1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آمریکا به ایران هشدار داد و کنسولگری خود در بصره را بست

آمریکا به ایران هشدار داد و کنسولگری خود در بصره را بست

فراروخبرگزاری فرارو
آمریکا به ایران هشدار داد و کنسولگری خود در بصره را بست

فرارو-وزارت خارجه آمریکا دستور تعطیلی دفتر کنسولگری خود در بصره عراق را صادر کرده است.

علت این تصمیم حملات اخیر به ساختمان این کنسولگری در جریان ناآرامی های بصره بیان شده است. حملاتی که آمریکا در واکنشی عجیب مدعی شده است با پشتیبانی سپاه پاسداران ایران صورت گرفته است.

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا، روز جمعه  ضمن تایید این تصمیم گفت به همه کارمندان آمریکایی که حضورشان در بصره ضرورت ویژه‌ای نداشته دستور ترک این شهر داده شده و وظایف کنسولی در بصره هم به بغداد منتقل شده است.

وزیرخارجه آمریکا در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: "با توجه به افزایش تهدیدها علیه کارمندان و اماکن ما در عراق، من دستور جابجایی موقت کارمندان دیپلماتیک را صادر کردم."

پومپئو که یکی از الویت‌های خود را تلاش برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه اعلام کرده مدعی شده حملات به کنسولگری ایالات متحده در بصره از سوی شبه‌نظامیانی که مورد حمایت ایران هستند صورت گرفته است.

کنسولگری آمریکا در بصره در جریان ناآرامی‌های اخیر در این شهر هدف چند راکت و خمپاره قرار گرفته بود که پومپئو از آنها به عنوان "شلیک غیرمستقیم" یاد کرده است.

"من به دولت ایران توصیه کردم که بدانند آمریکا آنها را مسئول مستقیم هرگونه آسیب به آمریکایی‌ها و دیپلمات‌های ما در عراق و هر جای دیگری که نیروهای ایرانی مستقیما و یا از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایت آنها حضور دارند می‌داند."

پومپئو افزوده: "من برای ایران روشن کردم که ایالات متحده به هرگونه حمله این چنینی فورا و به طور مناسب پاسخ خواهد داد."

حملاتی که آمریکا از آنها یاد کرده مربوط به اصابت دو راکت به کنسولگری این کشور در بصره است که در محوطه ساختمان کنسولگری فرود آمده بودند و خسارات جانی و مالی در پی نداشتند.

ایران هنوز واکنشی به این تصمیم و هشدار آمریکا نشان نداده است اما کنسولگری ایران هم در جریان ناآرامی‌های بصره به آتش کشیده شده بود.

در همین رابطه روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از یک مقام امنیتی عراق که نخواسته نامش فاش شود نوشته تصمیم آمریکا برای تعطیل کردن کنسولگری خود در بصره بر مبنای تهدید امنیتی جدی و معتبری از سوی ایران یا شبه‌نظامیان در عراق صورت نگرفته است.

این مقام عراقی ناشناس گفته: "ما هیچ اطلاعاتی درباره نیت یا سودای حمله ایران یا حامیان ایران به دیپلمات های آمریکایی یا کنسولگری آن دریافت نکرده‌ایم... و متاسفانه این یکی دیگر از مواردی است که نشان می دهد آمریکا می‌خواهد از عراق (به عنوان بهانه) برای مقابله با ایران" استفاده کند.

بصره از ماه ژوئیه گذشته صحنه ناآرامی‌ها و آشوب‌های خونین بوده و در جریان آن چندین ساختمان دیپلماتیک از جمله کنسولگری ایران مورد حمله قرار گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش وزارت خارجه عراق به بستن کنسولگری آمریکا در بصره

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش وزارت خارجه عراق به بستن کنسولگری آمریکا در بصره

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه‌نیوز، «احمد محجوب» سخنگوی وزارت خارجه عراق، بامداد امروز- شنبه- در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه از تصمیم «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به خارج کردن کارکنان کنسولگری آمریکا در بصره و نیز هشدار به شهروندان آمریکایی درباره سفر به عراق، ابراز تاسف می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق افزود: «عراق به محافظت از هیات‌های دیپلماتیک خارجیِ مقیم در این کشور و تامین امنیت آنها پایبند است.»

وی خاطرنشان کرد: «دولت عراق مصمم به رویارویی به تهدیداتی است که هیات‌های دیپلماتیک یا هر زائر خارجی را هدف قرار می‌دهند؛ چرا که امنیت آنها بخشی از امنیت عراق و یک تعهد قانونی و اخلاقی به شمار می‌رود.»

طبق این گزارش، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌‌ای، با اشاره به آنچه «مخاطرات» پیش روی اعضای هیات دیپلماتیک آمریکا در بصره خوانده شده، از تصمیم این وزارتخانه برای بستن کنسولگری آمریکا در این شهر جنوبی عراق خبر داد.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به وال‌استریت ژورنال گفته که این اقدام با هدف جابجایی کامل کارکنان کنسولگری از بصره صورت می‌پذیرد و دلیل ادعایی آن «تهدیدهای فزاینده شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران» است!

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا دستور تعطیلی کنسولگری خود در بصره را صادر کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
آمریکا دستور تعطیلی کنسولگری خود در بصره را صادر کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی هیل، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه این کشور دستور داده که کنسولگری واشنگتن در بصره به طور موقت بسته شود.

این سخنگو افزود: سفارت ایالات متحده در بغداد به ارائه خدمات کامل کنسولی برای افراد داخل و اطراف بصره ادامه خواهد داد. ما همچنان کاملا خود را متعهد به حمایت از عراقی‌ها در استان‌های جنوبی و سراسر این کشور می‌دانیم.

وزیر خارجه آمریکا ضمن تأیید این تصمیم، گفت، به همه کارمندان آمریکایی که حضورشان در بصره ضرورت ویژه‌ای نداشته، دستور ترک این شهر داده شده و وظایف کنسولی در بصره هم به بغداد منتقل شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

شلیک ۳ موشک به کنسولگری آمریکا در بصره

الفخبرگزاری الف
شلیک ۳ موشک به کنسولگری آمریکا در بصره

به گزارش مهر به نقل از بغداد بوست، یک منبع امنیتی از شلیک سه موشک به نزدیکی کنسول آمریکا در بصره  که در مجاورت فرودگاه بین المللی بصره قرار دارد، خبر داد.

بر اساس این گزارش؛ این منبع امنیتی عراقی گفت: سه موشک به منطقه نزدیک به کنسولگری آمریکا شلیک شده است.

منبع عراقی بیان کرد: مقامات داخل فرودگاه بصره کارکنان و برجهای مراقبت را از بیم هر گونه حادثه پیش بینی نشده تخلیه کرده اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما محسن رضایی در نشست خبری با اشاره به پایان دادن امریکا به مهلت خرید نفت کشورمان از جانب برخی کشورها گفت: این فشارها موجب خواهد شد که دولت، مجلس و ملت پرافتخار ایران روی پای خود تکیه کنند و به جای صدور نفت از آن برای صنعت خودمان استفاده شود. وی افزود: اگر کشورمان به تولید صنعتی روی بیاورد نه فقط حتی یک قطره نفت صادر نمی‌کنیم بلکه روزانه یک میلیون بشکه نفت باید وارد کنیم پس صادرات نفت بیانگر این است که تولید و صنایع ما هنوز راه نیفتاده است اما برای تحقق این هدف به فرصت نیاز داریم. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با هشدار به دولت امریکا درباره ادامه این جنگ اقتصادی - تروریستی تاکید کرد: بهتر است امریکایی‌ها دست از این شیطنت بردارند و گرنه ملت ایران اقدام خواهند کرد، البته اقدام خود را بیان نمی‌کنیم اما به هنگام اقدام خواهیم کرد. رضایی خطاب به دولتمردان امریکایی هشدار داد: آنان باید بدانند این اقدامات ناجوانمردانه شان که فشارها را بر مردم ما افزایش می‌دهد تا به تعبیر و رویای آنان دولت نتواند حتی حقوق کارمندانش را بپردازد تحقق نخواهد یافت و ما دست روی دست نخواهیم گذاشت و عکس العمل نشان خواهیم داد. وی ابراز امیدواری کرد که عقلا و روشنفکران امریکا آقای ترامپ را از این اقدام جنایت کارانه دور کنند.
الفالف17 ساعت قبل
همچنان که پیش بینی می‌شد ترامپ، معافیت ۶ کشور در خرید نفت از ایران را لغو کرد. نکته دوم؛ معافیت‌های ۶ کشور، در صورت وجود (مانند الان) هم تنها بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه به فروش نفت کمک می‌نمود که با توجه به تحریم‌های مالی بازگشت ثمن آن، به راحتی ممکن نبود و لذا لغو معافیت‌ها در تامین ارز مورد نیاز کشور نیز، سهم قابل توجهی نبود. نکته چهارم؛ در چنین فضایی، هر عمل و اقدام و نوشته و مطلبی که به نحوی به بزرگنمایی این اقدام ترامپ کمک کند، بازی در مسیر خواست امریکاست. نکته پنجم؛ مجلس و دولت و نخبگان در این دو سال خیلی کارها می‌توانستند بکنند که نکردند و بعدها باید بر این نکرده‌ها افسوس خورد اما الان زمان ادای قضای آن واجبات نیست. امروز فریاد زدن و مصاحبه کردن نه تنها اثر دیروز را ندارد که در حقیقت تایید نقشه انها و بازی در زمین امریکاست.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
وی افزود: به هر حال، امریکا با ما دشمن است و می‌خواهد هر طور شده به ما ضربه بزند و تلاش خود را می‌کند که فروش نفت ایران را به صفر برساند. همچنین کشور‌هایی مانند عربستان و برخی کشور‌های عربی منطقه را که با ما خصومت دارند، با خود همراه کرده است. اگر عربستان بخواهد در این میان سوءاستفاده و جایگاه ایران را تصاحب کند، به معنای اعلام جنگ با ایران است. اگر عربستان بخواهد وارد بازی نفتی ایران شود، قطعا ما هم امنیت تولید عربستان را به هم خواهیم زد. درباره عربستان اگر ما یک درصد از توان خود را به کار گیریم، آن‌ها را به زانو درمی آوریم و کاری می‌کنیم که التماسمان کنند.
فارسفارس21 ساعت قبل
سخنگوی جبهه پایداری گفت: با توجه به اینکه جامعه برای گفت‌وگو و مذاکرده با غرب، شرطی شد و رویکرد انقلاب را ناکارآمد نشان دادند، نتیجه‌ای که حاصل شد این است که رویکرد انقلابی پیش برنده است. وی در پاسخ به سؤالی درباره پایگاه اجتماعی جبهه پایداری گفت: برآورد از پایگاه اجتماعی بستگی به فضای زمان انتخابات دارد. متقی فر با بیان اینکه اخبار چهره‌های سازشکار در قضیه برجام بیشتر از چهره‌های انقلابی در رسانه‌ها انعکاس پیدا می‌کند، تصریح کرد: انتظار این است که چهره‌های انقلابی تقویت شوند. وی ادامه داد: برخی‌ها نگران هستند که جبهه پایداری تقویت بشود؛ خب اگر پایداری تقویت شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ هیچ اتفاقی نمی‌افتد، بلکه منویات نظام و آرمان‌های مردم پیش می‌رود. سخنگوی جبهه پایداری با بیان اینکه ما به جای اینکه مخاطب ناپایدار جمع کنیم به دنبال مخاطب پایدار هستیم، گفت: مخاطبانی که جبهه پایداری جذب می‌کند در همه صحنه‌ها حضور دارند و ظرفیت‌های تمام نشدنی هستند.

اخبار بیشتر