چانه زنی‌های فصل بودجه همچنان ادامه دارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

چانه زنی‌های فصل بودجه همچنان ادامه دارد

سوگیری لایحه بودجه سال آتی تمرینی در اقتصاد بدون نفت است

ایرناخبرگزاری ایرنا
سوگیری لایحه بودجه سال آتی تمرینی در اقتصاد بدون نفت است
اراک - ایرنا - رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: سوگیری محتوای لایحه بودجه سال آتی، تمرینی برای جدا شدن اقتصاد از نفت و توجه خاص به حوزه های درآمدی دیگر است.

سید «مهدی مقدسی» روز یکشنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا افزود: لایحه بودجه کشور در سنوات گذشته همواره متکی به درآمدهای نفتی بوده اما، در لایحه بودجه سال آتی به صورت دو سقفی دیده شده که این گامی به جلو است.

وی اظهار داشت: دوسقفی بسته شدن بودجه به این معناست که بخشی از درآمدها قطعی و وابسته به فروش نفت است کاما، سهمی نیز در حوزه‌های دیگر برای درامدزایی دیده شده است.

عضو کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه‌ای که دولت در اختیار مجلس قرار داده است متناسب با شرایط خاصی کنونی دیده شده و ضمن توجه به کاهش درآمد‌های نفتی در آن راهبردهای مدیریت اقتصادی کشور بدون نفت نیز در آن وجود دارد.

مقدسی خاطرنشان کرد: بودجه سال اینده درمجموع انقباضی است و توجه به کاهش هزینه‌های غیرضروری و اهتمام خاص به بخش پژوهش دانشگاه‌ها در آن پررنگ دیده شده است.

وی عنوان کرد: ۸۱ هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد که سه هزار مورد آن ملی هستند و اتمام آن‌ها توسط دولت علاوه بر هزینه کلان ۱۰ سال زمان نیاز دارد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت افزود: واگذاری این طرح‌ها به بخش خصوصی و مردم از وابستگی آن‌ها به دولت می‌کاهد و از بروز فشار مضاعف در نظام بودجه‌ای جلوگیری می‌کند.

مقدسی اظهار داشت: برخی دستگاه‌های اجرایی تمایلی برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام به مردم ندارند که ادامه این روند باعث استهلاک طرح‌های نیمه تمام شده و منابع هزینه شده آسیب جدی می‌بیند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شور ای اسلامی اسلامی گفت: سازوکار واگذاری طرح‌های نیمه تمام در بودجه ۹۸ لایحه آمده است تا واگذاری منطقی و اقتصادی انجام شود.

مقدسی افزود: تولید محور بودن ویزگی برجسته بودجه سال آتی است و امید می‌رود که با رونق تولید زیرمجموعه‌های عمرانی و جاری حمایت شده و از مشکلات گره گشایی شود.

وی اظهار داشت: این لایحه نقاط قوت زیادی دارد که در کنار آن باید در کاهش هزینه‌های دولت برای برگزاری همایش‌های غیرضروری و مدیریت مصرف انرژی در دستگاه‌های اجرایی منطبق با رعایت الگوی مصرف برنامه ریزی شود.

رئیس مجمع نمایندگان در استان مرکزی گفت: رویکرد دولت در بودجه آتی در بخش کشاورزی مطلوب است اما کافی نیست و نیازمند بازبینی است.

استان مرکزی هفت کرسی نمایندگی در خانه ملت دارد که دو جایگاه آن مربوط به نمایندگان اراک، کمیجان و خنداب است.

۶۹۹۱/۶۰۱۳/

خواندن خبر در سایت منبع

مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

الفخبرگزاری الف
مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸
سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در بودجه هزینه‌های جاری معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و دستمزدها ۲۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ در نشست خبری امروز (یکشنبه ۲۳ دی ماه) خود با اشاره به اینکه سقف اول درآمد‌های دولت در سال ۹۸، ۴۰۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، گفت: در سقف دوم ۴۰ هزار میلیارد تومان به درآمد‌ها اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه درآمد‌های اصلی بودجه منابع عمومی، اختصاصی و شرکت‌ها در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود، بیان کرد: در بحث مصارف تصویر کلی که دولت در لایحه بودجه تقدیم مجلس کرده است، هزینه‌های جاری رقمی معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به سال قبل ۹ درصد افزایش یافته است و تنها رقمی که در این بخش رشد کرده حقوق و دستمزد بوده که ۲۰ درصد رشد داشته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار کرد: در بخش عمرانی ۶۲ هزار میلیاردتومان پیش بینی شده که معادل رقم سال ۹۷ است، در بخش تملک مالی ۲۵ هزار میلیارد تومان هم پیش بینی شده که نسبت به سال قبل ۱۹ درصد کاهش داشته است. همچنین ۹۵ هزار میلیارد تومان برای حقوق و دستمزد پیش بینی شده و در بخش رفاه اجتماعی هم ۱۲۲ هزار میلیارد تومان و در بخش بازپرداخت اوراق مالی ۱۹٫۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده تا بتوانیم از بودجه امسال برای سال ۹۸ پرداخت داشته باشیم.

وی ادامه داد: از نظر میزان کسب درآمد‌های دولت در حوزه درآمد‌های مالیاتی ۱۲۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و در خصوص درآمد حاصل از صادرات نفت با این موانع، صادرات نفت میانگین ۱٫۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است و قیمت هر بشکه هم ۵۴ دلار در نظر گرفته شده است که با توجه به تسعیر قیمت ارز برای کالا‌های اساسی ۴۲۰۰ تومان و برای بقیه کالا‌ها ۸ هزارتومان پیش بینی شده که متوسط آن ۵۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

مفتح تاکید کرد: از درآمد‌های ارزی براساس قوانین بالادستی و قانون برنامه ششم توسعه باید مقداری به صندوق توسعه واریز شود که برای سال ۹۸، ۲۰ درصد برای صندوق توسعه ملی، ۱۴٫۵ درصد برای شرکت نفت و مابقی برای کل بودجه پیش بینی شده است. براین اساس ۶٫۶ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی، ۴٫۸ میلیارد دلار برای شرکت نفت و گاز و سهم دولت رقمی حدود ۲۱٫۷ میلیارد دلار خواهد بود که در مجموع سعی شده لایحه دولت به نحوی واقع بینانه پیش بینی شود تا در سال آینده تصمیمات درستی گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار کرد: کمیسیون تلفیق در بررسی‌های خود تلاش می‌کند به این اطمینان برسد که این اعداد تحقق پذیر باشد، به همین دلیل در فرایند رسیدگی به لایحه بودجه وقت زیادی را برای بررسی کلیات بودجه قرار داده‌ایم و امروز وارد بررسی این موضوع در کمیسیون تلفیق شدیم. نماینده دولت هم در نشست امروز به طور کامل لایحه، اعداد، ارقام و اهداف و درآمد‌ها و هزینه‌ها و همچنین استدلال‌های پشتیبان را تشریح کرد.

وی ادامه داد: نمایندگان هم موارد مدنظر خود را بیان کردند و بعد از آن دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها نظرات خود را ارائه می‌کنند و بعد از گذشت این مراحل کلیات بودجه به رای کمیسیون گذاشته می‌شود و بعد وارد بررسی جزئیات می‌شویم. ما بدنبال این هستیم جهت‌گیری بودجه و مشکلات احتمالی سال آینده، چگونگی افزایش حقوق کارمندان و چگونگی حمایت از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را به صورت دقیق بررسی کنیم، همچنین دیگر هدف‌گذاری هم در اسناد بالادستی در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود و بعد از آن کلیات لایحه بودجه را به رای می‌گذاریم و بعد از آن وارد مباحث جزییات می‌شویم.

مفتح تاکید کرد: امیدواریم با بررسی جامع و کامل گزارشی را به صحن علنی تقدیم کنیم که تصویر کاملی از وضع اقتصادی کشور را در سال آینده مدیریت کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ با اشاره به مدت زمان بررسی کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق بودجه هم گفت: طبق آیین نامه دو هفته فرصت بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق است که تا دو هفته دیگر هم قابل تمدید است، لذا براساس روال گذشته احتمالا ظرف سه هفته کاری روند بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه یکی از نکات مهم در بودجه بدهی‌هایی است که برای دولت ایجاد شده، اظهار کرد: ما در قانون رفع موانع تولید دولت را مکلف کردیم که گزارش سالانه بدهی‌ها و مطالبات دولت را بعد از تایید سازمان حسابرسی به مجلس ارائه کند، البته این گزارش ارائه شده و براساس آن بدهی دولت در ۲۹ اسفند ۹۶، ۲۸۲٫۸ هزارمیلیارد تومان است و مطالبات دولت در همین تاریخ ۱۳۹ هزار میلیارد تومان است، لذا بدهی خالص دولت ۱۴۳ هزار میلیارد تومان می‌شود که این رقم بزرگی نیست.

مفتح با اشاره به اینکه این بدهی در سه سطح طبقه بندی شده است، تصریح کرد: بدهی به اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی‌ها ۶۰ هزارمیلیاد تومان، به موسسات و نهاد‌های عمومی و غیردولتی ۶۹٫۴ هزار میلیارد تومان و به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ۸۶٫۱ هزار میلیارد تومان است. طبق این گزارش بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی ۶۹٫۳ هزارمیلیار تومان، بدهی به اشخاص دارنده اوراق بدهی (سررسید نشده) ۵۵٫۸ هزارمیلیارتومان، بدهی به بانک‌ها ۴۹٫۷ هزارمیلیارتومان و بدهی به بانک مرکزی ۴۲٫۴ هزارمیلیارتومان است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ افزود: تصویری که در ذهن وجود داشت، این بود که دولت بدهی فراوانی دارد، اما این اعداد نشان می‌دهد که بدهی‌ها در محدوده قابل قبولی است، از سال ۹۲ تا ۹۷، ۱۳۶ هزار میلیارد تومان اوراق بهادار منتشر شده است که در لایحه بودجه سال ۹۸ هم میزان اوراق بهادار ۷۷ هزارمیلیار تومان پیش بینی شده است و این در حالی است که طبق برنامه ششم میزان اوراق بهادار باید حداکثر ۴۴٫۵ هزارمیلیارتومان باشد. دولت برای تسویه اوراق در سال ۹۸ اعداد و ارقامی را در بودجه پیش بینی کرده است تا بدهی دولت افزایش پیدا نکند.

خواندن خبر در سایت منبع

حساب‌های بانکی زیر ذره‌بین دولت/ درآمدزایی جدید در لایحه بودجه‌۹۸

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
حساب‌های بانکی زیر ذره‌بین دولت/ درآمدزایی جدید در لایحه بودجه‌۹۸
دولت در لایحه بودجه ۹۸، یکی از اقدامات خود در سال آینده را بررسی و تفکیک حساب‌های افراد حقیقی و حقوقی قرار داده تا راهی برای جلوگیری از فرار مالیاتی و در نتیجه افزایش درآمدهای دولت باشد.

از آنجایی که کلیات لایحه بودجه از منظر منابع و مصارف با محدودیت‌هایی روبرو است، پیشنهادهایی برای مدیریت و کاهش کسری بودجهبدون نفت در این لایحه ارائه شده است. یکی از این بخش‌ها که می‌توان برای درآمدزایی و جبران کاهش درآمدهای نفتی روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد، تفکیک حساب‌های بانکی (شخصی و تجاری) است.

تفکیک حساب‌های بانکی به شخصی و تجاری می‌تواند آثار مثبتی در کشور ایجاد کند. به نحوی که علاوه بر کنترل فعالیت‌های غیرمولد می‌تواند به شناسایی عملکرد کلیه فعالان اقتصادی (خواه به‌ عنوان تجاری ثبت شده باشند یا شخصی) کمک کند و بالتبع به کاهش فرار مالیاتی و افزایش درآمد مالیاتی منجر شود.

لذا تمرکز بر رصد جریان پول در کشور از این طریق ضروری به‌نظر می‌رسد. این کار در درجه نخست نیازمند قانون جدید نبوده و از طریق آیین‌نامه و بخشنامه‌های بانک مرکزی قابل اجرا است و سپس به دلیل اینکه در حال حاضر تراکنش‌های بانکی همه در بستر فناوری اطلاعاتانجام می‌شود ایجاد این تفکیک به سرعت امکان‌پذیر است.

این طرح باید به گونه‌ای طراحی شود که مبتنی‌بر شفاف‌سازی نقل و انتقال پول باشد و بتواند تا حد زیادی، جریان کالایی در کشور را نیز شفاف کند. در این حالت، این سامانه به‌ عنوان ابزار جدی شناسایی و رصد اقتصاد برای حاکمیت عمل خواهد کرد و حاکمیت می‌تواند بر مبنای آن بر روی فعالیت‌های اقتصادی، اعمال سیاست کند.

امکان تشخیص حساب‌های افراد حقیقی و حقوقی نیست

سیدبهاالدین حسینی هاشمی درباره این موضوع، اظهار داشت: در دنیا باید هزینه خدماتی که مردم از دولت دریافت می‌کنند را پرداخت کنند و از روش‌های متفاوتی برای تشخصی و دریافت این هزینه‌ها از سوی دولت وجود دارد.

وی افزود: در سایر کشورها، افراد مختلف از بیکار تا تاجر گرفته، کد مالیاتی مشخصی دارند که تمامی اطلاعات و درآمد و هزینه فرد وجود دارد و با استفاده از این کد امکان تشخیص اینکه فرد مشمول مالیات است یا خیر وجود دارد.

این کارشناس بانکی درباره لزوم وجود این کد در کشور، گفت: در ایران نیز سیستم نهاب (سامانه‌ای یکپارچه حاوی اطلاعات هویتی مشتریان) ایجاد شد که اگر به دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف متصل شود، امکان پیگیری و رصد اطلاعات مختلفی وجود خواهد داشت.

حسینی هاشمی افزود: البته تشخیص حقیقی یا حقوقی بودن یک حساب، بسیار سخت است زیرا شرکت‌ها و افراد حقوقی هستند که با حسابی به نام فرد حقیقی فعالیت دارند. امکان تشخیص این حساب‌ها بسیار دشوار است، مگر اینکه برای همه شهروندان کد مالیاتی تعیین کنند.

وی با تاکید بر اینکه برای تشخیص فرار مالیاتی و دریافت مالیات، تعیین کد اصولی‌تر است، گفت: مهم‌ترین مشکل ما در حال حاضر نبود بانک اطلاعاتی مشخص است. اگر این کد تعیین شود به طور حتم تاثیر چشمگیری بر فرار مالیاتی و شفافیت حساب‌های بانکی خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

کلیات بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق تصویب شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
کلیات بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق تصویب شد
علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98 از تصویب کلیات بودجه در این کمیسیون خبر داد.

اعتمادآنلاین|علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ با اشاره به نشست صبح امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ برای بررسی کلیات لایحه، گفت که اعضای کمیسیون تلفیق با ۲۲ رای موافق، ۱۶ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۴۰ نماینده حاضر با کلیات این لایحه موافقت کردند.

به گفته وی، کمیسیون تلفیق بعد از تصویب کلیات وارد بررسی جزییات لایحه بودجه در بخش درآمدی و هزینه‌ای خواهد شد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نوبخت از تلاش برای انضباط و شفافیت در بودجه ۹۸ خبر داد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نوبخت از تلاش برای انضباط و شفافیت در بودجه ۹۸ خبر داد
تهران-ایرنا-نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه به نقل از نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت برای ایجاد اشتغال،مهار تورم، کاهش خط فقر، انضباط، شفافیت و توجه به استان ها در لایحه بودجه سال 98 کل کشورتلاش کرده است.

علی اصغر یوسف نژاد روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با تشریح جلسه صبح امروز کمیسیون تلفیق رسیدگی کننده به لایحه بودجه سال آتی اظهار داشت: در این جلسه محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی در مورد مسائل ارز و اشتغال که در لایحه بودجه پیش بینی شده است به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: پس از آن کمیسیون وارد بررسی کلیات این لایحه شد و طبق آیین نامه داخلی مجلس، نوبخت به مدت ۳۰ دقیقه از بودجه سال ۹۸ کل کشور دفاع کرد و در مورد واگذاری دارایی‌ها، درآمدهای مالیاتی، کاهش فقر در لایحه بودجه توضیحاتی را مطرح کرد.

این خبر در حال تکمیل است

سیام**۹۱۲۱**۱۳۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

چند درصد بودجه ۹۸ در مجلس تغییر می‌کند؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
چند درصد بودجه ۹۸ در مجلس تغییر می‌کند؟
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس روند بررسی بودجه سال ۹۸ در پارلمان را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سید مهدی مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نمایندگان مجلس تنها ۴ درصد بودجه را می‌توانند تغییر دهند، اظهار داشت: نمایندگان در مجلس کمتر از ۴ تا ۵درصد بودجه را تغییر می‌دهند؛ این در حالی است که بودجه‌ریزی و تدوین آن کار دولت محسوب می‌شود و باید تغییرات اساسی در رویه بودجه‌نویسی ایجاد شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی افزود: اقشار طبقه محروم جامعه با تنگناهای اقتصادی روبرو شدند و بسیاری از شهروندان در تامین مایحتاج زندگی خود مشکل دارند. تلاش می‌شود در بودجه ۹۸، تامین معیشت مردم به صورت خاص و ویژه دیده شود.

وی با اشاره به وجود پروژه‌های ملی نیمه تمام در کشور تصریح کرد: نمایندگان مجلس بر آن هستند که پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام ملی را در اولویت تخصیص اعتبارات قرار دهند. باید توجه داشت واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی براساس اسناد بالادستی برنامه ششم و بودجه ۹۷ باید انجام می‌شد. حالا این موضوع در بودجه ۹۸ هم تکرار شده که امیدواریم عملیاتی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تاکید اسناد بالادستی بر واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی، تصریح کرد: این موضوع در اسناد بالادستی آمده اما متاسفانه در عمل به آن توجه نشده است و ما حتما باید راهکارهای عملی برای برون رفت از این وضعیت داشته باشیم.

مقدسی درباره لابی برخی نمایندگان برای دریافت اعتبارات بیشتر برای حوزه انتخابیه خود، گفت: آیین‌نامه اجرایی کمیسیون تلفیق، به گونه‌ای تدوین شده که نگرانی بابت دریافت اعتبارات بیشتر و اعمال نفوذ از سوی نمایندگان وجود ندارد.

وی تصریح کرد: امیدواریم با بررسی‌هایی که در کمیسیون‌های تخصصی صورت می‌گیرد و ارائه پیشنهادات نمایندگان، اصلاحات لازم به گونه‌ای اعمال شود که بودجه واقع‌بینانه‌تر باشد. البته دولت سعی کرده بودجه را واقع‌بینانه بیاورد ولی به نظر ما این امر نیاز به اعمال اصلاحاتی دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

واضح نمی‌گویند کدام قسمت بودجه شفاف نیست

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
واضح نمی‌گویند کدام قسمت بودجه شفاف نیست
یک نماینده مجلس از عدم شفافیت منتقدان بودجه برخی مراکز "فرهنگی و مذهبی" انتقاد کرد. عبدالرضا هاشم‌زایی نماینده تهران گفت کمک شهروندان ...
واضح نمی‌گویند کدام قسمت بودجه شفاف نیست - 0

یک نماینده مجلس از عدم شفافیت منتقدان بودجه برخی مراکز «فرهنگی و مذهبی» انتقاد کرد. عبدالرضا هاشم‌زایی نماینده تهران گفت کمک شهروندان به این مراکز نسبت به پیش از انقلاب کاهش یافته است.

عبدالرضا هاشم زایی نماینده تهران در مجلس با اشاره به اظهارات حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری در مورد عدم شفافیت بودجه گفت: «یک عده واضح نمی‌گویند که کدام قسمت بودجه شفاف نیست. اما به نظر می‌رسد مقصود از این صحبت‌ها بودجه‌های مؤسسات فرهنگی است که بودجه آن‌ها پیش از انقلاب توسط مردم داده می‌شد.»

او روز شنبه ۲۲ دی در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین گفت به نظر می‌رسد افرادی به بودجه فرهنگی برخی مؤسسات و حوزه‌ها مانند «جامعه المصطفی، حوزه علمیه خواهران، بیمه طلاب بیکار و …» معترض هستند.

به گفته این نماینده مجلس «این هزینه‌های فرهنگی» پیش از این توسط شهروندان تامین می‌شد و در حال حاضر «مردم کمتر کمک می‌کنند».

هاشم‌زایی با اشاره به اینکه مشکلات اساسی شهروندان باید مورد توجه قرار بگیرد، افزود: «به‌عنوان‌مثال هنوز مدرسه ایمن نداریم که دانش آموزان در آن درس بخوانند.»

حسام‌الدین آشنا، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و مشاور حسن روحانی، روز یکشنبه ۱۸ آذر در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران مدعی شد که دولت تحت فشار مجلس به برخی نهادها بودجه اختصاص می‌دهد.

او در پاسخ به سوال دانشجویی در مورد پرداخت بودجه به نهادهایی همچون «جامعه ‌المصطفی، حوزه علمیه و شورای هماهنگی نماز جمعه و هرز رفتن بودجه کشور» ‌گفت: «پشت هر ردیف بودجه یک قبیله و یک پدر و مادر قرار دارد. امروز دانشجویان اسم یک نهاد به نام جامعه‌المصطفی را می‌دانند، اما سایر نهادها را نمی‌شناسند.»

آشنا با اشاره به اینکه مجلس ایران می‌تواند به ردیف‌های بودجه اضافه کند، گفت: «زمانی که هزینه ‌کردن در کشور آغاز شود، مشاهده می‌کنیم که در حوزه‌ای مانند رفاهی که به آن نیازمندیم دست دولت کاملا بسته است، اما در جایی به هزاران اسم از خدا و پیغمبر گرفته تا ماهواره، اتم، دفاع و همه چیزهای مقدس و افراد محترم، استفاده شده تا عده‌ای بتوانند در عین این‌که بازنشسته اداری و سیاسی هستند، حامی‌پروری کنند.»

مشاور حسن روحانی اضافه کرد: «اگر بخواهید با این موضوع برخورد کنید نیز در مجلس شورای اسلامی شما را می‌زنند.»

به گفته حسام‌الدین آشنا «کل بودجه دولت و کشور به اسارت و گروگان گرفته می‌شود» تا تکلیف یک ردیف از بودجه مشخص شود.

او بخش دیگری از مشکل را متوجه دولت‌های قبلی در جمهوری اسلامی کرد و گفت: «ابتدا فردی با لابی، فشار، تماس و توافق یک بند در بودجه سالانه کشور به عنوان کمک به فلان موسسه باز کرد که در آغاز نیز اعتبار این بند ۱۰ میلیون تومان بوده، اما به مرور زمان این بند و مبلغ اعتبار آن رشد کرده است.»

آشنا افزود: «هر رییس جمهوری فکر کرده که دوستانی دارد و باید آنها را تقویت کند به همین دلیل نیز در بودجه ردیف‌هایی برای حمایت از آنها قرار داده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا15 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

دو رئیس پیشین دستگاه قضا و یک استخدام/ اکبر طبری را بهتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سخنگوی قوه‌قضائیه، اعمال نقوذ در پرونده‌ها و بعضی روابط ناصواب را از دلایل بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضاییه اعلام کرد. عصر ایران؛ بهنام اکبری - در حالیکه چند روز پیش دفتر آیت الله آملی لاریجانی اتهامات علیه معاون اجرایی پیشین قوه قضائیه را تکذیب کرده بود، روز گذشته رسانه‌ها خبر از بازداشت اکبر طبری دادند. هنوز اتهام طبری روشن نیست، اما پیش‌تر چند نماینده مجلس ادعا‌هایی مالی درباره او مطرح کرده بود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری13 ساعت قبل

آخرین اظهارات فدریکا موگرینی و عکس او در کنار رییس تازه کمیسیون اروپا

خبری13 ساعت قبل

رویترز: دستکم سه دیپلمات ترک در اربیل کشته شدند

خبری14 ساعت قبل

گرانترین کشورهای اروپایی برای زندگی

ایسنا14 دقیقه قبل

پایداری چی‌ها و احمدی نژادی‌ها در شبکه افق، با آملی لاریجانی تسویه حساب سیاسی کردند؟

خبرآنلاین19 دقیقه قبل

باستی هیلز ایران کجاست؟ / ویلاهای لاکچری با ۶۰ میلیارد قیمت فروش + عکس

خبر فوری22 دقیقه قبل

دوستی‌های اتفاقی در حاشیه مراسم حج

صدا و سیما23 دقیقه قبل

تازه‌ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

خبرآنلاین24 دقیقه قبل

کیهان: رهبرانقلاب فرمودند حتی اگر همه دنیا در جنگ دخالت می‌کردند امام کسی نبود که نظرش برگردد، اما رضایی و هاشمی و موسوی قطعنامه را به او تحمیل کردند

خبرآنلاین29 دقیقه قبل

کنگره آمریکا قطعنامه‌ای علیه امارات و سعودی‌ها به تصویب رساند

صدا و سیما31 دقیقه قبل