پشت پرده شبیخون شایعات رسانه‌ها در هفته گذشته
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

پشت پرده شبیخون شایعات رسانه‌ها در هفته گذشته

یزد | رسانه‌ها به شایعات و مطالب بی‌اساس در جامعه دامن نزنند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
یزد | رسانه‌ها به شایعات و مطالب بی‌اساس در جامعه دامن نزنند
معاون استاندار یزد با تاکید بر اینکه همه باید در شرایط فعلی در راستای رفع مشکلات قدم برداریم گفت: رسانه‌ها به شایعات و مطالب بی‌اساس در جامعه دامن نزنند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، علی زینی‌وند صبح امروز در نشست مجمع نمایندگان استان یزد که با موضوع بررسی بودجه‌ها و وضعیت مرتبط با جامعه کارگری و کارفرمایی استان یزد برگزار شد اظهار داشت: بیشتر مسائل مطرح شده مسائل اعتباری، بودجه، حقوق و موارد دیگری بود که مسائل مهمی است.

وی ادامه داد: در بحث منابع داخلی هم بودجه به گونه‌ای نیست که بتوان مانور قابل توجهی روی بودجه داد و قطعا نمی‌توان نسبت به این موضوع امیدی داشت و این مباحث در بحث ملی است.

معاون استاندار یزد خاطرنشان کرد: الان دو ماموریت پرچالش به همین شواری هماهنگی با مسئولیت مدیرکل تعاون واگذار شده و کمیته امداد و بهزیستی هم درگیر این ماموریت‌ها شده‌اند.فرمانده سپاه عاشورا: جنگِ جهانی امروز، جنگ رسانه و فضای مجازی استمرکز رسانه‌ای در شهر تبریز ایجاد شوداستاندار قزوین: قدرت فرهنگ‌سازی رسانه‌ها تقویت شود

زینی‌وند با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید در راستای اطلاع‌رسانی دقیق و درست و مناسب قدم بردارند اظهار داشت: در شرایط فعلی رسانه‌‌ها باید حساسیت لازم را داشته باشند که به شایعات بی اساس و یا مواردی از این قبیل دامن نزنند.

وی تصریح کرد: الان همه ما باید دست به دست هم بدهیم و در راستای رفع مشکلات موجود قدم برداریم و هر کسی باید در این زمینه وظیفه‌ای که بر دوش دارد را به درستی انجام دهد.

معاون استاندار یزد افزود: در صورتی که هر کسی به وظایف خود به درستی عمل کند و مراقب باشد عملکردش با مشکل مواجه نباشد، قطعا بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

بانک آینده روال عادی خود را طی می‌کند/ مردم به شایعات توجه نکنند

ایسناخبرگزاری ایسنا
بانک آینده روال عادی خود را طی می‌کند/ مردم به شایعات توجه نکنند
مدیر بانک آینده استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تمام خبرهای مربوط به ورشکستگی و اختلاس بانک آینده دروغ است.

سید مرتضی رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: این مطالب از طریق معاندان شایعه شده است.

وی اظهار کرد: بانک آینده هیچ گونه مشکلی ندارد و روال عادی خود را طی می‌کند.

مدیربانک آینده استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: مشتریان می‌توانند برای اطلاع از حساب‌های خود به شعب این بانک مراجعه کنند.

رمضانی تصریح کرد: خبرهای منتشره از سوی رسانه‌های معاند در روزهای اخیر نشان می‌دهد که بار دیگر این رسانه‌ها در تلاش هستند تا موجی از نگرانی بین سپرده‌گذاران سیستم بانکی از طریق انتشار اخبار کذب، ایجاد کنند.

وی ادامه داد: مردم باید مراقب باشند و اجازه ندهند که با بعضی شایعه پردازی معاندان، اعتماد مردم به بانک‌ها، دچار تزلزل شود.

مدیر بانک آینده استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از هم استانی‌های عزیز درخواست می‌شود در این زمینه هوشیار باشند و فریب برخی رسانه‌های معاند را نخورند و به شایعات توجه نکنند.

رمضانی اضافه کرد: کسانی که متقاضی دریافت سپرده خود از این بانک باشد به آنها تحویل داده می‌شود.

به گزارش ایسنا، در پی برخی شایعات بعضی از سپرده گذاران بانک آینده در یاسوج جلوی این بانک تجمع کردند و خواستار دریافت سپرده‌های خود شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

شبیخون شایعات سه گانه در هفته گذشته

تابناکخبرگزاری تابناک

هفت صبح در گزارشی نوشت:در روزهای پایانی هفته‌ای که گذشت سه شایعه به طور جدی در فضای مجازی منتشر شد که هر کدامشان پتانسیل این را داشت که شرایط اقتصادی کشور را متلاطم کند. یکی اینکه گفتند ایران تصمیم به خروج از برجام گرفته. دوم اینکه شایعه شد محمد جواد ظریف وزیر خارجه استعفا داده است و دیگری اینکه بانک آینده ورشکست‌ شده. همانطور که انتظار می‌رفت این سه خبر جعلی بود و فوری تکذیب شد. نکته مهم اما همزمانی این سناریوهاست که هرکدام از آن‌ها به تنهایی می‌تواند ضربه مهلکی به بازار ارز و سکه بزند. در این گزارش می‌خواهیم بررسی کنیم منبع اولیه این سه شایعه کجا بود و کسانی که به آن‌ها دامن زدند ممکن است انگیزه‌هایی داشته باشند.

*** استعفای ظریف

از نظر توالی زمانی شایعه استعفای ظریف قبل از دو مورد دیگر مطرح شد. یک بار اواخر مهر امسال این مسئله مطرح شد و بلافاصله روابط عمومی وزارت امور خارجه آن را تکذیب کرد. باز یک ماه بعد دوباره همین شایعه عینا در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد و کسی خیلی توجهی به آن نکرد. شایعه‌پردازان در طول هفته پیش یک‌بار دیگر تصمیم گرفتند روی همین مسئله مانور بدهند. با این تفاوت که این بار بعضی منابع رسانه‌ای هم به نوعی آن را تایید کردند. به طور مثال صفحه توئیتر روزنامه صبح نو (نزدیک به اصولگرایان و محمد باقر قالیباف) نوشت: «شنیده شده ظریف به دلیل اختلاف نظر با رئیس جمهور درباره تعهدات اروپا در برجام استعفا داده. روحانی معتقد است علت عدم پایبندی اروپا و شکست برجام، اشتباهات وزارت خارجه در روند مذاکرات بوده.» انتشار این خبر توسط اکانت رسمی یک روزنامه باعث شد موضوع بیشتر از دفعات قبل در محافل رسانه‌ای جدی گرفته شود. ضمن اینکه حمید رسایی هم در توئیتی تلویحا به استعفای ظریف اشاره کرد و خواستار پذیرش استعفای او شد. رسایی در حقیقت این نکته را در جواب توئیت حسین امیر عبدالهیان (مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس) نوشت که از لزوم دادن یک پیام شوک‌آور به اروپایی‌ها نوشته بود.

اگرچه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور روز چهارشنبه و در حاشیه جلسه هیات دولت گفته بود این شایعه صحت ندارد اما توئیت روزنامه صبح نو و رسایی بعد از اظهارات او منتشر شد. بنابراین واعظی مجبور شد یک‌بار دیگر در توئیتر قضیه را تکذیب کند. رئیس دفتر روحانی انتشار این اخبار را مشکوک توصیف کرد. در عین حال علیرضا معزی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت هم با موضعی مشابه خبر استعفای ظریف را تکذیب کرد و انتشار این اخبار را بازی در زمین ترامپ دانست. یادمان نرود تمام این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که ظریف در یک سفر مهم در هند به سر می‌برد.

جالب اینجاست که خبر تایید نشده استعفای ظریف را بیشتر چهره‌هایی از طیف اصولگرایان پروبال می‌دادند اما یکی از اولین منابع انتشار آن حسن محمدی از خبرنگاران نزدیک به یکی از وزرای دولت بوده است! حالا انگیزه پشت این ماجرا چیست؟ واقعا در فکر شوکه کردن اروپا هستند یا پالس‌هایی ناخودآگاه به بازار اقتصادی کشور مخابره می‌شود یا هدف کاهش اعتبار ظریف است؟ به هرحال شنیده‌ها حاکی از این است ظریف به زودی در کسوت وزیر امورخارجه به عراق سفری خواهد داشت.

*** خروج ایران از برجام

مسئله دوم شایعه خروج ایران از برجام بود. با توجه به تعلل اروپا در راه‌اندازی کانال مالی مشترک با ایران و اینکه اواسط هفته پیش خبری مبنی بر وضع تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا ضد وزارت اطلاعات منتشر شد، خبر تصمیم خروج ایران از برجام معنادار به نظر می‌رسید؛ اتفاقی که فارغ از مسائل سیاسی می‌تواند به بازار ارز و سکه هم شوک وارد کند و کانال‌های قیمت ارز و سکه خیلی روی آن مانور دادند.

اولین منبعی که این خبر را اعلام کرد وحید ایمانی بود؛ خبرنگاری که قبلا مجری برنامه‌های سیاسی صدا و سیما بود و حالا از نیروهای باشگاه خبرنگاران جوان است. توئیت اولیه او از این قرار بود: «چند دقیقه پیش با خبر شدم که شورای عالی امنیت ملی پس از تایید رهبر انقلاب تصمیم به خروج از برجام را گرفتند.» او بعد از چند ساعت ماجرا را تکذیب کرد اما گفت که چون خودش موافق خروج ایران از برجام است توئیت قبلی را پاک نمی‌کند. باز طولی نکشید که او توئیت‌های قبلی را پاک کرد و نوشت: «چون مطمئن شدم خبر مربوط به خروج از برجام صحت نداشت، پاکش کردم و بابت انتشار خبر از همگی عذرخواهی می‌کنم.» ناگفته نماند یک نکته دیگر هم به این شایعه دامن زد. خبرگزاری رویترز به نقل از ظریف نوشت: «خروج از برجام برای تهران یک گزینه است.» مشخص بود این نقل قول ممکن است با توجه به فضای فعلی زمینه ساز برداشت‌های دیگری شود.

اینجا هم مثل ماجرای استعفای ظریف سیل تکذیبیه‌ها از راه رسید. هم محمود واعظی و هم علیرضا معزی دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی قویا این موضوع را تکذیب کردند. مهم‌تر اما اینکه سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: «شناسایی و برخورد قانونی با شبه رسانه‌های متخلف که مبادرت به اقداماتی از این دست می‌کنند توسط مراجع ذی‌ربط در دست انجام است.» در این ماجرا هم یک پای قضیه بعضی منابع رسانه‌ای اصولگرایان بودند به اضافه رویترز و از سوی دیگر بعضی گروه‌های ذی‌النفع از متشنج شدن بازار ارز هم با آن‌ها همراهی کردند. بازار ارز هم سخاوتمندانه به این شایعه واکنش نشان داد!

*** ورشکستگی بانک آینده!

سومین خبر کذب ورشکستگی بانک آینده است. این شایعه اولین بار نیست که مطرح می‌شود. به طور مثال در اسفند سال ۹۶ هم همین موضوع را عده‌ای مطرح کردند که کذب بودن آن خیلی زود برملا شد. این بار اما این شایعه آنقدر آماتوری ساخته شده که اصلا بدون توجه به تکذیبیه‌های بعدی به جعلی بودن آن می‌شد پی برد؛ اول اینکه یکی از اولین منابع اولیه انتشاردهنده این خبر شخصی به نام اکرم مهدوی زاده است که خودش را فعال اجتماعی و عضو اتاق بازرگانی معرفی کرده. او در توئیتر نوشت: «انصاری سهامدار اصلی بانک آینده با ۱۴۰ هزار میلیارد تومن از کشور فرار می‌کنه جالب نیست عادت کردیم به اختلاس.» نکته بامزه اینکه او عکسی را از علی انصاری ضمیمه این توئیت کرده که مربوط به اهدای جایزه امین الضرب در روز سه شنبه است. یعنی خود همین عکس تکذیبیه اصل ادعای خودش است. نکته بعدی هم اینکه رقم ۱۴۰ هزار میلیارد تومان اختلاس خیلی مبالغه آمیز به نظر می‌رسد. کل بودجه عمومی ما در سال جاری ۴۲۵ هزار میلیارد تومان است و این رقمی که ادعا کردند می‌شود تقریبا یک سوم کل بودجه عمومی کشور! شواهد دیگری هم البته مبنی بر کذب بودن این خبر داریم. از جمله اینکه روز چهارشنبه علی انصاری در مجموعه ایران مال میزبان محمد شریعتمداری وزیر کار بود.

این ماجرا هم از آن موضوعاتی است که می‌توان حدس زد با هدف تشنج آفرینی در اقتصاد کشور در فضای مجازی مطرح می‌شود. در واقع پروژه‌ای مشابه ماجرای صندوق‌های مالی در سال گذشته. موضوع مشکوک اینجاست که روز چهارشنبه یکی از صفحاتی که قیمت لحظه‌ای ارز و سکه را درج می‌کند توئیت کرد: «تا دیر نشده پست اینستاگرامی بانک آینده را منتشر کنید» ظاهرا قضیه اینطور به نظر می‌رسد که یک اشتباه سهوی در انتشار این توئیت رخ داده اما تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز این جمله موهوم از صفحه مذکور پاک نشده. اگر پاسخ‌های مابقی کاربران به این توئیت را بررسی کنید می‌بینید این جمله آگاهانه یا ناآگاهانه به شایعات ورشکستگی بانک آینده دامن زد. یعنی به نظر می‌رسد همان افرادی که از آشفته شدن بازار سود می‌برند قصد داشتند این سیگنال را به مردم بدهند که گویا واقعا خبری است!

بانک مرکزی روز پنجشنبه در اطلاعیه اعلام کرد: «مطالب منتشره از سوی رسانه‌های معاند پیرامون یکی از بانک‌های کشور در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول است و از هموطنان عزیز درخواست می‌شود در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.» علاوه بر این خود جلال رسول اف مدیرعامل بانک آینده هم گفت: «اقتصاد ایران، بانک محور بوده و به همین دلیل بیشتر فشار دشمنان، بر تخریب نظام بانکی کشور متمرکز است. باید مراقب باشیم و اجازه ندهیم که با بعضی شایعه پردازی معاندان، اعتماد مردم به بانک‌ها، دچار تزلزل گردد.» به این تکذیبیه‌ها اطلاعیه خود بانک آینده و توضیحات دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی را هم در رد این قضیه اضافه کنید. بنابراین کذب بودن این خبر با واکنش به موقع برای افکار عمومی مسجل شد.

علاوه بر چهره‌هایی مثل سید مهدی رحمتی کاپیتان استقلال که در پی این شایعات از علی انصاری حمایت کرد، صادق خرازی فعال سیاسی و دبیر کل حزب ندای ایرانیان هم دیروز با انتشار یادداشتی از موسس ایران مال حمایت کرد. در بخش‌هایی از یادداشت آمده: «من دو بار از نزدیک پروژه بزرگ و عظیم «ایران مال» را ملاحظه کرده‌ام و با ابعاد آن به صورت اجمالی آشنایی دارم… اگر پیمانکار اروپایی اینچنین کار بزرگی می‌کرد همه به به و چهچه می‌کردند و برایش تبلیغات آنچنانی راه می‌انداختند و از او بت می‌ساختند و در ردیف اول قهرمانان جهان اقتصاد می‌نشاندند… این که چند نفر آدم با غیرت و با شرف برای کشورشان آمده‌اند چنین گام بزرگی برداشته‌اند، شایسته تقدیر است… باید با صدای بلند از اندیشه‌ای که ایران مال را پدید آورده است قدردانی کرد، نه اینکه هم صدا با بیگانگان شد. مگر بانک آینده و سرمایه‌گذاران این پروژه به جز خدمت چه کرده‌اند؟»

خواندن خبر در سایت منبع

پشت پرده یک شایعه مشکوک

فراروخبرگزاری فرارو
پشت پرده یک شایعه مشکوک
البته زمزمه‌های اولیه این شایعه حدود ۴۸ ساعت پیش از آنکه مخالفان دولت، رسما اقدام به نشر آن کنند، شنیده می‌شد. زمزمه‌هایی که منشا آن‌ها با یک پیگیری خبری ساده قابل ردیابی بود و به روشنی نشان می‌داد که این مسائل نه تن‌ها از وزارت امور خارجه یا دیگر بخش‌های دولت درز نکرده، بلکه مشخصا از جایی بیرون از دولت و احتمالا نزدیک به مخالفان دولت کلید خورده است. این‌طور که پیداست مخالفان دولت ترجیح می‌دادند این خبر از طریق تکذیبیه آن از جانب یک مقام رسمی در وزارت خارجه یا بخش‌های دیگر دولت به گوش مخاطب برسد و اگر هم چنین نشد که نشد، حداقل ابتدا در رسانه‌ای اصلاح‌طلب یا حامی دولت منتشر شود. هر چند این اتفاق هم نیفتاد و درنهایت رسانه‌های مخالف دولت، آن هم طیفی از تندروترین این مخالفان ناچار به نشر «شایعه استعفای ظریف» شدند.
پشت پرده یک شایعه مشکوک - 0

روزنامه ایران نوشت:

نخستین بار حسن محمدی، سردبیر سایت امید هسته‌ای در توییتر خود نوشت: «شنیده‌هایى فراتر از شنیده، حکایت از استعفاى محمدجواد ظریف دارد که دو روز پیش تقدیم رئیس جمهور کرده است.» این شایعه، اما عصر پنجشنبه با توئیتی از سوی محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری قویا تکذیب شد.

موضعگیری و استقبال منسوبان به جریان منتقد دولت و مخالف برجام از این شایعه به نحوی بود که برخی رسانه‌ها در تحلیل‌های خود به گمانه‌زنی‌ها درباره آینده سیاسی ظریف اشاره کردند. گمانه‌زنی‌هایی که با محوریت حضور احتمالی ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح شده بود و البته با این واکنش قاطع خود او مواجه شد که گفت: «به سیاست داخلی علاقه‌ای ندارد و حاضر است حتی سند محضری بدهد که در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد.»

حسن محمدی فعال رسانه‌ای که اولین توییت درباره استعفای ظریف را منتشر کرده بود، اما در گفت:   وگو با «ایران» بر موضع خود اصرار و این پرسش را مطرح کرد که چرا وزارت امور خارجه به این شایعه واکنش نشان نداده است، پرسشی که در پیگیری «ایران» از منبع آگاه وزارت امور خارجه ضمن تکذیب استعفای ظریف، اینگونه پاسخ گرفت: «به چنین ادعا‌هایی به دلیل تکراری بودن و دامن نزدن به هدف‌هایی که یک جریان خاص دنبال می‌کنند واکنش نشان نمی‌دهیم».

روزنامه اعتماد نوشت:

«ظریف استعفا نکرده است»، توضیح دقیقی درمورد آنچه اتفاق افتاده نیست. وقتی می‌گوییم «ظریف استعفا نکرده است» که آقای وزیر امور خارجه لااقل به اینکه استعفا کند، حتی اگر شده در تنهایی خود فکر کرده باشد، اما به هر دلیل، درنهایت تصمیمی دیگر گرفته و اقدام به استعفا نکرده باشد. البته نمی‌خواهیم بگوییم که ما منابع خبری موثقی در «فکر و ذهن آقای وزیر» داریم و الان هم داریم مستقیما از «مرکز تصمیم‌گیری در مغز ظریف» به شما مخاطبان گزارش می‌دهیم، خیر! ما هرگز مدعی نبوده و نیستیم که ظریف یا هر یک از دیگر از وزرا و روسای بخش‌های مختلف دولت هرگز به «استعفا» یا هر تصمیم و اقدام دیگری فکر نکرده‌اند. بلکه برعکس شاید نه یک‌بار و چندبار، بلکه صد‌ها و هزاران بار اینکه دست از این کار پرزحمت و کم‌منفعت بکشند، از ذهن و فکرشان گذشته باشد و هنوز هم می‌گذرد. آنچه ما می‌دانیم و می‌گوییم صرفا این است که پیگیری‌های خبری‌مان از منابع آگاه در وزارت خارجه و البته مجلس شورای اسلامی از این حکایت دارند که نه‌تن‌ها ظریف استعفا نکرده، بلکه لااقل در چند ماه اخیر، صحبتی از استعفا نیز میان او و رییس‌جمهور و حتی او و معاونان و همکارانش به میان نیامده است.

مخالفان دولت کلید زدند: ساخت «چیزها» از «هیچ‌چیز»

اگرچه ما هم شنیده‌ایم که «تا نباشد چیزکی، مردم نسازند چیزها»، اما حالا این‌طور که از شواهد و قرائن برآمده از تحرکات رسانه‌ای و اقدامات سیاسی طیفی از مخالفان دولت پیداست، انگار دوره این امثال و حکم کهن سرآمده و امروزه، هستند مردمانی که بلدند بهتر از آنچه در مخیله‌تان بگنجد، «چیز‌هایی متعدد» بسازند، بی‌آنکه «چیزکی» موجود بوده باشد. تا آنجا که در همین فقره اخیر، این مردمان دست به کار ساخت چیز‌هایی شده و از آنچه ذهن و مغز ظریف که هیچ، حتی «روحش هم بی‌خبر است»، خبر داده و می‌دهند و جالب آنکه در اثبات این مدعای بی‌اساس، علاوه بر انتشار ارایه دلایل احتمالی این استعفا، مشخصا از «اعتقادات رییس‌جمهوری» نیز سخن می‌گویند. روزنامه «صبح نو» نزدیک به محمدباقر قالیباف و البته رسانه‌های نزدیک به جبهه پایداری همچون «قرارگاه سایبری عمار» ازجمله مدعیان استعفای ظریف هستند که در یکی، دو روز گذشته به این شایعات دامن زده و نوشتند: «شنیده شده ظریف درپی اختلاف‌نظر با رییس‌جمهور درباره «تعهدات اروپا در برجام» استعفا داده است. روحانی معتقد است علت عدم پایبندی اروپا و شکست برجام، اشتباهات وزارت خارجه در روند مذاکرات بوده و ظریف نیز با مشاهده عدم‌پشتیبانی روحانی استعفا داده است.»

شکستن صبر «پایداری»

البته زمزمه‌های اولیه این شایعه حدود ۴۸ ساعت پیش از آنکه مخالفان دولت، رسما اقدام به نشر آن کنند، شنیده می‌شد. زمزمه‌هایی که منشا آن‌ها با یک پیگیری خبری ساده قابل ردیابی بود و به روشنی نشان می‌داد که این مسائل نه تن‌ها از وزارت امور خارجه یا دیگر بخش‌های دولت درز نکرده، بلکه مشخصا از جایی بیرون از دولت و احتمالا نزدیک به مخالفان دولت کلید خورده است. این‌طور که پیداست مخالفان دولت ترجیح می‌دادند این خبر از طریق تکذیبیه آن از جانب یک مقام رسمی در وزارت خارجه یا بخش‌های دیگر دولت به گوش مخاطب برسد و اگر هم چنین نشد که نشد، حداقل ابتدا در رسانه‌ای اصلاح‌طلب یا حامی دولت منتشر شود. هر چند این اتفاق هم نیفتاد و درنهایت رسانه‌های مخالف دولت، آن هم طیفی از تندروترین این مخالفان ناچار به نشر «شایعه استعفای ظریف» شدند.

سناریوی جدید مخالفان دولت: از استعفای یکی تا استعفای همه

این درحالی است که یک منبع آگاه در مجلس که به‌دلیل بی‌اساس بودن اصل خبر استعفا و پرهیز از دامن زدن نابجا به این شایعات، نخواست نام‌شان فاش شود، معتقد است که «وزرایی همچون ظریف و زنگنه اهل استعفا و عقب‌نشینی نیستند و آنچه مخالفان دولت شایعه کرده‌اند، صرفا آمال و آرزوهای‌شان بوده است.» این نماینده نزدیک به وزرای امور خارجه و نفت همچنین تاکید کرده که این جوسازی‌های سیاسی-رسانه‌ای نوعی ماهیگیری از آب گل‌آلود است؛ آن‌ها می‌خواهند استعفای وزرایی همچون عباس آخوندی و حسن قاضی‌زاده هاشمی را به اتفاقی سریالی در دولت بدل کرده و این‌طور القا کنند که همه وزرای روحانی از همکاری با دولت و شخص رییس‌جمهور به ستوه آمده و به اصطلاح بریده‌اند. در حالی که واقعیت حاکم بر فضای همکاری وزرا و رییس‌جمهور و مجموعه دولت از این قرار است که با وجود افزایش مشکلات اقتصادی در ماه‌های گذشته، همدلی و همکاری در کابینه افزایش یافته و به‌خصوص پس از آخرین مرحله ترمیم تیم اقتصادی و اضافه شدن ۴ وزیر جدید در بخش‌های مهم تیم اقتصادی، مجموعه دولت در هماهنگی قابل‌قبولی به سر می‌برد.

استعفای ظریف؟! نمایندگان تکذیب کردند!

البته این منبع آگاه تنها کسی نبود که شایعه استعفای ظریف را از اساس تکذیب و آن را جوسازی مخالفان دولت خوانده است. بنابر پیگیری‌های خبرنگار «اعتماد» از حدود ۱۰ نفر از نمایندگان، نه‌تن‌ها این شایعات محلی از اعراب ندارد، بلکه حتی نزدیک به واقعیت نیز نبوده و به بیان دیگر مثالی است از اینکه در این دوره و زمانه، دیگر لزوما نباید «چیزکی» باشد تا از آن، «چیزها» ساخته شود. محمدجواد فتحی و سیده‌فاطمه ذوالقدر، نمایندگان تهران در مجلس، صادق حسنی‌جوریابی نماینده رشت، جلال میرزایی نماینده ایلام و رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید، عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رییس این فراکسیون، فاطمه سعیدی و بهرام پارسایی، سخنگویان فعلی و پیشین فراکسیون امید، علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و البته هیات رییسه مجلس ازجمله نمایندگان اصلاح‌طلب و اعتدالی هستند که شایعه استعفای ظریف را از اساس تکذیب کرده و جالب اینکه برخی اصولگرایان نزدیک به جبهه پایداری همچون احمد علیرضابیگی، هدایت خادمی و علیرضا سلیمی نمایندگان اصولگرای تبریز، ایذه و محلات نیز در مواجهه با پرسش «اعتماد» درباره این شایعه یا اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند، یا تکذیب یا سکوت.

شایعه استعفای ظریف در تهران؛ ظریف در آسمان دهلی

اما این همه ماجرا نیست. شاید آنچه علاوه بر تکذیب خبری این استعفا، شایعه را به نحوی منطقی و مستدل رد می‌کند، اقدامات و تحرکات سیاسی ظریف در روز‌های گذشته باشد. اقداماتی که وزیر امور خارجه در روز‌هایی که شایعه استعفایش ساخته و بعد با یکی، دو روز تاخیر منتشر شد، انجام داد. نگاهی به اخبار دیپلماسی در هفته گذشته نشان می‌دهد محمدجواد ظریف در روز‌هایی که شایعه استعفایش اینجا و آنجا زمزمه می‌شد، در دهلی‌نو به‌سر می‌برده و در تمام این مدت نیز سخت مشغول مذاکره با مقام‌های ارشد هندوستان و چند کشور دیگر همچون وزیر امور خارجه فعلی اسپانیا و نخست‌وزیر سابق ایتالیا بوده است. مذاکراتی که همچون دیدار و گفت‌وگوی ظریف با سوشا سواراج، وزیر امور خارجه هند در دهلی‌نو، پایتخت این کشور انجام شده است.

به بیان دیگر شایعه استعفای یکی از موفق‌ترین وزرای دولت درست در روز‌هایی ساخته و منتشر شده که ظریف حتی در تهران هم نبوده که من‌باب مثال، شایعه‌سازان مطابق فرمول مرسوم این دست شایعات، ادعا کنند «وزیر خارجه چند روز گذشته در محل کارش حاضر نشده است!»، اما این تمام آنچه در استدلال برای رد این شایعه گفته و شنیده شده، نیست؛ چراکه شایعه استعفای وزیر امور خارجه در حال و اوضاعی مطرح و منتشر شده که ظریف در این مدت علاوه بر اقدامات و فعالیت‌های رسمی و اداری معمول خود، حتی فعالیت‌های اضافه بر سازمان و ورای مسوولیت اداری در وزارت امور خارجه همچون فعالیت‌های توییتری‌اش را نیز طبق روال معمول پی گرفته است.

ناتوانی چشمان «پایداری» در نگریستن از منظر مخالف

ظریف در این مدت از قضا به بحث برجام و نحوه برخورد غیرقانونی امریکایی‌ها با توافق هسته‌ای نیز پرداخت و مشخصا در یکی از چند توییتی که در این چند روز نوشت، به حواشی سفر اخیر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده به منطقه خاورمیانه و دیدار با سران کشور‌های عربی واکنش نشان داد. اما شاید توییت جالب‌تر ظریف وقتی بود که در واکنش به عکسی از دونالد ترامپ و جمعی از مقام‌های ارشد دولت امریکا که همگی دوربین‌های مخصوص تماشای تصاویر «واقعیت افزوده» به چشم داشتند، نوشت: «می‌گویند یک عکس، هزار حرف برای گفتن دارد. اما این عکس بیش از هزار حرف از ده‌ها سال سیاست‌های شکست‌خورده امریکا در منطقه ما حکایت دارد. در وادی کوران حتی آن‌هایی که عینک واقعیت مجازی به چشم زده‌اند نیز همچنان کورند.» ظریف در این توییت از هزاران حرف نهفته در هر عکس نوشت و ضمن تاکید بر اینکه، این یکی بیش از هزار حرف نهفته دارد، صرفا از یکی از این معرفت‌های پنهان سخن گفته است. اما شاید حرف و معرفت نهفته دیگر در آن عکس این باشد که چه دشوار است نگریستن به دنیا و مسائل و مصایبش از زاویه‌ای به جز زاویه دید خود. معرفتی که به روشنی در نحوه پرداخت شایعه استعفای ظریف مصداق دارد.

چنان‌که گفتیم چند رسانه مخالف دولت هفته گذشته از شایعه استعفای وزیر امور خارجه سخن گفته و مدعی شدند که ظریف به دلیل آنچه «عدم پشتیبانی رییس‌جمهور از سیاست‌های وزارت خارجه» و «اختلاف‌نظر با رییس‌جمهور درباره تعهدات اروپا در برجام» عنوان شد و نیز به‌علت برخی اعتقادات روحانی در این خصوص که «علت عدم پایبندی اروپا و شکست برجام، اشتباهات وزارت خارجه در روند مذاکرات بوده»، اقدام به استعفا کرده است. نکته اینجاست که دقت در این تحلیل به روشنی نشان می‌دهد که آنچه به عنوان دلایل استعفای ظریف عنوان شده، مشخصا اعتقادات خاص جبهه پایداری و مخالفان دولت درباره برجام است، نه نگاه و رویکرد دولتی‌ها و وزارت خارجه به این توافق تاریخی. درواقع اینکه اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام پایبند نبودند، نه تنها «اعتقاد روحانی» نیست، بلکه مشخصا دیدگاه پایداری‌ها به برجام و مذاکره با اروپایی‌هاست. آنچنان که این روحانی نیست که از «سیاست‌های وزارت خارجه و ظریف پشتیبانی نمی‌کند» و درباره «تعهدات اروپا در برجام» با وزیر خارجه‌اش «اختلاف‌نظر» دارد؛ بلکه ازقضا این پایداری‌ها هستند که در ذهن‌شان رویای اختلاف‌نظر میان روحانی و ظریف می‌پرورانند و معتقدند وزارت خارجه در روند مذاکرات مرتکب اشتباه شده است.

... و اما مصایب ظریف

آنچه مسلم است ظریف استعفا نداده و حال، پس از بازگشت از سفر موفق سه روزه از دهلی‌نو به تهران، احتمالا در فکر برنامه‌های بعدی دستگاه دیپلماسی است. البته ما همان‌طور که از اسرار غیب‌گویی بی‌خبریم، نسبت به آینده نیز بی‌اطلاع و ناآگاهیم. شاید اصلا ظریف همین فردا صبح که از خواب بیدار شد، چند خطی قلمی کند و از ادامه کار در وزارت امور خارجه استعفا دهد. هرچه نباشد، همه می‌دانیم که او احتمالا بیش از هر وزیری تحت فشار سیاسی و غیرسیاسی بوده و اگرچه اختیاراتی محدود دارد، با انتظاراتی بسیار مواجه است. پس اینکه وزیری که با این اختیارات محدود، با وجود این همه دستاورد، با این حجم سنگین از انتظارات روبه‌رو است، دست به استعفا بزند، دور از تصور نیست، اما آنچه ما در این مقطع می‌دانیم اولا این است که خوشبختانه هنوز صبر ظریف سر نیامده و درثانی اگر روزی استعفا بدهد، قاعدتا به دلایل مدنظر پایداری‌ها کنار نمی‌رود؛ بلکه شاید از دست‌شان به ستوه بیاید و از شرشان فرار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

حریم بان شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با وجود این سامانه نظارت دائمی و بر خط مدیران شهری بر حریم شهر امکان پذیر می‌شود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری1 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

کتاب‌سوزی با نام علم / تبریزیان کیست و چرا کتاب مرجع پزشکی را آتش زده؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

اخبار بیشتر