشمند پرستاری و فرصت مغتنمی برای ارج نهادن به خدمات، ایثار و مجاهدت های این قشر خدوم، قانع و نجیب است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، در پیام بهرام سرمست آمده است: در تقویم کشومان، پنجم جمادی الاولی سالروز ولادت باسعادت عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری (س) به نام روز پرستار نامگذاری شده است.

پیام حاکی است: آن بانوی بزرگ دشت نینوا، با صبر و بردباری و اقتدار و شهامت بی نظیر و به تنهایی، رسالت خطیر پرستاری از نهضت عاشورا و انتقال آن به نسل‌های بعدی را بر دوش گرفت و با سربلندی آن را به سرانجام رساند.

در این پیام آمده است: قدرشناسی و تکریم انسان‌های شایسته و زحمتکشی که همپای جامعه فرهیخته پزشکی، در سخت‌ترین لحظات زندگی بر بالین بیماران حاضر شده و نعمت سلامتی و حیات دوباره را به آنان هدیه می‌دهند، در تعالیم و آموزه‌های دینی ما مورد تاکید قرار گرفته است و فرمایش رسول مهربانی‌ها حضرت محمد مصطفی (ص) که می‌فرمایند: «کسی که برای برآوردن نیاز بیماری تلاش ‏کند، خواه نیاز او برآورده شود یا نه، همانند روزی که از مادر متولد شده است از گناهان ‏پاک می‌‏گردد»؛ بیانگر این جایگاه ویژه است.

استاندار قم ضمن تبریک میلاد باسعادت الگوی صبر و عشق و ایثار، حضرت زینب (س) به محضر تمامی پرستاران پرتلاش، از زحمات و تلاش‌های ارزنده این قشر شریف در استان مقدس قم تشکر و قدردانی نموده و توفیق و ارتقای روزافزون مقام و منزلت همه پرستاران زحمتکش را ازدرگاه خداوند متعال مسالت کرده است.

پنجم جمادی الاول سالروز ولادت حضرت زینب (س) دختر گرامی امام علی (ع) به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است.

۷۴۰۶/ ۱۱۷۵

خواندن خبر در سایت منبع

جذب ۱۰هزار پرستار در تیر ماه سال۹۸ / وزارت بهداشت بودجه‌ لازم را پیش‌بینی کند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
جذب ۱۰هزار پرستار در تیر ماه سال۹۸ / وزارت بهداشت بودجه‌ لازم را پیش‌بینی کند
رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه جهت رفع کمبود نیروی پرستاری براساس مصوبه مجلس ۱۰ هزار پرستار در تیر ماه سال ۹۸ جذب خواهند شد، گفت: از سرپرست وزارت بهداشت می‌خواهیم که بودجه لازم را در این زمینه پیش‌بینی کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، ‌ طاهره زاهدصفت در مراسم بزرگداشت روز پرستار که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: در سیاست‌های مورد تاکید مقام معظم رهبری روحیه جهادی مورد توجه قرار گرفته که پرستاران زیادی را ما با این روحیه یافته‌ایم و امسال نیز براساس شعار سلامت جامعه پرستار حرفه‌ای و توسعه‌ای خودمراقبتی پیش می‌رویم.

وی با اشاره به اقدامات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جهت جذب و استخدام پرستاران، گفت: برای رفع کمبود نیروی انسانی مصوب شد که در تیر ماه ۹۸، ۱۰ هزار پرستار جذب شوند و در حال حاضر از سرپرست وزارت بهداشت می‌خواهیم که بودجه لازم را در این زمینه به صورت شفاف پیش‌بینی کند تا بتوانیم کمک موثری برای پرستاران انجام دهیم.

زاهدصفت با بیان اینکه پرستاران در حال حاظر با چالش‌های زیادی از جمله کشیک و اضافه‌کار دست و پنجه نرم می‌کنند گفت: جذب نیروهای جدید پرستاری جهت کاهش فشار کاری این افراد و خدمت‌رسانی بهتر و جامع‌تر به بیماران موثر است.

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری در ارتباط با خدمات پرستاری جامعه‌نگر گفت: مراکز مشاوره پرستاری بر همین اساس راه‌اندازی شده که از سرپرست وزارت بهداشت می‌خواهیم تعرفه این مراکز و خدمات ارائه شده به بیماران را جهت تحت پوشش قرار گرفتن بیمه در شورای عالی بیمه مطرح کنند.

وی گفت: تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به مرز ۱۲ سال رسیده و امیدواریم با نگاه‌های ویژه این مساله بازنگری شود از طرفی در نظام پرداخت با چالش شدید مواجه‌ایم و ۸۵ درصد از پرستاران از نحوه نظام پرداخت ناراضی‌اند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

مهران مدیری و خاطره خنده دار از پرستاری+فیلم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
خاطره‌ای خنده‌دار از زبان مهران مدیری درباره گذراندن واحدهای پرستاری را می‌شنوید.

به گزارش مشهد فوری، به مناسبت روز پرستار و ولادت با سعادت حضرت زینب سلام الله علیها، ویدئویی از خاطره جالب مهران مدیری مجری، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون را برایتان به نمایش می‌گذاریم که تماشای آن در این روز خالی از لطف نیست.

مهران مدیری در یکی از سری برنامه‌های دورهمی خاطره‌ای جالب از گذراندن واحدهای پرستاری را تعریف کرد که در ادامه مشاهده می‌کنید.

خاطره‌ای که مهارت خاص این مجری طنزپرداز را در حرفه دشوار پرستاری به تصویر می‌کشد.

خواندن خبر در سایت منبع

۸۰درصد پرستاران از نظام پرداخت ناراضی هستند

ایرناخبرگزاری ایرنا
۸۰درصد پرستاران از نظام پرداخت ناراضی هستند
تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: مهمترین مشکل جامعه پرستاری کمبود نیرو است و البته 80 دررصد پرستاران کشور از نظام پرداخت ناراضی هستند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، طاهره زاهدصفت، روز شنبه در مراسم روز پرستار که در سالن همایش‌های صدا و سیما و با حضور ‏پرستاران برگزار شد، افزود: در سیاست‌های کلی برنامه پنجم و ششم توسعه ‏از سوی مقام معظم رهبری، روحیه جهادی برای پیشرفت در برنامه‌ها ابلاغ شده بود و پرستاران این روحیه جهادی را دارند و هر ‏جا که جامعه نیاز داشته، پرستاران خود را نشان دادند. ‏

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری بیان کرد: مهمترین مطالبه جامعه پرستاری، برطرف کردن کمبود نیروی پرستاری است ‏که مصوب شده در تیر ۹۸ حدود ۱۰ هزار پرستار جذب شوند. ‏

وی ادامه داد: موضوع تعرفه گذاری پرستاری به مرز ۱۲ سال رسیده و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این زمینه استقبال کرده ‏و موضوع در این کمیسیون دوباره مطرح شده تا پرستاران به این حق خود برسند. ‏

اصغر دالوندی، رئیس سازمان نظام پرستاری نیز در این مراسم گفت: رهبر معظم انقلاب بارها به مجلس تاکید کردند که اگر قانونی تصویب می‌شود باید بر ‏اجرای آن نظارت شود. این در حالی است که قانون تعرفه گذاری پرستاری کشور ۱۲ سال است که خاک می‌خورد و همچنان به ‏دنبال اجرای این قانون هستیم. ‏

وی افزود: جامعه پرستاری کشور شامل نیم به اضافه یک نظام سلامت را تشکیل می‌دهد. بحث جذب، حفظ، ‏نگهداری و ارزشیابی مهمترین اصول درباره نیروی انسانی است. امروزه پرستاران با بیش از ۱۹۰ دانشکده پرستاری و نزدیک به ۲ ‏هزار عضو هیئت علمی و بیش از ۲۰۰ هزار کادر پرستاری و نزدیک به ۱۱۸ هیئت مدیره نظام پرستاری در سراسر کشور، بزرگترین جامعه در ‏نظام سلامت را تشکیل می‌دهند. ‏

وی بیان کرد: باید از رویکرد بیمار محوری و بیمارستان محوری دست برداریم. اگر همه سرمایه کشور برای این موارد هزینه شود، ‏پاسخگو نخواهد بود. ‏

دالوندی اظهار داشت: طرح تحول سلامت با همه عظمت خود به خدمات القایی دامن زد و شاید مقصر اصلی مردم بودند. هر چند تا ‏پیش از این مردم نمی‌توانستند به بیمارستان‌ها مراجعه کنند. باید به ۱۰ تا ۲۰ سال قبل برگردیم. زمانی که بر بهورزان با دو سال سابقه ‏تمرکز کرده و موفقیت‌هایی کسب کردیم. این نشان می‌دهد که باید به خدمات پایه برگردیم و باید به کارشناسان پرستاری و پزشکان ‏عمومی بیشتر از همیشه توجه کنیم. ‏

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: چرا نگاه تمام دنیا ضریب پرستار به جمعیت است، اما نگاه کشور ما، ضریب پرستار به تخت ‏است. تا چه زمانی قرار است به سمت ساخت بیمارستان برویم. ‏

* برخی پزشکان متخصص تا ۲ صبح مریض می‌بینند

وی ادامه داد: باید توجه کنیم که برای سالمندان چه کاری انجام دادیم. پرستاران آماده هستند تا با مدیریت، سالمندی را درون جامعه ‏نهادینه کنند. ‏ از طرف دیگر بیماری‌های نوپدید نیز وجود دارد و جامعه با آنها مواجه است و مدیریت این موارد به کمک پرستاران نیاز ‏دارد. ‏

وی اظهار داشت: از طرفی پدیده همراه بیمار برای پرستاران و روند درمانی ایجاد مشکل و معضل و درگیری می‌کند. ‏

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: حقوق پرستاری در کشور ماهانه حدود ۳۰۰ دلار است، اما این حقوق در کشورهای همسایه هزار و ۳۰۰ دلار ‏و در برخی کشورها حقوق پرستار و پزشک متخصص با هم یکسان است بنابراین نیازمند توسعه افقی و عمودی در حوزه پرستاری هستیم. ‏

دالوندی بیان کرد: بهترین نیرویی که می‌تواند در این مقطع کشور را در حوزه سلامت نجات بدهد، جامعه پرستاری است. باید از ‏تخصص و تخصص گرایی دست بر داریم و به کمک پرستاران و پزشکان عمومی، نظام ارجاع را ایجاد کنیم. چرا متخصص باید ‏در ساعت ۲ صبح در مطب باشد. ‏

وی افزود: باید منشی‌گری از پرستاری برداشته شود. پرستاران با طرح‌های اعتباربخشی و غیره تبدیل به منشی شدند. چرا پرستاران ‏حرفه‌ای خانه نشین و میزنشین می‌شوند و بیمار از خدمات اصیل پرستاری محروم می‌شود. این بروکراسی در بیمارستان‌های کشور ‏حاکم شده است. ‏ برای حل این مشکل می‌توان از تکنولوژی استفاده کرد تا پرستار بتواند بر بالین بیمار حضور داشته باشد.

دالوندی گفت: معوقات پرستاران باید پرداخت شود. پاداش بازنشستگان از سال ۹۴ داده نشده و باید این کار انجام شود. جامعه پرستاری مثل سرباز در خدمت نظام سلامت است و اگر به پرستار بها داده شود، به نظام سلامت کمک می‌کند.

اجتمام*۹۴۸۲‏ * ۳۰۶۳

خواندن خبر در سایت منبع

علت مرگ خاموش پرستاران چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
علت مرگ خاموش پرستاران چیست؟
ایلنا نوشت: یک فعال صنفی پرستاران گفت: نسبت کادر پرستاری به جمعیت در ایران یک چهارم متوسط جهانی است. پرستاران ایران ۱۰ برابر پرستاران اروپایی تحت فشار کاری قرار دارند .به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۰۰ پرستار در کشور وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقم ۱.۶ است؛ درحالیکه در اروپا به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۱۰۰ کادر پرستاری وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقمی حدود ۱۰ است.

کار طاقت‌فرسا و پیامدهای ناشی از کار زیاد و طولانی مدت باعث مرگ پرستار جوان ۲۴ ساله لارستانی شد. مرگ ناشی از کار زیاد به علت عدم رعایت استانداردهای محیط کار و ایمنی کار؛ سالانه به سراغ آدم‌های زیادی می‌رود و افراد زیادی را دچار بیماری‌های روحی می‌کند. در طول ۳ سال گذشته ۲۰ پرستار در اثر شرایط کاری غیراستاندارد و فشار کاری جان باختند.

مرگ تدریجی یا آنی کارگران، پرستاران و دیگر مزدبگیران البته در نظر اول شاید یک حادثه و یک تصادف به نظر بیاید اما ژرف‌تر که بنگریم رقم مرگ تدریجی و بیماری پرستاران بیش از این‌ها است اما این مرگ‌ها خاموش‌تر از آن هستند که به چشم بیایند.

عوامل این مرگ خاموش چیست؟ پرستاران در نظام سلامت جزو پر کارترین شاغلین هستند. عوامل روحی و روانی استرس‌زا، قرار گرفتن در معرض بیماری‌های خطرناک و ابتلا به بیماری‌های ارگونومیکی که بعضا مرگ‌های تدریجی‌شان را کلید می‌زند اما تنها معضل پرستاران به هنگام کار نیستند. خیلی از عوامل موثر در بیماری‌های روحی و جسمی پرستاران ناشی از بالا بودن شیفت‌کاری، کمبود کادر پرستاری در نسبت با جمعیت است.

پرستاران ایران ۱۰ برابر پرستاران اروپایی تحت فشار کاری قرار دارند. به گفته محمد شریفی مقدم (دبیرکل خانه پرستار) به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۰۰ پرستار در کشور وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقم ۱٫۶ است؛ درحالیکه در اروپا به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۱۰۰ کادر پرستاری وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقمی حدود ۱۰ است. این در حالیست که نسبت کادر پرستاری به جمعیت در عراق نیز ۱٫۸ و بیش از رقمی است که در ایران وجود دارد. این درحالیست که پزشکان با فشار کاری بسیار کمتر تا حدود ۳۰۰ درصد پرستاران دستمزد می‌گیرند و به گفته علی محمد آدابی (رئیس کل سازمان نظام پرستاری) پزشکان در ایران ۲۰ تا ۸۰ برابر مردم عادی درآمد دارند.

در واقع کالایی شدن نیروی کار و محوریت «سود» در روابط کاری، کار را به جایی رسانده که حداقل استاندارهای محیط کار نیز رعایت نمی‌شود. هر پرستار نه از تجهیزات کافی برای ایمنی برخوردار است و هم به دلیل فشار کاری زیاد و عجله در کار خیلی از مسائل ایمنی را نمی‌تواند رعایت کند. در حالی که هریک روزانه در معرض بیماری‌های خطرناک هستند. چنین است که مفهوم «کار» تغیییر می‌کند، کار دیگر برای بقا و نیاز نیست؛ بلکه برای کسب سود بیشتر شیفت‌های کاری اجباری به پرستاران تحمیل می‌شود.

شغل پرستاران مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور است. به این معنا پرستاران (خصوصی و دولتی) بعد از ۲۰ تا ۲۵ سال کاری باز نشسته می‌شوند. در عین حال به موجب قانون ارتقای بهره‌وری که در سال ۸۸ توسط نمایندگان مجلس تصویب شد، با در نظر گرفتن سه عامل شیفت کاری، بخش و سنوات، ساعات کاری پرستاران در هفته نیز به دلیل سختی کارشان بایستی کم شود. اما هیچ یک از این دو قانون تا امروز کامل اجرا نشده است.

فشارهای روانی بر پرستاران زیاد است

محمد شریفی مقدم (دبیرکل خانه پرستار) معتقد است که که فوت پرستاران به صورت مستقیم و غیرمستقیم از عوامل محیطی کار نشات می‌گیرد که البته تعداد مرگ‌های غیرمستقیم هم زیادتر است و هم خیلی از آن‌ها در آمار و ارقام لحاظ نمی‌شوند.

این فعال صنفی پرستاران تاکید کرد: تشخیص علت مرگ پرستاران به لحاظ حقوقی کمی سخت است؛ چراکه باید به اثبات برسد که علت مرگ فشار کاری و عاملی مستقیم بوده است.

محیط کار پرستاران اضطراب‌آلود است. به گفته شریفی مقدم، یکی از مهم‌ترین نتایج فشار کاری بالا برای پرستاران، ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی و درگیر شدن با عوامل استرس‌زا است.

وی افزود: تماس روزانه با بیمارانی که بعضا در حال احتضار هستند و استرس مسئولیت جان بیماران را داشتن، بسیار آزاردهنده است. فشارهای روانی بر پرستاران زیاد است و باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی و افسردگی درآنان می‌شود.

روایت مرگِ تدریجی پرستاران

چندی پیش در نیشابور پرستار جوان ۳۲ ساله‌ای به دلیل تماس با حامل بیماری دچار آنفولانزا شد و در کمتر از ۵ روز فوت کرد. آنفولانزا با سرعت بالایی منجر به مرگ می‌شود. این است که شریفی مقدم تاکید دارد که خطرات دیگری نیز پرستاران را تهدید می‌کند. این فعال صنفی پرستاران خاطرنشان کرد: پرستار با عوامل بیماری‌زای پرخطر مثل ایدز، هپاتیت و سل کار می‌کند. افرادی که چنین بیماری‌هایی دارند، ظاهرا زندگی عادی می‌کنند. چنین افرادی ممکن است به علت تصادف به بیمارستان بیایند. در بیمارستان‌ها به علت کمبود کادر پرستاری که الان یک دوم کف حداقل استانداردهای جهانی را شاهد هستیم، پرستار نمی‌تواند کاری کند.

او ادامه داد: از این رو به سرعت سعی می‌کند کار تعداد بالای مراجعین اورژانس را راه بیندازد و نمی‌تواند اصول استاندارد را به درستی رعایت کند. مثلا خونریزی مریض را کنترل کند، دستکش بپوشد و آنژیوکت بزند. زمانی که عجله در کار باشد و مسائل ایمنی رعایت نشود، ممکن است، بیماری انتقال یابد.

وی با اشاره به اینکه در مورد عوامل بیماری‌زای واگیردار یک اصل وجود دارد و آن اینکه بیشترین تماس و سر و کار داشتن با حامل بیماری خطر ابتلا را افزایش می‌دهد، اظهار داشت: پرستار بیشترین تماس را با بیماران دارد. همین است که می‌گوییم علت مرگ پرستاران به دلیل فشار کاری عیان‌تر است.

شریفی مقدم افزود: خیلی از پرستاران به دلیل شرایط محیط کار هپاتیت و سل می‌گیرند اما چون مدت بیشتری طول می‌کشد تا بیماری به مراحل خطرناک برسد، در آمار و ارقام مربوط به مرگ پرستاران در اثر مشکلات ناشی از کار لحاظ نمی‌شود.

این فعال صنفی پرستاران تصریح کرد: چند سال پیش در شیراز پرستاری به علت سقوط هلی کوپتر فوت کرد. در تصادفات جاده‌ای و خدمات فوریتی پرستاران نیز شاهد مرگ پرستاران هستیم. پرستاران چون در صف اول خدمات هستند، بیشترین گروهی هستند که در معرض ضرب و شتم قرار می‌گیرند. چند هفته پیش در اردبیل پرستاری توسط بیماران مورد ضرب و شتم قرار گرفت یا تعرض کلامی در مورد آن‌ها اتفاق می‌افتد.

در عین حال عیسی ثعلبی (کارشناس ایمنی کار) در مورد مشکلات و بیماری‌های ارگونومیکی در اثر استاندارد نبودن شرایط محیطی کار بیان کرد: مسائل ارگونومیکی وقتی که پرستاران مجبور باشند، بیماری را جابه جا کنند و مواجهات با مواد شیمیایی ممکن است باعث شود که پرستاران دچار مشکلاتی شوند. عوامل ارگونومیکی بر مورد بحث اسکلتی عضلانی پرستاران اثر منفی می‌گذارد. به دلیل برداشتن بار و حرکات تکراری، جا به جا کردن بیمار، ایستادن‌های طولانی باعث بیماری‌های ارگونومیکی پرستاران می‌شود.

او ادامه داد: در عین حال بیماری‌های مختلفی که در محیط کار پرستاران وجود دارد، زندگی آنان را در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

این کارشناس ایمنی کار در پایان تصریح کرد: عوامل زیان‌آور محیط کار می‌تواند اندازه‌گیری شود. عواملی چون سرو صدا، نور، ارتعاش و تشعشعات هستند که رفع آن از سوی کارفرما جزو حقوق کارگر و پرستار است. چنانچه عوامل زیان‌آور در محدوده استاندارد نباشد، باید اقدام اصلاحی صورت بگیرد. مثلا اگر جایی نور خیلی کم باشد، وظیفه کارفرما است تا نور را به گونه‌ای تنظیم کند که به کارگر آسیب نرساند.

کمبود کادر، تزریق مرگ به پرستاران

نسبت کادر پرستاری به جمعیت در ایران یک چهارم متوسط جهانی است. دبیرکل خانه پرستار با اشاره به اینکه در اروپا به ازای هر هزار نفر جمعیت ۱۰ پرستار وجود دارد، تاکید کرد: حتی در کشورهایی مثل ارمنستان، گرجستان و آذربایجان این رقم ۶ بوده است. در حالی که در ایران این رقم ۱٫۶ است که نشان از فشار کاری بالا بر پرستاران دارد. متوسط نسبت کادر پرستاری به هر هزار نفر جمعیت در جهان بین ۵ تا ۶ است. این یعنی پرستاران ایران ۱۰ برابر پرستاران اروپایی تحت فشار کاری قرار داشته و به بیماران خدمات می‌رسانند. این ارقام به این معنا است که فرضا در شیفت شب تعداد کمتری پرستار وجود دارد. فشار کاری که بر پرستار زیاد باشد، هم زودتر فرد مستهلک می‌شود و هم اینکه می‌خواهد کار را با عجله بیشتر انجام دهد، خطاها افزایش یافته و سبب می‌شود تا خطرات زیادی پرستاران را تهدید کند.

وی افزود: در عین حال استانداردهای دیگر نیز لحاظ نمی‌شود. اگر پرستار می‌خواهد در مواجهه با بیمار دارای ایدز، سل و هپاتیت باید اصولی را رعایت کند و لازمه‌اش این است که وقت کافی در برخورد با بیمار داشته باشد. حتی لوازم مورد نیاز در دسترس پرستاران نیست. عدم رعایت استاندارهای نیروی انسانی و تجهیزات لازم باعث می‌شود که پرستاران بیشتری در معرض خطر قرار بگیرند.

شریفی قدم همچنین تصریح کرد: زمانی که خطایی در کادر پزشکی اتفاق می‌افتد، پرستار در صف اول پاسخگویی بازخواست می‌شود. چون در دسترس‌ترین گروه نسبت به مردم است و به همین نسبت بیشتر مقابل تعرض‌های کلامی قرار می‌گیرد.

قانونی که روی کاغذ می‌پوسد

پرستاران عملا از مزایای قوانینی که تصویب شده نیز بی‌بهره هستند. قانون سخت و زیان‌آور و ارتقای بهره‌وری برای بهبود وضعیت پرستاران تصویب شده است اما عملا نتیجه مثبتی در روند کاری آنان نداشته است.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه قانون‌گذار گفته است که شغل پرستاری به دلایلی که پیشتر یاد شد، سخت است و فرد باید کمتر در محیط کار باشد، اظهار داشت: بازنشستگی زود و کاهش ساعت کاری برای پرستاران تبیین شده است. علیرغم اینکه قوانین وجود دارد اما اجرایی نمی‌شود. پرستاران به ویژه در بخش دولتی از مزایای قانون سخت و زیان‌آور استفاده نمی‌کنند.

او ادامه داد: به دلیل کمبود نیرو نه تنها زودتر بازنشسته نمی‌کنند. در بخش خصوصی با ۲۰ سال کار و ۱۰ سال بخشودگی و بخش دولتی با ۲۵ سال کار و ۵ سال بخشودگی قانونگذار مقدمه بازنشستگی پرستاران را فراهم کرده است. در بخش خصوصی تا حدی رعایت می‌شود اما در بخش دولتی تقریبا محال است که موافقت شود تا پرستاری با ۲۵ سال کار بازنشسته شود.

این فعال صنفی پرستاران خاطرنشان کرد: در عین حال در زمان کار کردن نیز در بخش دولتی به سبب قانون ارتقای بهره‌وری ساعت کاری پرستاری باید شیفت صبح ۳۶ ساعت و شیفت شب حدود ۳۰ ساعت در هفته باشد اما این قانون نیز در عمل اجرا نمی‌شود. یعنی با دادن اضافه‌کاری اجباری این قانون را هم بی‌اثر کرده‌اند. در بخش دولتی اجرا می‌شود اما در بخش خصوصی چندان این قانون اجرا نمی‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قانون ارتقای بهره‌وری سال ۸۸ تصویب شد که کلیه کادر پرستاری بستگی به سنوات، بخش و شیفت کاری حدود ۸ ساعت از ۴۴ ساعت کاری‌شان کم می‌شود و به ۳۶ ساعت در هفته می‌رسد. در عین حال پرستارانی که در شیفت شب یا تعطیلی کار می‌کنند، شامل ضریب ۱٫۵ می‌شوند. اما با دادن اضافه کار اجباری این عدد را به ۵۰ ساعت در هفته می‌رسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

پرستاران با حقوق ۲/۵ میلیونی به مهاجرت فکر می‌کنند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پرستاران با حقوق ۲/۵ میلیونی به مهاجرت فکر می‌کنند
اگر پایمان به بیمارستان برسد یا همراه مریضی باشیم، همه می‌خواهیم دردهایمان را پزشک معالجه کند. بیمار و همراه بیمار نگاهشان به پزشک معالج است.

اما وای به حال روزی که این درد درمان نشود یا احساس کنیم که پزشک کمتر توجهی به مریض ما داشته آن وقت این پرستار است که در تیررس خشم ما قرار می‌گیرد.

هر چه داد و فریاد است بر سر پرستار می‌زنیم تا بلکه او بتواند عزیز ما را نجات دهد. این فریادها گاهی با خشم بسیاری همراه می‌شود تا جاییکه هرازگاهی عکس‌هایی در صفحات مجازی هم منتشر می‌شود و ما می‌خوانیم و می‌بینیم که پرستاری از سوی بیمار یا همراه بیمار مورد حمله قرار گرفته است. این حوادث در حالی در بیمارستان‌های کشور اتفاق می‌افتد که پرستاران مشکلات بسیاری در کار خود دارند.

فقط کافی است سری به بیمارستان‌های بزرگ و کوچک این شهر بزنیم تا متوجه شویم که پرستاران در شرایط طاقت فرسایی کار می‌کنند. فقط یک یا دو پرستار بر بالین ده‌ها بیمار وجود دارد که همین موضوع هم، مشکلاتی را به وجود می‌آورد که نتیجه آن، افت کیفیت خدمات پرستاری شده است.

شیفت‌های شبانه به همراه اضافه کاری‌های اجباری، دست به دست هم داده تا شاهد چهره‌های خسته پرستاران باشیم. در همین حال، تبعیض در پرداخت‌ها و عدم توجه به مشکلات حرفه پرستاری، انگیزه را برای خدمت پرستاری کم کرده است.

اجرا نشدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاران، سختی کار و آسیب‌های روانی و جسمی پرستاران، ضعف امنیت شغلی، کمبود پرسنل پرستاری، ناکافی بودن حقوق و مزایا، دیده نشدن برخی تکالیف جاری درپرداخت‌ها از جمله مشکلات و دغدغه‌های پرستاران کشور است.

همین مشکلات حالا موجب شده تا بسیاری از فارغ‌التحصیلان پرستاری به‌جای آنکه بمانند رفتن را به دیگر کشورها ترجیح دهند. موضوعی که محمد شریفی دبیرکل خانه پرستاران هم بر آن اشاره می‌کند و می‌گوید: وضعیت پرستاران سال به سال بدتر می‌شود. شرایط کار پرستاران بسیار سخت است و ما در بیمارستان‌ها با کمبود نیرو مواجه هستیم. همین موضوع موجب شده تا فشار کار بر پرستاران بیشتر شود.

یعنی بسیاری از پرستاران در کشور بعد از مدتی از کار افتاده می‌شوند، برخی‌های دیگر با فشار روحی روانی بالایی کار می‌کنند و عده‌ای هم تغییر شغل می‌دهند یا مهاجرت می‌کنند. متأسفانه ما در ایران به ازای هر هزار نفر ۰۶/۱ نفر پرستار داریم این درحالی است که در استرالیا به ازای هر هزار نفر ۱۲ پرستار، در دانمارک ۱۷ پرستار، در فنلاند ۱۵ پرستار و ارمنستان ۵ پرستار وجود دارد. نبود پرستار در کشور بحرانی و البته خجالت آور است.

دبیر کل خانه پرستار با اشاره به اینکه ۲۰ هزار فارغ‌التحصیل پرستاری بیکار وجود دارد اعلام می‌کند: کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی کشور، شرایطی را رقم زده است که خدمات پرستاری از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد و این نکته‌ای است که پرستاران نیز، آن را قبول دارند و می‌پذیرند که کار طاقت فرسا، مشکلاتی را برای نیروهای پرستاری و دریافت‌کنندگان خدمت به وجود بیاورد. این یعنی بیمارانی که برای معالجه به بیمارستان مراجعه می‌کنند خدمات مناسبی دریافت نمی‌کنند و خیلی هاشان از وضعیت پرستاری در کشور گله‌مند هستند.

شریفی مقدم با اشاره به مهاجرت پرستاران به کشورهای مختلف به ویژه استرالیا می‌گوید: بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا برای تأمین کادر بخش سلامت خود هر ساله فراخوان پرستار می‌دهند این فراخوان برای استرالیا بیشتر است بر اساس گزارش‌هایی که به دست ما رسیده بیشتر فارغ‌التحصیلان پرستاری به کشور استرالیا مهاجرت می‌کنند چرا که در این کشور هم حقوق بالای ۴ هزار دلار دریافت می‌کنند و هم شرایط کاری خوبی دارند.

دبیر کل خانه پرستار درباره پرداخت معوقات پرستاران می‌گوید: مطالبات پرستاران چند ماهی است که از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکیپرداخت نشده است. اکنون در پرداخت‌های جامعه پرستاری مشکلاتی وجود دارد و مطالباتی که در قالب کارانه به پرستاران تعلق می‌گیرد بیش از یک سال است که پرداخت نشده است. همچنین اوضاع فعلی اقتصاد و مشکلات اقتصادی فشار مضاعفی را بر جامعه پرستاری وارد کرده است، حقوق ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان برای پرستاران با توجه به ساعاتی که کار می‌کنند بسیار ناچیز است و با افزایش قیمت‌هایی که در کشور پیش آمده است، مشکلات جامعه پرستاری را چند برابر کرده است. از طرفی پرستاران در معرض بیشترین خطرها قرار دارند به طوری که اخبارضرب و جرح پرستاران از سوی بیماران یا همراه بیماران را بیش از گذشته مشاهده می‌کنیم.

به گفته او پرستاران در طرح تحول سلامت دیده نشده‌اند و بویژه در زمینه پرداخت حقوق و مزایا تفاوت‌ها زیادی است که امیدواریم اصلاحات اساسی انجام شود. شریفی مقدم درباره تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می‌گوید: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مصوب سال ۸۶ است بر اساس این قانون دو وزارتخانه رفاه و بهداشت می‌بایست پس از ۶ ماه با همکاری نظام پرستاری آیین‌نامه اجرایی را تهیه می‌کردند، اما با گذشت بیش از ده سال این قانون بدون اجرا مانده و هرچه اعتراض می‌کنیم، مسئولان نبود بودجه را بهانه می‌کنند.

کمبود150 هزار پرستار

مسئولان وزارت بهداشت درباره تعداد و مشکلات پرستاران می‌گویند هنوز آمار دقیقی از تعداد پرستار در کشور وجود ندارد، اما در حال حاضر تعداد پرستارانی که در سیستم وزارت بهداشت ارائه خدمت می‌کنند، حدود ۹۰ هزار نفر است. بر این اساس شاخص‌ تعداد پرستارمان نسبت به تعداد تخت نیز یک است؛ یعنی به ازای هر تخت بیمارستانی در شبانه‌روز یک پرستار داریم با این حال کشور نیاز به ۱۵۰ هزار پرستار دارد.

موضوعی که مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه‌های انسانی پرستاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت بر آن اشاره می‌کند: طبق آمارها از سال ۹۳ تا ابتدای سال ۹۷ حدود ۲۸ هزار پرستار جذب کرده‌ایم و امیدواریم این روند تا سال آینده ادامه یابد.

احمد نجاتیان افزود: بر اساس این استاندارد، میزان کمبود نیروی پرستار در کشور، حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر است. در عین حال در حال حاضر کل کادر پرستاری وزارت بهداشت در کشور نیز ۱۲۵ هزار نفر است و شاخص آن هم ۱٫۵ به ازای هر تخت است که باید به استاندارد ۲٫۵ به ازای هر تخت برسیم.

وی در پاسخ به اینکه بسیاری از پرستاران می‌گویند آنها در طرح تحول سلامت دیده نشده‌اند، اظهار می‌کند: این موضوع را به وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند پرستاران بیشتر از تعرفه‌ها گله دارند. ما هم در وزارت بهداشت این موضوع را مورد توجه قرار داده‌ایم.

نجاتیان درباره بحث کارانه پرستاران می‌گوید: اقدامی که در وزارت بهداشت برای منظم کردن این پرداخت‌ها انجام شد، این بود که دستور داده شد اضافه‌کار از کارانه جدا شود. به هر حال پرستاران ما به نوعی اضافه‌کار اجباری دارند و بر همین اساس باید اضافه‌کارهایشان به‌موقع پرداخت شود. بنابراین پرداخت اضافه‌کار را از کارانه جدا کردیم تا این اتفاق بیفتد. در عین حال کارانه‌ها هم باید به‌موقع پرداخت شوند که به‌زودی دانشگاه‌ها با گشایش‌هایی که ایجاد می‌شود، معوقات پرستاران را خواهند پرداخت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظر رهبر انقلاب درباره تلاش پرستاران

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- رهبر معظم انقلاب خطاب به پرستاران فرمودند: هر خدمتی كه شماها به هر بيماری بكنيد، مثل اينست كه آن خدمت را به شخص اين حقير كرديد.

کد ویدیو دانلود

نظر رهبر انقلاب درباره تلاش پرستاران - 3

خواندن خبر در سایت منبع

پرستاران و مطالبات انباشته شده

ایرناخبرگزاری ایرنا
پرستاران و مطالبات انباشته شده
قزوین - ایرنا - اجرایی شدن قوانین نظام صنفی پرستاری، حل مشکل کمبود نیرو با استخدام افراد جدید و رفع مشکلات تعرفه و بازنشستگی از مهم ترین درخواست های پرستاران به شمار می رود که پس از سال ها هنوز به آنها جامه عمل پوشانده نشده است.

به گزارش ایرنا، به علت اجرایی نشدن قانون نظام صنفی پرستاری در کشور، بسیاری از مطالبات مادی و معنوی پرستاران طی ۲ دهه گذشته محقق نشده است.

براساس استانداردهای جهانی در علم پرستاری، تعداد پرستاران باید سه برابر پزشکان یا ۲ برابر تعداد تخت‌های بیمارستانی باشد؛ اما این رقم در کشور ما یک به یک است و همین موضوع باعث شده تا فشار مضاعفی روی پرسنل پرستار وجود داشته باشد.

به گفته نمایندگان مجلس در بودجه سال ۹۸ برای جذب ۱۹ هزار نیروی پرستار برنامه ریزی شده است، اما در خصوص سازوکارهای این موضوع هنوز جزییاتی در اختیار رسانه‌ها و جامعه قرار داده نشده است.

از سوی دیگر پرستاری به علت شب بیداری‌ها و مراقبت‌های طاقت فرسا در کنار بیماران به عنوان مشاغل سخت و زیان آور به حساب می‌آید، اما قوانین حاکم بر حوزه کار (استخدامی کشوری، قانون کار و طرح) باعث شده تا این افراد در هنگام بازنشستگی با موانع و مشکلات متعددی روبرو شوند.

چند تن از فعالان این عرصه در قزوین به مناسب ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار به بیان جزییات بیشتر مشکلات شغل پرستاری و مطالبات این قشر پرداختند:

** فشار شدید کار با نیروی کم و نبود امنیت شغلی

مصطفی کاشی‌ها پرستار شاغل در یکی از بیمارستان‌های قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: پرستاری حرفه‌ای بسیار طاقت فرساست و تمام جسم و روح پرستار در مواجهه با درد و رنجی که در بیماران وجود دارد، تحت و شعاع قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: با وجود سختی‌های اشاره شده، نداشتن قرارداد کاری محکم و امنیت شغلی باعث شده تا آسودگی خاطر لازم در بین پرستاران وجود نداشته باشد.

کاشی‌ها با بیان اینکه پرستاری جز مشاغل سخت و زیان آور به حساب می‌آید، ادامه داد: یکی از مطالبات اصلی ما پرستاران بازنشستگی در ۲۰ سالگی است که به علت برخی موانع قانونی در نوع قوانین استخدامی، عده‌ای ۲۵ ساله و برخی نیز ۳۰ ساله بازنشسته می‌شوند.

این پرستار به کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: درحال حاضر در یک شیفت کاری، تعداد پرستارانی که برای مراقبت از بیماران حاضر می‌شوند، به قدری در فشردگی کاری قرار دارد که امکان انجام کار دیگری فراهم نیست و اگر فوریتی در حین کار ایجاد شود، باید از بخشی از وقت مراقبت بیماران صرف نظر کرد.

کاشی‌ها از مسئولان خواست تا در صورت ممکن به استخدام نیروی کار برای بیمارستان‌ها اقدام کنند تا از فشار بیش از حد روی پرسنل پرستار کاسته شود.

** کمبود نیرو، نبود تعرفه خدمات و انباشت قوانین اجرا نشده در حوزه پرستاران

رئیس نظام پرستاری استان قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از سال ۸۱ که نظام صنفی پرستاری در کشور تاسیس شد و گروه پرستاری استان‌ها شکل گرفت، تمام فعالیت‌های بهیاری، اتاق عمل، بیهوشی، پرستاری و فوریت‌های پزشکی در زیر مجموعه پرستاری جای گرفت.

آرمین قناعت با بیان اینکه نظام صنفی پرستاری در قزوین بیش از ۲ هزار عضو دارد، افزود: این پرستاران که ۸۰ درصد آنها را بانوان تشکیل می‌دهند در ۱۵ مرکز درمانی استان مشغول به خدمت هستند.

وی به غیر دولتی بودن نظام صنفی پرستاری اشاره نمود و تصریح کرد: یکسری قوانین مصوب برای نظام صنفی پرستاری توسط مجلس به تصویب رسیده و تاکنون پس از گذشت چندسال به مرحله اجرا در نیامده است که ما خواهان اجرای آنها هستیم.

قناعت به اجرایی نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیز پرداخت و تشریح کرد: همه صنف‌های پیراپزشکی مانند ماماها، فیزیوتراپ‌ها و پزشکان برای هرنوع فعالیت تعرفه دارند، اما پرستاران با اینکه بیشترین خدمات را به مردم ارائه می‌کنند، از داشتن هرگونه تعرفه محرومند و نبود تفکیک مشخص برای خدمات پرستاران نتیجه زحمات و دسترنج آنها را به نفع عوامل دیگر درمانی تمام می‌کند.

این فعال صنف پرستاری به کمبود نیروی پرستار در مراکز درمانی اشاره کرد و ادامه داد: تعداد کادر پرستاران در مراکز درمانی دارای یک شاخص معین و در حد ۱/۸ (یک ممیز هشت) است اما این رقم در استان قزوین در حد یک است (یعنی به ازای هر تخت یک پرستار وجود دارد) و نبود ۸/۰ (هشت دهم) نیروی کار باعث شده تا فشار مضاعفی روی نیروهای پرستاری ایجاد شود.

** نبود حق بیمه در دوران طرح برای هزار پرستار قزوینی

قناعت در ادامه به مشکلات پرستاران دوران طرح اشاره کرد و عنوان داشت: هزار پرستار قزوینی نزدیک به سه سال است که پیگیر حق بیمه دوران طرح هستند اما این مطالبه هنوز محقق نشده و مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

رئیس نظام پرستاری استان قزوین به پایین بودن حقوق پرسنل پرستاری در بخش‌های خصوصی اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه بخش‌های خصوصی از قانون کار تبعیت می‌کنند و معمولا به پرستاران پایه حقوق کار می‌پردازند و این درحالی است که حتی پرستاران دولتی در مقایسه با کارمندان دولت از حقوق بسیار پایینی برخوردارند.

قناعت به ازدحام مراجعه کنندگان در بیمارستان‌های دولتی اشاره کرد و یادآور شد: حجم ورودی مراجعه کنندگان یا بیماران به مراکز درمانی دولتی به مراتب بیشتر از مراکز درمانی خصوصی و تامین اجتماعی است و تخت‌ها عمدتا جایی برای پذیرش بیمار ندارند که همین موضوع برای پرستاران شاغل در این مراکز، شرایط را دشوار ساخته است.

** ارائه خدمات توسط پرستاران خانم به آقا به دلیل کمبود نیروی مرد

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مشکلات پرستاران تنها مختص به استان قزوین نیست و همه پرستاران کشور تقریبا از مشکلات یکسان رنج می‌برند که لازم است مطالبات آن‌ها از وزارت بهداشت پیگیری شود.

فاطمه تیموری افزود: مهم‌ترین مطالبه پرستاران تعرفه برای انجام خدمات درمانی است و پرستاران خواهان این هستند که بتوانند از دست رنج خودشان درآمد کسب کنند و حتی میزان خدمات آنها به بیماران بتواند تاثیر مستقیمی روی حق کارانه آنها داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حقوق پرستاران بسیار پایین است، اضافه کرد: در کشورهای خارجی مانند کانادا حقوق ماهانه یک پرستار ۳ هزار دلار است؛ اما حقوق یک پرستار در کشور ما در هنگام ورود به کار کمتر از ۲ میلیون تومان و پس از گذراندن سابقه و تجربه به ماهانه سه تا چهار میلیون تومان می‌رسد.

تیموری به جمعیت ۲ هزار و ۵۰۰ نفری پرستاران قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: در ۲ سال اخیر به علت مشکلات بیکاری و اشتغال، میزان تقاضا برای رشته پرستاری در بین آقایان افزایش داشته است، اما همواره جمعیت خانم‌ها بیشتر از آقایان است و بیشتر اقدامات پرستاری در مراکز درمانی توسط خانم‌ها صورت می‌گیرد.

این مسئول به مشکلات جنسیتی زنان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اشاره کرد و گفت: در حوزه درمانی بهتر است که تعداد نیروی پرستار مرد به قدری باشد که خدمات درمانی به آقایان، توسط پرستاران آقا انجام شود اما این توازن در حال حاضر وجود ندارد و عمدتا پرستاران خانم به خاطر احساس وجدان و تعهد شغلی به بیماران آقا خدمات رسانی می‌کنند که چندان برای بانوان پرستار رضایت بخش نیست.

تیموری به نوع خدمت پرستاران در سه قالب استخدامی، شرکتی-قراردادی و طرحی اشاره کرد و توضیح داد: وجود قوانین مختلف استخدامی از قبیل کشوری و قانون کار برای پرستاران باعث شده تا هنگام بازنشستگی عمده پرستاران از مزایای سختی و زیان آور محروم بمانند و در سنین مختلفی بازنشسته شوند.

وی ادامه داد: به واسطه قانون موجود، پرستاران در بیمارستان‌های دولتی کارمند به حساب می‌آیند و بین آنها و پرستاران تامین اجتماعی تفاوت وجود دارد اما این درحالی است که بین پرستاران هیچ تفاوتی از نظر ارائه خدمات وجود ندارد و همگی از یک رفتار استاندارد جهانی پیروی می‌کنند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان از نظام صنفی پرستاری خواست که در راستای ارائه خدمات رفاهی به جمعیت پرستاران کوشا باشد تا در کنار این شغل سخت، خدماتی برای نشاط روحی و جسمی پرستاران لحاظ شود.

** ضرورت حذف شرکت‌های واسطه در زمینه جذب پرستار

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: طی جلساتی که با نمایندگان مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی داشتیم، به مجوزهای لازم برای تثبیت نیروی پرستار تاکید و قرار شد مشکلات این حوزه به وزارت بهداشت ارجاع شود.

منوچهر مهرام افزود: اعتقاد ما این است که اگر ماماها و پرستارها استخدام شوند و وضعیت شغلی آنها تثبیت شود، می‌توان روی نیروها سرمایه گذاری کرده و آنها را به دوره‌های تکمیلی علمی اعزام نمود.

وی با بیان اینکه برای نیروی شرکتی و قراردادی امکان سرمایه گذاری وجود ندارد، اظهار داشت: بلاتکلیفی نیروهای پرستار برای استخدام به ضرر دولت است و اگر پرستاران استخدام شوند، عملا دست شرکت‌های واسطه‌ای برای قرارداد پیمانکاری کوتاه می‌شود و این موضوع برای دولت بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

مهرام با حمایت از مطالبه پرستاران در رابطه با استخدام شدن آنها، گفت: اولین اقدامی که باید در دستور کار قرار بگیرد تخصیص ردیف بودجه مخصوص برای جذب نیروی پرستاری است و باید هرساله مجوز جذب ۱۹ هزار پرستار داشته باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: اگر پرستار استخدام دولت باشد، حقوق خود را مستقیم از دولت دریافت می‌کند و پرستار با احساس امنیت شغلی و آسودگی خاطر می‌تواند با کیفیت بهتری به مراقبت از بیماران اقدام کند.

** وعده مساعد استاندار و رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به پرستاران

عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین نیز شامگاه گذشته در جشن روز پرستار و در مقابل اجتماع بزرگ پرستاران در دانشگاه آزاد اسلامی از وجود یک هم افزایی مناسب در استان برای حل مشکلات صنفی پرستاران خبر داد و گفت: اجرای دقیق قانون و پیگیری کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات بیمه و جذب نیروی پرستار موثر است.

همچنین داوود محمدی رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز در این مراسم به پیش بینی جذب ۱۹ هزار پرستار برای سال ۹۸ در لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: پرونده مشکلات پرستاران در کمیسیون اصل ۹۰ مفتوح است و داشتن تعرفه برای خدمات این قشر حق مسلم پرستاران شناخته می‌شود.

۹۹۲۵*۳۰۱۳

خواندن خبر در سایت منبع

شغل پرستاری سخت و طاقت فرسا است

ایرناخبرگزاری ایرنا
شغل پرستاری سخت و طاقت فرسا است
قزوین - ایرنا - نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: حرفه پرستاری به لحاظ مواجهه با بیماران و همدردی با آنان همواره با خستگی های روحی و جسمی همراه است.

سیده حمیده زرآبادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همه ما باید قدر پرستاران را بدانیم و ضمن مقدس شمردن حرفه آنان، از این انسان‌های فداکار و پرعاطفه تشکر و قدردانی کنیم.

وی اضافه کرد: پرستاران با مشقت فراوان، تعهد کاری و اخلاقی از بیماران در مراحل دشوار مواظبت و حمایت می‌کنند و همواره تا زمان بهبودی بیمار در کنار او هستند.

زرآبادی با بیان اینکه سلامت جزو مسایل مهم زندگی به شمار می‌رود، اظهار داشت: مجموعه‌ پزشکی، پرستاری و دستگاه‌های سلامت و درمان تامین کننده سلامت به عنوان یک نعمت بزرگ الهی در جامعه هستند و باید از زحمات کشیده شده در این راه قدردانی کرد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی به چالش‌های روحی و روانی پرستاران در حین انجام وظیفه اشاره و یادآور شد: همدردی پرستاران در قبال دردمندی بیماران گرچه صواب اخروی دارد، اما بسیار فرساینده و سنگین است تا جایی که مسئولان را ملزم می‌کند تا به این قشر زحمتکش توجه ویژه‌ای داشته باشند.

زرآبادی با اشاره به مصادف شدن روز پرستار در نظام جمهوری اسلامی با ولادت حضرت زینب کبری‌ (س)، تصریح کرد: همزمانی این ۲ مناسبت بسیار پرمعنا بوده و به ما یادآوری می‌کند آن حضرت که نمونه برجسته تاریخی در بین زنان عالم به شمار رفته و همواره از برادران و رزمندگان اسلام پرستاری به عمل می‌آورد باید چراغ راه، الگو و سرمشق زندگی پرستاران ما نیز باشد.

۹۹۲۵/۸۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

کمبود پرستار مرد؛ بحران مراکز درمانی هرمزگان

ایسناخبرگزاری ایسنا
کمبود پرستار مرد؛ بحران مراکز درمانی هرمزگان
‌کارشان سخت و پراسترس است. آن‌قدر پراسترس که فشارهای روحی و جسمی بالایی را به آن‌ها وارد می‌کند. انتظار مردم از آن‌ها لبخند و کمک است اما حجم کارشان آن‌قدر زیاد است که خستگی جسم و روح آن‌ها را افسرده می‌کند و نباید از آنان چندان انتظار لبخند داشت.

به گزارش ایسنا، ‌گاهی آماج شکوه و گلایه بیمار و همراهانش قرار می‌گیرند. به دلیل کمبودشان در کشور باید همزمان به چندین بیمار رسیدگی کنند. شیفت کاری مشخصی ندارند و گاها چند شیفت کار می‌کنند. هرچند تلاش می‌کنند به مردم خدمت‌رسانی کنند اما خستگی زیاد ناشی از فشار کاری بر عملکرد آن‌ها اثر گذاشته و گاها اشتباهاتی انجام می‌دهند که موجب نارضایتی بیماران می‌شوند. پرستاران، این فرشتگان سفیدپوش آسمانی گاها خود نیز در راه خدمت‌رسانی به مردم قربانی می‌شوند. بیشتر آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. برخی از آن‌ها به دلیل فشار کاری بالا ازدواج نمی‌کنند.

برخی نیز به دلیل عدم هماهنگی بین کار و زندگی خانوادگی، پس از مدتی این کار را ترک می‌کنند. درآمدشان با حجم کارشان همخوانی نداشته و تبعیض فاحش میان درامد آن‌ها و پزشکان وجود دارد. همواره سوژه داغ نمایندگان مجلس هستند اما دولت و مجلس پس از سال‌ها هنوز نتوانسته‌اند راهی برای مشکلات آن‌ها پیدا کنند. حالا اما زمزمه‌های مهاجرت آن‌ها در شرایطی که کشور دارای کمبود پرستار است به موضوعی نگران‌کننده تبدیل‌شده است.

عدم وجود نیروهای ماندگار بومی از مشکلات استان است

پرستاران هرمزگان مانند سایر پرستاران کشور دغدغه‌های خاص خود را دارند. به‌علاوه کمبود تعداد آن‌ها نتوانسته است پاسخگوی خیل عظیم نیاز بیماران استان باشد.

شریفی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به ایسنا گفت: ازجمله مشکلات بخش پرستاری استان عدم وجود منابع انسانی پایدار در کل استان است که علت آن کمبود فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری است. تعداد قابل‌توجه نیروهای تخصصی شاغل در حوزه درمان دانشگاه ازجمله در بخش پرستاری، نیروهای غیربومی و غیر ماندگار هستند. در حال حاضر با وجود حداقل نیروهای پرستاری، مدیریت صحیح جهت ارائه خدمات به بیماران در این زمینه صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: همه تلاش‌ها بر این است که علیرغم تمام کمبودهایی که گاها قابل اصلاح هم هست بتوان به بهترین نحو و با رعایت دقیق استاندارهای درمانی به مردم شریف استان به‌ویژه در بخش اورژانس بیمارستان خدمات‌رسانی کرد.

وی درباره معوقات حقوق پرستاران گفت: با توجه به شرایط وزارت بهداشت همه دانشگاه‌ها دارای معوقات هستند ولی سعی بر این است که حداقل معوقات را داشته باشیم.

نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در هرمزگان کمتر از متوسط کشوری است

شریفی تصریح کرد: در حال حاضر بر اساس آمارهای رسمی قریب به ۸۰ هزار نفر کمبود نیروی پرستار در کل کشور وجود دارد که قاعدتا در مناطق محروم ازجمله استان هرمزگان با توجه به اینکه کمبود تعداد دانش‌آموخته‌های رشته‌های پرستاری و گروه پرستاری و همچنین کمبود نیروهای بومی وجود دارد؛ این وضعیت شدیدتر است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت مراکز درمانی کشور در جذب نیروی پرستار عملا افراد فارغ‌التحصیل متقاضی کار فرصت انتخاب خواهند داشت که این وضعیت در طی ۴ سال اخیر با اجرای طرح تحول نظام سلامت ظرفیت قابل‌توجهی در کشور ایجاد کرده است. در حال حاضر نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در هرمزگان ۰٫۷ و متوسط کشوری ۱٫۱ است که هرمزگان از میانگین کشوری پایین‌تر است.

به گفته مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بیشترین کمبود نیروی انسانی در شرق استان و بخصوص در شهرستان میناب است اما با تلاش، ایثار و ازخودگذشتگی همکاران بخش پرستاری به نحوی عمل شده که ارائه خدمات شبانه‌روزی و باکیفیت در مراکز درمانی استان ادامه پیدا کند تا علی‌رغم تمامی چالش‌ها و موانع هر روز شاهد ارتقای کیفیت و توسعه خدمات درمانی در استان باشیم.

بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری جذب بازار کار می‌شوند

وی با تأکید بر اولویت جذب نیروهای بومی در استان گفت: حدود ۲۰ درصد از دانش‌آموختگان رشته پرستاری استان غیربومی هستند که پس از پایان دوره تحصیل به شهر خود بازمی‌گردند و این تعداد فارغ‌التحصیلان کفاف نیروهای انسانی بیمارستان‌ها را نمی‌دهد.

شریفی با اشاره به برگزاری دوره‌های تخصصی برای پرستاران گفت: امسال ۵۵ نفر از نیروهای پرستاری استان با هماهنگی معاونت پرستاری برای آموزش دوره‌های تخصصی پرستاری به تهران اعزام شدند تا آموزش‌های لازم را به‌صورت تئوری و عملی فرا گیرند. تعداد پرستاران بیکار بسیار کم است و بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری به‌صورت قرارداد شرکتی جذب بازار کار می‌شوند.

وی ادامه داد: تمام نیروهای پرستاری باید پس از فارغ‌التحصیلی ۲ سال طرح خود را سپری کنند اما با توجه به کمبود پرستار در استان و پس از هماهنگی با وزارتخانه این طرح دو سال دیگر تمدید می‌شود یعنی فارغ‌التحصیلان پرستاری باید به مدت ۴ سال در بیمارستان‌های استان به‌صورت طرح فعالیت کنند. پس‌ازآن در صورت توان دانشگاه و وجود مجوزهای لازم به‌صورت نیروهای شرکتی یا تغییر وضعیت جذب خواهند شد در غیر این صورت بر اساس دستورالعمل موجود به‌صورت نیروی کار ساعتی جایگزین پرستاران دارای مرخصی زایمان خواهند شد.

فعلاً جذب کمک پرستار صورت نگرفته است

مدیر خدمات پرستاری درباره وضعیت کمک پرستاران گفت: کمک پرستار شرح وظایف خاص خود را دارد. پرستاران تخصصی به علت کمبود کمک پرستار ناچارند وظایف آن‌ها را نیز انجام دهند. درحالی‌که وجود آن‌ها می‌تواند به کاهش حجم کار پرستاران کمک شایانی کند. بالغ‌بر ۶۰۰ کمک پرستار تربیت‌کرده‌ایم اما فعلا جذب آن‌ها صورت نگرفته است زیرا بر اساس دستورالعمل وزارتخانه باید جذب آن‌ها به‌صورت شرکتی و از درامد اختصاصی دانشگاه باشد.

کمبود شدید پرستاران مرد در استان

وی تأکید کرد: عمده مشکل پرستاری استان کمبود نیروی انسانی است که باعث بالا رفتن فشار کاری پرستاران و فرسودگی شغلی آنان می‌شود که همه این عوامل بر کیفیت اثرگذار خواهد بود. بالغ‌بر ۹۰ درصد پرستاران را زنان تشکیل می‌دهند که دارای مشکلات خانوادگی، بارداری، استعلاجی زایمان و غیره هستند که بالغ‌بر ۱۴ یا ۱۵ درصد از نیروهای پرستاری نیز در حال استعلاجی زایمان هستند و این موضوع باعث کمبود نیروی انسانی می‌شود. کمبود پرستاران مرد یکی دیگر از مشکلات پرستاری استان است. در حال حاضر ۱۴ درصد نیروهای پرستاری استان را مردان تشکیل می‌دهند که ۱۰ درصد از این میزان نیروهای اتاق عمل و بیهوشی هستند و تنها ۴ درصد از آنان پرستار هستند.

شریفی اضافه کرد: گاها در بسیاری از بیمارستان‌های استان پرستاران مرد وجود ندارد؛ بنابراین اگر تعادلی بین نیروهای زن و مرد به وجود آید؛ می‌تواند کمبود نیروی پرستاری استان را جبران کند. یکی از مشکلات ما عدم تمایل و استقبال دانش‌آموزان پسر در انتخاب رشته تحصیلی پرستاری است.

مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان کرد: نوع نگاه مردان به رشته پرستاری به‌گونه‌ای است که تصور می‌کنند این رشته مختص بانوان است درحالی‌که بخش‌های اورژانس و ویژه کارهای سنگینی دارد که بعضا مردان قادر به انجام آن هستند. اگر مردان به این رشته وارد شوند موفق‌تر خواهند بود؛ بنابراین آگاهی و آموزش دانش آموزان پسر می‌تواند راهکاری مؤثر برای تغییر دیدگاه آن‌ها نسبت به این شغل باشد. ما به دنبال سازوکاری برای تشویق دانش آموزان پسر به انتخاب رشته تحصیلی پرستاری هستیم که هماهنگی‌های لازم با آموزش‌وپرورش برای برگزاری همایش‌ها و آشنایی دانش آموزان با رشته پرستاری انجام‌ شده است.

گفت و گو از: شهناز حاجی قاسمی

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حریم بان شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با وجود این سامانه نظارت دائمی و بر خط مدیران شهری بر حریم شهر امکان پذیر می‌شود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

کتاب‌سوزی با نام علم / تبریزیان کیست و چرا کتاب مرجع پزشکی را آتش زده؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل

یخ بستن آب پشت سد حسنلوی در شهر نقده آذربایجان غربی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بیش‌فعالی را بشناسیم/ یک بیماری بحران زا که در کودکی نادیده گرفته می‌شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مهمترین نشانه‌های بیش‌فعالی، فعالیت بیش از حد، تمرکز پایین، ناتوانی دنبال کردن کارها و رفتارهای ناگهانی هستند. خانواده‌ای که کودک‌شان او از بیش‌فعالی و نقص توجه رنج می‌برد. مهم‌ترین نشانه‌‌های بیش‌فعالی، فعالیت بیش از حد، تمرکز پایین، ناتوانی دنبال کردن کارها و رفتارهای ناگهانی هستند. این اختلال به سه نوع تقسیم می‌شود: کمبود توجه، بیش‌‌فعالی و ترکیبی از این‌دو. این نشانه‌‌ها در کودکان پیش از دوازده سالگی قابل تشخیص است و شیوع آن در پسران بیشتر از دختران است.

تمرینات اختصاصی علی کریمی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

نذر جالب برای پرندگان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کسبه بازار تاریخی ارومیه هر روز برای پرندگان، بویژه کبوترهای آن حوالی دانه می‌ریزند. به دلیل همچواری بازار تاریخی ارومیه با مسجد اعظم و مسجد جامع ارومیه، کبوترهای زیادی در آن حوالی زندگی می‌کنند. برخی از اهالی نذورات خود را به کسبه می‌دهند تا با هدف خیرات، برای پرندگان دانه تهیه کنند. بیشتر بخوانید: روش عجیب مرد مجنون برای نجات کبوتر زخمی + فیلمانتهای پیام/

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

چند طرح از خوزستان در میان موفق‌ترین تجارب مرمت بناهای تاریخی کشور

ایسنا2 دقیقه قبل

محجوب: حرف‌های مثبتی درمورد تایید صلاحیت امیدی‌ها شنیدیم اما … | به اعتقاد و اعتماد مردم خدشه وارد شده است

همشهری3 دقیقه قبل

گفتگو با فوتسالیستی که گفته شد در چین قرنطینه شده

ایسنا3 دقیقه قبل

چرا سریال از سرنوشت متفاوت است؟

مشرق‌نیوز4 دقیقه قبل

درگیری هواداران افراطی والنسیا و بارسلونا در محوطه بیرونی ورزشگاه مستایا

طرفداری5 دقیقه قبل

مراسم نکوداشت آیت‌الله نجفی برگزار می‌شود

ایسنا5 دقیقه قبل

داوران دو بخش جشنواره فیلم‎های ورزشی معرفی شدند

عصر ایران5 دقیقه قبل