ماهواره پیام که پرتاب شد و در مدار قرار نگرفت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ماهواره پیام که پرتاب شد و در مدار قرار نگرفت

واکنش نتانیاهو به پرتاب ماهواره‌بر ایران

ایسناخبرگزاری ایسنا
واکنش نتانیاهو به پرتاب ماهواره‌بر ایران
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به پرتاب ماهواره‌بر کشورمان مدعی شد که هدف ایران از این کار پوشش نیت اصلی‌اش برای توسعه موشک‌های بالستیکش است.

به گزارش ایسنا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه در مراسم آغاز به کار آویو کوخاوی رئیس جدید ستاد مشترک ارتش این رژیم به تکرار ادعاهای بی‌اساس و نخ‌نمای خود درباره حضور نظامی ایران در سوریه پرداخت و از تهران خواست تا خروج خود از سوریه را تسریع بخشد.

به نوشته روزنامه اورشلیم پست، نتانیاهو گفت: من به شما می‌گویم که هرچه سریع از آنجا (سوریه) خارج شوید. ما دست از حمله برنمی‌داریم.

وی در ادامه به تاکید ایران بر اینکه حضورش در سوریه نظامی بوده و تنها به صورت مستشاری در این کشور است، واکنش نشان داد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد: آنها همیشه دروغ می‌گویند. درباره این موضوع که پرتاب ماهواره‌برشان به فضا موفقیت‌آمیز نبوده است هم دروغ می‌گویند. این اولین گام برای ساخت موشک‌های بالستیک است. آن‌ها با پرتاب ماهواره‌بر، می‌خواهند موشک دوربرد آزمایش کنند.

نتانیاهو در ادامه ادعاهای واهی خود فعالیت‌های ایران در زمینه پرتاب ماهواره را تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر نیت اصلی‌شان، یعنی توسعه موشک‌های بالستیک خواند.

به گزارش ایسنا، مقامات رژیم غاصب صهیونیستی بارها این ادعای واهی و ‌بی‌اساس را مطرح کرده‌اند که ایران نه تنها در سوریه حضور نظامی دارد، بلکه به دنبال تثبیت این جایگاهش در سوریه است. ایران در پاسخ به این گزافه گویی‌ها تاکید کرده است که به دعوت دولت مشروع دمشق و برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در سوریه است و این حضور مستشاری تا زمانی که خطر تروریسم از بین نرفته است ادامه خواهد داشت.

بنابر این گزارش، ماهواره‌بر پیام ساعاتی پیش با هدف قرار گرفتن در مدار به فضا پرتاب شد که به گفته وزیر اطلاعات و فناوری کشورمان این ماهواره‌بر با طی دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و «پیام» در مدار آرام نگرفت.

ماهواره پیام از سوی محققان دانشگاه امیرکبیر به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شد. بررسی پوشش گیاهی، بهبود پایش گرد و غبار، حریق و اراضی کشاورزی، ذخیره و ارسال داده، بررسی اثر پرتوهای کیهانی و عملکرد ماهواره از جمله ماموریت‌های «پیام» بوده است.

پرتاب این ماهواره‌بر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشته است.

انتهای پیام

مترجم: ساجده محمودی

دبیر: فاطمه ابوطالبی

خواندن خبر در سایت منبع

ارتباط «پیام» با ایستگاه زمینی از زمان پرتاب/ «دوستی» با ماهواره‌بر بومی به مدار تزریق می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
ارتباط «پیام» با ایستگاه زمینی از زمان پرتاب/ «دوستی» با ماهواره‌بر بومی به مدار تزریق می‌شود
رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ماهواره "پیام" از زمان پرتاب با ایستگاه زمینی ارتباط برقرار کرد، گفت: در پرتاب ماهواره پیام، ماهواره‌بر نتوانست سرعت لازم را اعمال کند.

دکتر مرتضی براری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ماهواره «دوستی» دانشگاه صنعتی شریف در نوبت بعدی پرتاب قرار دارد، افزود: این ماهواره نیز قرار است با ماهواره‌بر بومی پرتاب شود و مراحل پرتاب این ماهواره در حال انجام است.

براری در خصوص میزان قدرت ماهواره‌برهای بومی، اظهار کرد: ماهواره‌بر بومی «سفیر» قادر است ماهواره‌های تا وزن ۵۰ کیلوگرم را در مدار ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلومتر و ماهواره‌برهای «سیمرغ» نیز می‌توانند ماهواره‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار دهند.

رییس سازمان فضایی ایران، به پرتاب ماهواره «پیام» اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که ماهواره قرار است در مدار قرار گیرد، باید ماهواره‌بر با یک سرعت خاصی ماهواره را به مدار تزریق کند.

وی با تاکید بر اینکه در پرتاب ماهواره پیام، ماهواره‌بر نتوانست سرعت لازم را اعمال کند، یاداور شد: این امر نشان می‌دهد که اشکال در ماهواره نبوده است.

به گفته رییس سازمان فضایی، از زمانی که «پیام» پرتاب شد، از همان لحظه اطلاعات این ماهواره دریافت و ارتباط آن با ایستگاه زمینی برقرار شد.

براری تصریح کرد: همان طور که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید داشتند، به صورت جدی، توسعه زیر ساخت‌های فضایی بومی در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد و با سرعت روند توسعه فضایی را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه پرتاب بامداد امروز تجربه موفقی برای ما بود، افزود: در عرصه فضایی به دلیل پیچیدگی‌هایی که هم ماهواره و هم ماهواره‌بر دارند، هر حرکتی در این زمینه، رو به جلو است و هیچ حرکتی منجر به شکست نمی‌شود و دستاوردهایی که در پرتاب امروز به دست آوردیم، به ما کمک خواهد کرد که مشکلات خود را در فرآیندهای بعدی برطرف کنیم.

رییس سازمان فضایی تاکید کرد: پرتاب امروز، به ما جرات داد که با توان داخلی هم ماهواره عملیاتی بسازیم، هم ماهواره‌برهای عملیاتی طراحی کنیم و هم بتوانیم ماهواره و ماهواره‌برها را با هم تطبیق دهیم.

براری با بیان اینکه در پرتاب ماهواره پیام اشکال جزیی ایجاد شد، اظهار کرد: ما در حال برطرف کردن این اشکال خواهیم بود، ولی مهمترین دستاورد این پرتاب این بود که دانشمندان کشور به دانش طراحی و ساخت ماهواره و ماهواره‌بر دست پیدا کردند.

وی اضافه کرد: این گفته به این معنا است که ساخت ماهواره و ماهواره‌بر در زمان بسیار کمتری امکان‌پذیر خواهد بود. تیم تحقیقاتی «پیام» اکنون قادر خواهند بود که این ماهواره را در مدت ۶ ماه بسازند.

به گفته وی، قرارداد طراحی و ساخت ماهواره «پیام» در سال ۱۳۸۷ منعقد شد و قرار بود این ماهواره با همکاری مشترک دیگر کشورها و با پرتاب‌گر خارجی صورت گیرد، ولی تا سال ۱۳۹۱ هیچ کشوری حاضر به همکاری نشد؛ از این رو تیم تحقیقاتی داخلی بر اساس توان خود اقدام به طراحی و ساخت ماهواره و هم ماهواره‌بر کردند.

براری با بیان اینکه دانش فضایی کسب شده بسیار ارزشمند است، گفت: ما به این موضوع می‌بالیم و تجربه امروز نیز تجربه‌ای برای برطرف کردن ضعف‌های این حوزه خواهد بود تا اشکالات کوچک برطرف شوند.

رییس سازمان فضایی در پاسخ به این سوال که آیا ماهواره‌هایی که در پرتاب ناموفق هستند، قابل بازیافتند یا خیر، توضیح داد: ماهواره‌هایی که وارد جو می‌شوند، می‌سوزند و ماهواره و ماهواره‌بر به طور کامل سوخته می‌شوند.

براری با بیان اینکه در حال حاضر چندین ماهواره در حال تکمیل است، افزود: در حال حاضر ماهواره‌های «ظفر» و «ناهید ۲» در حال تکمیل است و ماهواره «ناهید ۱» به پایان رسیده است.

رییس سازمان فضایی با اشاره به ماهواره «دوستی» دانشگاه شریف، توضیح داد: این ماهواره دارای وزن ۵۰ کیلوگرم است که در مدار ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلومتر قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: تیم تحقیقاتی این طرح در حال حاضر در حال انجام تست‌های سازگاری نهایی هستند. تست‌های سازگاری قبلا انجام شده است و تیم تحقیقاتی در حال انجام تست سازگاری مجدد هستند.

براری در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است روزی فعالیت‌های فضایی کشور متوقف شود، خاطر نشان کرد: عزم ما در این زمینه جزم است و پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری و رییس‌جمهوری و همچنین اسناد بالا دستی چون سند دوم ۱۰ ساله فضایی، ما به روند توسعه در این حوزه با جدیت ادامه خواهیم داد و قرار نیست این فعالیت‌ها تضعیف شود.

وی با اشاره به سرنوشت ماهواره «پیام»، اظهار کرد: بعد از پرتاب ماهواره پیام، مهندس جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در میان تیم تحقیقاتی ماهواره «پیام» حاضر شد و بر اجرای پروژه دیگر در زمینه ساخت ماهواره عملیاتی تاکید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند

مهرخبرگزاری مهر
مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند
در قرن بیست و یکم با وجود پیشرفت فناوری های فضایی، هنوز هم اختلالات و اشتباهاتی به شکست پرتاب ماهواره ها به فضا منجر می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، ارسال ماهواره به فضا ریسک بزرگی است. در قرن بیست و یکم با پیشرفت فناوری و سرمایه گذاری در این امر، شرکت‌های خصوصی در سراسر جهان نیز وارد حوزه ارسال ماهواره و موشک به فضا شده‌اند. با این وجود تلاش‌های آنان همیشه موفقیت آمیز نبوده است. احتمال موفقیت و شکست ماموریت‌های فضایی به مویی بند است. گاهی اوقات کوچکترین مسائل سبب می‌شود محموله هیچ گاه به مقصد نرسد.

در همین راستا به برخی از پرتاب‌های شکست خورده در قرن بیست و یکم اشاره می‌کنیم:

شکست نخستین شرکت خصوصی چین برای پرتاب ماهواره به فضا

در ۲۸اکتبر ۲۰۱۸ میلادی یک شرکت خصوصی چینی سعی کرد موشکی را از مقر ارسال ماهواره Jiuquan به فضا بفرستد. اما تلاش این شرکت برای رقابت با اسپیس ایکس به شکست انجامید.

موشک ۳ قسمتی Zhuque-۱ توسط شرکت Landspace طراحی شده بود. به گفته این شرکت به دلیل اختلالی در قسمت سوم موشک، بخش‌های دوم و اول آن نیز نتوانستند به مدار زمین برسند.

این شرکت خصوصی در سال ۲۰۱۵ میلادی تاسیس شد و نخستین شرکت خصوصی چینی بود که قصد داشت ماهواره به مدار زمین برسد. موشک مذکور ماهواره «Future» را حمل می‌کرد که به تلویزیون رسمی دولت چین تعلق داشت.

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند - 7

شکست ارتش روسیه در پرتاب ماهواره

در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی، ارتش روسیه تصمیم داشت ماهوارهKanopus-ST را به مدار زمین پرتاب کند. هدف این ماهواره ۳۵۰ پوندی انجام تحقیقات آب و هوایی بود. به نظر می‌رسید فرایند پرتاب در نهایت دقت و به طور صحیح در حال اجرا است اما هنگام جدا شدن ماهواره اختلالی به وجود آمد. به نظر می‌رسید از چهار گیره که ماهواره را به قسمت بالایی موشک نگه داشته بودند، فقط سه مورد باز شده بود.

همین امر سبب شد ماهواره و قسمت اول موشک چند روز دور زمین مدار بزنند. آنها به تدریج وارد اتمسفر زمین شدند و سوختند. قطعه‌های سوخته ماهواره در اقیانوس آتلانتیک رها شد.

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند - 11

موفق ترین شرکت ها هم اشتباه می کنند

شرکت «آریان اسپیس» تاکنون سابقه پرتاب‌های موفقیت آمیزی را در کارنامه خود داشته است. اما این شرکت سعی کرد در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ میلادی دو ماهوارهGlobal-scale و Observations را به مدار زمین بفرستد که با مشکلی روبرو شد.

این ماهواره‌ها از مقری فضایی در گینه فرانسه به آسمان پرتاب شدند. اما پس از پرتاب موشک، اتاق کنترل اطلاعات تله متری آن را از دست داد. این امر نشان می‌داد ماهواره در مکان دقیق خود نیستند. بنابراین مسیر آنها درست نبود و ایستگاه‌های مسیریابی در سراسر جهان نمی‌توانند ماهواره‌ها را بیابند. اما همان شب سیگنال هایی از هر دو ماهواره رصد شد. هر دو ماهواره در مدار بودند اما مشکلی وجود داشت. تحقیقات نشان داد جهت یابی نادرستی در سیستم مسیریابی موشک وارد شده بوده است.

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند - 15

اشتباه تکنسین‌های روس ماهواره‌ها و موشک را به اقیانوس فرستاد

در دسامبر ۲۰۱۰ میلادی روسیه اعلام کرد شبکه ماهواره‌های خود را در مدار زمین گسترش خواهد داد و در همین راستا ۳ ماهواره GLONASS درون یک موشک «پروتون ام» به فضا ارسال می‌شوند. همچنین موشک مذکور نسبت به نسخه قبلی ارتقا یافته بود.

فاجعه پرتاب زمانی آغاز شد که تکنسین هایی که سوختگیری موشک را انجام می‌دادند، نمی‌دانستند مخزن سوخت این نسخه از موشک بزرگتر از نمونه قبلی است. بنابراین در قسمت اول موشک ۱٫۵ تن اکسیژن مایع بارگیری کردند. این اشتباه زمانی خطرناک شد که قسمت اول قرار بود ماهواره‌ها را در مدار زمین رها کند. به دلیل وزن سوخت این قسمت سنگین شده بود. در نتیجه قسمت اول موشک و بار آن در اقیانوس آرام سقوط کردند.

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند - 20

محموله‌ای که هیچ گاه به ایستگاه فضایی بین المللی نرسید

پرتاب موشک فالکون ۹ توسط شرکت بزرگ و معروف اسپیس ایکس، در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵ میلادی در ۱۳۹ دقیقه نرمال بود. این موشک حامل کپسول دراگون بود که ذخایری برای فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی را در برداشت. اما حدود ۱۴۰ ثانیه پس از پرتاب جریان‌های اطلاعاتی به اتاق کنترل ماموریت هشدار دادند اشتباهی رخ داده است. قسمت دوم موشک که هنوز روشن نشده بود، با کاهش فشار اکسیژن مایع روبرو شده بود. به گفته ناظران انبوهی از بخار سفید از این قسمت موشک بیرون می‌آمد که نشانه بد یمن دیگری بود. طی ۱۰ ثانیه موشک منفجر شد. کپسول دراگون نیز در اقیانوس سقوط کرد. این شکست به خطای سخت افزاری مربوط می‌شد.

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند - 23

تلاش برزیل برای ارسال موشک به فضا ناکام ماند

در سال ۲۰۰۳ میلادی برزیل تصمیم داشت به یک قدرت فضایی تبدیل شود. اما سه روز قبل از پرتاب موشک در ماه آگوست، شهر آلکانتارا با یک انفجار عظیم روبرو شد که ۲۱ نفر را قربانی خود کرد.

در مقر فضایی دودی سیاه از محلی بر می‌خاست که زمانی موشک سوخت جامد VLS-۱ در آنجا قرار داشت. تحقیقات نشان داد تجمع گازهای متلاطم و خاموش شدن حسگرها همزمان اتفاق افتاده است. ازسوی دیگر موشک نیز با یک تداخل الکترومغناطیسی روبرو شده بود.

نخستین شرکت خصوصی فضایی ژاپن با دوشکست در کارنامه

در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ میلادی یک شرکت خصوصی ژاپنی سعی کرد موشکی همراه ماهواره به مدار زمین رسال کند. اما این موشک چند ثانیه پس از بلند شدن از مقر پرواز آزمایشی دوباره سقوط کرد و منفجر شد. موشک MOMO-۲ فقط اندکی از سکوی پرتاب فاصله گرفت اما در نهایت سقوط کرد و در اثر برخورد با زمین آتش گرفت.

این دومین تلاش شکست خورده شرکت Interstellar Technologies بود. Interstellar Technologiesنخستین شرکت خصوصی فضایی ژاپن به حساب می‌آید. نخستین پرتاب ناموفق این شرکت نیز به ۲۰۱۷ میلادی مربوط می‌شود.

در ۳۰ جولای ۲۰۱۷ میلادی MOMO-۱ نخستین موشک این شرکت ۷۰ ثانیه پس از بلند شدن از زمین و از قطع ارتباط با مرکز کنترل پرواز در اقیانوس سقوط کرد. دومین ماموریت این شرکت نیز با شکست روبرو شد.

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند - 31

ارسال موشک سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی

یک موشک روسی سایوز حامل فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی از مقر پرتابی در قزاقستان به آسمان پرتاب شد. اما چند دقیقه بعد، به دلیل یک اختلال، موشک دوباره به سمت زمین بازگشت و کپسول حامل فضانوردان در منطقه‌ای نزدیک محل پرتاب فرود آمد.

مهمترین خطاهای ماهواره‌ای دنیا/ شرکتهایی که در پرتاب شکست خوردند - 34

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ لحظه پرتاب ماهواره پیام به فضا

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
وزیر ارتباطات صبح امروز اعلام کرد پرتاب ماهواره «پیام امیرکبیر» موفق نبوده و این ماهواره در مدار قرار نگرفت.

شکست در پروژه پرتاب ماهواره پیام

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
شکست در پروژه پرتاب ماهواره پیام
وزیر ارتباطات در پیامی مبهم از قرارنگرفتن ماهواره پیام در مدار نوشت.

به گزارش خبرآنلاین، آذری جهرمی در دو توئیت از قرار نگرفتن ماهواره «پیام» (بدون ذکر جزییات فنی از حادثه احتمالی رخ داده) در مدار و امید برای ارسال ماهواره «دوستی» در آینده نوشت.

شکست در پروژه پرتاب ماهواره پیام - 2

خواندن خبر در سایت منبع

دستور جهرمی برای ساخت ماهواره جدید

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
دستور جهرمی برای ساخت ماهواره جدید
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دستور شروع پروژه ساخت ماهواره جدید در این دانشگاه را اعلام کرد.

خبرگزاری مهر: احمد معتمدی گفت: صبح امروز در محل پرتاب ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دستور داد که بلافاصله پروژه بعدی ساخت ماهواره در این دانشگاه آغاز شود.

وی درخصوص وضعیت فعلی ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: زمانی که ماهواره پرتاب می‌شود دیگر به زمین باز نمی‌گردد.

دستور جهرمی برای ساخت ماهواره جدید - 3

ماهواره پس از جدا شدن از ماهواره بر شروع به کار کرد

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در پرتاب ماهواره پیام آنچه که مثبت بود این است که ماهواره پس از جدایی از ماهواره بر شروع به کار کرد و این امر نشان می‌دهد که ماهواره مشکل نداشته و تا لحظه‌های آخر نیز فعالیت داشته است.

ماهواره بر ۹۰ درصد موفق عمل کرد

معتمدی گفت: ماهواره بر هم کار مهمی بود و ۹۰ درصد موفق عمل کرد تنها در بخشی که باید به ماهواره سرعت اولیه را دهد مشکل پیدا کرد اما در بقیه مراحل خوب عمل کرد.

پیام به زمین سیگنال فرستاد

وی عنوان کرد: ماهواره پیام پس از پرتاب، سیگنال هایی را به زمین فرستاد که این سیگنال‌ها آنالیز می‌شود و اطلاعات دقیق‌تر مشخص خواهد شد.

در زمان کوتاهتری ماهواره جدید می سازیم

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: باتوجه به اینکه ماهواره پیام در این دانشگاه طراحی و ساخته شد اکنون ما تجربه‌های زیادی کسب کرده‌ایم و قادر خواهیم بود سریعتر و در فاصله کوتاه‌تر ماهواره جدیدی بسازیم.

صبح امروز ۲۵ دی ماه ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر پرتاب شد که این ماهواره پس از دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و در مدار قرار نگرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

پرتاب ماهواره‌ با ماهواره‌بر ایرانی در شرایط تحریم فضایی کشور

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
پرتاب ماهواره‌ با ماهواره‌بر ایرانی در شرایط تحریم فضایی کشور
ماهواره "پیام" دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شد به گونه‌ای که بیش از ۸۰ درصد این ماهواره ساخت داخل است و با توجه به عدم همکاری سایر کشورها در پرتاب آن، این ماهواره قرار است به زودی با ماهواره‌بر سیمرغ در مدار ۵۰۰ کیلومتری با اهداف غیر نظامی قرار گیرد.
پرتاب ماهواره‌ با ماهواره‌بر ایرانی در شرایط تحریم فضایی کشور - 0

اولویت «الف» فناوری فضایی در اسناد بالادستی، تخمین بازار بیش از سه هزار میلیارد دلار هواپیماهای تجاری تا ۲۰ سال آینده و افزایش تقاضا برای مشاهده زمین از طریق ماهواره‌ها جزء اهدافی است که برای فناوری‌های هوایی و فضایی در نظر گرفته شده و این چشم‌انداز موجب شد تا ایران از سال‌های گذشته تلاش کند که در باشگاه فضایی دنیا وارد شود.

ماهواره «سینا ۱» عنوان نخستین ماهواره و کاوشگر فضایی ایران است که این ماهواره در روز پنج‌شنبه ۶ آبان ماه سال ۱۳۸۴ بر روی یک موشک ماهواره بر «کوسموس-۳ام» روسی به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار اختصاصی ایران قرار گرفت.

محل پرتاب آن پایگاه فضایی «پلستسک» در روسیه بود. سینا-۱ به سفارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شرکت «پالیوت» در شهر «امسک» روسیه طراحی و ساخته شده بود. سنجش از دور، دریافت، ذخیره و ارسال داده‌های مخابراتی دو مأموریت این ماهواره به شمار می‌رفت که بخش سنجش از دور، در موارد کشاورزی، تشخیص پوشش زمین از نظر گیاهی، تغییرات ژئولوژیک مانند سیل و آتشفشان و غیره کاربرد دارد. تبادل اطلاعات میان کاربران زمینی و ارائه سرویس‌های پست الکترونیک و انتقال فایل نیز از جمله کاربردهای محموله مخابراتی سینا به‌شمار می‌رود.

ماهواره «امید» و قرار گرفتن آن در ارتفاع ۲۴۶ تا ۳۷۷ کیلومتری زمین دومین دستاورد فضایی ایران است که در آن کشور به چرخه کامل فناوری فضایی از طراحی تا پرتاب دست یافت.

این ماهواره که با ماهواره‌بر سفیرامید ۲ در مدار قرار گرفت، در هر ۲۴ ساعت، ۱۵ بار به دور زمین می‌چرخید و گزارش‌های دورسنجی به مرکز فضایی در ایران ارسال می‌شد. این ماهواره همچنین دو باند بسامد و ۸ آنتن برای ارسال اطلاعات داشت که در هربار چرخش، دو بار توسط ایستگاه‌های زمینی کنترل و هدایت می‌شد.

ماهواره «نوید» دانشگاه علم و صنعت ایران، سومین ماهواره پرتاب شده ایرانی و نخستین ماهواره ساخت مرکز تحقیقات ماهواره‌ای دانشگاه علم و صنعت بود که در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ مصادف با روز فناوری فضایی رونمایی و در ساعت ۳و ۳۰ دقیقه بامداد روز جمعه ۱۴ بهمن ماه سال۱۳۹۰ از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شد.

مأموریت این ماهواره تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر۷۵۰ متر مبتنی بر روش جاروبی و به صورت تک باند بوده است.

این ماهواره مکعب شکل با جرم ۵۰ کیلوگرم ساخته شد که به منظور استقرار در مدار بیضوی با ارتفاع ۲۵۰تا ۳۷۵ کیلومتر و زاویه انحراف مداری ۵۵ درجه طراحی شده‌ بود.

ارتباط ماهواره با ایستگاه زمینی از طریق سه فرستنده و گیرنده در باندهای VHF و UFH برقرار است و تأمین انرژی آن نیز توسط صفحات خورشیدی نصب شده بر بدنه جانبی سازه ماهواره در کنار باتری و بهره‌گیری از تنظیم‌کننده‌ها و مبدل‌های ولتاژ صورت می‌گیرد.

پایان انتظار پرتاب "پیام"

حالا نوبت پرتاب ماهواره «پیام» دانشگاه صنعتی امیرکبیر فرا رسیده است. ماهواره‌ای که از سری میکرو ماهواره‌ها است و به سفارش سازمان فضایی ایران از سوی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شده است.

پرتاب ماهواره‌ با ماهواره‌بر ایرانی در شرایط تحریم فضایی کشور - 13

وزن این ماهواره حداکثر برابر با ۱۰۰ کیلوگرم بوده و قرار است به زودی توسط ماهواره‌بر سیمرغ در مدار کم ارتفاع (LEO) و در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری ۵۵ درجه قرار گیرد.

مدل کیفی این ماهواره در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ در مراسم سالانه روز ملی فناوری فضایی رونمایی شد و به گفته دکتر مصطفی صفوی مجری طرح و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طول عمر عملیات پیش‌بینی شده برای این ماهواره ۲ سال است.

برای ماهواره پیام امیرکبیر سه مأموریت «تصویربرداری سه‌طیفی (سبز- قرمز و مادون قرمز نزدیک) و پانکروماتیک از محدوده ایران (به‌صورت نزدیک به زمان‌واقعی و ذخیره- ارسال)»، "ذخیره و ارسال پیام (S&F) «و» اندازه گیری تشعشعات فضایی" در نظر گرفته شده است.

پرتاب ماهواره‌ با ماهواره‌بر ایرانی در شرایط تحریم فضایی کشور - 17

ایستگاه‌های زمینی در نظر گرفته شده برای ماهواره پیام امیرکبیر در محل مرکز ماهدشت و ایستگاه زمینی قشم خواهد بود و این دو ایستگاه، قابلیت دریافت همزمان تصویر و داده‌های تله‌متری از ماهواره را خواهند داشت.

مرکز کنترل مأموریت پروژه در مرکز ماهدشت مستقر خواهد بود. مطابق برنامه‌ریزی انجام شده این ماهواره قرار است با پرتابگر سیمرغ در مدار قرار گیرد.

کاربردهای ماهواره سنجشی پیام

پروژه ماهواره پیام با هدف طراحی، ساخت، تست و پرتاب میکرو ماهواره‌ای با وزن حدود ۱۰۰ کیلوگرم و با توانایی انجام مطالعات سنجش از راه دور به منظور بررسی پوشش گیاهان ایران وذخیره سازی و ارسال اطلاعات مخابراتی و محموله تشعشعی اجرایی شد.

صفوی با تاکید بر اینکه کلیه اطلاعات به دست آمده در پروژه پیام منطبق بر استاندارد فضایی اروپا (ECSS) و در فازهای مختلف اجرایی شده است، می‌گوید: فاز صفر اقدام به تحلیل ماموریت (Mission Analysis)، فاز A اقدام به امکان سنجی (Feasibility Study) و در فاز B اقدام به طراحی اولیه شد.

به گفته وی فاز C اقدام به طراحی دقیق (Detailed Design)، در فاز D ساخت، مونتاژ و تست (Integration and Test) و در فاز E اقدام به پرتاب ماهواره (Launch of Satellite) شد و فاز F مرحله پایان این پروژه است.

وی با اشاره به مشخصات اصلی این ماهواره توضیح می‌دهد: تعداد دور در زمان ملاقات مجدد ۱۰۳ روز و زمان ملاقات مجدد هفت روز است.

مدیر پروژه با اشاره به فاز ساخت، تست و یکپارچه سازی مدل خاطر نشان کرد: ساخت بخش‌هایی چون فیلتر، پنجره تشعشعی و تست‌های محیطی و عملکرد دوربین مدل پروازی و همچنین ساخت فیکسچر تست سازه و برنامه ریزی برای ساخت سازه‌های مدل کیفی و پروازی به صورت برون سپاری اجرایی شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به ماموریت‌های این ماهواره یادآور شد: داده‌های به دست آمده از این ماهواره قابل کاربرد در حوزه‌های هواشناسی، هواپیمایی کشوری، بنادر و دریانوردی، راهداری، اکتشاف نفت و گاز، پایش ریزگردها و مدیریت جنگلداری و بیابان زایی است.

دانش ایرانی، ماهواره ‌ایرانی

طراحی ماهواره پیام از سال ۱۳۸۴ کلید خورده و به مرور تکمیل شد و هم اکنون تمامی تست‌ها و آزمون‌های سازگاری را در پژوهشگاه فضایی ایران با موفقیت پشت سر گذاشته است و آماده پرتاب است.

صفوی با بیان اینکه این مشخصات به نحوی طراحی شده است که بتوان این ماهواره را با پرتابگر داخلی به فضا پرتاب کرد، خاطرنشان کرد: زیر سیستم‌هایی که در دانشکده‌های مختلف دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی شده، مطابق استانداردهای اروپایی ECSS است که یک استاندارد شناخته شده در حوزه ماهواره‌ها و فعالیت‌های فضایی است.

وی با بیان این‌که در ساخت این ماهواره محققانی از چهار دانشکده مهندسی هوافضا، مهندسی برق، کامپیوتر و مکانیک مشارکت داشتند، اظهار کرد: پروژه ماهواره به معنای واقعی حوزه‌ای بین رشته‌ای است که با دیسیپلین‌های مختلف، تجمیع و ماحصل فعالیت آنها ساخت ماهواره کاربردی می‌شود.

پرتاب ماهواره‌ با ماهواره‌بر ایرانی در شرایط تحریم فضایی کشور - 32

مجری طرح عمر مفید این ماهواره را ۲ تا ۳ سال ذکر کرد و ادامه داد: عمر ماهواره پیام نسبت به سایر ماهواره‌هایی که تاکنون در کشور ساخته شده، بیشتر است؛ ضمن آنکه ارتفاع آن ۵۰۰ کیلومتر است و هیچ کدام از ماهواره‌های قبلی در این ارتفاع قرار نداشتند.

صفوی با تاکید بر اینکه این ماهواره با پرتابگر داخلی در مدار قرار می‌گیرد، افزود: پرتابگر داخلی این ماهواره، «سیمرغ» است که مشخصات فنی آن به نحوی است که بتواند ماهواره وزن ۱۰۰ کیلوگرمی پیام را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری و با زاویه تمایل ۵۵ درجه قرار دهد.

مصطفی صفوی با بیان اینکه تمامی فرکانس‌های نقاط مداری باید به ثبت اتحادیه بین‌المللی ارتباطات برسد، تصریح کرد: خوشبختانه ماهواره پیام امیرکبیر این مراحل را طی کرده است.

دستیابی به فناوری پرتاب در شرایط تحریمی

«پیام» ماهواره‌ای غیر نظامی و با مأموریت‌های غیرنظامی است ولی برخی از کشورها به تصور وجود تکنولوژی دو منظوره نظامی، تمایلی برای پرتاب ماهواره‌های ایرانی نشان ندادند از این رو در شرایط تحریمی برای مدتی مرحله پرتاب ماهواره‌های ساخته شده با چالش‌هایی مواجه شد.

به گفته مدیر پروژه ماهواره پیام، زمانی موضوع پرتاب این ماهواره با پرتابگر خارجی مطرح بود از این رو مشخصات فنی ارتفاع "پیام" از سطح زمین ۶۳۱ کیلومتر و زاویه تمایل آن ۹۸ درجه در نظر گرفته شده بود اما بعد از اینکه به دلایل غیر فنی، پرتاب‌گران خارجی برای پرتاب ماهواره همکاری نکردند، تغییراتی در مشخصات فنی ماهواره ایجاد شد.

بر این اساس این ماهواره برای پرتابگر داخلی آماده پرتاب شد.

برای ساخت این ماهواره از تجهیزات و نیروهای متخصص داخلی استفاده و بیش از ۸۰ درصد تجهیزات به کار رفته ماهواره در داخل کشور طراحی و ساخته شده است به گونه‌ای که بسیاری از بردهای الکترونی، آنتن‌ها و درایورهای (driver) ماهواره توسط دانشجویان در داخل کشور ساخته شد و متکی به خارج از کشور نیست.

رئیس جمهور:

ماهواره پیام به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

رئیس جمهور گفت: در روزهای آتی ماهواره پیام به فضا پرتاب شده و در ۶۰۰ کیلومتری فضا قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز (دوشنبه) در جمع مردم گنبدکاوس با اشاره به اینکه در روزهای آتی دو ماهوراه به فضا پرتاب خواهیم کرد اظهار کرد: ‌ ماهواره «پیام» به زودی توسط ماهواره بر ساخت داخل به فضا پرتاب خواهد شد و در ۶۰۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد. هم ماهواره و هم ماهواره بر توسط جوانان و دانشگاهیان کشورمان به ویژه دانشگاه امیرکبیر ساخته شده است.

وی ادامه داد: این ماهواره روزی ۶ بار از بالای سر ما می‌گذرد. پیام با دوربین‌هایش اطلاعاتی درباره‌ی آب و هوا، کشاورزی، آب سرزمینی و جنگل‌ها برای ما ارسال می‌کند. این ماهواره تحقیقاتی نبوده، بلکه اولین ماهواره عملیاتی ماست.

با پرتاپ این ماهواره که تقریبا تمامی مراحل ساخت تا پرتاپ آن توسط متخصصان و محققان داخلی انجام پذیرفته است، ایران رسماً به جمع کشورهای صاحب فناوری بومی در حوزه فضا می‌پیوندد و می‌توان انتظار داشت که در حوزه اقتصاد فضایی در آینده نزدیک حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟
اگرچه که در برخورد با کلمه ماهواره اولین و شاید تنها چیزی که در ذهن متبادر می‌شود، فضا باشد، اما این سازه‌های استثنایی چنان تاثیری در جای جای زندگی انسان امروزی دارند که برشمردن آنها ممکن است بسیاری از افراد را متعجب کند.

به گزارش ایسنا، از پرتاب اولین ماهواره در سال ۱۹۵۷ تاکنون، فناوری فضایی به سرعت پیشرفت کرده و متحول شده است. امروزه تعداد روزافزونی از ماهواره‌ها در حال گردش به دور زمین هستند و وظایف متعدد و متفاوتی را دنبال می‌کنند. ماهواره‌ها مشاهدات جغرافیایی، ارتباطات، ناوبری و پیگیری برنامه‌های علمی را ممکن کرده‌اند.

در حالی که ما همیشه متوجه حضور و تاثیر آنها در زندگی‌مان نیستیم، نقش مهمی که این سیستم‌ها در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند غیرقابل انکار است.

ماهواره‌ها به طور قابل توجهی به رفاه حال ما کمک می‌کنند و ما را قادر می‌سازند تا به اهداف خود در راه‌های جدید و نوآورانه دست یابیم.

ماهواره‌ها هر روز و هر روز بدون وقفه نیازهای کاربران را در سراسر جهان برطرف می‌کنند. آنها از فضا اطلاعات و خدماتی را برای حمایت از ارتباطات جهانی، اقتصاد، امنیت و دفاع، مدیریت ایمنی و مدیریت شرایط بحران، محیط‌زیست و سلامت ارائه می‌دهند.

پتانسیل ماهواره‌ها با پیشرفت تکنولوژی بدون شک ادامه خواهد یافت. بازارهای جدید همراه با فرصت‌های جدیدی برای جابجایی مرزهای فناوری فضایی در حال ارائه هستند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 6

ارتباطات جهانی

ارتباطات مخابراتی مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین خدمت ماهواره‌ها به بشر هستند. آنها باعث می‌شوند فعالیت‌های روزانه مانند استفاده از اینترنت، تلفن‌های همراه و تلویزیون امکانپذیر شود.

ضمن این که این خدمات را در دستگاه‌های قابل حمل امروزی نیز ارائه می‌دهند تا کاربران دیگر در هر کجای دنیا به آنها دسترسی داشته باشند.

این ماهواره‌ها همچنین اقتصادی‌ترین راه‌های ارتباط مردم با یکدیگر را حتی در جوامع دور افتاده فراهم می‌کنند و خدمات اساسی مانند آموزش از راه دور و رسانه را به ارمغان می‌آورند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 11

اقتصاد

ماهواره‌ها نه تنها ارتباطات تجاری مختلفی را عهده‌دار هستند، بلکه باعث می‌شوند تا گیرنده‌های GPS ما کار کنند و اطلاعات دقیقی را ارائه دهند که از شبکه‌های داده برای سیستم‌های مالی و بانکی پشتیبانی می‌کند. حتی ماشین‌های اتوماتیک نظیر دستگاه‌های خودپرداز نیز کاملا به ماهواره‌ها وابسته هستند.

فناوری‌های فضایی همچنین از امنیت و نظم حمل و نقل و خدمات پشتیبانی می‌کنند. آنها اطلاعات موقعیت‌یابی دقیق را ارائه می‌دهند و نظارت دقیق بر زیرساخت‌ها مانند پل‌ها و جاده‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند و کمک می‌کنند تا وسایل نقلیه، قطارها، هواپیماها و کشتی‌ها به سلامت در مسیر خود حرکت کنند و به مقصد برسند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 15

ماهواره‌ها از دیدگاه منحصر به فرد خود در فضا به ما در نظارت، حفاظت و بهبود فعالیت‌های اقتصادی روزمره در زمین کمک می‌کنند.

اطلاعات موقعیت‌یابی ما را قادر می‌سازد تا رویکردهای جدیدی را برای فعالیت‌های سنتی مانند حمل و نقل و کشاورزی کشف کنیم و از ماهواره‌های مشاهده‌ای استفاده کنیم تا به منابع طبیعی ارزشمند، زیرساخت‌های حیاتی و برداشت‌های سالانه نگاهی بیندازیم.

داده‌های به دست آمده در فضا به ما کمک می‌کند تا تولید را در بخش‌های مختلف، از جمله صید ماهی، جنگل‌داری، صنایع معدنی و کشاورزی پیگیری و بهبود بخشیم.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 19

امنیت و دفاع

بخش امنیتی و دفاعی کشورها از مهم‌ترین کاربران فناوری فضایی از زمان پرتاب اولین ماهواره تاکنون بوده‌اند. در حقیقت اصلا اولین ماموریت فضایی اغلب کشورها به همین منظور انجام شده است و همیشه توسعه قابلیت‌های فضایی برای عملیات‌های نظامی ضروری بوده است.

فناوری فضایی امکانات مهمی نظیر ارائه پشتیبانی لجستیکی از نیروهای نظامی، نظارت بر سرزمین‌ها و دریاها و ارسال و دریافت ارتباطات رمزگذاری شده را برای نیروهای نظامی فراهم می‌آورند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 23

همچنین با گسترش فعالیت‌های دریایی، نظارت و حفاظت از مرزهای آبی برای کشورهای ساحلی به طور فزاینده‌ای مهم شده است و ماهواره‌ها راه‌حل‌های منحصر به فردی برای این کار رائه می‌دهند. آنها اطلاعات مربوط به هواشناسی، نظارت بر شرایط دریا و تشخیص مکان و هویت کشتی‌ها را در دسترس قرار می‌دهند.

ماهواره‌ها به ما کمک می‌کنند تا مطمئن شویم که کشتی‌ها در آب‌های یخ‌زده ایمن و به موقع حرکت می‌کنند. آنها همچنین به تلاش‌های پلیس برای مدیریت ترافیک دریایی و جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی در نزدیکی سواحل و در دریا کمک می‌کنند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 26

در ادامه بحث تامین امنیت می‌توان به سیارک‌ها، شهاب‌سنگ‌ها و اجرام فضایی جالب و غیرقابل پیش‌بینی که بعضی وقت‌ها به زمین نزدیک می‌شوند و می‌توانند حادثه‌ساز شوند، اشاره کرد. همه این اجرام توسط ماهواره‌ها قابل شناسایی و ردیابی هستند.

از طرفی زباله‌های فضایی برای ماهواره‌هایی که ما به آنها تا این اندازه وابسته هستیم، یک تهدید به‌شمار می‌آیند. جالب اینجاست که در این زمینه هم این خود ماهواره‌ها هستند که با شناسایی اشیاء فضایی و ارائه اطلاعات برای پیشگیری از برخورد، به شناسایی و محدود کردن خطرات کمک می‌کنند.

بادهای خورشیدی که از خورشید ناشی می‌شوند می‌توانند به واسطه آسیب رساندن به دستگاه‌های الکترونیکی و شبکه‌های برق بر روی زمین، تاثیر مهمی بر فعالیت‌های انسانی داشته باشند. ماهواره‌ها به ما کمک می‌کنند تا این بادها را مطالعه کنیم و هوای فضا را بهتر بشناسیم و بتوانیم حمله آنها را پیش‌بینی کنیم و به اثرات آن واکنش نشان دهیم.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 31

مدیریت ایمنی و شرایط بحران

ماهواره‌ها با ارائه اطلاعات دقیق و به موقع و اتصال تیم‌های واکنش اضطراری نقش مهمی در حمایت از تیم‌های واکنش سریع و تیم‌های جستجو و نجات در شرایط اضطراری ایفا می‌کنند.

این تیم‌ها از سیستم‌های ناوبری جهت تعیین موقعیت و نظارت بر افراد یا شناسایی منبع یک تماس اضطراری استفاده می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند از تصاویر ماهواره‌ای استفاده کنند تا بتوانند وضعیت یک منطقه را بهتر درک کنند.

تیم‌های جستجو و نجات هنگام وقوع بلایای طبیعی از ماهواره‌ها برای پیدا کردن و نجات افراد گرفتار استفاده می‌کنند. «سیستم بین‌المللی ماهواره‌ای برای جستجو و نجات» (Cospas-Sarsat) از شناسایی مکان‌های اضطراری پشتیبانی می‌کند و در سراسر جهان روزانه حدود پنج نفر توسط تیم‌های وابسته به این سیستم نجات می‌یابند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 36

بلایای طبیعی مانند زمین‌لرزه، سیل، آتش‌سوزی و نشت نفت می‌تواند ویرانگر باشد. ماهواره‌ها به برنامه‌ریزی و واکنش درست و عملیات موثر در این مواقع کمک شایانی می‌کنند.

تصاویر گرفته شده از فضا می‌تواند یک تصویر کلی از آسیب و مناطقی را نشان دهد که ممکن است به دلیل وقوع بلایای طبیعی صعب‌العبور شده باشد. ماهواره‌ها حتی زمانی که شبکه‌های ارتباطی زمینی از کار می‌افتند، اطمینان می‌دهند که تیم‌های نجات متصل هستند و با ایجاد تعامل در زمینه تدارکات و حمایت از فعالیت‌های پزشکی به کمک بشر می‌آیند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 39

محیط‌زیست

تغییرات اقلیمی یکی از بزرگترین تهدیدات عصر حاضر است. برخی از اثرات هشدار دهنده این تغییرات در قطب شمال دیده می‌شود، جایی که دمای بالا بر اکوسیستم‌های محلی و جوامع تاثیر گذاشته است.

با بهبود درک ما از فرآیندهای آب و هوایی و تاثیرات آنها، توانایی ما برای مدلسازی و پیش‌بینی این تغییرات بهبود خواهد یافت. ماهواره‌ها ابزار ارزشمندی برای مطالعه جنبه‌های مختلف زمین و جو آن نظیر منابع زمین، یخچال‌ها و پوشش‌های برفی، رطوبت خاک، فرآیندهای اقیانوسی، پردازش پیچیده ابرها و بارندگی، غلظت اوزن، آئروسل‌ها، مونوکسیدکربن و دیگر مولکول‌های قابل توجه در جو هستند.

داده‌های ماهواره‌ای به پژوهش‌های بین‌المللی و تلاش برای حل معضل جهانی تغییر اقلیم کمک می‌کنند.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 44

اکوسیستم‌های زمین برای حیات ضروری هستند و به برخی از اساسی‌ترین نیازهای ما مانند هوای تمیز، آب و غذا کمک می‌کنند. ما با استفاده از ماهواره‌ها می‌توانیم تغییرات را نظارت و استفاده مسئولانه از زمین و منابع طبیعی برای حفاظت از اکوسیستم‌ها را با نظارت بر وضعیت و سلامتی جنگل‌ها و پارک‌های ملی، شرایط در حال تغییر زمین‌های کشاورزی، نقشه برداری از ویژگی‌های زمین‌شناسی و تعیین اثرات زیست‌محیطی استخراج‌های معدنی، شناسایی و مدیریت منابع مختلف آب از جمله آب‌های زیرزمینی و تشخیص تغییرات در طول زمان در مناطق ساحلی، تالاب‌ها و زیستگاه‌های حیات وحش ترویج نماییم.

ماهواره‌ها برای درک و حفاظت از تنوع زیستی نیز مفید هستند. تکنیک‌های سنجش از دور، داده‌های مهمی در مورد حیات وحش و زیستگاه‌ها را فراهم می‌کنند و از دستگاه‌های GPS می‌توان برای ردیابی گونه‌های مختلف استفاده کرد.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 47

ماهواره‌ها به متخصصان کمک می‌کنند تا کیفیت هوا، آب و خاک را بررسی و مطالعه کنند. آنها برنامه‌های مختلفی را برای مدیریت آلاینده‌ها و کاهش زباله‌های سمی که برای محیط‌زیست و مردم مضر است، فراهم می‌کنند.

ماهواره‌ها می‌توانند برای تشخیص آلودگی آب و زمین استفاده شوند. آنها می‌توانند نشت نفت و مناطقی را که توسط فعالیت‌های معدنی آلوده شده‌اند، شناسایی کنند.

ماهواره‌ها همچنین می‌توانند آلودگی جو را محاسبه کنند. به عنوان مثال، ما از فضا قادر به جمع‌آوری اطلاعات در مورد توزیع جهانی مونوکسید کربن در جو زمین و تمیز دادن بین منابع آلودگی طبیعی و انسانی هستیم.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 51

سلامت

اطلاعات ماهواره‌ای می‌تواند به متخصصان در پیش بینی افزایش شرایط پزشکی مرتبط با محیط‌زیست کمک کند. برای مثال، کاهش سطح اوزن با افزایش تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید و موارد بیشتری از سرطان پوست مرتبط است. همین امر برای داده‌های مربوط به کیفیت آب و هوا نیز صادق است.

تله‌اپیدمیولوژی (Tele-epidemiology) یک زمینه علمی در حال ظهور است که با هدف استفاده از ماهواره‌ها برای مطالعه عوامل محیطی که نشان‌دهنده شیوع یا گسترش بیماری‌های عفونی در میان جوامع است، توسعه یافته است.

ماهواره‌ها چه نقشی در زندگی روزمره ما دارند؟ - 55

کارشناسان می‌توانند شرایط آب و هوایی و شرایط زیست‌محیطی را از فضا مشاهده کنند که نشان دهنده حضور بیماری در مکان‌های خاص است. در بعضی موارد، این باعث می‌شود که مقامات بهداشت محلی مطلع شوند تا اقدامات کنترلی را در منطقه خود اتخاذ کنند.

پیشرفت‌های تکنولوژی فضایی به توسعه سیستم‌های پیشرفته و برنامه‌های کاربردی منجر شده است که انقلابی در خدمات بهداشت عمومی، به ویژه برای کسانی که در نقاط دور افتاده زندگی می‌کنند، به وجود آورده است.

ترجمه و گردآوری: محمدحسین رضوانی

خواندن خبر در سایت منبع

ماهواره پیام بزودی در ۶۰۰ کیلومتری مدار قرار می‌گیرد

ایلناخبرگزاری ایلنا
ماهواره پیام بزودی در ۶۰۰ کیلومتری مدار قرار می‌گیرد
رئیس‌جمهور تاکید کرد: ماهواره پیام که به دست دانشگاهیان ما ساخته شد در ششصد کیلومتری فضا قرار خواهد گرفت و این ماهواره میتواند وضع آب و هوا و کشاورزی و جنگل‌ها و آب‌های زیر‌زمینی را رصد کند و در روز شش نوبت از بالای سر ما عبور خواهد کرد.

ماهواره پیام بزودی در ۶۰۰ کیلومتری مدار قرار می‌گیرد - 1

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در سفر به استان گلستان با حضور در جمع مردم این استان عنوان کرد: ‌ از مردم استان گلستان سپاسگذارم که همواره این مردم خوب و مخلص و ایثارگر در همه صحنه‌ها به عنوان مردمانی شجاع و مرزدار و عاشق ایران و اسلام و انقلاب هستند. این استان، استان وحدت اقوام و مذاهب باید نام بگیرد. استانی که در راه دفاع از کشور نزدیک به چهار هزار شهید تقدیم کرد و از این تعداد ۵۱۲ شهید از شهرستان گنبد است که این نشان از این است که شیعه و سنی برای دفاع از وطن خود ایثار و فداکاری داشتند و دارند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اینجا سرزمین تاریخ است. تاریخ هزاران سال قبل و تاریخ هزار سال پیش حکومت آل زیار است و سرزمین بزرگان و میزبان ابوریحان است که برخی از کتاب آثار و الباقیه را در همین منطقه نوشته است. عرفا و شعرای بزرگ در این منطقه حضور داشتند که مردم را به وحدت و برادری دعوت می‌کردند و ما به مردان بزرگ و زنان دلاور این دیار احترام می‌گذاری.

وی با اشاره به تنوع اقلیمی در این استان گفت: ‌ استان گلستان دارای مناطق بسیار دیدنی و پارک ملی است که جزو آثار زیست‌محیطی کشور ما است و از همه مهم‌تر مردمان خوب و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در این منطقه وجود دارد. من خوشحالم از این منطقه هیچگاه بوی اختلاف را استشمام نکردیم. دست همه بزرگان این دیار را می‌بوسیم به خاطر وحدت و اتحادی که به وجود آوردند. سرزمینی که همواره در این سرزمین ایستادگی و مقاومت به عنوان یکی از صفات برجسته مردمان این دیار و سرزمین بوده است.

رئیس‌جمهور گفت: این اجتماع شما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است، ما همه چهل سال پیش در این ایام منتظر بودیم که دیکتاتور این سرزمین را ترک کند و مردم ما جشن بزرگ را بگیرند و روز ۲۶ دی ماه روز فرار این دیکتاتور بود و انقلاب بزرگ ما به پیروزی رسید. ملت ایران است که در تمام انتخابات تصمیم می‌گیرد چه کسی بر کرسی مسئولیت بنشیند.

وی خاطرنشان کرد: شما بودید که در سال ۹۲ و ۹۶ با رای بلندتان بار مسئولیت را بر دوش ما گذاشتید از اینکه من تاریخ استان را ورق می‌زنم و می‌بینم در بعضی از شهرستان‌ها تا ۹۵ درصد مردم به من رای داده‌اند در برابر عظمت و احساس این مسئولیت سر تعظیم فرو می‌آورم. ما با همه توان باید کشورمان را آباد کنیم. امنیت امروز افتخار ماست هوشیاری مردم و تحصیل کرده‌های این دیار و اوج مسائل تحقیقاتی و علمی افتخار ماست. ما کشوری هستیم که در روزهای پیش رو دو ماهواره را به فضا پرتاب می‌کنیم. ماهواره پیام که توسط ماهواره‌بری که ساخت خود ما است پرتاب می‌شود هر دو یعنی هم ماهواره و هم ماهواره‌بر ساخت دست خودمان است. ماهواره پیام که به دست دانشگاهیان ما ساخته شد در ششصد کیلومتری فضا قرار خواهد گرفت و این ماهواره میتواند وضع آب و هوا و کشاورزی و جنگل‌ها و آب‌های زیر‌زمینی را رصد کند و در روز شش نوبت از بالای سر ما عبور خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما در گذشته ماهواره‌های متعددی را پرتاپ کردیم اما این ماهواره تحقیقاتی نیست بلکه عملیاتی است و تمام مسائل سرزمین را در اختیار ما قرار می‌دهد. ما کشوری هستیم که برای اینکه به دنیا ثابت کنیم دارای علم و دانش هستیم در زمینه‌های مختلف پیشرفت کردیم. آخرین آمار نشان می‌دهد ایران در زمینه ژنتیک مقام اول را دارد.

روحانی تاکید کرد: مردم ایران امروز سرافراز قدرت دفاعی و اقتصادی را به وجود آورد‌اند. ما از توطئه‌های دشمن هراس نداریم و مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. این مشکلات پیش روی ما باقی نمی‌ماند و عبور خواهیم داد. نه آمریکا و صهیونیسم و برخی کشورهای همسویشان قادر نیستند این ملت بزرگ و رهبری شجاع را به زانو در آورند. ما با همه قدرت دربرابر دشمنان ایستاده‌ایم.

وی ادامه داد: ما با اکثر دوستان و همسایگان‌مان روابط برادرانه داریم. ما با همسایگان‌مان بهترین روابط را داریم و اگر با یکی دو همسایه مشکل داریم آمادگی داریم مشکلات را با آن‌ها حل کنیم. با وضعیتی سخت در منطقه مواجهیم. صهیونیست‌ها می‌خواهند ما را در برابر آنچه که اهداف آنهاست از پا درآورند ولی نمی‌توانند.

رئیس‌جمهور با اشاره به تبصره ۱۴ و ۱۸ و ۱۹ و ۲۱ لایحه بودجه گفت: اولین قدم را برای کمک به اقشار محروم تدارک دیدیم و ۷ هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق در نظر گرفتیم و برای ایجاد اشتغال برنامه داریم. ما می‌دانیم در این مقطع حساس جوانان باید در مسیر شغل قرار بگیرند و ما امسال کاهش بیکاری در این استان را داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: ما برای ایجاد اشتغال در این سرزمین قدم‌های مهمی برداشتیم اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم. ما تا فصل پاییز امسال نسبت به پارسال ۶۰۰ هزارد اشتغال ایجاد شده اما به میزان بیکاری اضافه می‌شود چون تحصیل کردگان و جوانان ما وارد بخش بیکاری می‌شوند. ما تحرکی در زمینه ساخت و ساز مسکن خواهیم داشت. دیشب تصویب کردیم ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به وسیله توسعه‌گران برای این مردم ساخته خواهد شد. بخش مسکن یک تحرک بزرگ در بخش اقتصاد است که می‌تواند بیکاری ما را کاهش دهد. ما در زمینه کارورزی و کار آموزی جوانان‌مان بودجه اختصاص دادیم تا بتوانند مشغول کار شوند. در این استان زمینه‌های فراوانی برای حرکت اقتصادی وجود دارد.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت سامانه‌های فضایی و ماهواره‌‌ای ایران در سال اول برنامه ششم

فارسخبرگزاری فارس
وضعیت سامانه‌های فضایی و ماهواره‌‌ای ایران در سال اول برنامه ششم
مسئولیت ایجاد و توسعه زیرساخت و صنایع مرتبط با طراحی، ساخت، آزمایش، پرتاب و بهره برداری از سامانه های فضایی، ماهواره، ماهواره بر و ایستگاه های زمینی در برنامه ششم برعهده وزارت ارتباطات بود که طبق گزارش رسمی با موفقیت انجام شده است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، سازمان برنامه و بودجه در گزارشی به وضعیت اجرای برنامه ششم توسعه پرداخته است و گزارش عملکرد دستگاه‌ها در این زمینه را منتشر کرده است.

طبق ماده ۴۰ بند الف این قانون، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف به بستر سازی و حمایت لازم به منظور ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و صنایع مرتبط با طراحی، ساخت، آزمایش، پرتاب و بهره برداری از سامانه‌های فضایی ماهواره، ماهواره بر و ایستگاه‌های زمینی است.

طبق گزارش وزارت ارتباطات در این باره، ماهواره سنجشی دوستی آماده پرتاب شده است و بدین منظور ایستگاه زمینی بوشهر با مرکز کنترل ماموریت ماه دشت راه اندازی شده است.

ایستگاه قشم آماده سازی شده و هماهنگی برای صدور مجوز پرتاب انجام شده است. ساخت و تست نمونه کیفی ماهواره سنجشی پیام امیرکبیر انجام شده است. برای تست‌های تکمیلی نمونه کیفی ماهواره نهایی سازی تامین قطعات نمونه پروازی، انجام سفارش ساخت سایت و پنل خورشیدی نمونه پروازی ماهواره، هماهنگی با پیمانکار پرتاب برای انجام تست‌های تکمیلی مربوط به سازه نمونه کیفی ماهواره انجام شده است.

طراحی و ساخت ماهواره سنجشی ظفر آغاز شده است و در این راستا ارزیابی، اصلاح و تکمیل بخشی از اسناد فاز مرور طراحی تحویل گیری برخی از اقلام سفارش گذاری شده، آغاز فاز نخست ماهواره هماهنگی فنی با پیمانکار محموله و نهایی سازی بخشی از الزامات سیستمی و زیر سیستمی ماهواره و هماهنگی در خصوص تکمیل زیرساخت‌های زمینی موجود در راستای بهره برداری از ماهواره انجام شده است؛ تست‌ها و صحه گذاری یک مجموعه ایستگاه زمینی در ماهدشت و نهایی سازی تست محیطی نمونه کیفیی ماهواره برای جهت تجمیع و تست ماهواره مخابراتی ناهید ۱ انجام شده است.

فعال سازی قرارداد و طراحی مفهومی ماهواره مخابراتی ناهید ۲ انجام شده است. اخذ تاییدیه اتحادیه جهانی مخابرات برای حفظ موقعیت مداری ۴۳٫۵ درجه شرقی و تامین ماهواره و استقرار در این نقطه، پیگیری اخذ مجوز پرتاب درباره ماهواره سنجش درستی انجام شده است. تست‌های تکمیلی سازه نمونه کیفی ماهواره سنجش پیام امیر کبیر توسط پیمانکار انجام شده است و با تحویل گیری قطعات و ساخت زیرساخت سیستم‌ها، نمونه قابل پرتاب در مرحله تست نهایی قرار دارد. با تامین بخشی از قطعات نمونه کیفی مهندسی ماهواره سنجشی ظفر در دست اجرا بوده و الزامات و رویه تست‌های این مرحله نیز در دست تکمیل است. طراحی اولیه ماهواره ناهید ۲ نهایی شده است و فاز طراحی دقیق ماهواره و ساخت کیفی در دست اجراست.

طراحی مفهومی ماهواره سنجش پارس ۱ انجام شده است و ماهواره سنجشی در مرحله ساخت نمونه مهندسی است. مهندسی جهت تکمیل زیرساخت‌های تست متناسب با ساخت ماهواره در دستور کار است.

به گزارش فارس، طبق آخرین اطلاعات منتشر شده نیز به تازگی ماهواره‌های پیام و دوستی آخرین تست‌های نهایی پیش از پرتاب را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

انتهای پیام/آ

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ماجرای اخراج روحانی خلاق ارومیه‌ای از مسجد +عکس و فیلم

فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: آذربایجان‌غربی مانند همه کشور دانش‌آموزان زیادی نیازمند تربیت صحیح و دینی هستند و آنچه که دیده می‌شود این است که کمتر کسی نسبت به تربیت صحیح دینی آن‌ها دغدغه دارد. «حجت الاسلام احد عباسزاده» روحانی است که با استفاده از روش‌های نوین تبلیغ جوانان زیادی را به دین و انقلاب علاقه‌مند کرده و همین امر موجب ناراحتی ضد انقلاب‌ها از او شده است. وی از هیئات امناهایی می‌گوید که به خاطر جذب جوانان به مسجد، او را از مسجد اخراج کردند و هیچ مسوولی صدایش را نشنید و به داد او نرسید. خبرنگار فارس به سراغ این روحانی جوان رفته که مشروح آن را می‌خوانیم. بنابراین محیط مدارس حضور استمراری یک روحانی برای تربیت دینی دانش‌آموزان را می‌طلبد و بسیاری از مدارس فاقد روحانی هستند.
مهرمهر1 روز قبل
طبق قانون، ۵۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و ۵۰ درصد دیگر در بخش‌های دیگر مانند سلامت و تولید توزیع شود. وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶ ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. درخواست استانداران برای به تعویق افتادن طرح افزایش قیمت بنزینعضو هیئت رئیسه مجلس اظهارداشت: استانداران و فرمانداران نیز خواستار به تعویق افتادن اجرای این طرح بودند. دستگاه‌های امنیتی نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین هشدار داده بودند. وی تصریح کرد: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد.

بارش نخستین برف پاییزی در تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اداره کل هواشناسی استان تهران هم درباره احتمال آبگرفتگی معابر و مسیل‌ها و اختلال تردد به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی هشدار داده است. امروز در بخش‌های شمالی استان (به ویژه ارتفاعات شرقی) بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی و توصیه شده است از تردد یا اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود و به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. همچنین به علت احتمال ریزش سنگ و لغزندگی هم در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد. از سویی با ورود سامانه بارشی در استان‌های ساحلی دریای خزر کاهش دما در برخی مناطق استان‌های شمالی و ساحلی پیش بینی شده است. این هفته با کاهش ۶ تا ۱۲ درجه‌ای در برخی مناطق استان‌های شمالی کشور هم بارش برف خواهیم داشت و بارش باران در استان‌های ساحلی دریای خزر ۵۰ تا ۸۰ میلی متر خواهد بود.

ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگاران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانخبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. محسن قاسمی فر - ورودی بزرگراه کردستان به سمت جنوبکد ویدیو دانلود فیلم اصلی ناهید اکبرزاده - پل پارک وی، ابتدای مدرسمیترا لبافی - خیابان سئولکد ویدیو دانلود فیلم اصلیروایت یک راننده تاکسی‌های اینترنتی از ترافیککد ویدیو دانلود فیلم اصلیامیر نوایی - بزرگراه یادگار امامکد ویدیو دانلود فیلم اصلی
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

برف نو، برف نو، سلام، سلام! (+عکس)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برف نو، برف نو، سلام، سلام! بنشین، خوش نشسته‌ای بر بام. پاکی آوردی - ای امید سپید! -همه آلوده گی ست این ایام. راه شومی ست می‌زند مطربتلخ واری ست می‌چکد در جاماشک واری ست می‌کشد لبخندننگ واری ست می‌تراشد نامشنبه چون جمعه، پار چون پیرار، نقش هم رنگ می‌زند رسام. مرغ شادی به دام گاه آمدبه زمانی که برگسیخته دام! ره به هموار جای دشت افتادای دریغا که بر نیاید گام! تشنه آن جا به خاک مرگ نشستکاتش از آب می‌کند پیغام! کام ما حاصل آن زمان آمدکه طمع برگرفته‌ایم از کام …خام سوزیم، الغرض، بدرود! تو فرود آی، برف تازه، سلام! «احمد شاملو»

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری3 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری4 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری23 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بیانیه تبریک مجمع نمایندگان استان خوزستان در سالروز آزادسازی سوسنگرد

خانه ملت23 دقیقه قبل

با حمایت بیشتر مسئولان، لیگ برتری باقی می‌مانیم

ایسنا26 دقیقه قبل

جزئیات عملیات‌ آتش‌سوزی شب گذشته در کرج/ آسیب جزئی به یک آتش‌نشان

مهر27 دقیقه قبل

صعود تیم ملی سابر ایران به یک چهارم نهایی جام‌جهانی مصر

میزان‌آنلاین29 دقیقه قبل

جزئیات برگزاری هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت

ایسنا31 دقیقه قبل

آغاز نوبت عصر جلسه علنی ۲۶ آبان ماه مجلس / ادامه بررسی لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها

خانه ملت32 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

12 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

23 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1