1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

در سفر ظریف به عراق چه می‌گذرد؟

دیدار صمیمانه ظریف با رهبران فراکسیون سازندگی عراق

ایرناخبرگزاری ایرنا
دیدار صمیمانه ظریف با رهبران فراکسیون سازندگی عراق

به گزارش ایرنا، ظریف عصر دوشنبه در ادامه دیدارها و رایزنی‌های خود با مقامات و روسای گروههای مختلف عراقی، با هادی عامری، رییس فراکسیون سازندگی و نمایندگان این فراکسیون دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خشنودی از دیدار با فراکسیون سازندگی خطاب به عامری گفت این اقدام شما (تشکیل فراکسیون سازندگی)، نمونه بارز پیروزی مقاومت و مردم سالاری در عراق است.

ظریف، نقش فعال مرجعیت و رهبران جهادی و مردم عراق را باعث پیروزی بر تروریسم خواند و افزود: در نتیجه همین پیروزی بود که بغداد، امروز به یک پایتخت مهم در منطقه برای دیدارهای هیات‌های مختلف سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است و دیدگاههای منطقه‌ای رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق مورد حمایت ماست.

ظریف افزود: کسانی که ۷ تریلیون دلار در منطقه خرج کردند، برای امنیت و ثبات منطقه هزینه نکردند، بلکه برای منافع یکجانبه خود خرج کردند.

وی گفت: پیروزی بر داعش و نیز عبور از فرقه گرایی از دستاوردهای مهم ملت عراق است.

ظریف اضافه کرد: درحالی که سفرهایم به کشورها معمولا از یک روز تجاوز نمی‌کند اما سفری پنج روزه به عراق داشته‌ام نشانگر اهمیت و افتخاری است که ما نسبت به عراق داریم.

وی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با عراق را مورد تاکید قرار داد.

در این دیدار، عامری نیز با اشاره به تلاش فراکسیون سازندگی در انتخابات اخیر این کشور برای عبور از فرقه گرایی، افزود، این فراکسیون در برگیرنده اعضایی از همه مذاهب و اقوام مختلف عراق است و با اقبالی که مردم عراق از این ائتلاف داشتند، نشان داده شد که مطالبه مردم عبور از فرقه گرایی است.

عامری با اشاره به کثرت سفرهای دیپلماتیک به بغداد گفت: این دیدارها و تحرکات، بیانگر آن است که عراق به ثبات و استقرار قابل توجهی دست یافته است.

وی افزود: عراق یک کشور مهم منطقه است و اگر نتواند نقش منطقه‌ای خود را ایفا نماید، به ضرر منطقه خواهد بود.

در این دیدار طرفین از وجود روابط مستحکم دو دولت و ملت ابراز رضایت و تاکید کردند که کماکان فرصت‌های زیادی برای توسعه روابط دو جانبه وجود دارد.

جمال کربولی، از رهبران ائتلاف سازندگی نیز با تقدیر از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در کمک به مردم عراق برای مبارزه با داعش، سیاست تحریم ملتها را رد کرد.

اعضا فراکسیون سازندگی همچنین از تاکید وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر این که جمهوری اسلامی ایران همانطور که در جنگ با داعش در کنار ملت عراق بود، در مرحله بازسازی نیز در کنار مردم و دولت عراق خواهد بود، قدردانی کردند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر دیروز یکشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد بغداد شد و قرار است به شهرهای اربیل، سلیمانیه، کربلا و نجف نیز سفر کرده و علاوه بر دیدار با مقامات مختلف عراقی در چند همایش اقتصادی مشترک میان دو کشور نیز شرکت کند.

ظریف در اولین روز سفرش علاوه بر دیدار با همتای عراقی و نخست وزیر عراق با رییس و اعضای فراکسیون اصلاح از فراکسیون‌های بزرگ پارلمان عراق دیدار کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در دومین روز سفرش و پیش از دیدار با فراکسیون سازندگی، برنامه دیدارهایش را با دبیرکل جنبش اسلامی النجباء و نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق آغاز و سپس با «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق و جمعی از سران فراکسیون‌ها دیدار و گفتگو کرد.

خاورم *۲*۳۵۳*۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار ظریف با رئیس جمهور عراق

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
دیدار ظریف با رئیس جمهور عراق

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه ایران در دومین روز سفر رسمی خود به عراق، دوشنبه شب با برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، سفر ظریف به عراق از بعد از ظهر روز گذشته در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی آغاز شده و او تاکنون با تعدادی از مقامات عراقی از جمله وزیر امور خارجه، رئیس مجلس و نخست وزیر این کشور عربی دیدار و رایزنی کرده است.

همچنین بعداظهر امروز نخست وزیر اسبق و رئیس مجلس سابق عراق و جمعی از اعضای ائتلاف الوطنیه نیز با وزیر امور خارجه دیدار و رایزنی کردند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

بررسی پرونده‌های منطقه‌ای در ملاقات ظریف و الکعبی

ایلناخبرگزاری ایلنا
بررسی پرونده‌های منطقه‌ای در ملاقات ظریف و الکعبی

بررسی پرونده‌های منطقه‌ای در ملاقات ظریف و الکعبی - 1

به گزارش ایلنا، طرفین در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط مستحکم دو ملت، آخرین تحولات جاری عراق و برخی پرونده‌های منطقه‌ای را در حوزه‌های امنیتی مورد بررسی قرار دادند.

شیخ اکرم الکعبی ضمن خوش‌آمدگویی به محمدجواد ظریف، نکاتی را درخصوص مسائل سیاسی مربوط به دو کشور بیان کرد.

وی همچنین اعلام کرد که جنبش نجباء برای همکاری‌های اقتصادی با دولت ایران آمادگی دارد.

وزیر امور خارجه نیز با تأکید بر حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از کشور، دولت و اراده ملت عراق، از تلاش تهران جهت گسترش تعاملات دوجانبه با بغداد در تمامی حوزه‌ها خبر داد.

بر اساس این گزارش، این دیدار با حضور ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق و در محل اقامت محمدجواد ظریف انجام شد.

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار هادی عامری و جمعی از نمایندگان پارلمان عراق با ظریف

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
دیدار هادی عامری و جمعی از نمایندگان پارلمان عراق با ظریف

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارها و رایزنی‌های خود با مقامات عراقی، با هادی عامری، رئیس فراکسیون ائتلاف سازندگی و نمایندگان این فراکسیون، دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، هادی عامری با اشاره به تلاش فراکسیون سازندگی در انتخابات اخیر این کشور برای عبور از طایفه‌گرایی، افزود: این فراکسیون دربرگیرنده اعضایی از همه مذاهب و اقوام مختلف عراق است و با اقبالی که مردم عراق از این ائتلاف داشتند، نشان داده شد که مطالبه مردم عبور از طائفه‌گرایی است.

عامری با اشاره به تحرکات اخیر در پایتخت عراق گفت این دیدارها و تحرکات، بیانگر آن است که عراق به ثبات و استقرار قابل توجهی دست یافته است. وی افزود: عراق یک کشور مهم منطقه است و اگر نتواند نقش منطقه‌ای خود را ایفا نماید، به‌ضرر منطقه خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز با ابراز خشنودی از دیدار با فراکسیون سازندگی گفت: این اقدام شما، نمونه بارز پیروزی مقاومت و مردم‌سالاری در عراق است.

ظریف، نقش فعال مرجعیت و رهبران جهادی و مردم عراق را باعث پیروزی بر تروریسم خواند و افزود: در نتیجه همین پیروزی بود که بغداد، امروز به یک پایتخت مهم در منطقه برای دیدارهای هیئت‌های مختلف سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است و دیدگاه‌های منطقه‌ای رئیس جمهور و نخست‌وزیر مورد حمایت ماست.

ظریف افزود: کسانی که ۷ تریلیون دلار در منطقه خرج کردند، برای امنیت و ثبات منطقه هزینه نکردند، بلکه برای منافع یک‌جانبه خود خرج کردند.

آقای جمال کربولی، از رهبران ائتلاف سازندگی با تقدیر از نقش سازنده ایران در کمک به مردم عراق برای مبارزه با داعش، سیاست تحریم ملتها را رد کرد.

اعضای فراکسیون سازندگی از وزیر امور خارجه کشورمان درخواست کردند، همان‌طور که جمهوری اسلامی ایران در جنگ با داعش کنار ملت عراق بود، در مرحله بازسازی نیز کنار مردم و دولت عراق باشد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار نخست‌وزیر، رئیس سابق مجلس عراق و جمعی از اعضای ائتلاف الوطنیه با ظریف

ایلناخبرگزاری ایلنا
دیدار نخست‌وزیر، رئیس سابق مجلس عراق و جمعی از اعضای ائتلاف الوطنیه با ظریف

دیدار نخست‌وزیر، رئیس سابق مجلس عراق و جمعی از اعضای ائتلاف الوطنیه با ظریف - 2

به گزارش ایلنا، نخست‌وزیر، رئیس سابق مجلس عراق و جمعی از اعضای ائتلاف الوطنیه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بغداد دیدار کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

رایزنی ظریف و دبیرکل جنبش نجباء درباره پرونده‌های منطقه‌ای+عکس

تسنیمخبرگزاری تسنیم
رایزنی ظریف و دبیرکل جنبش نجباء درباره پرونده‌های منطقه‌ای+عکس

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و شیخ اکرم الکعبی دبیرکل جنبش نجباء‌ دردیدار با یکدیگر، آخرین تحولات عراق و برخی پرونده‌های منطقه‌ای را در حوزه‌های امنیتی مورد بررسی قرار دادند.

طرفین در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط مستحکم دو ملت، آخرین تحولات جاری عراق و برخی پرونده‌های منطقه‌ای را در حوزه‌های امنیتی مورد بررسی قرار دادند.دیدار هادی عامری و جمعی از نمایندگان پارلمان عراق با ظریفدیدار شخصیت‌ها و نمایندگان اقلیت‌های دینی عراق با ظریفظریف: سالانه 7 میلیون ایرانی و عراقی از کشورهای یکدیگر دیدار می‌کنندگزارش تسنیم| ترافیک دیپلماتیک در منطقه الخضراء بغداد؛ عراق نقش منطقه‌ای خود را احیا می‌کند؟

شیخ الکعبی با خوشامدگویی به دکتر ظریف و بیان نکاتی درباره مسائل سیاسی در عین حال تاکید کرد جنبش نجباء برای همکاری‌های اقتصادی با دولت ایران آمادگی دارد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری جنبش نجباء، ‌ دکتر ظریف نیز با تأکید بر حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از کشور، دولت و اراده ملت عراق، از تلاش تهران برای گسترش تعاملات دوجانبه با بغداد در تمامی حوزه‌ها خبر داد.

رایزنی ظریف و دبیرکل جنبش نجباء درباره پرونده‌های منطقه‌ای+عکس - 7

در این دیدار، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران هم حضور داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

ظرافت‌های سفر ظریف به عراق

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
ظرافت‌های سفر ظریف به عراق

اعتمادآنلاین|رسانه‌های مختلف عربی از ظرافت‌های دیپلماتیک سفر محمدجواد ظریف به عراق سخن می‌گویند.

به گزارش اعتمادآنلاین، به اعتقاد تحلیلگران و رسانه‌های عربی در سفر وزیر امور خارجه ایران به عراق، حرکت‌های ظریفی از او صورت گرفته است که حامل پیام‌های ویژه‌ای برای طرف‌های خاصی است.

روزنامه الشرق الاوسط در گزارش تحلیلی خود از این سفر که در شماره امروز این روزنامه منتشر شد تاکید کرد علت اصلی اعلام علنی آغاز سفر ظریف به عراق و انتشار تصویر او در حال سوار شدن به هواپیما پیامی بود.

برای طرف‌های منطقه‌ای و البته فرامنطقه‌ای که تاکید می‌کند ایران بر خلاف دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا و وزیر خارجه‌اش مایک پمپئو که سفر خود را اعلام نشده به عراق انجام می‌دهند، او میهمانی محبوب در عراق است که با اعلام قبلی و به شکلی کاملا رسانه‌ای به این کشور سفر می‌کند.

رسانه‌های عراقی هم دیدار ظریف با سیدعمار حکیم آن هم در اولین ساعت‌های ورود به عراق را نشانه تاکید تهران بر قرار گرفتن در یک فاصله واحد با تمامی گروه‌های عراقی دانستند.

به گفته تحلیلگران عراقی این نوع حضور و گفت‌وگوهای ظریف در بغداد ثابت می‌کند با وجود اختلافات موجود بین طیف‌های مختلف در ایران، تهران سیاست خارجی منسجم و واحدی در اختیار دارد.

رسانه‌های عراقی همچنین به نقل از مسئولین مطلع خبر دادند سفر ظریف به عراق بیش از ۴ روز به طول خواهد انجامید و او با تمامی گروه‌ها و قطب‌های عراقی ملاقات خواهد کرد.

روزنامه عربستانی عکاظ هم به نقل از منابع مطلع عراقی ادعا کرد طرف ایرانی خواهان عدم اعلام جدول دیدارهای ظریف شده و سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد را مسئول هماهنگی و برنامه‌ریزی ملاقات‌های او اعلام کرده است.

برخی ازتحلیلگران عراقی هم تاکید کردند حل‌وفصل بحران تشکیل کابینه عراق و رایزنی با مسئولین مختلف عراقی برای یافتن راهکارهایی جهت دور زدن تحریم‌های اقتصادی از مهمترین دستور کار ظریف در این سفر خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

تاکید ظریف به نقش فعال مرجعیت و رهبران جهادی برای پیروزی بر تروریسم

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
تاکید ظریف به نقش فعال مرجعیت و رهبران جهادی برای پیروزی بر تروریسم

اعتمادآنلاین| عامری رئیس فراکسیون ائتلاف سازندگی با اشاره به تلاش این فراکسیون در انتخابات اخیر این کشور برای عبور از طایفه گرایی، افزود: این فراکسیون دربرگیرنده اعضایی از همه مذاهب و اقوام مختلف عراق است و با اقبالی که مردم عراق به این ائتلاف داشتند، نشان داده شد که مطالبه مردم عبور از طائفه گرایی است.

عامری با اشاره به تحرکات اخیر در پایتخت عراق گفت: این دیدارها و تحرکات، بیانگر آن است که عراق به ثبات و استقرار قابل توجهی دست یافته است.

وی افزود: عراق یک کشور مهم منطقه است و اگر نتواند نقش منطقه‌ای خود را ایفا نماید، به ضرر منطقه خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز با ابراز خشنودی از دیدار با فراکسیون سازندگی گفت: این اقدام شما، نمونه بارز پیروزی مقاومت و مردم سالاری در عراق است.

ظریف، نقش فعال مرجعیت و رهبران جهادی و مردم عراق را دلیل پیروزی بر تروریسم خواند و افزود: در نتیجه همین پیروزی بود که بغداد، امروز به یک پایتخت مهم در منطقه برای دیدارهای هیات‌های مختلف سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است و دیدگاه‌های منطقه‌ای رئیس جمهور و نخست وزیر مورد حمایت ماست.

محمد جواد ظریف افزود: کسانی که ۷ تریلیون دلار در منطقه خرج کردند، برای امنیت و ثبات منطقه هزینه نکردند، بلکه برای منافع یک جانبه خود خرج کردند.

جمال کربولی، از رهبران ائتلاف سازندگی نیز با تقدیر از نقش سازنده ایران در کمک به مردم عراق برای مبارزه با داعش، سیاست تحریم ملت‌ها را مردود دانست.

اعضای فراکسیون سازندگی از وزیر خارجه کشورمان درخواست کردند، «همانطور که جمهوری اسلامی ایران در جنگ با داعش در کنار ملت عراق بود، در مرحله بازسازی نیز در کنار مردم و دولت عراق باشد.»

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افزایش حقوق‌ها

همشهریهمشهری1 روز قبل

توضیحات روحانی درباره افزایش حقوق سال ۹۸

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | روش عجیب و تماشایی بومیان نیوزیلند برای هم‌دردی با مسلمانان!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی هفته گذشته نیز بنیامین نتانیاهو نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی را 'قاتل کودکان فلسطینی خوانده و خطاب به وی گفته بود: ای نتانیاهو! اردوغان در نشستی در آنکارا در واکنش به سخنان اخیر نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی که اردوغان را ظالم و دیکتاتور خوانده بود، گفت: نیازی نداریم که نتانیاهو به ما درس بدهد، به خوبی می‌دانیم که او ظالم و 'قاتل کودکان فلسطینی' است. اردوغان پیشتر نیز در جدال لفظی با نتانیاهو، وی را 'صدای ظالمان' و سمبل 'تروریسم دولتی' خوانده بود. ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در واکنش به سخنان نتانیاهو علیه اردوغان، گفت: دولت آپارتاید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو فلسطینیان را در خاک خود زندانی کرده است. سرزمین‌های اشغالی از هفته گذشته و به دنبال از سرگیری تجاوزهای رژیم صهیونیستی و بمباران مناطق مختلف غزه توسط جنگنده‌های این رژیم بحرانی است.

عکس/ تشییع پیکر شاهزاده خانم عربستانی

8+
انتخابانتخاب1 روز قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل1 نظر
افکارنیوز، به گزارشنیروهای مبارز یمنی اعلام کردند اگر ائتلاف سعودی اجرای توافق صلح سازمان ملل در بندر حدیده را نقض کند، آمادگی هدف‌ قراردادن ریاض و ابوظبیرا دارند. وی همچنین تأکید کرد ارتش و یگانهای مردمی یمن انباری از موشک را در اختیار دارند، اگر ائلاف سعودی در حدیده تنش را افزایش دهد، با دستور فرماندهی نظامی شهرهای پایتخت عربستان و امارات را هدف قرار می‌دهیم. طرف‌های درگیر در یمن اواخر آذرماه پس از چند دور مذاکره در سوئد با حضور نماینده سازمان ملل توافق‌نامه صلحی امضا کردند. آتش‌بس در بندر الحدیده و تبادل افراد زندانی بخشی از این توافق است، اما اجرای این توافق به علت نقض مکرر آن توسط نیروهای تحت حمایت ائتلاف سعودی تاکنون با آهستگی پش رفته است. بنا بر آمارهای رسمی تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن تاکنون بیش از ۱۲ هزار کشته، ده‌ها هزار زخمی و آواره‌ شدن میلیون‌ها یمنی و ویرانی زیرساخت‌های این کشور را در پی داشته است.

اخبار بیشتر