1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات جدید نتانیاهو در رابطه با بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران

گاف تازه نتانیاهو: آژانس فقط ۱۲ بار از ایران بازرسی کرده!

فارسخبرگزاری فارس
گاف تازه نتانیاهو: آژانس فقط ۱۲ بار از ایران بازرسی کرده!

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که هفته گذشته در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مدعی شد یک انبار هسته‌ای در «تورقوز آباد» کشف کرده، روز جمعه در اظهاراتی که به یک گاف شبیه است، گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها ۱۲ بار در ایران بازرسی انجام داده است.

در مصاحبه‌ای که بامداد شنبه (به وقت تهران) از بخش انگلیسی شبکه «صدای آمریکا» پخش شد، نتانیاهو بار دیگر ادعای وجود انبار هسته‌ای در تورقوز آباد را تکرار کرد. در واکنش، مجری گفت: «ایرانی‌ها می‌گویند که آژانس ۱۲ بار از آن‌ها بازرسی کرده است. ۱۲ بار بازرسی شده‌اند. البته شاید این انبار خاص بازرسی نشده، اما قبول دارید که ۱۲ بار بازرسی شده‌اند؟»

نتانیاهو پاسخ داد: «در آن انبار نه. اما ایران کشور بزرگی است، تقریبا اندازه اروپا است. یعنی چه که در اروپا ۱۲ بازرسی جزئی انجام شود؟ فرض کنید که من به شما بگویم که می‌توانید در هر کجا از ایالات متحده که می‌خواهید، ۲۴ بازرسی انجام دهید. ایران کشور بزرگی است، می‌توانید خیلی چیزها را پنهان کنید.»

او سپس با بیان اینکه ۶ هفته پیش مدارکی را در اختیار آژانس قرار داده، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده، بار دیگر از آژانس خواست به ساختمانی که او گفته برود و این مرکز را مورد بازرسی قرار دهد.

به نظر می‌رسد مجری صدای آمریکا و نتانیاهو هر دو تعداد گزارش‌های مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره وضعیت پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را با میزان بازرسی‌های انجام شده، اشتباه گرفته‌اند، چراکه آژانس از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران در دوازده گزارش فصلی تایید کرده است که ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است.

در حقیقت میزان بازرسی‌ها ارتباطی به تعداد گزارش‌های منتشر شده ندارد و آنطور که آژانس اعلام کرده تاکنون چند هزار نفر-ساعت از مراکز مختلف مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران بازرسی شده است.

«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس نظام بازرسی از برنامه‌ هسته‌ای ایران را بی‌سابقه خوانده و گفته توافق هسته‌ای با ایران یک دستاورد از منظر نظام بازرسی برای نهاد ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد بوده است.

گاف تازه نتانیاهو: آژانس فقط ۱۲ بار از ایران بازرسی کرده! - 9

رژیم صهیونیستی که تنها دارنده تسلیحات اتمی در غرب آسیا است، از ملحق شدن به معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) خودداری کرده و تاکنون بازرسان آژانس را به تأسیسات اتمی خود راه نداده است. این رژیم با حمایت ایالات متحده از برگزاری نشست‌های «خاورمیانه عاری از سلاح اتمی» نیز جلوگیری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

سناتور روس: سخنان نتانیاهو درباره انبار هسته‌ای جنبه اتهام‌زنی دارد/ آژانس ده‌ها بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سناتور روس: سخنان نتانیاهو درباره انبار هسته‌ای جنبه اتهام‌زنی دارد/ آژانس ده‌ها بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» یادآور شد، اسرائیل اگر اطلاعاتی درباره انبار مواد هسته ای در تهران دارد، باید آن را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهد تا کارشناسان این سازمان بتوانند این مسئله را بررسی کنند، درغیر این صورت چنین ادعایی ارزشی ندارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی شب گذشته از تریبون سازمان ملل مدعی شد که سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیلی از وجود انبار مخفی تجهیزات و مواد هسته‌ای در تهران خبر داده‌اند. مقامات جمهوری اسلامی در زمان سخنرانی نتانیاهو، به نشانه اعتراض، سالن را ترک کردند.

کاساچوف گفت: «به طور کلی چنین اظهاراتی، به عقیده من، بیشتر در راستای رویارویی معروف بین اسرائیل و ایران است و این ادعا نیز سوژه دیگری علیه تهران از سوی نتانیاهو محسوب می‌شود.»

وی در پاسخ به این سئوال که چگونه باید به اطلاعات واکنش نشان داد، افزود: «برای من پاسخ به این سئوال کاملاً واضح است، باید از طرف اسرائیلی خواست تا این اطلاعات را اگر واقعا وجود داشته باشند، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهد تا کارشناسان این سازمان بتوانند صحت و سقم آن را بررسی کنند. بدون چنین اقدامی، این سخنان تنها جنبه حدس و گمان و اتهام زنی خواهند داشت.»

این سناتور روس یادآور شد که طی ماه‌های گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی بیش از ده‌ها بار از تاسیسات هسته‌ای مختلف در ایران بازرسی بعمل آورده و در هیچ یک از آنها هیچ موارد نقضی مشاهده نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف14 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
الفالف10 ساعت قبل
آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست. در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی وزیر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛، در جریان سفر استانی معاونت سیاسی به استان سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از برخی مناطق سیل‌زده سیستان از جملهدر نقطه صفر مرزی، از نزدیک در جریان وضعیت این مناطق و هم چنین اقدامات و امدادرسانی‌های تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های شورای مدیریت بحران قرار گرفت. عرف با تمجید از اقدامات انجام شده، ضمن اشاره به ضرورت حضور و فعالیت موثر احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت شرایط و امدادرسانی به مردم، بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید نمود. معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین با حضور در پایانه مرزی میلک، از وضعیت این پایانه بازدید کرد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد ایران⁩ در قاره آسیا را صمیمانه به اعضای این تیم و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، ابو وارث الموسوی سخنگوی جنبش النجباء اعلام کرد: آنچه برخی پایگاه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی درباره آماده شدن این جنبش برای هدف قرار دادن منافع آمریکا مخابره کرده‌اند کذب محض و ساخته دنباله روهای سفارت آمریکاست. وی افزود: بعید نیست که برخی شرکت‌ها یا منافع آمریکایی از سوی خود آمریکایی‌ها هدف قرار گیرد تا به گروههای مقاومت (حشد شعبی) اتهام وارد شود. هر چیزی از آمریکا بر می‌آید. الموسوی تاکید کرد: ما از چیزی نمی‌ترسیم و اگر قصد حمله به آمریکایی‌ها را داشته باشیم به شکل مستقیم و آشکارا آنرا اعلام می‌کنیم. وی افزود: ما با حضور نظامی آمریکا در عراق مخالفیم زیرا از حجم جنایات این نظامیان و خطر آنها برای غیرنظامیان آگاهیم.

اخبار بیشتر