در دنیای سیاست چه ‌میگذرد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

در دنیای سیاست چه ‌میگذرد؟

خواسته واشنگتن برای متلاشی کردن ائتلاف سوری- ایرانی غیرمنطقی است

مهرخبرگزاری مهر
خواسته واشنگتن برای متلاشی کردن ائتلاف سوری- ایرانی غیرمنطقی است
سفیر روسیه در لبنان در گفتگویی با یک رسانه لبنانی به موضع گیری درباره موضوعات مختلفی از جمله حمله تل آویو به دمشق و ادامه همکاری مسکو با تهران در سوریه و نیز اقدامات تنش‌زای آمریکا پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الاخبار، «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان ضمن انتقاد از هجمه رسانه‌ای و دیپلماتیک غربیها به نقش روسیه اعلام کرد: غربی‌ها به دنبال بزرگنمایی درباره نقش روسیه در لبنان با هدف متوقف کردن مسیر توسعه روابط میان دو کشور هستند. مسکو بر توسعه روابط با لبنان از طریق توافق همکاری نظامی و فنی و توافقات اقتصادی و امضای قراردادهای جدید عزم جدی دارد و منتظر امضای توافق همکاری نظامی پس از تشکیل دولت جدید لبنان و افزایش سطح حضور در این کشور در سال ۲۰۱۹ با وجود همه هجمه هاست.

وی در ادامه گفت: تلاش‌های آمریکا برای متلاشی کردن ائتلاف سوری-ایرانی غیرمنطقی است.

درباره حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و نقش مسکو در حمایت از سوریه نیز بیان کرد: دخالت اسرائیل در سوریه از سوی روسیه محکوم است و در راستای حمایت از تروریسم ضد دمشق است. روسیه در راستای تحکیم حاکمیت سوریه حرکت می‌کند و ما سوریه را به سامانه اس ۳۰۰ تجهیز کردیم و موضوع زمان استفاده از این سلاح پیشرفته به ارتش سوریه مربوط می‌شود. اسرائیل بهانه حضور ایران در سوریه را برای حملات مطرح می‌کند.

زاسپکین بر همکاری و اقدام مشترک کشورش با ایران در سوریه برای حمایت از حاکمیت سوریه و مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

سفیر روسیه در لبنان درباره فشارهای آمریکا برای ممانعت از سرگیری روابط میان کشورهای عربی و دمشق نیز گفت: خواسته آشکاری از سوی آمریکایی‌ها و برخی اعراب وجود دارد و آن متلاشی شدن ائتلاف سوری-ایرانی است و این به نظر من موضوعی غیرمنطقی است.

وی از کشورهای عربی خواست که بدون شرط و در راستای کاهش تنش در منطقه روابط خود را با سوریه از سربگیرند و در بازسازی بدون شرط شرکت کنند زیرا کشورهای متحد سوریه مانند روسیه، چین، هند و ایران بازسازی را آغاز خواهند کرد.

زاسپکین تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه را تحولی مهم برای وحدت سوریه دانست و تاکید کرد: مذاکراتی که در حال حاضر درباره شمال سوریه انجام می‌شود حتما به بازگشت اراضی تحت اشغال آمریکایی‌ها به آغوش دمشق منتهی خواهد شد. نقش ترکیه محدود است و سرانجام نیروهای ترکیه از سوریه می‌روند و همه اراضی سوریه به آغوش دمشق بازمی گردد.

وی با اشاره به هجمه‌های غرب علیه روسیه نیز گفت: آنچه روسیه در گرجستان، اوکراین و سوریه انجام داد جز واکنش به عربده کشی آمریکا نیست.

سفیر روسیه در لبنان به اقدامات آمریکا در سرنگونی رژیم‌ها و آوردن رژیم هایی ضد روسیه، تحریک گروههای افراطی بازمانده از نازی‌ها و دامن زدن به گرایش ضد روسی در اروپا و استقرار سپرموشکی در مرزهای روسیه و خارج شدن آمریکا از پیمان‌های مختلف بین المللی اشاره کرد.

زاسپکین گفت: آمریکایی‌ها در حال حاضر جز به تقویت صنایع نظامی آمریکا برای بالابردن سقف رقابت با روسیه فکر نمی‌کنند این رفتار آمریکایی‌ها نگران کننده است زیرا روسیه را به سوی واکنش‌های سخت سوق می‌دهد. این سیاست‌ها اوضاع را به سوی جنگ بدون مسئولیت سوق می‌دهد و حتی بحث جنگ هسته‌ای آتی ممکن است که به سبب اشتباه به حقیقت تبدیل شود و این همه بشریت را تهدید می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: اختلاف بین ترامپ و کنگره جدی است اما نباید به این اختلافات امید ببندیم/ دوران ابرقدرتی تمام شده است

انتخابخبرگزاری انتخاب
ظریف: اختلاف بین ترامپ و کنگره جدی است اما نباید به این اختلافات امید ببندیم/ دوران ابرقدرتی تمام شده است
وزیر امورخارجه گفت: اختلافات در داخل امریکا جدی است، اختلافات بین ترامپ و کنگره امریکا جدی است به خاطر اینکه ترامپ یک نوع جدیدی از زمامداری را دارد در امریکا تجربه می‌کند، اما اینکه ما به این اختلافات امید ببندیم که از طریق اختلافات داخلی امریکا مشکلات‌مان را حل بکنیم این هم از این تفکر ناشی می‌شود که ما همه چیز را در امریکا ببینیم، یعنی حتی برای حل مشکل‌مان امیدوار شویم که در امریکا با یکدیگر اختلاف پیدا بکنند تا مشکل ما حل بشود. ما واقعاً باید نگاه‌مان را عوض کنیم، من بارها گفته‌ام نگاه غرب ستیز و غرب شیفته در یک چیز مشترکند و آن این است که غرب یا امریکا را همه دنیا می‌دانند.
ظریف: اختلاف بین ترامپ و کنگره جدی است اما نباید به این اختلافات امید ببندیم/ دوران ابرقدرتی تمام شده است - 0

وزیر امورخارجه در مصاحبه‌ای مفصل با روزنامه الوفاق به بیان سیاست‌های کلی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعات منطقه‌ای و جهانی پرداخت.

به گزارش ایسنا، مصاحبه الوفاق (روزنامه عربی زبان مؤسسه ایران) با محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه با محور تشریح سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران همزمان شده بود با انتشار برخی شایعات درباره استعفای او از دولت. موضوعی که ظریف خیلی تمایلی برای صحبت کردن درباره آن نداشت. آنقدر از این شایعات و ادعای بی‌اساس شنیده که به همین جمله بسنده می‌کند: «ما هر چه بگوییم چنین خبری صحت ندارد برخی‌ها اصرار دارند و می‌گویند هست.» ظریف در این گفت‌وگو تأکید دارد که برخلاف برخی ادعاها ایران به دنبال ابرقدرتی در منطقه نیست چرا که اساسا دوره ابرقدرت‌ها گذشته است. او تأکید دارد که تهران به دنبال منطقه قوی و همکاری‌های جمعی است و البته برخی قدرت‌های خارجی تلاش دارند برای بعضی کشورهای منطقه ما سیاست تعیین کنند. گفت‌وگوی روزنامه الوفاق با وزیر خارجه را در ادامه می‌خوانید:

چشم‌انداز روابط ایران با جهان عرب را با توجه به چالش‌های موجود در منطقه از سوی برخی کشورها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما سیاست‌مان را درباره همسایگان عرب و غیر عرب به صراحت مطرح کرده‌ایم، آقای رئیس جمهوری در اجلاس اخیر وحدت اسلامی مبانی آن را مطرح کرده‌اند، بنده نیز چند بار مطرح کردم. استراتژی جمهوری اسلامی بر این است که سیاستی مبتنی بر همکاری با همسایگان داشته باشد.

به نظر می‌رسد برخی کشورهای عربی صرفنظر از اینکه جمهوری اسلامی چه سیاستی دنبال می‌کند، دوست دارند به دنیا بگویند که با ایران اختلاف دارند، متأسفانه به جای اینکه نگاه‌شان برای به دست آوردن امنیت و آرامش به درون باشد، نگاه‌شان به بیرون است، لذا فکر می‌کنند از طریق اعلام مخالفت با ایران خودشان را نزد کشورهای بزرگ عزیزتر می‌کنند و این باعث شده است که در واقع سیاست شکست خورده‌ای را در طول ۴۰ سال گذشته دنبال کنند و به رغم بارها ناکامی باز هم همین روش را دنبال می‌کنند.

اما سیاستی که ما در قبال جهان عرب دنبال می‌کنیم، مبتنی بر منافع و اصول است و سیاست ما سیاست واکنشی نیست، ایران خیلی بزرگ‌تر از آن است که نسبت به چند کشور کوچک واکنش نشان دهد، لذا به خاطر اینکه چند کشور کوچک در این منطقه یا حتی چند حاکم در این منطقه هستند که دوست دارند در منطقه ما تنش باشد، این باعث نمی‌شود که ما سیاست خودمان را عوض کنیم، سیاست‌مان را به عنوان قدرت بزرگ این منطقه خودمان تعیین می‌کنیم و سیاست ما براساس منافع ملی ما تعیین شده و نه براساس واکنش‌های دیگران.

برخی ادعا دارند که ایران سیاست ابرقدرتی در منطقه را دنبال می‌کند.

دوران ابرقدرتی تمام شده است، هیچ کس نمی‌تواند ابرقدرت چه در منطقه و چه در دنیا باشد، البته بعضی‌ها کشورهای بزرگی هستند، چین یک کشور بزرگی در دنیا است و تأثیرگذار است، امریکا یک کشور تأثیرگذار است البته به نظر ما تأثیراتش مخرب است چون سیاست‌های مخربی دارد، اما کسی نمی‌تواند بگوید امریکا در دنیا بی تأثیر است، ایران نیز کشوری بزرگ در منطقه است و قدرتمند است، اما اینکه ما به دنبال این هستیم که این قدرت واقعی‌مان را تبدیل به هژمونی در منطقه کنیم، این طور نیست، داخل کشور ما بعضی‌ها مفاهیم را با هم مخلوط می‌کنند، ما در سند چشم‌انداز گفتیم که ایران باید در چه حوزه‌های در یک چشم‌انداز کشور برتر باشد، اما ما در این سند یا آن سند نگفتیم که می‌خواهیم قدرت هژمون در این منطقه باشیم، در قانون اساسی‌مان که بالاترین سند ملی ما است اگر به آن توجه کنیم نفی سلطه‌گری و سلطه‌پذیری هر دو را با یکدیگر آورده است، یعنی همانقدر که ما آمادگی نداریم بپذیریم آمریکایی‌ها بر ما سلطه داشته باشند به همان اندازه ما اعتقاد نداریم که باید بر دیگران سلطه داشته باشیم، اصولا اعتقاد داریم نظام سلطه نظام ناپایداری است و نظامی که مبتنی بر سلطه و تحمیل باشد در هر جایی و حتی در داخل یک خانواده اگر نظام به جای اینکه مبتنی بر روابط تفاهم باشد مبتنی بر سلطه باشد ناپایدار می‌شود، راجع به زن و مرد هم خداوند می‌فرماید: لتسکنوا الیها، یعنی مبنای زندگی حتی در یک محیط کوچک خانوادگی هم ایجاد آرامش است به جای ایجاد قوه قاهره.

اخیراً دبیر شورای عالی امنیت ملی از درخواست امریکایی‌ها برای گفت‌وگو با ایران خبر داده است. مختصات این درخواست‌ها چگونه است؟

امریکایی‌ها در موضوعات مختلف حسب منافع خودشان از این پیشنهادات می‌دهند و خیلی از این پیشنهادات تبلیغاتی است، امریکایی‌ها در دولت آقای اوباما خیلی تمایل داشتند که با ما در مورد منطقه صحبت کنند و آن زمان این تمایل‌شان را خیلی مخفی نمی‌کردند و علنی بیان می‌کردند، در دولت ترامپ هم همین طور بوده است.

ما همیشه معتقد بودیم که گفت‌وگو درباره منطقه باید بین کشورهای منطقه باشد نه با بیرون منطقه و اعتقاد داشتیم که نمی‌شود دیگران برای منطقه تصمیم بگیرند و این اعتقاد را درباره منطقه شامات داریم، درباره عراق داریم و درباره افغانستان نیز همین اعتقاد را داریم، ما معتقدیم که مردم افغانستان باید راجع به آینده افغانستان تصمیم بگیرند، نمی‌شود یک امریکایی به اینجا بیاید و بگوید من حالا تصمیم می‌گیرم که افغانستان آینده‌اش چطور باشد، همان طور که یک ایرانی نیز نمی‌تواند چنین تصمیمی را بگیرد، مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند.

در مورد سوریه حرف ما از اول چه بود؟ طرح چهار ماده‌ای ایران برای صلح سوریه درست هفته‌های بعد از آغاز مسئولیت آقای روحانی در دولت یازدهم اعلام شد، حرفی که ما آن وقت می‌زدیم، این بود که باید آتش‌بس باشد و مردم سوریه باید با هم گفت‌وگو بکنند و نتیجه‌اش باید انتخابات باشد، یک گروهی می‌گفتند پس آقای بشار اسد چه می‌شود؟ ما می‌گفتیم که موضوع آقای اسد به شما ربطی ندارد و به ما هم ربطی ندارد مردم سوریه باید تصمیم بگیرند؛ راجع به عراق و یمن گفتیم مردم این دو کشور باید تصمیم بگیرند، این بحث ما است. لذا وقتی امریکایی‌ها به ما پیشنهاد می‌دهند که بیاییم ما و شما درباره منطقه صحبت کنیم به آنها می‌گوییم به شما چه ربطی دارد حالا ما در منطقه هستیم شما که در منطقه نیستید.

ما با مردم منطقه همیشه آماده هستیم که صحبت کنیم و این پیشنهادهای امریکایی‌ها را بیشتر پیشنهادهای تبلیغاتی می‌دانیم یا پیشنهاداتی می‌دانیم که به صلاح این منطقه نیست و تا به حال دیده‌ایم که هیچکس نتوانسته از قبل همکاری با امریکا برای این منطقه منافعی را داشته باشد. کشورهای‌ عربی بیش از همه دیده‌اند که همکاری با امریکا نه برای خودشان و نه برای منطقه امنیت آورده است.

ممکن است یک روز این چالش با امریکا تبدیل به یک جنگ یا درگیری شود؟

ما دنبال درگیری و جنگ و تنش نیستیم، امریکایی‌ها و برخی دولت‌ها در منطقه ما سیاست‌های تنش آفرینی را دنبال کرده‌اند، امریکایی‌ها به ما پیغام می‌دهند که می‌خواهیم با شما گفت‌وگو کنیم، امریکایی‌ها که در گفت‌وگو با ما بودند یعنی تا اسفندماه گذشته که آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و امریکا بود معاونین دو وزارت خارجه با هم گفت‌وگو کردند، لذا آنها بودند که از گفت‌وگو خارج شدند، بنابراین ما نه دنبال تنش هستیم و نه درگیری و جنگ. همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند جنگی صورت نخواهد گرفت مگر اینکه گروهی بخواهند دیوانگی بکنند یا تله‌ای برای خودشان یا همپیمانان‌شان در منطقه ایجاد کنند.

در این موضوع صهیونیست‌ها نقش زیادی در ایجاد شکاف دارند.

بله، رژیم صهیونیستی همواره معتقد بوده است که باید دشمن جدیدی درست کند تا بتواند افکار عمومی جهان عرب را از واقعیات و جنایات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها منحرف کند و بعضی افراد در جهان عرب هستند که به عنوان کارگران بی جیره و مواجب اسرائیل عمل می‌کنند.

خیلی برای من جالب بود چند وقت پیش من یک توئیتی کردم علیه امریکا و اسرائیل، یکی از وزرای خارجه همسایه هم به یک شکل خیلی غیر تخصصی جواب داد، چرا باید یک وزیر خارجه منطقه ما فکر بکند که سخنگوی رژیم صهیونیستی باید باشد، مگر این رژیم صهیونیستی نیست که برادران عرب شما را سرکوب می‌کند، آنها مگر عرب نیستند مگر برادران شما نیستند، پس چرا به رژیم صهیونیستی بیشتر اظهار احساس تعلق خاطر می‌کنید و خودتان را سخنگوی آن رژیم می‌کنید، واقعا این ضایعه بزرگی است برای جهان اسلام که یک گروهی اجازه دادند به صهیونیست‌ها که برایشان سیاست و اهداف تعیین کنند، ما باز هم می‌گوییم و اعتقاد داریم که آینده این منطقه در اختیار مردم آن است و آنهایی که دخالت کردند و تلاش کردند جای مردم منطقه را بگیرند، برایشان تصمیم‌گیری کنند به طور مرتب در صحنه واقعی و میدان این منطقه باخته‌اند، هفت سال پیش جنگی را علیه مردم سوریه تحمیل کردند و گفتند که ما پایان ماه رمضان در مسجد اموی دمشق نماز می‌خوانیم، هفت سال گذشته است و این همه مردم سوریه را کشته‌اید و آواره کرده‌اید و الان دارید تک تک به سوریه باز می‌گردید و سفارت‌هایتان را باز می‌کنید، نه تنها نتوانستید حکومت را برکنار کنید بلکه سرشکسته دارید برمی‌گردید. این به خاطر این است که امیدتان به خارجی‌ها است و خیال می‌کنید که اگر امریکا یا اروپا یک چیزی را اراده کردند عملی می‌شود، قرآن مگر نمی‌خوانید، تنها کسی که اراده می‌کند و عملی می‌شود خدا است و اگر بعد خدا کسی بتواند این کار را بکند مردم هستند نه امریکا و اروپا که شما اینقدر فکر کرده‌اید چون توانستید آنها را راضی کنید علیه دولت سوریه با شما متحد شوند می‌توانید دولت سوریه را سرنگون کنید، من‌ نمی‌دانم چند بار برخی از این همسایگان ما می‌خواهند از یک سوراخ گزیده شوند و باز هم بروند سراغ همان سوراخ.

آیا ایران برای حل بحران یمن تلاش‌های سیاسی داشته است، در این باره توضیح می‌دهید؟

یمن فاجعه‌ای است مثل فاجعه سوریه، وقتی که بحران یمن شروع شد و الان تقریبا چهار سال است که از شروع جنگ می‌گذرد، ما پیشنهاد یک طرح چهار ماده‌ای دادیم برای یمن: آتش‌بس فوری، ارسال کمک‌های انسان دوستانه، گفت‌وگوی یمنی-یمنی و ایجاد یک حکومت فراگیر در یمن که با همسایگانش نیز رابطه خوبی داشته باشد، گفتند که ما ظرف سه هفته می‌توانیم یمن را شکست نظامی بدهیم و این پیشنهاد ما را نپذیرفتند، الان چهار سال گذشته است میلیاردها دلار در یمن هزینه کردند، چه شد غیر از ایجاد نفرت ایجاد بزرگ‌ترین فاجعه انسانی و متأسفانه دنیا نسبت به این فاجعه یا بی توجه و بی تفاوت بود یا حتی قربانیان را مورد هدف قرار می‌داد و از متجاوز حمایت می‌کرد.

تحولات این چند وقت اخیر و سلاخی که در کنسولگری عربستان در استانبول صورت گرفت باعث شد که افکار عمومی در اروپا و امریکا فشار ایجاد کنند، آنچه که برای من سؤال است، این است که این افکار عمومی وقتی که مردم یمن سلاخی می‌شدند کجا بودند، حتما سلاخی یک خبرنگار در ترکیه کاملا غیرقابل قبول است و باید محکوم بشود، اما الان یک میلیون نفر در یمن دارند از وبا می‌میرند چرا این برای دنیا مهم نبود که باید سرنوشت آن خبرنگار مردم را متوجه وضعیت یمن کند، این برای دستگاه‌های خبری و رسانه‌ها یک سؤال بزرگ است که کجا بودند در چهار سال گذشته؟ چرا سکوت کردند؟ چرا جنایتکاران را به عنوان اصلاح‌طلبان منطقه معرفی کردند و از آنها حمایت کردند؟ اگر یادشان رفته که چه سرمقاله‌هایی را به نفع بعضی‌ها نوشتند، می‌توانیم سرمقاله‌های خودشان را نشان‌شان دهیم، یکدفعه چه شد؟

ایران از روز اول واقعیات را دید گفت جنگ یمن، جنگ سوریه پیروزی نظامی ندارد باید از طریق گفت و گو حل شود، خیال کردند با فضاسازی علیه ایران می‌توانند واقعیات منطقه ما را عوض کنند ولی دیدند که اشتباه می‌کنند.

حمایت از مردم یمن یکی از محورهای عمده در برنامه‌های ما بوده است، آقای دکتر روحانی چند روز پس از فاجعه شروع حملات به یمن در سفر آقای رجب طیب اردوغان به ایران پیشنهاد طرح چهار ماده‌ای را مطرح کردند و از همان زمان ما در همه ملاقات‌هایمان موضوع وضعیت مردم یمن و ضرورت حمایت از آنها و ضرورت پایان دادن به جنگ را مطرح کرده‌ایم، ما نخواستیم کسی وارد جنگ علیه عربستان بشود بلکه خواسته‌ایم که از توانایی سیاسی‌شان برای پایان جنگ استفاده کنند و از اینکه ادعا می‌کنید اگر یک هفته حمایت‌تان را از عربستان بردارید فارسی صحبت می‌کنند ما که قبول نداریم چون که ما تلاش نداریم که کسی را وادار کنیم فارسی صحبت کند.

اما اگر این اعتقاد را واقعا دارید، پس بدانید که چهار سال مسئول کشتار در یمن شما هستید چون اگر شما حمایت خودتان را برداشته بودید و فشار آورده بودید، اکنون در یمن جنگ نبود.

گفته می‌شود در روابط ما با ترکیه یک پارادوکس وجود دارد، چرا که در برخی از مسائل بین ما و ترکیه اختلافاتی است ولی با این حال روابط سیاسی- اقتصادی ما آسیب ندیده است، برخی آن را هوشمندی ایران می‌دانند و برخی دیگر مسائل پشت پرده، دلیل آن چیست؟

مسائل پشت پرده‌ای نیست، کشورها علی القاعده در همه مسائل اشتراک نظر ندارند، این حکمت مسئولین کشورها است که بتوانند اختلاف نظرهایشان را مدیریت بکنند، حتما ما در این منطقه نقاط اشتراک‌مان خیلی بیشتر از نقاط اختلاف‌مان است.

ما مشکلی که با برخی همسایگان عرب‌مان در جنوب خلیج فارس داریم، این است که بر اساس یک تصور غلط از واقعیات دنیا فکر می‌کنند اولا که امریکا و غرب همه دنیا است و اگر بتوانند دل امریکا و غرب را به دست بیاورند، می‌توانند به هر جایی که بخواهند، برسند و فکر می‌کنند که مسیر به دست آوردن دل امریکا و غرب این است که با ایران مخالفت کنند، برای همین است که نمی‌توانند به نتیجه برسند، آنها نیز تا جایی که بتوانند از اینها استفاده می‌کنند و وقتی که نیازشان تمام شد می‌گذارندشان کنار، کما اینکه بارها این واقعیت را دیده‌اند و عبرت نمی‌گیرند.

برخی می‌گویند که ائتلاف همکاری ایران و روسیه و ترکیه بعد از پایان بحران سوریه در موضوع بازسازی این کشور و در مسائل بعدی مرتبط به چالش کشیده می‌شود، نظر شما در این باره چیست و چقدر بعد از پایان بحران این همکاری پا برجا خواهد ماند؟

بالاخره کشورها ممکن است با هم اختلاف داشته باشند، اما الزاما موضع یکسان نداریم و منافع‌مان صد درصد یکسان نیست، اما این روش متمدنانه را یاد گرفته‌ایم که مسائل را از طریق گفت‌وگو حتی اگر قابل حل نباشد، مدیریت کنیم. من فکر می‌کنم همین روش را سایر کشورهای منطقه نیز انتخاب کنند یعنی اول بپذیرند راه حل در بیرون منطقه نیست، بیایند همین جا مشکل‌شان را حل بکنند و خیلی سریع به نتیجه می‌رسند، یعنی مانند همین مدلی که ما با روسیه و ترکیه انجام داده‌ایم با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هم قابل انجام است.

در مرحله بازسازی سوریه حضور بخش خصوصی ایران در پروژه‌های مرتبط چگونه خواهد بود؟

اگر قرار باشد سوریه بازسازی بشود و خواهد شد، این از طریق خود مردم سوریه خواهد بود و بخش خصوصی ایران و سایر کشورها نیز مشارکت خواهند کرد؛ اگر منتظر غرب بنشینند و اینکه غرب بخواهد سوریه را بازسازی کند، ضمن اینکه غرب تعهد دارد به این کار یعنی این وظیفه آنها است چون غربی‌ها سوریه را خراب کردند، آن کشورهایی که پول دادند به تروریست‌ها و از آنها حمایت کردند باید خسارت بدهند و جواب دهند، من به تجربه دیدم که منتظر غرب شدن برای بازسازی به جایی نمی‌رسد، شما همه شرایط اطراف ما را ببینید، کجا غرب آمده برای کسی بازسازی کرده است، حرف زیاد می‌زنند اما عملی ما ندیدیم و باید متکی باشند بر خودشان، لذا ما اعتقاد داریم که در آینده برای بازسازی سوریه و عراق بخش خصوصی جمهوری اسلامی می‌تواند بهترین همکار و شریک مردم و دولت سوریه و عراق باشد.

هزینه‌های بالاسری بخش خصوصی ما کمتر است و هم توان رقابتش بیشتر است و هم تعهدش بیشتر است، خیلی از این غربی‌ها که آمدند برای بازسازی در مناطق همجوار ما هزینه‌ای که برای امنیت خودشان کردند ده‌ها برابر هزینه‌ای بود برای بازسازی که اگر هزینه‌ای کرده باشند. دوستی داشتیم که می‌گفت این مثل این است که شما در یک رستورانی گارسون بیاورید و این گارسون‌ها نیز خودشان مشغول بشوند به سرو غذا برای یکدیگر به جای اینکه به مشتری غذا بدهند، اینها بیشتر مشغول غذا دادن به خودشان هستند و از اینها تاکنون خیری به منطقه ما نرسیده است.

ایران چه راهبردی در قبال همسایگان و گسترش روابط با آنان دارد؟ به عنوان مثال ایران روابط خوبی با کشورهایی مثل عمان و عراق و کویت و قطر دارد.

ما اعلام کرده‌ایم که اولویت‌مان همسایگان‌مان هستند، یک راهبردی را پیشنهاد کرده‌ایم به نام سیاست همسایگی که اعتقاد داریم ما باید یک همسایگی قوی داشته باشیم، یعنی امنیت در این منطقه بدون امنیت در کل منطقه به دست نمی‌آید، یعنی تک تک کشورها نمی‌توانند امن باشند وقتی منطقه ناامن است، کشورها نمی‌توانند پیشرفت اقتصادی داشته باشند وقتی منطقه دچار بحران است.

یک نکته دیگری هم که در سیاست همسایگی مهم است، آن است که اگر ما می‌خواهیم واقعا یک سیاست همسایگی داشته باشیم، باید یک عامل را در نظر بگیریم و آن این است که رابطه ما و رفتار ما با همسایگان‌مان باید بیشتر از دیگران باشد، نمی‌گوییم ما با دیگران نباید رابطه داشته باشیم، اما میزان ارتباطاتی که هر کدام از ما با کشورهای همسایه‌اش دارد باید بیشتر از دیگر کشورها باشد. البته هر رابطه دو طرف دارد، ولی ما دست‌مان را دراز می‌کنیم برای رابطه با همه همسایگان، برای ما هیچ استثنائی وجود ندارد برای ما همه همسایگان مهم هستند.

الان ما بهترین روابط را با بعضی از همسایگان داریم، با عمان روابط بسیار خوبی داریم، این بدان معنا نیست که ما با همه سیاست‌های عمان موافقیم، سفر نتانیاهو به عمان را ما قبول نداشتیم و به دوستان عمانی‌مان هم گفتیم، ولی این دلیل نمی‌شود که روابط‌مان با عمان خوب نباشد. روابط ما با قطر خیلی خوب است، اما سیاست‌های قطر در سوریه را قبول نداشتیم، ولی می‌توانیم رابطه خوبی داشته باشیم، ما اعتقاد نداریم یک کشوری بتواند در منطقه ما زورگویی کند و بیاید کشورهای دیگر را محاصره بکند، و ما در این موضوع با قطر همکاری کردیم.

با کویت به همین ترتیب، با عراق نیز ما همین طور، ما با عراق تبادلات اقتصادی بالایی داریم و روابط سیاسی در سطح بالایی داریم، با افغانستان نیز ما روابط بسیار خوبی داریم و اعتقاد داریم که مردم و دولت افغانستان باید مبنای همه روابط باشند و به همین شکل هم عمل می‌کنیم، حتی در مذاکرات ما با طالبان قبل و بعد از مذاکرات، دولت افغانستان را در جریان قرار دادیم چون اعتقاد داریم دولت افغانستان باید مبنای پروژه صلح باشد، این سیاست ما است، حالا برخی از کشورها در این موضوع عقب‌مانده‌اند. ما امروز رابطه‌ای که با روسیه داریم، با ترکیه داریم، رابطه‌ای که با پاکستان داریم شاید در تاریخ چند دهه گذشته ما روابطی به این خوبی با این همسایگان‌مان نداشتیم.

امریکایی‌ها مدعی شده‌اند که فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند اما گویا در عمل این پروژه جواب نداده است؛ علت چیست؟

این نشانه این است که امریکایی‌ها نمی‌توانند کاری کنند، این را ما می‌دانستیم، برخی همسایگان ما باید این را بفهمند که اراده امریکا محقق نمی‌شود، این در واقع واقعیات دنیا است، دنیا عوض شده، ما باید سرمان را از یک لاک ۵۰ ساله گذشته بیرون بیاوریم و شرایط امروز را ببینیم، برای ما کاملا روشن بود و آقای رئیس جمهوری هم به همین دلیل گفت که امریکا هیچ وقت نخواهد توانست فروش نفت ایران را به صفر برساند، به خاطر این که ما واقعیات دنیای امروز را می‌بینیم و خوب است که همه این واقعیات را ببینند.

اروپایی‌ها در عمل به وعده‌هایشان تا چقدر جدی هستند؟

اروپایی‌ها دوست دارند اقداماتی را انجام دهند بدون اینکه هزینه‌ای را پرداخت کنند، اروپا باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد برای امنیت خودش هزینه‌ا ی بکند؟ و مهمتر از آن آیا می‌خواهد برای آینده و استقلال خودش هزینه‌ای کند؟ آیا اروپا این آمادگی را دارد که فردا امریکایی‌ها بیایند و به آنها بگویند که چرا گازتان را از روسیه تأمین می‌کنید؟ چرا روابط تجاری‌تان با چین این مقدار است؟ اگر این آمادگی را ندارند، باید این آمادگی را داشته باشند که هزینه بدهند.

ما دیده‌ایم که اروپایی‌ها موضعگیری سیاسی خوب اتخاذ می‌کنند، اما وقتی می‌رسد به پای اینکه برای این موضعگیری سیاسی‌شان هزینه بدهند خیلی ملاحظه می‌کنند، آنها باید بدانند که همه هزینه برای امنیت آنها را دیگران نخواهند داد، اروپایی‌ها ممکن است به سیاست بزرگوارانه ایران در خیلی از حوزه‌ها توجهی نکرده باشند اما آنها نمی‌توانند و نباید تصور کنند که تمام هزینه‌ها را ایران می‌دهد، برجام فقط یکی از آن حوزه‌ها است، بسیار حوزه‌های دیگری هم وجود دارد که اروپایی‌ها باید به این واقعیت برسند.

اختلاف ترامپ با کنگره چقدر جدی است؟

اختلافات در داخل امریکا جدی است، اختلافات بین آقای ترامپ و کنگره امریکا جدی است به خاطر اینکه آقای ترامپ یک نوع جدیدی از زمامداری را دارد در امریکا تجربه می‌کند، اما اینکه ما به این اختلافات امید ببندیم که از طریق اختلافات داخلی امریکا مشکلات‌مان را حل بکنیم این هم از این تفکر ناشی می‌شود که ما همه چیز را در امریکا ببینیم، یعنی حتی برای حل مشکل‌مان امیدوار شویم که در امریکا با یکدیگر اختلاف پیدا بکنند تا مشکل ما حل بشود. ما واقعا باید نگاه‌مان را عوض کنیم، من بارها گفته‌ام نگاه غرب ستیز و غرب شیفته در یک چیز مشترکند و آن این است که غرب یا امریکا را همه دنیا می‌دانند.

سخن آخر..

همه کشورهای منطقه دوستی نزدیکتر از سایر کشورهای منطقه ندارند و ایران هم دوست خوبی برای کشورهای منطقه است.

خواندن خبر در سایت منبع

چین در خصوص گسترش روابط نظامی آمریکا با تایوان هشدار داد

ایرناخبرگزاری ایرنا
چین در خصوص گسترش روابط نظامی آمریکا با تایوان هشدار داد
تهران -ایرنا - دولت چین همکاری نظامی کشورهای خارجی با تایوان را از خطوط قرمز خود خواند و به کشورهای هند و آمریکا در این مورد هشدار داد.

به گزارش ایرنا به نقل از مجله ویکند، وزارت خارجه چین، هند و آمریکا را به دلیل در اختیار گذاشتن تکنولوژی ساخت زیر دریایی به تایوان سرزنش و اعلام کرد این اقدام می‌تواند در روابط میان پکن با دهلی نو و واشنگتن تنش ایجاد کند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، اخیرا یک شرکت هندی در کنار شش شرکت خارجی از آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا پیشنهادهای مربوط به ساخت زیردریایی به تایوان ارائه کرده‌اند.

«هوا چونیین» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، پکن شدیدا مخالف فروش تسلیحات و یا هرگونه ارتباط نظامی با تایوان توسط هر کشوری است.

وی افزود، این موضع‌گیری قاطع و کاملا شفاف است.

سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا و دیگر کشورها خواست تا به حساسیت این موضوع پی ببرند و به شرکت‌های خود اجازه دراختیار قرار دادن فناوری ساخت زیردریایی به تایوان را ندهند.

چین تایوان را حکومتی خودمختار دانسته و این کشور را به‌عنوان استانی متخاصم می‌شناسد که باید با سرزمین اصلی (چین) متحد شود.

استقلال تایوان یکی از حساس‌ترین مسائل چین است. تنش‌های تایوان و چین از زمانی که «تسای اینگ-ون» از حزب پیشروی دموکرات در سال ۲۰۱۶ به سمت ریاست جمهوری تایوان رسید، افزایش یافت. با اینکه تسای اعلام کرده برای حفظ صلح قصد استقلال طلبی ندارد، چین از اینکه او برای استقلال رسمی تایوان تلاش کند، هراس دارد.

آساق**۹۴۷۳**۱۶۰۰

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار رئیس مجلس و رهبران فراکسیون‌های پارلمان عراق با ظریف

ایسناخبرگزاری ایسنا
دیدار رئیس مجلس و رهبران فراکسیون‌های پارلمان عراق با ظریف
وزیر خارجه کشورمان در ادامه سفر خود به عراق، با رئیس پارلمان، معاونین او و روسای فراکسیون‌های پارلمان عراق دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، در دیدار محمد ظریف و محمد حلبوسی که معاونین رئیس و روسای فراکسیون‌های پارلمانی این کشور نیز در آن حضور داشتند، رئیس مجلس عراق، با اشاره به تاریخ و منافع مشترک دو کشور، از نقش کشورمان در کمک به ملت عراق در شکست داعش قدردانی و بر تقویت و گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف و بویژه اقتصادی تاکید کرد.

ظریف نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور، بویژه روابط پارلمانی دو کشور در سال‌های اخیر، افزود: دیدار ۷ میلیون ایرانی و عراقی در سال از کشورهای یکدیگر، یک ملاک برجسته در نزدیکی دو ملت بزرگ ماست.

در این دیدار، روسای فراکسیون‌های پارلمانی عراق نیز نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص تقویت و پیشبرد روابط با ایران و حمایت از آن مطرح و اعلام آمادگی کردند تا از ظرفیت‌های پارلمانی نیز برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور استفاده کنند.

به گزارش پایگاه عین العراق، در این دیدار حسن کریم الکعبی، معاون اول رئیس پارلمان عراق گفت: ما بر لزوم همکاری و تقویت تلاش‌ها در مقابله با چالش‌های مشترک تاکید می‌کنیم.

وی افزود که عراق خواهان گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، بعد از ظهر دیروز (یکشنبه) در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد فرودگاه بغداد شد. ظریف در هنگام ورود به عراق در فرودگاه بغداد مورد استقبال تعدادی از مقامات وزارت خارجه این کشور قرار گرفت و بلافاصله بعد از ورود به عراق مذاکراتش را با مقامات این کشور آغاز کرد.

محمد جواد ظریف با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، محمدعلی الحکیم، وزیر خارجه و عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این کشوردیدار کرده و قرار است امشب هم با برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق دیدار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

احتمال رد طرح استانی شدن انتخابات در مجمع

انتخابخبرگزاری انتخاب
احتمال رد طرح استانی شدن انتخابات در مجمع
حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره استانی شدن انتخابات گفت: این طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به این که به کاهش مشارکت مردم می‌انجامد رد خواهد شد.
احتمال رد طرح استانی شدن انتخابات در مجمع - 0

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره استانی شدن انتخابات گفت: این طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به این که به کاهش مشارکت مردم می‌انجامد رد خواهد شد.

حسین مظفر درباره بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیان کرد: طرح استانی شدن انتخابات که در سیاست‌های کلی نظام که پیشنهادی مجمع هم بوده از سوی مقام معظم رهبری تاکنون ابلاغ نشده است.

این عضو تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: طرح استانی شدن انتخابات در سیاست کلی نظام نه آمده و نه مصوب شده است.

وی در ادامه با اشاره به این‌که چرا تاکنون بحث استانی شدن انتخابات در سیاست‌های کلی نظام قرار نگرفته است، بیان کرد: علت این است که این طرح منجر به کاهش مشارکت‌های مردمی می‌شود.

مظفر خاطرنشان کرد: حال شاید این طرح مزایایی مانند اینکه نمایندگان از حوزه‌های منطقه‌ای خودشان خارج می‌شوند و به سطح استان می‌آیند داشته باشد و همین امر باعث می‌شود که ملی‌تر بیندیشند و بیشتر به وظایف نظارتی‌شان عمل کنند اما از سوی دیگر مشخص نیست که در همه مناطق افراد توانمند وجود داشته باشند.

وی با بیان اینکه طرح استانی شدن انتخابات را مطرح می‌کنند تا از ظرفیت‌ها و امکانات هر استان استفاده کنند که افراد قوی‌تر وارد میدان شوند، اظهار داشت: چون مسئله انتخابات رقابت است و از سوی دیگر نماد دموکراسی محسوب می‌شود و هرچه آرای مردم بیشتر باشد موجب اقتدار و تقویت نظام می‌شود استانی شدن انتخابات باعث کاهش شور، نشاط، رقابت و سقبت گرفتن در امر انتخابات می‌شود.

این عضو تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: با استانی شدن انتخابات انگیزه‌های مردم برای مشارکت کاهش پیدا می‌کند و به نظر می‌رسد نظام که اقتدارش به حضور و مشارکت مردم است و خدا را شکر در طی این چهل سال آمار حضور مردم از آمار جهانی هم بالاتر است و شاید این موضوع به این اقتدار لطمه بزند لذا مورد تصویب قرار نگرفته است.

وی درخصوص اینکه نمایندگان مجلس نظری دیگری دارند، گفت: غیر از این موضوع باشد مجمع و شورای نگهبان این را رد می‌کنند و خلاف سیاست‌های کلی نظام است.منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

احضار سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
احضار سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس
احضار سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس - 1

رویترز از احضار سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزارت خارجه انگلیس، بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن را برای پاسخگویی به سوالاتی در خصوص وضعیت نازنین زاغری زندانی دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی که به دلیل جرائم امنیتی در ایران زندانی است، احضار کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

از سفیر آمریکا می‌خواهیم در امور اروپا دخالت نکند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
از سفیر آمریکا می‌خواهیم در امور اروپا دخالت نکند
وزیر امورخارجه آلمان در واکنش به نامه تهدیدآمیز سفیر آمریکا در برلین مبنی بر اعمال تحریم شرکت اقتصادی آلمان در صورت تداوم حمایت از نورد استریم2 گفت: «گرنل» در امور اروپایی‌ها دخالت نکند.

اعتمادآنلاین| «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در واکنش به نامه تهدید آمیز «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین به شرکت‌های اقتصادی آلمان در خصوص الزام به عدم حمایت از پروژه گازی نورد استریم‌۲ گفت: از گرنل یک خواسته دیپلماتیک دارم و آن این است که در مسایل اروپایی دخالت نکند.

وی در ادامه افزود: سفیر آمریکا در برلین بسیار علاقمند به توقف پروژه گازی نورد استریم‌۲ است. از او می‌خواهم با در پیش گرفتن صبر و تامل در امور اروپایی دخالت نکند.

روز گذشته روزنامه بیلد ام زونتاگ با اشاره به تکرار درخواست «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین مبنی بر عدم حمایت آلمان از پروژه گازی نورد استریم ۲ نوشت: گرنل با ارسال نامه‌ای به کمپانی‌های تجاری آلمان از آنها خواست تا به حمایت‌های خود از تحقق و پیشبرد پروژه نورد استریم ۲ پایان دهند.

گرنل در نامه تهدید‌آمیز خود به شرکت‌های آلمانی آورده است: اگر کارگزاران و شرکت آلمانی دست از حمایت پروژه نورد استریم ۲ برندارند، با تحریم‌های جدی واشنگتن روبرو خواهند شد.

سفیر آمریکا در برلین همچنین خاطرنشان کرده است: شرکت‌های آلمانی تهدیدهای واشنگتن به اعمال تحریم را جدی تلقی کنند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پوتین؛ آتش نشان یا آتش بیار معرکه؟!

انتخابانتخاب20 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره احتمال نابودی برجام گفته است روسیه آتش‌نشان نیست که همه چیز را نجات دهد. این سخنان پوتین، بازتاب گسترده‌ای داشته و تفسیرهای متعددی از آن منتشر شده. ویدیوی زیر را تماشا کنید.

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.
الفالف18 ساعت قبل
دولت آقای روحانی نیز تحت‌تأثیر این چالش‌های ساختاری قرار گرفته است. در شرایط کنونی آمریکا با سه استراتژی در حال تقابل با ایران و در رأس آن دولت آقای روحانی است. در نتیجه دولت آقای روحانی با سه چالش داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه است و در اثر این چالش‌ها بوده که با وضعیت موجود مواجه شده است. به همین دلیل نمی‌توان دولت آقای روحانی را به‌تنهایی مسبب وضعیت موجود به شمار آورد. این نقد عمده‌ای است که به آقای سرافراز وارد می‌کنند که ایشان داشت با همه‌ی اهرم‌ها یک جا می‌جنگید و تقریبا همه‌ی اهرم‌ها علیه او شدند.

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور5 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

اخبار بیشتر