ظریف در سفر به «اربیل» با رهبران کردستان عراق دیدار کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ظریف در سفر به «اربیل» با رهبران کردستان عراق دیدار کرد

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند

ایرناخبرگزاری ایرنا
ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند
اربیل - ایرنا - 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با 'نیچروان بارزانی' نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق شد و مورد استقبال نیچروان بارزانی قرار گرفت.

ظریف را یک هیات بلندپایه اقتصادی و سیاسی و نیز 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد همراهی می‌کنند.

وزیر امور خارجه قرار است همچنین با 'مسعود بارزانی' رهبر حزب دموکرات کردستان عراق و 'مسرور بارزانی' رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان عراق نیز دیدار و گفتگو کند.

تکمیل می‌شود …

خاورم *۲**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
گزارش توییتری ظریف از یک سفر
وزیر امور خارجه ایران با انتشار رشته‌توئیت‌هایی، گزارشی از برنامه‌ها و دیدارهای فشرده دو روز نخست سفر رسمی خود به عراق و گفت‌وگو با مقامات عالی عراقی و شخصیت‌های برجسته سیاسی-مذهبی و مقامات سابق این کشور و نیز حضور در جمع صدها تاجر و کارآفرین ایرانی و عراقی به همراه 6 وزیر دولت عراق ارائه کرد.

اعتمادآنلاین| وزیر امور خارجه ایران با انتشار رشته‌توئیت‌هایی، گزارشی از برنامه‌ها و دیدارهای فشرده دو روز نخست سفر رسمی خود به عراق و گفت‌وگو با مقامات عالی عراقی و شخصیت‌های برجسته سیاسی-مذهبی و مقامات سابق این کشور و نیز حضور در جمع صدها تاجر و کارآفرین ایرانی و عراقی به همراه ۶ وزیر دولت عراق ارائه کرد.

گزارش توییتری ظریف از یک سفر - 2

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف وارد اربیل شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
ظریف وارد اربیل شد
اربیل - ایرنا - محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران وارد اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق شد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پیش وارد اربیل شد و مورد استقبال 'نیچروان بارزانی' نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق قرار گرفت.

ظریف را یک هیات بلندپایه اقتصادی و سیاسی و نیز 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد همراهی می‌کنند.

تکمیل می‌شود …

خاورم ** *۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

برنامه‌های ظریف در سفر به اربیل

ایسناخبرگزاری ایسنا
برنامه‌های ظریف در سفر به اربیل
محمد جواد ظریف در ادامه سفر خود به عراق، امروز به منطقه اقلیم کردستان این کشورهمسایه سفر می‌کند .

به گزارش ایسنا، مرتضی عبادی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با بیان این خبر اعلام کرد: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز یکشنبه به منظور تعمیق هرچه بیشتر روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق رهسپار بغداد شد و در مدت اقامت خود در پایتخت علاوه بر همتای خود با آقایان دکتر برهم صالح رییس‌جمهور و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی ریاست پارلمان و دیگر شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی و همچنین با بزرگان و نمایندگان اقلیت‌های دینی عراق دیدار و تبادل نظرکرد، در راس هیاتی عالیرتبه سیاسی و اقتصادی امروز (سه‌شنبه) به اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق سفر می‌کند.

وی افزود: وزیر امور خارجه کشورمان که در بدو ورود مورد استقبال مقامات عالی اقلیم کردستان قرار خواهد گرفت در مدت زمان اقامت خود در اربیل با مقامات ارشد کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

سرکنسول ایران در اربیل با بیان این مطلب که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از انجام دیدارهای سیاسی و اقتصادی خود در اربیل رهسپار سلیمانیه خواهد بود، خاطر نشان کرد: سفر وزیر امور خارجه کشورمان به اربیل آن هم در راس هیئتی عالیرتبه از مقامات سیاسی و اقتصادی و با همراهی فعالان حوزه تجاری و بازرگانی و مدیران شرکت‌های فنی و مهندسی به اقلیم کردستان، نشان از اهمیت ویژه این منطقه برای جمهوری اسلامی ایران دارد و لذا همایش بررسی راهکارهای توسعه روابط دوجانبه اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق که با حضور مقامات تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی در اربیل برگزار می‌گردد، مورد توجه ویژه وزیر امور خارجه کشورمان خواهد بود.

سرکنسول کشورمان در اقلیم کردستان در ادامه صحبت خود تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود سه میلیارد دلار از واردات عراق از کشورمان از طریق گذرگاه‌های مشترک با اقلیم کردستان انجام می‌پذیرد لذا دومین نشست هم اندیشی و بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی طرفین در سال جاری از بدو ورود هیات به اربیل در محل اتاق بازرگانی اقلیم آغاز به کار خواهد کرد و مقامات اقتصادی در جلسه‌ای رو در رو زمینه‌های ارتقای سطح روابط را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند داد.

وی افزود: البته همایش اقتصادی بزرگی نیز بعدازظهر روز سه‌شنبه در سلیمانیه بدین منظور برگزار خواهد شد.

عبادی اظهار امیدواری کرد که سفر ظریف به اقلیم کردستان عراق همچون گذشته منشاء خیر و برکت در ارتقای سطح روابط فی مابین باشد.

دبیر: فاطمه ابوطالبی

خواندن خبر در سایت منبع

عراق؛ ظریف و ترامپ

ایسناخبرگزاری ایسنا
عراق؛ ظریف و ترامپ
بله؛ خیلی غم‌انگیز است که ناچار باشی شبانه با هواپیمای چراغ خاموش و در کمال خفا به خاورمیانه‌ای سفر کنی که هفت تریلیون دلار برای به اصطلاح ایجاد امنیت در آن هزینه کرده‌ای.

آری؛ خیلی دردآور است که هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کنی، اما برای رفتن به یکی از کشورهای آن منطقه که پنج هزار و ۲۰۰ سرباز آمریکایی نیز در آن حضور دارند، سفرت را در حد فوق‌العاده‌ای مخفیانه نگه داری، هواپیماهای اسکورت و بزرگترین تجهیزات جهان دور و برت باشند و هر کاری کنی تا سالم به مقصد برسی و در آخر در توجیه این شرایط بگویی که نگران خودم نبودم، نگران نهاد ریاست جمهوری و همسرم ملانیا ترامپ بودم.

به‌ گزارش ‌ایسنا، رییس جمهور آمریکا در آخرین ساعات روز کریسمس در روز پنجم دی ماه بعد از دو سال حضور در مسند ریاست جمهوری و گذشت بیش از ۱۵ سال از تهاجم این کشور به عراق به صورت مخفیانه سفری سه ساعته به عراق داشت و در جمع نظامیان آمریکایی در پایگاه هوایی «عین الاسد» در استان الانبار حضور پیدا کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

ترامپ یک هفته‌ بعد از اعلام تصمیم جنجال آمیزش مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و همچنین افغانستان به عراق سفر کرد تا این سفر پاسخی باشد به اعتراضاتی که در داخل آمریکا علیه وی در اعتراض به این تصمیمش به وجود آمده بود.

سفر مخفیانه ترامپ به عراق که بر اساس اعلام دفتر نخست وزیری دولت بغداد، مقامات آمریکایی چند ساعت قبل از انجام این سفر این موضوع را به مقامات عراقی اطلاع داده بودند با واکنش منفی تعداد زیادی از گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی در عراق مواجه شد چنان که بسیاری از آنها در قالب بیانیه‌هایی آن را نقض حاکمیت ملی عراق و توهین به مردم این کشور دانستند و اعلام کردند که ترامپ با انجام این گونه سفر به عراق رفتار استعمارگرایانه‌ای با این کشور داشته است.

عراق؛ ظریف و ترامپ - 5

ترامپ در حالی به سفر چراغ خاموش خود به عراق و حضور در جمع نظامیان آمریکایی پایان داد که درخواستش برای دیدار با عادل المهدی، نخست وزیر این کشور در پایگاه هوایی «عین الاسد» مورد پذیرش مقامات عراق قرار نگرفت.

تقریبا دو هفته از انجام این سفر، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در جریان سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه سفر کوتاهی به عراق داشت تا مقامات این کشور را جهت پیشبرد سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران و اعمال تحریم‌های بیشتر ضد تهران، با دولت واشنگتن همراه کند که این بار نیز با دست رد مقامات عراقی مواجه شد و آن‌ها همچون دفعات پیش اعلام کردند که در مورد این موضوع بر اساس منافع ملی عراق تصمیم می‌گیرند.

این تحولات در حالی صورت گرفته است که این روزها شاهد سفر پنج روزه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به عراق هستیم. سفری که باعث شده برخی از رسانه‌های منطقه نیز اقدام به مقایسه این سفر با نحوه حضور مقامات آمریکایی از جمله ترامپ و پمپئو در عراق کنند.

محمد جواد ظریف در حالی در روز یکشنبه‌ بعد از ظهر در راس یک هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی سفر پنج روزه خود را به عراق آغاز کرد که بر خلاف سفر مقامات آمریکایی، از یک هفته‌ قبل انجام این سفر رسانه‌ای شده بود و مقامات وزارت امور خارجه زمان سفر و همچنین برنامه‌های این دیپلمات ارشد ایرانی در جریان این سفر را بیان‌ کرده بودند.

سفر محمد جواد ظریف به عراق بر خلاف سفر ترامپ به این کشور با استقبال گسترده گروه‌های سیاسی عراق مواجه شد چنان که او طی دو روز گذشته علاوه بر دیدار با مقامات رسمی این کشور از جمله رییس‌جمهور، نخست‌وزیر، رییس مجلس و همتای عراقی‌اش با تعدادی از گروه‌ها و ائتلاف‌های برجسته عراق در مجلس این کشور نیز دیدار و رایزنی کرد که در این ارتباط می‌توان به دیدار ظریف با رییس و برخی از اعضای فراکسیون ائتلاف سازندگی عراق و همچنین عمار حکیم، رییس جریان حکمت ملی عراق و رییس ائتلاف اصلاح و آبادانی و جمعی از شخصیت‌ها و نمایندگان اقلیت‌های دینی عراق اشاره کرد.

یکی دیگر از تفاوت‌های سفر ظریف با سفر مقامات آمریکایی به عراق در این است که او غیر از بغداد قرار است به همراه تجار و کارآفرینانی که وی را در این سفر همراهی می‌کنند؛ به منطقه حساس و مهم کردستان عراق نیز سفر کند و با مقامات منطقه اقلیم دیدار و رایزنی داشته باشد و پس از سفر به اربیل و سلیمانیه جهت انجام زیارت و دیدار با مراجع، عازم شهرهای نجف و کربلا شود.

وزیر امور خارجه در جریان این سفر در دیدار با مقامات این کشور، زمان نهایی سفر آقای روحانی به این کشور همسایه‌ را نیز مشخص کرد و در جمع خبرنگاران به صورت رسمی زمان تقریبی این سفر را بدون هیچ‌گونه مخفی کاری و یا ترس امنیتی اعلام کرد.

عراق؛ ظریف و ترامپ - 14

بر اساس این گزارش در حالی حضور نظامیان آمریکایی در عراق ادامه‌ دارد و رییس جمهور این کشور اعلام کرده است که قصد ندارد نیروهای نظامی این کشور را بعد از ۱۵ سال به صورت کامل از عراق خارج کند که ایران در جریان حمله داعش به خاک این کشور همسایه بنا به درخواست دولت بغداد نیروهای مستشاری خود را برای کمک به نظامیان این کشور راهی عراق کرد و پس از همکاری‌های گسترده با ارتش و جریان مقاومت در عراق جهت شکست داعش نیروهای مستشاری و نظامی خود را از عراق خارج و اعلام کرد که در شرایط صلح ضرورتی نمی‌بیند که نیروهای نظامی ایران در این کشور حضور داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ساعت قبل
سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به خبرنگار یورونیوز در این باره گفت: پیش‌تر موگرینی در این باره به طور کامل پاسخ داده است. بصورت شفاف و صریح بارها توضیح داده شده است که (اتحادیه اروپا) همه تلاشش را برای حفظ برجام و اجرای کامل تعدات طرفین به کار خواهد بست. ما هم چنان از ایران می‌خواهیم تا به تعهداتش در قبال برجام پایبند بماند. ۳ کشور امضاکننده برجام یعنی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از این سازوکار حمایت می‌کنند. امیدواریم که در چنین چارچوبی ایران هم به متعهد و پایبند به مفاد توافق هسته‌ای بماند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مصطفی سالاری در مراسم تودیع و معارفه خود به عنوان مدیرعامل جدید سازمان تامین اجتماعی، اظهار کرد: برنامه بنده در سازمان تامین اجتماعی استفاده از خرد جمعی و مشارکت شرکای تامین اجتماعی است و تلاش خواهیم کرد از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کنیم. وی تصریح کرد: ان‌شاءالله با تلاش هیئت مدیره و هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی و با محوریت آقای شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات موثری را در سازمان تامین اجتماعی رقم خواهیم زد. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: با توجه به حساسیت تامین اجتماعی قطعا از رئیس جمهور و وزرا نیز می‌خواهیم تا عنایات ویژه‌ای را به سازمان تامین اجتماعی داشته باشند. سالاری در ارتباط با اصلاحات پارامتری گفت: برخی از این اصلاحات نیاز به مصوبه مجلس، برخی نیاز به مصوبه دولت و البته برخی از آنها نیز نیاز به مصوبه هیئت مدیره دارد که قطعا این موارد در دستور کار قرار خواهد داشت. وی با اشاره به این که در دوره جدید توجه ویژه‌ای را به موضوع حسابرسی در سازمان تامین اجتماعی خواهیم داشت گفت: با توجه به شرایط اقتصادی امیدواریم دولت نیز جدیت بیشتری را در ارتباط با پرداخت بدهی‌ها به سازمان تامین اجتماعی داشته باشد، در این زمینه از دولت و رئیس جمهور مساعدت می‌خواهیم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - دزفول- فرماندار گتوند با اشاره به راهکارهای مبارزه با اعتیاد گفت: آگاهی و آموزش خانواده‌ها برای پیشگیری از اعتیاد ضروری است. وی اظهار داشت: نقش خانواده‌ها برای پیشگیری فرزندان از مواد مخدر اهمیت دارد و همواره پیشگیری مقدم بر درمان بوده است. فرماندار گتوند با بیان اینکه بخش زیادی از مواد مخدر در کشورهای افغانستان، پاکستان و تایوان تولید می‌شود، افزود: به خاطر همسایه بودن این کشورها با ایران، کشورمان در معرض خطر مواد مخدر است. وی با اشاره به درگیر بودن تمام سنین با معضل اعتیاد ادامه داد: طبق اعلام سازمان مبارزه با مواد مخدر، ایران پیشرفت خوبی در مبارزه با مواد مخدر داشته است. از دوم تا هشتم تیرماه به نام هفته مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این یک اقدام دیگر در میان مجموعه اقدامات دولت آمریکا در بهار امسال برای قطع کردن درآمدهای ایران از محل صادرات نفت محسوب می‌شود. این یک اقدام دیگر در میان مجموعه اقدامات دولت آمریکا در بهار امسال برای قطع کردن درآمدهای ایران از محل صادرات نفت محسوب می‌شود. ماهیت عمدتا نمادین این دور از تحریم‌ها نشان می‌دهد تیرهای دولت ترامپ در ترکش اقتصادی خود به آخر رسیده است. کارشناسان بین المللی می‌گویند ایران برنامه هسته‌ای تسلیحاتی فعالی ندارد و به مفاد توافق هسته‌ای تاریخی سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهان پایبند بوده است. کارشناسان بین المللی می‌گویند ایران برنامه هسته‌ای تسلیحاتی فعالی ندارد و به مفاد توافق هسته‌ای تاریخی سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهان پایبند بوده است.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
یک رسانه عربی با اشاره به اینکه چه بسا یک لغزش زبانی بسیاری از حقایق مخفی را کشف کند نوشت که تحریم‌های اخیر نه تنها نمادین و غیر قابل اجراست بلکه مهم‌تر از آن اقدامی احمقانه است. این وضعیت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است که جدیدا تحریم‌هایی جدید علیه مقامات عالی رتبه ایران و در رأس آنها آیت الله خمینی که ۳۰ سال پیش وفات یافت، وضع کرده است. در این یادداشت آمده است: طبیعتا منظور ترامپ آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران است و چه بسا نتوانست خوب بیان کند و یا اینکه دلیل این مساله جهل همیشگی و یا لغزش زبانی باشد. در ادامه این یادداشت آمده است: این اقدام آمریکا در تضاد با لحن اخیر ترامپ است که کمی آرام شده است، این لحن همچنین در تضاد با اقدام ایران و سرنگونی پهپاد آمریکا است. این تناقضات نه با تحریم‌های آمریکا انسجام دارد و نه با فضای جنگی که کاخ سفید به آن اشاره می‌کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
نماینده لنجان در مجلس توضیحاتی درباره اظهارات اخیر دادستان لاهیجان درباره ویلاسازی وی در این شهرستان ارائه کرد. کوهکن در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: حرف من به آقای دادستان این است که بر فرض یک نماینده مجلس به نام محسن کوهکن به لاهیجان آمده و تخلف کرده است. یعنی زمین چای را به صورت غیرقانونی تصرف و در آن ساخت و ساز انجام داده است. آقای دادستان شما عضو کمیسیون هایی هستید که می‌توانستید این ساخت و ساز را متوقف و حتی پس از ساخت، دستور تخریب بدهید. چرا به وظیفه خود عمل نکردید؟ وی با بیان اینکه بنده هیچ زمین چای را در لاهیجان آتش نزده‌ام تا در آن ویلا سازی کنم، ادامه داد: من به عنوان یک نماینده مجلس که چند دوره نماینده بوده و وکیل پایه یک دادگستری هستم، کلا هفتصد متر زمین در یک روستا دارد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری8 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری9 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری10 ساعت قبل

اردن: رویکرد ما در قبال فلسطین تغییر نکرده است

ساعت ۲۴8 دقیقه قبل

ترامپ ایده‌ای درباره سیاست خود در قبال ایران ندارد؛ عدم اطمینان ترامپ به مشاورانش

اقتصادنیوز9 دقیقه قبل

قمی: گسترش نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های حجاب را مسئولیت خود می‌دانیم

فارس10 دقیقه قبل

کروس: جدایی رونالدو از رئال خیلی‌ها را خوشحال کرد/ در ۳۳ سالگی کفش‌هایم را خواهم آویخت

میزان‌آنلاین12 دقیقه قبل

مهم‌ترین رویدادهای امروز دنیای IT و تکنولوژی؛ از خبرهای جدید گوشی تاشو سامسونگ تا عینک واقعیت مجازی «ویوو»

انتخاب12 دقیقه قبل

ویدیو/ ترامپ خطاب به خبرنگارCNN: به تو ربطی ندارد!

انتخاب13 دقیقه قبل

وعده بزرگ دنیزلی به هواداران تراکتور

ورزش ۱۱13 دقیقه قبل