زاکانی: محصورین باید محاکمه شوند.
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

زاکانی: محصورین باید محاکمه شوند.

بررسی حوادث سال ۷۸ کوی دانشگاه در مناظره تاج زاده و زاکانی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
بررسی حوادث سال ۷۸ کوی دانشگاه در مناظره تاج زاده و زاکانی
ایرنا نوشت: مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات و علیرضا زاکانی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصولگرا در مناظره ای با حضور رسانه ها به بررسی حوادث تیر ماه سال 78 در کوی دانشگاه پرداختند.

مصطفی تاج زاده که در زمان وقوع حوادث سال ۷۸ کوی دانشگاه معاون سیاسی وزارت کشور بود تاکید دارد که مشکل معیارهای دوگانه است و معتقد است، هیچ نهادی پس از ۲۰ سال یک سند مبنی بر دخالت غیرخودی‌ها و براندازان در تحریک دانشجویان ارائه نکرده است.

علیرضا زاکانی نماینده پیشین تهران در مجلس اما معتقد است که امروز پیوستگی قدرت و ثروت بیداد می‌کند و تاکید دارد که رابطه سال ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده همین جریان است و عواملش یکی است و اساس آن دعوای قدرت، ثروت اندوزی و تبعیت از بیگانه است.

تاج زاده با اشاره به اینکه مشکلات به حدی بالا هستند که تنها راه نجات استفاده از همه نیروهاست، معتقد است که برای کشف حقیقت باید هر چه در گذشته رخ داده را نقل کنیم.

زاکانی فعال سیاسی اصولگرا نیز تاکید می‌کند که ما به عنوان یک نیروی انقلابی هم ضرب و شتم دانشجو و هم پلیس را محکوم می‌کنیم.

**مشروح مناظره تاج زاده و زاکانی درباره علل حوادث سال 78 کوی دانشگاه به این شرح است:

**برای کشف حقیقت همه مطالب اتفاق افتاده را باید نقل کنیم

مصطفی تاج زاده روز سه شنبه در جلسه مناظره با علیرضا زاکانی اظهار داشت: با تشکر از آقای زاکانی که پذیرفت این گفت و گو ایجاد شود و ای کاش پرچم دار این گفت و گو صدا و سیما و رسانه‌های داخلی می‌شدند تا جامعه احساس کند مهمترین مسئله‌ها را می‌تواند در رسانه‌های خود ببیند و انتخاب کند.

وی افزود: همین بحث‌ها باید آنجا انجام شود تا مردم ببیند و گوش کنند. همچنین از دانشجویان عزیز عذرخواهی می‌کنم، تمایل داشتم این اتفاق در دانشگاه باشد اما آقای زاکانی خواستند در محیط بسته باشد.

معاون سیاسی پیشین وزارت کشور عنوان کرد: معتقد هستم برای کشف حقیقت هرچه در گذشته اتفاق افتاده را باید نقل کنیم اما برای آینده باید هر چه می‌توانیم تسامح داشته باشیم. همین امروز هم یک گروه نمی‌تواند جامعه را اداره کند، حتی اصولگرا و اصلاح طلب هم امروز نمی‌توانند جامعه را اداره کنند.

تاج زاده ادامه داد: این قدر مشکلات بالا هستند که تنها راه نجات استفاده از همه نیروهاست. بعد از اتفاقات ۱۸ تیر، یک هیأتی به پیشنهاد آقای خاتمی در شورای امنیت تشکیل شد. ۵ نفر از سپاه، وزارت علوم، قوه قضائیه، وزارت کشور در این هیات حضور داشتند.

معاون سیاسی پیشین وزارت کشور بیان کرد: چون مصوبات شورا باید به تصویب رهبری برسد، ایشان دو نفر را اضافه کردند و تعداد افراد شورا از ۵ به ۷ نفر رسید. قرار شد دو نفر از سپاه و قوه قضائیه، سه نفر هم از وزارت ارشاد، کشور و اطلاعات در آن هیات حضور داشته باشند.

تاج زاده تصریح کرد: از آنجایی که هم رهبری و هم رییس جمهوری نظرشان این بود که هر چه زودتر مشخص شود چه اتفاقی افتاده است، این هیات کمتر از ۱۰ روز از ۱۸ تیر نگذشته بود که تشکیل شد. جلساتی گذاشت و بعد از تحقیقات مفصل میدانی، اطلاعاتی نهایتا گزارشی ارائه شد که در اختیار رهبری قرار گرفت و مورد تائید رهبری قرار گرفت و برای اولین و آخرین بار در تلویزیون قرائت شد.

معاون سیاسی پیشین وزارت کشور افزود: یافته‌های دبیرخانه حاکی است که ۱۴ راهپیمایی در کوی دانشگاه تهران با توجه به اسناد موجود در طول سال ۷۶ منتهی به سال ۷۷ انجام شده که دو مورد آن به خارج از کوی کشیده شده است. این موارد غالبا با یک هسته ۱۰ الی ۱۵ نفره، از مقابل ساختمان شماره ۲۲ بین ساعات ۲۲ و ۲۳ آغاز و پس از خروج از درب نگهبانی و ورود به خیابان کارگر شمالی، ‌ به سمت اتوبان جلال ‌آل ‌احمد طی مسیر می‌شده است.

وی بیان کرد: جمعیت حاضر در این راهپیمایی‌ها به طور متوسط ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر ثبت شده است. در مقابل این اقدامات غالبا کلانتری یوسف‌آباد راهپیمایی‌ها را متوقف و با شیوه‌های مناسب راهپیمایان را به سمت کوی هدایت می‌کرده است. شعارهای این راهپیمایی‌ها نیز غالبا در ارتباط با موضوع بوده است. در نهایت معلوم شد این راهپیمایی سابقه داشته است.

وی افزود: اینکه کسی در کوی دانشگاه غربیه رفته است یا خیر؟ گزارشی به این کمیته واصل نشده است. آیا دانشجویان سازمان دهی شدند؟ معلوم شد که چنین چیزی نبوده است.

تاج زاده اضافه کرد: راهپیمایی طبیعی انجام شده است، شعار دانشجویان که ثبت شده تشکر تشکر است و دو ماشینش به محل ماموریت بر می‌گردد. بامداد ۱۵نفر بیرون کوی مشغول گفت و گو بودند که آقای امیراحمدی از ناجا به آنها می‌گوید داخل کوی شوند که قبول نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: وی از کلانتری‌های مختلف تقاضای نیرو می‌کند، چرا؟ معلوم نیست. به محض تقاضای ایشان نیروی انتظامی از کلانتری‌های اطراف می‌آیند.

تاج زاده اظهار داشت: آقای کوهی وارد گفت وگو می‌شود و می‌گوید ۵ دقیقه مهلت بدهید این ۱۵ نفر را داخل ببرم ولی ایشان قبول نمی‌کند درگیری می‌شود، سپس دانشجویان به پرتاب اشیا می‌پردازند و نیروی انتظامی هم مقابله می‌کند. در همین میان یکی از سربازان پایش به جدول برخورد می‌کند و توسط دانشجویان دستگیر می‌شود.

وی یادآور شد: سپس مواضع و شعارهای دانشجویان به تندی می‌گراید، ۵۰۰ تا ۶۰۰ سنگ پرانی از سوی دانشجویان شروع می‌شود. نیرو انتظامی مقابله می‌کند و در این فاصله مدیرکل سیاسی استان تهران در ساعت دو و ۱۵دقیقه به کوی می‌رود و می‌گوید من نماینده تاجزاده هستم و شروع می‌کند به آرام کردن که صدای شلیک گلوله از جنوب خیابان کارگر شمالی کار را خراب می‌کند.

معاون سیاسی پیشین وزارت کشور تاکید کرد: بعد از حضور جانشین فرمانده نیروی انتظامی درگیری‌ها به طور پلکانی اوج می‌گیرد، برخوردهای نیروی انتظامی از یک سو و دانشجویان از سوی دیگر به آشوب کشیده می‌شود.

تاج زاده گفت: به اعتقاد اعضای جلسه در آن شرایط جانشین منطقه بزرگ تهران فاقد تدبیر لازم بوده، بی تدبیری‌های نامبرده موجب ناآرامی‌ها می‌شود. نیروهای لباس شخصی در اینجا نیروهای ناجا را تشویق به حمله کردند و آنها را به دلیل حمله نکردن، با اهانت مورد سرزنش قرار دادند.

وی با بیان اینکه نظری سرپرست ناحیه انتظامی تهران بزرگ بدون دستور مافوق وارد کوی دانشگاه شد، اظهار داشت: ۲۵ تا ۳۰ نفر نیروی شخصی وارد کوی شدند و دانشجویان را مورد ضرب و جرح قرار دادند. در آنجا سه سرباز ناجا جا می‌مانند که این سربازان را به زیرزمین منتقل کردند و به دروغ گفتند دانشجویان، سربازان را گروگان گرفته‌اند.

معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات ادامه داد: موسوی لاری ساعت ۶ صبح از سردار انصاری می‌خواهد به عنوان جانشین فرمانده کل دستور دهد نیروی انتظامی حق رفتن به کوی دانشگاه را ندارد، ولی سردار نظری تمرد می‌کند. در گزارش کمیته آمده است نیروهای لباس شخصی از ساعت ۲ بامداد وارد صحنه شدند و در ضرب و جرح دانشجویان دخالت داشتند.

تاج زاده با بیان اینکه گزارش به بی تدبیری عملکرد فرمانده مذکور اذعان کرده است، گفت: نظری بدون توجه به دستور جانشین فرمانده کل قوا در صحنه بوده است و مهارت‌های لازم برای فرماندهی انتظامی شهر تهران را نداشته و ورود به خوابگاه دانشجویان خلاف بوده است.

سرپرست پیشین وزارت کشور افزود: لطفیان فرمانده وقت نیروی انتظامی گزارش کمیته تحقیق شورای عالی امنیت ملی را قابل اعتناترین گزارش دانست و مرحوم هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه نظر این کمیته را تایید کرد و اظهار داشت: قشر دانشجو در کوی دانشگاه تقصیری نداشت و مظلوم واقع شده است.

تاج زاده خطاب به زاکانی عنوان کرد: مشکل ما معیارهای دوگانه است، هیچ نهادی پس از ۲۰ سال یک سند مبنی بر دخالت غیرخودی‌ها و براندازان در تحریک دانشجویان ارائه نکرده است.

** زاکانی: در 40 سال گذشته توفیقات و معایب زیادی داشته ایم

علیرضا زاکانی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصولگرا نیز در این مناظره سخنان خود را با تاثیرات پیروزی انقلاب اسلامی و به چالش کشیده شدن نظام سلطه جهانی آغاز کرد و گفت: پیروزی انقلاب موجب عظمت مسلمانان و به چالش کشیدن نظام سلطه شد. در این مسیر اگر عظمت ایران را می‌خواهیم باید از رهبری تبعیت و نوکری مردم را کنیم و اگر خلافش عمل کردیم آسیب دیدیم.

وی افزود: ما در چهل سال گذشته توفیقات و معایب زیادی داشتیم، چرا که هم دشمن بیرونی و هم موانع داخلی داشتیم.

زاکانی اظهار داشت: دشمن خارجی ما آمریکا و صهیونیسم و مانع درونی ضدانقلاب و ریزش‌ها هستند. آنهایی که به واسطه خوف و طمع وارد انقلاب شدند و به واسطه نرسیدن به موضوعات خود ریزش داشتند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اهمیت مانع داخلی از دشمنان خارجی بیشتر است. معتقد هستم آنچه در موانع داخلی است پرستش قدرت، ثروت و قدرت بیگانه است. امروز در کشور عده‌ای طمع و ثروت اندوزی دارند، از قدرت‌های بیرونی تبعیت کرده و با زر و زور و تزویر شرایط را به سمتی می‌برند که مردم را مقابل اهداف و آرمان هایشان قرار دهند. تا وقتی این موانع داخلی اصلاح نشود ما نمی‌توانیم به اهداف انقلاب اسلامی برسیم.

وی با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی تصریح کرد: روزهای نخستین انقلاب اسلامی می‌دانستیم چه نمی‌خواهیم و چه می‌خواهیم، اما نه تجربه‌اش را داشتیم و نه نیروی انسانی، اما امروز در چهل سالگی کسی از ما نمی‌پذیرد آزمون و خطا کنیم.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که در مسیر ثروت اندوزی می‌روند مافیای پنهان هستند و رابطه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را ایجاد کردند که این مانع اصلی است.

وی ادامه داد: این افراد نه تعریفی از اصلاحات دارند و نه مشکلات مردم برایشان مهم است. راحت دروغ می‌گویند تهمت می‌زنند. اگر در عرصه اقتصادی کم بیاورند دست در جیب دانشجو می‌کنند.

زاکانی بیان کرد: امروز پیوستگی قدرت و ثروت بیداد می‌کند. رابطه سال ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده همین جریان است. عواملش یکی است و اساس آن دعوای قدرت، ثروت اندوزی و تبعیت از بیگانه است.

این فعال سیاسی اضافه کرد: یک عده‌ای در عرصه سیاسی کم آوردند. روزنامه سلام تیتری زد که به واسطه آن بسته شد. همان شب در کوی دانشگاه در ایام انتخابات جمع قلیلی دست به آشوب زدند. در مهد کودک را شکستند.

وی بیان کرد: همه مردم به ورود پلیس نگاه می‌کردند، شکستن حریم و امنیت مردم به هر اسمی رخ داد. سپس پلیس در آنجا حضور پیدا کرد و عده‌ای آمدند و سه نفر را گروگان گرفتند. وزیر کشور دستور برخورد داد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما هر دو طرف را محکوم کردیم، من روز جمعه وارد شدم آن تخریب‌ها را دیدم عمده تخریب‌ها از درون کوی بود. تحقیقاتی هم در این خصوص شد که ثبت و ضبط است. نیروی انتظامی هم تخریب کرد، باید حق و حقیقت را گفت. در مقابل کشته سازی صورت گرفت، اربعین گیری صورت گرفت.

این فعال سیاسی اضافه کرد: ما به عنوان یک نیروی انقلابی هم ضرب و شتم دانشجو و هم پلیس را محکوم می‌کنیم. سه نقر پلیس شهید شدند. ماحصل این مسیر این بود که می‌خواستند نظام با چالش اساسی روبرو شود، در آن زمان ما با دانشجویان به کوی رفتیم.

زاکانی گفت: تاجزاده، معین و شمس الواعظین آمدند. وضع را که دیدم خودم را حائل دانشجو و نیروی انتظامی کردم. از هر دو طرف می‌خوردم و همه را به آرامش دعوت می‌کردم. در آن ایام برای من واضح شد تاجزاده و دوستانش دوست ندارند این موضوع جمع شود. مسئولینی مثل معین با استعفا دادن آتش را بیشتر می‌کردند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تاجزاده و دوستانش دم از آزادی می‌زنند، اگر یادشان باشد آن سال روز یکشنبه ما درخواست جمع کردیم، حق شناس به من زنگ زد گفت تاجزاده خوشحال است که شما می‌خواهید تجمع قانونی برگزار بکنید. بیایید با تحکیمی‌ها راهپیمایی بگذارید. من گفتم وای به حال مملکتی که شما مدیرکل سیاسی اش هستید.

این خبر در حال تکمیل است …

خواندن خبر در سایت منبع

متن مناظره جنجالی تاج زاده و زاکانی درباره حوادث ۷۸ و ۸۸

انتخابخبرگزاری انتخاب
متن مناظره جنجالی تاج زاده و زاکانی درباره حوادث ۷۸ و ۸۸
علیرضا زاکانی نماینده مجلس در دوره نهم عصر امروز با مصطفی تاجزاده درباره حوادث سال‌های ۷۸ و ۸۸ به مناظره پرداخت. معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات با تشریح جزئیاتی از حادثه قائله ۱۸ تیر خاطرنشان کرد: فرمانده و جانشین نیروی انتظامی کل کشور نیز در جلسات کمیته شرکت داشتند و بعد از تحقیقات مفصل میدانی و تحقیق از کسانی که بازداشت شده بودند نهایتا گزارش این کمیته زیرنظر آقای ربیعی و در رأس آن نیز آقای روحانی که آن زمان عضو جامعه روحانیت مبارز بود تدوین و آماده شد.
متن مناظره جنجالی تاج زاده و زاکانی درباره حوادث ۷۸ و ۸۸ - 0

مناظره علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و سیدمصطفی تاجزاده معاون سیاسی وزارت کشور در دوران اصلاحات با موضوع بررسی وقایع سال ۷۸ و فتنه ۸۸ برگزار شد.

زاکانی: حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است

علیرضا زاکانی در ابتدای این برنامه اظهار داشت: معتقدم ارزش مردم و اسلام و اهمیت رهبری دینی در انقلاب مشخص شده است.

وی با بیان اینکه انقلاب به پیروزی رسید و عزت فراهم شد، گفت: پرونده استبداد بسته شد و نطام سلطه به چالش کشیده شد.

زاکانی ادامه داد: در مسیر طی شده هرکجا به اسلام عمل کردیم و نوکری مردم را پیشه کرده و تبعیت از رهبری داشته‌ایم، موفق شده‌ایم و هرکجا غیر از این عمل کرده‌این ضرر کرده‌ایم.

نماینده سابق مجلس دستاوردهای ۴۰ساله انقلاب را افتخارآمیز دانست و گفت: توفیقات زیادی به دست آورده‌ایم و ضعف‌هایی هم داریم. چون هم دشمن بیرون داریم و هم موانع داخلی. گرچه چهل سال هم برای تحقق اهداف، زمان بلندی نیست.

وی با بیان اینکه دشمن خارجی مشخص است و آمریکا و صهیونیسم است، تصریح کرد: مانع درونی هم مشخص است؛ ضد انقلاب و همه ریزش‌های انقلاب که به واسطه طمع یا خوف همراه شده‌ بودند و یا سختی راه یا دنیاطلبی باعث شد مسیر انقلاب را ترک کنند.

زاکانی ادامه داد: معتقدم اهمیت مانع داخلی از دشمن خارجی بیشتر است. آنچه به موانع داخلی مربوط می‌شود، پرستش خدایگان دروغین است؛ یعنی پرستش قدرت، ثروت و بیگانه.

وی با بیان اینکه امروز عده‌ای با سه ضلع ثروت‌اندوزی نامشروع، قدرت‌طلبی و تبعیت از بیگانه به جان انقلاب افتاده‌اند، افزود: این سه ضلع با ایجاد بحران برای جامعه شرایط را به سمتی می‌برند که مردم را در مقابل انقلاب قرار دهند.

زاکانی ادامه داد: اگر عقب‌افتادگی می‌بینیم عاملش بیش از همه، موانع داخلی است. اگر شعار استقلال و آزادی و پیشرفت مادی و معنوی و حمایت از مظلومان دنیا با موانعی روبه‌رو است، عامل اصلی تحقق آنها این موانع درونی است.

زاکانی با بیان اینکه ما اول انقلاب دارای تجربه و امکانات لازم نبودیم، گفت: اما امروز بعد از چهل سال کسی آزمون و خطا را نمی‌پذیرد؛ هم تجربه داریم هم امکانات مادی و معنوی و جوانان فرهیخته‌ای که می‌توانند امور کشور را در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا کشور را از مخمصه‌هایی که هست نجات دهند.

زاکانی ادامه داد: امروز باید روح خودباوری را احیا کرد و امید را برگرداند تا به تعبیر بنده انقلاب سوم را رقم بزند.

نماینده سابق مجلس گفت: کسانی که در سه ضلع قدرت‌طلبی، ثروت‌اندوزی و بیگانه‌پرستی قرار دارند، مسیری را می‌روند که در آن مافیای پنهان حضور دارد و بین اینها پیوند فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بزرگی وجود دارد.

زاکانی با بیان اینکه برای این افراد، دین و مردم هیچ اهمیتی ندارد اظهار داشت: نه تعریفی از اصلاحات حقیقی دارند نه چیزی، فقط ایجاد چالش برای انقلاب را دنبال می‌کنند‌؛ اموال مردم را غارت می‌کنند‌ و در امور سیاسی اگر بتوانند دست در جیب دانشجو می‌کنند.

زاکانی با بیان اینکه پیوستگی قدرت و ثروت در کشور بیداد می‌کند، تصریح کرد: حادثه ۷۸ و ۸۸، حلقه‌های مفقوده همین جریان است. عوامل ۷۸ همان آفرینندگان ۸۸ هستند. ‌ اساس پیوستگی اینها هم دعوای قدرت و ثروت و تبعیت از بیگانه‌ است.

وی درباره حوادث کوی دانشگاه در سال ۷۸ گفت: در کوی دانشگاه اتفاقی که افتاد این بود که عده‌ای در عرصه سیاسی کم آوردند و در ازای تیتری که روزنامه سلام زد، وزارت اطلاعات خاتمی شکایت کرد و آن روزنامه بسته شد. نشریاتشان هم دست به تهدید زدند.

زاکانی ادامه داد: همان شب و در حالی که ایام امتحانات بود، در کوی دانشگاه عده قلیلی جمع می‌شوند و شروع به آشوب می‌کنند‌؛ مهد کودک را آتش می‌زنند و اموال عمومی را تخریب می‌کنند. این‌ها مسایلی است که مورد اشاره کسی قرار نمی‌گیرد و همه از ورود پلیس صحبت می‌کنند؛ این در حالی است که قبل از آن، شکستن قانون و حریم مردم شروع شد.

زاکانی: دوستان تاج‌زاده فقط یک طرف را محکوم می‌کنند

زاکانی با بیان اینکه یک نفر را گروگان گرفتند و آزاد کردند و سه نفر دیگر را گروگان گرفتند، گفت: در نهایت موسوی لاری دستور برخورد داد و برخورد بسیار غلطی هم صورت گرفت‌ ما هم اخلال اولیه را محکوم می‌کنیم هم ورود به کوی را. ما از اول هر دو را محکوم کرده‌ایم، اما دوستان تاج‌زاده فقط یک طرف را محکوم می‌کنند.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی هم تخریب کرد اما اشتباه کرد، گفت: اما در داخل کوی هم اتفاقاتی افتاد‌. کشته‌سازی شد و انواع اتفاقات رخ داد. ما هم ضرب و شتم را محکوم می‌کنم و هم آشوب‌ها را، اما پلیس‌ هم هفتاد مجروح داد و سه پلیس شهید شدند و یک نفر به نام عزت ابراهیم‌نژاد با کلت ۴۵ از دنیا رفت.

نماینده سابق مجلس حادثه کوی دانشگاه را یک سناریو از پیش تعیین‌شده دانست و گفت: ماحصل آن این بود که حیثیت نظام را ببرد و مسیری را برود که انقلاب و نظام دچار چالش بشود.

وی ادامه داد: در آن قضیه به همراه جمعی از دانشجویان وارد عرصه شدیم. من آبادان بودم و در بازگشت، مستقیم به کوی دانشگاه رفتیم که تاج‌زاده و دیگران داخل کوی بودند. وضع اسفناک بود؛ خودم را بین دانشجویان و نیروی انتطامی حایل کردم و گفتم نزنید.

زاکانی ادامه داد: چیزی که آن زمان برای من واضح شد این بود که تاج‌زاده و دوستان علاقه ندارند قضیه جمع شود بلکه برخی‌ مسئولین از جمله مصطفی معین هم با استعفا کردن شعله آتش را بیشتر کنند.

مسئول اسبق بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه در آن ماجرا کسی کاری به حق و حقوق دانشجو نداشت گفت: محصول این کار، تبدیل به زخم کهنه‌ای شد بر پیگر چهل ساله نظام.

زاکانی با بیان اینکه تاج زاده و دوستان همیشه دم از آزادی می‌زنند، گفت: ما درخواست تجمع کردیم. مدیرکل آقای تاج‌زاده یعنی آقای حق‌شناس زنگ زد و گفت تاج‌زاده می‌خوهد شما را ببیند. شما اولین گروهی هستید که درخواست تجمع داده‌اید؛ بیایید با دفتر تحکیم تجمع خود را برگزار کنید.

زاکانی: آقای حق‌شناس گفت مرزبندی خودت را تغییر بده

وی خاطرنشان کرد: به آقای حق‌شناس گفتم من دفتر تحکیمی‌ها را خودی نمی‌دانم؛ آن‌ها به دنبال شعله‌ور کردن آتش هستند اما ما می‌خواهیم قضیه را بخوابانیم. آقای حق‌شناس گفت مرزبندی خودت را تغییر بده و تبدیل به خشونت‌طلب و غیر خشونت‌طلب بکن تا نهضت آزادی هم بتواند در تجمع شما شرکت کند. من هم گفتم وای به حال مملکتی که شما مدیرکل سیاسی وزارت کشور آن هستید؛ چرا که همه این آتش‌ها از سفره نهصت آزادی بلند می‌شود.

زاکانی با بیان اینکه در جلسه‌ای که برگزار شد، موسوی لاری و ربیعی و سایرین فشار آورند که تجمع را برگزار نکنید و یک تجمع برگزار کنید، گفت: گفتیم ما دنبال حق دانشجو هستیم و تجمع خود را برگزار می‌کنیم. تاج‌زاده گفت شما مجوز نگرفتید؛ ما هم گفتیم چند روز است همه دارند بدون مجوز هر کاری دوست دارند می‌کنند؛ ما هم بدون مجوز برگزار می‌کنیم، مگر اینکه شما رسما اعلام کنید که نمی‌توانید تجمع برگزار کنید.

وی افزود: چند روز بعد وزارت کشور اعلام کرد که مجوز برگزاری تجمع ندارید. ما که به عنوان دانشجو می‌خواستیم برویم تجمع برگزار کنیم نگداشتند، اما همان روز میدان را به علی افشاری و دوستان دادند؛ لذا شعار آزادی که آقای تاج‌زاده و دوستان‌شان می‌دهند، دروغ است و آن‌ها دیکتاتورهای به تمام معنا هستند و اسم آزادی لق‌لقه زبان‌شان است.

تاجزاده: برای آینده به حداکثر تسامح معتقدم

در این مناظره مصطفی تاجزاده فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: جامعه ما بشدت نیازمند گفت و گو هست و ای کاش هرچند در صدا وسیما و رسانه‌های داخلی انجام شود.

وی افزود: صدا وسیما از این جهت در طول ۲۰سال چنان ضعیف عملکرده که به زیان ده‌ترین نهاد عمومی کشور تبدیل شده است.

تاجزاده با بیان اینکه من تمایل داشتم این بحت در دانشگاه انجام شود ولی آقای زاکانی مایل نبود گفت: در مورد ۷۸معتقدم برای کشف حقیقت باید بدون تسامح اتفاقات را نقد کنیم ولی برای آینده به حداکثر تسامح معتقدم و باید از سرمایه و تخصص همه ایرانیان استفاده کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه هیاتی به پیشنهاد خاتمی برای اتفاقات ۱۸تیر در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد گفت: در آن جمع که کمتر ۱۰روز پس از ۱۸تیر تشکیل شده بود بعد از تحقیقات مفصل میدانی و … نهایتا گزارشی ارائه شد که در اختیار رهبری گذاشته شد و برای اولین بار از رادیو و تلویزیون خوانده شد.

تاجزاده با بیان اینکه صحبت‌های چند دقیقه‌ای زاکانی چند دروغ دارد تصریح کرد: اولین سوالی که در آن کمیته مطرح کردیم این بود که این راهپیمایی جدید است که قبلا هم اتفاق افتاده و نتیجه آن شد که حداکثر۱۴مورد در همان سال تجمع اتفاق افتاده است.

وی افزود: تا الان بعد از ۲۰سال هیچ سرنخی پیدا نشده که این حرکت دانشجویان حرکتی سازماندهی شده برای از بین بردن آبروی جمهوری سلامی بوده است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: فرق من با زاکانی و دوستانشان این است که به بخشی از نظرات رهبری انتقاد دارم و ایشان هم همینطور است ولی رویش نمی‌شود بگوید. ایشان حرف رهبری را می‌شنود ولی می‌گوید باید تمام حرف‌های رهبری را شنید.

وی با بیان اینکه هیچ نهادی تا این لحظه نتوانسته ثابت کند که دانشجویان حرکتی تحریک شده از طرف دیگران انجام دادند گفت: آن قدر تجمع آرام بود که بعد از انجام آن بنر و پاترول یوسف آباد به مقر خود برگشته است.

تاجزاده افزود: سپاه و نیروی انتظامی سندی بدهند که ۲۰ سال پیش فلان نهاد حرکت تحریک‌کننده و سازمان یافته انجام داده است.

شما جرات ندارید گزارش مجلس ششم درمورد 25خرداد88 را منتشر کنید

وی در مورد چرا بخشی از این مناظره با بیان اینکه آنقدر تناقض در صحبت‌های زاکانی زیاد است که نمی‌دانم از کجا شروع کنم خاطرنشان کرد: شما می‌گویید دو طرف را محکوم کردیم درصورتی که یکطرف را در بیانیه تان محکوم کردید.

تاجزاده با بیان اینکه مشخص به ما بگویید شروع دانشجویان از ساعت نه و نیم را چطور مطرح کنیم تصریح کرد: شما جرات ندارید گزارش مجلس ششم درمورد ۲۵خرداد۸۸ را منتشر کنید. شما که آن قدر شجاعت دارید این گزارش را منتشر کنید.

وی افزود: بیست سال برای سازمان‌های اطلاعاتی ایران کافی نیست که بفهمند این تظاهرات سازماندهی بوده است یا نه؟ سازمان هایی که جاسوس اسرائیلی را در عرض چند ماه دستگیر می‌کند.

معاون سیاسی وزیر کشور اصلاحات ضمن تاکید بر اینکه پدیده‌ای بنام لباس شخصی‌ها داریم که در این ۲۰سال جنایت آفریده‌اند گفت: طبق گزارش شوری عالی امنیت ملی در آن شب چند نقش مخرب ایفا می‌کنند. نقش اول درگیری به دانشحویان نقش دوم تحریک کمیته برای ورود به دانشگاه است.

تاجزاده با بیان اینکه گروه فشار عامل حادثه کوی بود و نقش مخرب را این نیروی انتظامی و دانشجویان را ایفا می‌کرد گفت: چرا یعد بیست و پنج سال با ابن گروه فشار برخورد نمی‌شود در حالی که با هر وسیله‌ای عامل ایجاد بی‌نظمی می‌شوند.

وی در پاسخ به سوال زاکانی درمورد دلیل عدم اعطای مجوز تجمع به بسیج دانشحویی گفت: سخیلی از ملت نمی‌دادند داستان را گفت: آن روزها چنان فضای جامعه ملتهب بود که مجوز تجمع نیازمند مجوز کل شورای تامین بود. من مجوز ندادم از آقای لاریجانی می‌گرفتید. بدلیل اینکه بنا بر این بود دانشگاه باهم با هر نوع خشونتی برخورد کند و اینطور نباشد که امروز به این دانشجویان مجوز دهیم و فردا گروه‌های دیگر دانشحویی مجوز بخواهند.

وی با اشاره به نابینا شدن فردی در جریان حادثه کوی دانشگاه بر اثر گاز اشک آور افزود: این چه لباس شخصی است که سلاح و گاز اشک اور دارد و آدم کور می‌کند و ضارب راست راست راه می‌رود. بعد از بیست سال ضارب عزت ابراهیم نژاد پیدا نشده است گفت: اینجا مسائلی است که مردم باید بدانند و باید صریح و روشن به مردم بگوییم

این خبر تکمیل می‌شودمنبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری مناظره زاکانی و تاجزاده با موضوع حوادث ۷۸ و ۸۸

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
برگزاری مناظره زاکانی و تاجزاده با موضوع حوادث ۷۸ و ۸۸
در پی درخواست مناظره از سوی دکتر زاکانی برای تبیین حوادث و اتفاقات سال ۷۸ و ۸۸ و قبول این جلسه از سوی تاج‌زاده، بعد از ظهر امروز این مناظره برگزار خواهد شد.

به گزارش مشرق، علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بعد از حضور در برنامه رودررو و تبیین اتفاقات سال ۷۸ و همچنین ۸۸، در توییترش از احتمال مناظره با تاج‌زاده در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

برگزاری مناظره زاکانی و تاجزاده با موضوع حوادث ۷۸ و ۸۸ - 1

در پی این درخواست زاکانی، تاج‌زاده نیز در صفحه توییتری‌اش نوشت: از پیشنهاد آقای زاکانی استقبال می‌کنم و امیدوارم مناظره ما دور تازه‌ای از گفت‌وگوی نیروهای سیاسی را رقم بزند.

بعد از توافق میان نماینده‌های دو طرف، بیست و پنجم دی ماه ۱۳۹۷ به عنوان روز مناظره درنظر گرفته شد.

این مناظره به صورت زنده و در ساعت … از اینستاگرام به آدرس instagram.com/drsalaam و صفحه تاج‌زاده به آدرس www.instagram.com/seyed.mostafa.tajzade قابل مشاهده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

نماز جمعه ۲۷دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمیا أیها الذین آمنوا إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا إلیٰ ذکر الله وذروا البیع ذٰلکم خیر لکم إن کنتم تعلموندر آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در طلیعه گام دوم انقلاب، نماز جمعه این هفته به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و ملت مؤمن و سرافراز ایران اسلامی بار دیگر صحنه‌هایی از همبستگی، شکوه و عظمت خود را به نمایش خواهند گذاشت. توضیح بیشتر در مورد این مراسم و نحوه حضور نمازگزاران محترم از طریق ستاد نماز جمعه تهران اعلام خواهد شد.» بیشتر بخوانید: تصاویری از ۴۰ سال حضور رهبر معظم انقلاب در نماز جمعهانتهای پیام/

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

اخبار بیشتر