1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

قیمت دلار تا پایان سال باز هم کاهش می‌یابد

سیاست‌های بانک مرکزی جواب داد/ دلار بازهم نزولی شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سیاست‌های بانک مرکزی جواب داد/ دلار بازهم نزولی شد

شب گذشته همتی رئیس کل بانک مرکزی به روند صعودی قیمت‌ها واکنش نشان داده و گفت که " دولت آمریکا دور جدیدی از جنگ روانی علیه ملت ایران را آغاز کرده است.

همتی در این یادداشت از برنامه‌های بانک مرکزی برای خنثی سازی تاثیر جنگ روانی امریکا علیه ایران، بخصوص در بازار ارز خبر داده بود و چند ساعت بعد از آغاز به کار بازار و احتمالا بعد از اجرایی شدن اقدامات بانک مرکزی در بازار، سیر قیمتی در بازار نزولی شد.

صبح امروز قیمت‌ها در بازار طبق روال یکی دو روز قبل صعودی بود اما از ظهر به بعد روند نزولی در بازار ارز تقویت شد و بنظر می‌رسد بازهم ادامه داشته باشد.

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز موجب شد تا بار دیگر قیمت‌های بازار آزاد کمتر از صرافی‌های بانکی شود؛ هم اکنون در بازار آزاد دلار با قیمت ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان فروخته می‌شود درحالی که صرافی‌های بانکی بعد از چند بار کاهش قیمت، دلار را با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند و با قیمت ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان از مردم خریداری می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت دلار تا پایان سال کمتر از ۱۰ هزار تومان می‌شود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
قیمت دلار تا پایان سال کمتر از ۱۰ هزار تومان می‌شود

اعتمادآنلاین| محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر، گفت: بازار ارز کشور در شرایط کنونی تحت مدیریت و اشراف کامل بانک مرکزی قرار دارد و این اشراف کمک کرده تا منابع و مصارف ارزی در کشور مدیریت شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷، منابع ناشی از فروش نفت تقریبا بیش از بودجه کشور در سال جاری بوده است، اظهار داشت: با توجه به تحقق منابع ارزی از نفت به واسطه فروش و افزایش قیمت طلای سیاه در ماه‌های ابتدایی سال، منابع ارزی در این بخش با یک شرایط خاصی روبرو است، از این رو دغدغه‌ای در این بخش وجود ندارد.

ذخایر طلا به حد قابل قبولی تبدیل شده است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ماه‌های اخیر با اقدامات بانک مرکزی و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه حجم زیادی ارز وارد کشور شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه ذخایر طلا که تا حدودی کاهش پیدا کرده بود به ذخایر قابل قبول تبدیل شده است، تاکید کرد: در حال حاضر نگران وضعیت بازار ارز نیستیم و پیش بینی این بوده که روند کاهشی ارز ادامه می‌یابد.

نرخ ارز باید کماکان کاهشی باشد

وی با اشاره به اینکه نوسانات بازار ارز در روزهای پایانی سال ۲۰۱۸ به دلیل تسویه حساب شرکت‌ها رخ داد، افزود: در طول روزهای اخیر بیشتر التهابات بازار ارز ناشی از عوامل خارجی است و به واقعیت‌های اقتصادی ایران ارتباطی ندارد.

وی ادامه داد: تحلیل‌ها حاکی از این است که نرخ ارز باید کماکان کاهشی باشد و آثار ناشی از آن باید در بهبود شرایط، تقویت و افزایش ارزش پول ملی تاثیر بگذارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با توجه به شرایطی که در بازار وجود داشته و مدیریت بانک مرکزی روند کاهشی استمرار می‌یابد، تصریح کرد: با سیاست هایی که بانک مرکزی اتخاذ می‌کند، می‌تواند تا پایان سال قیمت ارز را به زیر ۱۰ هزار تومان سوق دهد.

منبع: خانه ملت

خواندن خبر در سایت منبع

پورابراهیمی خبر داد: توقف روند خروج سرمایه از ایران/ بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شد

الفخبرگزاری الف
پورابراهیمی خبر داد: توقف روند خروج سرمایه از ایران/ بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شد

محمدرضا پورابراهیمی، در گفتگو با خبرآنلاین افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد روند خروج سرمایه از ایران تحت تاثیر سیاست‌های اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی و مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی به رقم ناچیزی رسیده و حتی می‌توان به جرات از توقف این روند صحبت کرد.

وی با تاکید بر اینکه توقف خروج سرمایه می‌تواند شرایط را برای ایجاد ثبات در اقتصاد ایران فراهم کند، ادامه داد: متاسفانه تحت تاثیر بحران ارزی، میلیارد‌ها دلار سرمایه از کشور خارج شد که این وضعیت خود در تشدید بحران‌ها به شدت تاثیرگذار بود و فضای جامعه را ملتهب کرد.

او در پاسخ به این سئوال که دقیقا چه میزان سرمایه از کشور خارج شده است؟ ادامه داد: این را باید با توجه به ترازنامه‌های بانک مرکزی استخراج کرد و البته این نهاد بهتر از هر نهاد دیگری می‌تواند در این خصوص اطلاعات بدهد اما برآوردهای ما نشان می‌دهد در مقطعی ۲۰ میلیارد دلار سرمایه ارزی از ایران خارج شده است و حتی برخی آمار ر قمی بیش از این را نیز نشان می‌دهند.

محمدرضا پورابراهیمی پیش از این تاکید کرده بود: خروج این میزان سرمایه از کشور در عدم مدیریت صحیح بانک مرکزی بر بازار ارز و عدم اجرای پورتال ارزی که در دولت دهم کلید خورده بود، ریشه دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر کارکرد سامانه نیما گفت: سامانه نیما می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در این حوزه را برطرف کند. در واقع سامانه نیما همان پرتال ارزی است که دولت دهم قرار بود راه اندازی نماید.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی خروج سرمایه از کشوراتفاقات رخ داده در حوزه ارز است، ادامه داد: بانک مرکزی باید در سال‌های اخیر نظارت بیشتری بر بازار ارز می‌کرد، چراکه نتیجه عدم نظارت جدی بانک مرکزی و عدم برنامه ریزی دقیق برای مدیریت ارز، منفی شدن حساب سرمایه‌ای کشوررا به دنبال داشته و به معنای خروج ارز از کشور است.

پورابراهیمی با اشاره به روند کنونی حاکم بر بازار ارز به خبرآنلاین گفت: به نظر می‌رسد دامنه بحران جمع شده است و این وضعیت بازگشت ثبات را امکان پذیر خواهد کرد.

حذف چهار صفر؛ آری

او در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سئوال که آیا با حذف چهار صفر از پول ملی موافق هستید یا خیر؟ گفت: من این اقدام را بسیار مثبت می‌دانم چرا که حذف چهار صفر می‌تواند روند مبادلات در ایران را تسهیل نماید.

وی در توضیح این مطلب افزود: اما باید افکار عمومی را متوجه این موضوع کرد که این اقدام تاثیری بر مولفه تورم، رشد اقتصادی و … ندارد و تنها نحوه محاسبات پولی در داخل و خارج از کشور را ساده می‌کند. وی گفت: " چنین اقدامی بی تردید می‌تواند زمینه را برای تسهیل مراودات و بازگشت جایگاه پول ملی در محالسبات بین المللی فراهم آورد. لایحه حذف چهار صفر از پول ملی از سوی بانک مرکزی به دولت ارائه شده است. همتی تاکید دارد اجرایی شدن این روند حداقل دو سال به طول خواهد انجامید.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت واقعی دلار ۷ هزار تومان است

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
قیمت واقعی دلار ۷ هزار تومان است

در روزهای اخیر در بازار آزاد قیمت هر دلار برای فروش ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت، این در حالی است که در نیمه نخست سال جاری دلار، واحد پول آمریکایی‌ها نیز از مرز ۱۵ هزار تومان گذشت.

به گزارش تجارت نیوز، در نیمه دوم سال جاری به دلیل مدیریت بانک مرکزی در بازار ارز و کاهش میزان تقاضا، قیمت دلار به طور چشم گیری کاهش یافت. اما با گذشت ۸ ماه از ابتدای سال ۹۷ برخی از کارشناسان معتقدند که قیمت دلار باید کمتر از ۱۰ هزار تومان باشد.

قیمت واقعی دلار ۷ هزار تومان است - 3

روز سه‌شنبه (۱۱ دی ۱۳۹۷) با آغاز سال نوی میلادی صرافی ملی، قیمت دلار امروز را برای خرید و فروش به ترتیب ۱۰، ۵۵۰ تومان و ۱۰، ۶۰۰ تومان اعلام کرده است. همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴، ۲۰۰ تومان اعلام کرده؛ این در حالی است که یک روز بعد از آن یعنی چهارشنبه (۱۲ دی ۱۳۹۷) صرافی ملی، قیمت دلار را برای خرید و فروش به ترتیب ۱۰، ۴۰۰ تومان و ۱۰، ۴۵۰ تومان اعلام کرده است.

افزایش نرخ ارز در اولین روز از سال جاری نشان می‌دهد که حجم تقاضا برای خرید این پول خارجی افزایش یافته که در این روز به تبع ورود مردم برای خرید دلار قیمت آن حدود ۲۰۰ تومان در بازار آزاد افزایش یافت.

حالا رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران معتقد است که قیمت واقعی دلار بین ۷ تا ۸ هزار تومان است. مهدی پورقاضی بر این باور است که عدم ثبات نرخ دلار و افزایش آن با واقعیت اقتصاد ایران همخوانی ندارد، همچنین نرخ دلار اگر روند کاهشی داشته باشد قیمت سایر کالاهای ضروری قطعا با کاهش باید روبرو شود.

خواندن خبر در سایت منبع

دلار را چه کسی گران و ارزان کرد؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
دلار را چه کسی گران و ارزان کرد؟

به گزارش مشرق، می‌دانیم که ایران اسلامی، علی‌رغم اقتدار در حوزه‌ی سیاسی، امنیتی و منطقه‌ای، با چالشهای متعددی در حوزه‌ی اقتصادی روبه‌رو است؛ مهمترین راه برون‌رفت از این شرایط اتکا به توان داخلی و رفع موانع و برساختن تولید ملی است.

اما متأسفانه به نظر می‌رسد این مهم توسط مسئولان، مورد غفلت قرار گرفته است. به همین سبب، شاهد بیان آدرسهای غلط - مانند مقصر دانستن تحریم در ایجاد تمام مشکلات اقتصادی- در روزهای اخیر هستیم. این فرافکنی، می‌تواند شرایط اقتصادی سال ۱۳۹۸ را (خصوصا در سه چالش مهم رکود، تورم و اشتغال) سخت‌تر از امسال رقم بزند.

بیشتر بخوانید:کلاه گشادی که بر سر دولت رفت! +سندچهار اولویت اقتصادی مذاکرات ظریف با عراقی‌هامدیران ارشد دولت! لطفاً آرامش اقتصادی را به هم نزنید

بازار ارز یکی از بازارهایی است که همواره در اقتصاد ایران مستقیما اثر گذار است، همه می‌دانیم که در این سال‌ها چه اتفاق هایی در بازار ارز رخ داده و در نتیجه آن قیمت دلار تا همین چند ماه پیش به مرز ۲۰ هزار تومان هم رسید. برخی از آقایان دولتی، معتقدند رکوردهای تاریخی و نجومی قیمت ارز هم مرتبط با تحریم هاست!

به اعتقاد این گروه، چون تحریم هستیم، توان مدیریت قیمت ارز را نداریم چراکه ارز در تحریم‌ها با محدودیت وارد کشور می‌شود! برخی از دولتمردان و نزدیکان آنها مدام این شعار را تکرار می‌کنند که «اگر همه مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم نباشد، گرانی ارز و دلار مطمئنا به دلیل تحریم هاست.»

پاسخ به این گروه را می‌توانیم با مرور تاریخ بدهیم؛ شدیدترین نوسانات ارزی زمانی در بازار ارز ایران روی داد که هنوز خبری از تحریم‌های سفت و سخت امریکا نبود.

ولی ضعف سیاست‌های بانک مرکزی و عدم توجه دولت به اتفاقاتی که در برج میرداماد روی میداد، موجب شد تا افسار بازار ارز از دست سیاست گذار خارج شود و در نتیجه بازار ارز جولان گاه دلال هایی شود که متاسفانه طبق گزارش دستگاه قضا، دست نشان ده برخی از مسئولان بانک مرکزی بودند.

و اما نکته مهمتر اینکه اگر گرانی‌های دلار بخاطر تحریم‌های امریکا بود چرا درست زمانی که ترامپ تحریم‌های جدید را امضا کرد بازار ارز به ثبات و آرامش رسید؟ چرا با تغییر رئیس کل بانک مرکزی، و اعمال سیاست‌های درست، در بازار ارز دیگر خبری از تغییرات لحظه‌ای قیمت‌ها و رکوردهای نجومی نبود؟

بنابراین با اطمینان می‌توان گفت که تحریم‌ها خیلی در گرانی ارز و سکه نقشی نداشتند بلکه سوء مدیریت، عدم تدبیر لازم و به موقع، اعمال سیاست‌های غلط، القاء ضعف ناشی از فضای روانی ایجاد شده در جامعه در کنار سایر سیاست‌های غلط داخلی منجر به ثبت روزهایی در تاریخ اقتصادی ایران شد که مقصر اول و آخرش دولت محترم بود و لاغیر.

افزایش قیمت دلار طبیعتا افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات را به همراه دارد؛ این قانون نانوشته‌ای است که همیشه در اقتصاد ایران شاهدش بوده‌ایم؛ گرانی دلار برابر است با گرانی همه چیز! فرقی هم نمی‌کند که اصلا کالا و یا خدماتی که گران شده، با دلار ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم دارد یا خیر! در این قانون نانوشته آمده است که وقتی دلار گران شد همه چیز باید گران شود!

این اثر روانی است که دلار در تغییرات قیمتی کالاها و خدمات می‌گذارد؛ همانطور که گفتیم، وقتی دلار گران شد طبق همان قانون مذکور، باید منتظر گرانی تمام کالاها و خدمات باشیم.

این موضوع در زمان ثبت دلار ۲۰ هزار تومانی در بازار ارز اتفاق افتاد و به دنبالش شد آنچه نباید می‌شد! همه چیز به اتفاق گران شد؛ نکته مهم در زمان این گرانی‌ها دست روی دست گذاشتن دولتمردان و نظاره بازار بود. شاید در آن زمان هم با این توجیه که این وضعیت بخاطر تحریم هاست، منتظر بودند تا شاید دوباره راهی برای مذاکره پیدا کنند و دوباره چند سال مردم و کشور را سرکار بگذارند که صبر کنید بعد از مذاکره همه چیز را درست می‌کنیم حتی آب خوردنتان را!

در این قانون نانوشته اما این مهم لحاظ نشده که وقتی همان دلاری که یک زمان با گران شدنش تمام کالاها و خدمات گران شدند، ارزان شد، بازهم کالاها و خدمات با پیروی از مسیر قیمتی، سیر نزولی را طی می‌کنند یا خیر؟ در واقعیت اما پاسخ این سوال داده شده که خیر! نباید بعد از ارزان شدن دلار منتظر ارزانی کالاها و خدمات باشیم! چراکه اثر روانی دلار گران تا اندازه‌ای پیش رفته که طبق اذعان رئیس کل بانک مرکزی، تولیدکنندگان از ترس گرانی مجدد دلار، تمایلی به کاهش قیمت ندارند.

سوال ما از دولت محترم این است که آیا گرانی کالاها و خدمات بعد از ارزانی دلار، باز هم به خاطر تحریم هاست؟ یا بی عرضگی مسئولان مربوطه در مدیریت بازار؟منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین؛ خوزه مورینیو که در اواسط این فصل به دلیل کسب نتایج ضعیف با منچستریونایتد از سمت خود برکنار شده بود، حالا ممکن است باز به نیمکت یک تیم لیگ برتری دیگر بازگردد. تعدادی از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که سران باشگاه اورتون که در راس آن‌ها، فرهاد مشیری مالک ایرانی این باشگاه قرار دارد، در خصوص احتمال استخدام مورینیو با یکدیگر به بحث و تبادل‌نظر پرداخته‌اند چون از عملکرد مارکو سیلوا، سرمربی پرتغالی فعلی خود راضی نیستند. گفته می‌شود ژوزه مورینیو و مارچلو بیلسا، سرمربی کنونی لیدزیونایتد دو گزینه مدنظر سران باشگاه اورتون در صورت اخراج مارکو سیلوا هستند. آقای خاص در حالی مورد توجه باشگاه اورتون قرار گرفته که گویا سه باشگاه اینتر، بایرن مونیخ و پاری‌سن‌ژرمن نیز وضعیت مورینیو را زیرنظر دارند.
خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
برای خرید طلا هر زمان که احتیاج بود همان موقع زمان خرید طلاست چرا که ممکن است بعضی تحلیلها و پیش بینی‌ها مردم را به اشتباه بیندازد و اینکه ممکن است در آینده کاهش یابد کاملا غلط است. کشتی آرای یکی از عوامل افزایش قیمت طلا در کشور را تقاضای زیاد عنوان کرد و گفت: در کشور تقاضای طلا به خصوص سکه بسیار زیاد است و همین امر باعث شده قیمت سکه افزایش یابد و حبابی برای قیمت سکه ایجاد شده است. وی در مورد قیمت طلا و سکه گفت: امروز به نسبت روز گذشته و همزمان با افزایش بهای ارزشاهد افزایش قیمت طلا بودیم و هر گرم طلای هجده عیار از ۳۷۲ هزار تومان با شش هزار تومان افزایش به ۳۷۸ هزار تومان رسید و ظرف یک روز یک و نیم درصد افزایش پیدا کرده است. کشتی آرای ادامه داد: بهای سکه تمام بهار آزادی امروز حدود شصت هزار تومان افزایش یافته است که تمام اینها با افزایش قیمت ارز صورت گرفته است. وی افزود: اگر اقدامات و مدیریت کنونی بانک مرکزی به همین منوال ادامه داشته باشد میتوان شاهد ثبات بازار ارز بود که بازار طلا هم به طبع آن آرام گیرد.
مهرمهر3 ساعت قبل
موافقت‌نامه اعتبارات ملی مبادله نشدرئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: متأسفانه در سال جاری در زمینه اعتبارات ملی بیابان‌زدایی تخصیصی نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه از مجموع ۵۳۸ میلیون تومان قریب به ۴۰۹ میلیون تومان تخصیص داشته‌ایم، افزود: در بخش اعتبارات ملی متأسفانه موافقت‌نامه مبادله نشده است. یوسفی با بیان اینکه هرساله در مردادماه موافقت‌نامه اعتبار ملی امضا می‌شد، افزود: در سال جاری هنوز موافقت‌نامه اعتبارات ملی نداریم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، افزود: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر پدیده گردوغبار است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: کانون‌های بحرانی در دهه ۸۰، ۱۹ کانون بود که در حال حاضر به ۲۸ کانون رسیده است.

سرنوشت غم‌انگیز خرس‌های ولنتاین

5+
ایسناایسنا9 ساعت قبل
ایسناایسنا7 ساعت قبل
اخیرا تیتر گران شدن قیمت گوشت در رسانه‌ها به امری عادی مبدل شده و قیمت و حواشی عرضه گوشت منجمد برزیلی گوی را از گرانی و کمبود رب گوجه فرنگی ربوده است. در یک ماهه اخیر قیمت گوشت چند ده هزار تومان افزایش یافته و دولت را مجبور به تشکیل جلسات کارگروه تنظیم بازار با محوریت کاهش قیمت گوشت قرمز کرده است. بر اساس مصوبه جدید دولت مبنی بر افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار مصرف و نیازمندی به واردات بیشتر این محصول برای تنظیم بازار، سود بازرگانی واردات گوشت قرمز صفر می‌شود. نابسامانی‌های موجود در بازار گوشت کشور شرایط را برای فعالیت عده‌ای سودجو فراهم آورده است تا با بهره‌گیری از گرانی گوشت قرمز و توزیع گوشت منجمد از آب گل آلود ماهی بگیرند. البته تجربه نشان داده است آنچه بر تنظیم بازار گوشت قرمز، بسیار تأثیرگذار واقع شده گوشت مرغ است و متأسفانه در چند روز اخیر شاهد افزایش قیمت این محصول بوده‌ایم، اما دولت و متولیان این حوزه با اتخاذ تصمیماتی در این خصوص می‌توانند در کنترل هرچه بیشتر قیمت گوشت قرمز مؤثر باشند.

نظرها

اخبار بیشتر