1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

ادامه یافتن تعطیلی دولت آمریکا

تعطیلی دولت فدرال و دیوارکشی در مرز‌ها ۲ چالش پیش روی رئیس جمهور آمریکا

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تعطیلی دولت فدرال و دیوارکشی در مرز‌ها ۲ چالش پیش روی رئیس جمهور آمریکا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، دونالد ترامپ اخیرا در صفحه توییتر خود نوشته است: آسیبی که به کشور ما از مرز‌های به شدت ویران وارد می‌شود _ مواد مخدر، جرم و جنایت و چیز‌های بسیار بد دیگر- بسیار بزرگتر از تعطیلی (دولت) است که دموکرات‌ها پس از بازگشت به واشنگتن از تعطیلات به رااحنی می‌توانند آن را حل کنند.

وی در توییت دیگری نوشت: هزاران نفر از مهاجران غیرقانونی که مرتکب جرایم جنسی علیه کودکان شده‌اند اکنون در زندان‌های تگزاس هستند. بسیاری از این افراد از طریق مرز‌های جنوبی ما وارد کشور شده‌اند. ما به راحتی می‌توانیم به این موضوع خاتمه دهیم- ما نیاز به موانع فولادی و یا دیوار داریم. دیوار‌ها مؤثر هستند جان جونز، اداره امنیت عمومی تگزاس.

رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پس از آن نیز اتهاماتی علیه مهاجران مطرح کرده و بسیاری از جرایم صورت گرفته در آمریکا را به آن‌ها نسبت داد.

تعطیلی دولت فدرال و دیوارکشی در مرز‌ها ۲ چالش پیش روی رئیس جمهور آمریکا - 4

در طول ۲ سال گذشته مأموران اداره گمرک و حفاظت مرزی ۲۶۶ هزار نفر را با گزارش‌های مجرمانه شامل: «۱۰۰ هزار نفر که متهم به آزار هستند، ۳۰ هزار نفر جرایم جنسی، ۴ هزار نفر کشتار‌های خشونت‌بار» را دستگیر کرده‌اند.

کشیدن دیوار در مرز‌های آمریکا و مکزیک که یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ به شمار می‌رود این روز‌ها به موضوع تنش میان او و دموکرات‌ها تبدیل شده و تعطیلی بی‌سابقه دولت آمریکا را در پی داشته است.

در حالی که دموکرات‌ها همچنان مخالف تصویب بودجه دیوار مکزیک هستند ترامپ گفته تا زمانی که بودجه دیوار تصویب نشود تعطیلی دولت را ادامه خواهد داد حتی اگر این تعطیلی سال‌ها ادامه داشته باشد.

این در حالی است که تعطیلی دولت آمریکا اعتراضات زیادی از بخش‌های گوناگون را در پی داشته و اخیرا کارمندان دولتی این کشور که حقوق آن‌ها پرداخت نشده دست به تظاهرات زدند.

تعطیلی دولت فدرال و دیوارکشی در مرز‌ها ۲ چالش پیش روی رئیس جمهور آمریکا - 10

علاوه بر این اتحادیه ترافیک هوایی آمریکا نیز اعلام کرده به دلیل پرداخت نشدن حقوق کارمندانش در پی تعطیلی دولت قصد دارد علیه ترامپ در دادگاه شکایت کند.

این نخستین بار نیست که ترامپ اظهارات اینچنین علیه مهاجران مطرح می‌کند و ماه ژانویه سال گذشته نیز او ضمن به کار بردن عباراتی بسیار توهین‌آمیز درباره هائیتی، السالوادور و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی گفته بود که چرا آمریکا باید خواستار ورود مهاجر از چنین کشورهایی باشد.

تعطیلی دولت فدرال و دیوارکشی در مرز‌ها ۲ چالش پیش روی رئیس جمهور آمریکا - 13

این اظهارات ترامپ با واکنش بسیار شدید کشورهای آفریقایی و نیز گروه‌های مختلف در داخل و خارج از آمریکا مواجه شد.

سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل نیز توهین آشکار رئیس جمهور آمریکا به کشورهای آفریقایی و نیز هائیتی را محکوم کرد.

«روپرت کالویل» اظهارات توهین‌آمیز ترامپ درباره برخی کشورهای آفریقایی و نیز هائیتی را «شرم‌آور و تکان‌دهنده» و نیز «نژادپرستانه» توصیف کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: برای پایان دادن به تعطیلی دولت وضعیت اضطراری اعلام نمی‌کنم

فارسخبرگزاری فارس
ترامپ: برای پایان دادن به تعطیلی دولت وضعیت اضطراری اعلام نمی‌کنم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه شب از ایده احتمال اعلام وضعیت اضطراری برای ساخت دیوار حائل در مرز مکزیک و پایان دادن به بحران در این کشور عقب‌نشینی کرد.

به نوشته پایگاه پولوتیکو، ترامپ قبل از ترک کاخ سفید به سمت ایالت «لوئیزیانا» درباره اعلام وضعیت اضطراری و خاتمه دادن به طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا گفت: «من در حال حال حاضر حق قانونی کامل برای اعلام این را دارم، ولی به دنبال انجام این کار نیستم.»

رئیس‌جمهور آمریکا مخالفتش را با بازگشایی موقت دولت نیز اعلام کرد. او گفت طرح سناتور «لیندسی گراهام»، یکی از طرفداران سرسخت دولتش در این باره را رد کرده است.

لیندسی گراهام گراهام پیشنهاد داده بود ترامپ حین مذاکره با نمایندگان کنگره دولت فدرال را برای سه هفته موقتا بازگشایی کند و در صورت عدم توافق نهایی وضعیت اضطراری اعلام کند. ترامپ درباره این طرح گفت: «آن را رد کردم.»

در حال تکمیل …

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: نانسی و چاک۱۵ دقیقه‌ای می‌توانند به تعطیلی دولت خاتمه دهند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
ترامپ: نانسی و چاک۱۵ دقیقه‌ای می‌توانند به تعطیلی دولت خاتمه دهند

به گزارش مشرق، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز دوشنبه در پیام هائی توئیتری اعلام کرد: همه تعطیلات پایان هفته را منتظر دموکرات‌ها هستم. آنها باید الان سر کار خود برگردند.

رئیس جمهوری آمریکا در این باره نوشت: نانسی (نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا) و چاک (چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا) می‌توانند تعطیلی دولت را ظرف مدت ۱۵ دقیقه تمام کنند. در مقطع زمانی کنونی، این موضوع (تداوم تعطیلی دولت) تفصیر دموکرات‌ها است.

بیشتر بخوانید:ترامپ، مردم آمریکا را به گروگان گرفته استپلوسی: روابط میان ترامپ و پوتین بسیار خطرناک است

وی در ادامه در توئیت طعنه آمیز دیگری اضافه کرد: دموکرات‌ها در حالی که تعطیلی دولت وارد ۲۴ مین روز خود شده است، در پورتوریکو هستند.

گفتنی است، به دنبال عدم توافق دموکرات‌ها با تخصیص بودجه حدود ۶ میلیارد دلاری ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک، بخش‌هایی از دولت آمریکا تعطیل شده است.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

از دسترس خارج شدن ده‌ها وبسایت دولتی آمریکا با ادامه تعطیلی دولت

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
از دسترس خارج شدن ده‌ها وبسایت دولتی آمریکا با ادامه تعطیلی دولت

در این روزها که دولت آمریکا به تصمیم دونالد ترامپ به حالت تعطیل درآمده، هر سرویسی که به نوعی غیرضروری تلقی می‌گردد از فاز عملیاتی خارج شده و قابل دسترس نیست. ظاهرا برخی وبسایت‌های دولتی آمریکا هم نیاز به تمدید گواهی‌های امنیتی خود را غیرضروری قلمداد کرده‌اند و در نتیجه از دسترس خارج شده‌اند.

بنابر گزارشی که BuzzFeed منتشر کرده چندین سایت دولتی آمریکا به خاطر منقضی شدن گواهی‌های HTTPS خود یا از دسترس خارج شده‌اند یا توسط برخی مرورگرها مسدود و ظاهرا هیچیک از نیروهای سازمانی مسئول این وبسایت‌ها در محل کارشان حاضر نیستند تا در طول تعطیلی دولت آمریکا این گواهی‌ها را تمدید نمایند.

براساس اعلام یک شرکت بریتانیایی به نام Netcraft که در زمینه ارائه سرویس‌های امنیتی فعالیت دارد بسیاری از دامین‌های دولتی تا زمانی که افراد مسئول، گواهی‌های امنیتی شان را تمدید نکنند قابل دسترس نیستند. برخی هم نظیر وبسایت‌های زیردامنه وزارت دادگستری آمریکا به خاطر آنکه دامنه شان در فهرست HSTS (این مکانیزم امنیتی از وبسایت‌ها در برابر حملاتی که به خاطر افت پروتکل روی می‌دهند حفاظت میکند) کروم قرار دارد کاملا از دسترس خارج شده‌اند.

از دسترس خارج شدن ده‌ها وبسایت دولتی آمریکا با ادامه تعطیلی دولت - 6

موارد دیگر نیز برخی صفحات وبسایت ناسا و وبسایت متعلق به یکی از دادگاه‌های آمریکا هستند که از این مکانیزم استفاده نمی‌کنند و همچنان ضمن ارائه هشدار به کاربران در دسترس هستند.

اینطور که به نظر می‌رسد تمدید گواهی برای دامنه‌ها بر عهده خود وزارت خانه و سازمان هاست و تا زمانی که دولت کارش را از سر بگیرد به نظر نمی‌رسد که این وبسایت‌ها مجددا آغاز به کار کنند. با این حال بسته به اینکه تعطیلی دولت تا چه اندازه طول می‌کشد می‌توان انتظار وقوع اتفاقاتی بدتر از این را داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر8 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر