1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش‌های سیاسیون به نشست لهستان | ورشو هم واکنش نشان داد

آمریکا با برگزاری نشست لهستان به دنبال خروج از انزوای سیاسی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
آمریکا با برگزاری نشست لهستان به دنبال خروج از انزوای سیاسی است
تهران - ایرنا – سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه گفت: تلاش برای خروج از انزوای سیاسی- بین المللی بی سابقه این کشور با تمرکز بر ایران هراسی و وارد کردن اتهامات بی اساس و فرسوده و تکراری، از جمله اهداف نشست ضد ایرانی در لهستان است.

به گزارش ایرنا، شبکه فاکس نیوز روز جمعه به نقل از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گزارش داد: واشنگتن ماه آینده میلادی (فوریه) نشستی با شرکت سران کشورها درباره ایران در لهستان برگزار می‌کند.

پمپئو با اعلام این که این نشست ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در لهستان برگزار می‌شود، گفت: ما ده‌ها کشور را از سراسر دنیا گرد هم می‌آوریم. این کشورها بر ثبات در خاورمیانه و صلح و آزادی و امنیت در این منطقه تمرکز خواهند کرد و یکی از عناصر مهم آن، این است که اطمینان حاصل کنیم که ایران نفوذ بی ثبات کننده‌ای ندارد.

«سید محمد علی حسینی» در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در این خصوص اظهار داشت: هرچند هیچ عقلانیت سیاسی را نمی‌توان برای این اقدام آمریکا تصور کرد، اما بنظر می‌رسد این کشور توهم وار و بطور همزمان چند هدف را از برگزاری این نشست دنبال می‌کند.

وی افزود: تلاش برای خروج از انزوای سیاسی- بین المللی بی سابقه این کشور با تمرکز بر ایران هراسی و وارد کردن اتهامات بی اساس و فرسوده و تکراری از جمله این اهداف است که با اعمال فشار و نیز تطمیع کشورها در مناطق مختلف دنیا در حال پیگیری است.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران و ادامه تلاش‌ها برای تقابل مردم و حاکمیت را از اهداف دیگر این اقدام عنوان و تاکید کرد: برگزاری این نشست در حقیقت به دنبال شکست در ابتکارات گذشته رژیم آمریکا علیه ایران و ناکامی در وعده هایی از جمله «تابستان داغ»، «چهل سالگی انقلاب» یا «شورش و اغتشاش در سراسر کشور» و «مجبور شدن جمهوری اسلامی به درخواست و بازگشت به مذاکره با واشنگتن» و مشابه این توهمات مضحک و عوامفریبانه صورت می‌گیرد.

حسینی بازسازی و تقویت روحیه نیروهای آمریکایی و نیز هم پیمانان حقیر منطقه‌ای در پی ناکامی‌ها و شکستهای ائتلاف آنان در سوریه، عراق، یمن و فلسطین را هدف سوم آمریکا از این نشست بیان کرد و یادآور شد: تلاش برای ایجاد اختلاف در میان اروپائیان و اعمال فشار بر برخی از اعضای اتحادیه اروپا در همراهی بیشتر با اقدامات ضد ایرانی از دیگر این اهداف است.

وی به فرافکنی، فرار از فشارها و مشکلات سرسام آور داخلی دولت آمریکا اشاره کرد و گفت: این موضوع نیز از جمله همین سیاست‌ها است که آقای ترامپ در این مقطع زمانی دنبال می‌کند.

سفیر پیشین ایران در ایتالیا درباره علت انتخاب لهستان به عنوان میزبانی این نشست اظهار داشت: روابط بسیار نزدیک دو کشور آمریکا و لهستان، تلاش ورشو برای دوری از روسیه، بستر سازی برای حضور گسترده‌تر نظامی آمریکا در خاک لهستان، چشم دوختن این کشور به منافع احتمالی مالی و اقتصادی که در اثر نزدیکی روابط حاصل می‌شود و همراهی بیشتر با سیاست‌های آمریکا از جمله دلایل این انتخاب است.

حسینی تاکید کرد: با توجه به شرایط کنونی اتحادیه اروپا و اختلافات متعددی که میان این اتحادیه و آمریکا وجود دارد، کمتر کشوری حاضر به پذیرش چنین خفت و حقارتی باشد.

وی درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی در این خصوص گفت: استفاده از ابزارهای مختلف دیپلماتیک اعم از رسمی، غیر رسمی و دیپلماسی عمومی برای ناکام گذاردن این نمایش سخیف ضد ایرانی از جمله اقداماتی است که دستگاه دیپلماسی کشور می‌تواند دنبال کند.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه تصریح کرد: البته این نمایش جدید هم مانند نمایش‌های گذشته این کشورهای ناکام و سرافکنده در مقابل اقتدار و نفوذ سیاسی - معنوی ملت ایران راه به جایی نخواهد برد؛ بویژه آن که دو بازیگر اصلی این نشست یعنی ترامپ و نتانیاهو، از جمله افرادی هستند که حرکات و سخنان آنان، همواره مایه تمسخر و زنگ تفریح نمایندگان کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی است.

حسینی درباره اجماع سازی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران با برگزاری این چنین نشست هایی، اظهار داشت: ایجاد چنین اجماعی از عهده و توان رژیم منزوی آمریکا و همچنین هم پیمان ضعیف‌تر و منزوی‌تر آن یعنی رژیم تروریستی- صهیونیستی اسرائیل خارج است.

وی تاکید کرد: اجماع و ائتلاف‌های ظاهری که تا کنون به سرکردگی رژیم آمریکا، علیه ملت ایران و با هدف شکستن عزم و اراده آنان در طول چهل سال گذشته ایجاد شده، عمدتا به ناکامی، شکست و عقب نشینی آنها منجر شده و نتوانسته ملت ایران و نظام مردمسالار دینی ما را از دنبال کردن اهداف خود منصرف کند.

سیام**۹۳۱۴**۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

کشورها تمایل ندارند در نوک پیکان SPV باشند/ لهستان تنها یک رای دارد نه بیشتر/ تصمیمات اقتصادی نباید پشت درهای بسته گرفته شود

ایلناخبرگزاری ایلنا
کشورها تمایل ندارند در نوک پیکان SPV باشند/ لهستان تنها یک رای دارد نه بیشتر/ تصمیمات اقتصادی نباید پشت درهای بسته گرفته شود
رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا اظهار داشت: میزان مبادلات ما با ایتالیا کاهش یافته اما به سطح نگران‌کننده‌ای نرسیده است اما اگر تا زمان برداشتن معافیت‌ها که به هشت کشور از جمله ایتالیا داده شده است به توافق نرسیم این نگرانی وجود دارد که حجم مبادلات روند کاهشی داشته باشد.

کشورها تمایل ندارند در نوک پیکان SPV باشند/ لهستان تنها یک رای دارد نه بیشتر/ تصمیمات اقتصادی نباید پشت درهای بسته گرفته شود - 1

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با ایلنا در مورد مبادلات اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا گفت: طبیعی است که پس از اعمال تحریم‌ها بویژه از دور دوم، روند تبادلات و ارتباطات کند شود، کشورهای اروپایی بر ماندن در برجام تاکید دارند و نمی‌خواهند آن را زیرسوال ببرند اما در این کشورها و کلا نظام سرمایه‌داری، دولت‌ها تنها می‌توانند توصیه کنند و نمی‌توانند تعیین تکلیف کنند از همین روی شاهد هستیم در حالی که دولت‌ها مصرانه پای کار ایستاده‌اند بسیاری از شرکت‌های چندملیتی و بزرگ ایران را ترک کردند با این وجود شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) هنوز ارتباط خود با ما را حفظ کرده‌اند.

وی ادامه داد: در شرایطی که سوئیفت کاملا قطع است، حتی اگر ما بتوانیم صادرات داشته باشیم، نمی‌توانیم پول آن را به داخل برگردانیم، هرچند که راهکارهایی مانند راه‌اندازی SPV ارایه شده که البته بسیاری از کشورها تمایل ندارند در نوک پیکان باشند و از پذیرش آن خودداری می‌کنند چون نگران محدودیت‌های پس از آن هستند اما با این وجود تحرکاتی در جریان است تا تعهدات اروپا را به مرحله عمل برساند و مبادلات پولی با ایران را امکان پذیر کند.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاثیر برگزاری کنفرانس لهستان بر ارتباطات اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا گفت: البته در مورد این کنفرانس نمی‌توان نظر قطعی داد و باید منتظر خروجی آن ماند، به هر حال کشوری که ما را تحریم کرده از هر ابزار و اهرمی برای تحقق اهداف خود استفاده می‌کند، احتمالا بسیاری از کشورهای اروپایی از برگزاری این کنفرانس در کشور خود اجتناب کرده‌اند که لهستان آن را پذیرفته است. نباید فراموش کرد که در گردهمایی گذشته دستاوردهای آن بسیار متفاوت از عمل بوده است. ما باید تحرکات بین‌المللی خود در جهت مثبت خود با کشورهای مستقل را افزایش دهیم تا این سیگنال ارسال شود که به دنبال همگرایی هستیم با این وجود لهستان تنها یک رای در اتحادیه اروپا دارد نه بیشتر.

وی افزود: ایران باید فعل و انفعالات سیاسی خود را بیشتر کند تا نشان دهد که به دنبال دنیای بدون تنش است و به دنبال دسته‌بندی‌های غیرمتعارف نیست، اگر کشورهای مستقل این ژست ایران را ببینید قطعا از ما حمایت خواهند کرد و امیدواریم سیاست‌ها براساس رابطه برد- برد تنظیم شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در مورد تاثیر تحریم‌ها بر حجم مبادلات دو کشور گفت: میزان مبادلات ما با ایتالیا کاهش یافته اما به سطح نگران‌کننده‌ای نرسیده است اما اگر تا زمان برداشتن معافیت‌ها که به هشت کشور از جمله ایتالیا داده شده است به توافق نرسیم این نگرانی وجود دارد که حجم مبادلات روند کاهشی داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر بانک‌های درجه یک و دو ایتالیا به دلیل آنکه ارتباط شان بیشتر با دلار است نمی‌توانند بده و بستان کنند، بویژه در شرایطی که سوئیفت نیز قطع است. رابطه ما با ایتالیا همانند این است که دو نفر در آن تمایل به همکاری برای استفاده از آب یک کانال دارند اما دیواری در مسیر جریان این آب کشیده شده تا مانع این بهره‌مندی شود.

پورفلاح ادامه‌ داد: با همکاری سیاستمداران کشور و خانم موگرینی هنوز این امکان وجود دارد که در سطح SMEها همکاری با بانک‌هایی که با یورو مبادلات خود را انجام می‌دهند امکانپذیر باشد اما این کافی نیست و نمی‌تواند مبادلات بزرگ را پوشش دهد و باید در راستای برطرف کردن مشکل جابجایی پول گام برداریم.

عضو اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر نقش بخش خصوصی در این شرایط خطیر گفت: برای حل موضوع باید از رفتارهای احساسی و هیجانی اجتناب کنیم و رویکرد منطقی به آن داشته باشیم و نباید منتظر باران بود تا مزرعه ما را سبز کند خود ما باید سیاست‌های مبتنی بر برنامه‌ریزی را اتخاذ کنیم تا فشارهای داخلی به بخش اقتصاد صدمه نزند و روحیه دست‌اندرکاران اقتصادی را تحت شعاع قرار ندهد تا بسلامت از بحران عبور کنیم.

وی یادآور شد: نباید فراموش کرد که همکاری بخش خصوصی موجب شد تا در تحریم‌های پیشین شاهد سهمیه‌بندی یا کوپنی شدن یک کالا نباشیم و حالا نیز می‌توان این کار انجام داد به شرطی که از توانمندی‌ها و امکانات داخلی استفاده بهینه شود. بنابراین تصمیمات نباید پشت درهای بسته گرفته شود تا پس از ایجاد مشکل مخاطبان را فرا بخوانیم که حالا راهکار ارایه دهید، براساس قانون بهبود فضای کسب و کار هر تصمیم دولت باید با مشورت بخش خصوصی و اتاق بازرگانی باشد تا بعدا دچار مشکل نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران منتظر کسی نمی‌ماند/ ایران در جنگ جهانی دوم به لهستان کمک زیادی کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ایران منتظر کسی نمی‌ماند/ ایران در جنگ جهانی دوم به لهستان کمک زیادی کرد
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به بدعهدی یکی از کشورهای اروپایی گفت: ایران منتظر کسی نمی‌ماند و با استفاده از دانش بومی خود مسیر پیشرفت را دنبال می‌کند.

اعتمادآنلاین| بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری هفتگی خود، پیرامون برخی اظهارات در خصوص برنامه فضایی ایران، گفت: اظهارات آقای پمپئو اشتباه است، جمهوری اسلامی ایران حق استفاده از همه تکنولوژی‌های موجود را برای پیشرفت دارد و در این مسیر در انتظار نظر و خواست دیگران نخواهد بود. ما با یک کشور اروپایی تفاهم نامه‌ای داشتیم ولی آن کشور به تعهدات خودش عمل نکرد، ولی ایران، منتظر کسی نمی‌ماند و با استفاده از دانش بومی خود مسیر پیشرفت را دنبال می‌کند و امروز هم موفقیت‌های بسیاری را در حوزه فضایی به دست آوردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه، این موضوع منافاتی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد و نقض کننده‌ این قطعنامه نیست، اظهارداشت: تلاش مذبوحانه برخی برای ایراد گرفتن از اقدامات فضایی ایران راه به جایی نمی‌برد. ما برای پیشرفت کشور، نیاز به این تکنولوژی داریم و امیدواریم که در مسیر صحیح خود طی طریق داشته باشیم.

وی در خصوص واکنش ایران به رفتارهای خصمانه اروپا، گفت: وزارت امور خارجه در قبال هر اقدام اشتباه و بی جا از سوی هر کشوری که باشد اقدامات لازم، سریع و سنجیده خود را انجام می‌دهد و تاکنون هم این طور بوده است. در زمان لازم در خصوص نوع اقدامات بعدی خبرهای لازم را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

قاسمی در خصوص موضع دولت لهستان درباره برگزاری همایش ضد ایرانی در آن کشور، تصریح کرد: حاکمان ناپخته حاکم بر آمریکا تحرکات خاصی را در سطح جهانی آغاز کردند که یکی از آنها خصومت با مردم ایران است. یکی از اقدامات آمریکا جلوگیری از ارتقای سطح تعاملات روابط خارجی ایران با کشورهای مختلف است و تا جایی که ما اطلاع داریم احساس می‌شود که اقدامی ضد ایرانی را در این کنفرانس دنبال خواهند کرد و ما هم در واکنش به این مساله، کاردار لهستان را احضار کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما هیچ گونه انفعالی در این خصوص نداشتیم و آنچه که باید مطرح می‌شد به کاردار لهستان اطلاع دادیم، افزود: اجازه نخواهیم داد که دیگران به بهانه‌های واهی تحت عناوین موجه در جهت تخریب وجهه ایران تلاش کنند. البته قطعا لهستان حق برگزاری هر کنفرانسی در کشور خود را دارد اما حق این را ندارد که میزبانی کنفرانس ضد ایرانی را عهده دار شود. مردم ایران در جنگ جهانی دوم به آوارگان لهستانی به نشانه رافت و مهربانی آغوش خود را برای آنها باز کردند و این رفتار امروز لهستان قابل پذیرش نیست و ما هم تلاش‌های خود را در این مسیر ادامه می‌دهیم.

وی اضافه کرد: اگر قرار است در موضوعات منطقه‌ای در این کنفرانس سخنی به میان آید، چرا از فلسطین نماینده‌ای در این کنفرانس حضور نخواهد داشت، چرا به فاجعه یمن نمی‌پردازند؟ در روزها و هفته‌های آینده ما در این خصوص وضعیت روشن‌تری را خواهیم داشت و امیدواریم دولت مردان لهستان با واقع بینی دقیق از این جهتی که انتخاب کردند روی برگردانند و مسیر صحیحی را پیش گیرند.

قاسمی در خصوص برخی اظهار نظرهای انتقادی از ایران به واسطه مذاکره با طالبان، تصریح کرد: ما اخیرا شاهد برخی صداهای مختلف از سوی افغانستان نسبت به ایران بودیم، مذاکرات ما با طالبان با هماهنگی دولت افغانستان بوده و ما علاقه مند به صلح، ثبات و امنیت در افغانستان هستیم و در گفتگوهای خود با مقامات دولتی افغانستان آنها را در جریان موضع گیری‌های خود قرار دادیم.

وی با بیان اینکه ما امنیت افغانستان را امنیت خودمان می‌دانیم و در مسائل داخلی آن کشور هیچ گونه دخالتی نداریم، گفت: آنچه مطرح کردیم راهکارهایی است که تصور می‌کنیم می‌تواند کمک کننده کشور دوست و همسایه ما باشد. ما از روند صلح در افغانستان با جدیت حمایت می‌کنیم و پس از مذاکراتی که با طالبان داشتیم با دولت افغانستان هم صحبت کردیم و هیچ گونه اقدامی را بدون در نظر داشتن محوریت دولت افغانستان نمی‌پذیریم.

قاسمی با بیان اینکه تعجب می‌کنم از برخی اظهار نظراتی که از سوی افغانستان در مورد ایران شده است، تاکید کرد: برای ما این مساله قابل درک نیست، چرا که اولا با هماهنگی دولت آن کشور بوده و دوم اینکه ما تنها کشوری نیستیم که با طالبان مذاکره کرده است و ما تا کنون شاهد اعتراض و انتقادی از سوی مقامات افغانستان به هیچ کشوری نبودیم که این باعث تعجب ما شده است. سرنوشت افغانستان را مردم آن کشور تعیین می‌کنند و نه هیچ کشور خارجی دیگر.

خواندن خبر در سایت منبع

سرنوشت کنفرانس لهستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سرنوشت کنفرانس لهستان
دستاورد سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه را باید چپاول بیشتر خزانه شیخ‌نشین‌ها دانست. گروهی به عظمت دوستان سوریه مرکب از ۶۵‌کشور به رهبری آمریکا طی چندین سال به هیچ کدام از اهداف خود علیه نظام سوریه نرسیدند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، دستاورد سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه را باید چپاول بیشتر خزانه شیخ‌نشین‌ها دانست. گروهی به عظمت دوستان سوریه مرکب از ۶۵‌کشور به رهبری آمریکا طی چندین سال به هیچ کدام از اهداف خود علیه نظام سوریه نرسیدند، کنفرانس ضد ایرانی لهستان هم از اکنون شکست خورده است.

حملات موشکی تجاوزکارانه رژیم اسرائیل به شهرک «الکسوه» و پیرامون فرودگاه بین‌المللی دمشق در سوریه برای‌مان غیرمنتظره نبود؛ ما به‌خوبی می‌دانیم که تل‌آویو بزرگ‌ترین بازنده بهبود سوریه و مقاومت ارتش آن و بازگشت بیشتر قلمرو سوریه به حاکمیت دولت است. اما دو موضوع ما را غافلگیر کرد؛ نخست شادی برخی عرب‌ها از این حمله علیه پایتخت کشوری که پرچم‌دار عرب‌گرایی است، دوم همزمانی حمله رژیم اسرائیل با سفر دوره‌ای مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به چند کشور عربی، که مهم‌ترین آن ۶کشور عربی حاشیه خلیج‌فارس درکنار اردن، مصر و همچنین عراق است. بغداد از این جهت به ایستگاه‌های سفر پمپئو اضافه شد که آسیب ناشی از دیدار مخفیانه «دونالد ترامپ» از پایگاه «عین الاسد» در غرب «الانبار» را جبران کند، سفری که بدون مشورت با رهبران عراقی انجام شد و بیشتر طیف‌های عراقی را علیه آمریکا متحد کرد. هواپیماهای متجاوز اسرائیلی مثل حمله مشابه قبلی که در اواخر دسامبر گذشته به سوریه داشتند، جرأت نکردند حریم هوایی سوریه را نقض کنند و موشک‌های خود را از آسمان لبنان شلیک کردند، چون به‌خوبی می‌دانند که با پاسخ قوی که مهم‌ترین آن سرنگونی این هواپیماهاست روبه‌رو می‌شوند، همان‌گونه که یک هواپیمای اف-۱۶ رژیم اسرائیل تقریبا یک سال پیش توسط سوریه سرنگون شد.

بیانیه نظامی سوریه که با شفافیت تمام از این تجاوز رژیم صهیونیستی خبر داد، نیز تأکید کرد که دمشق موشک‌های شلیک شده توسط این رژیم را دفع و ۶فروند از هشت فروند موشکی را که از دو هواپیمای متجاوز اسرائیلی از سمت آسمان لبنان آمده، سرنگون کرده است و به هیچ کدام از اهداف‌شان اصابت نکردند. رژیم اسرائیل با وجود اینکه طی سال‌های اخیر بیش از ۲۲۰‌بار به سوریه حمله کرده، اما اصلا نتوانسته بر عظمت حضور ایران یا زرادخانه موشکی حزب‌الله تأثیر بگذارد. زرادخانه‌ای که بزرگ شده و به بیش از ۱۵۰‌هزار موشک با دقت و توانایی تخریب بیشتر مجهز شده است؛ البته اگر شمار این موشک‌ها بیش از این نباشد، آن هم در حالی که اخبار از شتاب جریان تولید داخلی این موشک‌ها در مقطع اخیر حکایت می‌کند.

سفر فعلی پمپئو را به معنای اعلام جنگ علیه ایران و حفاظت از رژیم اسرائیل و تشکیل پیمان ناتوی عربی-سنی می‌توان برشمرد که در زمان حمله احتمالی نه فقط علیه ایران بلکه علیه سوریه و لبنان وارد عمل می‌شود.

چهار سال جنگ علیه انصارالله یمن به سرکوب این جنبش یا دست‌کم کاهش توانمندی نظامی آن منجر نشد، آن هم به‌رغم قدرت بزرگ نظامی و صدها و میلیاردها دلاری که در این جنگ هزینه شد.

اما درباره حمله پهپادی سه‌روز پیش نیروهای انصارالله یمن به رژه نظامی نیروهای منصور هادی در پایگاه «العند» واقع در استان «لحج» نیز می‌توان گفت این امر منجر‌به زخمی و کشته شدن شماری از فرماندهان نظامی برجسته یمن شد،

در حالی که برخی تحلیلگران نظامی و سیاسی همواره انصار‌الله و قدرت آن را مسخره می‌کردند. این حملات نتایج معکوس خواهد داشت و صدها میلیون عرب را حامی سوریه می‌کند، چون این کشور مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و تنها منبع تهدید پروژه اشغالگری و تجاوزگری رژیم اسرائیل است. این عقب‌نشینی موازی با عقب‌نشینی قریب‌الوقوع از افغانستان و سپس عراق است و رهبران عراق در دیدار با سفر سرزده و اعلام نشده دو روز پیش پمپئو به بغداد به‌صراحت به او اعلام کردند که مخالف استفاده از هرگونه پایگاه نظامی در عراق برای حمله به ایران و سوریه هستند و همچنین عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی (۵۵۰۰‌سرباز) در سریع‌ترین زمان ممکن را از وی طلب کردند.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی می‌خواهد تظاهر به قدرت کند تا شانس خود را برای پیروزی در انتخابات پارلمانی آتی این رژیم بالا ببرد و در همین حال نگاه‌ها را از سمت اتهام‌های فسادی که متوجه او و همسرش است منحرف کند؛ اما در هیچ‌کدام از این دو کار موفق نخواهد بود، چون اسرائیلی که وی رهبری آن را برعهده دارد، سردرگم و مضطرب است و شهرک‌نشینان آن امنیت و آرامش ندارند و خود را از هر طرف در محاصره انبوهی از موشک‌ها می‌بینند. به باور عطوان سفر ضد ایرانی پمپئو به منطقه موفقیت‌آمیز نخواهد بود و به هیچ‌کدام از اهداف آن به استثنای چپاول مابقی خزانه برخی شیخ‌نشین‌ها نخواهد رسید.

کنفرانسی که پیشنهاد شده برای بررسی مسائل خاورمیانه و مقابله با ایران در ماه آتی در لهستان برگزار شود، ما را یاد کنفرانس دوستان سوریه می‌اندازد که بیش از ۶۵کشور به رهبری آمریکا در چندین کشور غربی و عربی برگزار کردند.

به طرح این سؤال می‌پردازم که وقتی گروه دوستان سوریه در تغییر نظام سوریه شکست خورد، آیا کنفرانس لهستان در تغییر نظام ایران موفقیت‌آمیز خواهد بود؟ ما بسیار مشکوک هستیم، ما کسانی هستیم که اصلا از همان روز اول انتظار موفقیت گروه دوستان سوریه را نداشتیم.

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش وزارت خارجه لهستان به احضار کاردارش در تهران

ایسناخبرگزاری ایسنا
واکنش وزارت خارجه لهستان به احضار کاردارش در تهران
وزارت امورخارجه لهستان با اعلام خبر دیدار کاردار این کشور در تهران با مقام وزارت امورخارجه ایران، بر حق خود برای "برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی" تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه لهستان با انتشار بیانیه‌ای که روی وب سایت این وزارت‌خانه قرار گرفته است، اعلام کرد که کاردار این کشور در تهران با رئیس اداره اول شرق اروپای وزارت امورخارجه ایران دیدار کرده و درباره برگزاری کنفرانس بین‌المللی با موضوع خاورمیانه که قرار است به‌طور مشترک با آمریکا برگزار شود، توضیحاتی ارائه داد.

این کنفرانس که به درخواست آمریکا برگزار می‌شود و آن‌گونه که واشنگتن اعلام کرده تمرکز آن بر روی ایران خواهد بود، در ماه فوریه در وروشو پایتخت لهستان خواهد بود.

وزارت امورخارجه لهستان در ادامه بیانیه خود آورده است: از نظر ما، جامعه بین‌الملل حق دارد درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و جهانی بحث و رایزنی کند و لهستان نیز (این حق را دارد) که کنفرانسی برگزار کند که هدف آن ایجاد بستر برای اقداماتی در راستای برقراری ثبات و رفاه در منطقه خاورمیانه است.

به گزارش ایسنا، وزارت امورخارجه ایران روز یک‌شنبه کاردار لهستان در تهران را در اعتراض به برنامه لهستان و آمریکا برای برگزاری کنفرانسی بین‌المللی با موضوع ایران احضار کرد.

وزارت امورخارجه کشورمان در این دیدار مراتب اعتراض تهران به برگزاری این کنفرانس بین المللی به میزبانی لهستان را به کاردار این کشور اعلام کرد.

رئیس اداره اول شرق اروپای وزارت امورخارجه ایران گفته است: این یک حرکت خصمانه از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است و انتظار می‌رود لهستان از همراهی با آمریکا در برگزاری این کنفرانس خودداری کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز در واکنش به برگزاری این کنفرانس در صفحه توئیتر خود نوشت: این ننگ برای دولت لهستان پاک شدنی نیست در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، اکنون لهستان میزبان سیرک مذبوحانه ضدایرانی است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش مشاور روحانی به برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

ایسناخبرگزاری ایسنا
واکنش مشاور روحانی به برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان
مشاور رئیس جمهوری در واکنش به برگزاری یک نشست ضدایرانی در لهستان از سوی آمریکا، گفت: دلواپسان جهانی را در لهستان جمع می‌کنند؛ اگر این همایش قبل از سال ۲۰۱۳ برگزار می‌شد، چند شرکت‌کننده داشت؟

به گزارش ایسنا، حسام‌الدین آشنا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:

«‏دشمنی با ایران هزینه بالا و دوستی با ایران منفعت زیادی دارد؛ هزینه‌های دشمنی را پرداختید وقت آن بود که دوستی را هم تجربه کنید و خود را از منافع دوستی با ایران محروم نکنید.

دلواپسان جهانی را در لهستان جمع می‌کنند؛ اگر این همایش قبل از سال ۲۰۱۳ برگزار می‌شد، چند شرکت‌کننده داشت؟»

خواندن خبر در سایت منبع

چرا دولت ترامپ لهستان را برای برگزاری نشست ضدایرانی انتخاب کرد؟ چرا بریتانیا، فرانسه و آلمان انتخاب نشدند؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
چرا دولت ترامپ لهستان را برای برگزاری نشست ضدایرانی انتخاب کرد؟ چرا بریتانیا، فرانسه و آلمان انتخاب نشدند؟
پمپئو اعلام کرد که ورشو پایتخت لهستان در تاریخ 13 و 14 فوریه میزبان این نشست خواهد بود. او گفت که هدف از این نشست تلاش برای ثبات، صلح، آزادی و امنیت در خاورمیانه است. اما چرا کشورهای عضو اتحادیه اروپا و متحدان سنتی امریکا چون بریتانیا، فرانسه و آلمان برای برگزاری نشست انتخاب نشدند؟

اعتمادآنلاین| ورشو به درخواست آمریکا برای برگزاری نشستی با هدف بررسی فشار بر تهران میزبان نمایندگان برخی کشورهای جهان خواهد بود. اما چرا انتخاب دولت آمریکا کشور لهستان برای برگزاری این نشست بوده است؟

نشریه «نشنال» در گزارشی درباره علت اصلی انتخاب لهستان به عنوان کشور میزبان کنفرانس ضد ایرانی به رهبری امریکا می‌نویسد: «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه امریکا در جریان سفر به هشت کشور خاورمیانه از برگزاری قریب الوقوع اجلاسی جهانی برای رفع آن چه تهدید از جانب ایران خوانده گفت و از نمایندگان کشورهای برای شرکت در نشستی در این‌باره دعوت کرد. با این حال، این نشست در کشوری برگزار می‌شود که کمتر معمول بوده که کنفرانس‌هایی این‌چنینی برگزار کند: لهستان.

پمپئو اعلام کرد که ورشو پایتخت لهستان در تاریخ ۱۳ و ۱۴ فوریه میزبان این نشست خواهد بود. او گفت که هدف از این نشست تلاش برای ثبات، صلح، آزادی و امنیت در خاورمیانه است. اما چرا کشورهای عضو اتحادیه اروپا و متحدان سنتی امریکا چون بریتانیا، فرانسه و آلمان برای برگزاری نشست انتخاب نشدند؟ لهستان اکنون تحت رهبری یک دولت راستگرای پوپولیست است؛ کشوری که متحد سنتی آمریکا بوده است. دولت کنونی لهستان روابط بهتری با ترامپ در مقایسه با دیگر دولت‌های اروپایی از جمله آلمان و فرانسه دارد. یک سخنگوی وزرات خارجه امریکا می‌گوید که لهستان نیز مانند سایر کشورهای اروپایی حامی برجام بود اما برگزاری نشست پیامی را انتقال می‌دهد که کشورها حتی علیرغم وجود دیدگاه‌های مختلف درباره موضوع برنامه هسته‌ای ایران می‌توانند بر سر مسائل مهم منطقه‌ای گردهم آیند".

این نشریه در ادامه می‌نویسد: «ظریف وزیر خارحه ایران، لهستان را به دلیل پذیرش برگزاری این نشست ضدایرانی محکوم کرد و آن را لکه ننگی پاک‌ناشدنی خواند. وزارت خارجه لهستان اما در بیانیه‌ای تاکید کرد که علیرغم حمایت از تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، باور دارد که این توافق، ایران را از فعالیت‌های -به ادعای آنها- بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای باز نداشته است. این وزارتخانه اشاره کرده که نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان برای شرکت در این نشست دعوت شده‌اند از جمله نمایندگانی از تمام اعضای اتحادیه اروپا».

نشنال می‌نویسد: «به نظر می‌رسد ورشو می‌خواهد در کنار واشنگتن بایستد. نیروهای آمریکایی به میزان ۹۰۰ نفر در لهستان در قالب ناتو مستقر هستند. لهستان از امریکا خواسته تا پایگاه نظامی دائمی در آن کشور برای مقابله با نفوذ روسیه ایجاد کند.» آندره دودا «رییس جمهوری لهستان در کنفرانسی مطبوعاتی با رییس‌جمهوری امریکا گفت که این پایگاه می‌تواند» فورت ترامپ «نامیده شود. پس از آن بود که ترامپ دستور بازنگری در هزینه نیروهای نظامی امریکایی مستقر در آلمان را صادر کرد؛ نشانه‌ای از آنکه او احتمالا نگاه به شرق اروپا دارد و قصد دارد نیروهای امریکایی بیشتری را در آن منطقه مستقر کند. در نتیجه، با پذیرش برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان دولت آن کشور می‌خواهد تا زمانی که ترامپ در قدرت است حداکثر امتیازات را از آمریکا کسب کند».

در اعتراض به کنفرانس ضد ایرانی به اصطلاح صلح و امنیت در خاورمیانه با میزبانی مشترک آمریکا و لهستان که قرار است در ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه در ورشو برگزار شود، روز شنبه ۲۲ دی ویچخ اونلت، کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.

در این دیدار رئیس اداره اول شرق اروپای وزارت امور خارجه مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقدام طرف لهستانی در همراهی با آمریکا برای برگزاری این کنفرانس را اعلام داشت و گفت: این یک حرکت خصمانه از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است و انتظار می‌رود لهستان از همراهی با آمریکا در برگزاری این کنفرانس خودداری نماید.

کاردار لهستان در این دیدار با ارائه توضیحاتی در خصوص کنفرانس مذکور، بر ضدایرانی نبودن آن و بیان این که مواضع لهستان با اظهارات اخیر مقامات آمریکایی متفاوت است، تاکید کرد.

رییس اداره اول شرق اروپای وزارت امور خارجه کشورمان با ناکافی دانستن این توضیحات و تاکید بر ضرورت اقدام جبرانی فوری دولت لهستان تاکید کرد: در غیر این صورت جمهوری اسلامی ناچار به اتخاذ اقدامات متقابل است.

کاردار لهستان با اشاره به روابط تاریخی دو کشور اظهار داشت که پیام دولت جمهوری اسلامی ایران را به مقامات ذی‌ربط لهستان منعکس خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

پوتین؛ آتش نشان یا آتش بیار معرکه؟!

انتخابانتخاب19 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره احتمال نابودی برجام گفته است روسیه آتش‌نشان نیست که همه چیز را نجات دهد. این سخنان پوتین، بازتاب گسترده‌ای داشته و تفسیرهای متعددی از آن منتشر شده. ویدیوی زیر را تماشا کنید.

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به روند بررسی طرح یک فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس افزود: پدیده اسیدپاشی، نامطلوب است و در قوانین و طرح‌های گذشته از لحاظ کیفری بودن به آن توجه شده بود و در این طرح موضوعات حمایت از آسیب دیدگان مورد توجه نمایندگان مجلس است. وی ادامه داد: حمایت در اجرای این طرح به گونه‌ای است که آسیب دیدگان هرچه سریعتر به جامعه بازگردانده شوند و صرف نگاه کیفری مشکل آسیب دیدگان را کم نمی‌کند. نماینده مردم اهواز اضافه کرد: از جمله بحث‌های حمایتی در این طرح چگونگی پرداخت دیه، رسیدگی در محاکم قضایی و حمایت روانی و درمانی از آسیب دیدگان است.
صدا و سیماصدا و سیما50 دقیقه قبل
مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی با هشدار درباره تلاش نتانیاهو برای تبدیل بحرین به جزیره‌ای اسرائیلی تصریح کرد: آل خلیفه در ادامه سیاست جنایت علیه مردم بحرین در حال خیانت به ملت فلسطین است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما حسین امیرعبداللهیان در صفحه شخصی اش در فضای مجازی با اشاره به اعلام کوشنر، داماد صهیونیست ترامپ مبنی بر رونمایی از طرح معامله قرن در بحرین نوشت: ریاض می‌خواهد سنگینی هزینه معامله قرن را متوجه بحرین کند.

اخبار بیشتر