1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

وجود ۲۷۰۰ بازنشسته فقط در یک دستگاه اداری

حقوق بازنشسته‌ها در پایان مهلت قانونی قطع می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
حقوق بازنشسته‌ها در پایان مهلت قانونی قطع می‌شود

به گزارش ایسنا، از اواخر شهریور ماه سال جاری و با اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها، افراد بازنشسته‌ای که می‌توانستند به سازمان‌ها برگشته و فعالیت کنند، محدودتر شده و باید در مهلت دو ماهه از سازمان‌ها خارج شوند.

آخرین اطلاعات دریافتی از سازمان امور اداری و استخدامی، از این حکایت دارد که اکنون و با به جریان افتادن این قانون دستگاه‌ها مکلف هستند که به سرعت بازنشسته‌های خود را تعیین تکلیف و با آنها تسویه حساب کنند، در غیر این صورت عملکرد آنها تخلف بوده و برخورد خواهد شد. اما مشخص آن است که بعد از زمانی که برای خروج بازنشسته‌ها تعیین شده، هیچ واریزی بابت حقوق آنها انجام نخواهد شد و رسما به کار بازنشسته‌ها از سوی دولت پایان داده می‌شود. البته این در شرایطی است که دستگاه‌های نظارتی از سازمان حسابرسی گرفته تا دیوان محاسبات بر عملکرد وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه نظارت داشته و بررسی‌های دقیق را انجام دهند. همچنین ذی حساب نیز نمی‌تواند برای کسی که استمرار فعالیت دارد، پرداختی انجام دهد و این موضوع تخلف بوده و باید پاسخگو باشد.

بر اساس قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها، کلیه وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت‌های دولتی و دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می‌کنند حق بکارگیری بازنشسته‌ها را ندارند مگر در قالب شرایط تعیین شده در قانون. طبق قانون به کارگیری بازنشستگان در سمت‌هایی شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهوری، نایب رئیسان مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزیران، نمایندگان مجلس و معاونان رئیس جمهوری و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه‌های متبوع خود مجاز است. همچنین دارندگان اجازات خواسته مقام معظم رهبری، جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از این قانون مستثنی هستند.

بر این اساس تمامی افراد بازنشسته مشغول به کار در سازمان‌ها اگر جزو استثنائات قانونی نباشند باید در مهلت دوماهه تعیین شده از سازمان‌ها بروند. این در حالی است که دستگاه‌ها در شرایطی می‌توانند این افراد را بکارگیرند که این افراد متخصص و با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر باشند آنهم مشروط به اینکه به صورت پاره وقت و ساعتی استفاده کنند. حداکثر ساعت مجاز برای استفاده از بازنشستگانی از این دست یک سوم ساعت اداری کارمندان رسمی است و حق الزحمه این افراد متناسب با ساعت کاری آنها و حداکثر یک سوم کارمندان رسمی در همان شغل تعیین و پرداخت خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

قاضی‌زاده: فقط در یک دستگاه ۲۷۰۰ بازنشسته وجود دارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قاضی‌زاده: فقط در یک دستگاه ۲۷۰۰ بازنشسته وجود دارد

احسان قاضی‌زاده‌هاشمی نماینده مردم فریمان درباره آمار افرادی که مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند به خبرآنلاین گفت: ما درباره اعداد قضاوتی نداریم بلکه باید دستگاه‌های نظارتی به علاوه دستگاه قضایی به این موضوع ورود کنند و آمار دقیقی ارائه دهند. مضاف بر این، ما تصمیم داریم یک سامانه راه‌اندازی کنیم که توسط اعضای بدنه سازمان‌ها و ادارات به ما گزارش مردمی بدهند درواقع کسانی که اطلاعات ریز مدیران را دارند کارکنان آن سازمان هستند.

او ادامه داد: قانون ما محدود به مدیران نیست بلکه با توجه به حذف برخی استثنائاتی که در طرح قبلی بود برخی از این این قید مستثنی آزاد می‌شوند برای مثال در طرح قبلی ایثارگران علی‌الاطلاق مستثننی می‌شدند در حالی که در این طرح این گونه نیست، یا نیروهای مسلح و اعضای وزارت اطلاعات چنین وضعیتی را داشتند در حالی که در این طرح دیگر علی‌الاطلاق مستثنی نیستند.

قاضی‌زاده گفت: هم‌چنین بحث هم‌ترازان که جامعه کثیری را تشکیل می‌دادند به طور کلی از این طرح حذف شد به عبارت دیگر بسیاری  از افراد هم‌تراز وزیر یا استاندار در نظر گرفته می‌شدند از آن‌جایی که وزرا از قاعده منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی می‌شدند هم‌ترازان نیز مشمول این استثنا قرار می‌گرفتند که با اصلاح طرح، عنوان هم‌تراز به طور کل حذف شده است. بر این اساس، اعدادی که اعلام می‌شود چندان دقیق نیست ضمن آن که حتی اگر دستگاه مربوطه اعلام کند این تعداد از افراد مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند باز برای ما ملاک اول نیست به عبارت دیگر ملاک ما گزارش مراجع نظارتی است.

او در پاسخ به این سوال که آیا آمار دقیقی از تعداد فرمانداران یا استانداران بازنشسته و ... وجود دارد گفت: از سوی برخی دستگاه‌ها آماری به ما اعلام شده است که نمی‌خواهیم اسم دستگاهی را قید کنیم اما برخی دستگاه‌ها از ۱۰۰ الی ۲۰۰ نفر را اعلام کرده‌اند و دستگاهی هم داریم که خودش اعلام کرده است ۲۷۰۰ بازنشسته دارد.

این نماینده مجلس گفت: درباره تعداد فرمانداران و استانداران بازنشسته نیز باید وزارت کشور اعلام کند که البته این اعلام نظر شرط لازم است اما کافی نیست چراکه نظر نهایی با سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات است.

خواندن خبر در سایت منبع

بازنشسته‌های وزارت راه و شهرسازی چند نفرند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بازنشسته‌های وزارت راه و شهرسازی چند نفرند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، 22 شهریورماه امسال، کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که با اصلاحاتی در جلسه مورخ 1397/6/6 به تصویب مجلس رسیده؛ در جلسه مورخ 1397/6/21 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وزارت راه و شهرسازی یکی از وزارتخانه‌هایی بوده که زمان روی کار آمدن عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دچار تغییرات اتوبوسی شد. برای تعدادی از انتصابات آخوندی از افرادی استفاده شده که در دوره دوم وزارتش عملا بازنشسته محسوب می‌شوند. مدیرانی که البته کمتر کسی از تعداد آنها اطلاع دارد، در حالی انتظار می‌رفت مطابق ادعای شفافیت‌ اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی نسبت به معرفی بازنشسته‌ها اقدام می‌کرد که هنوز اتفاقی در این رابطه روی نداده است.

بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته چند معاون وزیر راه و شهرسازی جزو مقاماتی هستند که باید در ظرف 60 روز تعیین شده از مسئولیت خود خداحافظی کنند. سازمان ملی زمین و مسکن که یکسال است طرح راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان را در دستور کار دارد، یکی از زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی است و مدیرعامل آن در دوران بازنشستگی به سر می‌برد. عظیمیان طی حدود دو سال و 5 ماه سپری شده از انتصابش اظهارات جنجالی متعددی داشته که شاید بارزترین آنها تبلیغاتی خواندن وعده رئیس‌جمهوری برای اتمام مسکن مهر در سال 96 بود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی نیز دیگر مقامی است که جزو بازنشسته‌های وزارتخانه محسوب می‌شود، تقی‌زاده طی چند ماه اخیر رویه آرام خود را تغییر داده که می‌توان به اظهارات متعدد درباره ضرورت "افزایش نرخ سوخت" یا "تلفات آزادراه قزوین-رشت با تکمیل آزادراه هم کم نمی‌شود" اشاره کرد. (لینک مرتبط)

گفته می شود رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز جزو بازنشسته‌هاست که اتفاقا سال سی و پنجم خدمت خود را پشت سر می‌گذارد. حسن‌نیا اواسط اسفندماه سال گذشته از سوی وزیر راه و شهرسازی جایگزین داوود کشاورزیان در راس سازمان راهداری شده بود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌ها، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع، معاون توسعه و منابع انسانی و... نیز مدیرانی هستند که از آنها به‌عنوان بازنشسته‌های مشمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری نام برده می‌شود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز جزو بازنشسته‌هاست که گفته می‌شود تا یکماه آینده از این سمت کنار می‌رود. البته چگنی می‌گوید جزو بازنشسته‌ها نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

اظهار تاسف سخنگوی کمیسیون اقتصادی از حضور نیروهای بازنشسته در دولت/ سعیدی: استعفا دهید قانون تغییر نمی کند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
اظهار تاسف سخنگوی کمیسیون اقتصادی از حضور نیروهای بازنشسته در دولت/ سعیدی: استعفا دهید قانون تغییر نمی کند

زهرا سعیدی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری اظهار کرد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان در نهادهای اجرایی بیش از یک ماه است که مورد تصویب نمایندگان مجلس و تایید شورای نگهبان قرار گرفته است اما برای ما قابل تعجب است که در این مدت متاسفانه هیچ مدیری و کارمندی که واجد چنین شرایطی است استعفا نداده است.

وی خاطرنشان کرد: باید خدمت بازنشستگان محترم و شاغل در نهادهای مختلف عرض کنم که قانون در باب حضور آنها در مشاغلی که دارند هیچ تغییری نخواهد کرد از این رو بهتر است هرچه سریعتر از سمت خود استعفا دهند تا شان و جایگاهی را که دارند در بین مردم حفظ شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ۲۴ آبان ماه آخرین ضرب الاجل تعیین شده برای حضور نیروهای بازنشسته در نهادها و ارگان های اجرایی است از این اگر تا این زمان افراد بازنشستهذاز سمت خود کناره گیری نکرده باشند قانون درباره آنها تصمیم گیری می کند.

سعیدی اظهار کرد: روا نیست جوانانی که با ذوق و شوق فراوان دوران تحصیل خود را سپری کردند در شرایط فعلی به دلیل عدم وجود شغل با هزاران مشکل روبه رو شوند و به جای حضور آنها در مناصب مختلف نیروهای بازنشسته که بیش از ۳۰ سال در یک سمت مشغول به فعالیت هستند در دولت یا هر نهاد دیگری حضور داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به ابلاغ قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سوی رئیس جمهور دیگر فرصتی برای نیروهای بازنشسته باقی نمانده است  از این رو‌ بهتر است این عزیزان پیش از رسیدن موعد ضرب الاجل با اتخاذ یک رویکرد منطقی در جهت کناره گیری از سمت خود وارد عمل شوند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدون شک استفاده از تجربیات نیروهای قدیمی در امور اجرایی کشور لازم الاجرا است تاکید کرد: بدون شک با حضور نیروهای جوان در نهادها و‌ ارگان های مختلف روح تازه ای در جهت تحقق مطالبات مردم و انجام اقدامات لازم باتوجه به انگیزه بالای نیروهای جوان صورت خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک13 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران از تهیه اطلس قاچاق کالا و ارز در شهرستان‌های استان تهران به زودی خبر دادتهیه اطلس جغرافیایی قاچاق کالا و ارز تهران، به زودیتهیه اطلس جغرافیایی قاچاق کالا و ارز تهران، به زودیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ محمدی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران عصر امروز ۴ اردیبهشت در جلسه این کمیسیون در محل استانداری تهران با اشاره به اینکه طرح‌های مهمی طی سال ۹۷ در استان تهران در موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز به سرانجام رسیده است، افزود: ۸۸ واحد عرضه طلا و جواهر در ۴ منطقه تهران شناسایی شده است و اخطار‌هایی دریافت کردند. وی گفت: در مبارزه با قاچاق ارز نیز در سبزه میدان و میدان فردوسی تهران ۸۹ نفر دستگیر شده و ۱۲۵ هزار دلار و ۲۲ هزار و ۷۴۰ یورو ارز کشف شده است و این نقاط از عرضه ارز قاچاق پاکسازی شد. محمدی با اشاره به رصد شرکت‌های تلفن همراه در موضوع قاچاق افزود: ۴۰ شرکت رد این بخش شناسایی شدند که به مراجع قضایی ارجاع داده شدند. دبیرکمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: در طرح برخورد با برند‌ها و تابلو‌های غیرمجاز نیز در دو مرحله بیش از ۲۱۳ واحد عرضه پوشاک شناسایی شدند و پوشاک به ارزش ۴ میلیارد تومان کشف شد. وی در پایان از تشکیل کمیته پایش و صحت سنجی مراکز نگهداری کالا به فرمانداری‌ها و ابلاغ آن خبر داد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سلطانی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: معافیت هایی که برای ۶ ماه به ۸ کشور خریدار نفت ایران ارائه شد در راستای واقعیت‌های بازار نفت و پایین بودن قدرت ایالات متحده در بازار نفت بوده است. سلطانی گفت: برنامه ریزی آمریکا بر این پایه است که اگر بخواهد دوره معافیت ۶ ماهه را تمدید کند شاید آثار منفی عدم حضور نفت ایران در بازار جهانی با توجه به نزدیک بودن به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بتواند پررنگ‌تر و غیر قابل جبران‌تر باشد آمریکا ۶ ماه جلوتر اقدام به تحریم نفتی ایران کرد که آثار ناشی از خروج نفت ایران از بازار بر انتخاباتش را کنترل کند. این کارشناس به صفر رساندن صادرات نفت ایران را شعار دانست و افزود: آمریکایی‌ها توان مدیریت بازار جهانی نفت بدون نفت ایران را ندارد البته ایران هم از توانمندی‌های لازم در این خصوص برخوردار است و علی رغم تحریم‌های آمریکا توانسته در بازارهای جهانی حضور داشته باشد و نفتش را حتی بالاتر از انتظار جهانیان عرضه نماید. صمد عزیز نژاد کارشناس بازار ارز و پول نیز گفت: اقتصاد ایران از قبل آمادگی ورود به دوره اقتصاد بدون نفت را داشت به این علت از اواسط سال ۹۷ رویکردهای بانک مرکزی تغییر و شروع به مدیریت ریسک بازار ارز کرد. سلطانی هم با اشاره به تاثیرات ژئوپولیتیکی در ماه‌های اخیر بر بازار نفت ادامه داد: این تغییرات خلاف انتظار آمریکایی‌ها بود.
فردا نیوزفردا نیوز15 ساعت قبل
با مدیریت بانک مرکزی دیروز با تزریق درهم و دلار روبرو شدیم و کاهش‌های منطقی صرافی ملی روند بازار را کنترل کرد. در صورتی که حتی دلار هرات زیر ۱۳۶۸۰ معامله شدبا توجه به کاهش انس جهانی طلا و بیشتر بودن حباب ابشده و سکه و پایین بودن نرخ دلار هرات انتظار روند کاهشی را برای امروز میتوان پیش بینی کرد. در همین روزها هر زمان احتمال شروع بازار متشکل ارزی میباشد و خریدار با احتیاط و کم حجم وارد خرید میشود. توجه داشته باشید با شروع بازار متشکل ارزی حتی بازار به شما اجازه فروش نخواهد داد. چون در اون صورت خریداری نخواهد بود. امروز مدیریت بانک مرکزی نرخ دهی صرافی ملی میزان تزریق درهم و امنیتی بودن بازار نرخ ارز را تعیین خواهد کرد. اما ابشده و سکه با توجه به کاهش انس جهانی و بیشتر بودن بیش از حد حباب از روند افزایشی کاسته و به سمت پایین میتواند حرکت کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت مربوط به گروه‌های تحت عنوان سایرمشمولان شامل وراث جدید تعیین تکلیف شده، مددجویان تغییر وضعیت یافته، ایثارگران و خانواده‌های آنان، دست‌اندرکاران امر واگذاری سهام عدالت، خبرنگاران، طلاب، بیماران خاص، کارکنان ستادهای نماز جمعه، خدام مساجد و اماکن متبرکه، امامزاده‌ها و حسینه‌ها، زندانیان آزاد شده، تاکسیرانان، قالیبافان، کارکنان موسسات خیریه و فعالان قرآنی طی روزهای جاری خاتمه می‌یابد. در این مرحله حدود دو میلیون نفر از آخرین سری از مشمولان سهام عدالت سایر گروه‌ها سود سهام عدالت خود را در مجموع به ارزش بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان دریافت خواهند کرد و بدین ترتیب واریز سود سهام عدالت مشمولان سایر اقشار خاتمه می‌یابد. گفتنی است، با احتساب سودهای پرداخت شده به این گروه باقیمانده از مشمولان، تا کنون سود سهام عدالت مربوط به مشمولان نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستائیان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی و مشمولان سایر گروه‌های ذکر شده که در مجموع تعداد آنان بالغ بر سی و یک میلیون نفر می‌باشد به طور کامل پرداخت شده است و تنها گروه باقی مانده از مشمولان شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح که بالغ برده میلیون نفر هستند، سود عملکرد سال ۱۳۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند که این اقشار نیز پس از دریافت سود سهام عدالت توسط سازمان خصوصی سازی از شرکت‌های سرمایه پذیر و در طی دو ماه آینده به مرور سود دریافت می‌کنند و مبالغ سود به حساب اعلام شده توسط این افراد که در سامانه سهام عدالت ثبت و تایید شده، واریز خواهد شد. این گزارش می‌افزاید صرفا سود گروه‌های مختلف مشمولان با عنوان سایر اقشار که بانک عامل معرفی شده آنان بانک ملی ایران بوده تاکنون سود خود را دریافت نکرده بودند که با واریز وجوه لازم به حساب بانک ملی طی روز دوشنبه هفته جاری و پرداخت توسط این بانک، سود تمامی اقشار به استثنای کارکنان و بازنشستگان در کلیه بانک‌های عامل بابت عملکرد سال ۱۳۹۶ واریز شده تلقی می‌شود.

اخبار بیشتر