1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخراج وزیر اقتصاد از سوی مجلس دو روز پیش از سوال از رئیس جمهور

کرباسیان: باید بین نوسانات موجود و مسیر اقتصاد کشور تمایز قائل شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کرباسیان: باید بین نوسانات موجود و مسیر اقتصاد کشور تمایز قائل شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 4 شهریور) قوه مقننه در جریان بررسی استیضاح خود گفت: بنده هیچ زمانی نگفته‌ام در دایره مسئولیت خود پاسخگو هستم. بنده عضوی از دولت هستم و همواره پاسخگو خواهم بود.

وی با اشاره به زلزله شب گذشته در کرمانشاه ادامه داد: از همین جا به بیمه مرکزی دستور می‌دهم تا تمام امکانات خود را درباره زلزله‌زدگان به کار گیرد و قطعا دولت نیز کارها را دنبال می‌کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه نمایندگان موافق استیضاح که اظهارات خود را بیان کردند، مطالب کلی را گفتند افزود: اگر حوادث غیرمترقبه رخ نمی‌داد، قطعا روند بهبود اقتصادی را در بهبود زندگی مردم مشاهده می‌کردیم.

کرباسیان با تأکید بر اینکه به تک تک نمایندگان و مردم حق می‌دهم که نگران اوضاع باشند، گفت: می‌دانم که سفره مردم با برخی از آمارهای اقتصادی که ارائه می‌شود، تناسبی ندارد.

وی با اعلام اینکه باید بین نوسانات رخ داده و مسیر اقتصاد کشور باید تمایز قائل شد، عنوان کرد: اقتصاد کشور از ابتدای فصل بهار تحت تأثیر اثرات روانی تحریم و سوء‌استفاده‌های اقتصادی داخلی دچار تلاطم شده اما قطعا اقتصاد کشور ناکارآمد نشده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تأکید براینکه برخی از تلاطمات اقتصادی ریشه تاریخی دارد، گفت:کشور ما از خارج تهدید می‌شود و این براثر بدعهدی‌های نظام سلطه است که تلاطم‌هایی در اقتصاد کشور وارد می‌کند.

کرباسیان  با اعلام اینکه رشد تولید ناخالص کشور در سال 96 3.7 درصد بود و این رشد بدون نفت 4.6 درصد بود، تصریح کرد: در سال 96 نرخ تشکیل ثابت نرخ رشد 1.4 درصد بود. 

وی درباره انتقاد برخی نمایندگان مبنی براینکه وزیر اقتصاد سررشته‌ای در اقتصاد کلان ندارد،گفت: این‌گونه نیست بنده تنها کسی هستم که 28 کتاب اقتصاد تألیف و ترجمه کرده‌ام و بدانید که از اقتصاد کلان سررشته دارم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه تراز تجارت کشور رو به رشد است، اضافه کرد: صادرات غیرنفتی کشور در سال 96، 15 درصد رشد داشته و واردات 7 درصد کاهش یافته است که حدود 360 میلیون دلار ارز آوری از صادرات داشتیم.

کرباسیان با بیان اینکه شاخص لجستیک کشور 32 رتبه بهبود یافته، ادامه داد: فرآیند گمرکی ما از رتبه 110 در سال 2016 به 71 رسید است. 

وی درباره بحث شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد نیز اشاره کرد و گفت: هر آنچه که مجلس و برنامه ششم توسعه به وزارت اقتصاد تکلیف کرده به آن عمل کردم. برای اولین بار در تاریخ، شفافیت در پرداخت خزانه داری کل کشور ایجاد شده و از اوایل اردیبهشت پرداخت‌ها در اختیار عموم قرار گرفت و گمرک نیز فهرست واردات را منتشر کرده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تأکید بر اینکه در پیشبرد دولت الکترونیک پیشتاز بوده‌ایم،گفت: سه مجموعه از زیر مجموعه‌های وزارت اقتصاد در این زمینه حتی تقدیر شدند.

کرباسیان با بیان اینکه یکی از ریشه‌های فساد در دولت، تعدد حساب‌های بانکی دولت بود، عنوان کرد: حدود 190 هزار حساب بانک دولتی را شناسایی و آنها را مسدود کردیم. پرداخت 500 دستگاه اجرایی را به صورت متمرکز انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: برای اولین‌بار است که سه هزار میلیارد از اموال دولت را که حدود دو برابر نقدینگی کشور است را شناسایی کردیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: در سال 96 رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم در مبارزه با قاچاق کالا را گرفته‌ایم.

خبر در حال تکمیل است....

خواندن خبر در سایت منبع

کرباسیان: بدعهدی نظام سلطه سبب مشکلات اقتصادی فعلی شد/ می‌دانم سفره‌های مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسبی ندارد

الفخبرگزاری الف
کرباسیان: بدعهدی نظام سلطه سبب مشکلات اقتصادی فعلی شد/ می‌دانم سفره‌های مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسبی ندارد

به گزارش خانه ملت، مسعود کرباسیان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 4 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالات نمایندگان و در دفاع از عملکرد خود در جلسه استیضاح، گفت: خوشحالم که امروز عملکرد یک ساله خود و بخش اقتصاد کشور را توضیح خواهم داد؛ بنده هیچ زمانی نگفتم فقط در دایره مسئولیت‌های خود پاسخ خواهم داد. من به عنوان یک عضو دولت حتی در خصوص مسائلی که در حیطه وظایفم نباشد توضیحاتی را به نمایندگان ارائه می‌دهم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با ابراز تاسف از وقوع زلزله شب گذشته روستای تازه آباد در کرمانشاه افزود: امیدوارم کمترین خسارت جانی و مالی در این زلزله به وجود آمده باشد، همین جا به بیمه مرکزی دستور می‌دهم تمام تلاش خود را همانند زلزله گذشته این استان برای رفع مشکلات مردم انجام دهد.

وی با بیان اینکه در بهترین زمان ممکن در هفته دولت گزارش‌های خود را به نمایندگان ارائه می‌دهم، تصریح کرد: برخی از مسائلی که نمایندگان در سوالات خود مطرح کردند جزو موارد استیضاح نبود اما به احترام مجلس به همه این سوالات و موارد پاسخ خواهم داد و ناچارم برای توضیحات بیشتر آمار و ارقام لازم را مطرح کنم.

کرباسیان تاکید کرد: تنوع سوال‌های نمایندگان بسیار است و سعی می‌کنم هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارم، در این بین حدود 7 سوال مربوط به اداره امور اقتصاد کشور و سیاست‌های اقتصادی، تقویت توان تولید ملی بود که به طور حتم برخی از این سوال‌ها مربوط به ماموریت و وظایف دستگاه‌های بسیاری است اما خود را موظف به پاسخگویی به آنها می‌دانم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در صورت عدم وقوع حوادث غیرمترقبه امروز می‌توانستیم روند رو به بهبود حوزه اقتصاد را ملاحظه کنیم، گفت: من به عنوان وزیر دولت به تک تک نمایندگان حق می‌دهم نگران وضعیت اقتصادی کشور باشند. می‌دانم سفره‌های مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسبی ندارد بنابراین با نهایت صداقت مطالبات مردم را محترم می‌شمارم.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری وضعیت اقتصادی تحت تاثیر اثرات روانی تحریم و سوء استفاده‌های داخلی دچار نوسان شد، افزود: باید میان برخی مشکلات به وجود آمده تفکیک قائل شد. متاسفانه در شرایط فعلی به جای اینکه توان خود را در بهبود وضعیت معیشتی مردم بگذاریم باید با حمله‌های اقتصادی دست و پنجه نرم کنیم.

کرباسیان با بیان اینکه برخی از مشکلات به وجود آمده در حوزه اقتصاد برون‌زا بوده و تحت کنترل دولت نیست، تصریح کرد: همچنین برخی دیگر از مشکلات به وجود آمده ناشی از آسیب‌های ساختاری نیست بلکه بدعهدی‌ نظام سلطه سبب ایجاد چنین شرایطی شده است البته که نمی‌توان انتظار داشت مسائل به وجود آمده در طول یک سال گذشته به راحتی حل و فصل شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه مشکلات به وجود آمده در کشور ما برای کشورهای دیگر همسایه به وجود آمد، گفت: اثرات تحریم در این کشورها به مراتب مخرب‌تر از کشور ما بود، بدیهی است که اگر منسجم‌تر عمل می‌کردیم تلاطم کمتری را امروز شاهد بودیم، رشد تولید ناخالص داخلی در سال 96 برابر 3.7 درصد بود که این میزان در حال حاضر پیشرفت داشته است.

وی با اشاره به اینکه آمارها در این حوزه طبق گزارش‌های موسسات بین‌المللی است، افزود: نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص پس از مدت‌ها مثبت شد که این روند نیز حاکی از پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه اقتصاد است.

ادامه دارد...

خواندن خبر در سایت منبع

فراکسیون امید با استیضاح وزیر اقتصاد مخالفت کرد

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
فراکسیون امید با استیضاح وزیر اقتصاد مخالفت کرد

ابوالفضل سروش با اشاره به جلسه صبح امروز(یکشنبه) فراکسیون امید با حضور وزیر اقتصاد برای بررسی استیضاح گفت: در این جلسه پس از دفاعیات وزیر رای گیری انجام شد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اعضای مجمع عمومی  با 30 رای مخالف، 18 رای موافق و سه رای ممتنع با استیضاح وزیر اقتصاد مخالفت کردند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت فعلی فقط تحت کنترل وزارت اقتصادی نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
وضعیت فعلی فقط تحت کنترل وزارت اقتصادی نیست

به گزارش ایسنا، مسعود کرباسیان در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در دفاع از عملکردش در استیضاح خود ضمن تبریک اعیاد پیش‌رو و با ابراز امیدواری از این‌که روسفید مردم و کشور شود به نامه پنجم نهج‌البلاغه و فرمایش حضرت علی (ع) مبنی بر این‌که در مسئولیت سپرده شده باید پاسخگوی امانت داده شده باشیم اشاره و اظهار کرد: خدا را سپاسگزارم که می‌خواهم عملکرد یکساله خود را توضیح دهم.

وی افزود: هیچ زمانی نگفتم که فقط پاسخگوی دایره مسئولیت خود هستم. به عنوان عضوی از دولت پاسخگوی هرچه مربوط به حوزه فعالیتم باشد و یا نباشد، هستم.

ادامه دارد

خواندن خبر در سایت منبع

موافقان استیضاح در حال ایراد نطق / جهانگیری وارد صحن شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
موافقان استیضاح در حال ایراد نطق / جهانگیری وارد صحن شد

نمایندگان امروز (یکشنبه 4 شهریور) دقایقی قبل بررسی طرح استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی را آغاز کردند.

گفتنی است علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از تشریح شرایط جلسه استیضاح وزیر اقتصاد در جلسه علنی مجلس، اسامی نمایندگانی که قرار است درباره طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی به ایراد نطق بپردازند را به شرح زیر قرائت کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، سید هادی بهادری، هدایت الله خادمی، طیبه سیاوشی، عباس پاپی زاده، حسن نوروزی، صدیف بدری، شادمهر کاظم زاده، مجید کیانپور، علی ساری، سید قاسم جاسمی، مهرداد بائوج لاهوتی و الیاس حضرتی.

صالحی، ابتکار، آذری جهرمی و ستاری در صحن علنی

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علاوه بر وزیر امور اقتصادی و دارایی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در صحن حضور دارند.

جهانگیری و واعظی وارد صحن علنی شدند

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور دقایقی قبل وارد صحن علنی مجلس شدند.

استیضاح کنندگان در حال ایراد نطق هستند

گفتنی است تاکنون حسینعلی حاجی دلیگانی، هادی بهادری، هدایت الله خادمی، جلیل رحیمی جهان آبادی، عباس پاپی‌زاده، حسن نوروزی و صدیف بدری، شادمهر کاظم زاده به ایراد دلایل خود برای استیضاح کرباسیان پرداختند.

حاجی دلیگانی: رکود تورمی کمر تولیدکنندگان، کسبه و بازاریان را شکسته است

زنگنه و حجتی وارد صحن علنی شدند

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دقایقی قبل وارد صحن علنی مجلس شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

مخالفت سه فراکسیون شاخص مجلس با استیضاح کرباسیان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
مخالفت سه فراکسیون شاخص مجلس با استیضاح کرباسیان

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ابوالفضل سروش نماینده مردم تهران با تشریح جلسه صبح امروز - یکشنبه - فراکسیون امید مجلس که پیش از آغاز جلسه استیضاح کرباسیان برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، نمایندگان سخنان کرباسیان را استماع کردند و نهایتا رای گیری شد.

وی افزود: اعضای این فراکسیون با 30 رای مخالف استیضاح، 18 رای موافق استیضاح و سه رای ممتنع با استیضاح کرباسیان مخالفت کردند.

**مخالفت فراکسیون ولایی با استیضاح کرباسیان

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌ آباد در مجلس شورای اسلامی نیز درمورد نتایج جلسه فراکسیون های مستقلین و ولایی اظهار داشت: این دو فراکسیون مجلس دهم مخالف استیضاح وزیر اقتصاد هستند.

وی افزود: کرباسیان در شرایط فعلی و با توجه به این که تنها یک سال است در جایگاه وزیر اقتصاد مشغول به کار است، نمی‌تواند در بحث بازار ارز و طلا نقشی داشته باشد و این مسائل و این نوسانات فقط براثر عملکرد وی نیست.

جلسه استیضاح کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

عدم اعمال تکالیف قانونی در حوزه فعالیت‌های بانکی، عدم اجرای برنامه‌های اعلامی در زمان اخذ رای اعتماد از مجلس، عدم تدبیر لازم در سازماندهی اقتصادی، عدم اجرای عادلانه نظام مالیاتی به نحوی که بیشترین فشار مالیاتی به واحدهای تولیدی و اقشار کم درآمد وارد می‌شود از مهم ترین محورهای استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی است.

خواندن خبر در سایت منبع

رحیمی‌جهان‌آبادی: کرباسیان، اقتصاد کلان بلد نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
رحیمی‌جهان‌آبادی: کرباسیان، اقتصاد کلان بلد نیست

به گزارش ایسنا، جلیل رحیمی جهان آبادی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد،‌ گفت: ترامپ، روحانی و کرباسیان هیچ کدام مقصر نیستند، ما مقصریم که پشت دیوارهای سیمانی صدای مردم ایران را نمی‌شنویم. ما مقصریم که به جای شنیدن صدای درد و رنج مردم کماکان چشم و گوش بسته از برخی وزرا حمایت می‌کنیم.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس، وزارت اقتصاد را در اداره اقتصاد کلان و گسترش فساد در گمرک مقصر دانست و ادامه داد: مجلسی که توجیحات غیرعقلانی و غیر منطقی وزارت اقتصاد در ناکارآمدی، ضعف مدیریت، فساد گمرک،  ناتوانی مدیریت بازار ارز و کوچک‌تر شدن سفره مردم را می‌شنود و با سکوت‌ آنها را تایید می‌کند.

وی ادامه داد: وزارت اقتصاد از مدیریت اوضاع اقتصادی ناتوان است. کرباسیان مدیری نیست که اقتصاد کلان بلد باشد و بتواند آن را اداره کند،‌ ایشان توانایی اداره زیر مجموعه خودش را هم ندارد. بیش از ۴۰ نماینده استیضاح وزیر اقتصاد را به این دلیل امضا کردند که بفهمند مقصر فساد در سامانه‌های گمرک چه کسی است؟ بارها به رییس گمرک گفته‌ام شرکتهای مرزنشینان تحت فشار هستند، در گمرک فساد است و مشکلات اقتصادی مردم را زمین‌گیر کرده است اما هیچ تلاشی در کرباسیان و گمرک برای رفع چالش‌ها نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: بدون نگاه جناحی و سیاسی و بدون حب و بغض نسبت به دولت باید از حقوق ملت دفاع کنیم. مردم زیر فشار اقتصادی در حال خرد شدن هستند. ای کاش این دیوارهای سیمانی به شما اجازه شنیدن صدای ضجه مردمی را می‌داد که از صبح تا ظهر زیر گرمای ۴۰ درجه هوا  هستند.

رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: وزارت اقتصاد و سازمان گمرک نسبت به ضعفهای مدیریتی و مفاسد اداری و اقتصادی خود و زیرمجموعه خود احساس مسؤولیت نمی‌کنند. چه کسی مقصر این شرایط است؟ تا کی می‌خواهیم مشکلات اقتصادی کشورمان را به بازار سلیمانیه، هرات، ارمنستان و بازار کشورهای همسایه وصل کنیم.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس، مدیریت اقتصادی دولت روحانی را ضعیف دانست و اظهار کرد: از کلیات دولت دفاع کرده و می‌کنم و از شخص روحانی دفاع کرده و می‌کنم اما آقای کرباسیان محورهای طرح سوال از رییس‌جمهور را بخوان، یکی از این محورها ناتوانی شخص شماست. رییس‌جمهور باید ناتوانی شخص شما و تیم همراه شما در وزارت اقتصاد را پاسخ دهد. دولتی که زیر بدترین فشارهای داخلی و خارجی است چرا باید ضعف مدیریتی شما را هم پاسخ دهد؟

وی تاکید کرد: وزارت اقتصاد از تدوین و اجرای سیاستهای کلان ناتوان است و درک درستی از تئوری‌های اقتصادی ندارد. اقتصاد دنیای امروز بر پایه توهم، توطئه و اخبار نادرست اداره نمی‌شود. اقتصاد دولت روحانی بیمار است و مقصر آن هم شخص کرباسیان است.

رییس فراکسیون مرزنشینان مجلس یادآور شد: مفاسد اداره گمرک دوقارون و سامانه گمرک شرق کشور را به رییس گمرک گزارش دادم اما ایشان هیچ اقدامی برای از بین بردن مفاسد این گمرک انجام نداد. وزیری که در جنگ اقتصادی نمی‌تواند زیرمجموعه خود را اداره کند نباید وزیر باشد. به عنوان حامی دولت روحانی می‌گویم مردم زیر فشار اقتصادی کمرشان شکسته است.

خواندن خبر در سایت منبع

حاشیه مجلس|بازار داغ روبوسی نمایندگان با دولتمردان در استیضاح

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حاشیه مجلس|بازار داغ روبوسی نمایندگان با دولتمردان در استیضاح

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نشست امروز (یکشنبه 4شهریور) قوه مقننه، برای بررسی استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و امور دارایی، دقایقی قبل در صحن علنی قوه مقننه آغاز شد. این جلسه تا این لحظه با حواشی همراه بود که در ادامه می‌خوانید.

**بازار داغ روبوسی نمایندگان با مسئولان دولتی

از زمانی که مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در جلسه علنی امروز پارلمان حضور یافت برخی از نمایندگان با حضور در کنار وی ضمن خوش‌ آمدگویی به خوش و بش با نمایندگان مجلس پرداختند.

 این روند با حضور دولتمردان در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد ادامه داشت. زمانی که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور  نیز در جلسه علنی امروز حضور یافتند، برخی از نمایندگان به استقبال آنها رفته و خوش آمد گفتند.

محمد جواد آذری جهرمی  وزیر ارتباطات نیز از این ماجرا بی‌نصیب نماند. وی زمانی که می‌خواست بر روی صندلی خود در مجلس قرار گیرد برای مدت طولانی مشغول خوش و بش و مصافحه با نمایندگان بود.

این مسئله در زمان حضور علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و علی اکبر کمالوندی نیز دیده شد.

نمایندگان در حالی مشغول روبوسی و مصافحه با نمایندگان دولت بودند که موافقان استیضاح وزیراقتصاد به بیان نقطه نظرات خود در این زمینه می‌پرداختند و مسائلی را بیان می کردند که وکلای ملت باید آنها را می شنیدند و درباره استیضاح رای می دادند.

 مشاهدات خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از صحن علنی پارلمان نشان می‌دهد، اکثریت نمایندگان رغبتی به برگزاری جلسه استیضاح وزیر اقتصاد ندارند و بیشتر در حال رایزنی با مسئولان دولتی هستند تا گوش دادن به صحبت‌های موافقان استیضاح.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک14 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت واکنش آمریکایی‌ها به این پیشنهاد که بر آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی تأکید دارد، نشانگر عدم درک صحیح واشنگتن از مذاکره و توافق خواند. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند.» در واکنش به این اظهارات، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر به شرط‌گذاری روی آورد و اعلام کرد که ایران ابتدا باید به صورت یکجانبه تمام زندانیان آمریکایی را آزاد کند. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد به پایگاه «المانیتور» گفته است: «رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد.

اخبار بیشتر