آموزش‌های جنسی زیرزمینی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آموزش‌های جنسی زیرزمینی

آموزش جنسی زیرزمینی با لباس ملوانی و خلبانی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
آموزش جنسی زیرزمینی با لباس ملوانی و خلبانی
آموزش جنسی زیرزمینی با لباس ملوانی و خلبانی - 0

«لباس خواب داریم مدل پرستاری … یه بار بگیرید بپوشید … به شوهرت بگو امشب میخوام پرستارت باشم. ببین چه حسی بهش دست میده. لباس خواب داریم مدل خلبانی. یه بار بگیر به شوهرت بگو امشب میخوایم بریم تو آسمونا پرواز کنیم، منم خلبانت میشم. مدل ملوانی. بگیر بگو امشب میخوایم بریم تو دریاها شنا کنیم.»

مابقی ماجرا را هم که شنیده‌اید؛ قضیه «ول ول کردن و پروفسوری». چند روزی می‌شود که این صوت به‌ظاهر آموزشی درباره مسائل زناشویی در فضای مجازی دست به دست می‌شود. هرچند این فایل صوتی قدیمی است اما بازنشر آن، موج جدیدی در فضای مجازی به راه انداخته و دستمایه طنز کاربران شده است. خیلی‌ها آن را منسوب به یک «خانم‌جلسه‌ای» می‌دانند و آن را با این عنوان در فضای مجازی بازنشر می‌کنند اما واقعیت این است که هیچ سندی مبنی بر اینکه این سخنرانی در چه مجلسی انجام شده است و صاحب صدا چه‌کاره است، وجود ندارد.

آنچه که از این فایل صوتی کوتاه برمی‌آید، ‌ این است که یک خانم نسبتا جوان، در حال آموزش مسائل جنسی به خانم‌های دیگر است؛ آموزشی که هیچ گزاره علمی و کارشناسی در آن وجود ندارد. او خانم‌ها را ترغیب به تنوع در پوشش و پوشیدن لباس‌های پرستاری، ‌خلبانی و ملوانی برای همسرانشان می‌کند و یک آرایش نامتعارف را به خانم‌های مخاطبش یاد می‌دهد که به قول خودش این خانم‌ها بروند و چشم شوهرانشان را پر کنند!

اما انتشار چنین صوتی، ‌ بیش از اینکه جنبه طنز داشته باشد، چند پرسش جدی را به ذهن متبادر می‌کند. اول اینکه چرا آموزش مسائل جنسی در کشور ما به جای اینکه جنبه رسمی داشته باشد تا این حد غیر رسمی و زیرزمینی است؟ چرا افراد به جای اینکه به تراپیست‌های حرفه‌ای مراجعه کنند، سراغ افراد بی‌تجربه می‌روند؟ چرا در ایران خانم‌ها بیشتر به دنبال آموزش مسائل جنسی می‌روند و آقایان کمتر دلیلی برای آموزش می‌بینند؟ در نهایت اینکه وقتی ما نیاز به آموزش درباره مسائل جنسی را در خودمان حس می‌کنیم، باید دقیقا به چه افرادی مراجعه کنیم؟

دکتر مرجان علی‌قارداشی - روانشناس - در این‌باره به ایسنا می‌گوید: «درست و غلط بودن آموزش مسائل جنسی در ایران خودش یک مقوله گنگ برای ماست. چون از رابطه‌ای صحبت می‌کنیم که در چارچوب ازدواج بسیار درست و در غیر این صورت بسیار غلط است. ما در ایران برای این موضوع یک مرز قانونی و مذهبی داریم. آموزش‌های جنسی ما در مشاوره‌های قبل از ازدواج خلاصه می‌شود که در واقع بیشتر یک کلاس آموزش پیشگیری‌های جنسی است. متخصصان هر وقت خواسته‌اند کلاس‌های آموزش مسائل جنسی برگزار کنند، این سوءتفاهم پیش آمده است که آنها می‌خواهند بی‌بند و باری را ترویج دهند. برای همین هیچ‌وقت عملی نشده است. در نتیجه ما به جای اینکه آموزش‌های عمومی داشته باشیم، این موضوع را به اتاق‌های مشاوره برده‌ایم.»

او ادامه می‌دهد: «در واقع در کشور ما نه هیچ‌وقت فضایی برای این آموزش وجود داشته و نه مخاطبی بوده که آماده شنیدن باشد. بنابراین این آموزش در حد مشاوره‌های زنانه متوقف شده است. این در حالی است که من به عنوان متخصص نیاز دارم برای مشاوره و آموزش، زن و شوهر را در کنار یکدیگر داشته باشم تا هم سوال‌هایشان را به طور همزمان بشنوم و هم بتوانم همزمان به هر دوی آنها پاسخ بدهم اما اساسا آقایان ایرانی دوست ندارند که خانمشان با یک روانشناس مرد درباره این مسائل صحبت کند. بر عکسش هم وجود دارد. خانم‌هایی هم هستند که دوست ندارند شوهرشان از سوی یک روانشناس خانم این آموزش را ببیند. بنابراین عملا چنین فضاهای آموزشی از فرهنگ ما دور است و ما هنوز در این‌باره مسئله داریم.»

این روانشناس توضیح می‌دهد: «زنان و مردان ما باید توجیه شوند که آموزش مسائل جنسی، ‌ آموزش «پورن» نیست که ما خجالت بکشیم راجع به آن صحبت کنیم؛ بلکه یک تخصص رفتاری است. ما داریم راجع به رابطه دو انسان صحبت می‌کنیم. همان‌طور که روابط دو انسان در همه سطوح مثل همسرداری، تربیت فرزند و … آموزش داده می‌شود، این موضوع هم سطحی از رابطه است اما متاسفانه ما به این سطح از رابطه مثل یک خط قرمز نگاه می‌کنیم. مردم درباره آموزش مسائل جنسی احساس نیاز می‌کنند اما هنوز آمادگی لازم برای آموزش دیدن را ندارند. ما باید یاد بگیریم که این موضوع، سطحی از رابطه دو انسان بالغ محسوب می‌شود؛ نه پورن است و نه طنز و دستمایه شوخی و خنده.»

علی‌قارداشی در پاسخ به این پرسش که آموزش‌های غیر رسمی مثل فایل صوتی مذکور تا چه حد آسیب‌زننده هستند، می‌گوید: «معلوم است که آسیب‌زننده هستند. من خانمی را می‌شناسم که لیسانس روانشناسی صنعتی دارد و اسم خودش را گذاشته «خانم‌دکتر» و برای خانم‌ها سمینار برگزار می‌کند و آموزش می‌دهد. یا همین خانمی که صدایش پخش شده و به خانم‌های دیگر آموزش می‌دهد. دلیل آسیبش اینجاست که این افراد غیرمتخصص، آموزش جنسی را متمرکز بر زن می‌دانند. چون آنها خودشان تحت تاثیر یک فضای رسانه‌ای هستند که همیشه زن را کالای جنسی دیده است. این دقیقا فضایی است که در صنعت پورن هم حاکم است اما واقعیت این است که فضای زن و شوهر را نباید با چنین شاخص‌هایی سنجید. در یک فضای خانوادگی رابطه بین یک زوج تقسیم می‌‌شود و هردوی آنها مسئول رابطه‌شان هستند. در کشورهای پیشرفته این موضوع بین زن و مرد مساوی است. یعنی مرد هم موظف است آموزش جنسی ببیند و دنبال راه حل باشد. در این کشورها رابطه فقط متمرکز بر زن نیست.»

او ادامه می‌دهد: «این دوستان پکیج‌فروش غیرمتخصص ما در آموزش‌هایشان به خانم‌ها می‌گویند که صفر تا صد رابطه فقط توی زن هستی! برای همین به آنها می‌گوید که یک شب پرستار شو، یک شب خلبان شو، یک شب ملوان شو و …. آیا مردهای ما اصلا بدن زن را می‌شناسند؟ این آموزش‌ها اشتباهند و این تجویزها بسیار زشت هستند. من مراجعه‌کننده‌ای داشتم که با این ترویج‌های زشت و اشتباه، مسیر نادرستی رفته بود و زندگی‌اش در آستانه فروپاشی بود.»

از خانم علی‌قارداشی می‌پرسیم که پیشنهادش برای زوج‌هایی که تمایل به آموزش دیدن دارند اما راهش را بلد نیستند، ‌ چیست؟ می‌گوید: «بارها از ارگان‌های مربوطه خواستیم به ما اجازه برگزاری جلساتی را بدهند که حضور مردم در این جلسات شرط و شروط برای افراد نداشته باشد و مجردها هم بتوانند در این کلاس‌ها شرکت کنند. شناخت و آگاهی خیلی مهم است. سن بلوغ در کشور ما پایین آمده و آموزش جنسی باید از زمانی که هورمون‌های جنسی فعال می‌شوند، ‌شروع شود. بچه‌های ما از ۱۲ سالگی نسبت به مسائل جنسی آگاه می‌شوند اما آموزش‌های رسمی ما تازه از ۲۵ سالگی شروع می‌شود. قطعا آموزشی که ما به بچه ۱۲ ساله می‌دهیم، آموزش متفاوتی است. مثل بچه‌ای که تازه سر کلاس اول نشسته است. این به نفع همه مردم است.»

او ادامه می‌دهد: «خانم‌ها و آقایان ما اگر تمایل به آموزش دارند و فکر می‌کنند باید شخصی آنها را آگاه کند، می‌توانند به متخصص سکس‌تراپ مراجعه کنند. «سکس‌تراپ» شخصی است که بلد است مشکلات موجود در روابط جنسی را حل کند. این افراد در کلینیک‌ها کار می‌کنند. پس خانم‌ها برای مسائل جنسی نه لازم است به متخصص زنان مراجعه کنند و نه ارولوژیست. سکس‌تراپ‌ها رفتار جنسی را به شما آموزش می‌دهند.»

این روانشناس در پایان گفت: «ما آرزو داشتیم که این مسائل در قالب یک واحد دانشگاهی تدریس می‌شد تا آموزش جنسی از این فضای زیرزمینی غیرحرفه‌ای خارج شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

سند ملی «تربیت، آموزش و سلامت جنسی» تدوین می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سند ملی «تربیت، آموزش و سلامت جنسی» تدوین می‌شود
سند ملی "تربیت، آموزش و سلامت جنسی کشور" توسط وزارت آموزش‌وپرورش با همکاری وزارت بهداشت و شورای تخصصی حوزوری شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین می‌شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ جلسه بررسی «سند ملی تربیت، آموزش و سلامت جنسی کشور» به ریاست دکتر سید سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز یکشنبه ۲۳ دی ۹۷ در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در این جلسه که وزرای علوم، فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده و معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت حضور داشتند پس از بحث و بررسی اعضاء مقرر شد «سند ملی تربیت، آموزش و سلامت جنسی کشور» با محوریت وزارت آموزش و پرورش و همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و سپس توسط وزارت آموزش و پرورش در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

گفتنی است این سند با هدف ارتقاء آگاهی, سواد و سلامت جنسی و مواجهه با مخاطرات جنسی برمبنای تعلیم و تربیت اسلامی تهیه شده است.انتصابات جدید با رویکرد انتخاب افراد معتقد به سند تحولپاسخ به منتقدانی که حیات طیبه سند تحول را دست نیافتنی می دانند

خواندن خبر در سایت منبع

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز
پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در مدارس شیراز، شائبه‌ساز شده و واکنش‌های بسیاری برانگیخته است.

به گزارش مشرق، سازمان بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان (CIFEJ)، از ۵۴ سال پیش فعالیت خود را با حمایت یونسکو و سازمان ملل متحد آغاز کرده و اکنون مجمع عمومی آن دارای بیش از ۱۵۰ عضو از ۶۰ کشور جهان است.

حدود ۱۰ سال قبل (۱۳۸۷) در نشست هیأت مدیره این سازمان در ژوهانسبورگ، انتقال دفتر مرکزی این سازمان به ایران مورد تصویب قرارگرفته و یک سال بعد در مهرماه ۱۳۸۸، مجمع عمومی این سازمان نیز در تایوان این موضوع را به تصویب رساند تا بدین ترتیب دفتر مرکزی بااهمیت‌ترین سازمان بین‌المللی در عرصه فیلم کودک و نوجوان، در تهران مستقر شود.

مجمع عمومی سیفژ، «فردوس بولبولیا» دبیر کل پیشین این سازمان را از آفریقای جنوبی به‌عنوان رئیس این مرکز در تهران برگزید؛ اما در رسانه‌ها کمتر خبری از فعالیت این نهاد بین‌المللی منتشر شد تا اینکه چندی پیش برخی رسانه‌های کشور همچون روزنامه کیهان جزئیاتی از فعالیت‌های مرکز ملی سیفژ در ایران منتشر کردند.داستان چیست؟

سیفژ در هفته پایانی آبان‌ماه ۹۷ با همکاری چندین مجموعه خصوصی و دولتی دیگر ازجمله آموزش‌وپرورش و حوزه هنری فارس، برنامه‌ای در شیراز با موضوع «عصر فیلم کوتاه و نمایش فیلم برای کودکان» برای دانش‌آموزان برگزار کرد.

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز - 5

در این برنامه که در محل حوزه هنری فارس و با مشارکت برخی دستگاه‌های دولتی و خصوصی برگزار شد، در میان فیلم‌های تأییدشده و دارای مجوز، یک انیمیشن خارجی با عنوان «کُمِل» نیز با موضوع تعرض به دختر نوجوان هندی و آموزش به نوجوانان جهت جلوگیری از این تعرض‌ها، نمایش داده شده و سپس یک روانشناس نیز آموزش‌های خودمراقبتی در رابطه با مسائل جنسی به دانش‌آموزان را توضیح می‌دهد.

هرچند تاکنون بارها مسؤولان وزارت آموزش‌وپرورش بر کنار گذاشتن سیاست‌های آموزشی «سند بین‌المللی ۲۰۳۰» در مدارس تأکید کرده‌اند، اما اجرای این انیمیشن در حین برنامه سیفژ، موجب شد بار دیگر شبهه اجرای پنهانی این سند بین‌المللی که با ارزش‌ها و فرهنگ ایرانی-اسلامی ناهمگون است، مطرح شود.

اکران این انیمیشن که محتوای آموزشی جنسی را پخش می‌کند، اعتراض والدین دانش‌آموزان را نیز به دنبال داشت؛ چراکه معتقدند فرزندانشان دچار آسیب‌های حاصل از این نوع آموزش شده و روح و روان آن‌ها در هاله‌ای از وحشت فرورفته است؛ به‌طوری‌که به تمام اطرافیان حتی دایی و عمو نیز بدگمان شده و در ارتباطات خانوادگی دچار مشکلات عدیده شده‌اند.

برخی کارشناسان نیز معتقدند در فرهنگ ایرانی بسیاری از کودکان تاکنون با این اتفاقات برخوردی نداشته‌اند و پخش این‌گونه فیلم‌ها در مدارس سبب بلوغ زودرس و افزایش انحرافات اخلاقی خواهد شد و ممکن است به مشکلات عمیق‌تری همچون گوشه‌گیری و افسردگی دانش‌آموزان منجر شود.

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز - 10

اکران انیمیشن جنسی در سایر مدارس

اما پیگیری‌های خبرنگار نشان می‌دهد پخش انیمیشن کمل در مورد آموزش مسائل جنسی به دانش‌آموزان، تنها به اجرای برنامه سیفژ در حوزه هنری فارس محدود نشده و ظاهرا در مدارس دیگر نیز این انیمیشین اکران شده است. این اتفاق سبب شده تعدادی از والدین به این اقدام اعتراض کرده و حتی کار به شکایت از عاملان انتشار فیلم به دستگاه قضائی کشیده شود.

یکی از اولیای دانش‌آموزان در این رابطه گفت: ظاهرا گروهی از معاونت اجتماعی یکی از سازمان‌ها با حضور در مدرسه، انیمیشنی را در باب آموزش مسائل جنسی به آنان نمایش داده‌اند.

وی افزود: مسؤولان و روحانی مدرسه نیز در جریان انتشار این انیمیشن به نام کمل نبوده و در حال پیگیری موضوع هستند.

پدر این دانش‌آموز که نخواست نامش فاش شود، همچنین گفت: به‌هرحال این انیمیشن برای فرزندان ما به نمایش درآمده و در باب برخی مسائل جنسی برای آنان بسیار سوال‌انگیز بوده است.

وی افزود: پخش این فیلم این شائبه را به وجود آورده که شاید در راستای سند ۲۰۳۰ انجام‌شده و جای تعجب هم اینجاست که چرا این مسئله برای یک مدرسه امین اتفاق افتاده که معمولا مسائل اعتقادی در آن پررنگ است و حتی روحانی مقیم دارد.

وی همچنین گفت: جمعی از اولیا شکایت علیه منتشرکنندگان انیمیشن را امضا کرده‌اند.

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز - 18

کارشناسان روان‌شناسی چه می‌گویند؟

جدا از مواضع مطرح‌شده در این گزارش، باید اذعان کرد که پرداختن به مباحث آموزش و تربیت جنسی، یک بحث کاملا تخصصی و علمی است که باید توسط کارشناسان و متناسب با ساختارهای اعتقادی و ارزشی جامعه صورت گیرد. مسئله مهم اینجاست که آیا آموزش‌های مرتبط با مسائل جنسی به دانش‌آموزان به شکلی که در انیمیشن کمل به نمایش درآمده، متناسب با فرهنگ و جامعه ماست یا خیر؟

یک پژوهشگر مسائل اجتماعی در این رابطه می‌گوید: بنده موافق آموزش جنسی هستم؛ البته در جایی که ضرورت داشته باشد. اما ارائه این آموزش‌ها به دانش‌آموزان برای پیشگیری از ایدز و کودک‌آزاری جنسی هیچ وجه عقلانی و ضروری ندارد.

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز - 22

حسین مروتی مدعی است: بنده شاید تنها کسی باشم که در یک مطلب ژورنالیستی در موضوع آموزش جنسی به مطالعات متعدد علمی ارجاع داده‌ام. شما می‌توانید به یادداشت بنده با عنوان «ترویج خزنده فحشاء» رجوع کنید. ولی مختصرا باید بگویم که محتوای این آموزش‌ها محرک کنجکاوی و غریزه جنسی دانش‌آموزان است و به همین دلیل می‌تواند مضرات مهمی داشته باشد؛ پس باید هزینه فایده را برای آنها سنجید.برای یک دستمال، قیصریه را آتش نمی‌رنند!

این کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است: در شرایط کنونی از هر صدهزار دانش‌آموز ایرانی، نهایتا چهار نفر از طریق اعتیاد و رابطه جنسی به ایدز مبتلا شده‌اند، حال آیا معقول است برای جلوگیری از ابتلای این چهار نفر، ۱۰۰ هزار نفر را در معرض آسیب‌زا ترین محتواها قرار بدهیم؟

مروتی درباره آموزش مسائل جنسی به دانش‌آموزان نیز همین نظر را دارد و می‌گوید: در این مسأله هم آموزش به کودک فایده‌ای ندارد؛ چون اغلب این تجاوزها با زور و فریب صورت می‌گیرد و کودک در آن سنین، معمولا توان دفاع از خود و فهم فریب دیگران را ندارد. در واقع برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی باید والدین کودک آموزش ببینند تا بچه‌ها اساسا در معرض کودک‌آزاری قرار نگیرند. البته معدود مطالعاتی که در کشور ما صورت‌گرفته نشان می‌دهد که شیوع این معضل در ایران بسیار اندک است. پس باید بیشتر به سراغ مناطقی برویم که این معضل در آنجا شیوع دارد، وگرنه آموزش عمومی از طریق رسانه می‌تواند به بدبینی عموم جامعه نسبت به یکدیگر و کاهش سرمایه اجتماعی بینجامد.آموزش جنسی باید از طریق والدین باشد، نه مدرسه

یک کارشناس روان‌شناسی دیگر هم اظهار داشت: اولین کسی که باید به کودک آموزش جنسی دهد، والد همجنس است؛ اگر نبود مشاور هم‌جنس و اگر در نهایت کسی نبود مدرسه؛ در حالی که اکنون در همان ابتدا مدرسه وارد شده است.

وی افزود: مسأله دوم در مورد انیمیشن کمل آن است که آموزش جنسی دختر و پسر را با هم انجام می‌دهد که این موضوع بسیار مخرب است، حتی در کشورهای دیگر نیز معتقدند که آموزش جنسی باید جداگانه باشد. در بحث آموزش جنسی کودکان باید جدا شده و تک‌تک به سوالات آنان پاسخ داده شود.

این روان‌شناس بالینی خاطرنشان کرد: یکی از عیب‌های بزرگی که در این فیلم وجود دارد این است که توضیحات تربیت جنسی را با آزارگری شروع کرده، در حالی که هدف ما آموزش است. روی این فیلم، تحقیقی انجام نشده و کودکی که چنین فیلمی را ببیند، ممکن است به جای آموزش، آزارگری را یاد بگیرد!

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز - 29

این مشاور روان‌شناسی ادامه داد: مسأله مهم بعدی این است که کودکان بین ۳ تا ۵ سال باید خصوصی‌سازی را یاد بگیرند، اما قبل از اینکه این مسائل را به آن‌ها یاد دهیم، کودک باید ثبات جنسیت و هویت جنسی را بفهمد؛ یعنی بداند یک دختر همیشه دختر است و یک پسر همیشه پسر و با هیچ تغییری، جنسیت و هویتش تغییر نمی‌کند؛ هنگامی که بچه به هویت خود علاقه‌مند شد، پس از آن باید بفهمد فرزند از کجا به دنیا می‌آید که این مساله خود دریایی از مباحث دارد.

وی ادامه داد: ما در این سنین قرار نیست اسم اندام جنسی را بیاوریم. فقط می‌گوئیم فرزند از زیر شکم به دنیا می‌آید و بعداز آن خصوصی بودن اندام جنسی را یاد می‌دهیم؛ اما اگر از همان ابتدا آموزش دهیم، کودکی که هنوز هویت و ثبات جنسی ندارد، این آموزش را متوجه نخواهد شد. بنابراین ابتدا باید ثبات و هویت جنسی آموزش داده شود.سند ۲۰۳۰ یک شوخی بی‌مزه بود

اما خبرنگار برای حقیقت‌یابی موضوع، نظر مدیرکل آموزش‌وپرورش استان فارس که مقام عالی این نهاد مهم در استان هست را نیز جویا شد تا فصل‌الخطاب این گزارش باشد.

علی عسکر نجفی در ابتدای گفت‌وگوی خود با خبرگزاری، با تکذیب ادعاهای مطرح‌شده در مورد اجرای مخفیانه سند ۲۰۳۰ در این نهاد، اظهار داشت: اجرای سند ۲۰۳۰ در آموزش‌وپرورش بیشتر شبیه یک شوخی بی‌مزه است و این بحث در آموزش‌وپرورش فارس هیچ جایگاهی ندارد.

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز - 35

وی با بیان اینکه «سند تحول بنیادین» که به تائید مقام معظم رهبری رسیده، ملاک و معیار تمام امور در آموزش‌وپرورش است، خاطرنشان کرد: در این سند جامع که مبتنی بر مبانی اعتقادی عمیق و انسان‌ساز دین مبین اسلام تدوین شده، تمام ساحت‌های تربیتی دانش‌آموز از آموزش تا مهارت‌های گوناگون اجتماعی، مدنظر قرارگرفته است و هیچ دلیلی وجود ندارد که ما سند ۲۰۳۰ که هیچ تناسبی با ارزش‌های جامعه ندارد را ملاک عمل قرار دهیم.

این مقام مسؤول افزود: در سند تحول بنیادین، دانش‌آموز باید در تمام ابعاد و مهارت‌های تربیتی و اجتماعی توانمند شود، درصورتی‌که در گذشته ملاک کار آموزش مهارتی در حد سواد خواندن و نوشتن و یا درنهایت گرفتن دیپلم و رفتن به دانشگاه بود؛ یعنی تنها یک بعد از ابعاد تربیتی را مدنظر داشت.سند تحول بنیادین، ملاک کار آموزش‌وپرورش

نجفی ادامه داد: امروز در سند تحول بنیادین ما باید دانش‌آموز را در تمام ابعاد زندگی توانمند کنیم البته متناسب با ساختارهای اعتقادی و ارزشی جامعه اسلامی خودمان نه هیچ برنامه دیگری؛ که متأسفانه شائبه‌هایی نیز که گاهی در این راستا مطرح می‌شود، از همین‌جا شکل گرفته است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس تصریح کرد: یکی از ابعاد تربیتی دانش‌آموزان، موضوع جسمی و بحث تربیت و مسائل جنسی است که باید متناسب با ساختار جامعه و طبق سند تحول بنیادین، تعیین تکلیف شود تا همه ما بدانیم که چه مسیری را باید در این عرصه دنبال کنیم.

مقام عالی اداره‌کل آموزش‌وپرورش فارس ادامه داد: در سند تحول بنیادین بر تربیت جنسی مبتنی بر مبانی اسلامی و ارزشی تأکید شده؛ تربیتی که پشتوانه آن فلسفه ازدواج، پاکی و طهارت است و در این زمینه در دین مبین اسلام سفارشات بسیار و کتاب‌ها نوشته شده است.هنوز سرفصل‌های تربیت جنسی تدوین نشده

نجفی خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل آنکه هنوز سرفصل‌های تربیت جنسی مبتنی بر مبانی اسلامی در جامعه تدوین نشده و اشخاص مختلف در مورد این مسئله برداشت‌های متفاوت دارند، گاهی نیز واکنش‌های عجولانه از خود نشان می‌دهند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس افزود: به‌هرحال امروز در جامعه آمارهایی در مورد آزار و اذیت جنسی از مراجع رسمی منتشر می‌شود و نمی‌توان منکر این قضیه شد؛ بنابراین راه‌حل منطقی و عقلانی این است که راهکارهایی برای خودمراقبتی شکل گیرد؛ البته بازهم تأکید می‌کنم این راهکارها باید دقیقا بر اساس سند تحول بنیادین و ساختارهای نظام اسلامی باشد.پخش انیمیشن کمل بدون هماهنگی و یک اشتباه بزرگ بود

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: متأسفانه عدم فهم دقیق از مطالبی که ذکر شد، موجب می‌شود که مثلا عده‌ای مباحث را خلط کرده و دچار اشتباه شوند و انیمیشنی مانند کمل را با همین قالب خودمراقبتی و بدون توجه به سن مخاطب برای کودکان پخش کنند که یک اشتباه بزرگ بوده و هرگز به آن توصیه نشده است. نکته مهم‌تر اینکه این انیمیشن، فضای کشور هند را نشان می‌دهد که به‌هیچ‌عنوان با معیارها و ارزش‌های اسلامی و اصول اعتقادی ما هم‌خوانی ندارد.

واکاوی ماجرای پخش یک انیمیشن آموزش جنسی در شیراز - 44

نجفی با تکذیب پخش گسترده انیمیشن کمل در مدارس آن‌گونه که در رسانه‌ها آمده بود، افزود: بررسی دقیق ما نشان می‌دهد که تنها در یک مدرسه امین به نام مدرسه امام جواد (ع) در ناحیه یک شیراز، یک کارشناس مشاوره آن‌هم نه از آموزش پرورش بلکه از نهادی دیگر دعوت‌شده و اقدام به پخش این انیمیشن کرده است که بلافاصله با واکنش مسؤولان روبه‌رو شده و پرونده این انیمیشن همین‌جا مختومه می‌شود؛ بنابراین اینکه گفته‌شده در برخی مدارس این اتفاق افتاده، کاملا اشتباه است.تمام مسؤولان مرتبط با ماجرا احضار شدند

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به اساس‌نامه مدارس امین که حاصل همکاری مشترک حوزه و آموزش‌وپرورش است، بیان داشت: بنده تمام مسئولان مرتبط با این ماجرا را احضار کرده و توضیح خواستم و صورت‌جلسه آن نیز نزد ما موجود و به اطلاع برخی از مقامات استان نیز رسیده است و خوشبختانه مسؤولان نیز به این نتیجه رسیدند که اتهامی متوجه آموزش‌وپرورش در این ماجرا نیست.تیغ دولبه

مقام عالی آموزش‌وپرورش فارس در ادامه این گفت‌وگو با اشاره مجدد به شائبه‌های موجود در جامعه به دلیل نداشتن یک سرفصل مشخص در بحث تربیت جنسی، اظهار داشت: امروز آموزش‌وپرورش واقعا مظلوم واقع شده؛ از طرفی فلان دستگاه آمارهای نگران‌کننده در این خصوص ارائه می‌دهد و انتظار دارند آموزش‌وپرورش در این مباحث ورود کند و از طرفی سرفصل مشخص در این رابطه متناسب با ساختار جامعه هنوز تدوین‌نشده است. ما ورود نکنیم می‌گویند آموزش‌وپرورش بی‌خیال است و کاری نمی‌کند؛ اگر هم ورود کنیم عده‌ای می‌گویند سند ۲۰۳۰ را می‌خواهید اجرا کنید! درصورتی‌که همان‌طور که اشاره کردم برای ما مدیران، بحث اجرای سند ۲۰۳۰ بیشتر شبیه یک شوخی بی‌مزه است.

نجفی افزود: به‌هرحال ما بیکار ننشسته و از وزارت خانه کسب تکلیف کردیم و آن‌ها نیز به ما صراحتا گفته‌اند که آموزش جنسی طبق سند ۲۰۳۰ کاملا مطرود و مردود است؛ اما بحث تربیت جنسی در قالب یک طرح متناسب با ساختارهای اسلامی و عقیدتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال تدوین است. به همین خاطر بنده به تمام همکاران خود در آموزش‌وپرورش فارس تأکید کرده‌ام که تا زمان تدوین نهایی این برنامه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیچ مقامی اجازه ندارد برنامه‌ای در این خصوص دنبال کند.

وی در مورد پخش این انیمیشن در حوزه هنری فارس نیز گفت: جشنواره‌ای در این حوزه برگزار شده که باید ۱۲ فیلم مورد تأیید کانون پرورش فکری در آن به نمایش درمی‌آمده که همگی مجاز بوده است، اما در میان پخش این فیلم‌ها، انیمیشن کمل پخش شده که به‌سرعت با واکنش مسؤولان آموزش‌وپرورش روبه‌رو می‌شود.چرا رسانه‌ها توضیحات ما را نخواستند؟

نجفی با انتقاد از عدم دقت برخی رسانه‌ها در انعکاس واقعیت، افزود: عامل انتشار انیمیشن نیز وقتی ما از وی توضیح خواستیم با ابراز پشیمانی از این کار گفت «بنده با نیت خیرخواهانه فکر می‌کردم که شاید این انیمیشن برای دانش آموزان مناسب بوده و در زمان فاصله بین پخش دو فیلم اقدام به انتشار آن کردم». این فرد وقتی با بازخواست ما مواجه گشت، متوجه کار اشتباهش شد. اما متأسفانه رسانه‌ها بدون نگاه حقیقت‌جویی در انعکاس این رویداد، حرفه‌ای عمل نکرده و بدون بررسی حقایق، کل آموزش‌وپرورش را زیر سوال بردند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس در توصیه‌ای دوستانه به رسانه‌ها برای انعکاس اخبار و رویدادها نیز گفت: انتظار ما از اصحاب رسانه که به دنبال رسالت حرفه‌ای خود هستند، این است که وقتی اتفاقی می‌افتد، قبل از انتشار وقایع با ما و همکاران روابط عمومی ارتباط گرفته و اصل ماجرا را جویا شوند تا خدای‌نکرده طوری قلم نزنیم که آبروی افراد را تحت‌الشعاع قرار داده و فردای قیامت جوابگو باشیم؛ چراکه حفظ آبروی افراد جزو آموزه‌های دینی ماست.

وی در پایان نیز گفت: ما به رسالت رسانه‌ها اعتقاد داریم و انتقادات آنان را می‌پذیریم و می‌دانیم که برای توسعه باید با رسانه‌ها تعامل نزدیک داشت، اما انتظار نیز این است که اصحاب رسانه با رویکرد حرفه‌ای و اخلاق‌مدار، با پیشنهادات و انتقادات سازنده در راه توسعه همه‌جانبه کشور، یاریگر مدیران باشند.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

پاتوق هفتگی «حل بحران جنسی» با حضور یک درمانگر «اختلالات جنسی»

مهرخبرگزاری مهر
پاتوق هفتگی «حل بحران جنسی» با حضور یک درمانگر «اختلالات جنسی»
هفتمین جلسه از سلسله نشست های حل بحران جنسی در ایران با موضوع ترنس از دیدگاه روان شناسی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، هفتمین جلسه از سلسله نشست‌های حل بحران جنسی در ایران با موضوع ترنس از دیدگاه روان شناسی برگزار می‌شود.

این نشست با حضور دکتر محمدی روانپزشک و استاد تمام دانشگاه تهران و روان شناسان درمانگر ترنس همراه خواهد بود.

سلسله نشست‌های بررسی مساله بحران جنسی هرهفته سه شنبه ساعت ۱۶ در سفیر فیلم واقع در خ انقلاب بین ابوریحان و فلسطین بن بست سروش پلاک ۲ برگزار میشود و شرکت برای عموم علاقمندان آزاد است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدئو) آیا شب گذشته چند پمپ بنزین‌ به آتش کشیده شد؟

فراروفرارو2 روز قبل
بعد از اعلام سهمیه‌بندی و نرخ جدید بنزین، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی پخش و ادعا شده مربوط به آتش زدن پمپ بنزین خمینی‌شهر، بعد از اعلام وضعیت تازۀ بنزین است. ویدئوی اختصاصی و جدید ایسنا از همان پمپ بنزین نشان می‌دهد چنین اتفاقی نیفتاده و ویدئوی ادعایی، قدیمی است.

ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگاران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانخبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. محسن قاسمی فر - ورودی بزرگراه کردستان به سمت جنوبکد ویدیو دانلود فیلم اصلی ناهید اکبرزاده - پل پارک وی، ابتدای مدرسمیترا لبافی - خیابان سئولکد ویدیو دانلود فیلم اصلیروایت یک راننده تاکسی‌های اینترنتی از ترافیککد ویدیو دانلود فیلم اصلیامیر نوایی - بزرگراه یادگار امامکد ویدیو دانلود فیلم اصلی

بارش نخستین برف پاییزی در تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اداره کل هواشناسی استان تهران هم درباره احتمال آبگرفتگی معابر و مسیل‌ها و اختلال تردد به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی هشدار داده است. امروز در بخش‌های شمالی استان (به ویژه ارتفاعات شرقی) بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی و توصیه شده است از تردد یا اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود و به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. همچنین به علت احتمال ریزش سنگ و لغزندگی هم در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد. از سویی با ورود سامانه بارشی در استان‌های ساحلی دریای خزر کاهش دما در برخی مناطق استان‌های شمالی و ساحلی پیش بینی شده است. این هفته با کاهش ۶ تا ۱۲ درجه‌ای در برخی مناطق استان‌های شمالی کشور هم بارش برف خواهیم داشت و بارش باران در استان‌های ساحلی دریای خزر ۵۰ تا ۸۰ میلی متر خواهد بود.

بارش برف تا سه روز آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارشناس سازمان هواشناسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: حداقل تا سه چهار روز آینده بارندگی در نوار شمالی کشور و دامنه‌های البرز ادامه خواهد داشت و دمای هوا باز هم کاهش می‌یابد. امیر سرکرده افزود: همچنان بارش در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز شامل تهران، شمال سمنان، زنجان و شمال استان‌های قزوین و البرز ادامه خواهد داشت.

به رسم ایثار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

با جراح حاذق مغز و اعصاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دکتر رضا جباری جراحی حاذق است که هم در تعداد جراحی‌ها و هم در اخلاق و مرام پزشکی رکورد دارد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری3 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری4 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری23 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بیانیه تبریک مجمع نمایندگان استان خوزستان در سالروز آزادسازی سوسنگرد

خانه ملت21 دقیقه قبل

با حمایت بیشتر مسئولان، لیگ برتری باقی می‌مانیم

ایسنا24 دقیقه قبل

صعود تیم ملی سابر ایران به یک چهارم نهایی جام‌جهانی مصر

میزان‌آنلاین26 دقیقه قبل

آغاز نوبت عصر جلسه علنی ۲۶ آبان ماه مجلس / ادامه بررسی لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها

خانه ملت29 دقیقه قبل

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری و آزاد تمدید شد

میزان‌آنلاین30 دقیقه قبل

شهرک ازدواج در مشهد افتتاح شد

خبر فوری30 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

12 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

23 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1