1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

چانه زنی‌های فصل بودجه همچنان ادامه دارد

سوگیری لایحه بودجه سال آتی تمرینی در اقتصاد بدون نفت است

ایرناخبرگزاری ایرنا
سوگیری لایحه بودجه سال آتی تمرینی در اقتصاد بدون نفت است
اراک - ایرنا - رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: سوگیری محتوای لایحه بودجه سال آتی، تمرینی برای جدا شدن اقتصاد از نفت و توجه خاص به حوزه های درآمدی دیگر است.

سید «مهدی مقدسی» روز یکشنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا افزود: لایحه بودجه کشور در سنوات گذشته همواره متکی به درآمدهای نفتی بوده اما، در لایحه بودجه سال آتی به صورت دو سقفی دیده شده که این گامی به جلو است.

وی اظهار داشت: دوسقفی بسته شدن بودجه به این معناست که بخشی از درآمدها قطعی و وابسته به فروش نفت است کاما، سهمی نیز در حوزه‌های دیگر برای درامدزایی دیده شده است.

عضو کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه‌ای که دولت در اختیار مجلس قرار داده است متناسب با شرایط خاصی کنونی دیده شده و ضمن توجه به کاهش درآمد‌های نفتی در آن راهبردهای مدیریت اقتصادی کشور بدون نفت نیز در آن وجود دارد.

مقدسی خاطرنشان کرد: بودجه سال اینده درمجموع انقباضی است و توجه به کاهش هزینه‌های غیرضروری و اهتمام خاص به بخش پژوهش دانشگاه‌ها در آن پررنگ دیده شده است.

وی عنوان کرد: ۸۱ هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد که سه هزار مورد آن ملی هستند و اتمام آن‌ها توسط دولت علاوه بر هزینه کلان ۱۰ سال زمان نیاز دارد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت افزود: واگذاری این طرح‌ها به بخش خصوصی و مردم از وابستگی آن‌ها به دولت می‌کاهد و از بروز فشار مضاعف در نظام بودجه‌ای جلوگیری می‌کند.

مقدسی اظهار داشت: برخی دستگاه‌های اجرایی تمایلی برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام به مردم ندارند که ادامه این روند باعث استهلاک طرح‌های نیمه تمام شده و منابع هزینه شده آسیب جدی می‌بیند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شور ای اسلامی اسلامی گفت: سازوکار واگذاری طرح‌های نیمه تمام در بودجه ۹۸ لایحه آمده است تا واگذاری منطقی و اقتصادی انجام شود.

مقدسی افزود: تولید محور بودن ویزگی برجسته بودجه سال آتی است و امید می‌رود که با رونق تولید زیرمجموعه‌های عمرانی و جاری حمایت شده و از مشکلات گره گشایی شود.

وی اظهار داشت: این لایحه نقاط قوت زیادی دارد که در کنار آن باید در کاهش هزینه‌های دولت برای برگزاری همایش‌های غیرضروری و مدیریت مصرف انرژی در دستگاه‌های اجرایی منطبق با رعایت الگوی مصرف برنامه ریزی شود.

رئیس مجمع نمایندگان در استان مرکزی گفت: رویکرد دولت در بودجه آتی در بخش کشاورزی مطلوب است اما کافی نیست و نیازمند بازبینی است.

استان مرکزی هفت کرسی نمایندگی در خانه ملت دارد که دو جایگاه آن مربوط به نمایندگان اراک، کمیجان و خنداب است.

۶۹۹۱/۶۰۱۳/

خواندن خبر در سایت منبع

مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

الفخبرگزاری الف
مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸
سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در بودجه هزینه‌های جاری معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و دستمزدها ۲۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ در نشست خبری امروز (یکشنبه ۲۳ دی ماه) خود با اشاره به اینکه سقف اول درآمد‌های دولت در سال ۹۸، ۴۰۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، گفت: در سقف دوم ۴۰ هزار میلیارد تومان به درآمد‌ها اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه درآمد‌های اصلی بودجه منابع عمومی، اختصاصی و شرکت‌ها در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود، بیان کرد: در بحث مصارف تصویر کلی که دولت در لایحه بودجه تقدیم مجلس کرده است، هزینه‌های جاری رقمی معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به سال قبل ۹ درصد افزایش یافته است و تنها رقمی که در این بخش رشد کرده حقوق و دستمزد بوده که ۲۰ درصد رشد داشته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار کرد: در بخش عمرانی ۶۲ هزار میلیاردتومان پیش بینی شده که معادل رقم سال ۹۷ است، در بخش تملک مالی ۲۵ هزار میلیارد تومان هم پیش بینی شده که نسبت به سال قبل ۱۹ درصد کاهش داشته است. همچنین ۹۵ هزار میلیارد تومان برای حقوق و دستمزد پیش بینی شده و در بخش رفاه اجتماعی هم ۱۲۲ هزار میلیارد تومان و در بخش بازپرداخت اوراق مالی ۱۹٫۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده تا بتوانیم از بودجه امسال برای سال ۹۸ پرداخت داشته باشیم.

وی ادامه داد: از نظر میزان کسب درآمد‌های دولت در حوزه درآمد‌های مالیاتی ۱۲۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و در خصوص درآمد حاصل از صادرات نفت با این موانع، صادرات نفت میانگین ۱٫۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است و قیمت هر بشکه هم ۵۴ دلار در نظر گرفته شده است که با توجه به تسعیر قیمت ارز برای کالا‌های اساسی ۴۲۰۰ تومان و برای بقیه کالا‌ها ۸ هزارتومان پیش بینی شده که متوسط آن ۵۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

مفتح تاکید کرد: از درآمد‌های ارزی براساس قوانین بالادستی و قانون برنامه ششم توسعه باید مقداری به صندوق توسعه واریز شود که برای سال ۹۸، ۲۰ درصد برای صندوق توسعه ملی، ۱۴٫۵ درصد برای شرکت نفت و مابقی برای کل بودجه پیش بینی شده است. براین اساس ۶٫۶ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی، ۴٫۸ میلیارد دلار برای شرکت نفت و گاز و سهم دولت رقمی حدود ۲۱٫۷ میلیارد دلار خواهد بود که در مجموع سعی شده لایحه دولت به نحوی واقع بینانه پیش بینی شود تا در سال آینده تصمیمات درستی گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار کرد: کمیسیون تلفیق در بررسی‌های خود تلاش می‌کند به این اطمینان برسد که این اعداد تحقق پذیر باشد، به همین دلیل در فرایند رسیدگی به لایحه بودجه وقت زیادی را برای بررسی کلیات بودجه قرار داده‌ایم و امروز وارد بررسی این موضوع در کمیسیون تلفیق شدیم. نماینده دولت هم در نشست امروز به طور کامل لایحه، اعداد، ارقام و اهداف و درآمد‌ها و هزینه‌ها و همچنین استدلال‌های پشتیبان را تشریح کرد.

وی ادامه داد: نمایندگان هم موارد مدنظر خود را بیان کردند و بعد از آن دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها نظرات خود را ارائه می‌کنند و بعد از گذشت این مراحل کلیات بودجه به رای کمیسیون گذاشته می‌شود و بعد وارد بررسی جزئیات می‌شویم. ما بدنبال این هستیم جهت‌گیری بودجه و مشکلات احتمالی سال آینده، چگونگی افزایش حقوق کارمندان و چگونگی حمایت از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را به صورت دقیق بررسی کنیم، همچنین دیگر هدف‌گذاری هم در اسناد بالادستی در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود و بعد از آن کلیات لایحه بودجه را به رای می‌گذاریم و بعد از آن وارد مباحث جزییات می‌شویم.

مفتح تاکید کرد: امیدواریم با بررسی جامع و کامل گزارشی را به صحن علنی تقدیم کنیم که تصویر کاملی از وضع اقتصادی کشور را در سال آینده مدیریت کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ با اشاره به مدت زمان بررسی کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق بودجه هم گفت: طبق آیین نامه دو هفته فرصت بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق است که تا دو هفته دیگر هم قابل تمدید است، لذا براساس روال گذشته احتمالا ظرف سه هفته کاری روند بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه یکی از نکات مهم در بودجه بدهی‌هایی است که برای دولت ایجاد شده، اظهار کرد: ما در قانون رفع موانع تولید دولت را مکلف کردیم که گزارش سالانه بدهی‌ها و مطالبات دولت را بعد از تایید سازمان حسابرسی به مجلس ارائه کند، البته این گزارش ارائه شده و براساس آن بدهی دولت در ۲۹ اسفند ۹۶، ۲۸۲٫۸ هزارمیلیارد تومان است و مطالبات دولت در همین تاریخ ۱۳۹ هزار میلیارد تومان است، لذا بدهی خالص دولت ۱۴۳ هزار میلیارد تومان می‌شود که این رقم بزرگی نیست.

مفتح با اشاره به اینکه این بدهی در سه سطح طبقه بندی شده است، تصریح کرد: بدهی به اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی‌ها ۶۰ هزارمیلیاد تومان، به موسسات و نهاد‌های عمومی و غیردولتی ۶۹٫۴ هزار میلیارد تومان و به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ۸۶٫۱ هزار میلیارد تومان است. طبق این گزارش بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی ۶۹٫۳ هزارمیلیار تومان، بدهی به اشخاص دارنده اوراق بدهی (سررسید نشده) ۵۵٫۸ هزارمیلیارتومان، بدهی به بانک‌ها ۴۹٫۷ هزارمیلیارتومان و بدهی به بانک مرکزی ۴۲٫۴ هزارمیلیارتومان است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ افزود: تصویری که در ذهن وجود داشت، این بود که دولت بدهی فراوانی دارد، اما این اعداد نشان می‌دهد که بدهی‌ها در محدوده قابل قبولی است، از سال ۹۲ تا ۹۷، ۱۳۶ هزار میلیارد تومان اوراق بهادار منتشر شده است که در لایحه بودجه سال ۹۸ هم میزان اوراق بهادار ۷۷ هزارمیلیار تومان پیش بینی شده است و این در حالی است که طبق برنامه ششم میزان اوراق بهادار باید حداکثر ۴۴٫۵ هزارمیلیارتومان باشد. دولت برای تسویه اوراق در سال ۹۸ اعداد و ارقامی را در بودجه پیش بینی کرده است تا بدهی دولت افزایش پیدا نکند.

خواندن خبر در سایت منبع

حساب‌های بانکی زیر ذره‌بین دولت/ درآمدزایی جدید در لایحه بودجه‌۹۸

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
حساب‌های بانکی زیر ذره‌بین دولت/ درآمدزایی جدید در لایحه بودجه‌۹۸
دولت در لایحه بودجه ۹۸، یکی از اقدامات خود در سال آینده را بررسی و تفکیک حساب‌های افراد حقیقی و حقوقی قرار داده تا راهی برای جلوگیری از فرار مالیاتی و در نتیجه افزایش درآمدهای دولت باشد.

از آنجایی که کلیات لایحه بودجه از منظر منابع و مصارف با محدودیت‌هایی روبرو است، پیشنهادهایی برای مدیریت و کاهش کسری بودجهبدون نفت در این لایحه ارائه شده است. یکی از این بخش‌ها که می‌توان برای درآمدزایی و جبران کاهش درآمدهای نفتی روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد، تفکیک حساب‌های بانکی (شخصی و تجاری) است.

تفکیک حساب‌های بانکی به شخصی و تجاری می‌تواند آثار مثبتی در کشور ایجاد کند. به نحوی که علاوه بر کنترل فعالیت‌های غیرمولد می‌تواند به شناسایی عملکرد کلیه فعالان اقتصادی (خواه به‌ عنوان تجاری ثبت شده باشند یا شخصی) کمک کند و بالتبع به کاهش فرار مالیاتی و افزایش درآمد مالیاتی منجر شود.

لذا تمرکز بر رصد جریان پول در کشور از این طریق ضروری به‌نظر می‌رسد. این کار در درجه نخست نیازمند قانون جدید نبوده و از طریق آیین‌نامه و بخشنامه‌های بانک مرکزی قابل اجرا است و سپس به دلیل اینکه در حال حاضر تراکنش‌های بانکی همه در بستر فناوری اطلاعاتانجام می‌شود ایجاد این تفکیک به سرعت امکان‌پذیر است.

این طرح باید به گونه‌ای طراحی شود که مبتنی‌بر شفاف‌سازی نقل و انتقال پول باشد و بتواند تا حد زیادی، جریان کالایی در کشور را نیز شفاف کند. در این حالت، این سامانه به‌ عنوان ابزار جدی شناسایی و رصد اقتصاد برای حاکمیت عمل خواهد کرد و حاکمیت می‌تواند بر مبنای آن بر روی فعالیت‌های اقتصادی، اعمال سیاست کند.

امکان تشخیص حساب‌های افراد حقیقی و حقوقی نیست

سیدبهاالدین حسینی هاشمی درباره این موضوع، اظهار داشت: در دنیا باید هزینه خدماتی که مردم از دولت دریافت می‌کنند را پرداخت کنند و از روش‌های متفاوتی برای تشخصی و دریافت این هزینه‌ها از سوی دولت وجود دارد.

وی افزود: در سایر کشورها، افراد مختلف از بیکار تا تاجر گرفته، کد مالیاتی مشخصی دارند که تمامی اطلاعات و درآمد و هزینه فرد وجود دارد و با استفاده از این کد امکان تشخیص اینکه فرد مشمول مالیات است یا خیر وجود دارد.

این کارشناس بانکی درباره لزوم وجود این کد در کشور، گفت: در ایران نیز سیستم نهاب (سامانه‌ای یکپارچه حاوی اطلاعات هویتی مشتریان) ایجاد شد که اگر به دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف متصل شود، امکان پیگیری و رصد اطلاعات مختلفی وجود خواهد داشت.

حسینی هاشمی افزود: البته تشخیص حقیقی یا حقوقی بودن یک حساب، بسیار سخت است زیرا شرکت‌ها و افراد حقوقی هستند که با حسابی به نام فرد حقیقی فعالیت دارند. امکان تشخیص این حساب‌ها بسیار دشوار است، مگر اینکه برای همه شهروندان کد مالیاتی تعیین کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای تشخیص فرار مالیاتی و دریافت مالیات، تعیین کد اصولی‌تر است، گفت: مهم‌ترین مشکل ما در حال حاضر نبود بانک اطلاعاتی مشخص است. اگر این کد تعیین شود به طور حتم تاثیر چشمگیری بر فرار مالیاتی و شفافیت حساب‌های بانکی خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

کلیات بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق تصویب شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
کلیات بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق تصویب شد
علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98 از تصویب کلیات بودجه در این کمیسیون خبر داد.

اعتمادآنلاین|علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ با اشاره به نشست صبح امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ برای بررسی کلیات لایحه، گفت که اعضای کمیسیون تلفیق با ۲۲ رای موافق، ۱۶ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۴۰ نماینده حاضر با کلیات این لایحه موافقت کردند.

به گفته وی، کمیسیون تلفیق بعد از تصویب کلیات وارد بررسی جزییات لایحه بودجه در بخش درآمدی و هزینه‌ای خواهد شد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نوبخت از تلاش برای انضباط و شفافیت در بودجه ۹۸ خبر داد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نوبخت از تلاش برای انضباط و شفافیت در بودجه ۹۸ خبر داد
تهران-ایرنا-نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه به نقل از نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت برای ایجاد اشتغال،مهار تورم، کاهش خط فقر، انضباط، شفافیت و توجه به استان ها در لایحه بودجه سال 98 کل کشورتلاش کرده است.

علی اصغر یوسف نژاد روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با تشریح جلسه صبح امروز کمیسیون تلفیق رسیدگی کننده به لایحه بودجه سال آتی اظهار داشت: در این جلسه محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی در مورد مسائل ارز و اشتغال که در لایحه بودجه پیش بینی شده است به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: پس از آن کمیسیون وارد بررسی کلیات این لایحه شد و طبق آیین نامه داخلی مجلس، نوبخت به مدت ۳۰ دقیقه از بودجه سال ۹۸ کل کشور دفاع کرد و در مورد واگذاری دارایی‌ها، درآمدهای مالیاتی، کاهش فقر در لایحه بودجه توضیحاتی را مطرح کرد.

این خبر در حال تکمیل است

سیام**۹۱۲۱**۱۳۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

چند درصد بودجه ۹۸ در مجلس تغییر می‌کند؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
چند درصد بودجه ۹۸ در مجلس تغییر می‌کند؟
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس روند بررسی بودجه سال ۹۸ در پارلمان را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سید مهدی مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نمایندگان مجلس تنها ۴ درصد بودجه را می‌توانند تغییر دهند، اظهار داشت: نمایندگان در مجلس کمتر از ۴ تا ۵درصد بودجه را تغییر می‌دهند؛ این در حالی است که بودجه‌ریزی و تدوین آن کار دولت محسوب می‌شود و باید تغییرات اساسی در رویه بودجه‌نویسی ایجاد شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی افزود: اقشار طبقه محروم جامعه با تنگناهای اقتصادی روبرو شدند و بسیاری از شهروندان در تامین مایحتاج زندگی خود مشکل دارند. تلاش می‌شود در بودجه ۹۸، تامین معیشت مردم به صورت خاص و ویژه دیده شود.

وی با اشاره به وجود پروژه‌های ملی نیمه تمام در کشور تصریح کرد: نمایندگان مجلس بر آن هستند که پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام ملی را در اولویت تخصیص اعتبارات قرار دهند. باید توجه داشت واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی براساس اسناد بالادستی برنامه ششم و بودجه ۹۷ باید انجام می‌شد. حالا این موضوع در بودجه ۹۸ هم تکرار شده که امیدواریم عملیاتی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تاکید اسناد بالادستی بر واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی، تصریح کرد: این موضوع در اسناد بالادستی آمده اما متاسفانه در عمل به آن توجه نشده است و ما حتما باید راهکارهای عملی برای برون رفت از این وضعیت داشته باشیم.

مقدسی درباره لابی برخی نمایندگان برای دریافت اعتبارات بیشتر برای حوزه انتخابیه خود، گفت: آیین‌نامه اجرایی کمیسیون تلفیق، به گونه‌ای تدوین شده که نگرانی بابت دریافت اعتبارات بیشتر و اعمال نفوذ از سوی نمایندگان وجود ندارد.

وی تصریح کرد: امیدواریم با بررسی‌هایی که در کمیسیون‌های تخصصی صورت می‌گیرد و ارائه پیشنهادات نمایندگان، اصلاحات لازم به گونه‌ای اعمال شود که بودجه واقع‌بینانه‌تر باشد. البته دولت سعی کرده بودجه را واقع‌بینانه بیاورد ولی به نظر ما این امر نیاز به اعمال اصلاحاتی دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

واضح نمی‌گویند کدام قسمت بودجه شفاف نیست

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
واضح نمی‌گویند کدام قسمت بودجه شفاف نیست
یک نماینده مجلس از عدم شفافیت منتقدان بودجه برخی مراکز "فرهنگی و مذهبی" انتقاد کرد. عبدالرضا هاشم‌زایی نماینده تهران گفت کمک شهروندان ...
واضح نمی‌گویند کدام قسمت بودجه شفاف نیست - 0

یک نماینده مجلس از عدم شفافیت منتقدان بودجه برخی مراکز «فرهنگی و مذهبی» انتقاد کرد. عبدالرضا هاشم‌زایی نماینده تهران گفت کمک شهروندان به این مراکز نسبت به پیش از انقلاب کاهش یافته است.

عبدالرضا هاشم زایی نماینده تهران در مجلس با اشاره به اظهارات حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری در مورد عدم شفافیت بودجه گفت: «یک عده واضح نمی‌گویند که کدام قسمت بودجه شفاف نیست. اما به نظر می‌رسد مقصود از این صحبت‌ها بودجه‌های مؤسسات فرهنگی است که بودجه آن‌ها پیش از انقلاب توسط مردم داده می‌شد.»

او روز شنبه ۲۲ دی در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین گفت به نظر می‌رسد افرادی به بودجه فرهنگی برخی مؤسسات و حوزه‌ها مانند «جامعه المصطفی، حوزه علمیه خواهران، بیمه طلاب بیکار و …» معترض هستند.

به گفته این نماینده مجلس «این هزینه‌های فرهنگی» پیش از این توسط شهروندان تامین می‌شد و در حال حاضر «مردم کمتر کمک می‌کنند».

هاشم‌زایی با اشاره به اینکه مشکلات اساسی شهروندان باید مورد توجه قرار بگیرد، افزود: «به‌عنوان‌مثال هنوز مدرسه ایمن نداریم که دانش آموزان در آن درس بخوانند.»

حسام‌الدین آشنا، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و مشاور حسن روحانی، روز یکشنبه ۱۸ آذر در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران مدعی شد که دولت تحت فشار مجلس به برخی نهادها بودجه اختصاص می‌دهد.

او در پاسخ به سوال دانشجویی در مورد پرداخت بودجه به نهادهایی همچون «جامعه ‌المصطفی، حوزه علمیه و شورای هماهنگی نماز جمعه و هرز رفتن بودجه کشور» ‌گفت: «پشت هر ردیف بودجه یک قبیله و یک پدر و مادر قرار دارد. امروز دانشجویان اسم یک نهاد به نام جامعه‌المصطفی را می‌دانند، اما سایر نهادها را نمی‌شناسند.»

آشنا با اشاره به اینکه مجلس ایران می‌تواند به ردیف‌های بودجه اضافه کند، گفت: «زمانی که هزینه ‌کردن در کشور آغاز شود، مشاهده می‌کنیم که در حوزه‌ای مانند رفاهی که به آن نیازمندیم دست دولت کاملا بسته است، اما در جایی به هزاران اسم از خدا و پیغمبر گرفته تا ماهواره، اتم، دفاع و همه چیزهای مقدس و افراد محترم، استفاده شده تا عده‌ای بتوانند در عین این‌که بازنشسته اداری و سیاسی هستند، حامی‌پروری کنند.»

مشاور حسن روحانی اضافه کرد: «اگر بخواهید با این موضوع برخورد کنید نیز در مجلس شورای اسلامی شما را می‌زنند.»

به گفته حسام‌الدین آشنا «کل بودجه دولت و کشور به اسارت و گروگان گرفته می‌شود» تا تکلیف یک ردیف از بودجه مشخص شود.

او بخش دیگری از مشکل را متوجه دولت‌های قبلی در جمهوری اسلامی کرد و گفت: «ابتدا فردی با لابی، فشار، تماس و توافق یک بند در بودجه سالانه کشور به عنوان کمک به فلان موسسه باز کرد که در آغاز نیز اعتبار این بند ۱۰ میلیون تومان بوده، اما به مرور زمان این بند و مبلغ اعتبار آن رشد کرده است.»

آشنا افزود: «هر رییس جمهوری فکر کرده که دوستانی دارد و باید آنها را تقویت کند به همین دلیل نیز در بودجه ردیف‌هایی برای حمایت از آنها قرار داده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

صفحه اول روزنامه‌های امروز (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب14 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری11 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

اخبار بیشتر